ÚvodAktualityČeská obec sokolská zve na Noc sokoloven
Životní styl

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

  • 23. září 2024
Už podesáté se veřejnosti otevřou brány sokoloven. Česká obec sokolská pořádá tradiční Noc sokoloven v sobotu 28. září 2024 a letos se zapojilo více než 130 jednot. Součástí programu jsou prohlídky, ukázky sportů i kulturní program pro děti i dospělé a sokolské písně. Letošní Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál Bedřich Šupčík. Zábava zaručena a vstupné žádné!
SokolNoc sokoloven je celorepublikovým dnem s historií a architekturou Sokola s cílem seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Základem jsou prohlídky a sportovní a kulturní program pro malé i velké. Akce chce široké nesokolské veřejnosti nabídnout možnost seznámit se se svébytnou architekturu sokoloven, ale také s různorodou činností Sokola.

sokolKaždá sokolovna si vytváří vlastní večerní program. Sokolové během Noci sokoloven představují veřejnosti, co se v tělocvičných jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci zapojit. V programu jsou rozličné akce – chystají se ukázky sportů, pořádají se noční bojovky, trasy s úkoly po sokolovně, ale i tvůrčí dílny, line dance a kruhový trénink. Večer tak budou slyšet písně i pohádky, než se uloží děti ke spánku. Sokolové totiž v mnoha sokolovnách přespávají a ráno si dají rozcvičku a společnou snídani.

Mnohde bude pro děti připraveno putování se sokolíkem Pepíkem, postavičkou z úspěšného sokolského projektu pro školky Se sokolem do života, v kterém je zapojeno přes 100 tisíc dětí od 3 do 6 let.
 

První sokolovny v Česku a Sokol Pražský

Tyršův důmA víte, kde hledat vůbec nejstarší sokolovnu? První sokolovna vznikla v Praze díky Jindřichu Fügnerovi již v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Poté se vystavěly stovky dalších sokoloven a do současnosti se jich zachovalo asi 750, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Mnohé tak jsou dominantami měst a obcí!

Každý rok má Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém se dozvíte v každé sokolovně. V loňském roce to byly, v rámci 9. ročníku akce, sokolské písně. Písně k sokolskému hnutí patřily neoddělitelně od samého počátku. Vzdělavatelský odbor ČOS připravil zpěvníček s výběrem tří nejslavnějších sokolských písní: Lví silou, Hoj vzhůru, pestrý sokole a Spějme dál. Letošní 10. Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál Bedřich Šupčík.

noc sokolovenNoc sokoloven je možné navštívit po celé republice, ve velkých městech i v malých obcích. Sokolovny se otevřou například v Praze, Brně, Olomouci, Třemošné, Kamenném Újezdu, Holicích, Ústí nad Labem, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Přerovu, Prostějově či v Sobotce.

Sokol najdete ve více než 1000 obcích po celé republice, od velkých měst až po nejmenší obce. V sokolských oddílech se můžete věnovat výkonnostnímu sportování  a vyzkoušet až 80 druhů sportů i nesoutěžnímu, všestrannému rozvoji svého těla i ducha, hrát divadlo, zpívat nebo se třeba zabývat historií místního Sokola a regionu.
Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Bazén TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady Lázně a wellness

Bazén TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady. Je dlouhý 25 metrů s hloubkou 1,2 až 2,5 metru. Má pět plaveckých drah a využívá se k výuce plavání pro děti a sokolskému plavání, jinak je ale otevřen k užívání široké veřejnosti všech věkových kategorií.

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem – mimo provoz Letní sporty

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem – mimo provoz

Krytý skatepark pro všechny příznivce adrenalinových sportů je k dispozici ve Vrbně pod Pradědem. Multifunkční hala se nachází v prostorách bývalých vrbenských skláren a kromě provozování skateboardingu se budou prostory využívat i ke kulturním akcím.

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi Lázně a wellness

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi si lze zaplavat v krytém bazénu v areálu sokolovny. Bazén v suterénu budovy o délce 25 m prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí parní komoru či vířivku.

Tyršův dům – Michnův palác v Praze Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům Zážitky

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou Kultura

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou

Budova Sokolovny v Náměšti nad Oslavou pochází z rocku 1925. Mezi lety 2021-2023 proběhla pečlivá rekonstrukce a bývalá sokolovna dnes slouží jako kulturní prostory.

Sokolovna Rakovník Památky

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy Letní sporty

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy

Přijdte si k nám s celou rodinou zasportovat a vychutnat si dobré jídlo po sportovním výkonu.

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl podnikatel a obchodník mnoha zájmů. Hrál na varhany a klavír, bruslil, jezdil na koni a měl dokonce vlastní plachetnici. Jeho život změnilo seznámení s Miroslavem Tyršem. V roce 1862 založili tělocvičný spolek Sokol, inspirovaný myšlenkou antické kalokagathie, tedy jednotou zdravého ducha a zdatného těla.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Sokolovna Průhonice Gurmánská turistika

Sokolovna Průhonice

Toto zařízení nabízí nejen péči o tělo, ale také o vaše chuťové pohárky, a to v restauraci, která se sokolovnou, moderním sportovním zařízením, sdílí místo i název. Designovou restauraci s příjemnou zahrádkou a venkovním dětským hřištěm najdou hosté v Průhonicích u Prahy.

