ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?
Památky

Evropa v Česku: proč máme rádi Rakousko?

Poslechněte si audio verzi článku
Alpy a Grossglockner, krásná jezera, horské túry, Dunaj, Vídeň, Salcburk, Hallstatt a klášter v Melku, vídeňský řízek, sýrové špecle a kaiserschmarrn, dort Sacher, Prátr a adventní trhy: je tolik věcí, které máme rádi na Rakousku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich jižních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rakousko!
Česko a Rakousko mají dlouhou společnou historii, zejména od roku 1526, kdy na český trůn nastoupili Habsburkové, jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy. V roce 1918 se české a rakouské cesty rozdělily, oba státy ale jsou úzce propletené na všech rovinách hospodářského, kulturního, společenského a vědeckého života. Podle průzkumů Češi mají k Rakousku hned po Slovensku druhý nejpozitivnější vztah ze všech zemí světa. A je tu ještě jeden zajímavý průzkum: z hodnocení statistického úřadu Eurostat vyplývá, že Rakousko je nejšťastnější zemí Evropské unie. Česko na tom mimochodem vůbec není špatně, sdílí pátou příčku s Irskem, Maltou a Švédskem.


 

Inspirace Rakouskem

Na inspiraci je něco kouzelného, píše se na webu Austria.info, a v Rakousku je prý plno míst, kde se nás inspirace dotkne snáze než jinde. Důkazem jsou slavné osobnosti: Wolfgang Amadeus Mozart například našel inspiraci v romantickém starém Salcburku a vídeňských kavárnách. Malíř Gustav Klimt se nechal inspirovat magickými světelnými náladami na Attersee. Sigmund Freud osvobodil svou mysl pro průkopnické objevy, které ho proslavily po celém světě, při pěší turistice v Alpách. Krásu své vlasti popisuje i Elfriede Jelinek, která za své knížky získala několik ocenění včetně Nobelovy cenu za literaturu.



Těch pár řádek prozrazuje, že rakouští velikáni mají s Českem společného víc, než byste čekali: Wolfgang Amadeus Mozart se proslavil operou Don Giovanni, která měla premiéruPraze a Oscary ověnčený film Amadeus o jeho životě natočil režisér Miloš Forman. Tatínek malíře Gustava Klimta se narodil u Litoměřic, Klimt spolupracoval s Josefem Hoffmannem, rodákem z Brtnice, a v seriálu Cesty za uměním jsme se vydali po stopách jeho děl v Česku. Sigmund Freud se narodil v moravskoslezském městě Příbor (připomíná ho tam muzeum v rodném domě i slavné kanape) a jak napovídá jméno Elfriede Jelinek, její otec, chemik Friedrich Jelinek, měl česko-židovské kořeny.



Je toho ale mnohem víc, a pořád jde jen o střípky z obrovské mozaiky! V Kališti na Vysočině se například narodil hudební skladatel Gustav Mahler. Z Jiřetína pod Bukovou pochází Daniel Swarovski, muž, který vybudoval značku, jež se v módním světě stala ikonou. V Brně studoval a působil Viktor Kaplan, vynálezce Kaplanovy turbíny, a ve Vídni v emigraci zemřel herec Hugo Haas. Také chaty Alte Prager Hütte a Neue Prager Hütte pod Grossglocknerem postavili Pražané, tu první v roce 1877 jako vůbec první horskou chatu bývalé pražské sekce Německého a Rakouského Alpského spolku. Hlavním mecenášem stavby legendární chaty Stüdlhütte z roku 1868 byl pražský obchodník Johann Stüdl. A Grossglockner sice byl jedním z prvních alpských vrcholů, jehož svahy vedla via ferrata, zajištěná horská cesta, ale první nebyl: tím se stal Dachstein, kde nejstarší jištěnou cestu vybudoval už v srpnu 1843 geolog a geograf Friedrich Simony, rodák z Hrochova Týnce.
 

