Noc sokoloven je celorepublikovým dnem s historií a architekturou Sokola s cílem seznámit veřejnost s tím, jaké
architektonické poklady skrývají budovy v centrech měst a obcí. Základem jsou
prohlídky a sportovní a kulturní program pro malé i velké. Akce chce široké nesokolské veřejnosti nabídnout možnost seznámit se se svébytnou architekturu sokoloven, ale také s různorodou
činností Sokola.
Každá sokolovna si vytváří
vlastní večerní program. Sokolové během
Noci sokoloven představují veřejnosti, co se v tělocvičných jednotách všechno děje a jak se mohou zájemci zapojit. V programu jsou rozličné akce – chystají se
ukázky sportů, pořádají se
noční bojovky, trasy s úkoly po sokolovně, ale i
tvůrčí dílny, line dance a
kruhový trénink. Večer tak budou slyšet písně i pohádky, než se uloží děti ke spánku. Sokolové totiž v mnoha sokolovnách
přespávají a ráno si dají rozcvičku a společnou snídani.
Mnohde bude
pro děti připraveno
putování se sokolíkem Pepíkem, postavičkou z úspěšného sokolského projektu pro školky Se sokolem do života, v kterém je zapojeno přes 100 tisíc dětí od 3 do 6 let.
První sokolovny v Česku a Sokol Pražský
A víte, kde hledat vůbec
nejstarší sokolovnu? První sokolovna vznikla v Praze díky
Jindřichu Fügnerovi již v roce 1863 v dnešní
Sokolské ulici a dodnes je sídlem
Sokola Pražského. Poté se vystavěly stovky dalších sokoloven a do současnosti se jich zachovalo asi
750, od monumentálních paláců až po skromné budovy. Tím, že se stavěly od 60. let 19. století do zániku Sokola po druhé světové válce, zachovaly v podobě svých budov nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky jejich velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých, nejen sportovních,
architektonických stylů v průběhu dekád. Mnohé tak jsou dominantami měst a obcí!
Každý rok má
Noc sokoloven jedno jednotící téma, o kterém se dozvíte v každé sokolovně. V loňském roce to byly, v rámci 9. ročníku akce,
sokolské písně. Písně k sokolskému hnutí
patřily neoddělitelně od samého počátku. Vzdělavatelský odbor ČOS připravil zpěvníček s výběrem tří nejslavnějších sokolských písní:
Lví silou, Hoj vzhůru, pestrý sokole a Spějme dál. Letošní
10. Noc sokoloven je zaměřena na první zlatou olympijskou medaili, kterou před sto lety vyhrál
Bedřich Šupčík.
Noc sokoloven je možné navštívit po celé republice, ve velkých městech i v malých obcích.
Sokolovny se otevřou například v
Praze,
Brně,
Olomouci, Třemošné, Kamenném Újezdu, Holicích,
Ústí nad Labem,
Jablonci nad Nisou,
Mladé Boleslavi,
Přerovu,
Prostějově či v
Sobotce.
Sokol najdete ve více než
1000 obcích po celé republice, od velkých měst až po nejmenší obce. V sokolských oddílech se můžete věnovat výkonnostnímu sportování a vyzkoušet až
80 druhů sportů i nesoutěžnímu, všestrannému rozvoji svého těla i ducha, hrát divadlo, zpívat nebo se třeba zabývat historií místního Sokola a regionu.
Noc sokoloven je celorepublikový den, který se zaměřuje na historii a architekturu Sokola, a jeho cílem je seznámit veřejnost s architektonickými poklady, které sokolovny skrývají. Součástí programu bývají prohlídky, sportovní a kulturní akce pro všechny věkové kategorie.
Noc sokoloven se v roce 2024 koná v sobotu 28. září.
Návštěvníci mohou zažít různé aktivity jako jsou sportovní ukázky, noční bojovky, tvůrčí dílny, line dance, kruhový trénink a kulturní programy pro děti i dospělé včetně poslechu pohádek a sokolských písní.
Letošní téma Noci sokoloven oslavuje sté výročí první zlaté olympijské medaile, kterou vyhrál Bedřich Šupčík.
Akce Noci sokoloven se konají po celé České republice, jak ve velkých městech, tak i v malých obcích.
Pro děti je připraveno putování se sokolíkem Pepíkem a další zábavné dětské aktivity, které jsou součástí programů jednotlivých sokoloven.
Veřejnost i zájemci se mohou zapojit do různorodých aktivit Sokola, jakými jsou sportovní činnosti, divadelní představení, zpívání nebo historická studia o Sokolu a regionu.
Nejstarší sokolovna v Česku se nachází v Praze a byla založena Jindřichem Fügnerem v roce 1863. Nachází se v dnešní Sokolské ulici a je sídlem Sokola Pražského.
V sokolských oddílech je možné věnovat se až 80 druhům sportů, a to jak výkonnostním, tak nesoutěžním s cílem všestranného rozvoje.
Sokolovny, které byly stavěny od 60. let 19. století, odrážejí nejen kus sokolské a regionální historie, ale díky velkému množství a podobným požadavkům na účel také záznam o vývoji českých architektonických stylů.