ÚvodAktualityČeská obec sokolská zve na Noc sokoloven
Životní styl

Česká obec sokolská zve na Noc sokoloven

  • 21. června 2023
Už podeváté se veřejnosti otevřou brány sokoloven. Česká obec sokolská pořádá tradiční Noc sokoloven v pátek 23. června a letos se zapojilo více než 130 jednot. Součástí programu jsou prohlídky, ukázky sportů i kulturní program pro děti i dospělé a sokolské písně, které jsou tématem aktuálního ročníku. Zábava zaručena a vstupné žádné!
SokolNoc sokoloven je celorepublikovým dnem s historií a architekturou Sokola s cílem seznámit veřejnost s tím, jaké architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Základem jsou prohlídky a sportovní a kulturní program pro malé i velké. Akce chce široké nesokolské veřejnosti nabídnout možnost seznámit se se svébytnou architekturu sokoloven, ale také s různorodou činností Sokola.

sokolKaždá sokolovna si vytváří vlastní večerní program. Sokolové během Noci sokoloven představují veřejnosti, co se v tělocvičných jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci zapojit. V programu jsou rozličné akce – chystají se ukázky sportů, pořádají se noční bojovky, trasy s úkoly po sokolovně, ale i tvůrčí dílny, line dance a kruhový trénink. Večer tak budou slyšet písně i pohádky, než se uloží děti ke spánku. Sokolové totiž v mnoha sokolovnách přespávají a ráno si dají rozcvičku a společnou snídani.

Mnohde bude pro děti připraveno putování se sokolíkem Pepíkem, postavičkou z úspěšného sokolského projektu pro školky Se sokolem do života, v kterém je zapojeno přes 100 tisíc dětí od 3 do 6 let. A zájemci mají šanci se v rámci náborů zapojit do přípravy na XVII. Všesokolský slet, který se uskuteční příští rok začátkem července.
 

Letošní téma – sokolské písně. Lví silou napříč republikou

Každý rok má Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém Tyršův důmse dozvíte v každé sokolovně. Letos jsou to, v rámci 9. ročníku akce sokolské písně. Možná se zeptáte, proč zrovna písně? K sokolskému hnutí patřily neoddělitelně od samého počátku. Vzdělavatelský odbor ČOS připravil zpěvníček s výběrem tří nejslavnějších sokolských písní: Lví silou, Hoj vzhůru, pestrý sokole a Spějme dál.

noc sokolovenNoc sokoloven je možné navštívit po celé republice, ve velkých městech i v malých obcích. Sokolovny se otevřou například v Praze, Brně, Olomouci, Třemošné, Kamenném Újezdu, Holicích, Ústí nad Labem, Jablonci nad Nisou, Mladé Boleslavi, Přerovu, Prostějově či v Sobotce. Seznam zapojených sokoloven naleznete na webu sokol.eu/projekt/noc-sokoloven.eu.
 
A víte, kde hledat vůbec nejstarší sokolovnu? První sokolovna vznikla v Praze díky Jindřichu Fügnerovi již v roce 1863 v dnešní Sokolské ulici a dodnes je sídlem Sokola Pražského. Poté se vystavěly stovky dalších sokoloven a do současnosti se jich zachovalo asi 750, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Mnohé tak jsou dominantami měst a obcí!
Tyršův dům – Michnův palác v Praze Památky

Tyršův dům – Michnův palác v Praze

Komplex budov obklopující bývalý Michnův palác s malou kašnou a atriem slouží v současné době nejen tělesné výchově, ale je také pronajímán k pořádání konferencí, školení, reprezentačních a společenských akcí.

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům Zážitky

Trampolína na Kampě v Praze – Tyršův dům

Skákání, stejně jako chůze, je jednou z přirozených lidských vlastností. U nás můžete vyzkoušet trénink s instruktorem na objednávku pro skupinu 1-10 lidí nebo kurzy skoků na trampolíně pro děti i dospělé. Nabízíme i exhibiční vystoupení a zábavná čísla.

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou Kultura

Sokolovna v Náměšti nad Oslavou

Budova Sokolovny v Náměšti nad Oslavou pochází z rocku 1925. Mezi lety 2021-2023 proběhla pečlivá rekonstrukce a bývalá sokolovna dnes slouží jako kulturní prostory.

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi Lázně a wellness

Plavecký bazén v podzemí sokolovny v Mladé Boleslavi

V Mladé Boleslavi si lze zaplavat v krytém bazénu v areálu sokolovny. Bazén v suterénu budovy o délce 25 m prošel kompletní rekonstrukcí a nabízí parní komoru či vířivku.

Sokolovna Rakovník Památky

Sokolovna Rakovník

Bílý dům, jak se sokolovně přezdívalo podle použitého typu zdiva – neomítaných bílých cihel, byl otevřen 13. června 1914. Budova ve stylu individualistické moderny se ihned stala sportovním a společenským střediskem města Rakovník. Dnes je interiér sokolovny turistům nepřístupný.

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy Letní sporty

TJ Sokol a Restaurace Sokol v Jílovém u Prahy

Přijdte si k nám s celou rodinou zasportovat a vychutnat si dobré jídlo po sportovním výkonu.

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš – spoluzakladatel sokolského hnutí

Miroslav Tyrš (17. září 1832, Děčín – 8. srpna 1884, Oetz, Rakousko) byl historik umění, estetik, univerzitní pedagog a nadšený sportovní organizátor. Společně s Jindřichem Fügnerem v roce 1862 stál u zrodu tělocvičného spolku Sokol a byl rovněž autorem českého tělocvičného názvosloví.

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner – podnikatel, mecenáš a spoluzakladatel sokolského hnutí

Jindřich Fügner (12. září 1822, Praha – 15. listopadu 1865, Praha) byl podnikatel a obchodník mnoha zájmů. Hrál na varhany a klavír, bruslil, jezdil na koni a měl dokonce vlastní plachetnici. Jeho život změnilo seznámení s Miroslavem Tyršem. V roce 1862 založili tělocvičný spolek Sokol, inspirovaný myšlenkou antické kalokagathie, tedy jednotou zdravého ducha a zdatného těla.

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol Památky

Venkovní hra Putování Prahou 2 – Sokol

Venkovní hra Putování Prahou 2, trasa Sokol. Projděte se, poznávejte, zahrajte si. Kde? Vinohrady, Nové Město, Vyšehrad. Projdete zajímavá místa spojená se sokolskou minulostí i současností, poznáte významné osobnosti spolku nejen tělocvičného. Připomenete si 160. výročí založení Sokola.

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Sokol a Česká obec sokolská – největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice

Tělocvičný spolek Sokol je největší a nejúspěšnější tělovýchovná organizace v České republice. Byl založen 16. února 1862 a na jeho začátku byl ideál člověka tělesně zdatného, duševně a sociálně vyspělého, připraveného pracovat a bránit svůj národ. To je dodnes základní myšlenka sokolského programu, který se zaměřuje na pohyb a radost z něj pro všechny.

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem Letní sporty

Multifunkční skateboardová hala Vrbno pod Pradědem

Krytý skatepark pro všechny příznivce adrenalinových sportů je k dispozici ve Vrbně pod Pradědem. Multifunkční hala se nachází v prostorách bývalých vrbenských skláren a kromě provozování skateboardingu se budou prostory využívat i ke kulturním akcím.

Sokolovna Průhonice Gurmánská turistika

Sokolovna Průhonice

Toto zařízení nabízí nejen péči o tělo, ale také o vaše chuťové pohárky, a to v restauraci, která se sokolovnou, moderním sportovním zařízením, sdílí místo i název. Designovou restauraci s příjemnou zahrádkou a venkovním dětským hřištěm najdou hosté v Průhonicích u Prahy.

Bazén na Vinohradech s dlouhou tradicí Památky

Bazén na Vinohradech s dlouhou tradicí

Bazén na Královských Vinohradech provozuje TJ Sokol Praha – Královské Vinohrady. Bazén je jediný svého druhu na Praze 2.

Areál cílových sportů Letní sporty

Areál cílových sportů

Přijďte si vyzkoušet bowls, mölkky, petanque či ruské kuželky! Vedle těchto netradičních aktivit je možné si v příjemném prostředí s výhledem na letohrádek Hvězda zahrát i tenis, stolní tenis či se věnovat dalším sportovním aktivitám.

Další aktuality

Den slunovratu a svatojánské oslavy: Tipy z celého Česka

Kdo by rád znal svou budoucnost stran zdraví, lásky či vztahů, pro toho neexistuje lepší čas než letní slunovrat nebo svatojánské oslavy, vítající teplé úrodné období s delšími dny a kratšími nocemi. Letošní oslavy svatojánské noci se chystají na víkend před sv. Janem Křtitelem, který slaví svůj svátek 24. června. Protože v roce 2024 připadá svatojánská noc na pondělí, většina akcí se uskuteční právě o víkendu. Jana. Kdy a kde se slaví, a co zajímavého na svatojánských slavnostech zažijete, vám prozradí portál Kudy z nudy.
11. červen 2024 18:00
Životní styl

Nejnavštěvovanější turistické cíle 2023 podle krajů – inspirace na výlety ze všech regionů

Do Česka loni přijelo celkem 19,5 milionů turistů z toho bylo zhruba 7,4 milionů hostů ze zahraničí a víc než 12,1 milionů Čechů. Před pandemií covid-19, tedy v roce 2019, do Česka přijelo celkem 22 milionů turistů, z toho bylo 10,9 milionů hostů ze zahraničí a víc než 11,1 milionů Čechů. Loni padl historický rekord v cestování Čechů po Česku. Návrat zahraničních turistů do Česka se dá čekat letos. Prvenství v návštěvnosti turistických cílů loni držel Pražský hrad, navštívilo jej 2,2 milionu lidí. Pomyslnou stříbrnou medaili získala Lanová dráha na Petřín, kterou využilo 1,9 mil. turistů a na třetí příčce je Zoologická zahrada v pražské Troji s 1,4 mil. návštěvníky.
7. červen 2024 6:04
Životní styl

50 tipů na dovolenou na venkově

Žijete ve městě a nostalgicky vzpomínáte na prázdniny u babičky na venkově, kde se na dvorku popelily slepice a na postelích ležely nacpané duchny? S Kudy z nudy máte možnost vrátit se zpět do dětství a znovu ochutnat pravý život na venkově. Přinášíme vám tipy na místa, kde můžete prožít svou dovolenou netradičně v tradičním prostředí.
21. květen 2024 18:00
Životní styl

Tipy pro všechny kteří chtějí být fit! Využijte venkovní posilovny a fit parky

Hledáte místa, kde si protáhnout tělo na čerstvém vzduchu? Vyzkoušejte venkovní posilovny v parcích, na hřištích nebo v lese. Oblíbená jsou také workoutová hřiště, která ke cvičení využívají váhu vlastního těla. Zacvičte si na rotopedu, vyzkoušejte posilovací stroje a užívejte si radost z pohybu.
21. květen 2024 14:00
Životní styl

Cestujte eko! Navštivte krásné české lokality s pozitivním přístupem k přírodě

Snad každý chce být v dnešní době aspoň trochu „eko“. Vyrazte proto s dětmi tam, kde na to také dbají. Užijte si setkání se zvířaty, experimenty s přírodními jevy, ekologické zemědělství anebo chůzi naboso. Obdivovat přírodní scenérie, cítit vůni čerstvých i sušených bylinek a naslouchat zvukům lesa mohou díky těmto místům všichni členové rodiny společně. Oslavte také Světový den životního prostředí, který každý rok připadá na 5. června a jeho cílem je rozšířit obecné povědomí o ekologických otázkách a upoutat pozornost světové veřejnosti na zásadní ekologické výzvy současnosti. Tématem letošního roku je obnova půdy, desertifikace a odolnost vůči suchu.
21. květen 2024 13:19
Životní styl

Lidové pranostiky: červenec, srp svaté Markéty a chladná rána svaté Anny

Znáte průpovídky svatá Anna, chladna z rána, svatá Markéta hodila srp do žita anebo že co červenec nedovaří, to už srpen nedopeče? Červenec je měsícem slunce, sklizně, hojnosti a bohaté úrody, k níž se upínala většina pranostik v předcházejících měsících. Pojďte se seznámit s úrodou červencových pořekadel na Kudy z nudy!
21. květen 2024 9:05
Životní styl

Neobjevené skvosty pro sezonu 2024

Zažít Česko a objevit zajímavá místa bez davů? Vybírejte z bohaté nabídky tipů na dosud neobjevené skvosty Česka pro letošní rok. Cílem agentury CzechTourism spolu s regiony je rozvíjení návštěvnosti neobjevených koutů České republiky udržitelnou formou. Nechte se inspirovat dosud neobjevenými místy a vydejte se za poznáním napříč Českou republikou. Tipy z regionů na neobjevené skvosty letošního roku čítají celkem 42 atraktivit, z každého kraje vždy tři. Vydejte se za poznáním zajímavých a neobjevených míst ve všech 14 krajích.
13. květen 2024 7:56
Životní styl

Česko ve filmu: nejlepší filmy režisérky Věry Plívové-Šimkové

Páni kluci, Přijela k nám pouť, Krakonoš a lyžníci anebo Lišáci, Myšáci a Šibeničák: to jsou nejznámější filmy scénáristky a režisérky Věry Plívové-Šimkové. Jsou prodchnuté laskavostí, humorem a nadsázkou, a už desítky let patří do zlatého fondu české kinematografie. Seznamte se s nimi na Kudy z nudy!
10. květen 2024 12:05
Životní styl