ÚvodČeská nejKulturníEma Destinnová – jedna z nejslavnějších českých operních hvězd
Kulturní

Ema Destinnová – jedna z nejslavnějších českých operních hvězd

Zámek ve Stráži nad Nežárkou byl déle než dvě desítky let domovem slavné operní pěvkyně Emy Destinnové (26. února 1878, Praha – 28. ledna 1930, České Budějovice). Operní hvězda jako první přivezla Mařenku ze Smetanovy Prodané nevěsty do newyorské Metropolitní opery, zářila na světových pódiích v operách Pucciniho, Verdiho či Strausse, tleskali jí diváci v londýnské Covent Garden i Berlínské státní opeře.
Jedna z nejvýznamnějších a nejslavnějších českých operních pěvkyň Ema Destinnová se narodila v Praze jako Emilie Paulina Jindřiška Kittlová. Byla všestranně nadaná: malovala, psala, učila se hře na housle. Jako třináctiletá začala navštěvovat hodiny zpěvu u profesorky Marie Loewe-Destinnové, jejíž jméno si později zvolila za umělecký pseudonym. Studovala též herectví v dramatické škole při Národním divadle v Praze.

V roce 1897 úspěšně debutovala v drážďanské dvorní opeře a po fenomenálním úspěchu ji přijali do Berlínské státní opery, kde během deseti let vystoupila v padesáti různých rolích. V sedmadvaceti se přesunula do Londýna, a po úspěšných hostováních v Praze, Vídni a Paříži několik let zpívala v newyorské Metropolitní opeře. Za první světové války se zapojila do odboje, než ji při návratu ze zahraničí rakouská policie zadržela na hranicích. I když případ nikdy nebyl objasněn, Destinnová přišla o pas a až do konce první světové války zůstala pod policejním dohledem.

V roce 1928 u příležitostí 10. výročí vzniku Československé republiky odzpívala poslední pražský koncert v Lucerně a uskutečnila turné po dvaceti městech Československa. Poslední roky svého života prožila na zámku ve Stráži nad Nežárkou, který koupila v roce 1914. V lednu 1930 podstoupila v Českých Budějovicích operaci očí, po níž se její stav prudce zhoršil, patrně vinou mozkové mrtvice. Přála si být pochována v parku strážského zámku, ale tohle přání se jí nesplnilo. Její hrob najdete na hřbitově českých velikánů na pražském Vyšehradě.
Příběh Emy Destinnové mapuje film Božská Ema. Ten se sice původně měl natáčet ve Stráži nad Nežárkou, ale protože v té době sloužil jako ústav sociální péče pro mentálně postiženou mládež, nakonec jej nahradil zámek Štiřín nedaleko Prahy.

Postava operní divy se rovněž objevuje v pentalogii Sňatky z rozumu Vladimíra Neffa o rodinách Bornů a Nedobylů, a to ve čtvrtém dílu Veselá vdova. Jméno Emy Destinové nesou školy, ulice, festivaly, nadace, kluby, a dokonce i planetka mezi Zemí a Marsem. Od roku 1996 je rovněž v oběhu bankovka v hodnotě 2000 korun s jejím portrétem od Oldřicha Kulhánka.
Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Třeboni Zážitky

Divadlo Josefa Kajetána Tyla v Třeboni

Jen málo českých měst se může pochlubit tak starou a bohatou divadelní tradicí jako město Třeboň.

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice Památky

Muzeum Jindřichohradecka – Krýzovy jesličky, Ema Destinnová a další expozice

Muzeum představuje více než 100 tisíc sbírkových předmětů mimořádné historické, umělecké a dokumentační hodnoty. K nejnavštěvovanějším expozicím zcela jistě patří Krýzovy jesličky. Tento největší lidový mechanický betlém na světě je zapsán v Guinnessově knize rekordů.

Třeboňská nocturna 2025

8. 7.12. 7.
Třeboňská nocturna 2025

Letní festival klasické hudby Třeboňská nocturna přináší špičkové české a zahraniční interprety a nabízí návštěvníkům Třeboně hudbu, kterou jindy nabízejí nejváženější česká i světová podia. 22. ročník proběhne ve dnech 8. – 12. 7. 2025.

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Tradice: znáte slavné osobnosti, které si oblíbily české lázně?

Rádi cestujete ve stopách slavných? Pak by vaší pozornosti neměla uniknout lázeňská města. Během minulých staletí si tu panovníci, spisovatelé, hudební skladatelé a další velikáni doslova podávali kliky. Při ranní zdravotní procházce jste tak snadno mohli potkat třeba Františka Josefa I. a pyšnit se tím, že s císařem dýcháte stejný vzduch.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: ženy, jejich jedinečné příběhy a místa, která změnily

Architektka, světice, královna i královská dcera, zpěvačka, modelka, tenistka, oštěpařka, lyžařka a rychlobruslařka, automobilová závodnice, vědkyně, knihovnice, světoběžnice, politička, kuchařka i světoznámá pravěká kráska, uplácaná z hlíny: to je naše přehlídka dívek, paní a dam pro březnový Mezinárodní den žen. Pojďte se s portálem Kudy z nudy seznámit s osudovými ženami, které kralují svým oborům a na místa, která by bez nich neexistovala anebo nebyla tak krásná a přitažlivá.

Cesty za uměním: Rabbi Löw, Jan Hus a Krakonoš – znáte sochy Ladislava Šalouna?

Cesty za uměním: Rabbi Löw, Jan Hus a Krakonoš – znáte sochy Ladislava Šalouna?

Husův pomník na Staroměstském náměstí anebo výzdoba průčelí Obecního domu, Hlavního nádraží a Nové radnice v Praze, tam všude objevíte díla sochaře Ladislava Šalouna (1. srpna 1870, Praha – 18. října 1946, Praha). Místa, kde můžete obdivovat tvorbu zakladatele moderního českého sochařství, vám připomene portál Kudy z nudy.

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně Příroda

Trasa pro vozíčkáře u Chlumu u Třeboně

V Lutové u Chlumu u Třeboně na Jindřichohradecku je přístupná trasa pro vozíčkáře. Tělesně postižení se po ní mohou vydat například k pomníku Emy Destinnové, známé operní pěvkyně. Vozíčkáři mohou v okolí Chlumu využít zhruba 24 km stezek, které jsou dostatečně široké a upravené pro vozíčkáře.

S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

S osobností na procházku: s Emou Destinnovou ze Stráže nad Nežárkou k Nové řece na Třeboňsku

Černý nábytek, křišťálovou kouli, kostlivce důvěrně přezdívaného Ivánek, tajné chodby a tajné východy by člověk čekal snad v muzeu alchymie nebo v kabinetu kuriozit – ale kdepak, jste úplně vedle. Takhle si zařídila své bydlení ve Stráži nad Nežárkou slavná česká operní pěvkyně Ema Destinnová.

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové Kultura

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů Památky

Vyšehradský hřbitov a hrobka Slavín – místo odpočinku českých velikánů

Ze starého vyšehradského hřbitůvku, který zde stál již v roce 1260 vzniklo z podnětu probošta Václava Štulce v 70. letech 19. století vyšehradské národní pohřebiště. Samotný Slavín pak představuje společnou hrobku národních velikánů.

Řeka Nežárka Příroda

Řeka Nežárka

Nežárka je pravostranný přítok řeky Lužnice v Jihočeském kraji. Je dlouhá 56,2 km (společně se svou delší zdrojnicí Žirovnicí má celkovou délku 86,1 km).

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové Památky

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci Příroda

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.

Trasa pro vozíčkáře Za Emou Destinnovou z Lutové na Stříbřecký most Letní sporty

Trasa pro vozíčkáře Za Emou Destinnovou z Lutové na Stříbřecký most

Turisté na vozíčku se mohou vydat z obce Lutová okolo rybníků Výtopna a Starý Hospodář podél Nové řeky k Stříbřeckému mostu. Trasa je dlouhá 7 km.

Stráž nad Nežárkou

Stráž nad Nežárkou

V jižních Čechách v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní leží městečko Stráž nad Nežárkou. Iniciály „ED“ na bráně zámku připomínají doby, kdy jej na počátku 20. století vlastnila světoznámá operní pěvkyně Ema Destinnová. Město znají také vodáci, plavící se po známé řece Lužnici.

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea Kultura

Dějiny – nová expozice v Historické budově Národního muzea

Expozice s názvem Dějiny atraktivním způsobem zachycuje minulost českých zemí od 8. století až do první světové války. Na celkové ploše 1300 m² uvidíte na 2000 exponátů, které společně vypráví poutavý příběh naší historie.

Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinnové

Do Stráže nad Nežárkou zavítejte na návštěvu k Emě Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Její zámeček se návštěvníkům otevírá od července do srpna denně mimo pondělí. Zavzpomínejte na naši operní hvězdu v nejucelenější a nejrozsáhlejší muzejní expozici, která je procházkou celým životem a dílem této významné osobnosti. Zpřístupněn je i privat Emy Destinnové – místnosti ve kterých Ema bydlela.

Nominujte Alej roku 2024

Oblíbenou alej můžete ocenit různými způsoby. Jedním z nich je anketa Alej roku, kterou už po čtrnácté vyhlašuje spolek Arnika. Hlavním cílem ankety je vyzdvihnout přírodní a kulturní význam alejí pro krajinu a člověka.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Koncert na zámku Jindřichův Hradec

Koncert.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Adventní dny na zámku Jindřichův Hradec

Mimořádné prohlídky. Své dovednosti předvedou umělečtí řezbáři, kovář, sklář, hrnčíři, pletař košíků, dřevosochař, k dispozici budou malé tvůrčí dílny. Jako vždy bude v provozu více než 500 let stará Černá kuchyně.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Floristika – dušičková vazba

Na sobotu 19. října od 9 do 15 hodin připravil Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci kurz floristiky. Cílem kurzu je osvojení si techniky a samotná výroba podzimní dušičkové dekorace z přírodních materiálů.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Vladimír Nosek – Akryl, koláž, Jasan Zoubek – Sochy

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel v Jindřichově Hradci připravil společnou výstavu Vladimíra Noska (akryl – koláž) a Jasana Zoubka (sochy). Výstava potrvá do 10. listopadu.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Výstava Čalounění – svědectví luxusu a pohodlí

Letos si připomínáme 145 let od narození Marie Hoppe Teinitzerové, zakladatelky textilních uměleckých dílen v Jindřichově Hradci. K tomuto jubileu Dům gobelínů připravil výstavu nazvanou Čalounění – Svědectví luxusu a pohodlí. Vernisáž se koná 5. dubna od 16 hodin. Výstava potrvá do 20. prosince.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Páni, dámy, plesová sezóna začíná

Ve čtvrtek 26. září od 16.00 hodin bude v Muzeu Jindřichohradecka na Balbínově náměstí slavnostně zpřístupněna výstava Páni, dámy, plesová sezóna začíná, která představí zajímavosti z historie jindřichohradeckých plesů a bálů. Plesy byly nedílnou součástí měšťanské společnosti již od poloviny 19. st
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Jiří Andrle – Moje 70. léta

V Muzeu fotografie a moderních obrazových médií v Jindřichově Hradci je od 12. září do 31. prosince k vidění výstava Jiří Andrle: Moje 70. léta. Součástí výstavy je i několik barevných fotografií ze současnosti a video.
Jindřichův Hradec, Jihočeský kraj

Hrad a zámek Stráž nad Nežárkou – největší expozice Emy Destinnové

Expozice ve Stráži nad Nežárkou je věnována významné operní pěvkyni Emě Destinnové, která zde prožila část svého života. Zámek je zároveň i místem konání koncertního programu "Zámek plný hudby".
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Městská památková zóna Stráž nad Nežárkou – město známé díky pěvkyni Emě Destinnové

Stráž nad Nežárkou je jihočeské město, nacházající se přibližně v polovině cesty mezi Jindřichovým Hradcem a Třeboní. Město je spojeno s památkou slavné pěvkyně Emy Destinnové, která zakoupila zdejší zámek, a žila zde až do své smrti v roce 1930.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Fähnrichův mlýn – relaxace ve mlýně na kraji lesa u řeky Nežárky

Objekt bývalého Fähnrichova mlýna se nachází v romantickém prostředí polosamoty na kraji lesa u řeky Nežárky. Místní prostředí nabízí rodinnou rekreaci, spoustu zábavy pro děti, koupání v místě, rybolov v řece a okolních rybnících.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka

Cyklotrasa Lužnice – Nežárka má dvě větve sledující řeky Nežárku a Lužnici až po soutok s Vltavou u Týna nad Vltavou. Vyznačená je zatím část Nežárka.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Příbrazská přírodní zahrada

Příbrazská přírodní zahrada je koncipována jako venkovská zahrada, ve které najdou místo pro odpočinek, zábavu, ale i trochu poučení všechny generace.
Příbraz, Jihočeský kraj

Alej našich dětí v Hatíně a Stajce

V roce 2022 v obci Hatín u Jindřichova Hradce vznikla myšlenka vysadit Alej našich dětí na staré polní cestě pod obcí. Z trvale bydlících obyvatel bylo v tu dobu 18 dětí do 5 let a všichni rodiče se do projektu přihlásili. Starší děti však chtěly mít svůj strom také, a tak vznikla alej i u Stajky.
Hatín, Jihočeský kraj

Soukromá letecká sbírka Libořezy

Na Třeboňsku ve vesničce Libořezy u Stříbce vzniklo jedinečné soukromé muzeum, které nesmí minout žádný milovník letadel.
Stříbřec, Jihočeský kraj

Dub Emy Destinnové ve Stříbřeci

Mohutný dub letní má obvod kmene rovných 593 cm a je do něj zasazen obrázek Emy Destinnové, která v těchto místech často rybařila. Stáří stromu se odhaduje na 350 let. Místo doplňuje malý pomník a informační tabule.
Stříbřec, Jihočeský kraj

Ubytování a restaurace

Pivovar Stráž – s úctou k tradici poctivého jihočeského pivovarnictví

Pivovar Stráž vznikl v bývalém objektu podniku JAS Stráž nad Nežárkou, který vyráběl dřevěné hračky. Pivovar navazuje na historii vaření piva ve Stráži od poloviny 16. století do roku 1926. Naše piva jsou nepasterovaná a nefiltrovaná, čímž v nich zůstávají všechny zdraví prospěšné látky.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Autokemp U Skalníků

Autokemp U Skalníků se nachází v klidném prostředí u řeky Nežárky, 2 km od Stráže nad Nežárkou. Kemp je vhodný pro rodiny s dětmi, seniory s vnoučaty, cykloturistiku, pěší turisty, pejskaře, houbaře, sběrače lesních plodů, rybáře, vodáky a všechny, kdo si chtějí v klidném prostředí odpočinout.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Penzion Pístina

Bývalá zemědělská usedlost z počátku 16. století leží v malebné krajině jižních Čech, v chráněné krajinné oblasti Třeboňska, která je uznanou biosférickou rezervací UNESCO. Penzion prošel celkovou rekonstrukcí, při které byly zachovány původní prvky venkovské architektury.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Ve stodole – ubytování v obci Příbraz

Ubytujte se ve stylově zrekonstruovaném ubytování Ve stodole v jihočeské vesničce.
Příbraz, Jihočeský kraj

Penzion Příbrazský Stráž nad Nežárkou

Penzion Příbrazský se nachází v krajině třeboňských rybníků. Byl pojmenován po nedalekém Příbrazském rybníku, ale ubytovat se můžete i v apartmánech pojmenovaných jako Víra, Láska, Dobrá Vůle, Skutek a Rod. To jsou jedna z mnoha jmen rybníků Nadějské soustavy nedaleko Lomnice nad Lužnicí.
Stráž nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Penzion a restaurace U Černého čápa

Penzion vznikl v roce 2004 po kompletní rekonstrukci bývalé selské usedlosti, jež je typickou stavbou pro oblast jižní Čechy. Rodinný penzion se nachází v obci Dolní Žďár v blízkosti okresního města Jindřichův Hradec.
Lásenice, Jihočeský kraj

Penzion U kostela Mláka

Penzion je situován v klidném domácím prostředí na okraji lesa v obci Mláka nedaleko města Třeboň.
Novosedly nad Nežárkou, Jihočeský kraj

Apartmány Za humny

Ubytování je možné ve stylových apartmánech až pro 6 osob je ideální pro skupinu spřátelených rodin, ale nejen pro ně.
Stříbřec, Jihočeský kraj