ÚvodČeská nejKulturníJiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník
Kulturní

Jiří Šlitr – proslulý hudební skladatel, klavírista, zpěvák, herec a výtvarník

Jiří Šlitr (15. února 1924, Zálesní Lhota u Jilemnice – 26. prosince 1969, Praha) nebyl jen hudební skladatel, klavírista, zpěvák a herec, ale také knižní ilustrátor, sportovec a komik s kamennou tváří, zkrátka renesanční osobnost se vším všudy.
Jiří Šlitr vedle všech svých dalších dovedností uměl výborně lyžovat, rád hrál tenis, tancoval, cestoval a nakreslil tisíce obrázků, zejména portrétů, karikatur a motivů z městských ulic. Dělal hudební doprovod zpěvákům, hrával v kině během němých grotesek Charlie Chaplina a byl členem Laterny Magiky, s níž se například zúčastnil Světové výstavy Expo’58 v Bruselu. Napsal rovněž hudbu k deseti celovečerním filmům a v některých z nich i hrál, například ve snímku Kdyby tisíc klarinetů nebo Zločin v šantánu.

Pro obě hlavní profese měl Jiří talent po rodičích: od maminky se naučil hrát na klavír, od tatínka, profesora kreslení, malovat. Na jejich přání také studoval, napřed gymnázia v Jilemnici a v Rychnově nad Kněžnou, a pak právnickou fakultu Univerzity Karlovy v Praze. Paradoxně tuto profesi vykonával pouze jako herec, nicméně kvůli titulu JUDr. se mu v uměleckých kruzích přezdívalo Doktor Klavír.

V roce 1957 jej Miroslav Horníček seznámil s Jiřím Suchým a společně pak vytvořili tvůrčí a hereckou dvojici, která svými písničkami a hrami významně ovlivnila hudbu a divadlo 60. let 20. století a zahájila éru divadel malých scén. V roce 1959 Suchý a Šlitr společně s Ferdinandem Havlíkem založili Divadlo Semafor. Suchý a Šlitr napsali řadu úspěšných divadelních her a asi 300 písniček, hráli ve filmu, vystupovali v televizi a jejich tvorba je dnes podle muzikologů podobným národním pokladem jako třeba Smetanova Má vlast.

V prosinci 1969 Šlitra a jeho milenku našli mrtvé v jeho ateliéru na Václavském náměstí. Příčinou byl svítiplyn unikající z kamen, jimiž si Šlitr v místnosti přitápěl, ale objevily se i spekulace, že šlo o romantickou sebevraždu.

Poslední písní, kterou pro někoho napsal, byla Líbej mne víc Milušky Voborníkové. Na jeho pohřbu zněly melodie Láska nebeská a Jó, to jsem ještě žil. Hrob Jiřího Šlitra najdete na Vinohradském hřbitově v Praze, je pochován nedaleko od svého přítele a kolegy Jiřího Grossmanna, který zemřel dva roky po něm.
 
Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Česko ve filmu: Amadeus, slavný film Miloše Formana

Výjimečný skladatel, skvělý režisér a jeden z nejúspěšnějších snímků světové kinematografie: to jsou Wolfgang Amadeus Mozart (1756–1791), režisér Miloš Forman (1932–2018) a film Amadeus. Netradiční zpracování osudů geniálního hudebního skladatele mělo v USA premiéru 6. září 1984, v našich kinech je ale diváci mohli vidět teprve v roce 1986. Film provází řada zajímavostí, drbů a pikanterií. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Seznamte se: výročí roku 2024 aneb zajímavá výročí od ledna do prosince

Čím byly významné roky zakončené číslicí 24 a jaká výročí vám na portálu Kudy z nudy připomeneme v roce 2024? Kulatiny budou slavit města, čekají nás spousty hudebních výročí a také rovných 100 let od rozsvícení prvního velkého vánočního stromu na náměstí našich měst. Pojďte společně s námi prozkoumat, co budeme slavit!

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Co přinese Rok české hudby 2024?

Co přinese Rok české hudby 2024?

Česká hudební historie má jeden kouzelný detail: každý letopočet končící čtyřkou si připomínáme řadu výročí narození nebo úmrtí významných českých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Z této náhody se zrodila tradice Roků české hudby. Platí to i pro letopočet 2024: pojďte s Kudy z nudy důstojně slavit Rok české hudby 2024!

