ÚvodAktualityČeská obec sokolská zve na Noc sokoloven
Životní styl

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

  • 23. září 2024
Už podesáté se veřejnosti otevřou brány sokoloven. Česká obec sokolská pořádá tradiční Noc sokoloven v sobotu 28. září 2024 a letos se zapojilo více než 130 jednot. Součástí programu jsou prohlídky, ukázky sportů i kulturní program pro děti i dospělé a sokolské písně. Letošní Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál Bedřich Šupčík. Zábava zaručena a vstupné žádné!
SokolNoc sokoloven je celorepublikovým dnem s historií a architekturou Sokola s cílem seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Základem jsou prohlídky a sportovní a kulturní program pro malé i velké. Akce chce široké nesokolské veřejnosti nabídnout možnost seznámit se se svébytnou architekturu sokoloven, ale také s různorodou činností Sokola.

sokolKaždá sokolovna si vytváří vlastní večerní program. Sokolové během Noci sokoloven představují veřejnosti, co se v tělocvičných jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci zapojit. V programu jsou rozličné akce – chystají se ukázky sportů, pořádají se noční bojovky, trasy s úkoly po sokolovně, ale i tvůrčí dílny, line dance a kruhový trénink. Večer tak budou slyšet písně i pohádky, než se uloží děti ke spánku. Sokolové totiž v mnoha sokolovnách přespávají a ráno si dají rozcvičku a společnou snídani.

Mnohde bude pro děti připraveno putování se sokolíkem Pepíkem, postavičkou z úspěšného sokolského projektu pro školky Se sokolem do života, v kterém je zapojeno přes 100 tisíc dětí od 3 do 6 let.
 

První sokolovny v Česku a Sokol Pražský

Tyršův důmA víte, kde hledat vůbec nejstarší sokolovnu? První sokolovna vznikla v Praze díky Jindřichu Fügnerovi již v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Poté se vystavěly stovky dalších sokoloven a do současnosti se jich zachovalo asi 750, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních, architektonických stylů v průběhu dekád. Mnohé tak jsou dominantami měst a obcí!

Každý rok má Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém se dozvíte v každé sokolovně. V loňském roce to byly, v rámci 9. ročníku akce, sokolské písně. Písně k sokolskému hnutí patřily neoddělitelně od samého počátku. Vzdělavatelský odbor ČOS připravil zpěvníček s výběrem tří nejslavnějších sokolských písní: Lví silou, Hoj vzhůru, pestrý sokole a Spějme dál. Letošní 10. Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál Bedřich Šupčík.

noc sokolovenNoc sokoloven je možné navštívit po celé republice, ve velkých městech i v malých obcích. Sokolovny se otevřou například v Praze, Brně, Olomouci, Třemošné, Kamenném Újezdu, Holicích, Ústí nad Labem, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Přerovu, Prostějově či v Sobotce.

Sokol najdete ve více než 1000 obcích po celé republice, od velkých měst až po nejmenší obce. V sokolských oddílech se můžete věnovat výkonnostnímu sportování  a vyzkoušet až 80 druhů sportů i nesoutěžnímu, všestrannému rozvoji svého těla i ducha, hrát divadlo, zpívat nebo se třeba zabývat historií místního Sokola a regionu.
Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Věda a historie není nuda: jak se před 100 lety dařilo turistům, vodákům, olympionikům a dalším sportovcům

Jakým sportům se věnovali naši pradědečkové a prababičky, případně dědečkové a babičky za první republiky? Které sportovní odvětví prožívalo zlatý věk a co naopak bylo teprve v plenkách? A jak na tom byli Češi na Olympijských hrách? Všechny tyto informace vám dnes zodpoví portál Kudy z nudy a navíc vás možná naláká na turistický výlet – jen tak, pro radost z pohybu.

Bazén TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady Lázně a wellness

Bazén TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady. Je dlouhý 25 metrů s hloubkou 1,2 až 2,5 metru. Má pět plaveckých drah a využívá se k výuce plavání pro děti a sokolskému plavání, jinak je ale otevřen k užívání široké veřejnosti všech věkových kategorií.

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

Sporty, které na olympijských hrách neuvidíte: šplh na laně, splývání a střelba na holuby

V programu moderních olympijských her se v průběhu let objevily desítky sportů a stovky disciplín. Některé z nich by se bez problémů mohly zařadit do olympijského programu i dnes, jiné aly byly pořádně bláznivé. Pojďte se s Kudy z nudy seznámit se sporty, které na olympijských hrách už nejspíš nikdy neuvidíte.

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem – mimo provoz Letní sporty

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem – mimo provoz

Krytý skatepark pro všechny příznivce adrenalinových sportů je k dispozici ve Vrbně pod Pradědem. Multifunkční hala se nachází v prostorách bývalých vrbenských skláren a kromě provozování skateboardingu se budou prostory využívat i ke kulturním akcím.

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi Lázně a wellness

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi si lze zaplavat v krytém bazénu v areálu sokolovny. Bazén v suterénu budovy o délce 25 m prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí parní komoru či vířivku.

Tyršův dům – Michnův palác v Praze Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům Zážitky

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou Kultura

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou

Budova Sokolovny v Náměšti nad Oslavou pochází z rocku 1925. Mezi lety 2021-2023 proběhla pečlivá rekonstrukce a bývalá sokolovna dnes slouží jako kulturní prostory.

Sokolovna Rakovník Památky

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy Letní sporty

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy

Přijdte si k nám s celou rodinou zasportovat a vychutnat si dobré jídlo po sportovním výkonu.

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl podnikatel a obchodník mnoha zájmů. Hrál na varhany a klavír, bruslil, jezdil na koni a měl dokonce vlastní plachetnici. Jeho život změnilo seznámení s Miroslavem Tyršem. V roce 1862 založili tělocvičný spolek Sokol, inspirovaný myšlenkou antické kalokagathie, tedy jednotou zdravého ducha a zdatného těla.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Sokolovna Průhonice Gurmánská turistika

Sokolovna Průhonice

Toto zařízení nabízí nejen péči o tělo, ale také o vaše chuťové pohárky, a to v restauraci, která se sokolovnou, moderním sportovním zařízením, sdílí místo i název. Designovou restauraci s příjemnou zahrádkou a venkovním dětským hřištěm najdou hosté v Průhonicích u Prahy.

Areál cílových sportů Letní sporty

Areál cílových sportů

Přijďte si vyzkoušet bowls, mölkky, petanque či ruské kuželky! Vedle těchto netradičních aktivit je možné si v příjemném prostředí s výhledem na letohrádek Hvězda zahrát i tenis, stolní tenis či se věnovat dalším sportovním aktivitám.

Další aktuality

Evropa v Česku: proč máme rádi Kypr?

Překrásné pláže, prohřáté moře i v době, kdy jinde hlavní sezona už skončila, hora Olymp, malované kostely, historické jádro města Pafos anebo zátoka, kde se údajně zrodila krásná bohyně lásky a krásy Afrodita: je tolik věcí, které milujeme na Kypru! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do Středomoří, do jedné z oblíbených destinací letních dovolených. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Kypr!
2. prosinec 2024 11:16
Životní styl

Lidové pranostiky: prosinec, čas adventu, Tomášské zimy a vánoční oblevy

Říká se, že prosincem rok končí, ale zima začíná. Opravdu teprve začíná: i když prosinec už patří do zimy, ze všech zimních měsíců má nejvyšší průměrnou teplotu. Přináší s sebou spousty pranostik a starých lidových zvyků: je to přece čas adventu, zimního slunovratu a Vánoc. Seznamte se na Kudy z nudy s prosincovou nadílkou pranostik a pořekadel!
1. prosinec 2024 8:58
Životní styl

Třetí adventní neděle je stříbrná: užijte si setkávání během nejradostnější neděle adventu

3. adventní neděle je letos 15. prosince 2024. Advent přináší sváteční atmosféru a neopakovatelné kouzlo. Pojďte s námi oprášit některé tradice. O třetí adventní neděli (latinsky Gaudete – radostná) zapalujeme růžovou svíci, tzv. pastýřskou. Vyjadřuje radost z blížícího se konce postního období a adventní období získává slavnostnější ráz. Všude vládne vánoční nálada, slavnostní výzdoba a rozsvícené vánoční stromky, trhy, svařené víno a tradiční sladkosti. Vyberte si z našich tipů pro stříbrnou adventní neděli!
29. listopad 2024 9:00
Životní styl

Ženská chvilka pro sebe: naberte sílu při wellness pobytu!

Milujete lázně, wellness, sauny, voňavé hýčkání a relaxační pobyty v přírodě? Pokud si dokážete najít čas na odpočinek, najdete na Kudy z nudy pár skvělých tipů kam se vypravit – sama nebo třeba s kamarádkou, která na tom je podobně.
24. listopad 2024 9:00
Životní styl

Radosti zadarmo: užijte si den bez nákupů!

Na konci listopadu, přesněji 24. 11. najdete v kalendářích svátků mezinárodní den bez nákupů „Buy nothing day“, tedy česky den „nenakupování ničeho“. Zkuste si to představit – den, kdy budete všechno dělat jako obvykle, ale vynecháte obchody, ani jednou nevytáhnete peněženku, kartu nebo telefon a nesáhnete ani pro drobné.
22. listopad 2024 18:58
Životní styl

Vánoční zvyky a tradice – znáte je všechny?

Vánoce, to je především svátek dětí a rodiny. Všechny sváteční dny se nesou ve znamení setkávání rodin i přátel a v poklidném vychutnávání zvláštní atmosféry. Vánoce patří k nejkrásnějším obdobím v roce. Staré tradice si připomínají nejen muzea a skanzeny, ale i lidé ve svých domovech.
22. listopad 2024 9:00
Životní styl

Pohádkový prosinec: vánoční televizní pohádky jako inspirace pro sváteční procházky

Jaké pohádky se letos o Vánocích objeví v televizi? A jak je můžete využít pro adventní nebo vánoční výlety? Jednoduše: nabízíme vám televizně-výletní itinerář, s nímž si pohádkové putování po stopách princezen a princů, čertů a dalších kouzelných bytostí opravdu užijete.
22. listopad 2024 6:00
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o filozofii a filozofech

Co spojuje osobnosti a jména Aristoteles, Tomáš Garrigue Masaryk, Jan Amos Komenský, František Palacký, Petr Chelčický, Erazim Kohák, Jan Patočka nebo Tomáš Halík? Patří mezi uznávané a respektované filozofy. S prastarou vědou si dnes leckdo neví rady, ale i filozofie může být zábavná a zajímavá, zvlášť když budete po jejích tajemstvích a zajímavostech pátrat s Kudy z nudy.
21. listopad 2024 5:08
Životní styl