ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Poslechněte si audio verzi článku
Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
Až do poloviny 19. století se o vojáky zraněné v bitvách a válečné veterány nikdo nestaral. Neexistovala žádná systematická péče o zraněné, žádná zařízení pro jejich umístění a ošetřování, natož ošetřující personál s odpovídajícím zařízením a vzděláním. Vše změnil rok 1863 a založení mezinárodní humanitární organizace založené na neutralitě a dobrovolnosti, jejímž posláním byla péče o raněné ve válkách a ochrana zdravotnického personálu. Dnes je Český červený kříž humanitární společnost, která působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva. Má 15 tisíc členů a dobrovolníků a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí, poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby a působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby. Kromě toho působí v oblasti zdravotně-výchovné, spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče a šíří znalost Ženevských úmluv.


 

1. Co předcházelo založení Červeného kříže?

V roce 1859 švýcarský podnikatel a obchodník Henri Dunant (1828–1910) vyrazil do Itálie, aby se kvůli obnovení obchodních povolení setkal s francouzským císařem Napoleonem III. Cestou se ovšem stalo něco, co změnilo jeho život: Dunant se stal očitým svědkem následků krvavé bitvy u Solferina, v níž padlo téměř 40 000 vojáků a na bojišti zůstaly ležet tisíce raněných bez pomoci. Dunant odložil své plány stranou a začal se věnovat organizaci péče a ošetřování zraněných. Své zkušenosti také popsal v knize Vzpomínka na Solferino, která byla vydána v roce 1862 a setkala se s velkým ohlasem. Veškeré jeho snahy vyústily založením mezinárodně působící organizace, která měla pomáhat obětem válek, především pak raněným vojákům.
 

2. Mezinárodní červený kříž

Na konferenci v Ženevě se v říjnu 1863 sešlo 36 delegátů z šestnácti evropských zemí. V srpnu 1864 se konala ustavující konference, na které byla podepsána První ženevská úmluva, kterou v následujících letech postupně ratifikovaly další evropské státy. Mezinárodní červený kříž poskytuje ochranu a pomoc vojenským, ale i civilním obětem – válečným zajatcům, zadržovaným civilistům, raněným na bojištích a civilnímu obyvatelstvu na okupovaném nebo nepřátelském území. Dohlíží na dodržování mezinárodního humanitárního práva a také navštěvuje politická rukojmí. Členové organizací se ale věnují i řadě dalších humanitárních činností nejenom pro lidi postižené ozbrojenými konflikty či přírodními katastrofami, ale i pro seniory, bezdomovce, osamělé matky, zdravotně postižené děti či invalidy. Organizace sídlí v Ženevě, kde také můžete navštívit Muzeum Červeného kříže.
 

3. Symboly Červeného kříže

Světoznámý symbol Červeného kříže vznikl už v roce 1863. Symbolem nové organizace se stal červený kříž na bílém poli, barevně převrácená švýcarská vlajka coby synonymum neutrality. Muslimské země místo kříže v roce 1876 zvolily za týmž účelem červený půlměsíc v bílém poli a od roku 2007 se může pro označení dobrovolníků užívat též červený čtverec v bílém poli. Během válečných konfliktů jsou kříž, půlměsíc i čtverec mezinárodně uznávanými symboly ochrany raněných a nemocných a také těch, kteří o ně pečují. Reprezentují také nezávislost, neutralitu a nestrannost hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce.
 

4. Nobelova cena pro Henriho Dunanta i Červený kříž

Po založení Mezinárodního červeného kříže se Dunant stal mezinárodně respektovanou osobností. V roce 1865 mu Napoleon III. udělil řád Čestné legie a roku 1901 se společně s Frédérikem Passym, francouzským politikem, ekonomem, pacifistou a profesorem univerzity v Paříži, stali prvními nositeli Nobelovy ceny za mír. Samotný Červený kříž se pak stal nositelem Nobelovy ceny za mír třikrát, a to v letech 1917, 1944 a 1963.
 

5. Kdy vznikl Český a Československý červený kříž?

V českých zemích byl Vlastenecký pomocný spolek Červeného kříže pro Království české založen 5. září 1868 jako 13. národní společnost Červeného kříže na světě. V roce 1870 pak vznikl Vlastenecký pomocný spolek pro markrabství Moravské. Pokračovatelem obou zemských vlasteneckých spolků se po vzniku samostatného Československa stal Československý červený kříž, založený v únoru 1919.
 

6. Československý červený kříž a Alice Masaryková

Iniciátorkou založení národní společnosti Červeného kříže byla Alice Masaryková (1879–1966), dcera prezidenta nového československého státu Tomáše G. Masaryka. Shromáždění sociálních pracovníků, zástupců armády i osobností kulturního života se konalo v únoru 1919 v Obecním doměPraze. Alice Masaryková viděla poslání Červeného kříže v prevenci a léčbě tuberkulózy, v boji proti hladu a podvýživě, zejména u dětí, ve zdravotní výchově i výchově ošetřovatelek, v provozování sociálních zařízení, hovořila rovněž o výstavbě sanatorií pro chudé či nemajetné. Shromáždění se usneslo na návrhu na ustavení Československého červeného kříže a do jeho čela navrhlo právě Alici Masarykovou, která za sebou měla již řadu let práce v sociální a zdravotní oblasti.

Alice Masaryková byla první a jedinou předsedkyní Československého červeného kříže v době mezi světovými válkami, funkci vykonávala až do své rezignace v prosinci 1938. Zemřela roku 1966 v Chicagu a roku 1994 byl z iniciativy Českého červeného kříže její popel převezen do České republiky a uložen do rodinného hrobu na hřbitově v Lánech. Jménem Alice Masarykové nazval Český červený kříž Medaili Alice Masarykové, své nejvyšší vyznamenání. Poprvé bylo uděleno roku 2003 u příležitosti desátého výročí samostatného Českého červeného kříže, zřízeného po rozdělení Československa v roce 1993.
 

7. Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Právě v Lánech můžete kromě hrobu rodiny Masarykovy na místním hřbitově, zámku Lány s rozsáhlým parkem a Muzea T. G. Masaryka navštívit Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže. Dům, ve kterém se dnes nachází muzeum, nechala Alice Masaryková na vlastní náklady v roce 1928 vybudovat pro místní pobočku Československého červeného kříže. Budova včetně okolní zahrady pak sloužila jako vzorný sociální dům a jedna z prvních poraden pro matky s dětmi, a to až do roku 1991. V přízemí nahlédnete do bytu Alice G. Masarykové s autentickým Aliciným nábytkem a do dobové čekárny pro matky s dětmi. V prvním patře se expozice věnuje především historii světového Červeného kříže s důrazem na období první světové války a válečných konfliktů vůbec.
Světový den Červeného kříže

Světový den Červeného kříže

Dnes působí Mezinárodní hnutí Červeného kříže a Červeného půlměsíce po celém světě a poskytuje humanitární pomoc a ochranu lidem v nouzi bez ohledu na jejich národnost, náboženství nebo politické přesvědčení. Jejich záslužnou práci připomíná Světový den Červeného kříže. Slaví se každoročně 8. května, což byl den, kdy se v Ženevě narodil zakladatel Červeného kříže, švýcarský podnikatel a obchodník Henri Dunant (1828–1910).

Český červený kříž – nejstarší české humanitární hnutí

Český červený kříž – nejstarší české humanitární hnutí

Český červený kříž je humanitární společnost, která působí v oblasti civilní obrany a ochrany obyvatelstva. Má 15 tisíc členů a dobrovolníků a poskytuje pomoc v případech katastrof a jiných mimořádných událostí, poskytuje zdravotnické, záchranné, sociální a další humanitární služby a působí jako výlučně uznaná pomocná organizace vojenské zdravotnické služby. Kromě toho působí v oblasti zdravotně-výchovné, spolupracuje s poskytovateli zdravotní péče a šíří znalost Ženevských úmluv.

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech Kultura

Muzeum Alice Masarykové a Českého červeného kříže v Lánech

Domek na dolním konci ulice Za Školou nechala roku 1928 vlastním nákladem zřídit dr. Alice Masaryková, dcera pana prezidenta, jako dům Československého červeného kříže. V roce 2022 zde byla otevřena nová expozice.

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Věda a historie není nuda: přehlídka (ne)známých českých lékařů a vědců a jejich pozoruhodných objevů

Z českých zemí pocházela řada lékařů, biologů, vědců a experimentátorů, kteří se zasloužili o rozvoj medicíny. Na mnohé z nich zapomněli i v jejich rodných městech, a to přesto, že v cizině jsou po nich pojmenované ulice i náměstí a na univerzitách stojí jejich sochy. Všechny vyjmenovat nedokážeme, ale některé ano.

Světový den dárců krve a Světový den krve

Světový den dárců krve a Světový den krve

Krev nelze uměle vyrobit a dárců krve není nikdy dost. Právě proto má její dárcovství pro zdravotnictví takový význam. Světový den dárců krve si připomínáme každoročně 14. června od roku 2005, kdy byl zaveden z iniciativy Světové zdravotní organizace (WHO) a Mezinárodní federace Červeného kříže a Červeného půlměsíce. 14. června 1868 se totiž narodil rakouský biolog a lékař Karl Landsteiner, který za výzkumy typů lidské krve získal Nobelovu cenu.

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

7 věcí, které nevíte o… 11. listopadu a Dni válečných veteránů

Vlčí mák není jen krásná květina, ale také symbol úcty k válečným veteránům a dalším bojovníkům za svobodu. Jasně červené květy provází také Den válečných veteránů, který slavíme každý rok 11. listopadu.

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Desatero rad a tipů pro výlety do přírody: tiše, ohleduplně a s pokorou

Chystáte se do přírody? Svou trasu lesem, loukami a skalními městy si během pěkných dní najdou jak nároční turisté, tak pohodáři nebo rodiny s dětmi. Přinášíme vám přehled základních pravidel, jak se na takových výletech chovat – nejenom v přírodě a k přírodě, ale také k druhým lidem a k divokým zvířatům.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Další aktuality

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl

Česko ve filmu: nejhezčí vánoční pohádky

Pravé české Vánoce jsou plné pohádek. Zabaví děti při čekání na Ježíška, doplňují pohodu a laskavost slavnostního večera, čile se o nich debatuje při rodinných vánočních sešlostech na Boží hod i na Štěpána a scénky i hlášky z těch nejlepších umíme po mnoha společných letech zpaměti. Které ale jsou ty nejlepší a nejoblíbenější, na které se těšíme každé Vánoce?
20. listopad 2024 12:34
Životní styl

Naše tradice – tradiční řemesla, svátky a zvyky, které obdivuje celý svět

Připomeňte si tradice, na které jsme už téměř zapomněli. Zvyky, rituály a svátky, které nás provází celým rokem. Původ některých svátků známe, u jiných je opředen tajemstvím a o přesném významu starých zvyků či rituálů se mohou odborníci dnes už jen přít. Přesto jsou tradice na českém a moravském venkově stále živé. Tradiční a lidová kultura tvoří nedílnou součást kulturního dědictví každé země. Objevte kouzlo života na venkově a objevujte krásná místa Čech, Moravy a Slezska!
20. listopad 2024 7:25
Životní styl

Kdy začíná advent 2024? Jak si užít užít advent v pohodě a klidu

První adventní neděle, která letos připadá na 1. prosince 2024. Pro křesťany advent představuje očekávání příchodu Ježíše Krista a přípravu na oslavu jeho narození, na Vánoce. Jednotlivým adventním nedělím se říká železná, bronzová, stříbrná a zlatá. Adventní doba u nás skončí se západem slunce o Štědrém večeru. Je tomu tak proto, že za dávných časů platil v naší zemi staročeský čas, kdy nový den začínal nocí, tedy západem Slunce dne předcházejícího.
19. listopad 2024 11:00
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!
14. listopad 2024 7:23
Životní styl

Deset maličkostí, které dělají Vánoce kouzelnými

Možná ten pocit znáte – nazdobíte stromeček, připravíte salát, cukroví máte napečeno a přece cítíte, že i když je vše hotovo, stále ještě něco chybí... Může to být jedna z vánočních drobností, která právě u vás vykouzlí tu pravou vánoční atmosféru. Zpátky do dětství se vrátíte s vánočními lucerničkami nebo andělským zvoněním, někde je tím posledním bílým místem tradiční rodinná ozdoba, jinému stačí zapálit františek. Inspirací vám mohou být naše tipy, které zároveň vysvětlí, odkud se všechny tyto tradiční drobnůstky vzaly a jaký je jejich příběh.
13. listopad 2024 14:00
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
12. listopad 2024 13:23
Životní styl

Světový den udržitelné dopravy: zkuste cestovat ekologicky

Oslavte Světový den udržitelné dopravy, který připadá na 26. listopad! Je to ideální příležitost pro změnu – připojte se k celosvětové výzvě a vydejte se na krátkou či dalekou cestu po Česku ekologicky. Ať už pojedete vlakem, na kole nebo využijete MHD, každá volba pomůže nejen přírodě, ale i vám – ušetříte čas, stres a užijete si cestování z jiného úhlu. A jak se po Česku pohybovat, a přitom myslet na planetu, vám poradí Kudy z nudy!
11. listopad 2024 12:00
Životní styl