ÚvodČeská nejMezinárodní a významné dnySvětový den dárců krve a Světový den krve
Mezinárodní a významné dny

Světový den dárců krve a Světový den krve

Krev nelze uměle vyrobit a dárců krve není nikdy dost. Právě proto má její dárcovství pro zdravotnictví takový význam. Světový den dárců krve si připomínáme každoročně 14. června od roku 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. 14. června 1868 se totiž narodil rakouský biolog a lékař Karl Landsteiner, který za výzkumy typů lidské krve získal Nobelovu cenu.
Titul objevitele krevních skupin nese společně s Karlem Landsteinerem (1868–1943) i český lékař Jan Janský (1873–1921). Oba se ke stejným výsledkům dělení krevních skupin dobrali téměř ve stejnou dobu, aniž o sobě věděli. Každopádně zachránili mnoho životů: díky jejich objevům lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život. Kdyby Janský v roce 1930 ještě žil, patrně by Nobelovu cenu převzali společně, ale bohužel jako silný kuřák trpěl anginou pectoris a předčasně zemřel v pouhých osmačtyřiceti letech.
Poselstvím Světového dne dárců krve je upozornit na pacienty, kteří celý život potřebují transfuzní přípravky, poděkovat dárcům krve a povzbudit další, aby se dárci stali. V České republice daruje krev každoročně přibližně 225 tisíc dárců a ročně přibude asi 30 tisíc nových.

Co možná nevíte o krvi?
  • Krev tvoří 8 % hmotnosti člověka.
  • Cévní systém dospělého člověka měří asi 100 000 kilometrů.
  • V lidském těle najdeme 0,2 miligramů zlata, většina je právě v krvi.
  • Novorozeně má v těle přibližně jeden šálek krve.
  • Červená krvinka projde celým krevním oběhem člověka za 30 sekund.
  • Naše srdce za celý život přečerpá až 238 milionů litrů krve, což je asi 138 naplněných padesátimetrových bazénů.
  • V České republice je nejrozšířenější krevní skupina A+ (asi 40 % lidí), nejméně lidí má skupinu AB.
  • Krev sají lidem pouze komáří samičky (a preferují skupinu 0), samci jsou vegetariáni.
  • K vysátí krve z jednoho člověka by bylo zapotřebí 1 200 000 komárů.
7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.

Český červený kříž – nejstarší české humanitární hnutí

Český červený kříž – nejstarší české humanitární hnutí

Český červený kříž je humanitární společnost, která působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva. Má 15 tisíc členů a dobrovolníků a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí, poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby a působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby. Kromě toho působí v oblasti zdravotně-výchovné, spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče a šíří znalost Ženevských úmluv.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

Věda a historie není nuda: Nobelovy ceny pro Česko, kdo je má a kdo je mohl mít?

V didaktickém testu z češtiny mají maturanti uvést příjmení českého držitele Nobelovy ceny za literaturu. Mnozí si na Jaroslava Seiferta nevzpomenou, a tak tipují Čapka, Kafku, Máchu nebo Nerudu. Anebo Heyrovského, i když ten ji získal za chemii. Kolik Nobelových cen ale vlastně do Česka putovalo a čí jméno se objevilo mezi nominovanými?

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Věda a historie není nuda: doktor Janský a tajemství krevních skupin

Současná medicína zná čtyři krevní skupiny (jsou označovány jako 0, A, B, AB). Jejich objevitelem je český neurolog a psychiatr Jan Janský, který výsledky svých výzkumů zveřejnil v roce 1907. Jan Janský jako první zjistil, že lidská krev se dá rozdělit do čtyř skupin. Díky němu lidé přestali umírat při transfuzích a ze světa se rázem stalo bezpečnější místo pro život.

7 věcí, které nevíte o... mozku

7 věcí, které nevíte o... mozku

Nejsložitější skládačka na Zemi je lidský mozek. Roste, pamatuje si i zapomíná, sní, vnímá, učí se, dá se trénovat a prý se blíží doba, kdy bude možná jeho transplantace. Nepředstavitelné? To je vlastně i jeho veličenstvo mozek jako celek. Pojďte se s ním seznámit!

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Zážitek ve virtuální realitě v Muzeu Josefa Hoffmanna

V precizně rekonstruované virtuální prodejně si lze zblízka prohlédnout předměty vyrobené podle návrhů Josefa Hoffmanna a Wiener Werkstätte.
Brtnice, Kraj Vysočina

Zahájení adventu a adventní jarmark v Třebíči

Zahájení adventu a rozsvícení Adventního atria s vánočním stromem a jesličkami.
Třebíč, Kraj Vysočina

Kostýmované prohlídky baziliky sv. Prokopa 2024

Kostýmované prohlídky baziliky sv. Prokopa v Třebíči se konají i v letošním roce.
Třebíč, Kraj Vysočina

Vánoční výstava betlémů v Třebíči

Muzeum Vysočiny Třebíč připravilo v zámecké konírně tradiční vánoční výstavu betlémů. Nabídne návštěvníkům pohled do současné betlemářské tvorby.
Třebíč, Kraj Vysočina

Viennese Tuning Times – Adventní koncert duchovní hudby Luka nad Jihlavou

Viennese Tuning Times v kostele sv. Bartoloměje.
Luka nad Jihlavou, Kraj Vysočina

Chanuka – svátek světel v Třebíči

Proč se slaví Chanuka?
Třebíč, Kraj Vysočina

Betlémská hvězda

Pro rodiče s dětmi.
Třebíč, Kraj Vysočina

Ježíškova pošta v Třebíči 2024

Vstupte do světa zázraků a naděje, kde můžete psát svá nejtajnější přání, zabalit do obálky a poslat přímo ježíškovi.
Třebíč, Kraj Vysočina

Chaloupky Kněžice

Ekocentrum, které přibližuje dětem i dospělým život v přírodě, propaguje zdravý životní styl, šetrnou péči o krajinu, pořádá řadu akcí na popularizaci ochrany životného prostředí. Ubytovací kapacita 50 lůžek, pořádáme především ekologické výukové programy pro školy, Den Země, Ovčí den...
Kněžice, Kraj Vysočina

Za vratama – svatební místo na Vysočině

Chcete zažít svůj svatební den trochu jinak? Personál pohádkového objektu Za Vratama vám pomůže na konvenční chování spojené se svatbou zapomenout, abyste si mohli užít svůj den přesně podle vašich představ.
Bransouze, Kraj Vysočina

Železniční trať Znojmo – Okříšky

Železniční trať Znojmo–Okříšky je jednokolejná neelektrifikovaná železniční trať, součást celostátní dráhy, spojující Znojmo a Okříšky. Nese číslo 241. Do provozu byla uvedena 23. dubna 1871 jako součást trati Rakouské severozápadní dráhy.
Okříšky, Kraj Vysočina

Zámek Okříšky

Zámek Okříšky vznikl koncem 16. stol. přestavbou starší tvrze rytířským rodem z Hrochova v renesančním slohu. Do poloviny roku 2019 na zámku sídlí radnice.
Okříšky, Kraj Vysočina

Hasičské muzeum v Heralticích

Hasičské muzeum v Heralticích najdete v historickém domě postaveném v konci 18. století.
Heraltice, Kraj Vysočina

Zámek Kněžice – expozice Živá a neživá příroda v okolí Kněžic

Renesanční lovecký zámek postavili na místě starší tvrze koncem 16. století Valdštejnové. V současné době se zde nachází expozice "Živá a neživá příroda okolí Kněžic".
Kněžice, Kraj Vysočina

Renesanční radnice v Brtnici

Radnice je jedním z památkově chráněných objektů v brtnické památkové zóně. Její monumentální budova naznačuje, jak významná byla Brtnice před více než čtyřmi sty lety jako centrum rozlehlého valdštejnského dominia.
Brtnice, Kraj Vysočina

Moravská galerie v Brně – Rodný dům Josefa Hoffmanna

Josef Hoffmann byl architekt a designér první poloviny 20. století světového měřítka, který se narodil v Brtnici u Jihlavy. Spolu s Kolomanem Moserem založil vídeňské rukodělné dílny Wiener Werkstätte, jejichž zásady promítl do rekonstrukce svého rodného domu.
Brtnice, Kraj Vysočina

Ubytování a restaurace

Jandova chalupa Petrovice – ubytování na Vysočině

Přijeďte strávit pár dní do stylové chalupy na Vysočině s velkým uzavřeným dvorem, který společně s chalupou, konírnou a stodolou budete mít pouze pro sebe. Chalupa je ideální pro rodiny s dětmi.
Okříšky, Kraj Vysočina

Zámecká restaurace Kněžice

V Kněžici na Vysočině se nachází zámecký areál, kde si kromě prohlídky muzea přírody můžete dopřát posezení v příjemné zámecké restauraci.
Kněžice, Kraj Vysočina

Penzion Pod Kaplí Brtnice

Penzion Pod Kaplí naleznete na historickém náměstí uprostřed historického centra městečka Brtnice. Penzion nabízí ubytování pro firmy, turisty či prázdninové ubytování rodin s dětmi.
Brtnice, Kraj Vysočina

Rekreační středisko TJ Sokol Brtnice

TJ Sokol Brtnice nabízí ubytování a stravování ve svém rekreačním středisku s kapacitou 52 lůžek v Brtnici u Jihlavy. Ubytování je vhodné pro rekreační a sportovní pobyty, rodiny s dětmi i školy v přírodě.
Brtnice, Kraj Vysočina

Bývalý trampský hostinec v Přímělkově

Trampský hostinec v Přímělkově najdete nedaleko říčky Brtničky V roce 2020 hostinec oslavil sto let svého trvání. Hospůdka však v roce 2022 ukončila provoz. Návštěvníci mohou navštívit nejbližší hospodu U vlaku v Bransouzich.
Brtnice, Kraj Vysočina

Ubytování na faře Opatov u Třebíče

Barokní fara se nachází centru obce naproti kostelu sv. Bartoloměje. Objekt slouží především k rekreaci studentů, absolventů a zaměstnanců brněnského Biskupského gymnázia. Možnost ubytování je zde i pro veřejnost.
Opatov, Kraj Vysočina

Camp Vidlák na Vysočině

Camp Vidlák nabízí prostor pro stany a karavany, ubytování je možné i ve dvou apartmánech. V kempu je společenská místnost se stolním fotbalem a kulečníkem. Dále je zde možnost zahrát si frisbee, badminton, volejbal.
Opatov, Kraj Vysočina

Pivovar Ruprenz v Uhřínovicích

Pivovar Ruprenz naleznete v obci Uhřínovice, která se nachází v samém srdci Vysočiny nedaleko města Brtnice. Původní jméno obce pocházející z 13. století je Ruprenz, odtud tedy název piva.
Brtnice, Kraj Vysočina