ÚvodAktualityPohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku
Památky

Pohádkové památky: 50 starobylých mlýnů, které najdete u nás v Česku

Víte, jak se v minulosti mlela mouka? A že slavné větrné mlýny nejsou jen v Holandsku, ale můžete je vidět i u nás? Využijte našich tipů a vydejte se poznávat krásné technické památky, které přibližují život v minulosti. Jako obzvlášť vhodný termín pro výlet za těmito technickými památkami se nabízí druhý květnový víkend, kdy se koná Den otevřených mlýnů, akce inspirovaná podobnými událostmi v Evropě i ve světě. Na některých místech vám nabídnou i doprovodný program, třeba ukázky mlynářského řemesla či komentované prohlídky, interaktivní hry pro děti i dospělé. A pokud se vám zvolené datum nehodí, vypravte se za historií mlýnů kdykoli jindy.
Muzeum v přírodě Rymice Kultura

Muzeum v přírodě Rymice

Jedinečnou atmosféru dávno zašlých časů zažijete v Muzeu v přírodě Rymice. Unikátní je v tom, že všech sedm objektů lidové architektury stojí na svém původním místě. Převezen byl pouze větrný mlýn z nedalekých Bořenovic.

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích Památky

Automatické Gočárovy mlýny v Pardubicích

První zmínky o mlýnu jsou známy již z roku 1586, později byl postaven nový mlýn, který byl v majetku bratrů Winternitzových. Budovy mlýna a sila jsou zapsány na seznamu národních technických památek. Komplex patří do desítky největších zařízení svého druhu v ČR.

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie Kultura

Skanzen Veselý Kopec – pohled do vesnické historie

V malebném kraji na pomezí Železných hor a Žďárských vrchů, jehož rozmanitá přírodní krása okouzlovala a okouzluje mnohé známé malíře, navštivte jediné muzeum v přírodě v Pardubickém kraji, Muzeum v přírodě Vysočina.

Větrný mlýn v Kuželově Památky

Větrný mlýn v Kuželově

Expozici mlynářství a života na Horňácku můžete zhlédnout v areálu u větrného mlýna v Kuželově. Samotný mlýn je jedním z mála dodnes zachovalých větrných mlýnů tzv. holandského typu. Větrný mlýn se nachází na nezalesněném hřbetu Bílých Karpat nad obcí Kuželov, jihozápadně od Velké nad Veličkou.

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku Památky

Staré bělidlo – vzpomínky na Babičku

Staré bělidlo je romantická dřevěná roubená chalupa krytá šindelem, která leží nedaleko Ratibořického zámku v Ratibořickém údolí. Božena Němcová právě na Staré bělidlo umístila hlavní děj knihy Babička.

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn Kultura

Expozice mlynářského muzea Chadimův mlýn

Mlýnské muzeum z bývalého vodního mlýna z 30. let 19. stol. doplněné o dobové zemědělské nářadí. V původní mlýnici můžete shlédnout mlynářské stroje z roku 1926, ale i starší unikáty, mlecí kameny, kašnu s turbínou a náhon. Dozvíte o mletí obilí, mlynářství a historii Chadimova mlýna.

Vodní mlýn Hoslovice Památky

Vodní mlýn Hoslovice

Ve zvlněné krajině šumavského Podlesí, přibližně 17 kilometrů od Strakonic se v obci Hoslovice nachází unikátní areál vodního mlýna na horní vodu, jehož návštěva vás přenese do života dob dávno minulých.

Větrný mlýn Starý Poddvorov Památky

Větrný mlýn Starý Poddvorov

Větrný mlýn beraního typu, celodřevěné konstrukce, pochází z roku 1870. Je situován na návrší, asi 3 km od obce Starý Poddvorov směrem na Čejkovice, v krajině vínorodé, plné pečlivě ošetřovaných vinohradů a ovocného stromoví.

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách Památky

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách

Vodní mlýn Wesselsky v Loučkách leží napravo od řeky Odry a vodní náhon k němu se táhne až z Jakubčovic n. Odrou. Prohlédnout si zde můžete mlýn s ojedinělou technologií, funkčním mlýnským kolem o průměru 3,6 m a obnovenou transmisí pro pohon zemědělských strojů.

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn Kultura

Šlakhamr v Hamrech nad Sázavou – Brdičkův mlýn

Expozice v prostorách bývalého Brdičkova vodního mlýna odkazují na bohatou železářskou tradici žďárského regionu. Připomínají historii hamru zvaného Šlakhamr, jehož existenci dokládají prameny z počátku 15. století.