Vizitka: Rakousko v číslech

Rakousko patří k nejhornatějším zemím Evropy, přes dvě třetiny plochy země leží v nadmořské výšce přes 500 metrů. S rozlohou 83 tisíc kilometrů čtverečních je Rakousko asi o pět tisíc kilometrů čtverečních větší než Česká republika. Zabírá 1,9 % rozlohy Evropské unie a je její čtrnáctou největší zemí. Má téměř devět milionů obyvatel, hlavním městem je Vídeň, úředním jazykem němčina a členem Evropské unie se stalo v roce 1995.

Rakouské zeměpisné rekordy můžete porovnat s nejvyššími a nejnižšími místy v Česku: deset nejvyšších rakouských hor přesahuje 3500 metrů, nejvýše položeným místem je vrchol Grossglockner (3798 m n. m.) v pohoří Vysoké Taury / Hohe Tauern, nejníže položeným bodem je Hedwighof v nadmořské výšce 114 metrů. S Rakouskem nás spojuje bezmála 500 kilometrů dlouhá hranice, kterou s Kudy z nudy opakovaně překračujeme v seriálu Na skok přes hranice anebo se seriálem #světovéČesko. Svezli jsme se například koněspřežkou z Českých Budějovic do Lince, slavnou železnicí Semmering a poznali jsme také stavby slavné dvojice architektů Ferdinanda Fellnera a Hermanna Helmera.
 

Tipy, kam se podívat v Rakousku

O propojení Česka a Rakouska vypovídá i několik tradic, zapsaných na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společný zápis pro obě země se týká modrotisku a vorařství. S Rakouskem sdílíme také mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe, kde našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním dělá společnost rakouské město Baden bei Wien.

K nejoblíbenějším výletním cílům v Rakousku, která dobře znají i čeští výletníci, patří vedle Vídně s historickým centrem a zámkem Schönbrunn také město Graz, kulturní krajina Wachau anebo okolí Neziderského jezera. Největší jezerní plocha na území Rakouska má rozlohu přibližně 315 kilometrů čtverečních, z toho menší část patří Maďarsku. Překvapí vás maximální hloubka 1,8 metru i průměrná hloubka, která kolísá mezi 0,6 až 0,8 metru. Po jeho březích vede jedna z nejoblíbenějších rakouských cyklostezek: měří 123 kilometrů, s minimálním převýšením, a nabízí spousty kulturních a gastronomických zážitků. Ostatně i tento region v Burgenlandu patří mezi památky UNESCO!
Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Lipensko je místo, kde si v zimě skvěle zalyžujete, kde si užijete koupání i výlety na kolech a kde čeká spousta atrakcí pro děti. Lipno ale má i svou druhou tvář, pro leckoho přitažlivější než turisticky vyhlášenou oblast kolem Lipna nad Vltavou a Frymburku. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat méně známý jižní břeh vodní nádrže Lipno.

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Podyjí

Národní park Podyjí společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání přibližně 40 kilometrů dlouhé údolí řeky Dyje – hluboké a romantické, s nesčetnými meandry, řadou nádherných luk a skal. Pokladem národního parku jsou především vyhlídky: každá je spojená se zajímavým příběhem nebo pověstí. Kromě nich v národním parku objevíte značené stezky pro pěší i cyklisty, pár zajímavých drobných památníků a staveb, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí, a dokonce i několik hradů – u nás i u sousedů.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Soutok, do Lanžhota a na Moravské pole

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Soutok, do Lanžhota a na Moravské pole

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy nejjižnějšího výběžku jižní Moravy. Při pohledu na mapu vás překvapí, o jak velké území se jedná – poloostrov lužních lesů, sevřený mezi řekami Moravou a Dyjí navíc patří k téměř neobjeveným místům. Je nejvyšší čas, abychom si představili Soutok, největší oboru v České republice.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Mikulovsko

Mikulov, to je láska na první pohled. Krásné město kousek od rakouských hranic nabízí spousty malebných zákoutí, za vidění ale stojí i rozmanitá příroda v okolí: bílé skály, vinohrady, rozlehlé vodní plochy, vinice a lužní lesy. Čas tu plyne pomaleji, víno chutná lépe a cesta k sousedům na rakouskou stranu slibuje další zajímavá potěšení.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Novohradsko

Zelená náruč jižních Čech, krajina lesních pramenů a dobrých vod: to je Novohradsko, oblast na rozhraní Čech a Rakouska. Je tu co objevovat, ať už máte rádi hrady a tvrze, rozhledny, nekonečné velebné ticho lesů anebo místa, která běžným turistům zůstávají skryta a objevují je jen zvídaví milovníci neporušené přírody a skrytých památek.

