ÚvodČeská nejOsobnostJosef Koudelka – světoznámý fotograf
Osobnost

Josef Koudelka – světoznámý fotograf

Josef Koudelka (*1938) patří celosvětově k nejvýznamnějším fotografům 20. století. Na přibližně 10 000 fotografiích zachytil okupaci Československa v roce 1968. Když krátce poté emigroval, fotografie se mu podařilo propašovat do ciziny. Později byl za tyto snímky oceněn Zlatou medailí Roberta Capyse, jako jediný český fotograf se stal členem agentury Magnum Photos a v roce 2002 převzal na Pražském hradě od prezidenta Václava Havla medaili Za zásluhy.
Josef Koudelka se narodil 10. ledna 1938 v Boskovicích, vyrůstal v nedalekém Valchově. S fotografováním ho seznámil tatínkův kamarád a už v mládí začal fotografovat své blízké bakelitovým fotoaparátem formátu 6×6. Po promoci na ČVUT pracoval jako letecký inženýr a zároveň začal na starý aparát Rolleiflex dokumentovat svět několika pražských divadel a život Romů. První výstava jeho děl proběhla v roce 1961 v Praze, v divadle Jiřího Suchého a Jiřího Šlitra Semafor. Snímky, jimiž zachytil srpen 1968, byly k výročí invaze o rok později publikovány v mnoha zahraničních časopisech pod pseudonymem P. P. (Prague Photographer), aniž by o tom Koudelka předem věděl. Dnes jsou považovány za klasické dílo poválečné reportážní fotografie a získaly řadu ocenění, tehdy se ale Koudelka v obavách z možných represí rozhodl opustit svou vlast. Politický azyl získal ve Velké Británii, později odešel do Francie a od roku 1974 je členem agentury Magnum Photos.

Josef Koudelka procestoval celý svět a desítky let žil jako nomád; jeho život i dílo formovala potřeba bezmezné svobody a nezávislosti, potřeba cestovat sám a poznávat svět pomocí fotografie. Dnes jsou jeho díla zastoupena ve sbírkách například Centre Pompidou, La Maison de la Photographie, Bibliotheque National v Paříži, Museum of Modern Art v New Yorku, Art Institute of Chicago, J. Paul Getty Museum v Los Angeles či Victoria Albert Museum v Londýně. Kromě řady ocenění za svou práci byl francouzským ministerstvem jmenován Rytířem umění a literatury.

V roce 2019 fotograf založil nadační fond Josef Koudelka Foundation, kde působí jako předseda správní rady. Členy nadace jsou jeho přátelé a dlouholetí spolupracovníci Irena Šorfová, Jonathan Roquemore a Stuart Alexander, cílem pak je zajistit, aby o jeho dílo bylo v budoucnu dobře postaráno. V roce 2021 věnoval dva tisíce fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo, několika českým muzeím a galeriím. Největší část, 1800 položek včetně slavného cyklu Invaze, získalo Uměleckoprůmyslové museumPraze, další pak Národní muzeum, Národní galerie a Moravská galerieBrně.
 
Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

Dva tisíce fotek: světoznámý fotograf Josef Koudelka věnoval českým muzeím a galeriím unikátní dar

„Myslím, že to nejlepší, co jsem kdy v životě udělal, by mělo zůstat v zemi, kde jsem se narodil,“ říká fotograf Josef Koudelka, který se jako jediný český autor stal členem proslulé agentury Magnum Photos. Několika muzeím a galeriím v České republice věnoval obsáhlý soubor fotografií, které reprezentují jeho celoživotní dílo.

Fotografií roku Czech Press Photo je snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem

Fotografií roku Czech Press Photo je snímek orangutaní matky s umírajícím potomkem

Na slavnostním ceremoniálu předání cen 24. ročníku soutěže Czech Press Photo byli 20. listopadu 2018 v Brožíkově síni Staroměstské radnice vyhlášeni vítězové kategorií. Titul Fotografie roku získal snímek s globálním přesahem Lukáše Zemana „Orangutaní matka s umírajícím potomkem“ pořízený na Borneu. Mezinárodní porota vybrala oceněné mezi šesti tisíci přihlášenými příspěvky od více než čtyř stovek autorů.

Galerie Josefa Sudka v Praze Kultura

Galerie Josefa Sudka v Praze

Galerie Josefa Sudka se nachází v prostorách hradčanského domu U Luny. Český fotograf zde pobýval od roku 1959 až do své smrti v roce 1976. Jeho byt byl místem nesčetných schůzek, přičemž k přátelskému okruhu patřili mimo jiné básník Jaroslav Seifert, malíř Jan Zrzavý a řada dalších umělců.

Uměleckoprůmyslové museum v Praze Kultura

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.

Dvořákova Praha – Česká filharmonie, Ingo Metzmacher, Václav Petr

Koncert nabídne intenzivní zážitek s díly, která se dotýkají historických tragédií i hudebních experimentů. Zazní "Památník Lidicím" od Bohuslava Martinů, světová premiéra "Violoncelloops" a Čajkovského “Symfonie č. 5 e moll”.
Praha, Praha

Dvořákova Praha – Academy of St Martin in the Fields, Joshua Bell

Orchestr, který si letos připomene 65 let od svého založení a držitel Ceny Grammy Joshua Bell vzdají v tento večer v Rudolfinu hold Antonínu Dvořákovi a tomu, komu Pražané rozumějí, tedy W. A. Mozartovi.
Praha, Praha

Proč bychom se netěšili

Velkolepá pocta české sborové tradici v Rudolfinu. Přijďte si poslechnout Pražský filharmonický sbor a jeho hosty z řad českých amatérských sborů za doprovodu České filharmonie.
Praha, Praha

Čtvrttón Karla Ančerla – světová premiéra Skladby pro smyčcový orchestr v čtvrttónech

Vzpomínkový večer na počest 80 let od chvíle, kdy byli na smrt posláni členové smyčcového orchestru, který pod vedením dirigenta Karla Ančerla působil v terezínském ghettu. Světová premiéra Ančerlovy nalezené čtvrttónové skladby.
Praha, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Sir András Schiff

András Schiff, jeden z největších hudebníků současnosti, zahájí 12. ročník Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného, který proběhne od 2. do 9. 11. 2024 pod hlavičkou MHF Pražské jaro. Rezidenční umělec NYPhil či pravidelný host BBC Proms a Salcburského festivalu odtajní svůj program až na koncertě!
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Alexander Melnikov

Hledáte rozptýlení v žánru klavírního recitálu? Přijďte si poslechnout jednoho z nejoriginálnějších klavíristů současnosti Alexandra Melnikova, který vás v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného 2024 provede hudbou tří staletí na pěti klávesových nástrojích z různých historických období.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Ivo Kahánek a jeho žáci

Český klavírní virtuos Ivo Kahánek uvede společně se svými žáky v rámci Klavírního festivalu Rudolfa Firkušného program věnovaný Bedřichu Smetanovi. Zazní řada raritních děl jako předehra k Prodané nevěstě na čtyři klavíry, Vltava v úpravě pro čtyři ruce nebo dramatická skica Macbeth a čarodějnice.
Praha 1, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Jean-Efflam Bavouzet

Francouzský virtuos Jean-Efflam Bavouzet, jeden z nejuznávanějších specialistů na francouzskou hudbu, držitel Ceny Gramophone, Ceny BBC Music Magazine a Diapason d’Or, zakončí Klavírní festival Rudolfa Firkušného 2024 recitálem z děl Clauda Debussyho, Roberta Schumanna a Karlheinze Stockhausena.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Uměleckoprůmyslové museum v Praze

Uměleckoprůmyslové museum v Praze je po rekonstrukci opět otevřeno pro veřejnost. Nabízí třikrát větší výstavní prostor než před rekonstrukcí a moderní zázemí pro návštěvníky. Zahrada muzea, která byla po rekonstrukci poprvé otevřena pro veřejnost, se stala vyhledávanou zelenou oázou v centru města.
Praha 1, Praha

Obřadní síň – budova pražského Pohřebního bratrstva v Praze

Budova bývalé obřadní síně a márnice při Starém židovském hřbitově byla zbudována v pseudorománském slohu v letech 1911–1912 podle návrhu architekta J. Gerstla.
Praha 1, Praha

Klausová synagoga

Klausová synagoga se nachází v těsném sousedství Starého židovského hřbitova. Její název je odvozen z německého slova "Klaus" ve významu "malá budova", které vzniklo z latinského "claustrum".
Praha 1, Praha

Rudolfinum – sídlo České filharmonie a galerie současného umění

V 19. století postrádala Praha opravdu reprezentativní i kapacitou vyhovující prostory pro potřeby symfonického orchestru a pro umístění obrazárny. Proto vznikl záměr postavit budovu, která by tyto dvě potřeby uspokojila a zároveň by ilustrovala ekonomický i kulturní rozvoj českého národa.
Praha 1, Praha

Edukační centrum České filharmonie v Rudolfinu

V Rudolfinu vzniklo v roce 2022 nové Edukační centrum České filharmonie.
Praha, Praha

Apartmán pro Richarda Hirsche navržený Adolfem Loosem

Adolf Loos vytvořil několik mistrovských děl v Čechách, v nichž je viditelné zjednodušení exteriéru a interiéru. Jednou z jeho prací byl i interiér pro Richarda Hirsche, který byl peripetií osudu přestěhován z Plzně do Prahy-Josefova. Po předchozí domluvě jej můžete navštívit.
Praha 1, Praha

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.
Praha 1, Praha

Pinkasova synagoga v Praze – památník obětí holocaustu

Gotická Pinkasova synagoga v centru Josefova je věnována památce obětí holocaustu z řad českých a moravských Židů, jejichž jména připomínají nápisy pokrývající zdi hlavní lodi synagogy a přilehlých prostor.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Café Rudolfinum

Cafe Rudolfinum se nachází ve významné architektonické památce Prahy z konce 19. století. Novorenesanční budova je i sídlem prestižní České filharmonie a Galerie Rudolfinum. Kavárna s krásným interiérem nabízí snídaňové menu, studené a teplé pokrmy, dezerty, alkoholické a nealkoholické nápoje.
Praha 1, Praha

Les Moules – největší výběr mušlí v Praze

Kus Belgie přímo v srdci Prahy. Mušle, mořské plody a belgické pivo – vítejte v Les Moules.
Praha 1, Praha

Marina Ristorante – lodní restaurace na Alšově nábřeží v Praze

Tato "plovoucí restaurace" se nachází na obří lodi, která se dělí na spodní a horní palubu, odkud je krásný výhled na Pražský hrad a Karlův most. Kotvíí u Alšova nábřeží na Praze 1.
Praha 1, Praha

Ramencraft

Všechny milovníky tradiční japonské polévky ramen i japonských her nadchne nové bistro Milana Tarabíka Ramencraft v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Café Marés

Kavárna a gelaterie nacházející se v centru Prahy.
Praha 1, Praha

Restaurace Mlýnec – gastronomické zážitky nedaleko Karlova mostu

Čeká na vás nejlepší místo v Praze a netušený kulinářský zážitek. Mlýnec je nejmladší restaurací společnosti Zátiší Catering Group s vyhlášenou mezinárodní kuchyní Marka Purkarta.
Praha 1, Praha

Fairmont Golden Prague Hotel s restaurací Zlatá Praha – bývalý Intercontinental

Fairmont Golden Prague Hotel (bývalý Intercontinental Prague) je luxusní hotel v centru města, jen pár minut od turistických památek. Prochází generální rekonstrukcí, otevřen by měl být v březnu 2025.
Praha 1, Praha

Restaurace Zlatá Praha – uzavřena z důvodu rekonstrukce

Restaurace Zlatá Praha s magickým výhledem na Staré Město se nachází v devátém patře hotelu InterContinental Prague. Restaurace Zlatá Praha je uzavřena z důvodu rekonstrukce.
Praha 1, Praha