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

Seznamte se: přehlídka nejznámějších českých hudebních skladatelů

S Kudy z nudy slavíme Rok české hudby 2024. Tradice se zrodila ze souhry náhod, protože v letopočtech končících čtyřkami si připomínáme nespočet výročí známých skladatelů a interpretů klasické i populární hudby. Se kterými se na Kudy z nudy můžete seznámit podrobněji?

Na turné – výstava v Českém muzeu hudby

24. 11.31. 8.
Na turné – výstava v Českém muzeu hudby

S šířením a provozováním hudby je neodmyslitelně spjato cestování za hranice rodného kraje, ať už se jedná o vandrování potulných muzikantů nebo pečlivě logisticky připravená a plánovaná turné superhvězd. Vydejte se Na turné v Českém muzeu hudby.

Divadlo Semafor Kultura

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

#světovéČesko, Česká mše vánoční aneb Rybovka a další písně Vánoc

Ta hudba provází Vánoce už 220 let: Česká mše vánoční Jakuba Jana Ryby poprvé zazněla roku 1796. Proč ji máme tak rádi a čím nás dojímá, i když ji slyšíme třeba posté? A jak si naše bytostně česká Rybovka stojí v porovnání s ostatními vánočními hity?

Komentovaná procházka – Bubenečské vily

Schováná jen kousek od stanice metra Hradčanská se nachází jedna z nejkrásnějších, ne-li nejkrásnější, vilových zástaveb, kde žili nejen bankéři a továrníci, ale i takoví umělci, jako byli Stanislav Sucharda, Karel Vítězslav Mašek, František Tavík Šimon nebo Alfons Mucha.
Praha 6, Praha

Noc vědců na ČVUT v Praze

Blíží se další ročník popularizačně-naučné akce, kterou pokaždé navštíví tisíce lidí. Noc vědců se letos uskuteční 27. září a tématem je Proměna.
Praha 6, Praha

Noc vědců na VŠCHT Praha

VŠCHT Praha se i letos účastní celoevropské Noci vědců, kdy se 27. 9. 2024 od 17:00 hodin otevírají dveře vědeckých pracovišť, vysokých škol, muzeí a dalších zapojených institucí a nechávají návštěvníkům nahlédnout pod ruce výzkumných prezentací na téma Proměna.
Praha 6, Praha

Letní slavnosti staré hudby 2024 – Sueños mágicos

Taneční rytmy pod jižním sluncem.
Praha 1, Praha

Noc vědců 2024

Noc vědců, akce oživující v jeden večer stovky vědeckých budov, do kterých se běžný smrtelník nedostane. Noc vědců se v roce 2024 uskuteční v pátek 27. září.
Praha, Praha

Noc vědců na ČVUT v Praze

Blíží se další ročník popularizačně-naučné akce, kterou pokaždé navštíví tisíce lidí. Noc vědců se letos uskuteční 27. září a tématem je Proměna.
Praha 6, Praha

Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem

Pražský hrad je symbol státnosti a veškeří vládci – králové, císaři, prezidenti se zde snažili zanechat zde své stopy. My se pokusíme je objevit návštěvou interiérů. Navštívíme – katedrálu sv. Víta, Královský palác, baziliku sv. Jiří a podíváme se do Zlaté uličky.
Praha 1, Praha

Letní výtvarné sympozium pro děti – Planeta zvířat

Další ročník čtyřdenního výtvarného sympozia pro děti je tu! Villa Pellé zve na letní dětské sympozium. Planeta zvířat ukrytá v galerii čeká na všechny malé umělce a dobrodruhy, kteří rádi tvoří a mají chuť vyrobit si zvíře podle vlastní fantazie.
Praha 6, Praha

Aktivity v okolí

Divadlo Semafor

Semafor, někdejší kultovní pražské divadlo, už baví diváky nadčasovým humorem a nestárnoucími melodiemi po pět desetiletí. Na hvězdnou dráhu za tu dobu vyslalo spoustu stálic české pop music.
Praha 6, Praha

Skibi Kid's – zboží pro bohatý dětský svět

Skibi je původní česká prodejna zboží pro děti, které založili manželé Princovi. Najdete zde hračky pro miminka, batolata i pro větší děti, didaktické hračky rozvíjející schopnosti dětí, hračky do vody, ale také puzzle, sportovní vybavení nebo oblečení.
Praha 6, Praha

Kurzy sebeobrany Wing Tzun

Nabízíme 10 lekcí unikátního systému sebeobrany vycházející z bojového umění Wing Tzun. Kurz je určen pro muže i ženy starší 15-ti let. Na jednotlivých lekcich vás naučíme obranu proti různým druhům útoků od jednoduchých po složitější.
Praha 6, Praha

Divadlo Spejbla a Hurvínka v Dejvicích

Loutkové divadlo na Praze 6 je zaměřené především na představení pro děti, ale ve svém repertoáru má i hry pro dospělé. Ve všech představeních se setkáte se známými loutkami Spejbla, Hurvínka, Máničky, paní Kateřiny i psa Žeryka.
Praha 6, Praha

Lavička Spejbla a Hurvínka

Na lavičku k bronzovým Spejblovi a Hurvínkovi si můžete přisednout v pražských Dejvicích před Divadlem Spejbla a Hurvínka. Autorem postaviček je výtvarník Dušan Soták.
Praha 6, Praha

Sochy koní v Šabachově parku v Dejvicích

Naproti budově Husova sboru v Dejvicích, stojí u fontány v Šabachově parku stádo bronzových koní. Jedná se o sochy sochaře Michala Gabriela, které sem byly osazeny v roce 2008.
Praha 6, Praha

Vítězné náměstí v Dejvicích zvané Kulaťák

Srdcem pražských Dejvic je Vítězné náměstí, místními díky svému tvaru přezdívaný Kulaťák. Zcela kulatý je však jen velký kruhový objezd, jenž tvoří zdejší dominantu. Celé náměstí s pěšími zónami, metrem A, armádními budovami, zelení a ústím čtyř hlavních ulic tvoří tvar plné podkovy.
Praha 6, Praha

Studio Aristo v Praze Dejvicích – kurzy, kroužky i powerjoga

Studio Aristo v Praze Dejvicích nabízí zábavu pro děti i dospělé, zaručeně lidský přístup i příjemnou atmosféru. Můžete si zde zacvičit powerjogu, pilates, naučte se anglicky anebo malovat. Pro děti jsou zde různé kroužky třeba muzikálový, s experimenty, či výtvarný.
Praha 6, Praha

Ubytování a restaurace

Libeřské lahůdky – ochutnejte nejen vynikající chlebíčky

Vždy čerstvé a voňavé – prostě k nakousnutí. Pouze takové lahůdky si zakoupíte v síti prodejen Libeřské lahůdky, kde si můžete vybrat z mnoha druhů chlebíčků, baget, toastů, tortil, smažených lahůdek, koláčů a sladkého pečiva.
Praha 6, Praha

Restaurace Dejvická 34 by Tomáš Černý

Jak název napovídá, restauraci Tomáše Černého naleznete v pražských Dejvicích. Spolumajitel a šéfkuchař inklinuje k italské kuchyni, nicméně v restauraci nejsou omezeni jen na ni. Zakládají si hlavně na kvalitních surovinách.
Praha 6, Praha

Restaurace Kulaťák

Pilsner Urquell Original Restaurant reprezentuje nejprestižnější gastronomickou síť Plzeňského Prazdroje a jako první v Praze 6 patří již několik let k lídrům celého řetezce i k nejlepším v hodnocení Euro – Top restaurace ČR.
Praha 6, Praha

Restaurace Country Life

Společnost Country Life byla založena v roce 1991 a přinesla první biopotraviny na tehdejší československý trh. Kromě prodejen provozuje i restaurace.
Praha 6, Praha

Antonínovo pekařství v Praze

Pro voňavý chleba a křupavé čerstvé rohlíky si můžete zajít do domácích pekáren na Vinohradech, ve Vršovicích, v Karlíně, v Holešovicích a v Bubenči.
Praha 6, Praha

Bistro Šodó

Vyzkoušejte útulné bistro v Dejvicích, kam si můžete skočit na dobrou kávu a skvělý koláček, vydatnou snídani nebo příjemný oběd, víno a něco dobrého k tomu.
Praha 6, Praha

Pizzerie Fresh Point Pizza v Dejvicích

Příjemný personál, kvalitní suroviny přímo z Itálie a pizza, která vás zasytí. To jsou výhody Fresh Point Pizzy na rohu Náměstí Svobody a ulice Národní Obrany v Praze 6.
Praha 6, Praha

Kafemat Dejvice

Obchod a kavárna v jednom, kde si můžete zakoupit kvalitní kávu.
Praha, Praha