ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Poslechněte si audio verzi článku
Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
Až do poloviny 19. století se o vojáky zraněné v bitvách a válečné veterány nikdo nestaral. Neexistovala žádná systematická péče o zraněné, žádná zařízení pro jejich umístění a ošetřování, natož ošetřující personál s odpovídajícím zařízením a vzděláním. Vše změnil rok 1863 a založení mezinárodní humanitární organizace založené na neutralitě a dobrovolnosti, jejímž posláním byla péče o raněné ve válkách a ochrana zdravotnického personálu. Dnes je Český červený kříž humanitární společnost, která působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva. Má 15 tisíc členů a dobrovolníků a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí, poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby a působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby. Kromě toho působí v oblasti zdravotně-výchovné, spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče a šíří znalost Ženevských úmluv.


 

1. Co předcházelo založení Červeného kříže?

V roce 1859 švýcarský podnikatel a obchodník Henri Dunant (1828–1910) vyrazil do Itálie, aby se kvůli obnovení obchodních povolení setkal s francouzským císařem Napoleonem III. Cestou se ovšem stalo něco, co změnilo jeho život: Dunant se stal očitým svědkem následků krvavé bitvy u Solferina, v níž padlo téměř 40 000 vojáků a na bojišti zůstaly ležet tisíce raněných bez pomoci. Dunant odložil své plány stranou a začal se věnovat organizaci péče a ošetřování zraněných. Své zkušenosti také popsal v knize Vzpomínka na Solferino, která byla vydána v roce 1862 a setkala se s velkým ohlasem. Veškeré jeho snahy vyústily založením mezinárodně působící organizace, která měla pomáhat obětem válek, především pak raněným vojákům.
 

2. Mezinárodní červený kříž

Na konferenci v Ženevě se v říjnu 1863 sešlo 36 delegátů z šestnácti evropských zemí. V srpnu 1864 se konala ustavující konference, na které byla podepsána První ženevská úmluva, kterou v následujících letech postupně ratifikovaly další evropské státy. Mezinárodní červený kříž poskytuje ochranu a pomoc vojenským, ale i civilním obětem – válečným zajatcům, zadržovaným civilistům, raněným na bojištích a civilnímu obyvatelstvu na okupovaném nebo nepřátelském území. Dohlíží na dodržování mezinárodního humanitárního práva a také navštěvuje politická rukojmí. Členové organizací se ale věnují i řadě dalších humanitárních činností nejenom pro lidi postižené ozbrojenými konflikty či přírodními katastrofami, ale i pro seniory, bezdomovce, osamělé matky, zdravotně postižené děti či invalidy. Organizace sídlí v Ženevě, kde také můžete navštívit Muzeum Červeného kříže.
 

3. Symboly Červeného kříže

Světoznámý symbol Červeného kříže vznikl už v roce 1863. Symbolem nové organizace se stal červený kříž na bílém poli, barevně převrácená švýcarská vlajka coby synonymum neutrality. Muslimské země místo kříže v roce 1876 zvolily za týmž účelem červený půlměsíc v bílém poli a od roku 2007 se může pro označení dobrovolníků užívat též červený čtverec v bílém poli. Během válečných konfliktů jsou kříž, půlměsíc i čtverec mezinárodně uznávanými symboly ochrany raněných a nemocných a také těch, kteří o ně pečují. Reprezentují také nezávislost, neutralitu a nestrannost hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
 

4. Nobelova cena pro Henriho Dunanta i Červený kříž

Po založení Mezinárodního červeného kříže se Dunant stal mezinárodně respektovanou osobností. V roce 1865 mu Napoleon III. udělil řád Čestné legie a roku 1901 se společně s Frédérikem Passym, francouzským politikem, ekonomem, pacifistou a profesorem univerzity v Paříži, stali prvními nositeli Nobelovy ceny za mír. Samotný Červený kříž se pak stal nositelem Nobelovy ceny za mír třikrát, a to v letech 1917, 1944 a 1963.
 

5. Kdy vznikl Český a Československý červený kříž?

V českých zemích byl Vlastenecký pomocný spolek Červeného kříže pro Království české založen 5. září 1868 jako 13. národní společnost Červeného kříže na světě. V roce 1870 pak vznikl Vlastenecký pomocný spolek pro markrabství Moravské. Pokračovatelem obou zemských vlasteneckých spolků se po vzniku samostatného Československa stal Československý červený kříž, založený v únoru 1919.
 

6. Československý červený kříž a Alice Masaryková

Iniciátorkou založení národní společnosti Červeného kříže byla Alice Masaryková (1879–1966), dcera prezidenta nového československého státu Tomáše G. Masaryka. Shromáždění sociálních pracovníků, zástupců armády i osobností kulturního života se konalo v únoru 1919 v Obecním doměPraze. Alice Masaryková viděla poslání Červeného kříže v prevenci a léčbě tuberkulózy, v boji proti hladu a podvýživě, zejména u dětí, ve zdravotní výchově i výchově ošetřovatelek, v provozování sociálních zařízení, hovořila rovněž o výstavbě sanatorií pro chudé či nemajetné. Shromáždění se usneslo na návrhu na ustavení Československého červeného kříže a do jeho čela navrhlo právě Alici Masarykovou, která za sebou měla již řadu let práce v sociální a zdravotní oblasti.

Alice Masaryková byla první a jedinou předsedkyní Československého červeného kříže v době mezi světovými válkami, funkci vykonávala až do své rezignace v prosinci 1938. Zemřela roku 1966 v Chicagu a roku 1994 byl z iniciativy Českého červeného kříže její popel převezen do České republiky a uložen do rodinného hrobu na hřbitově v Lánech. Jménem Alice Masarykové nazval Český červený kříž Medaili Alice Masarykové, své nejvyšší vyznamenání. Poprvé bylo uděleno roku 2003 u příležitosti desátého výročí samostatného Českého červeného kříže, zřízeného po rozdělení Československa v roce 1993.
 

7. Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Právě v Lánech můžete kromě hrobu rodiny Masarykovy na místním hřbitově, zámku Lány s rozsáhlým parkem a Muzea T. G. Masaryka navštívit Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže. Dům, ve kterém se dnes nachází muzeum, nechala Alice Masaryková na vlastní náklady v roce 1928 vybudovat pro místní pobočku Československého červeného kříže. Budova včetně okolní zahrady pak sloužila jako vzorný sociální dům a jedna z prvních poraden pro matky s dětmi, a to až do roku 1991. V přízemí nahlédnete do bytu Alice G. Masarykové s autentickým Aliciným nábytkem a do dobové čekárny pro matky s dětmi. V prvním patře se expozice věnuje především historii světového Červeného kříže s důrazem na období první světové války a válečných konfliktů vůbec.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Světový den Červeného kříže

Světový den Červeného kříže

Dnes působí Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce po celém světě a poskytuje humanitární pomoc a ochranu lidem v nouzi bez ohledu na jejich národnost, náboženství nebo politické přesvědčení. Jejich záslužnou práci připomíná Světový den Červeného kříže. Slaví se každoročně 8. května, což byl den, kdy se v Ženevě narodil zakladatel Červeného kříže, švýcarský podnikatel a obchodník Henri Dunant (1828–1910).

Český červený kříž – nejstarší české humanitární hnutí

Český červený kříž – nejstarší české humanitární hnutí

Český červený kříž je humanitární společnost, která působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva. Má 15 tisíc členů a dobrovolníků a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí, poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby a působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby. Kromě toho působí v oblasti zdravotně-výchovné, spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče a šíří znalost Ženevských úmluv.

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech Kultura

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Světový den dárců krve a Světový den krve

Světový den dárců krve a Světový den krve

Krev nelze uměle vyrobit a dárců krve není nikdy dost. Právě proto má její dárcovství pro zdravotnictví takový význam. Světový den dárců krve si připomínáme každoročně 14. června od roku 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. 14. června 1868 se totiž narodil rakouský biolog a lékař Karl Landsteiner, který za výzkumy typů lidské krve získal Nobelovu cenu.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Další aktuality

Významné dny naší historie: co se stalo v dubnu?

Založení Národního muzea, filmová cena Oscar pro filmy Ostře sledované vlaky a Obchod na korze, vyhlášení chráněné krajinné oblasti Český kras, otevření pražského letiště, první výtisky Máchova Máje, založení Jedličkova ústavu anebo výroba první české lokomotivy: to je jen malý výběr z dubnových výročí a zajímavostí. Připomeňte si je s Kudy z nudy!
30. březen 2025 11:41
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
30. březen 2025 11:38
Životní styl

Kalendář 2025: Přehled bylinkových dnů, výstav a slavností na jaro a léto

Voňavá levandule a rozmarýn, tymián, bazalka a dobromysl pro italskou kuchyni, pažitka, majoránka, libeček a petržel pro tu domácí a nakonec třeba medvědí česnek, meduňka a šalvěj pro zdraví – bez bylinek by to zkrátka byla nuda. Nadšení zahrádkáři dobře ví, že od záhonku je jen krůček k bylinkové zahrádce a dalším větším projektům. A kdo má rád bylinky, toho budou lákat bylinkové slavnosti. Kam a kdy se na ně můžete vypravit?
26. březen 2025 16:26
Životní styl

České rekordy: co je v Česku nejvyšší, nejdelší a nejrozsáhlejší?

Česko možná není zemí gigantických hor ani nekonečných kaňonů, ale když přijde na rekordy, rozhodně se nemáme za co stydět! Od nejvyšší hory po nejnižší bod, od nejdelší jeskyně po nejhlubší propast, naše krajina je plná fascinujících extrémů, které stojí za návštěvu. Víte, kde najdete nejvyšší věže, nejdelší mosty nebo třeba největší přehradu? Vydejte se s Kudy z nudy za českými rekordy v terénu!
26. březen 2025 0:15
Životní styl

Ukliďme Česko: na dobrovolníky čekají řeky po povodních

V sobotu 29. března 2025 proběhne hlavní termín jarní akce Ukliďme Česko. Desítky tisíc dobrovolníků tak opět budou uklízet v lesích, obcích a městech, podél komunikací či v chráněných územích, ale také na řekách, na jejichž březích zůstalo po loňských povodních nebývalé množství odpadků... Přidáte se také?
25. březen 2025 10:00
Životní styl

Kalendář 2025: Udržitelné kulturní akce, festivaly a téma ekologie

Kulturní scéna v Česku se stále výrazněji věnuje ekologickým tématům. Ekologický přístup pořadatelů akcí ukazuje, jak se skvěle bavit i plánovat akce šetrné k přírodě. V přehledu festivalů a dalších zajímavých akcí pro rok 2025 najdete tipy na zážitky, které si kladou za cíl vyprodukovat co nejméně odpadu a snížit i ekologickou zátěž a zároveň přispět k lepší a méně znečištěné planetě Zemi. Bavte se udržitelně!
24. březen 2025 10:26
Životní styl

Připomeňte si Světový den poezie

Světový den poezie připadá na 21. březen. Cílem tohoto svátku je podpora jazykové různorodosti a zviditelnění ohrožených jazyků v místě jejich používání. Připomeňte si oblíbenou báseň i místa napříč Českou republikou spojená s našimi básníky.
21. březen 2025 7:07
Životní styl

Co je štěstí? Třeba jen obyčejné zastavení v krajině a pohled vzhůru

V dnešní době je vnitřní pocit štěstí víc než zapotřebí. Pokud nevíte, jak se na něj naladit, zkuste pár našich rad – usmívejte se, poslouchejte oblíbenou hudbu, myslete pozitivně a vydejte se někam na výlet. A svěřte se ostatním, co nového jste vyzkoušeli, objevili a navštívili. Protože k dobrému pocitu stačí pár obyčejných dní volna, nabízíme vám místa, kde jiní zažili příval štěstí na vlastní kůži. Třeba se to podaří i vám.
19. březen 2025 19:54
Životní styl