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Vytěžit z jediného výletu maximum: to je styl cestování Kudy z nudy. V našich článcích najdete osvědčené tipy, cestovatelské zajímavosti i inspiraci pro všechny regiony a oblasti Česka. Seriál Na skok přes hranice ale nabízí ještě něco navíc!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Znojemsko a do Retzu

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Znojemsko a do Retzu

Vydejte se s portálem Kudy z nudy na Znojemsko, do turistické oblasti u hranic s Rakouskem. Objevíte tu nepřeberné množství zajímavých míst a historických památek, ovšem fenoménem Znojemska je především víno. Možná se připojíte k těm, kteří se na Znojemsko vrací i několikrát ročně – je tu tolik vinařských zajímavostí, že na to prodloužený víkend ani delší dovolená zkrátka nestačí.

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

10 nejkrásnějších míst Národního parku Podyjí

Národní park Podyjí na Znojemsku společně se svým rakouským protějškem, národním parkem Thayatal, chrání zachovalé říčního údolí Dyje v bohatě zalesněné krajině. Výhledy na meandrující řeku patří k nejhezčím v Česku a právě vyhlídky jsou skutečným pokladem tohoto národního parku. Objevíte tu ale i zajímavé drobné památníky a stavby, vyhlídkové altány a malebná přírodní zákoutí. Takže, kam se v Podyjí podívat?

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Česká republika – jedna ze zemí s největší koncentrací památek UNESCO

Na Seznamu světového dědictví UNESCO bylo v roce 2023 zapsáno 1188 míst. V České republice najdete celkem 17 památek UNESCO, dalších devět zápisů má Česko v kategorii nehmotného kulturního dědictví.

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel Příroda

Graselovy stezky – vydejte se do míst, kde loupil „grázl“ Johann Georg Grasel

Graselovy stezky vedou po obou stranách česko – rakouské hranice, územím mezi jihočeskou Novou Bystřicí a jihomoravskými Novými Syrovicemi, místy, kde loupil a skrýval se Johann Georg Grasel. Ještě jako mladík se tento syn žebračky a rasa stal vůdcem loupežné bandy, které se obával celý kraj.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nejhezčí místa národního parku Podyjí na kole

Nebýt Vranovské přehrady, Podyjí by zřejmě nebylo nejmenším národním parkem v Česku. Jeho osou je totiž nejkrásnější část středního toku řeky Dyje mezi Podhradím a Znojmem, kde západní část už před mnoha desetiletími zaplavila přehrada.

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Výlet z Prášil k jezeru Laka a na Poledník

Z původních deseti ledovcových jezer Šumavy se jich dochovalo osm, z toho pět na české straně pohoří. Jsou krásná, unikátní, obklopená fantastickou přírodou a hřejí se na výsluní zájmu turistů. Nejnavštěvovanější je Černé jezero, nejodlehlejší pak jezero Laka. Pojďte s námi na výlet!

Výlet za příběhem bitvy u Trutnova

Výlet za příběhem bitvy u Trutnova

Bitva u Trutnova byla jediná, kterou Rakouská armáda v prusko-rakouských válkách vyhrála. Stezka o dvanácti tabulích prochází lesoparkem a seznámí vás s podrobnostmi přímo v místech bojů z roku 1866. Na naučnou stezku Den bitvy u Trutnova navazuje jedenáctikilometrová cyklotrasa, která vás provede místy někdejší bojiště prusko-rakouské války. Projedete se příjemnou krajinou v zeleném okolí Trutnova, s úžasnými výhledy, třeba na Jestřebí hory a Náchodsko.

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Poznejte perly v okolí řeky Dyje

Národní park Podyjí se vyznačuje mimořádnými scenériemi, tvořenými pestrou mozaikou skalních vyhlídek, fotogenickými meandry řeky Dyje a prosluněnými lesostepmi s pestrými koberci teplomilných rostlin. Doslova rájem je oblast také pro milovníky historie a památek – ti zde najdou řadu nádherných památek architektury. Na prohlídku láká hrad Bítov, Vranov nad Dyjí i starobylé město Znojmo.