Vodní mlýn ve Slupi Kultura

Vodní mlýn ve Slupi

Dějiny vodního mlýna jsou úzce spojeny s vývojem rozsáhlého krhovicko-jaroslavického vodního náhonu, který po staletí spoluutvářel vodní poměry povodí Dyje na hranici Moravy a Rakouska. Mlýn se čtyřmi funkčními vodními koly patří mezi nejvýznamnější a architektonicky nejpozoruhodnější objekty u nás.

Větrný mlýn Klobouky u Brna Kultura

Větrný mlýn Klobouky u Brna

Historie větrných mlýnů v Kloboukách je velmi bohatá a proto se skupina místních nadšenců rozhodla, že nepřipustí, aby navždy zanikla. Z podobného mlýna se podařilo zajistit hlavní části a ty byly převezeny do Klobouk. V letech 1983 – 1985 byl mlýn renovován a postaven na původním místě, kde stával.

Stará papírna – Čapkův mlýn Památky

Stará papírna – Čapkův mlýn

Expozice Muzea Náchodska zaměřená na významné hronovské rodáky a sourozence Čapkovi.

Muzeum Větrný mlýn v Rudici Kultura

Muzeum Větrný mlýn v Rudici

V Rudici nedaleko Brna se mohou pochlubit stylově opraveným větrným mlýnem z 19. století, které slouží dnes jako muzeum s několika expozicemi. Mlýn je památkově chráněným objektem.

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic Památky

Zřícenina bývalého mlýna Windsor u Siřejovic

Větrný mlýn holandského typu byl postaven v roce 1843 nedaleko Lovosic. Ve 2. polovině 19. století byl přestavěn na výletní letohrádek. Od roku 1958 je chráněný jako kulturní památka, zřícenina je volně přístupná.

Kyprův mlýn Ubytování

Kyprův mlýn

Farma Kyprův mlýn se nachází na samotné hranici kraje Vysočina. Jak napovídá název, jedná se o bývalé mlýnské stavení, které je obklopeno několika hospodářskými budovami. Hned pod mlýnem se vine potok Želetavka.

Větrný mlýn v Příčovech Památky

Větrný mlýn v Příčovech

Na skalnatém návrší u Příčov se vypíná torzo větrného mlýnu holandského typu. Jde o zbytky jednoho z nejstarších, nejkrásnějších a největších větrných mlýnů holandského typu nejen u nás, ale dokonce i v celé Evropě. Lokalita je volně přístupná.

Větrný mlýn Přemyslovice Památky

Větrný mlýn Přemyslovice

Původně dřevěný mlýn holandského typu byl do Přemyslovic z nedalekého Plumlova přestěhován roku 1841.

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla Kultura

Jarošův mlýn – kouzlo mlynářského řemesla

Ve Veverské Bítýšce máte příležitost navštívit mlýn, kde si můžete projít i taková místa, která jsou za provozu z hygienických a bezpečnostních důvodů návštěvám nepřístupná.

Naučná stezka Už ty mlýny doklapaly na Bítešsku Příroda

Naučná stezka Už ty mlýny doklapaly na Bítešsku

Naučná stezka vede nejenom okolo 9 bývalých mlýnů v okolí Vlkova, Křoví a Velké Bíteše.

Zevlův mlýn v Nových Hradech Památky

Zevlův mlýn v Nových Hradech

Mlýn pochází ze 14. století. V roce 2017 byla dokončena rekonstrukce. Kromě stavební rekonstrukce budov mlýna a úprav jeho nejbližšího okolí bylo obnoveno a zprovozněno mlecí zařízení mající svůj původ na přelomu 19. s 20. století. Mlýn tak dnes mele zcela totožně, jak mlel před více než 100 lety.

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě Památky

Dolení (Babákův) mlýn v Bradlecké Lhotě

Vodní mlýn je poprvé písemně uváděný v roce 1568. V roce 1781 byl přestavěn do své současné podoby. Bývá označován také jako Babákův mlýn. Jedná se o první mlýn s obnoveným vodním kolem v Libereckém kraji.

