ÚvodAktualityKalendář 2025: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách
Památky

Kalendář 2025: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

  • 28. února 2025
Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Jaro: Knižní festival Ostrava, Svět knihy

Knižní lázně, Velký knižní čtvrtek

Od 15. do 16. 3. se konají Knižní lázně v Brně. Festival malých knižních nakladatelů se poprvé koná v Kums Brno, kde se můžete těšit na víkend plný skvělých knih, autorských čtení, diskuzí o čtenářské a knižní kultuře, krásných setkání, tvořivých dílen a programu pro děti.

První pozvánka knižního kalendáře vás vezme do Knihovny Václava Havla, kde budou ve čtvrtek 20. 3., představeny novinky v rámci Velkého knižního čtvrtka. Těšit se můžete na dvanáct novinek předních českých i zahraničních autorů a autorek. Debata s vybranými autorami a autorkami začíná v 17 hodin.
 

Knižní festival Ostrava

Podívejte se také do Ostravy, kde se od 21. do 22. 3. koná Knižní festival. Do města přijedou české spisovatelské hvězdy jako jsou Patrik Hartl, který je tváří festivalu, Karin Lednická, Petra Dvořáková, Martin Moravec, Michaela Klevisová, Radka Třeštíková, Scarlett Wilková a mnoho dalších. 

Připraven je i páteční dopolední program pro školy. Na festivalu se můžete těšit na besedy a autogramiády se spisovateli i novináři. Oba festivalové dny se můžete vydat na komentovanou procházku Ostravou po stopách Šikmého kostela. Na Knižním festivalu nebude nouze o knižní stánky, kde můžete nakoupit knihy vystavujících nakladatelství za zvýhodněné ceny.
 

Svět knihy oslaví 30 let

Největší knižní festival v Česku začne ve čtvrtek 15. května a potrvá do neděle 18. 5. Na Výstavišti Praha se můžete těšit na jubilejní 30. ročník. Motto ročníku „30! Energie mládí – moudrost knih“ vystihuje, jak mezinárodní knižní veletrh a literární festival toto jubileum vnímá: jako příležitost připomenout svou bohatou historii a zároveň, a především se orientovat na budoucnost. 
 
Čestný host letošního Světa knihy je Portugalsko. České publikum dostane jedinečnou příležitost seznámit se hlouběji s portugalskými autory, překladateli a nakladateli, přičemž program zobrazí portugalskou literární rozmanitost v žánrech poezie, prózy i dětské literatury. Novinkou bude nová hala se Sálem Káji Saudka, zaměřená především na komiks, ale rovněž na young adult literaturu či sci-fi a fantasy.
 

Festival dětského čtenářství v Liberci

Festival dětského čtenářstvídříve známý pod názvem Veletrh dětské knihy, se koná v Liberci od 28. do 30. 5. Třídenní festival je plný knížek, workshopů, autogramiád, kde se můžete osobně setkat se spisovateli a ilustrátory dětských knih.
 

Knihex

Praze v Muzeu literatury se bude konat 7. 6. Knihex, což je knižní jarmark malých nakladateství. Součástí akce jsou i besedy či antikvariát. 
 

Léto: festival v Mariánských Lázních a Ostravě

Festival Knižní lázně v Mariánských Lázních

Od 19. do 22. 6. můžete zavítat do Mariánských Lázních, kde se koná již pátý ročník festivalu Knižní lázně. Na hlavní kolonádě se koná knižní trh a odehrává se zde většina programu, například autorská čtení, diskuze, ale i koncerty. Hlavní témata, kterým se Knižní lázně věnují, jsou duševní zdraví, knižní a čtenářská kultura.
 

Inverze

Již po osmé se koná Iverze, Ostravský literární festival, letos v termínu 1. až 6. 9. Koná se v kulturním centru Provaz. Cílem festivalu je propojovat různé žánry a styly. Můžete se těšit na autorská čtení, diskuze, přednášky i koncerty.  


Tabook

Od 4. do 7. září můžete za knihami vyrazit do Tábora na Tabook, což je setkání malých nakladatelů, autorů, překladatelů, editorů, ilustrátorů, grafických designérů, studentů a knižních profesionálů.
 

Podzim: Festivaly v Praze, Brně, Plzni, či Havlíčkově Brodě


Art Book Fair 2025

Na zámek v Troji můžete vyrazit na pátý ročník veletrhu uměleckých knih Art Book Fair, který se koná 20. a 21. 9. Veletrh je místem pro pro galerie, umělecké školy, internetové portály, časopisy, nakladatelství, sběratele a především milovníky knih.
 

Noc literatury

Oblíbený literární večer Noc literatury se odehraje již podevatenácté ve středu 17. 9.  Současní autoři, netradiční místa a známé osobnosti: to je tvář série veřejných čtení. Většinou se akce konají od 18 do 23 hodin. 
 

Festival Knižních závisláků

Třetí ročník festivalu Knižních závisláků se odehraje letos v Plzni 27. 9. Těšit se můžete na bohatý program plný přednášek, besed a hlavně neopakovatelných literárních setkání. Organizátoři nezapomněli ani na stánky s knihami a merchem, fotokoutek, knižní swap či knižní křty a autogramiády.


Knižní veletr Havlíčkův Brod

Kolem 150 nakladatelů se od 10. do 11. 10 sjedou do Havlíčkova Brodu, kde se koná již 35. ročník knižní veletrh. Motto letošního veletrhu zní Boj s větrnými mlýny
 

Kniha Brno, Knihy v Brně

Pravděpodobný termín festivalu Kniha Brno je 31.10. až 2.11. Měl by se opět konat na brněnském výstavišti. Návštěvníci tak budou mít možnost nakoupit v předvánočním čase knihy za veletržní ceny a setkat se s oblíbenými autory.

Od 28. do 29. 11. se koná veletrh Knihy v Brně, adventní knižní jarmark a literární festival Masarykovy univerzity se koná potřetí.
 

Humbookfest 2025

Již desátý ročník festivalu Humbookfest se bude konat 29. 11. v O2 universu v Praze. Za své působení se festival zaměřený na čtenáře a čtenářky young adult, který nemá ve střední Evropě obdoby, pořádně rozrostl. Těšit se můžete na skvělé české autory a autorky, mnoho tematických besed, workshopů a hvězdné zahraniční hosty a hostky. Nebude chybět ani cosplay přehlídka a spousta dalších originálních aktivit. 
 

Knihex 15½

Poslední pozvánka letošního kalendáře zamíří na Knihex, který se bude konat  v Technologickém centru UMPRUM (Mikulandská 134/5, 110 00 Praha 1) od 13. do 14. 12.

Česko mezi řádky: Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Knihex 15

7. 6.
Knihex 15

Knižní jarmark Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Letos se uskuteční 7. června 2025 v Muzeu literatury (Pelléova 22, Praha 6).

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Knižní ceny Magnesia Litera se každoročně udělují od roku 2002. Magnesia Litera propaguje kvalitní literaturu a dobré knihy, a jejím nejdůležitějším úkolem je probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Od roku 2016 ceny provází kovové sošky knihy od výtvarníka Jakuba Berdycha Karpelise.

Knižní lázně v Mariánských Lázních 2025

19. 6.22. 6.
Knižní lázně v Mariánských Lázních 2025

Již šestý ročník festivalu Knižní lázně se uskuteční v Mariánských lázních 19. – 22. června 2025. Knižní trh a program nabízí na Hlavní kolonádě autorská čtení, diskuse, tvořivé dílny, setkání s autory, dětská divadla, soutěže i koncerty.

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky Památky

Barokní trasa v pražském Klementinu – pravidelné komentované prohlídky

S kvalifikovaným průvodcem nahlédnete do unikátních prostor Klementina, včetně Barokní knihovny.

Comic-Con 2026 v pražském O₂ universu

13. 3.15. 3.
Comic-Con 2026 v pražském O₂ universu

Tři dny úžasné zábavy pro vás připravují zkušené a zapálené fanouškovské skupiny, přední odborníci a hvězdní hosté, společně s rostoucím počtem zapojených firem. Zažijte něco nového! Příští ročník Comic-Conu vás čeká 13. – 15. března 2026.

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách Památky

Knihovna Strahovského kláštera – druhá nejstarší církevní knihovna v Čechách

Knihovna kláštera premonstrátů na Strahově je jednou z nejcennějších a nejlépe zachovaných historických knihoven, sbírky čítají téměř na 300 000 svazků. Dělí se na dva sály – klasicistní filosofický a barokní teologický.

Galerie v Městské knihovně v Praze Kultura

Galerie v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera Památky

Broumovský klášter – impozantní komplex dle projektu K. I. Dientzenhofera

Počátky kláštera sahají až do začátku 13. století. V roce 1999 byla v opatském kostele sv. Vojtěcha nalezena unikátní kopie Turínského plátna z roku 1651. Na světě se nachází kolem 40 podobných historických kopií, broumovská je však jediná ve střední Evropě (severně od Alp).

Památník písemnictví na Moravě v benediktinském klášteře v Rajhradě Kultura

Památník písemnictví na Moravě v benediktinském klášteře v Rajhradě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Tabook 2025 – mezinárodní festival malých nakladatelů

4. 9.7. 9.
Tabook 2025 – mezinárodní festival malých nakladatelů

Setkání malých nakladatelů, autorů, překladatelů, editorů, ilustrátorů, grafických designérů, studentů a knižních profesionálů se koná 4. až 7. září 2025 v Táboře.

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově Kultura

Světové Muzeum a Knihovna Bible v Jablunkově

Světové Muzeum a Knihovna Bible si klade za cíl vytvořit kvalitní a důstojné místo, které zpřístupní unikátní exponáty Biblí a duchovních knih široké veřejnosti. Muzeum nabízí k vidění zhruba čtyři sta kusů historických náboženských knih a křesťanské literatury od poloviny 16. století.

Noc literatury 2025

17. 9.
Noc literatury 2025

Ve středu 17. září 2025 se na několika místech v Praze a mnoha dalších městech po celém Česku uskuteční 19. ročník oblíbeného literárního festivalu Noc literatury. Současná literatura, netradiční místa, známé tváře: taková je Noc literatury.

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského Kultura

Národní pedagogické muzeum a knihovna J. A. Komenského

Muzeum se věnuje dějinám českého školství a jejich významu pro současnost a budoucnost. Knihovna je moderní institucí s obsáhlým fondem, zaměřeným na pedagogiku a dětského čtenáře.

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou Památky

Památník Bible kralické v Kralicích nad Oslavou

Památník Bible kralické má ve svých sbírkách významný soubor starých tisků a dalších knižních památek z 15. – 19. století. Jeho součástí jsou také archeologické nálezy z bývalé tvrze, v níž sídlilo mezi lety 1578–1621 významné ediční centrum českých bratří.

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví Kultura

Petschkova vila – Muzeum literatury Památníku národního písemnictví

Historii a současnost literatury představuje Muzeum literatury, které sídlí od roku 2022 v bubenečské Petschkově vile. Jedná se o pobočku Památníku národního písemnictví, která se na Prahu 6 přestěhovala ze Strahovského kláštera. Muzeum je jediné svého druhu v Česku.

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně Památky

Knihovna Václava Čtvrtka v Jičíně

Budovu současné knihovny vystavěl v době první republiky jako Studentský dům architekt Čeněk Musil, jenž se v době první republiky významně podepsal na vzhledu města Jičín.

Knihy v Brně

28. 11.29. 11.
Knihy v Brně

Třetí ročník adventního knižního jarmarku a literárního festivalu pořádá Masarykova univerzita 28. a 29. listopadu 2025.

Hrabalova chata v Kersku Památky

Hrabalova chata v Kersku

Chatu koupil Bohumil Hrabal ze svého prvního honoráře v roce 1965. Chata se stala Hrabalovým skutečným domovem. Zde psal své texty a staral se o svých 25 polodivokých koček.

Strahovský klášter s historickou knihovnou Kultura

Strahovský klášter s historickou knihovnou

Strahovský klášter je nejstarší premonstrátský klášter v Čechách, založený roku 1140, a jedna z nejvýznamnějších architektonických památek České republiky. Součástí kláštera je slavná Strahovská knihovna a obrazárna.

Podzimní knižní veletrh  v Havlíčkově Brodě 2025

10. 10.11. 10.
Podzimní knižní veletrh v Havlíčkově Brodě 2025

35. ročník Podzimního knižního veletrhu začíná v pátek 10. 10. 2025 v 10:00, pokračuje v sobotu 11. 10. 2025 v čase 09:00 – 17:00. Jeho motto zní Boj s větrnými mlýny.

Festival Knižních závisláků 2025

27. 9.
Festival Knižních závisláků 2025

27.9.2025 si zapište do kalendářů jako nejčtivější den roku – proběhne totiž třetí ročník festivalu Knižních závisláků.

Ostravský literární festival Inverze 2025

1. 9.6. 9.
Ostravský literární festival Inverze 2025

Ostravský literární festival propojující různé přístupy v literatuře a jiných uměleckých oborech. Středobodem osmého ročníku festivalu, který se koná od 1. do 6. 9. 2025, bude kulturní centrum Provoz, které leží vedle klubu DOCK na nábřeží řeky Ostravice.

Expozice knižní vazby v knihovně v Lokti Kultura

Expozice knižní vazby v knihovně v Lokti

Expozice přiblíží krásné řemeslo, které se po staletí podílelo na zachování a zpřístupnění jednoho z nejvýznamnějších lidských vynálezů – knihy.

Knihtiskárna – Muzeum historie knihtisku v Kutné Hoře Kultura

Knihtiskárna – Muzeum historie knihtisku v Kutné Hoře

Rádi vás přivítáme v zážitkové expozici historie knihtisku. V naší expozici nenajdete nápisy nesahat! Nikde žádné ohrádky, ani šňůry. Nabízíme zážitkové prohlídky, skupinové workshopy a tvůrčí semináře pro děti i dospělé! Řadu exponátů si můžete vyzkoušet na vlastní kůži.

Festival dětského čtenářství v Liberci 2025

28. 5.30. 5.
Festival dětského čtenářství v Liberci 2025

Festival dětského čtenářství, dříve známý pod názvem Veletrh dětské knihy, je třídenní festival plný knížek, workshopů, autogramiád, kde se můžete osobně setkat se spisovateli a ilustrátory dětských knih. Letos se koná od 28. do 30. května 2025.

Malé muzeum Bible v Pelhřimově Kultura

Malé muzeum Bible v Pelhřimově

I když má soukromé muzeum ve Starém Pelhřimově v názvu slůvko malé, najdete v něm přes tři sta šedesát Biblí různých výtisků v 59 jazycích, vydaných od 16. století až po současnost. V Česku unikátní sbírka byla zapsána i do České knihy rekordů.

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově Kultura

Expozice Knihovna Latinské školy v Jáchymově

V Jáchymově, ve sklepních prostorách radnice, si prohlédnete unikátní expozici starých tisků a rukopisů s názvem "Knihovna Latinské školy". Kromě expozice vzniklo ve sklepení také nové infocentrum a internetová kavárna.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Klášter v Rajhradě u Brna Kultura

Klášter v Rajhradě u Brna

Klášter v Rajhradě u Brna patří mezi nejstarší a nejznámější kláštery na Moravě. Klášter sloužil odedávna jako centrum kultury a vzdělanosti. Dnes zde můžete navštívit opatský chrám sv. Petra a Pavla a Památník písemnictví na Moravě s historickou knihovnou.

Art Book Fair 2025

20. 9.21. 9.
Art Book Fair 2025

Pátý ročník veletrhu uměleckých knih GHMP Art Book Fair bude probíhat na Zámku Troja 20. a 21. září 2025.

Knihovna Milana Kundery v Brně Kultura

Knihovna Milana Kundery v Brně

Od prvního dubna 2023 se jihomoravská metropole může pyšnit Knihovnou Milana Kundery. Otevřela se na narozeniny světoznámého spisovatele a čtenáři a badatelé v ní naleznou nejen přesunutou knihovnu manželů Kunderových z Paříže, tak další díla pojící se s Kunderou.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Česká republika je ráj čtenářů – nejhustší síť knihoven na světě

Češi jsou národ čtenářů: podle průzkumu přečtou alespoň jednu knihu ročně skoro tři čtvrtiny lidí. Máme rádi detektivky, fantasy, sci-fi a thrillery, naprostá většina preferuje před elektronickými knihami a audioknížkami ty klasické, tištěné, šustící papírem a voňavé. Světovým unikátem je ovšem počet veřejných knihoven: věřte nebo ne, ale Česká republika má nejhustší síť knihoven na světě.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru Památky

Ruční papírna Velké Losiny – Muzeum papíru

Původně žerotínská manufaktura na výrobu papíru pracuje ve Velkých Losinách nepřetržitě od konce 16. století až do dnešních dnů. Je jedním z posledních evropských svědků starého papírnického řemesla, jediná svého druhu v České republice.

Humbookfest 2025

29. 11.
Humbookfest 2025

Milujete knihy? Přijďte se osobně setkat se světovými i českými autory, s redaktory, překladateli a bloggery a užít si zábavu během workshopů a bohatého doprovodného programu. Desátý ročník Humbookfestu se bude konat 29. listopadu 2025.

World of Franz Kafka Kultura

World of Franz Kafka

Unikátní expozice, která vás zavede do světa Franze Kafky a jeho neobvyklého vnímání reality. Tato výstava není muzeum, životopis ani archiv prací jednoho spisovatele – Franze Kafky. Rozměr této výstavy Kafku daleko přesahuje.

Památník národního písemnictví ČR Kultura

Památník národního písemnictví ČR

Památník národního písemnictví je zřízen za účelem získávat, shromažďovat, trvale uchovávat a zpřístupňovat veřejnosti sbírky muzejní povahy. Veřejnosti je otevřeno několik poboček PNP v Petschkově vile v Bubenči, kam se přestěhoval ze Strahova, v letohrádku Hvězda či v zámku Petrkov.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Další aktuality

Věda a historie není nuda: jak okrašlovací spolky mění města a proč se k nim přidává čím dál víc lidí?

Všechno to začíná pohledem. Na zarostlou náves, chátrající lavičku nebo na park, který by si zasloužil nový život. A pak přichází otázka – co kdybychom s tím něco udělali? Ne kvůli slávě, ale kvůli místu samotnému a pocitu, že svět může být o trochu hezčí, když se o něj společně postaráme. Tak vznikaly první okrašlovací spolky, a tak se dnes znovu rodí jejich renesance. Vypravte se s Kudy z nudy za jejich jedinečnými příběhy!
20. květen 2025 13:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

O víkendu od 23. do 25. května 2025 se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2025. Téměř dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
19. květen 2025 11:30
Památky

Archeologie v krajině ... aneb česká Troja okolo nás

Pravěká sídliště, mohylová pohřebiště, slovanská hradiště anebo zaniklé středověké osady… to vše nabízí pozornému turistovi česká krajina. Vypravte se na místa, která pamatují mnohé dějinné události a kde doslova ucítíte závan starých časů. A kam se za nimi vydat? To vám poradí portál Kudy z nudy.
19. květen 2025 9:07
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
19. květen 2025 9:02
Památky

Věda a historie není nuda: nový život starých kostelů aneb muzea, galerie a svatební místa

Vydejte se s Kudy z nudy prozkoumat bývalé, zrušené i takzvaně odsvěcené kostely! I když už neslouží pro církve a církevní obřady, stále jsou to místa s krásnou architekturou a jedinečným geniem loci. A také se spoustou překvapení: ukážeme vám například jediný kostel na světě, kde najdete Spidermana nebo Barta Simpsona vedle Jana Nepomuckého.
18. květen 2025 17:10
Památky

10 tipů na výlet za stavbami architekta Vojtěcha Ignáce Ullmanna

Architekt Vojtěch Ignác Ullmann (23. 4. 1822, Praha – 17. 9. 1897, Příbram) patří k předním představitelům novorenesance v Čechách. Studoval nejprve na pražské Polytechnice a poté na akademii výtvarných umění ve Vídni. Společně s Josefem Zítkem patřil k prvním českým vyznavačům italské novorenesance, nazývané palladianismus (podle inspirace vzorníky Andrey Palladia). Jeho reprezentativní stavby v historizujícím slohu slouží dodnes jako budovy úřadů, bank, škol, hotelů nebo nádraží. Poté, co neuspěl v soutěži na výstavbu Národního divadla a Rudolfina, odešel z veřejného života na Příbramsko, nejdříve do Dubence (vlastnil zde zámek) a později do Příbrami, kde je také pochován.
18. květen 2025 17:06
Památky

Věda a historie není nuda: pět hradů v Evropě, které kdysi patřily českým králům

Kdysi se říkalo, že český král může v jeden den snídat v Praze, obědvat v Alpách a povečeřet u moře. Ač to zní jako nadsázka, ve 14. století byly země Koruny české opravdovou velmocí střední Evropy. Braniborsko, Lužice ani Dolní Slezsko už součástí České republiky sice nejsou, ale stopy po českých králích tam zůstaly. Poznejte s Kudy z nudy pět hradů, které dnes leží v cizině, ale kdysi patřily k českým zemím: čeká na vás Norimberk, Oybin, Slawenburg, Grodno a Lauf!
16. květen 2025 8:36
Památky

Zámecká divadla v Česku: nejkrásnější historické scény, které můžete navštívit

Zámecká divadla jsou jako malé šperkovnice ukryté v zámeckých křídlech – nenápadné zvenčí, okouzlující uvnitř. Navíc většina z nich je součástí běžných prohlídkových tras, takže stačí jen vstupenka a trocha zvědavosti. Vydejte se s Kudy z nudy na zámecké scény, kde si šlechtici na jevišti hráli na Romea a dámy v hledišti omdlévaly touhou. Tady je náš výběr těch nejkouzelnějších.
13. květen 2025 12:04
Památky