ÚvodČeská nejUNESCOArchiv Leoše Janáčka – Paměť světa UNESCO
UNESCO

Archiv Leoše Janáčka – Paměť světa UNESCO

Archiv Leoše Janáčka je dokumentační fond, zaměřený na život a dílo jednoho z nejvýznamnějších hudebních skladatelů 20. století. Spravuje ho Moravské zemské muzeum, pod které taktéž spadá Památník Leoše Janáčka. V roce 2017 byl archiv zapsán na seznam Paměť světa UNESCO.
Archiv ve své celistvosti nemá v historii hudební dokumentace obdoby: obsahuje přibližně 95 procent Janáčkových rukopisů skladeb, Janáčkem autorizovaných opisů, autorských tiskových korektur, dále skladatelovy rukopisy libret, literárních a odborných studií, skladatelovy zápisníky a sbírky Janáčkových zápisů nápěvků mluvy, jeho knihovnu s mnohými vlastnoručně opoznámkovanými svazky beletristických i odborných knih, libretních knížek a výstavních katalogů.

Archiv Leoše Janáčka je v Památníku Leoše Janáčka, který spravuje Moravské zemské muzeumCelý Archiv je v případě rukopisů z velké části digitalizován a restaurován.
 

Jednotlivé části Archivu Leoše Janáčka

Nejdůležitější je sbírka skladatelovy hudební pozůstalosti. Ta obsahuje skicy, autografní znění, autorizované opisy a tiskové předlohy s autorskými korekturami, a tak výjimečně dokládá celý skladatelův tvůrčí proces. Jsou zde uloženy rukopisy Janáčkových skladeb z mládí až po jeho poslední opus. Nalezneme zde skicy, autografy i opisy (v těchto opisech Janáček opravoval a finalizoval skladby většinou pro jejich první provedení či první tištěné vydání), např. Glagolské mše, Sinfonietty, stejně jako rukopisy oper, např. Její pastorkyňa, Káťa Kabanová, Příhody lišky Bystroušky, Věc Makropulos či Z mrtvého domu. Tento konvolut obsahuje zásadní část dochovaných autografů a opisů, jen malá část je uložena ve Vídni v archivu Universal Edition, Janáčkova nakladatele.
 
Zásadní je také sbírka Janáčkovy korespondence. Skladatel si uchovával korespondenci od devadesátých let 19. století až do smrti. Jsou zde zastoupeny dopisy osobností (Vítězslav Novák, Josef Bohuslav Foerster, Jiří Mahen, Max Brod, Tomáš Garrigue Masaryk, Otto Klemperer, Fritz Zweig, Rosa Newmarch, Marie Jeritza, Gustav Mahler atd.), osobní korespondence (rodina, přátelé) i dopisy úřední (nakladatelství, úřady, školy atp.). K tomu se přidružuje soubor dopisů od Janáčka jako odesilatele, které byly do archivu získány z různých pozůstalostí. Svým počtem cca 13 500 jednotek patří soubor Janáčkovy korespondence k největším dochovaným korespondenčním celkům skladatelských osobností ve světovém kontextu. 
 
Výjimečnou hodnotu mají dochované Janáčkovy zápisníky z let 1879–1928, včetně několika dochovaných nástěnných kalendářů. Zápisníky jsou cenným dokladem Janáčkova společenského života i uměleckého procesu. Zaznamenával do nich dojmy z cest, skicoval skladby, literární a odborné studie a přednášky, ale především si do nich zapisoval tzv. nápěvky mluvy, tedy notové a textové zápisy útržků mluveného projevu lidí, zvuků přírody i věcí. Zápisníky tak uchovávají cca 4000 záznamů nápěvků, které pak byly Janáčkovi inspirací v jeho vlastní tvorbě.
 
Dalším důležitým souborem jsou rukopisy operních libret, literárního a teoretického díla. Nalezneme zde rukopisy Janáčkových fejetonů, odborných studií z hudební teorie, psychologie, folkloristiky. U libret jde o předlohy se skladatelovými poznámkami, autografní verze libret i korektury textových knížek. I zde můžeme hovořit o téměř kompletním zastoupení dochovaných rukopisů.
 
Archiv také spravuje dokumenty Leoše Janáčka a jeho rodiny, a to různého charakteru. Obsahuje personália (rodný a úmrtní list, vysvědčení, doporučení, legitimace), smlouvy, úřední listiny, materiály k provedení skladatelova díla atp. Součástí je i intimní památník, který skladatel psal poslední rok života své přítelkyni Kamile Stösslové.
 
Pro studium skladatelovy tvorby a jeho názorového vývoje a kritických postojů i šíře zájmu je důležitá skladatelova knihovna, která se dochovala v naprosté úplnosti a která je rozdělena na dva okruhy.
V prvním okruhu je zastoupena beletrie, poezie, odborná literatura, ale i textové knížky oper
a divadelních her, výstavní katalogy i cestovní průvodce. Literární okruh Janáčkovy knihovny představují tištěné knihy v pevné a brožované vazbě s rukopisnými Janáčkovými poznámkami. Druhým okruhem jsou notové edice děl jiných autorů a vydání Janáčkových děl za jeho života. Notový okruh Janáčkovy knihovny zahrnuje tištěné edice a Janáčkovy rukopisné poznámky.
 
Významná je též ikonografická sbírka Leoše Janáčka, která obsahuje fotografie skladatele – portréty, skupinové fotografie i momentky. Součástí jsou i fotografie rodiny, příbuzných, přátel, interpretů, lokalit atp.
 
Archiv Leoše Janáčka obsahuje také skladatelovy výstřižky, které ve značné úplnosti dokladují provádění skladatelových děl, recenze, rozhovory atd. Výstřižky si Janáček zajišťoval sám i za pomocí výstřižkové služby. Nejvíce výstřižků je dochováno z českých periodik (jsou to zejména Lidové noviny, Národní listy, Moravské noviny, Národní politika, Moravská orlice ad.), následují články z německy psaných periodik (např. Prager Tagblatt, Prager Presse, Berliner Morgenpost, Wiener Zeitung, Vossische Zeitung, Die Zeit, Frankfurter Nachrichter, Hamburger Nachrichter, Leipziger Neueste Nachrichten, Neue Züricher Zeitung, Kölner Tageblatt, Neues Wiener Journal ad.), anglicky psaných novin (The New York Times, The Times) či z pařížské Comédie atd.
 
Soubor Janáčkových programů dokladuje koncerty a divadelní představení, které skladatel za života absolvoval (např. programy ze světových premiér atd.). Mnohé obsahují Janáčkovy rukopisné poznámky.  
 
Samostatným celkem je archiv varhanické školy, kterou Janáček v roce 1881 založil a vedl až do roku 1919, kdy se tato škola transformovala v konzervatoř. Součástí celku jsou třídní knihy, výroční zprávy, zkušební zprávy, maturitní zprávy, ekonomické knihy či účty.
 
Takto kompletně dochovaný dokumentační fond k dílu skladatele je zcela výjimečný, a umožnuje tak ucelené studium a bádání o životě a díle Leoše Janáčka, stejně jako zajímavé sondy do kulturně společenského života středoevropské společnosti v období 1850 až 1930.
 

České zápisy na Paměti světa UNESCO

V současné době má Česko zapsané na seznamu Paměti světa UNESCO 10 položek, kromě Archivu Leoše Janáčka to jsou: 
  • Sbírka středověkých rukopisů z období české reformace (Národní knihovna) – zapsáno 2007
  • Sbírka periodik ruské, ukrajinské a běloruské emigrace z let 1918 až 1945 (Národní knihovna) – zapsáno 2007
  • Sbírka 526 tisků univerzitních doktorských tezí z let 1637 až 1754 (Národní knihovna) – zapsáno 2011
  • Libri Prohibiti – sbírka časopisů českého a slovenského samizdatu z let 1948 až 1989 (Libri Prohibiti) – zapsáno 2013
  • Světelná pantomima (originální projekční pás) Émila Reynauda (společná česko-francouzská nominace, Národní technické muzeum) – zapsáno 2015
  • Kynžvartská daguerrotypie (Národní technické muzeum a Národní památkový ústav) – zapsáno 2017
  • Camociovy mapy (společná česko-maltská nominace, Přírodovědecká fakulta UK v Praze a Heritage Malta) – zapsáno 2017
  • Archiv Antonína Dvořáka (Národní muzeum v Praze) – zapsáno 2023
  • Mollova mapová sbírka (Moravská zemská knihovna) – zapsáno 2023
Program UNESCO Paměť světa byl založen v roce 1992 za účelem zvýšení povědomí o dokumentárním dědictví, které je součástí světového dědictví lidstva. Registr Paměť světa byl vytvořen v roce 1995 a je do něho zapisováno významné světové dokumentární dědictví.
Moravské zemské muzeum Kultura

Moravské zemské muzeum

Moravské zemské muzeum je pamětí Moravy. Již více než 200 let zkoumá, uchovává a prostřednictvím výstav návštěvníkům zprostředkovává kulturní a přírodní bohatství, utvářené miliony let až po současnost. Ve sbírkách muzea se nyní nachází přes 6 a půl miliónu exponátů z různých oborů.

Památník Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček – ve světě nejhranější český operní skladatel

Leoš Janáček (3. července 1854, Hukvaldy – 12. srpna 1928, Moravská Ostrava) byl jedním z nejvýznamnějších a nejoriginálnějších tvůrců české moderní hudby. Ve světě je známý hlavně díky operám Její pastorkyňa a Káťa Kabanová, slavná jsou rovněž orchestrálně-vokální díla Glagolská mše, Sinfonietta či rapsodie Taras Bulba.

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Festival Janáček Brno 2024 bude ve znamení Roku české hudby

Mottem letošního festivalu Janáček Brno, který se bude konat od 1. 11. do 24. 11. 2024 je Bez hranic!… a česká hudba žádné hranice nezná. Zažijte s námi Brno a českou hudbu v místech, kde vznikla a která ji inspirovala Užijte si během tří festivalových týdnů jedinečný genius loci Brna, multikulturního města plného krásné architektury, umění i gastronomie, kde se zrodila myšlenka genetiky i vrcholná díla Leoše Janáčka, génia hudby 20. století.

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Poznejte naše slavné hudební skladatele a jejich oblíbená místa v Česku

Nechte se vtáhnout do světa hudby! Bedřich Smetana, Antonín Dvořák, Leoš Janáček, Bohuslav Martinů – čtyři velká jména české hudby, která se stala světovým fenoménem. Máme pro vás i další jména a výlety za poznáním míst, kde rádi tvořili slavní skladatelé.

Milujete klasiku? Užijte si ji během roku 2024 naplno!

Milujete klasiku? Užijte si ji během roku 2024 naplno!

Co Čech, to muzikant – v České republice se narodila či v ní ráda pobývala celá řada významných skladatelů jako Leoš Janáček, Antonín Dvořák, Gustav Mahler nebo Wolfgang Amadeus Mozart. Vydejte se po jejich stopách a zaposlouchejte se do těch nejlepších skladeb vážné hudby v honosných koncertních sálech, na hradech či zámcích nebo přímo pod širým nebem.

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně Zážitky

Prohlídkový okruh Po stopách Leoše Janáčka v Brně

Trasa zahrnuje devět nejdůležitějších míst, která jsou spojena se životem a dílem skladatele Její pastorkyně, Příhod lišky Bystroušky či Sinfonietty, a jehož tvorba patří k tomu nejvýznamnějšímu, co hudba 20. století světu přinesla. Celá trasa měří asi šest kilometrů.

Hudební Festival Janáček a Luhačovice rozezní lázeňské město

Hudební Festival Janáček a Luhačovice rozezní lázeňské město

Od úterý 11. do soboty 15. července trvá již 30. ročník Festivalu Janáček a Luhačovice, který nabídne nezapomenutelné umělecké zážitky z koncertů a připomene osobnost Leoše Janáčka (1854–1928), který Luhačovice často navštěvoval. V rámci festivalu se můžete těšit nejen na vynikacící hudbu, ale také například na ochutnávky dobrot z Mářiny kuchařky, promítání filmu Il Bohemo nebo folklorní soubory.

Archiv Antonína Dvořáka – Paměť světa UNESCO

Archiv Antonína Dvořáka – Paměť světa UNESCO

Archiv Antonína Dvořáka zahrnuje dokumentární dědictví po jednom z nejvýznamnějších světově proslulých skladatelů 19. století – Antonínu Dvořákovi (1841–1904), jehož dílo náleží k vrcholům světové hudby tohoto období. V roce 2023 schválila Výkonná rada UNESCO zápis Archivu Antonína Dvořáka do seznamu Paměti světa UNESCO. Archiv je uložen v Českém muzeu hudby, které je součástí Národního muzea v Praze.

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Příhody lišky Bystroušky: jak vznikla jedna z nejoblíbenějších oper Leoše Janáčka

Nejslavnější liška na operním jevišti je ta od Janáčka! Opera Příhody lišky Bystroušky, kde se na jevišti prolíná lidský svět se světem zvířecím, nemá v operním žánru obdobu. Jedno z nejhranějších děl skladatele Leoše Janáčka jak v českých divadlech, tak na světových operních scénách mělo premiéru v Národním divadle v Brně 6. listopadu 1924. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem vzniku slavné opery i s jejím autorem!

Matiné – Feng-yün Song a Lenka Navrátilová

Klavíristka Lenka Navrátilová a zpěvačka Feng‑yün Song představí skladby Bohuslava Martinů, dále Leoše Janáčka Moravská lidová poezie v písních a Antonína Dvořáka V národním tónu, op. 73.
Brno, Jihomoravský kraj

Věc Janáček v Památníku Leoše Janáčka

Výstava Věc Janáček se koná v Památníku Leoše Janáčka a je věnovaná výtvarnému umění a různým podobám Janáčka, jak jej viděli malíři, kteří měli tu čest potkat se s ním osobně a jak naopak malíři současní.
Brno, Jihomoravský kraj

Svatomartinská Vína 11.11 v 11:11

Oslavte svátek svatého Martina stylově – s prvním douškem letošních Svatomartinských vín.
Brno, Jihomoravský kraj

Degustárna – Slípka Tour

Přijďte ochutnat vynikající vína z Velkých Bílovic.
Brno, Jihomoravský kraj

Festival šampaňského – Grand Jour De Champagne

Světově unikátní festival šampaňského, který se koná tradičně na podzim v Praze a v Brně. Jedinečná příležitost okusit champagne z různých míst.
Praha, Praha

Festival francouzského filmu 2024

27. ročník Festivalu francouzského filmu uvede 21. – 27. listopadu francouzské snímky promítané v české distribuci. Koná se nejen v Praze, ale i v Ostravě, Českých Budějovicích, Hradci Králové a Brně.
Brno, Jihomoravský kraj

Sportples Brno 2025

Pojďme se opět potkat na společném hřišti v prostorách KC Babylon. Dresy vyměníme za obleky, sálovky za střevíčky a zazáříme na tanečním parketu.
Brno, Jihomoravský kraj

100 let od udělení čestného doktorátu Masarykovy univerzity Leoši Janáčkovi

V roce 1924 Akademický senát Masarykovy univerzity udělil první čestný doktorát, jehož nositelem se stal Leoš Janáček, který při udělení pronesl slavnostní řeč Spondeo ac polliceor! Řeč přednese Petr Kotík.
Brno, Jihomoravský kraj

Památník Leoše Janáčka v Brně

V domku, kde žil Leoš Janáček, se dozvíte vše o jeho životě i tvorbě. Nachází se zde audiovizuální sál, součástí expozice je výstava věnovaná skladatelovým vrcholným dílům a především kompletně dochovaná Janáčkova pracovna.
Brno, Jihomoravský kraj

Wellness centrum u Andersena – sauna v centru Brna s venkovním bazénem

Udělejte si na sebe čas a navštivte moderní wellness centrum v multifunkčním domě u Andersena. Připravena je pro vás pravá finská sauna, solárium, lymfatické masáže, nástroje pro formování postavy a mnoho dalšího.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kurzy fotografování Brno

Chcete pořizovat krásné snímky a umět je i působivě upravit? Začněte výběrem z nabídky kurzů fotografování. Pokročte na novou úroveň pod vedením profesionálních fotografů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Kino Art v Brně

Artové kino s více než stoletou historií vyniká svou originální filmovou nabídkou a nevídanou kreativitou v dalším programu. V programu najdete premiéry, filmovou klasiku i experimentální snímky. Pořádá také pop-up projekce na netradičních místech, festivaly, přehlídky a tematické večery.
Brno, Jihomoravský kraj

Co.Labs – zóna nezávislého umění

Co.Labs je otevřená, kreativní a nezávislá platforma, jež aktivně zabezpečuje podporu, rozvíjení a růst uměleckého sektoru s důrazem na angažovanost, posouvání úrovně kvality a hranic uměleckých druhů a žánrů.
Brno, Jihomoravský kraj

Jihozápadní bastion – prohlídka podzemí na hradě Špilberku

Jihozápadní bastion vznikl v rychlosti, během pouhých dvou let, aby byl Špilberk připraven na návrat Švédů k Brnu v květnu 1645. Měl ubránit západní část hradu, kde dosud byly jen malé kamenné bašty renesanční hradby. Právě od západu přitom Špilberk čelil největšímu náporu švédských vojsk.
Brno, Jihomoravský kraj

Galerie Umakart v Brně

Galerie Umakart je nezávislou studentskou platformou orientující se zejména na prezentaci tvorby nastupujících autorů.
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Yoga Garden Brno

V brněnské ulici Veveří vytvořil architektonický ateliér RO AR studio pro cvičení jógy Yoga Garden Brno rekonstrukci původní postindustriální budovy. Vznikl zde čistý světlý prostor jógového studia v evropském stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Continental Brno

Výškový hotel Continental stojí na půdorysu písmene Y v místě, kde býval rodný dům Adolfa Loose. Stavba ke příkladem bruselského architektonického stylu.
Brno, Jihomoravský kraj

Champagne Garden Bar v Brně

Champagne Garden Bar nabízí stále nejen více než 140 druhů rumu, ale nově i výběr z originálních šampaňských vín. V nabídce nechybějí ani alko a nealko míchané nápoje.
Brno, Jihomoravský kraj

Vegalité – veganská a vegetariánská restaurace a klub

Zaměřujeme se převážně na veganskou stravu s možnostmi pro laktovegetariány a celiaky. Při výběru surovin klademe důraz na lokální a kvalitativní kontext, abychom tak ztenčili lidskou stopu na naší planetě, ale zároveň byli spokojeni s hodnotou u nás zpracovávaných potravin.
Brno, Jihomoravský kraj

Pivnice Sborovna v Brně

Stylová pivnice a restaurace moderního konceptu se nachází v prostoru funkcionalistického evangelického kostela Husova sboru v Tyršových sadech v centru Brna.
Brno, Jihomoravský kraj

Slovácká Světnička v Brně

Slovácká Světnička v Brně jen útulná kavárna s obchůdkem, kde se setkává tradiční slovácký folklor s moderní atmosférou. Nabízí místní a ručně vyráběné produkty, originální dárky a pochutiny v jedinečném prostředí plném tradic
Brno-střed, Jihomoravský kraj

Hotel Passage v centru Brna

Znovuzrozená brněnská legenda. Náš hotel se vrátil nejen ke svému původnímu názvu, ale působivý velkoměstský palác z roku 1928 od architekta Bohuslava Fuchse jsme navíc kompletně zrekonstruovali a zmodernizovali. Z hotelu Slovan, jak se jmenoval po znárodnění, se znovu stal hotel Passage.
Brno, Jihomoravský kraj

Kavárna s cukrárnou Kolbaba v Brně

Historie cukrárny Kolbaba sahá až do 30. let 20. století a už tehdy se podnik těšil velké oblibě. Cukrárna nabízí posezení v elegantním funkcionalistickém interiéru a raritu mezi dortíky – dort Pohádka podle někdejšího receptu mistra cukráře Bohumíra Kolbaby.
Brno, Jihomoravský kraj

Coffee bar Mymika v Brně

Coffee bar Mymika založila par mladých lidí a splnila si tak svůj sen.
Brno, Jihomoravský kraj