Větrný mlýn Jalubí Památky

Větrný mlýn Jalubí

Výstavbou větrného mlýna, který by se stal v širokém okolí jedinečnou turistickou zajímavostí a svou polohou i dominantou obce Jalubí, se zastupitelstvo obce zabývalo od r. 2005

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku Kultura

Větrný mlýn Partutovice – nejzachovalejší dřevěný větrný mlýn v Česku

Jedná se o větrný mlýn dřevěný, nazývaný beranní neboli německý. Má tvar dřevěného čtyřstěnného hranolu a celá stavba se proti větru otáčí i s perutěmi – na rozdíl od méně obvyklého holandského typu mlýna, který je zděný, stavba má válcovitý, kónický tvar, zužující se do výšky.

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku Památky

Dolský mlýn v Českém Švýcarsku

Romantický Dolský mlýn neleznete na soutoku řeky Kamenice a Jetřichovické Bělé, přibližně 1,5 km od obce Kamenická Stráň a 3 km od obce Jetřichovice v národním parku České Švýcarsko.

Větrný mlýn Spálov – nejmenší větrný mlýn v České republice Památky

Větrný mlýn Spálov – nejmenší větrný mlýn v České republice

Na okraji malebné obce Spálov se nachází nejmenší větrný mlýn v České republice. Stavba, jež je také nazývána jako Balerův mlýn, má u země průměr pouhých 3,2 metru.

Mlýn Hněvkovice Památky

Mlýn Hněvkovice

Rodinné muzeum Mlýn Hněvkovice, který se nachází poblíž Týna nad Vltavou v Hněvkovicích na pravém břehu Vltavy.

Mlýn Černilov a Pohádkov Zážitky

Mlýn Černilov a Pohádkov

Chcete si připadat jako v pohádce? Pestrobarevná podívaná v obci Černilov vás vtáhne do světa fantazie. Na první pohled vás upoutá pohled na dominantu obce, kterou je barevný mlýn a poté můžete objevovat mnoho dalších pohádkových výtvorů umístěných kolem.

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku Památky

Větrný mlýn u Borovnice na Trutnovsku

Mlýn z obce Borovnice u Staré Paky byl posledním zachovalým sloupovým větrným mlýnem v Čechách. V roce 1968 byl rozebrán a uložen, v současné době je uložen v kouřimském skanzenu. Nedaleko místa, kde původně v Borovnici stál, vyrostla jeho kopie.

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě Památky

Mlýnská dolina ve Valašském muzeu v přírodě

Mlýnská dolina ukazuje zájemcům dodnes funkční dřevěné stavby na vodní pohon – valchu mlýn, pilu, lisovnu oleje nebo hamr. Nechybí ale i další roubené stavby – obytný dům, stodola, kovárna a kaplička. V objektu vozovny si můžete prohlédnout expozici „Dopravní prostředky na Valašsku".

Holandský větrný mlýn v Krchlebích Památky

Holandský větrný mlýn v Krchlebích

Manželé Jaroslava a Bohumil Tuzarovi 
z Krchleb na Nymbursku si splnili svůj neobvyklý sen. V průběhu několika let vyrostl na jejich zahradě větrný mlýn holandského typu, který se stal zajímavou dominantou obce.

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči Památky

Větrný mlýn na Kanciborku v Třebíči

Starý mlýn na mletí třísla stojí ve čtvrti Stařečka. Byl postaven v roce 1836 pro potřeby Budischowského závodů a mlela se v něm smrková i borová kůra na takzvané tříslo.

Větrný mlýn Velké Těšany Památky

Větrný mlýn Velké Těšany

Na severním úpatí Chřibů stojí celodřevěný dvoupatrový mlýn z první poloviny 19. století.

Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích Kultura

Kotulova dřevěnka v Havířově-Bludovicích

Kotulova dřevěnka patří k nejstarším roubeným lidovým stavbám na Těšínsku. Byla postavena v roce 1781 a je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova.

Větrný mlýn na Nových Dvorech Památky

Větrný mlýn na Nových Dvorech

Věděli jste o tom, že větrný mlýn na Nových Dvorech má nejmodernější dochované mlecí vybavení a že druhý takový v celé České republice nenajdete? Anebo že těchto tzv. větřáků bylo v polovině 19. století na Bílovecku téměř 70?

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel Kultura

Podorlický skanzen Krňovice – ukázky dobových řemesel

V areálu jsou umístěny jak stavby lidové architektury přenesené z původních lokalit Královéhradecka a podhůří Orlických hor, tak i obnovené nedochované stavby. Nechybějí ukázky dobových řemesel, strojů a pracovních nástrojů potřebných k životu předešlých generací.

Satranův mlýn v obci Vepřek – válcový mlýn Vojtěcha Satrana Památky

Satranův mlýn v obci Vepřek – válcový mlýn Vojtěcha Satrana

Areál bývalého vodního mlýna tvoří patrová obytná budova s přístavbou hostinských místností, třípodlažní budova mlýnice se strojovnou, zděná patrová sýpka, hospodářské budovy a ohradní zeď s bránou. Rozsáhlý areál byl stavebně upravován od pozdního středověku do počátku 20. století.

Vodní válcový mlýn v Šumicích Památky

Vodní válcový mlýn v Šumicích

Vodní válcový mlýn v Šumicích u Uherského Brodu je významnou technickou památkou, zapsanou v roce 2012 do Ústředního seznamu kulturních památek ČR.

Mlýnské údolí v Zubrnicích Památky

Mlýnské údolí v Zubrnicích

V malebné malé vsi Zubrnice stávalo na Lučním potoce kdysi dvacet mlýnů a vodních pil. Na dvanácti kilometrech potoka jich stávalo celkem dvacet sedm, ve střední Evropě šlo o naprostý unikát. Do dnešních dnů se zachoval Valšův mlýn, kde najdete i zajímavou expozici.

Větrný mlýn Příčovy – největší větrný mlýn v Evropě

Větrný mlýn Příčovy – největší větrný mlýn v Evropě

Největší větrný mlýn holandského typu v celé Evropě nestojí v Holandsku, jak by se dalo očekávat, ale v Příčovech na Sedlčansku. Zub času ohlodal technickou památku do podoby zříceniny čili na místě uvidíte už pouhé torzo. I tak mohutné zdivo vysoké 10 metrů ohromuje návštěvníky svou tajemnou atmosférou.

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice Kultura

Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství Božetice

Božetické Muzeum mlynářství, pekařství a zemědělství bylo slavnostně otevřeno 1. dubna roku 2016. Jednotlivé expozice jsou instalovány v rekonstruovaných objektech mlýna na říčce Smutné, v obci Božetice, poblíž Milevska a přibližují život našich předků.

Větrný mlýn v Cholticích Kultura

Větrný mlýn v Cholticích

U severního okraje osady Choltice leží chráněná technická památka, dřevěný větrný otočný mlýn. Do obce Choltice byl tento mlýn přestěhován v roce 1878 z obce Sádek. Jako mlýn pracoval do roku 1953.

Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem Památky

Žijící skanzen v Jindřichovicích pod Smrkem

Muzeum života venkovského obyvatelstva před průmyslovou revolucí, zejména v 18. a 19. století. V centru všeho dění stojí krásný a postupně opravovaný podstávkový dům, starý přes 200 let. V něm bydlí stálí obyvatelé skanzenu a v jeho hospodářské části je umístěno muzeum.

Muzeum Dašovský mlýn Památky

Muzeum Dašovský mlýn

Expozice muzea jsou rozmístěny ve čtyřech podlažích a zahrnují kompletní strojové vybavení válcového mlýna i zbytky původního českého složení, včetně barokních vyřezávaných sloupů. Unikátní jsou tisíce exponátů dochovaných přímo na místě.

Čechův Mlýn Ubytování

Čechův Mlýn

Čechův mlýn je ukrytý v panenské přírodě Křivoklátska. Kromě zvířat a rostlin tu najdete i technický skvost – unikátní elektroskanzen. Vypravte se do počátků doby elektrické v Čechách. Čechova elektrárna, jedna z prvních svého druhu u nás vyrábí proud dokonce i dnes.

Panský mlýn ve Starosedlském Hrádku Památky

Panský mlýn ve Starosedlském Hrádku

Přibližně hodinu trvající prohlídka 220 let starého mlýna s odborným výkladem můžete zažít na Panském mlýně ve Starosedlském Hrádku nedaleko Březnice. Z provozních důvodů však doporučujeme domluvit prohlídku předem telefonicky.

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy Památky

Porčův mlýn – poznejte mlynářské řemeslo a užijte si speciální rybářské programy

Chtěli byste vidět starobylou mlýnici v provozu? Přijeďte do Býkovic a v muzeu Porčův mlýn se dozvíte vše o tom, jak se mlelo obilí za starých časů. Přímo ve mlýně se můžete také ubytovat a usínat za příjemného klapotu mlýnského kola.

Další aktuality

Znáte všechna královská města? Přinášíme velký přehled tipů na výlet

Čím se lišilo královské město od běžného poddanského města? Bylo podřízeno přímo panovníkovi a jeho obyvatelé byli svobodní, na rozdíl od poddaných v ostatních městech, kteří byli podřízeni šlechtě. Mezi královská města se počítala i tzv. věnná města, která spravovaly manželky vladařů. Kromě daní, které města v Království českém odevzdávala přímo královské koruně se také zavázala posílat na královský dvůr různé „naturálie“ – vždy takové, které byly v dané oblasti nejlepší. Tak například Nový Bydžov posílal do královské kuchyně raky, Mělník víno, Chrudim pšenici a Jaroměř lososy.
29. květen 2024 9:00
Památky

10 tipů na místa s nejkrásnější štukovou výzdobou aneb ve stínu a na výsluní

Stropy, římsy, balkony, fabiony, reliéfy, rohové lišty i sloupy u řady našich památek zdobí plastická štuková výzdoba. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, kde objevíte nejkrásnější štukovou výzdobu v Česku – třeba na zámky Uherčice, Bučovice a Kratochvíle, do Clam-Gallasova paláce v Praze anebo do kostela Nanebevzetí Panny Marie v Polné.
29. květen 2024 8:03
Památky

10 tipů na návrat do renesance

Zatímco středověké hrady sloužily k obraně svých obyvatel a jejich majetku, renesanční zámky měly za úkol své majitele reprezentovat. Vydejte se na některý ze zámků, které vám přinášíme v našich tipech na výlet a poznejte život renesančních šlechtických rodů.
29. květen 2024 7:00
Památky

Prohlídky soukromých hradů a zámků: navštěvujte a objevujte!

Už o nadcházejícím víkendu 25. a 26. května se budou konat Dny soukromých hradů a zámků 2024. Dvacítka památkových objektů, o které pečují buď potomci starých šlechtických rodů, anebo noví majitelé, během nich otevře své brány a nabídne vedle pravidelných prohlídek i speciální programy. Udělejte si výlet na místa, kde při troše štěstí potkáte i jejich šlechtické majitele... Pozoruhodné interiéry nabízí například zámek Častolovice, hrad Kost, zámek Blatná, Karlova Koruna, Chyše, Dobříš, Stránov a mnohé další památky.
24. květen 2024 16:00
Památky

Tipy pro milovníky hradů a zámků: navštivte ty, které jsou v soukromých rukách

O podstatnou část kulturního dědictví naší země pečují s cílem, aby bylo zachováno nejen pro současníky, ale i pro generace budoucí, soukromí vlastníci. Poznejte hrady a zámky, které patří původním šlechtickým rodům, městům a obcím anebo soukromníkům, pro které je péče o kulturní dědictví celoživotní radostí.
24. květen 2024 7:23
Památky

Kalendář 2024: I knihy mají svou duši – objevte kouzlo literatury na festivalech i v muzeích a knihovnách

Objevte kouzlo knih. Krásné starobylé knihovny lze obdivovat při prohlídkách klášterů, přímo do výroby papíru se dostanete v jedné z nejstarších evropských manufaktur ve Velkých Losinách, kde se tradičním způsobem papír vyrábí dodnes. Navštívit můžete i památník Bible kralické, knihovnu Latinské školy v Jáchymově a další zajímavá muzea. Navíc milovníci a milovnice knih jistě netrpělivě očekávají začátek festivalu Svět knihy, který startuje již tento čtvrtek 23. května 2024. Podívejte se s portálem Kudy z nudy i na další zajímavé akce, které potěší knihomolky a knihomoly.
22. květen 2024 11:45
Památky

7 věcí, které nevíte o… jízdách králů

Lidový obyčej, zapsaný v roce 2011 na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO, fascinuje svým tajemným poselstvím. Obřady provázející svátek zvaný letnice se dřív odehrávaly na mnoha místech, dnes se zvyk udržuje už jen v několika vesnicích na Slovácku a na střední Moravě.
22. květen 2024 11:00
Památky

Česko ve filmu: znáte nejpohádkovější místa v Česku?

Zámky Červená Lhota, Hluboká a Lednice, hrady Švihov, Bouzov a Pernštejn, a k tomu ještě Pekelné doly nebo skalní město Adršpach: to jsou ta nejpohádkovější místa v Česku. Není divu, že je vedle nadšených turistů a výletníků vyhledávají také filmaři. Podívejte se s Kudy z nudy ta nejkrásnější a nejpohádkovější místa, která hrála hlavní roli ve filmových pohádkách!
21. květen 2024 8:49
Památky