Poznejte všechny tradice Ústeckého kraje!

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě.
Poznejte Ústecký kraj a jeho hory a skalní města plné rozhleden, vyhlídek a přírodních zajímavostí! K objevování lákají Krušné hory s hornickou krajinou Krušnohoří, která je památkou světového dědictví UNESCO, pohádková krajina Českého Švýcarska i Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Louny, čtyři nádherná královská města v Dolním Poohří. Navštívit byste měli i Litoměřice spojené s vinařskými tradicemi, České středohoří s památnou horou Říp a údolí Labe zvané Porta Bohemica. Na portálu Kudy z nudy vás provedeme industriální i nedotčenou krajinou, zastavíme se v lázních Teplice a představíme vám všechny pozoruhodné tradice Ústeckého kraje!

České Švýcarsko, evropská kolébka turistiky a skalního lezení

Kolébkou evropské turistiky je Českosaské Švýcarsko, tedy národní park České Švýcarsko, na něj navazující německý národní park Saské Švýcarsko a chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Divoce romantická krajina plná tajemství vždy lákala umělce i turisty. Začala zde vznikat první turistická infrastruktura v Evropě, právě v Českém Švýcarsku byla vyznačena první část takzvané Modré hřebenovky a Köglerova stezka u Krásné Lípy je nejstarší naučná stezka u nás: první výletníci se po ní prošli v roce 1941.

Velmi populární v Českém Švýcarsku je skalní lezení. Nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Gabrielina stezka spojující Mezní LoukuPravčickou bránou vede kolem skalní věže Beckstein / Pevnost. Právě tady se v roce 1888 uskutečnil první sportovně motivovaný výstup na pískovcovou věž v Čechách. Věž dostala jméno po propagátorovi čistého lezení Carlu Beckovi, který se tehdy akce účastnil.
 

Tipy na zajímavé výlety v Ústeckém kraji

Hornický region Krušnohoří, památka UNESCO

V roce 2019 byl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako společné dědictví České republiky a Německa. Celkem dvaadvacet míst na obou stranách hranic dokumentuje 800 let dlouhou historii těžby drahých a obecných kovů, která ovlivnila vývoj Krušných hor i život obou zemí. Do celé Evropy i dalších částí světa se ze zdejších dolů a měst rozšířila řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví. Minulost dnes dokumentují technické památky, podzemní štoly, hornická města i zajímavé urbanistické celky. Z míst zapsaných v UNESCO je sedmnáct na saské straně a pět na české straně pohoří, z toho dvě v Ústeckém kraji: Hornická kulturní krajina Krupka a Hornická kulturní krajina Mědník.
 

Zážitky: cesty industriální i nedotčenou krajinou

S krajinou povrchových dolů a zaniklých obcí i s místy, která se po revitalizaci probouzejí k novému životu, se seznámíte při výletech off-roady a návštěvě Uhelného safari. Povrchové uhelné doly a těžbu hnědého uhlí z bezprostřední blízkosti za plného provozu jinde v České republice nenavštívíte. Úchvatná je i vyhlídka na zámek Jezeří nad okrajem hnědouhelného lomu, vyprávění o hornické tradici i budoucnosti, a off-road přejezdy výsypkami i lomy. Další pohled do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve nabízí Podkrušnohorské technické muzeum. Vzniklo v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu a autentickou atmosféru doplňuje fárání do umělých štol.
 

Vyberte si ze skvělých tipů Kudy z nudy v Ústeckém kraji!

Poznejte Lázně Teplice a České Švýcarsko coby evropskou kolébku turistiky a skalního lezení! To je jen část tradic Ústeckého kraje, na Kudy z nudy vám představíme také Hornickou krajinu Krušnohoří, zapsanou na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO, a vezmeme vás na Uhelné safari a výlet off-roady industriální i nedotčenou krajinou. Užijete si i fárání do podzemí a vyhlídku na zámek Jezeří, ležící přímo nad okrajem hnědouhelného lomu!