Poznejte všechny tradice Libereckého kraje!

V pestré přehlídce sklářských tradic vám Kudy z nudy nabízí sklářská muzea a dílny, sklárny, skleněnou zahradu i křišťálový chrám, a dokonce celé Křišťálové údolí!
Vydejte se do Libereckého kraje za příběhy a tradicemi výroby skla, bižuterie, šperků, překrásných lustrů i perličkových vánočních ozdob, zapsaných na seznam nehmotného kulturního dědictví UNESCO.

Sklo, bižuterie, šperky a sklářská muzea Libereckého kraje

První sklářské hutě, zasazené do nádherné přírody Jizerských a Lužických hor, vznikly v Libereckém kraji už během 16. století. Obdivovat um sklářských mistrů a staré i současné poklady umění můžete v řadě muzeí a galerií: navštivte Sklářské muzeum v Novém Boru a Sklářské muzeum v Kamenickém Šenově, Muzeum skla a bižuterie se speciální expozicí vánočních ozdob v Jablonci nad Nisou nebo Severočeské muzeum se zajímavou instalací v muzejní věži v Liberci. Přehlídku skla nabízí též Sklárna NovosadHarrachově, druhá nejstarší sklárna v Čechách, a Městské muzeum v Železném Brodě. Od muzea v Jablonci vás naučná stezka Cesta jizerskohorských sklářů dovede přes Bedřichov do bývalé sklářské osady Kristiánov. Malé muzeum v bývalé sklářské chalupě, jedno z nejvýše položených v České republice, připomíná sklářskou huť z 18. století.
 

Naplánujte svůj pobyt v Libereckém kraji

Historii výroby tradičního skla na severu Čech provází stovky fascinujících příběhů. Často jsou staré stovky let, dodnes se ale zrcadlí ve stovkách sklářských dílen a v různorodosti sklářské a šperkařské výroby. Většina produkce odchází za zákazníky daleko za hranice republiky i Evropy, umění našich mistrů můžeme obdivovat ale jen v Libereckém kraji – skutečném Křišťálovém údolí.

Užijte si sportování v Jizerkách: 20 tipů pro turisty, cyklisty i lyžaře v Jizerských horách

Tipy na zajímavé výlety v Libereckém kraji

Jizerské hory a Ještědský hřeben jsou významnou rekreační oblastí České republiky