ÚvodAktualityČesko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze
Životní styl

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Poslechněte si audio verzi článku
Během staletí Praha inspirovala tisíce umělců, malířů i spisovatelů. Do pražských ulic zavádí své čtenáře Umberto Eco, Franz Kafka, Milan Kundera, Phillip Roth, Miloš Urban, Bohumil Hrabal a nově i Dan Brown. Projděte se po městě s jejich knížkami (a samozřejmě s Kudy z nudy!) a podívejte se na Pražský hrad, uličky Starého i Nového Města či Malé Strany pohledem jejich literárních postav. Čekají vás spousty fascinujících a nejenom knižních zážitků!
Místa popisovaná v následujících deseti knížkách jsou různá, společné však mají jedno: jejich autory okouzlila města, krajina a dechberoucí historie země v srdci Evropy. Nadpřirozené, filosofické i satirické romány světové literatury mohou posloužit jako neobvyklí průvodci na vašich cestách po Praze.
 

Bohumil Hrabal: Automat Svět

Ačkoli se Bohumil Hrabal (1914–1997), spisovatel s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem, narodil v Brně, velká část jeho života je spojená s Prahou. Píše o ní především v Příliš hlučné samotě, Něžném barbarovi, Svatbách v domě, Klubech poesie či v Automatu Svět. Na Hrabalovy stopy narazíte nejenom ve staré Libni (třeba v ulici Na Hrázi, kde ho připomíná Hrabalova zeď), ale také v jeho oblíbených hospůdkách. Nejznámější z nich je restaurace U Zlatého tygra v Husově ulici na Starém Městě, kde sedával v zadní místnosti pod „malými parohy“ a kam za ním chodívala spousta známých osobností, od Václava Havla a amerického prezidenta Billa Clintona přes Alexandera Dubčeka až po pražskou rodačku Madeleine Albrightovou.
 

Miloš Urban: Sedmikostelí

V gotickém románu Sedmikostelí zachytil spisovatel Miloš Urban (*1967) magickou atmosféru města i fascinující posvátnou geometrii Nového MěstaPřemyslovskou a Lucemburskou čárou. Příběh se odehrává v prostoru vymezeném šesti gotickými kostely, které neslouží jen jako lákavá a tajemná kulisa, ale v románu hrají hlavní roli.
Miloš Urban získal za román Hastrman literární cenu Magnesia Litera. Praze je věnovaný také román Lord Mord, který se odehrává na přelomu 19. a 20. století v době asanace Starého Města.
 

Zdeněk Jirotka: Saturnin

Elegantní kavárna Imperial, kostel sv. Ludmily na náměstí Míru anebo most Legií: to jsou místa, kam se můžete vydat na toulky se Zdeňkem Jirotkou (1911–2003) a jeho románem Saturnin. Už několik generací čtenářů ho považuje za nejlepší humoristickou knihu české literatury. Veselá knížka přitom vznikala v temných časech Protektorátu, navíc velkou část románu Jirotka napsal v koupelně svého pražského bytu. Proč? Protože tam nebylo okno, takže nepotřeboval válečné noční zatemnění kvůli leteckým náletům. Sám Jirotka v žertu říkal, že možná díky práci v koupelně prý je v románu tolik vody.

Oblíbená knížka má na kontě desítky vydání, opakovaně vyšla jako audiokniha, v několika divadlech se Saturnin také objevil jako divadelní hra. V roce 1994 natočil režisér Jiří Věrčák čtyřdílný seriál Saturnin, který byl později sestříhán i do celovečerního filmu.
 

Jerome Klapka Jerome: Tři muži na toulkách

Nejznámějším dílem britského humoristy jménem Jerome Klapka Jerome (1859–1927) jsou slavné knížky Tři muži ve člunu (o psu nemluvě) a její volné pokračování Tři muži na toulkách. V ní popisuje, jak na přelomu 19. a 20. století společně s přáteli podnikl cyklistický výlet po Německu, přičemž zavítali i do tehdejšího Rakouska-Uherska a do Prahy. Vypravěč a jeho kamarádi George a Harris se zatoulali do židovského ghetta, chtěli vidět, kde kázal Jan Hus a kudy táhl se svými husity Jan Žižka. O čtvrt století později ve své autobiografii Čas mého života (My Life and Times) Klapka vzpomínal na jejich tehdejšího průvodce: „Před lety jsem v Praze narazil na chuligána, který se tvářil jako průvodce. Anglicky se učil v New Yorku od osoby skotského původu. Za sebe můžu říct, že jsem mu nerozuměl ani slovo.“

Angličany zaujalo i několik pražských defenestrací, o nichž se v osmé kapitole knížky dočtete následující: „…poloviny všech svých útrap mohla být Praha patrně ušetřena, kdyby měla méně veliká a ne tak lákavě příhodná okna. První z těch mohutných katastrof uvedla v pohyb tím, že vyhodila sedm katolických konšelů z oken své radnice na píky husitů. A k té druhé dala později signál tím, že z oken starobylého hradu na Hradčanech vyhodila zase královské místodržící – to byla druhá pražská defenestrace. Od těch dob se v Praze rozhodovalo ještě o mnoha fatálních problémech; ale jelikož se vyřešily bez násilí, lze patrně usoudit, že se projednávaly ve sklepích. Okno jakožto argument by zřejmě pro každého roduvěrného Pražana znamenalo vždycky příliš silné pokušení.
 

Angelo Maria Ripellino: Magická Praha

PrahaItalský profesor slavistiky a propagátor české kultury Angelo Maria Ripellino (1923–1978) vytvořil působivý portrét Prahy od doby pobělohorské až po srpen 1968.

V knize přirovnávané k arcimboldovské koláži se pověsti prolínají se skutečností a na jejích stránkách se setkáte s alchymisty, malíři i básníky, s Golemem, Švejkem i Rudolfem II. Prahu poznáte jako mystické, romantickými mýty opředené místo, město podivínů, alchymistů a umělců, ovládané tajemnou magickou atmosférou, na které není snadné zapomenout.
 

Egon Ervin Kisch: Pražský pitaval

Málokdo znal Prahu tak důvěrně jako novinář a zuřivý reportér Egon Erwin Kisch (1885–1948). K jeho nejznámějším dílům u nás neprávem opomíjeného autora patří Pražský pitaval, cyklus velmi zdařilých reportáží, črt, příběhů a proslulých soudních případů z Prahy a Čech z přelomu 19. a 20. století. Fakta k Pražskému pitavalu shromažďoval Kisch dlouhá desetiletí a výsledkem je kniha plná senzačních historek o nejrůznějších podvodnících, zlodějích, vrazích, špionech a dalších postavičkách pitoreskního pražského polosvěta. Nejznámější Kischovo dílo vyšlo poprvé v Berlíně roku 1931, čeští čtenáři ho v překladu přečetli o dva roky později.
 

Milan Kundera: Nesnesitelná lehkost bytí

retroProzaik, básník, esejista, překladatel a dramatik Milan Kundera (1929–2023) je světově nejúspěšnějším autorem českého původu. V románu se na pozadí Pražského jara 1968 odehrávají příběhy lékaře Tomáše, jeho ženy Terezy a malířky Sabiny, popisující bezútěšný život ve znormalizovaném Československu. Kniha poprvé vyšla ve francouzštině v roce 1984 v Paříži, o rok později česky v Kanadě v nakladatelství Sixty-Eight Publishers. Pposlední Kunderovou knihou je Slavnost bezvýznamnosti, která vyšla v září 2020.
 

Simon Mawer: Pražské jaro

Britský spisovatel Simon Mawer (1948–2025) se do povědomí českých čtenářů zapsal knihami Mendelův trpaslík a Skleněný pokoj; pro něj mu byly inspirací osudy brněnské vily Tugendhat a život jejích majitelů. Roku 2018 vyšel román Pražské jaro. V něm spisovatel očima dvou studentů z Oxfordu a dalších Britů, kteří se v bouřlivém období ocitají v Praze, popisuje optimismus roku 1968 v tehdejším Československu i jeho náhlý konec po srpnové okupaci.
 

Phillip Roth: Pražské orgie

PrahaÚtlá knížka se odehrává v Sověty okupované Praze, kam americký romanopisec Nathan Zuckerman přijíždí hledat dílo zapomenutého židovského autora a při té příležitosti se zaplete do řady dramatických i groteskních situací. Na paty se mu lepí tajná policie a nakonec je vyhoštěn.

Autor Phillip Roth (1933–2018),, sám slavný americký spisovatel, vychází z vlastních zážitků z návštěv socialistického Československa v sedmdesátých letech a popisuje životy pražských intelektuálů a disidentů v období normalizace.
 

Michael Chabon: Úžasná dobrodružství Kavaliera a Claye

druhá světová válkaZa místo děje jedné ze svých knih si bývalé Československo vybral i americký autor Michael Chabon (* 1963). Příběh, v němž využil oblíbený literární žánr alternativní historie, získal roku 2001 Pulitzerovu cenu.

Příběh začíná v New Yorku na podzim 1939 a hlavní roli v něm hrají Clay alias Samuel Klayman, židovský chlapec z Brooklynu, a Josef Kavalier, který uprchl z Prahy před Hitlerem. Vzniká mezi nimi silné pouto přátelství a sní svůj velký sen: vydávat komiksový časopis a být bohatí. Přes složitost doby se jim podaří své sny uskutečnit.
 

Franz Kafka: Proces

franz kafkaKlasika všech klasik od Franze Kafky (1883–1924), pražského německy píšícího spisovatele židovského původu, okouzluje čtenáře už dlouhá desetiletí. Stěžejní část Kafkova díla byla za jeho života téměř neznámá, publikoval jen několik povídek.

Pouhé tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a povídka Proměna z něj udělaly jednoho z literárně nejvlivnějších spisovatelů 20. století. Proces, příběh o utkání, které průměrný úředníček svádí s neviditelným mocenským aparátem a dusivou byrokracií je stejně jako celé jeho dílo spojený s Prahou.
 

Štěpán Mareš: komiksové příběhy z Prahy

Máte rádi komiks? Jako originální dárek z Prahy si můžete koupit komiksové příběhy od renomovaného ilustrátora Štěpána Mareše, mimo jiné tvůrce známého komiksového mimozemšťana Zelený Raoul. Příběhy Franze Kafky, Alberta Einsteina či Golema nazvané Tajemný Golem, Bílý jednorožec vědy a Kafkova Praha, matička s drápy seženete v obchodě s originálními suvenýry v přízemí Staroměstské radnice nebo v e-shopu na webu prague.eu.
 

Gustav Meyrink: Golem

golemNěmeckého spisovatele Gustava Meyrinka (1868–1932) silně ovlivnila atmosféra staré Prahy, kde žil mezi lety 1884 a 1904. Děj románu Golem se točí kolem nejznámějšího symbolu pražského Židovského města.

Byl Golem skutečný? Může se objevit ještě dnes? Jak vypadal? Co to vlastně je? Takové otázky si klade i hlavní hrdina příběhu Athanasius Pernath. Jeho život naplňují podivné sny, a tak začne hledat pravdu nejen o své minulosti a ocitá se ve víru okultismu a kabaly. Kniha se postarala i o jednu ze záhad Zlaté uličky na Pražském hradě, kam Meyrink umístil mytický dům U Poslední lucerny. Údajně bývá vidět jen za jistých nocí, jinak je na jeho místě pouze hradební zeď. Po překročení prahu tohoto domu prý vkročíte do oné druhé, magické literární Prahy, jež podle legend paralelně existuje jako „druhé město“ ve městě.
 

Jaroslav Hašek: Osudy dobrého vojáka Švejka

LipniceAutorem Osudů dobrého vojáka Švejka za světové války, nejpřekládanější knihy české literatury, byl český spisovatel, publicista a novinář Jaroslav Hašek (1883–1923).

Několikrát zfilmovaný i zdramatizovaný příběh líčí na pozadí řady historek a příběhů a s pomocí všemožných karikatur, podivných figurek a neobvyklých situací žalostné poměry panující v rozkládajícím se Rakousku-Uhersku v době první světové války. V Lipnici nad Sázavou, kde spisovatel zemřel, objevíte nejenom Haškův hrob nebo muzeum, ale i jeden neobvyklý pomník.
 

Jorge Luis Borges: Tajný zázrak

Luis BorgesPovídku Tajný zázrak situoval argentinský spisovatel Jorge Luis Borges (1899–1986) do Prahy, do období po zahájení druhé světové války. Autor nedokončené tragédie Nepřátelé je zajat a chystá se jeho poprava. Hrdinu mrzí, že nedokončil svou práci a požádá Boha, aby učinil zázrak a on mohl ještě rok na své práci pracovat.

Zázrak se skutečně stane, čas se na rok zastaví… a zbytek si přečtěte sami. Mimochodem autor v roce 1955 oslepl a coby slepý knihovník inspiroval kolegu Umberta Eca pro postavu slepého Jorgeho ze Jména růže.
 

Mariusz Szczygieł: Gottland

PrahaZnámý polský reportér a investigativní novinář Mariusz Szczygieł (* 1966) píše o České republice jako o Gottlandu – zemi, kde se Bohem stalKarel Gott. Novodobé dějiny českého národa nahlíží pohledem člověka odjinud, poutavě a se spoustou zajímavých historických informací, perliček, pikantností a paradoxů.

Kniha vypráví o ikonách českého kolektivního vědomí, fenoménech nedávné české historie (rodina Baťů, Lída Baarová, Jan Procházka,Marta Kubišová, Jaroslava Moserová), ale také o osudech postav, které nebyly zatím hlouběji zpracovány ani samými Čechy (sochař Otakar Švec, který projektoval největšího Stalina na Zemi; Karel Fabián, spisovatel, který po únoru 1948 odmítl svou minulost a orwellovským způsobem vymazal a nahradil sám sebe; neteř Franze Kafky, která nechce hovořit o svém strýci).
 

Umberto Eco: Pražský hřbitov

židovský hřbitovMáte-li rádi příběhy spojené s dramatem a dobrodružstvím, je pro vás šestý román byl italského sémiologa, estetika, filosofa a spisovatele Umberta Eca (1932–2016) tím pravým. Román sleduje události odehrávající se před zrodem spisu židovského plánu na ovládnutí světa v podobě takzvaných Protokolů sionských mudrců, díla získaného ruskou tajnou službou a vydaného mnichem Sergejem Nilusem roku 1905.

Příběh se odehrává převážně v Paříži a v Itálii, ale je v něm popsáno také tajné noční setkání rabínů na pražském židovském hřbitově.
 

Dan Brown: Tajemství všech tajemství

Americký spisovatel Dan Brown chystá nový román – a jeho děj se odehrává v  Praze, kterou Brown před několika lety navštívil. Kniha Secret of Secrets vyjde 9. září 2025 v nakladatelství Argo v českém překladu Michaly Markové a Davida Petrů jako Tajemství všech tajemství.

Po které z pražských záhad bude asi pátrat oblíbený hrdina Robert Langdon?


Vydejte se s Kudy z nudy Českem mezi řádky
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Výstřední císař Rudolf II. – největší milovník umění v české historii

Rudolf II. (18. července 1552, Vídeň – 20. ledna 1612, Praha) byl bezpochyby jedním z nejvýznamnějších evropských panovníků, který proslul nejen svými vladařskými schopnostmi, ale také citem pro kulturu a umění. Za jeho působení se Praha stala nejvýznamnějším kulturním městem Evropy, kam císař zval nejrůznější umělce a vědce své doby. Na Pražském hradě vznikla nejrozsáhlejší sbírka uměleckých předmětů, která neměla v tehdejším světě obdoby a která položila základ mnoha současným evropským galeriím. Bohužel, velká část Rudolfovy sbírky vzala za své při rabování Švédy v letech 1631-1632 za třicetileté války.

Kalendář 2025: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Kalendář 2025: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském Gurmánská turistika

Pivnice U Zlatého Tygra na Starém Městě pražském

Pivnice U Zlatého Tygra to je tradiční plzeňská pivnice s neopakovatelnou atmosférou a koloritem v srdci staré Prahy. Inspiraci zde u plzeňského piva hledali mnozí, včetně autora české hymny Josefa Kajetána Tyla či Bohumila Hrabala.

Praha – Nové Město Památky

Praha – Nové Město

Přijet do Prahy a nepoznat alespoň část Nového Města je skoro nemožné: na jeho území leží část Hlavního nádraží, ústřední autobusové nádraží Florenc i Masarykovo nádraží, rušné Václavské náměstí, Příkopy a Národní třída, a procházejí jím všechny tři linky metra i řada tramvajových linek.

Franz Kafka Museum v Praze Kultura

Franz Kafka Museum v Praze

Dlouhodobá expozice nabízí pohled do světa slavného pražského rodáka Franze Kafky (1883 – 1924), jedné z nejvýznamnějších postav světové literatury 20. století.

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí Kultura

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Česko mezi řádky: Štěchovický poklad a Zdeněk Jarchovský

Pověsit je málo, Špatně utajený zločin, Miluju tě k smrti anebo Důvěrná zpráva ze San Franciska: to je výběr nejznámějších knížek Zdeňka Jarchovského (* 1952). V roce 2018 ke kriminálním příběhům a detektivkám přibyl nový román. Název Štěchovická stěna jasně prozrazuje, kudy se tentokrát budeme s portálem Kudy z nudy a Radiožurnálem toulat Českem mezi řádky.

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

7 věcí, které nevíte o… knihách a knihovnách

Vydejte se s Kudy z nudy do světa krásných knih, chytrých knihoven, knihovních rarit a kuriozit! Zjistíme, jak vznikla tradice března coby Měsíce knihy, společně se podíváme do nejkrásnější knihovny na světě, odhalíme tajemství knih držených na řetězech a vydáme se i po stopách zajímavého knižního objevu.

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Magnesia Litera – nejznámější české literární ocenění

Knižní ceny Magnesia Litera se každoročně udělují od roku 2002. Magnesia Litera propaguje kvalitní literaturu a dobré knihy, a jejím nejdůležitějším úkolem je probudit zájem těch, kteří knihy nečtou či přestávají číst. Od roku 2016 ceny provází kovové sošky knihy od výtvarníka Jakuba Berdycha Karpelise.

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně Památky

Nekonečná studna – Idiom v Městské knihovně

K oblíbeným atrakcím Městské knihovny patří zajímavá skulptura pojmenovaná Idiom, tzv. "nekonečná studna" sestavená z mnoha knih a dvou zdcadel. Nachází se naproti hlavním vchodovým dveřím. Jedná se o dílo slovenského výtvarníka Mateje Kréna.

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce Památky

Vila Lídy Baarové na Hanspaulce

Funkcionalistický skvost v srdci pražské Hanspaulky má za sebou pestrou minulost. Vila byla před válkou domovem herečky Lídy Baarové, od 50. let chátrala a v roce 2005 ji citlivě zrekonstruoval architekt Lábus.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Národní knihovna České republiky Kultura

Národní knihovna České republiky

V areálu Klementina sídlí Národní knihovna ČR. Rozsahem svých fondů je NK ČR největší a zároveň jednou z nejstarších veřejných knihoven v České republice, řadí se mezi nejvýznamnější evropské i světové knihovny.

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze Památky

Gigantická hlava Franze Kafky na Národní třídě v Praze

Na Národní třídě se nachází obchodní centrum Quadrio, a to přímo nad stanicí metra. Spolu s obchodním komplexem byl vybudován i veřejný prostor, jehož součástí je stříbrná hlava Franze Kafky, která dosahuje 11 metrů. Autorem díla je David Černý.

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu Kultura

Zlatá ulička – jedno z nejrozmanitějších míst Pražského hradu

Dlouhá řada drobných domků je jedno z nejmalebnějších míst Prahy. Romantická pověst spojuje název uličky s alchymisty na dvoře Rudolfa II., kteří zde však ve skutečnosti nikdy nebydleli. Zdejší pitoreskní prostředí zaujalo řadu spisovatelů a výtvarných umělců, žil zde i spisovatel Franz Kafka.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal – jeden z nejznámějších a nejpřekládanějších českých spisovatelů 20. století

Bohumil Hrabal (28. března 1914, Brno-Židenice – 3. února 1997, Praha) byl jedním z nejznámějších českých spisovatelů druhé poloviny 20. století. Několikrát byl navržen na Nobelovu cenu za literaturu. Jeho osudy jsou spojené zejména s Prahou, Nymburkem a lesní osadou Kersko, známou z Menzelova filmu Slavnosti Sněženek.

Kafkův dům v Praze Kultura

Kafkův dům v Praze

Rodný dům spisovatele Franze Kafky stál na okraji tehdejšího Pražského židovského ghetta. V současné době je budova využívána pro kulturní a společenské akce.

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad Památky

Kostel sv. Ludmily na náměstí Míru v Praze – novogotická dominanta Vinohrad

Kostel sv. Ludmily tvoří výraznou dominantu Vinohrad. Dvě věže vysoké 60 metrů jsou jako dvě ruce sepjaté k modlitbě. Kostel je novogotická basilika – trojlodní s transeptem – příční lodí ve tvaru kříže. Ve středu kostela se nachzí sanctusová věžička. Kostel se pyšní titulem basilica minor.

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek Gurmánská turistika

Café Imperial v Praze – vyjímečný kulinářský zážitek

Secesní kavárna Imperial, která byla otevřena již v roce 1914, vždy patřila mezi nejznámější podniky v Praze. Café Imperial pod vedením Zdeňka Pohlreicha navazuje na svou prvorepublikovou slávu díky pohostinnosti, výtečné kuchyni a skvostné historické výzdobě.

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Mistr Jan Hus – nejznámější český reformátor církve

Jan Hus (kolem roku 1370, Husinec – 6. července 1415, Kostnice) patří mezi nejznámější a nejdůležitější osobnosti českých dějin. Kněze a brilantního kazatele, náboženského myslitele, vysokoškolského pedagoga a reformátora připomíná řada míst, od památníku v jihočeském Husinci přes Betlémskou kapli v Praze až po hrad Krakovec. Ten byl posledním místem, kde Hus působil před svým odchodem do Kostnice.

Zdeněk Jirotka – spisovatel a autor oblíbeného humoristického románu Saturnin

Zdeněk Jirotka – spisovatel a autor oblíbeného humoristického románu Saturnin

Spisovatel Zdeněk Jirotka (7. ledna 1911, Ostrava – 12. dubna 2003, Praha) byl novinář, autor soudniček a fejetonů, rozhlasových her a také humoristických povídek a románů. Nejznámější z jeho knih je Saturnin, román, který v roce 2009 s velkým náskokem vyhrál anketu České televize Kniha mého srdce o nejoblíbenější knihu všech dob.

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

Věda a historie není nuda: vydejte se za tajemstvím Přemyslovské a Lucemburské čáry

O Praze se mluví jako o unikátním městě hluboké mystiky a skryté magie. K jejím nejzajímavějším příběhům patří ty, které s polohou různých kostelů spojují nejrůznější geometrické hříčky. S Kudy z nudy se ale tentokrát vypravíme i za Prahu, dál do krajiny středních Čech, a budeme společně pátrat po skrytém poselství Lucemburské a Přemyslovské čáry.

Česko mezi řádky: Saturnin, čtenářská Kniha století a Zdeněk Jirotka

Česko mezi řádky: Saturnin, čtenářská Kniha století a Zdeněk Jirotka

Už několik generací čtenářů považuje román Zdeňka Jirotky Saturnin za nejlepší humoristickou knihu české literatury. V roce 2009 Saturnin vyhrál čtenářskou anketu Kniha mého srdce, a roku 2018 cenu Magnesia Litera v kategorii Knihy století podle široké veřejnosti. A to přitom na začátku byla docela obyčejná historka, kterou Zdeněk Jirotka vyprávěl kolegům v redakci Lidových novin.

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Česko mezi řádky: Sedmikostelí, tajemné Nové Město pražské a Miloš Urban

Gotický román z Prahy Sedmikostelí je druhý román Miloše Urbana, první, který vydal pod svým jménem. Píše se v ní o sérii děsivých vražd, do jejichž vyšetřování se pouští neúspěšný historik a neobratný policista Květoslav Švach. Dočká se podobně jako další Urbanův román, Santiniho jazyk, filmové podoby?

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Bílé Karpaty a Moravské Kopanice nejsou jen domovem Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale odehrává se tu také příběh Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové (1919–2012). Ta po válce několik let žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Pojďte se tam podívat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Cesty za uměním: Giuseppe Arcimboldo a Rudolf II. aneb císařův malíř a malířův císař

Při pohledu na obrazy italského malíře Giuseppe Arcimbolda vás napadne, že přesně takhle vypadá barokní umění. Jeho portréty složené z pestrobarevných květin, plodů ovoce i zeleniny a nejrůznějších předmětů okouzlily Prahu v době císaře Rudolfa II. – a právě panovníkův portrét nazvaný Vertumnus z roku 1591 je Arcimboldovým nejznámějším obrazem.

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Česko mezi řádky: kafkovský román Zámek, Siřem a Franz Kafka

Franz Kafka (1883–1924), jeden z nejvlivnějších a nejpřekládanějších spisovatelů 20. století, je pro řadu cestovatelů hlavní důvod, proč se vypravit do Prahy. V Kafkových stopách se ale dá cestovat i na jiná místa. Třeba tam, kde se možná zrodila inspirace pro jeho poslední román Zámek.

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Česko mezi řádky: Golem, Praha a Gustav Meyrink

Gustav Meyrink (1868–1932) patřil ke generaci německy píšících spisovatelů, jejichž dílo zásadně ovlivnila Praha. Ve svých dílech se k magickému městu opakovaně vracel a rozšířili tak jeho slávu i za hranice. V Praze se odehrává i Golem, jeho nejznámější román, napsaný roku 1915.

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Česko mezi řádky: Literární ceny Magnesia Litera 2002–2024

Nejoblíbenějším koníčkem řady lidí je četba. Čteme doma i na výletech, v parcích i v knihovnách, v knihkupectvích, v posteli, u vody i u moře. Zkrátka všude. Možnost strávit volnou chvilku s knížkou je pro spoustu z nás jedním z nejlákavějších způsobů trávení volného času. Hledáte na Kudy z nudy tipy, co číst? Vyzkoušejte vítěze knižních cen Magnesia Litera.

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Niche Tourism: jaké oblíbené téma mají vaše cesty?

Výraz Niche Tourism asi neznáte, ale mnozí z vás jej přesto už dávno provozují. Jednoduše řečeno jde o všechny netradiční formy cestování, jejichž popularita stále roste. I na Kudy z nudy vás lákáme na cestování, při kterém zažijete něco navíc.

Kam v Česku za knihami?

Kam v Česku za knihami?

Kam vyrazit, když milujete knihy? Nejen do knihovny a knihkupectví... Můžete se vydat do muzeí, expozic a klášterních knihoven se spousty starých zajímavých svazků. Víte, že 23. duben je Světovým dnem knihy a autorských práv? Objevujte s námi radost a požitek z četby i poznávání. Vyberte si ze zajímavých výletů: například do benediktinského kláštera v Rajhradě, kde najdete Památník písemnictví na Moravě nebo do Památníku národního písemnictví v bubenečské Petschkově vile. Víte, že jeden z nejosobitějších českých spisovatelů, Bohumil Hrabal, má expozici v Nymburce a ve vile ve Strži na Příbramsku naleznete muzeum Karla Čapka?

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

100 let od úmrtí Franze Kafky: Hlavní město Praha nabídne pestrý kulturní program po celý rok 2024

Nejen pro Pražany připravilo Hlavní město Praha a Ministerstvo kultury program Rok Franze Kafky zahrnující řadu zajímavých akcí a projektů s kafkovskou tematikou. Kromě toho se v ulicích Prahy můžete setkat se speciálně nazdobenou tramvají s motivy Kafkova života. Ta bude brázdit pražské ulice po celý rok. K výročí byly spuštěny také dva weby, kde zájemci najdou veškeré informace o slavném spisovateli, připravované eventy, ale též ikonická místa v Praze a vycházky s průvodci po místech Kafkova mládí a dalších let jeho života. Pokud byste se chtěli sami vypravit do míst, která Franze Kafku připomínají, určitě se vám budou hodit kafkovské tipy, které pro vás připravil portál Kudy z nudy.

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera – nejpřekládanější český spisovatel

Milan Kundera (1. dubna 1929 Brno – 11. července 2023 Paříž) český spisovatel světového významu, psal básně, dramata, prózu i eseje. Brněnský rodák žil dlouhodobě ve Francii. Svá díla psal jak česky, tak francouzsky a také byl překladatelem. V roce 1979 byl zbaven československého státního občanství a jeho dílo bylo v Československu až do Sametové revoluce zakázáno.

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Česko mezi řádky: Poslední aristokratka, zámek Milotice a Evžen Boček

Poslední aristokratka, Aristokratka ve varu, Aristokratka na koni, Aristokratka a vlna zločinnosti na zámku Kostka, Aristokratka u královského dvora a Aristokratka pod palbou lásky: to je šest knížek, jejichž autorem je Evžen Boček (*1966), spisovatel a kastelán zámku Milotice. Půvabné barokní sídlo se stalo předlohou pro úspěšnou románovou sérii, podle knížek pak byly natočeny i dva filmy.

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

S osobností na procházku: Prahou a Libní s Bohumilem Hrabalem

Ulice Na Hrázi, Náměstí Bohumila Hrabala, stará synagoga, divadlo anebo Automat Svět: tam všude narazíte na stopy Bohumila Hrabala (1914–1997), spisovatele s osobitým a nezaměnitelným vypravěčským stylem. Jeho dílo bylo přeloženo do tří desítek jazyků a už za svého života byl vedle Milana Kundery a Jaroslava Haška světově nejznámějším českým prozaikem. Pojďte se s portálem Kudy z nudy vypravit na procházku Hrabalovskou Prahou.

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

S osobností na procházku: Prahou se Saturninem a Zdeňkem Jirotkou

Když před časem pořadatelé prestižní literární ceny Magnesia Litera vyhlásili soutěž o Knihu století, u odborné poroty zvítězil román Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války od Jaroslava Haška, ale veřejnost hlasovala pro Jirotkova Saturnina. Není divu, román je oblíbený napříč generacemi a pár úryvků z knížky nebo hlášek z filmu zná téměř každý.

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Česko mezi řádky: Grandhotel, Ještěd a Jaroslav Rudiš

Jako „tak trochu starej zázrak“ označuje horský hotel Ještěd hlavní hrdina románu Grandhotel Jaroslava Rudiše (*1972), samotář Fleischman. Dějištěm prózy oceněné roku 2007 titulem Magnesia Litera v kategorii cena čtenářů je právě ikonický hotel nad Libercem, odkud Fleischman uhranutý mraky a meteorologickým děním na obloze pozoruje své okolí.

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

Jaroslav Hašek – největší český humorista a autor nejpřekládanější české knihy

„Život lidský, poslušně hlásím, pane obrlajtnant, je tak složitej, že samotnej život člověka je proti tomu hadr.“ Citát z Haškovy knihy Osudy dobrého vojáka Švejka za světové války platí i pro samotného spisovatele, publicistu a novináře Jaroslava Haška (30. dubna 1883 – 3. ledna 1923): jeho život byl skutečně složitý a plný nečekaných zvratů.

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

Bývalý pomník Stalina v Praze na Letné – největší skupinové sousoší v Evropě

Bývalý pomník Stalina v Praze na Letné – největší skupinové sousoší v Evropě

Na sousoší Stalina a pracujícího lidu bylo spotřebováno sedmnáct tisíc tun materiálu, a i bez monumentálního podstavce byla vysoká patnáct metrů. Šlo o největší sousoší v Evropě. Lidé nazývali Stalinův pomník všelijak, nejčastěji „fronta na maso“. Jeho strůjci i tvůrci věřili, že byl postaven navěky, avšak ve skutečnosti na Prahu shlížel pouhých sedm let.

Kobyliská střelnice na Praze 8 Památky

Kobyliská střelnice na Praze 8

Národní kulturní památku Kobyliská střelnice najdete na území Prahy 8, mezi paneláky a ulicemi Žernosecká a Čumpelíkova, v obdélníkovém prostoru uzavřeném náspy. Postavena byla již v letech 1889 – 1891, kdy byl vystavěn rozsáhlý areál ke cvičným střelbám, který měřil po obvodu až pět kilometrů.

Další aktuality

Tipy na Velikonoce pro nejmenší turisty a výletníky

Trávíte Velikonoce doma s menšími dětmi a chtěli byste jim vymyslet zajímavý program? Pokud nevíte, jak je během svátků zabavit, určitě vám pomohou naše tipy, které jsou určené především nejmenším turistům a výletníkům.
4. duben 2025 15:35
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Grill fest na Smíchovské náplavce, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha