ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnyMezinárodní den překladatelů
Mezinárodní a významné dny

Mezinárodní den překladatelů

I překladatelé mají svůj svátek, a to podle rozhodnutí Mezinárodní federace překladatelů každý rok 30. září. Proč se Mezinárodní den překladatelů slaví právě ten den? 30. září totiž má svátek Jeroným. Vůbec nejznámější ze všech nositelů tohoto jména zřejmě byl patron všech tlumočníků a překladatelů svatý Jeroným. Proč právě on drží ochrannou ruku nad touto profesí?
Svatý Jeroným byl učitel, spisovatel a nadaný překladatel, který žil přibližně v letech 347 až 420. Ovládal latinu, řečtinu i hebrejštinu a proslavil se hlavně jako překladatel bible do mluvené latiny. Výsledkem byla takzvaná Vulgata, přeložená z původních jazyků, tedy hebrejštiny, aramejštiny a řečtiny. Vulgata se stala závazným textem západní církve pro celý středověk a svatý Jeroným se tak zařadil vedle sv. Ambrože, Augustina a Řehoře Velikého mezi čtyři velké západní církevní Otce. Kromě překladu bible se dochovaly Jeronýmovy biblické komentáře a teologické kontroverze, historické texty a další překlady. Svatý Jeroným ovšem není jen patronem překladatelů a tlumočníků, ale i Dalmácie, Lyonu, teologů, učenců, archeologů, studentů, žáků, univerzit a vědeckých společností.
 
Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Česko mezi řádky: 10 literárních inspirací pro výlety po Česku

Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Česku.

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově Kultura

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově

Světové Muzeum a Knihovna Bible si klade za cíl vytvořit kvalitní a důstojné místo, které zpřístupní unikátní exponáty Biblí a duchovních knih široké veřejnosti. Muzeum nabízí k vidění zhruba čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století.

Josef Škvorecký – česko-kanadský spisovatel, esejista a nejznámější exilový nakladatel

Josef Škvorecký – česko-kanadský spisovatel, esejista a nejznámější exilový nakladatel

„Seděli jsme v Port Arthuru a Benno řekl: „Revoluce se odkládá na neurčito.” – tak začínají Zbabělci, jeden z nejznámějších románů Josefa Škvoreckého (27. září 1924, Náchod – 3. ledna 2012, Toronto). Česko-kanadský spisovatel, esejista a překladatel společně s manželkou Zdenou Salivarovou (* 21. října 1933, Praha) založil exilové nakladatelství '68 Publishers.

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Tajemství Ďáblovy bible: kdy vznikla, kdo ji napsal a kde si ji prohlédnete?

Codex gigas neboli Ďáblova bible, největší ručně psaná kniha na světě, je od července 2024 k vidění v Městském muzeu Žamberk. Přijeďte se podívat do stálé expozice a seznamte se s jedinečným příběhem díla, u jehož zrodu prý stál samotný ďábel. Nejvěrnější maketa Codexu Gigas, jaká kdy byla zhotovena, se stala hlavním exponátem ve zcela novém a moderním prostoru muzea, který připomíná historii žamberských knihařů.

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Ďáblova bible – největší ručně psaná kniha na světě

Největší rukopisná kniha světa se nazývá Codex gigas anebo Ďáblova bible: to podle vyobrazení ďábla na jedné z jejích stran. Podle legendy rukopis vznikl během 13. století v zaniklém klášteře ve východočeských Podlažicích, dnes je uložen v Královské knihovně ve švédském Stockholmu.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera (1. dubna 1929 Brno – 11. července 2023 Paříž) český spisovatel světového významu, psal básně, dramata, prózu i eseje. Brněnský rodák žil dlouhodobě ve Francii. Svá díla psal jak česky, tak francouzsky a také byl překladatelem. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství a jeho dílo bylo v Československu až do Sametové revoluce zakázáno.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Výlet s "modrým abbém" Josefem Dobrovským

Josef Dobrovský (17. srpna 1753 Gyarmat – 6. ledna 1829 Staré Brno) byl český kněz, filolog, historik a zakladatel vědecké bohemistiky a slavistiky.l Muž, jemuž se přezdívalo modrý abbé, byl největší postavou českého osvícenství, a jak napsal T. G. Masaryk, také prvním světovým Čechem nové doby. Svým mnohostranným dílem předznamenal i podnítil české národní obrození, třebaže sám k romantickým obrozencům nejen chronologicky, ale ani svým založením nepatřil.

Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů Kultura

Městské muzeum Chrast – výstavy a poučení v někdejší rezidenci královéhradeckých biskupů

Stálé expozice obsahují geologii a paleontologii, archeologii a historii zámku a podlažického kláštera, zajímavostí je model KODEXU GIGAS, jehož originál je uložen ve Švédsku.

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Jan Blahoslav – biskup Jednoty bratrské a autor prvního českého Slabikáře

Kněz a biskup Jednoty bratrské, humanista, spisovatel, překladatel, pedagog a muzikolog Jan Blahoslav (20. února 1523, Přerov – 24. listopadu 1571, Moravský Krumlov) patřil vedle Petra Chelčického (asi 1379 – asi 1460) a Jana Amose Komenského (1592–1670) k nejvýznamnějším představitelům české reformace a Jednoty bratrské. Známe jej také jako překladatele Nového zákona, později zařazeného do Bible kralické, prvního českého překladu bible z původních jazyků.

Ruth Bondyová – známá izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu

Ruth Bondyová – známá izraelská novinářka, spisovatelka a překladatelka českého původu

Na české ambasádě v Tel Avivu v roce 2021 otevřeli knihovnu pojmenovanou po izraelské novinářce, spisovatelce a překladatelce českého původu Ruth Bondyové (19. června 1923, Praha – 14. listopadu 2017, Ramat Gan). Rodačka z Prahy přeložila do hebrejštiny přes čtyřicet českých knih, několik jejích hebrejských knih bylo přeloženo do češtiny. Knihovna Ruth Bondyové je největší sbírkou bohemik na území Izraele.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Pomník Bibli kralické – první pomník na světě věnovaný knize

Pomník Bibli kralické – první pomník na světě věnovaný knize

V Kralicích nad Oslavou naleznete první pomník na světě, který byl věnován nikoliv člověku, ale jeho dílu – knize knih, bibli. Slavnostně byl odhalen 6. září 1936 a je zapsán v Guinnessově knize rekordů jako první pomník na světě věnovaný knize.

Jediná ruční papírna v České republice – ruční papírna ve Velkých Losinách

Jediná ruční papírna v České republice – ruční papírna ve Velkých Losinách

Jedinou technickou památkou svého druhu je ruční papírna ve Velkých Losinách. Podle svědectví pramenů zahájila papírna výrobu jako jeden z podniků rozvíjejícího se vrchnostenského hospodářství někdy v rozmezí let 1591 až 1596. Zcela poprvé pak existenci papírny připomíná její dosud nejstarší známá průsvitka z roku 1596 v podobě žerotínského erbu – lva s korunkou stojícího na třech pahorcích.

Kniha Ars sacra – nejtěžší kniha v České republice

Kniha Ars sacra – nejtěžší kniha v České republice

Jedenáctikilogramová kniha Ars Sacra líčí dějiny křesťanského umění evropského a amerického světa od počátků až do dnešních dnů. Jedná se o nejtěžší knihu, která se kdy v republice dostala do běžného prodeje.

Rytíři v Návsí a Panzeshow 2024

Letos poprvé dvě akce za jedno vstupné! Rok se s rokem sešel a my si vás opět dovolíme pozvat do minulosti a zároveň můžete navštívit celostátní soutěž modelářů vzdálenou necelých 300 m.
Návsí, Moravskoslezský kraj

Hudební výlety – České Vánoce: Rakovnická hra Vánoční

Přijďte na představení "České Vánoce: Rakovnická hra Vánoční", které Svatováclavský hudební festival pořádá v rámci Hudebních výletů. Koná se dne 6.12.2024 v 18 hod ve farním sboru v Bystřici nad Olší.
Bystřice, Moravskoslezský kraj

Festival svobody v Třinci

Knihovna Třinec opět přivítá návštěvníky na tradičním Festivalu svobody, kterým letos oslaví významné výročí – 35 let od Sametové revoluce. Festival připomíná demokratické hodnoty a svobodu projevu, které si Česká republika stále udržuje.
Třinec, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Genealogická poradna

Kdo jsme, odkud jsme přišli? Kdo byli naši předkové, čím se živili, jak žili? To jsou otázky, které si spousta lidí v průběhu svého života položí.
Český Těšín, Moravskoslezský kraj

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově

Světové Muzeum a Knihovna Bible si klade za cíl vytvořit kvalitní a důstojné místo, které zpřístupní unikátní exponáty Biblí a duchovních knih široké veřejnosti. Muzeum nabízí k vidění zhruba čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Starý klášter v Jablunkově

Starý klášter v Jablunkově vznikl v druhé poloviny 19. století. Původně sloužila budova jako klášter a nemocnice, později například jako gymnázium nebo prostor pro sociální bydlení. V současné době se zde nachází Muzeum Bible s knihovnou.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Do Jablunkova nejen na festival

Jablunkov leží v okrese Frýdek-Místek a je nejvýchodnějším městem v České republice. Město i jeho okolí je turistickým i rekreačním rájem. Od roku 1947 se každoročně v Jablunkově v srpnu konájí Mezinárodní folklorní setkání Gorolski Święto, začleněné do Mezinárodního týdne beskydské kultury v Polsku.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Kostel Božího těla v Jablunkově

Kostel byl vybudován v roce 1605, původně v renesanční, později přestavěn v novogotickém stylu.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Knížecí dům v Jablunkově

Nejstarší dům v Jablunkově pochází ze 16. století, žily v něm kněžny Kateřina Sidonie a Alžběta Lukrécie. Podle legendy je dům spojen s kostelem podzemní chodbou, kterou chodívala Kateřina Sidonie na bohoslužby. V domě se nachází Muzeum Trojmezí.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Historické náměstí s kašnou Jablunkov

Jablunkovskému Mariánskému náměstí vévodí kašna se sochou Immaculaty neboli Neposkvrněné Panny Marie.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Les pro hru i poznání – vycházkovo-odpočinkový vzdělávací areál v Jablunkově

Vycházkovo – odpočinkový vzdělávací areál o lese a přírodě pro rodiny s dětmi i pro školy. Součástí areálu je krátká dětská naučná stezka s několika informačními a výukovými panely nebo geobotanická expozice obsahující lokální kameny a rostliny.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Hotel Stará Ameryka v Jablunkově

Tříhvězdičkový hotel Stará Ameryka je součástí areálu Země zábavy Ameryka a nabízí ubytování pro 30 hostů v deseti pokojích. Hotel se zaměřuje především na rodiny s dětmi – pokoje jsou přizpůsobeny rodičům s malými dětmi, k dispozici se nabízejí dětské postýlky, vaničky i obrovská herna pro děti.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Ubytování a restaurace

Ubytování se sportovním areálem Gorol

Lyžujete? Běžkujete? Rádi se procházíte? Jezdíte na kole? Ochutnáváte krajové speciality a poznáváte regionální kuriozity? Z ubytování Gorol máte vše na dosah ruky.
Jablunkov, Moravskoslezský kraj

Penzion u Pinkasů v Písečné

Útulný Penzion U Pinkasů vás zve na rodinnou dovolenou do Těšínských Beskyd v severovýchodním výběžku slezské části Moravy nedaleko česko-slovensko-polského trojmezí.
Písečná, Moravskoslezský kraj

Přístav Kostkov v Návsí u Jablunkova

Rybník Kostkov patří ke známým místům ve Slezských Beskydech. Zapsal se do vzpomínek místních i turistů, kteří vyráželi na výlety do okolních kopců a lesů.
Návsí, Moravskoslezský kraj

Apartmány Babyhouse

Babyhouse je rodinný dům se zaměřením na rodiny s dětmi. Nabízíme zázemí a pohodlné ubytování v soukromí v luxusních bytech zařízených v originálním stylu. Krásné byty jsou svou cenou zároveň levným ubytováním v Beskydech.
Dolní Lomná, Moravskoslezský kraj

Hostinec Harcoff

Lukáš Bulíček začínal jako řadový kuchař, končil jako executive chef nadnárodní společnosti. Teď provozuje Hostinec Harcoff s třístaletou historií.
Návsí, Moravskoslezský kraj

Beskydská oáza

Objevte nádherné místo ve Slezských Beskydech rozprostírající se na louce u lesa. Společnost vám tady bude dělat lesní zvěř a nezvyklý klid.
Písek, Moravskoslezský kraj

Luční hobití dům – chata Hrádek

Chcete si užít báječný voňavý pobyt? Chcete si odpočinout v horkém kotli, dívat se na hvězdy a snít? Přijďte k nám do našeho Lučního hobitího domečku, který najdete v krásném prostředí Beskydských hor, v blízkosti Chaty Hrádek.
Hrádek, Moravskoslezský kraj

Glamping Bahenec

Vyzkoušejte luxusní glampingové ubytování v plně vybavené kopuli v horách v Beskydech. Kopule najdete v nadmořské výšce 900m nad mořem u známého Wellness hotelu Bahenec.
Písek, Moravskoslezský kraj