ÚvodCo chcete dělat?KulturaTradiční řemesla
Masopust 2025: Malý průvodce postním obdobím a šesti zvláštními nedělemi

Tradiční řemesla Celá ČR

Láká vás návštěva míst, kde odhalíte tajemství a půvab starých řemesel? Zavzpomínat na staré časy nemusíte jen v muzeích řemesel, v technických expozicích a ve starých mlýnech či hamrech, řemeslníky pravidelně potkáte také na jarmarcích, historických slavnostech a ve skanzenech.

Na prohlídku do skanzenu, do hamru nebo do mlýna?

Tradice a ukázky práce mistrů starých řemesel poznáte třeba při prohlídce Podorlického skanzenu v Krňovicích, Muzea lidových staveb v Kouřimi anebo skanzenu ve Strážnici. Nevšedním zážitkem pro vás bude prohlídka Buškova hamru u Trhových Svinů, vodního hamru v Dobřívi anebo některého z řady mlýnů – třeba zlatorudných mlýnů u Zlatých Hor, vodního mlýna ve Slupi anebo větrného mlýna ve Velkých Těšanech.
 

Když jde práce pěkně od ruky

Dílny pro malé i velké bývají tradiční součástí řady trhů, historických jarmarků a slavností. Kde ještě si můžete vyzkoušet nejrůznější rukodělné činnosti na vlastní pěst? Třeba v keramické dílně na statku Bernard u Sokolova, nebo ve svíčkárně a mýdlárně v Šestajovicích, v žerotínské ruční papírně ve Velkých Losinách, v Návštěvnickém centru dřevařství na Modravě nebo každé léto v řemeslných dílnách na hradě Šelmberk u Mladé Vožice.
 

Slavnosti a akce

Líbí se vám pozorovat řemeslníky při práci? Pak se zajeďte podívat na některou z řady akcí, které během roku pořádá Valašské muzeum v příroděRožnově pod Radhoštěm anebo Národní zemědělské muzeumPraze. Máte rádi hrnčířské trhy a slavnosti? Ty nejlepší se pořádají na v Berouně, v Kostelci nad Černými lesy, v Kunštátu a na Kampě. Úžasnou podávanou nabízí také hrad Helfštýn, dějiště každoročního mezinárodního setkání uměleckých kovářů Hefaiston se stálou expozicí kovářství a historickou mincovnou.

Tradice a ukázky mistrů starých řemesel: své umění vám předvedou tesaři, kováři, hrnčíři a další řemeslníci

Zobrazit více

Areál Dolní Vítkovice – unikátní industriální památka

Dolní Vítkovice tvoří bývalý průmyslový areál Dolu Hlubina, koksovny a vysoké pece Vítkovických železáren. Areál je unikátní industriální památkou a nezaměnitelným symbolem Ostravy a celého Moravskoslezského kraje.
Ostrava, Moravskoslezský kraj

Skanzen Rožnov pod Radhoštěm – Valašské muzeum v přírodě

Když se v Česku řekne skanzen, mnozí si představí právě ten v Rožnově pod Radhoštěm. Největší a nejstarší skanzen ve střední Evropě byl založen v roce 1925 a v jeho třech expozicích, Dřevěném městečku, Valašské dědině a Mlýnské dolině, je rozmístěno téměř 100 památkových objektů.
Rožnov pod Radhoštěm, Zlínský kraj

Uměleckoprůmyslové muzeum v Brně

Originální současný design najdete v novém Uměleckoprůmyslovém muzeu Moravské galerie v expozici Art Design Fashion. Ve sbírkovém a výstavním rozsahu je největší v Česku. Muzeum otevřelo po rekonstrukci v listopadu 2021.
Brno, Jihomoravský kraj

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.
Praha 7, Praha

Pačinek Glass – galerie pana Pačinka v Kunraticích u Cvikova

Jeden z nejvýznamnějších současných uměleckých sklářů evropské a zároveň světové scény dává nahlédnout do své sklárny v Kunraticích u Cvikova, která vznikla rekonstrukcí staré strojní a traktorové stanice a byla otevřena v roce 2015 přímo vedle tamního kostela.
Kunratice u Cvikova, Liberecký kraj

Zámek Martinice

Historie barokního zámečku sahá až do 17. století, kdy ho nechal vystavit Jiří Vražda z Kunvaldu. Budova zámečku se dochovala do dnešních dnů. Vetešník pan Pavel Kuře sem láká na expozici Zlaté české ručičky a vlastenecky zaměřenou prohlídku.
Dolní Kralovice, Středočeský kraj

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.
Hlinsko, Pardubický kraj

Areál zámku a muzea Kačina

Národní zemědělské muzeum Kačina sídlí ve výjimečně krásných prostorách zámku, který nechal postavit hrabě Jan Rudolf Chotek v letech 1806–1824. Na téměř 3000 m2 vás čeká několik prohlídkových okruhů, které představují historii zámku i českého venkova. K areálu patří i rozsáhlý volně přístupný park.
Kutná Hora, Středočeský kraj

Hospital Kuks – zcela ojedinělá barokní architektura

Hospital Kuks naleznete ve stejnojmenné obci Kuks nedaleko městečka Jaroměř. V malebném údolí Labe na začátku 18. století nechal postavit František Antonín Špork (Sporck – 1662 – 1738) nejprve lázeňské budovy se zámkem a panským hostincem, a to díky léčivému pramenu, který zde vyvěral.
Kuks, Královéhradecký kraj

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.
Praha 7, Praha

Zvonice Soláň

Fakta o historii Soláně, jeho obyvatelích, jejich životním stylu a kultuře, propaguje oblast Soláně publicisticky, edičně a organizací společenských a kulturních akcí spojených s aktualizací valašských zvyků a tradic.
Karolinka, Zlínský kraj

Muzeum osobních automobilů Tatra v Kopřivnici

Technické muzeum Tatra dokumentuje a chrání obraz zrození a historického vývoje prvních dopravních prostředků v tehdejším Rakousko-Uhersku. Právě tady si uvědomíte, že dnes si život bez aut už ani nedokážeme představit.
Kopřivnice, Moravskoslezský kraj