Areál cílových sportů Letní sporty

Areál cílových sportů

Přijďte si vyzkoušet bowls, mölkky, petanque či ruské kuželky! Vedle těchto netradičních aktivit je možné si v příjemném prostředí s výhledem na letohrádek Hvězda zahrát i tenis, stolní tenis či se věnovat dalším sportovním aktivitám.

Další aktuality

Lidové pranostiky: listopad, dušičkové počasí a svatý Martin na bílém koni

Ačkoli je listopad od začátku až do konce podzimní měsíc, zima už o sobě dává často vědět. Pojďte se s námi na Kudy z nudy projít listopadem od Dušiček až po svatého Ondřeje a podívat se, jaké pranostiky a lidová moudra nám jedenáctý měsíc roku přináší. A jako každý rok se můžeme sázet, jestli zrovna letos přijede svatý Martin na bílém koni se vší parádou?
17. říjen 2024 15:16
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovinsko?

Lublaň, Bled a Bledské jezero, Kranjska Gora, jeskyně Postojna, Bohinjské jezero, soutěsky Mostnica a Vingar, světoznámé skokanské středisko Planica, Lipica a lipicánští koně, hrad Predjama, Maribor anebo pobřeží Jadranu s městy Piran a Izola: je tolik míst, která milujeme ve Slovinsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do země na pomezí Alp, Balkánu a Středomoří. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Slovinsko!
17. říjen 2024 12:53
Životní styl

Českem bezpečně: tipy na cesty do bezpečných a přístupných míst v oblastech zasažených povodněmi

Jaké jsou aktuální podmínky v turistických oblastech zasažených povodní? Turistický ruch se na mnohých místech prakticky zastavil. Povodně, které Česko postihly v září 2024, na mnoha místech způsobily obrovské škody a zasáhly také oblasti vodou nedotčené. Mediální obraz zaplavených míst zastavil příliv turistů do turistických oblastí. Jaká místa jsou pro turisty znovu přístupná? Jak mohou turisté pomoci k oživení oblastí? Přijeďte a pomozte podnikatelům překonat nelehké období!
16. říjen 2024 7:05
Životní styl

Oslavte Světový den žen žijících na venkově pěkným výletem

Jste žena a bydlíte na venkově? Pak právě vám patří 15. říjen – Světový den žen žijících na venkově. Tento den je věnovaný všem ženám, které na venkově žijí a pracují, většinou v zemědělství. Obětují pohodlí, často za prací dojíždí, a to i v případě, že vedou své vlastní podnikání. Venkovské ženy tvoří víc než čtvrtinu světové populace. Díky jejich práci máme zajištěnou přes polovinu světové potravy! I proto "Světový den venkovských žen" zařadila OSN mezi právoplatné svátky. Hlavním cílem je podpořit tyto ženy a ukázat specifika jejich života.
15. říjen 2024 16:00
Životní styl

10 tipů na zábavné lavičky, pohovky a posezení aneb ve stínu a na výsluní

Lavičky nemusí sloužit jen k odpočinku na procházce! Ty, které vám ukážeme na Kudy z nudy, vás totiž navíc budou bavit. Co vás čeká? Posezení se známými osobnostmi, lavičky pohádkových postav i pohovka, která byla pracovním nástrojem otce psychoanalytiky Sigmunda Freuda. Vydejte se s námi na výlety k nejkrásnějším lavičkám a posaďte se, prosím!
13. říjen 2024 8:43
Životní styl

Mikrodovolená: hit pro letošní podzim a prodloužené víkendy

Už vám zbývá jen pár dní dovolené a potřebujete relax? Naplánujte si s portálem Kudy z nudy podzimní zážitkový víkend a vyzkoušejte mikrodovolenou. Pár dní volna, kdy každodenní starosti pustíte z hlavy, prozkoumáte nová místa a užijete si chvíle odpočinku. Mikrodovolená, která zastaví kolotoč všedních dnů, vám dokáže zlepšit náladu na hodně dlouho!
8. říjen 2024 12:05
Životní styl

Naučte se odpočívat: tipy, kde si užít dokonalý relax

Jak správně a účinně relaxovat? Naučte se odpočívat a pečovat o svoji fyzickou i duševní krásu i v dnešní uspěchané době. Zažíváte civilizační stres, máte náběh k obezitě nebo už obézní jste, bolí vás záda, máte potíže se zažíváním, jíte nezdravě a vůbec toho máte nad hlavu? Pak byste asi měli zabrzdit svůj život a udělat s tím něco dřív, než vás něco zabrzdí natrvalo. Novodobý recept na všechny vyjmenované potíže se jmenuje wellness.
5. říjen 2024 15:00
Životní styl

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?
30. září 2024 6:50
Životní styl