ÚvodČeská nejKulturníZdenka Braunerová – česká malířka, jedna z prvních českých profesionálních výtvarnic
Kulturní

Zdenka Braunerová – česká malířka, jedna z prvních českých profesionálních výtvarnic

Zdenka Braunerová (9. dubna 1858, Praha – 23. května 1934, Praha) byla česká malířka konce 19. a první třetiny 20. století. Oslnivá a schopná organizátorka společenského a uměleckého života byla mecenáškou a patronkou několika českých umělců, a také jednou z nejzajímavějších osobností české kultury přelomu 19. a 20. století.
Zdenka se narodila v dubnu 1858 v Praze jako poslední ze čtyř dětí do bohaté rodiny advokáta Františka Augusta Braunera, poslance českého sněmu a představitele tehdejší staročeské politiky. Dostala jméno po jiné Zdeňce, dceři Karla Havlíčka Borovského. Po Havlíčkově smrti se jejím poručníkem stal právě Brauner a Zdeňka nějakou dobu u Braunerových bydlela.

V jejich bytě na Perštýně se setkávala řada osobností té doby – otcovi kolegové z politické scény, literáti, vědci i výtvarníci. Zdence se dostalo dobré výchovy i vzdělání; chodila na lekce malování k mistrům té doby, hodina brala například u Františka Ženíška nebo Antonína Chittussiho. Teprve cesty do Francie ale definitivně rozhodly, že se bude věnovat malířství. Při pobytech v Paříži u své sestry Anny a jejího muže, spisovatele Elemira Bourgese, poznala přední francouzské umělce. Studovala na soukromé akademii Collarossi, svá díla vystavovala na ženské výstavě v Champs Elysées a roku 1890 v Salonu na Champs de Mars. Prostřednictvím výstav, knižních ilustrací a dokumentováním lidového umění představila Francouzům českou kulturu a naopak. Společně s Alfonsem Muchou a dalšími umělci například doprovázela francouzského sochaře Augusta Rodina, když se po výstavě v Praze v roce 1902 vydal na týdenní cestu po Moravě.

Braunerová malovala většinou krajinky, věnovala se ale také grafice a motivům ze staré Prahy. Ilustrovala rovněž řadu publikací: Mrštíkovu Pohádku máje, knihy Oscara Wilda, Julia Zeyera, Růženy Jesenské, francouzského básníka a dramatika Paula Claudela a dalších. Přátelská a vstřícná žena se širokým srdcem svými názory a životním stylem ovlivnila řadu svých současníků a stala se patronkou a mecenáškou několika malířů i spisovatelů. Při jeho první cestě do Paříže doprovázela dvacetiletého Františka Bílka, mezi její přátele patřili Antonín Chittussi, Vilém Mrštík, Joža Uprka nebo Jan Zrzavý. Když ji Zrzavý poznal, bylo jí šedesát. Popsal ji jako neobyčejnou, vtipnou, vzdělanou a originální ženu s báječným vkusem, pronikavým rozumem a zvláštním půvabem, která měla víc veselí a optimismu než mladí lidé a dodávala mu víru a chuť do života.

Co bylo Zdence dopřáno na talentu, to bylo ubráno v osobním životě. Braunerová se nikdy nevdala; Antonín Chittusi neměl pochopení pro její výtvarné ambice, Miloš Marten byl o čtvrtstoletí mladší, se spisovatelem a dramatikem Vilémem Mrštíkem dokonce zrušila již určené datum svatby, svatební zvony nezvonily ani jejímu vztahu se Zeyerem. O to víc hledala naplnění ve své práci: cestovala a malovala, do svého skicáku si s oblibou kreslila výšivky, kroje a malovaná venkovská žudra ze Slovácka a Horňácka. Jejím oblíbeným místem byla Velká nad Veličkou, kde si získala řadu přátel, zároveň však naše lidové umění propagovala při svých zahraničních cestách.

Místem, kde se Zdenka Braunerová cítila doma, byl Braunerův mlýn v Roztokách. Když se obec v polovině 19. století stala oblíbeným výletním a prázdninovým místem pražské smetánky, Zdenčin otec tu koupil mlýn a nechal jej upravit na letní rodinné sídlo. Na začátku 20. století si Zdenka vybudovala zahradní ateliér, který byl kombinací české chalupy a anglického víkendového domku. Sama se coby zkušená výtvarnice podílela jak na návrhu domku, tak na jeho výzdobě a vybavení interiérů. Než v roce 1934 zemřela, v jejím ateliéru v Roztokách se setkávali čeští i zahraniční umělci a intelektuálové.

Dnes o ateliér i Braunerův mlýn pečuje Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy; expozice věnovaná Zdence Braunerové vám představí interiéry i jejich vybavení v autentické podobě, k vidění jsou také obrazy, dobové fotografie a osobní předměty. Pokud se o skvělé a přesto málo známé malířce i o jejich pobytech v Roztokách chcete dozvědět víc, přečtěte si životopisný román Na křídlech větrného mlýna od Františka Kožíka.
Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Alfons Mucha – malíř, který dal světu nový styl

Evropská výtvarná secese bývá někdy nazývána Le style Mucha podle malíře, grafika a designéra původem z moravského města Ivančice. Alfons Mucha (24. července 1860 Ivančice – 14. července 1939 Praha) jako neznámý umělec českého původu žijící v Paříži dosáhl okamžité slávy v prosinci roku 1894, kdy přijal zakázku vytvořit plakát pro nejslavnější herečku té doby, Sarah Bernhardt.

Alois a Vilém Mrštíkové – autoři nejlepšího českého dramatu Maryša

Alois a Vilém Mrštíkové – autoři nejlepšího českého dramatu Maryša

Bratři Mrštíkové, Alois (14. října 1861, Jimramov – 24. února 1925, Brno) a Vilém (14. května 1863, Jimramov – 2. března 1912, Diváky) patří ke klasikům české literatury. Část děl napsali společně, například drama Maryša nebo román Rok na vsi, a často se o nich mluví jako o autorské dvojici.

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy Památky

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Antonín Chitussi – jeden z nejslavnějších českých malířů-krajinářů 19. století

Údolí Doubravky, Krajina se Seinou, Pohled na Paříž z Montmartru, Údolí Chrudimky, Jaro ve Fontainebleau, Na dráze orleánské aneb Krajina s jedoucím vlakem – to jsou nejznámější obrazy Antonína Chittussiho (1. prosince 1847, Ronov nad Doubravou – 1. května 1891, Praha). Kousek od jeho rodného města se můžete projít Chitussiho údolím.

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

František Bílek – sochař a největší osobnost českého secesního symbolismu

Sochař, grafik, autor užitého umění, literát a mystik František Bílek (6. listopadu 1872, Chýnov – 16. října 1941, Chýnov) byl originálním symbolistou období secese. Pocházel z ortodoxní katolické rodiny a ve svých uměleckých dílech zobrazoval převážně náboženská témata, provázená mystickými texty.

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Jan Zrzavý – nejznámější český malíř magického realismu

Malíř, grafik, ilustrátor, scénograf a představitel avantgardy 20. století: to byl Jan Zrzavý (5. listopadu 1890, Vadín, část Okrouhlice u Havlíčkova Brodu – 12. října 1977, Praha). Vousatý chlapík, který se rád smál a bavil, měl rád červenou barvu, a obvykle nosil červeného kulicha s bambulkou.

Joža Uprka – malíř slováckého folkloru

Joža Uprka – malíř slováckého folkloru

Snad žádný jiný malíř a grafik nezachytil život na Slovácku a jeho bohaté lidové tradice, slavnosti i běžný život na přelomu 19. a 20. století tak věrně jako malíř a grafik Joža Uprka (26. října 1861, Kněždub – 12. ledna 1940, Hroznová Lhota).

Kam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky

Kam se jezdilo na letní byt? Po stopách herců, umělců a smetánky z dob první republiky

Nádherná krajina, čerstvý vzduch, lesy k houbaření, tenis, společenské hry, plavby na lodičkách a také plovárny, aby bylo kde předvést letní módu – to všechno byly oblíbené činnosti letních hostů. Portál Kudy z nudy se vydal na velký pátrací výlet: kde ležela nejoblíbenější letoviska a kdo je navštěvoval?

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

Výlet za malířem Františkem Ženíškem po Praze

František Ženíšek (25. května 1849, Praha-Nové Město – 15. listopadu 1916, Praha) byl český malíř z generace umělců kolem Národního divadla. Pro úspěšného umělce své doby bylo charakteristické perfektní zvládnutí řemesla a uhlazený styl, který dokonale vyhovoval tehdejšímu oficiálnímu vkusu. Pojďte se s portálem Kudy z nudy podívat do míst, kde žil a hlavně tam, kde tvořil – třeba do pražského Karlína, do Národního muzea, Obecního domu, Národní galerie anebo do Národního divadla.

S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

S osobností na procházku: Havlíčkovým Brodem s Karlem Havlíčkem Borovským

Havlíčkův Brod se až do roku 1945 jmenoval Německý Brod. Dnes svým jménem připomíná Karla Havlíčka Borovského, novináře ostrého pera, básníka, kritika a odvážného vlastence. S jeho jménem ale je spojená větší část Českomoravské vrchoviny, a tak putování s Havlíčkem zahájíme ještě o kousek dál: v městečku Havlíčkova Borová, kde se narodil a které se od roku 1949 rovněž jmenuje na jeho počest.

Roztoky

Roztoky

Město na levém břehu Vltavy, které z jihu bezprostředně navazuje na hlavní město Prahu, se na přelomu 19. a 20. století stalo oblíbeným letoviskem a výletním místem. Jeho historie je však mnohem starší, jak potvrzuje hradiště Levý Hradec, někdejší centrum přemyslovského státu.

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy Kultura

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.

Julius Zeyer – první velikán českého národa, pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově

Julius Zeyer – první velikán českého národa, pochovaný v hrobce Slavín na Vyšehradském hřbitově

Prozaik, dramatik a básník Julius Zeyer (26. dubna 1841, Praha – 29. ledna 1901, Praha) dnes patří mezi téměř zapomenuté spisovatele. Dokonce i jeho nejznámější dílo, pohádkově-poetické drama Radúz a Mahulena, známe hlavně díky filmovému zpracování z roku 1970 s Janem Třískou a Magdou Vášáryovou v hlavních rolích.

Velká nad Veličkou

Velká nad Veličkou

Letní folklorní slavnosti, prohlídka starého větrného mlýna a výlet do svahů Bílých Karpat, třeba až na jejich nejvyšší vrchol Velkou Javořinu, to všechno nabízí Velká nad Veličkou. Leží na jižní Moravě v údolí říčky Veličky a je centrem národopisné oblasti zvané Horňácko.

Ateliér Zdenky Braunerové Kultura

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.

Lukáš Pavlásek – Zmatení komiků

Jedna z předpremiér nového stand-up speciálu Zmatení komiků se uskuteční 8. října v Kulturním centru Rychta.
Klecany, Středočeský kraj

13. český ukulele festival

13. Český ukulele festival – ukulele jak jej neznáte. 25.7. u chrámu sv. Barbory v Kutné hoře, vstup zdarma 26.-27.7. Únětický pivovar. Koncerty mnoha hudebních stylů, workshopy, open mic a bohatá tombola.
Únětice, Středočeský kraj

Fascinace rostlinami – příběhy živoucích pokladů v Botanické zahradě Praha

Letní výstava Fascinace rostlinami – Příběhy živoucích pokladů v Botanické zahradě Praha představuje historii pěstování vzácných nebo cizokrajných rostlin v našich klimatických podmínkách. Výstava je k prohlédnutí od 4. 7. do 31. 8. 2025.
Praha 7, Praha

Vinobraní na Vinici sv. Kláry v Troji 2025

Oblíbené Vinobraní na Vinici sv. Kláry v Botanické zahradě Praha se uskuteční 13. – 14. 9. 2025.
Praha 7, Praha

Výstava dýní a dýňových aranžmá v botanické zahradě v Troji 2025

S příchodem podzimu se do trojské botanické zahrady vrací oblíbené plody podzimu – dýně. Na velké i malé návštěvníky čekají ve dnech 10. 10.–2. 11. 2025 dýně různých tvarů, barev i velikostí.
Praha 7, Praha

Svatomartinský přípitek ve Vinotéce sv. Kláry v botanické zahradě

Již tradičně vás Pražská botanická zahrada v Praze Troji zve 11. 11. v 11 hodin ke slavnostnímu otevírání Svatomartinského vína. Přijďte i v roce 2025 ochutnat mladá vína a poodhalit tak kvalitu nového ročníku.
Praha 7, Praha

Křišťálová zahrada v Botanické zahradě Praha

Zimu ve venkovních expozicích botanické zahrady v Troji opět rozzáří od 28. 11. 2025 do 15. 2. 2026 květiny, rostliny a zvířata, které vyrostly pod rukama skláře Jiřího Pačinka. Během dne si užijete kouzlo skla nasvíceného sluncem, při večerních prohlídkách budete svědky fantastické hry světel.
Praha 7, Praha

Rostlinná společenstva Koreje – fotografická výstava v Botanické zahradě Praha

Botanická zahrada Praha připravuje novou stálou expozici, která představí bohatství korejské přírody. Cestu k jejímu vzniku můžete sledovat prostřednictvím panelové výstavy „Rostlinná společenstva Koreje“. Ta prostřednictvím fotografií přiblíží flóru, národní parky, ale i kulturu Jižní Koreje.
Praha 7, Praha

Aktivity v okolí

Braunerův mlýn v Roztokách u Prahy

Objekt je pod starším názvem Malý mlýn zmiňován počátkem 18. století, kdy měl podobu zděného jednopatrového stavení s prkenným štítem a mansardovou střechou. Roku 1861 zakoupil mlýn pražský advokát a významný český politik František August Brauner.
Roztoky, Středočeský kraj

Zámek Roztoky – Středočeské muzeum v Roztokách u Prahy

Muzeum představuje návštěvníkům výstavy a expozice, ateliér Zdenky Braunerové, kulturní akce, dílny pro děti i dospělé, park se sochami a vzácnými dřevinami, možnost výletů po okolí.
Roztoky, Středočeský kraj

Ateliér Zdenky Braunerové

Komorní stavba ateliéru je s životem a dílem umělkyně úzce spjata. Sama si jej, inspirovaná anglickými víkendovými domy, navrhla a postavila v letech 1903–1904 vedle rodinného sídla poblíž řeky Vltavy, v tehdy oblíbeném rekreačním letovisku Pražanů.
Roztoky, Středočeský kraj

Archevita – Stopami věků v Roztokách u Prahy

Muzeum v Roztokách u Prahy připravilo multimediální archeologickou expozici nazvanou Archevita – stopami věků, která vám umožní zažít dějiny všemi smysly, potkat pratura, podívat se, jak se vyráběla sekyra anebo jak se kdysi obchodovalo. Vše je podpořeno projekcemi, hologramy a virtuální realitou.
Roztoky, Středočeský kraj

Vily v Tichém údolí v Roztokách u Prahy

Roztokám náleží titul nejstaršího vilového letoviska v okolí Prahy. Majitelé letních vil patřili mezi vyšší střední třídu, byli to především pražští obchodníci a továrníci židovského původu, z nichž velká většina nepřežila holocaust. Město plánuje rekonstrukci vil č.p. 100 a 125.
Roztoky, Středočeský kraj

Kostel sv. Jana Křtitele v Roztokách

Kostel stojí na návrší nad někdejší hornickou obcí, která se zabývala těžbou stříbra, uprostřed hřbitova. Původně se jednalo o barokní kostel, který byl upraven v novorománském stylu v 19. století. Ve 21. století byl kostel opraven.
Roztoky, Středočeský kraj

Bowling Bar Roztoky

Přijďte se pobavit s přáteli, kolegy nebo rodinou.
Roztoky, Středočeský kraj

Bike Park Roztoky u Prahy

Nedaleko přívozu Roztoky – Klecánky v Roztokách u Prahy najdou příznivci adrenalinové jízdy na kole pěkný Bike Park.
Roztoky, Středočeský kraj

Ubytování a restaurace

Farm Table Bar a Brasserie v Klecanech

Nevšední restaurace ohromí vzdušností a vysokými stropy. Veškerá jídla připravují v otevřené kuchyni.
Klecany, Středočeský kraj

Zdibský pivovar

Malý rodinný pivovar s českou kuchyní a skvělým pivkem, který otevřel v říjnu 2021.
Zdiby, Středočeský kraj

Pražská kulinářská akademie

Jsme škola se zaměřením na výuku tradičního kuchařského řemesla. Využíváme moderní technologie. Nabízíme neformální kurzy pro nováčky a taktéž odborné kurzy.
Praha 6, Praha

Hospoda U Lasíků

V hospůdce vám nabídnou domácí slané i sladké koláče, polévky, chléb se sádlem, lahodné Únětické pivo, kvasnicové pivo Maiselś Weisse, vína, kávu, domácí šťávy i čaje.
Únětice, Středočeský kraj

Love Snails – restaurace se šnečími specialitami

Už jste někdy jedli šneky? Tu nejbáječnější "pochoutku s domečkem" si můžete dát v zážitkové restauraci Love Snails, největší šnečí farmy v Česku. Najdete ji u Horních Chaber, v údolí Drahanského potoka.
Praha 8, Praha

Pivovar Létající Chroust

Létající Chroust je nový stylový kočovný pivovar, za kterým stojí Karolína a Jirka Chroustovští. Chroust je létající pivovar, který vaří v jiných pivovarech na jejich technologiích piva podle vlastní receptury. Pivovar není možné navštívit, pivo však můžete ochutnat v jiných pivovarech.
Praha 6, Praha

Únětická unce – měna krytá tekutým zlatem

V dnešní nejisté době přichází Únětický pivovar s trvalým řešením, se stabilní měnou na základě pivního indexu, která jako jediná měna nepodléhá inflaci a zaručí, že únětické pivo se v budoucnu pro vás již nezdraží.
Únětice, Středočeský kraj

Únětický pivovar – exkurze i dobré pivo

Přijďte se podívat do znovuotevřeného pivovaru v Úněticích u Prahy – pivo se zde vyrábí klasickým způsobem, bez dalších chemických úprav. Součástí pivovaru je restaurace s výbornou kuchyní. Každý víkend se zde koná také exkurze pivovarem.
Únětice, Středočeský kraj