ÚvodČeská nejSportovníMiroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí
Sportovní

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.
Miroslav Tyrš se narodil v roce 1832 v Děčíně v rodině německého lékaře; tehdy se jmenoval Friedrich Emanuel Tirsch. Oba jeho rodiče i sourozenci zemřeli na tuberkulózu, a tak od šesti let vyrůstal v české vlastenecké rodině svého strýce v Kropáčově Vrutici, později ve Stránově. Během gymnaziálních studií v Praze si změnil křestní jméno nejprve na Bedřich a poté na slovanské Miroslav.

Po studiích na Karlově univerzitě se stal vychovatelem synů továrníka Eduarda Bartelmuse v Novém Jáchymově u Berouna. Právě tam, na Křivoklátsku, se Tyrš seznámil s Jindřichem Fügnerem. Tyrš měl od dětství měl chatrné zdraví a na doporučení lékařů intenzivně cvičil. Společně s Fügnerem sdíleli nadšení pro starořecké ideály kalokagathie a pěstování tělesné zdatnosti, které přispívá k harmonickému rozvoji lidské osobnosti. Výsledkem jejich přátelství bylo založení vlasteneckého tělocvičného spolku. Dostal jméno Sokol Pražský a s rokem vzniku 1862 se řadí k nejstarším organizacím svého druhu na světě.

Tyrš se věnoval také filozofii, estetice a výtvarnému umění, kvůli studiu výtvarných technik podnikl studijní cesty do Německa, Francie a Anglie. Po předčasné smrti Jindřicha Fügnera se Tyrš ujal domácího vzdělávání jeho dcery Renáty (1854–1937) a v roce 1872 se vzali. Paní Renáta, která později spravovala otcovy i manželovy archivy, rovněž aktivně působila v Sokole; byla cvičitelkou Tělocvičného spolku paní a dívek pražských a vedle řady dalších oborů se zajímala o ženské vzdělávání a český a moravský folklor.

K 20. výročí založení Sokola v roce 1882 Tyrš zorganizoval první sokolský slet na Střeleckém ostrověPraze. V té době už byl jmenován docentem na české technice, mimořádným profesorem na české univerzitě a pracoval také na Dějinách výtvarných umění. Ty už ale nedokončil: v létě 1884 při pobytu v Tyrolských Alpách za blíže neurčených okolností zemřel, mrtvé tělo bylo nalezeno v horské říčce Ache. Tyrš byl pochován v Oetzu, později byly ostatky převezeny do Prahy a uloženy na Olšanských hřbitovech do společného hrobu k Jindřichu Fügnerovi.

Odkaz Miroslava Tyrše připomíná řada pamětních desek, jsou po něm pojmenovány desítky ulic a také Tyršův most v rodném Děčíně. Na nádvoří Tyršova domu v Praze na Újezdě stojí socha Tyrše v sokolském kroji od sochaře Ladislava Šalouna.
 
Děčín

Děčín

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe. Z jedné strany se tyčí monumentální zámek, z druhé skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací. Severně od města se řeka zavrtává do pohádkové krajiny Labských pískovců, v okolí objevíte také řadu rozhleden v čele s Děčínským Sněžníkem.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

Všesokolský slet 2024: připojte se k průvodu, cvičení a sokolským akcím

Všesokolský slet je svátkem všech Sokolů. Ten letošní se bude konat opět po šesti letech, a to od 30. června do 5. července 2024 v Praze s mottem "slet spojuje"! Sletový tým očekává účast 20 tisíc cvičenců a více jak 50 tisíc diváků ze všech koutů České republiky i ze zahraničí. Zažít jedinečnou atmosféru a vychutnat si hromadné skladby v podání sokolů bude možné v pražském Edenu 4. července večer a 5. července odpoledne. Představí se silní muži v trojpatrových pyramidách, elegantní ženy, ale i sokolové z řad dětí či seniorů.

Naučná stezka Olšanské hřbitovy Památky

Naučná stezka Olšanské hřbitovy

Naučná stezka seznamuje s Olšanskými hřbitovy, největším současným pražským pohřebištěm na místě bývalé osady Olšany, dnes mezi čtvrtěmi Žižkov a Vinohrady.

Slánský Tyršův menhir Příroda

Slánský Tyršův menhir

Před desítkami let slánský menhir do městského lesoparku nechali přemístit slánští Sokolové z nedalekého Dolína. Umístili na něj medailon věnovaný Miroslavu Tyršovi.

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

7 věcí, které nevíte o… pražských ostrovech

Pojďte s námi prozkoumat místa, která se řadí mezi nejkrásnější v Praze: vltavské ostrovy. Jsou to oázy odpočinku, kde můžete v klidu relaxovat a přitom být v centru města, kde načerpáte energii pro sbírání dalších zážitků a kde se pořád něco děje.

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

Už podesáté se veřejnosti otevřou brány sokoloven. Česká obec sokolská pořádá tradiční Noc sokoloven v sobotu 28. září 2024 a letos se zapojilo více než 130 jednot. Součástí programu jsou prohlídky, ukázky sportů i kulturní program pro děti i dospělé a sokolské písně. Letošní Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál Bedřich Šupčík. Zábava zaručena a vstupné žádné!

Tyršův dům – Michnův palác v Praze Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl podnikatel a obchodník mnoha zájmů. Hrál na varhany a klavír, bruslil, jezdil na koni a měl dokonce vlastní plachetnici. Jeho život změnilo seznámení s Miroslavem Tyršem. V roce 1862 založili tělocvičný spolek Sokol, inspirovaný myšlenkou antické kalokagathie, tedy jednotou zdravého ducha a zdatného těla.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Český Sokol letos slaví 160 let od svého vzniku

Sokol, který se řadí mezi nejstarší spolky, si letos připomíná 160 let od svého vzniku. Dne 16. února 1862 založili Miroslav Tyrš a Jindřich Fügner český spolek Tělocvičná jednota pražská se znakem sokola v letu. Asi nikdo z nich netušil, jak velká organizace na jejich základech vyroste. Nejviditelnější součástí oslav bude rozsvícení významných staveb napříč republikou, které se rozzáří v sokolských barvách.

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Co přinese rok 2022: přehled nejočekávanějších výročí a nejvyhledávanějších akcí a festivalů

Jaký bude rok 2022? Plný zajímavých výročí a oslav, akcí, výstav a festivalů, koncertů a novinek. Připomeňte si s portálem Kudy z nudy co se bude dít, měsíc po měsíci a namíchejte si vlastní koktejl zážitků!

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

#světovéČesko a zámek Děčín: zážitky, zahrady, zoo a via ferrata

Děčín se rozkládá v široké kotlině na obou březích Labe a nedá se splést s žádným jiným městem. Na jedné straně řeky se tyčí skála zvaná Pastýřská stěna s výletní restaurací, via ferratou a zoologickou zahradou, na druhé stojí krásný zámek. Užijí si tu všichni: milovníci historické architektury i květin, rodiny s dětmi, fanouškové únikových her i adrenalinu.

Kongres funkčního pohybu

Jak se hýbat i cvičit a mít pružné a silné tělo? Jak předcházet bolesti zad či dysfunkci svalů pánevního dna? Pokud už nějaké problémy s pohybem máte, často je můžete napravit. Pomohou třeba zkušení lektoři na Kongresu funkčního pohybu v Tyršově domě na Kampě, a to v sobotu 23.11. od 9:00-14:00.
Praha, Praha

Procházka: po památkách zaniklých obcí na území Malé Strany – Újezd a Nebovidy

Poznejte Malou Stranu trochu jinak, než jak jste zvyklí. V okolí barokních paláců i modernější zástavby z 19. a 20. století se nacházejí památky na obce a osady, které se v této lokalitě nacházely před více než 700 lety.
Praha 1, Praha

Muzikál Frankenstein

Tým mladých umělců Studia Dendrion se rozhodl přeložit a zinscenovat americký muzikál Frankenstein uvedený v New Yorku v roce 2008. Muzikál vypráví v adaptované formě příběh románu Mary Shelley. Příběh Viktora Frankensteina, mladého génia, jemuž se jeho vědecký experiment stal osudným.
Praha 1, Praha

Muzikál Frankenstein

Tým mladých umělců Studia Dendrion se rozhodl přeložit a zinscenovat americký muzikál Frankenstein uvedený v New Yorku v roce 2008. Muzikál vypráví v adaptované formě příběh románu Mary Shelley. Příběh Viktora Frankensteina, mladého génia, jemuž se jeho vědecký experiment stal osudným.
Praha 1, Praha

Muzikál Frankenstein

Tým mladých umělců Studia Dendrion se rozhodl přeložit a zinscenovat americký muzikál Frankenstein uvedený v New Yorku v roce 2008. Muzikál vypráví v adaptované formě příběh románu Mary Shelley. Příběh Viktora Frankensteina, mladého génia, jemuž se jeho vědecký experiment stal osudným.
Praha 1, Praha

Muzikál Frankenstein

Tým mladých umělců Studia Dendrion se rozhodl přeložit a zinscenovat americký muzikál Frankenstein uvedený v New Yorku v roce 2008. Muzikál vypráví v adaptované formě příběh románu Mary Shelley. Příběh Viktora Frankensteina, mladého génia, jemuž se jeho vědecký experiment stal osudným.
Praha 1, Praha

Komikaze – komediálně improvizovaná show

Komediálně improvizovaná show, ve které mladí herci na místě vytváří příběhy dle zadání publika. Jejich humor drze reflektuje současné společenské dění a nabízí svěží pohled na svět. Intenzivní zábavný večer, ve kterém nikdo není v bezpečí a nic není svaté.
Praha, Praha

Bílé Vánoce s Vladimírem Hronem a jeho hosty

Koncert zpěváka, komika, imitátora, moderátora Vladimíra Hrona, který si do svého vánočního pořadu pozval zajímavé a známé hosty.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Sokol – výstavní síň České obce sokolské

V rámci otevírání Tyršova domu veřejnosti a vize Tyršův dům 2030 se slavnostně probudila k životu nová Galerie Sokol.
Praha 1, Praha

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.
Praha 1, Praha

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.
Praha 1, Praha

Věra – socha Davida Černého na počest Věry Čáslavské

Areál Tyršova domu v Praze oživuje nová socha Davida Černého. Vytvořil ji pro olympijské hry a na počest sedminásobné olympijské vítězky Věry Čáslavské.
Praha 1, Praha

Kurzy aqua aerobicu v Praze

Organizace se zaměřuje na kurzy aqua aerobicu, které kombinují různé prvky cvičení ve vodě. Probíhají na různých místech v Praze. Dále pořádá víkendové pobyty s aqua aerobicem.
Praha 1, Praha

Plavecký bazén České obce sokolské v Tyršově domě na Újezdě

Nejstarší fungující plavecký bazén v Praze byl postaven v roce 1925 a plní jej pramenitá voda z Petřína. Najdete ho v Tyršově domě na Újezdu. Měří 25 metrů a v nejhlubším místě dosahuje do hloubky až 2,5 m. Je otevřen jak sokolům, tak široké veřejnosti.
Praha 1, Praha

Dělej co tě baví

Nabídka smysluplného trávení volného času dětí a mládeže prostřednictvím kurzů, workshopů, festivalů, příměstských táborů a konferencí.
Praha 1, Praha

Studio Fascinace v Praze na Újezdě

Studio Fascinace se orientuje na pohybové aktivity pro všechny věkové skupiny. Nabízí jak populární aktivity jako jsou Zumba, yoga, Pilates, ale i flowtonic, ftiball a třeba i balet pro děti. Věnuje se také cvičení pro seniory.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Luka Lu

Rodinnou restauraci Luka Lu manželů Tijany a Vesa Djoremových najdou hosté v Praze na malostranském Újezdě. Design interiéru je opravdu netradiční: kdyby se místo rušné ulice nacházela před restaurací přímořská kolonáda, bylo by všem hostů jasné, jaký zážitek mají čekat.
Praha 1, Praha

Restaurace Noi

Restauraci najdete na Malé Straně jen pár kroků od stanice lanové dráhy na Petřín. NOI nabízí hostům autentickou thajskou kuchyni v krásném prostředí a s kvalitním servisem.
Praha 1, Praha

Barbar Restaurant na Malé Straně

Klidné místo na Malé Straně s výbornou kuchyní, kávou, širokou nabídkou vín a příjemnou obsluhou. Barbar Restaurant to je gurmánská česká a evropská kuchyně za přiznivou cenu.
Praha 1, Praha

Hotel William

Útulný hotel s jedinečnou polohou v malebném prostředí Malé Strany, v blízkosti pražského Starého Města, obklopen nejkrásnějšími historickými památkami.
Praha 1, Praha

Cukrárna U Knoflíčků

Cukrárna, kavárna a výrobna nebesky sladkých dobrot U Knoflíčků se nachází na Malé Straně nedaleko lanovky na Petřín. Nabízí domácí výrobu dortů a dezertů.
Praha, Praha

Old Armoury Prague – Pytloun Stará Zbrojnice Hotel Prague

Pytloun Stará Zbrojnice Hotel Prague je součástí sítě Pytloun Hotels. Hotel se nachází v budově ze 17. století a všechny pokoje jsou světlé a vzdušné.
Praha 1, Praha

Mandarin Oriental Praha

V budově bývalého kláštera na Malé Straně naleznete jeden z luxusních pětihvězdičkových hotelů, který vám umožní zažít jak Prahu historickou, tak Prahu moderní. V tomto duchu jsou navržené pokoje a suity hotelu – moderní designový nábytek vyplňuje historické místnosti s klenutými stropy.
Praha 1, Praha

Restaurace Monastiq v hotelu Mandarin Oriental

Restaurace Monastiq se nachází v elegantních prostorech v historickém v srdci Malé strany, kde se snoubí historie se současností. Šéfkuchař Michal Horváth zde pro hosty vytváří autentické české chutě za použití skvělých surovin a té správné dávky inovace.
Praha 1, Praha