Za kocourem Mikešem a Ferdinandem d'Este

Za kocourem Mikešem a Ferdinandem d'Este

Kocour Mikeš a arcivévoda Ferdinand byli sousedé! Přesvědčit se o tom můžete, pokud se s námi vypravíte na Benešovsko, narazíte na obě "osobnosti" při každém kroku. Tu historickou, Ferdinanda d'Este, v Sarajevu zavražděného následníka trůnu Rakouska-Uherska poznáte na Konopišti, a tu druhou, literární, v hrusickém památníku Josefa Lady. K oběma se váže nejedna atrakce, která se hodí pro výlet rodiny s dětmi.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Výlet na zámek Zákupy za Napoleonem II.

Jako cizokrajný exotický pták mezi ochočenými druhy se mezi rody Rohanů, Des Fours, Buquoy de Longeval, Harbuval de Chamaré či Mensdorff-Pouilly vyjímá jméno Napoleona II. alias vévody Zákupského.

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Výlet do ptačího království Lednických rybníků

Národní přírodní rezervace Lednické rybníky jsou doslova ptačím rájem. Oblast je součástí Lednicko-valtického areálu a rezervací byla vyhlášena v roce 1953 na rozloze 552,5 ha k ochraně významného hnízdiště vodních ptáků. Pojďte si udělat nenáročnou procházku do tohoto ptačího království. Množství vzácných druhů zde můžete pozorovat z pohodlí několika ptačích pozorovatelen. Trasa výletu je dlouhá necelých 12 km.

Po stopách šlechtických rodů: s Harrachy po Krkonoších ze Špindlerova Mlýna do Harrachova

Po stopách šlechtických rodů: s Harrachy po Krkonoších ze Špindlerova Mlýna do Harrachova

Jméno rodu Harrachů připomínají názvy několika míst na jejich panstvích v Česku. Nejznámější jsou město Harrachov v Krkonoších a Harrachova cesta. Měří 19 kilometrů, spojuje Harrachov se Špindlerovým Mlýnem a je stylovou připomínkou Jana Nepomuka Františka hraběte Harracha, vizionáře s krkonošským srdcem.

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie Příroda

Mokřady dolního toku Dyje – Moravská Amazonie

V nejjižnějším cípu Moravy, uprostřed hlubokých lužních lesů, se stékají dvě řeky Morava a Dyje. Jejich soutok je zároveň trojmezím České republiky, Rakouska a Slovenska. Oblasti se přezdívá Moravská Amazonie a nachází se zde nádherná příroda bez zásahu civilizace obydlená vzácnými živočichy.

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny Kultura

Mezinárodní kulturní stezka Po stopách moderny

Kulturní stezka vás provede místy spojenými s životy nejvýznamnějších osobností evropské kulturní scény 1. poloviny 20. století. Vydejte se po stopách známých architektů, designérů a dalších umělců – můžete navštívit rodný dům Josefa Hoffmanna, Gustava Mahlera, Janáčkův domeček či Jurkovičovu vilu.

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska Letní sporty

Cyklostezka Thayarunde – ze Slavonic do Rakouska

Celá cyklostezka Thayarunde měří celkem 111 km, přičemž 50 km je po asfaltových cestách po bývalých železničních tratích a 61 km vede po málo frekventovaných silnicích. Úsek mezi Slavonicemi a rakouským Dobersbergem vede po bývalé železniční trati a má 13 km.

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal Příroda

Lávka mezi národními parky Podyjí a Thayatal

Nová lávka pro pěší přes řeku Dyji je symbolem spolupráce národních parků Podyjí a Thayatal a umožňuje turistům seznámit se s unikátním prostředí tak, jak jej vytváří sama příroda – bez hranic.

Cyklostezka Ahoj sousede – Hallo Nachbar Letní sporty

Cyklostezka Ahoj sousede – Hallo Nachbar

Symbolem spolupráce českého mikroregionu Hrušovansko a rakouského regionu Land um Laa je přeshraniční cyklostezka „Ahoj sousede, Hallo Nachbar“. Téměř čtyřicet kilometrů vede klidnou, takřka nedotčenou krajinou, po upravených cestách bez větších převýšení, zato však s jedinečnými výhledy do okolí.

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí Příroda

Řeka Dyje – královna národního parku Podyjí

Jednou z největších řek na jižní Moravě je Dyje, která pramení v sousedním Rakousku pod názvem Thaya. Celková délka toku činí 311 kilometrů, z toho na našem území 235 km. Větší část říčního toku na území ČR je sjízdná, dohromady v délce 209 km.

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Lednicko-valtický areál – největší areál krajiny plánovitě utvářené člověkem v České republice

Kvalitou i rozsahem ojedinělé krajinářské dílo na jihu Moravy nechala vytvořit v průběhu staletí rodina Liechtensteinů. Na Seznam světového kulturního dědictví UNESCO zapsán v roce 1996 a je považován za nejrozsáhlejší, člověkem uměle vytvořené území Evropy.

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji Památky

Lávka pod Šobesem a visuté lávky přes řeku Dyji

Houpací mosty nad řekou Dyjí jsou pozůstatkem po pohraničnících z komunistické éry. Metoda ostrahy hranice i samotná konstrukce mostů jsou dílem sovětských inženýrů.

Karavanem od jara do zimy: pomezím Čech, Vysočiny a Rakouska po Graselových stezkách

Karavanem od jara do zimy: pomezím Čech, Vysočiny a Rakouska po Graselových stezkách

Krajinu po obou stranách česko-rakouské hranice kolem Slavonic a Nové Bystřice a sousedního rakouského Waldviertelu křižují Graselovy stezky. Nesou jméno loupežníka Johana Grasela, který v tomto kraji řádil před dvěma sty lety. Víte, že prý spáchal více než dvě stovky zločinů a mordů?

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

#světovéČesko láká na cyklotoulky ve stopách železné opony

Téměř půl století rozdělovala Železná opona Evropu a svět na východ a západ. V současnosti se všech 16 evropských států podél této historické a politické linie podílí na budování jedinečné trasy pro cyklisty i pěší. Česká část vede od západního výběžku u Aše jižní hranicí s Německem a Rakouskem až k soutoku Dyje a Moravy pod obcí Lanžhot. Často kopíruje v terénu vedení známých magistrál (Šumavská, Lipenská) nebo dálkových tras (Greenways Praha – Vídeň). Na hranicích mezi Rakouskem, Českem a Slovenskem prochází obzvláště pěkný úsek, který měří 329 kilometrů.

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy Kultura

Expozice Schwarzenberského plavebního kanálu – fořtovna Jelení Vrchy

Expozice Schwarzenberského kanálu v obci Jelení Vrchy najdete přímo u cesty lemující plavební kanál, ve staré fořtovně. Před ní je soutok Jeleního smyku a nového kanálu, který zde navazuje na starý kanál.

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya Letní sporty

Cyklostezka z Jihlavy až do rakouského města Raabs an der Thaya

V Jihlavě byla otevřena dálková cyklostezka, díky níž se jezdci na kolech dostanou až do rakouského města Raabs an der Thaya. Cyklostezka vede z Jihlavy přes Luka nad Jihlavou, Třebíč, Moravské Budějovice a Jemnici.

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn Příroda

Národní park Podyjí – pestrá mozaika skalních stěn

Ukázkou výjimečně zachovalého říčního údolí v bohatě zalesněné krajině jihozápadní Moravy je Národní park Podyjí, vedoucí podél 40 km dlouhého údolí řeky Dyje mezi Vranovem nad Dyjí a Znojmem. Na rakouské straně navazuje na park Nationalpark Thayatal.

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

Bitva Tří císařů u Slavkova – jedna z nejslavnějších napoleonských bitev

K nejkrvavější napoleonské bitvě na našem území (asi 60 000 mrtvých) došlo 2. prosince 1805 u Slavkova, kde Napoleon porazil rusko-rakouskou armádu. Protože se bitvy v čele svých vojsk osobně zúčastnili francouzský císař Napoleon I., ruský car Alexandr I. a rakouský císař František, hovoří se o bitvě Tří císařů.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky