ÚvodČeská nejKulturníDvořákova Novosvětská symfonie – skladba, která zazněla na Měsíci
Kulturní

Dvořákova Novosvětská symfonie – skladba, která zazněla na Měsíci

Když 21. července 1969 američtí astronauti Neil Armstrong a Buzz Aldrin z mise Apollo 11 poprvé vystoupili na povrch Měsíce, hrála jim k tomu česká hudba – Dvořákova Novosvětská symfonie. Neil Armstrong si ji oblíbil už v době, kdy hrál v koncertním souboru na univerzitě a nahrávka ho provázela i při prvním kroku do vesmíru.
Devátá symfonie op. 95, zvaná též Novosvětská či Z Nového světa (anglicky From the New World, či jen New World Symphony) patří k nejkrásnějším skladbám Antonína Dvořáka a nejlepším dílům světové symfonické tvorby všech dob. Američané, v jejichž zemi Novosvětská vznikla, proto Dvořáka považují také trochu za svého skladatele.

Symfonie vznikla v době skladatelova pobytu ve Spojených státech amerických, tehdy často nazývaných Nový svět. V USA Dvořák působil v letech 1892–1895 jako ředitel newyorské konzervatoře. Na symfonii pracoval od ledna do května 1893 a premiéra v Carnegie Hall 16. prosince 1893 byla světovou senzací.

Evropská premiéra Novosvětské symfonie se překvapivě neodehrála v Praze, ale v Londýně, a to 21. června 1894 s orchestrem London Philharmonic Society. V Praze zřejmě poprvé zazněla při prvním koncertním vystoupení tehdy nově založené České filharmonie. Koncert se uskutečnil 4. ledna 1896 v pražském Rudolfinu a orchestr řídil osobně Antonín Dvořák.
Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Antonín Dvořák – světoznámý hudební skladatel

Když prý Bůh rozdával darem nadání k hudbě, šel si Antonín Dvořák (8. září 1841 Nelahozeves – 1. května 1904 Praha) ne dvakrát, ale nejspíš hned třikrát. Jeden z největších hudebních géniů lidských dějin složil jedenáct oper a přibližně 400 skladeb: symfonie a symfonické básně, vokální a vokálně-instrumentální díla, komorní a klavírní skladby, koncerty, sbory i písně. Bylo jich ještě mnohem víc, jenže Dvořák s nimi nebyl spokojen a všechny partitury zničil.

Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

12. 5.3. 6.
Pražské jaro 2025 – jubilejní 80. ročník

Pražské jaro nabídne desítky koncertů mezi 12. květnem a 3. červnem 2025. Jubilejní 80. ročník mezinárodního hudebního festivalu Pražské jaro chystá pro své příznivce skutečně výjimečný program.

20 tipů, kam jít za hudbou

20 tipů, kam jít za hudbou

Kam za hudbou, na koncert, kde poznat jedinečné hudební expozice? Žádný strach o to je postaráno. Máme pro vás tipy od klasiky až po jazz. A rozhodně na místa, kde se určitě nudit nebudete… Tipy na jednotlivé koncerty naleznete v našem kalendáři akcí.

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

Příběh hudebního skladatele Antonína Dvořáka a pohádkové rusalky

V Česku je několik jezírek, která prý inspirovala hudebního skladatele Antonína Dvořáka a libretistu Jaroslava Kapila ke vzniku slavné opery Rusalka. To nejznámější Rusalčino jezírko leží u Vysoké u Příbrami, kam Dvořák rád jezdíval; zprvu na návštěvy k příbuzným, posléze do vlastní usedlosti.

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze Kultura

Muzeum Antonína Dvořáka v Praze

V nádherném barokním letohrádku, zvaném Amerika na Praze 2, sídlí Muzeum Antonína Dvořáka. Celoročně je zde přístupná expozice o Antonínu Dvořákovi a kromě krásné barokní architektury si zde můžete prohlédnout např. Dvořákův psací stůl či jeho klavír.

České muzeum hudby v Praze Kultura

České muzeum hudby v Praze

České muzeum hudby schraňuje ve svých sbírkách více než 700 000 hudebních exponátů. Kromě notového archivu, sbírky hudebních nástrojů nebo hudební fonotéky také pozůstalosti Antonína Dvořáka, Bedřicha Smetany a dalších významných hudebních osobností.

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Výlet do míst, kde žil a tvořil Antonín Dvořák

Víte, že první skladba, která zazněla po přistání na Měsíci, byla Novosvětská symfonie? Jejího autora Antonína Dvořáka známe jako jednoho z nejslavnějších hudebních skladatelů všech dob, ale co víme o jeho životě a místech, kde žil a tvořil? Portál Kudy z nudy vás zve na výzvědnou cestu okolím Prahy i jejím centrem na kole.

Poetics of Encryption v Galerii Rudolfinum

Skupinová výstava Poetics of Encryption v Galerii Rudolfinum bude otevřena od 13. února do 11. května 2025.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2025

Od 8. do 13. listopadu 2025 se v Rudolfinu uskuteční pod hlavičkou Pražského jara již po třinácté Klavírní festival Rudolfa Firkušného. Svůj festivalový debut na něm budou mít Jan Lisiecki, Karel Košárek a jazzový pianista Jiří Levíček.
Praha 1, Praha

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro 2025

Mezinárodní hudební soutěž Pražské jaro čeká v roce 2025 oslaví 76. ročník. Do soutěže se přihlásilo rekordních 457 účastníků ze 47 zemí světa. Finálová kola se uskuteční 13. a 14. května ve Dvořákově síni Rudolfina.
Praha 1, Praha

Lucas & Arthur Jussen

Rudolfinum, pondělí 16. 6. 2025 v 19.30 hodin. Veřejná generální zkouška v 10.00 hodin.
Praha 1, Praha

Festival Prague Sounds 2025

Festival Prague Sounds, dříve známý jako Struny podzimu, proběhne od 1. do 15. listopadu 2025. Letošní 29. ročník nabídne opět koncerty zahraničních hvězd s hudbou mnoha žánrů.
Praha, Praha

Svátky hudby v Praze – Václav Hudeček a jeho hosté

Cyklus komorních koncertů s houslistou Václavem Hudečkem, 33. ročník, bude slavnostně zahájen 29. října 2024 v pražském Rudolfinu.
Praha 1, Praha

Photo – Fred Kramer v Uměleckopůmyslovém museu v Praze

První retrospektivní výstava Freda Kramera (1913–1994), nejvýznamnějšího českého reklamního fotografa padesátých až osmdesátých let, čerpá z rozsáhlého souboru autorových prací, které po jeho smrti věnovala do sbírek Uměleckoprůmyslového musea v Praze jeho manželka.
Praha, Praha

Výběr z výsledků mezinárodního sklářského sympozia IGS 2024

Ve Foyer Uměleckoprůmyslového musea v Praze si můžete od 6. 3. do 25. 5. 2025 prohlédnout výběr výsledků IGS 2024. All you need is glass!
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Divadlo Na Rejdišti – divadlo Pražské konzervatoře

Divadlo Pražské konzervatoře slouží jako inscenační prostor pro studenty pátých a šestých ročníků. Tvůrčí výsledky studentů nejsou izolovány ve školních zdech, ale naopak jsou určeny širokému publiku ve večerních představeních.
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

S vodníkem na Kampu – zábavná prohlídka pro celou rodinu

Pojďte se na chvíli proměnit na vodnickou rodinku a prozkoumejte při tom ostrov Kampu, Malou Stranu, Karlův most a samozřejmě Vltavu! Prohlídka je určena pro rodiny s dětmi od 4 do 12 let a zabývá se především legendami, spojenými s Vltavou, Karlovým mostem a vodou vůbec.
Praha 1, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga – dočasně uzavřeno

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze – dočasně uzavřeno

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Hotel Four Seasons na Praze 1

Pětihvězdičkový hotel Four Seasons se nachází na břehu řeky Vltavy, jen několik kroků od Karlova mostu a pokoje nabízí ten nejlepší výhled na Pražský hrad. Hotel je v historickém centru vás nadchne magickou atmosférou místa a zároveň vysokým standardem poskytovaných služeb.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental – v rekonstrukci

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague, nově Fairmont Golden Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha