ÚvodAktualityÚstecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky
Tradice a Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky, Kudy z nudy
Památky

Ústecký kraj: romantika Českého Švýcarska, chmelařská krajina, lázně a hornické památky

Putování za tradicemi Ústeckého kraje vede do čarokrásné krajiny Českého Švýcarska, kterou už před stovkami let prozkoumávali první turisté a horolezci v Evropě. Vypravíme se také do krušných hor po stopách dávných i současných horníků, k technickým památkám zapsaným v UNESCO i do lázní. Líbit se tu bude všem a v každí roční době, protože severozápad Čech dokáže nabídnout mnohem víc, než byste očekávali.
Poznejte Ústecký kraj a jeho hory a skalní města plné rozhleden, vyhlídek a přírodních zajímavostí! K objevování láká pohádková krajina Českého Švýcarska, Krušné hory s hornickou krajinou Krušnohoří, která je památkou světového dědictví UNESCO, i Klášterec nad Ohří, Kadaň, Žatec a Louny, čtyři nádherná královská města v Dolním Poohří. Navštívit byste měli i Litoměřice spojené s vinařskými tradicemi, České středohoří s památnou horou Říp a údolí Labe zvané Porta Bohemica. Na portálu Kudy z nudy vás provedeme industriální i nedotčenou krajinou, zastavíme se v lázních Teplice a představíme vám všechny pozoruhodné tradice Ústeckého kraje!
 

České Švýcarsko, evropská kolébka turistiky a skalního lezení

Kolébkou evropské turistiky je Českosaské Švýcarsko, tedy národní park České Švýcarsko, na něj navazující německý národní park Saské Švýcarsko a chráněná krajinná oblast Labské pískovce. Divoce romantická krajina plná tajemství vždy lákala umělce i turisty. Začala zde vznikat první turistická infrastruktura v Evropě, právě v Českém Švýcarsku byla vyznačena první část takzvané Modré hřebenovky a Köglerova stezka u Krásné Lípy je nejstarší naučná stezka u nás: první výletníci se po ní prošli v roce 1941.

Velmi populární v Českém Švýcarsku je skalní lezení. Nejoblíbenější turistická trasa Českosaského Švýcarska Gabrielina stezka spojující Mezní LoukuPravčickou bránou vede kolem skalní věže Beckstein / Pevnost. Právě tady se v roce 1888 uskutečnil první sportovně motivovaný výstup na pískovcovou věž v Čechách. Věž dostala jméno po propagátorovi čistého lezení Carlu Beckovi, který se tehdy akce účastnil.
 

Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě

Poznejte Teplice, nejstarší lázně ve střední Evropě s tradicí od 12. století! Navštívila je řada slavných osobností, jako například J. W. Goethe, L. van Beethoven, bratři Humboldtové nebo císař František Josef I. Město, jemuž se díky výstavné reprezentativní architektuře říkalo Malá Paříž, se pyšní jedinečnou termální vodou s bohatým obsahem minerálů a příměsí radonu, která je ideální při léčbě pohybového aparátu a oběhového systému. Její blahodárné účinky a léčivou sílu teplických pramenů poznáte při relaxaci v termálním centru Thermalium v lázeňském domě Beethoven anebo v bazénech s termální vodou v teplickém Aquacentru.
 

Hornický region Krušnohoří, památka UNESCO

V roce 2019 byl Hornický region Erzgebirge/Krušnohoří zapsán na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO jako společné dědictví České republiky a Německa. Celkem dvaadvacet míst na obou stranách hranic dokumentuje 800 let dlouhou historii těžby drahých a obecných kovů, která ovlivnila vývoj Krušných hor i život obou zemí. Do celé Evropy i dalších částí světa se ze zdejších dolů a měst rozšířila řada významných vynálezů a inovací v hornictví a hutnictví. Minulost dnes dokumentují technické památky, podzemní štoly, hornická města i zajímavé urbanistické celky. Z míst zapsaných v UNESCO je sedmnáct na saské straně a pět na české straně pohoří, z toho dvě v Ústeckém kraji: Hornická kulturní krajina Krupka a Hornická kulturní krajina Mědník.
 

Zážitky: cesty industriální i nedotčenou krajinou

S krajinou povrchových dolů a zaniklých obcí i s místy, která se po revitalizaci probouzejí k novému životu, se seznámíte při výletech off-roady a návštěvě Uhelného safari. Povrchové uhelné doly a těžbu hnědého uhlí z bezprostřední blízkosti za plného provozu jinde v České republice nenavštívíte. Úchvatná je i vyhlídka na zámek Jezeří nad okrajem hnědouhelného lomu, vyprávění o hornické tradici i budoucnosti, a off-road přejezdy výsypkami i lomy.

Další pohled do historie dobývání a zpracování uhlí v centrální části severočeské hnědouhelné pánve nabízí Podkrušnohorské technické muzeum. Vzniklo v areálu bývalého hlubinného dolu Julius III v Kopistech u Mostu a autentickou atmosféru doplňuje fárání do umělých štol.
 

Žatec a chmelařská krajina – památky UNESCO

V roce 2023 se město Žatec s unikátním souborem skladů, sušáren a také s okolní chmelařskou krajinou dočkalo zápisu mezi památky UNESCO. Pro Českou republiku to byl v pořadí již sedmnáctý úspěšný zápis na seznam světového dědictví, Žatecko je ale vůbec první chmelařská krajina na světě, která tento prestižní status získala. S příběhem nejkvalitnějšího chmele na světě a tradicemi, které sahají hluboko do středověku, vás seznámí hlavně zážitkový Chrám chmele a piva s chmelovým orlojem a chmelovým majákem, Chmelařské muzeum a Galerie Sladovna.
Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor Lázně a wellness

Léčebné lázně Jáchymov – nejstarší radonové lázně na úpatí Krušných hor

Jáchymov je malé historické město v okrese Karlovy Vary, nedaleko hranic s Německem, 7 km od hraničního přechodu Boží Dar.

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe Letní sporty

Labská stezka – z Českého Švýcarska až k prameni Labe

Labská stezka patří k nejoblíbenějším dálkovým cyklotrasám v Evropě a je součástí sítě evropských cyklotras EuroVelo. Od pramene Labe v Krkonoších (s možnou odbočkou do Prahy) až k Severnímu moři nabízí 1300 km přírodních a kulturních zážitků a to už je pěkná porce i pro dlouhou cyklodovolenou.

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Objevte skryté skvosty Ústeckého kraje: Podkrušnohoří už není jen měsíční krajina

Když se řekne Ústecký kraj, každý si vybaví zcela určitě Hřensko, Labské pískovce, Děčín, prostě krajinu kolem Labe. Vydejte se však s námi na cesty a objevte krásy Podkrušnohoří. Budete žasnout, jak může být krajina považovaná za zdevastovanou povrchovými doly nečekaně krásná a jaké skryté skvosty nabízí.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Poznejte podzemí Krušných hor a téměř neznámé skvosty UNESCO

Výlety do Krušných hor nemusí mířit jen na Klínovec nebo do Jáchymova: zajímavé totiž není jen to, co vidíte na povrchu, ale i podzemní prostory. Celé pohoří je protkané stovkami kilometrů důlních chodeb, které jsou leckdy starší než 500 let. Víte, že krušnohorský hornický region slaví již pět let od zápisu na seznam kulturního dědictví UNESCO? Hornické památky Erzgebirge v saském a českém Krušnohoří byly zapsány na Seznam světového dědictví UNESCO 6. července 2019. Kam se vydat za zážitky na výlet, a která místa si prohlédnout na vlastní oči?

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe: setkání pod sopkou a další cestovatelské pikanterie

Johann Wolfgang Goethe (28. 8. 1749 – 22. 3. 1832), německý spisovatel, básník, dramatik a tvůrce legendárního Fausta, miloval české lázně: do Karlových Varů se vracel celý život, zamiloval si i Mariánské a Františkovy Lázně. Víte, že v Karlových Varech začal i jeho vůbec nejdelší výlet v životě?

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Karavanem od jara do zimy: do Krušných hor na Klínovec a Boží Dar

Krušné hory jsou pro karavanisty mimořádně přitažlivé: 160 kilometrů dlouhé pohoří nabízí spousty zážitků, krásných míst a odlehlých silniček. Zcela zvláštní místo má mezi všemi zajímavostmi vyhrazený nejvyšší vrchol Krušných hor Klínovec a blízké městečko Boží Dar. Vydejte se sem a uvidíte sami.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro zimní výlet na Klínovec

Míříte za zimními zážitky do Krušných hor? Pak rozhodně nesmíte vynechat Klínovec, s 1244 metry nejvyšší vrchol Krušných hor. Je oblíbeným cílem výletů v každém ročním období a kromě perfektního výhledu do okolí nabízí výborné sportovní vyžití. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zimních zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet za hranice do Německa, do lázní Oberwiesenthal a na horu Fichtelberg.

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

#světovéČesko: objevte tajemství zázračné radonové vody v lázních Jáchymov

Nedávno Jáchymov oslavil 500 let od svého založení města. Právě tady také získala Marie Curie-Skłodowská radioaktivní rudu pro svůj světoznámý výzkum a v roce 2019 se město společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Navíc sem už více než sto let jezdí lidé z celého světa do slavných radonových lázní.

#světovéČesko a Ústecký kraj

#světovéČesko a Ústecký kraj

Když se vydáte na severozápad, už zdálky vás přivítá snové údolí Labe zvané Porta Bohemica a okolní hory, kopce a skály. Při pohledu na špičaté vrcholky vyhaslých sopek s jejich nekorunovanou královnou Milešovkou se ani #světovéČesko neubránilo všetečné myšlence, zda se v jejím nitru přece jenom dosud neukrývají poslední plamínky života – třeba jako ve vulkánu Pico de Teide na Kanárských ostrovech, který se nejvyšší hoře Českého středohoří v mnohém podobá: sopečným původem, oslňujícím výhledem i svým tvarem.

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

#světovéČesko a retro lanovka – rekordmanka na Komáří vížku

Lanovka na Komáří hůrku v Krušných horách toho pamatuje opravdu hodně: poprvé se rozjela 25. května 1952. Jezdí dodnes a jako jediná svého druhu na světě se dokonce se dočkala zařazení mezi chráněné technické památky. Čeká vás jízda v jedinečném retro stylu, krásné výhledy a také spousta zajímavostí v nejbližším okolí.

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

#světovéČesko a malý pařížský výlet do Teplic

Proč se Teplicím až do druhé světové války říkalo Salon Evropy či malá Paříž? Bylo to kvůli atmosféře historického centra s elegantními domy, kulturní úrovni, působivé architektuře lázeňských sanatorií a hlavně zástupům lázeňských hostů z celé Evropy. Do nejstarších lázní v Česku zkrátka museli alespoň jednou v životě přijet všichni: králové, malíři, básníci a nejlepší umělci své doby.

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Hornický region Erzgebirge – Krušnohoří je nově zapsán na seznam UNESCO

Česká republika dosáhla zapsání Krušnohoří na seznam UNESCO! O zápisu rozhodl výbor pro světové dědictví UNESCO na svém zasedání v ázerbájdžánském Baku v sobotu 6. 7. 2019. Na české straně tato oblast zahrnuje pět lokalit – Hornickou kulturní krajinu Jáchymov, Hornickou kulturní krajinu Abertamy-Boží Dar-Horní Blatná, Hornickou kulturní krajinu Krupka, vrch Mědník a Rudou věž smrti u Ostrova. Na německé straně dosáhlo zápisu 17 lokalit.

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Z Jáchymova až do Ameriky: 500 let od vzniku nejslavnější české mince

Jáchymovský tolar, který dal jméno slavným dolarům, zanedlouho oslaví 500 let. K výročí dostal hezký dárek: město, kde se začal razit, se společně s Krušnohorskou kulturní krajinou dočkalo zápisu na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

#světovéČesko a hornické památky Krušnohoří s puncem UNESCO

Fandové technických památek, starých dolů, štol, hornických muzeí a plavebních kanálů míří do Krušných hor! Zájem probudil zápis Krušnohorské hornické krajiny mezi památky UNESCO. A protože šlo o společný projekt dvou zemí, pět hornických lokalit na české straně Krušných hor doplňuje sedmnáct dalších v Německu.

Další aktuality

Za vinobraním se vypravte o víkendu na roudnický zámek

Na vinobraní v Roudnici nad Labem si v sobotu 7. září 2024 můžete vybrat z široké nabídky vína, burčáku a občerstvení. Součástí Roudnického vinobraní v zámeckém areálu bude i hudební festival s programem na dvou scénách. Ať už vás na tuto oblíbenou slavnost přivede chuť na burčák, koncerty, nebo touha aktivně strávit den se svou rodinou či přáteli, máte se opět na co těšit
7. září 2024 7:37
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Nenechte si ujít Den otevřených dveří přehrady Fláje

Portál Kudy z nudy tentokrát udělá radost milovníkům technických památek. V sobotu 7. září 2024 se bude konat Den otevřených dveří přehrady Fláje. Naskýtá se tak možnost podívat se do útrob přehrady, která bude pro všechny zájemce otevřená od 9:00 do 16:00 hodin. Exkurze do hráze jsou navíc bez rezervace.
5. září 2024 14:00
Zážitky, Ústecký kraj

Jak poznat Lovosice za jeden den

Renesanční zámek a secesní radnice, plavba lodí po Labi, hora Lovoš a Opárenské údolí, lesopark Osmička, rozhledna a krásná okolní příroda: to jsou Lovosice, město v srdci Českého středohoří. Jsou ideálním místem pro jednodenní výlet, ale můžete se tu také zastavit cestou na dovolenou anebo při výletu vlakem po Švestkové dráze. Na Kudy z nudy vám nabídneme místa v Lovosicích a jejich okolí, která snadno poznáte za jediný den.
4. září 2024 8:11
Zážitky, Ústecký kraj

Žatecká Dočesná je tady: užijte si tradiční vrcholnou akci královského města

Velkolepé oslavy chmelu a piva slibuje další ročník Dočesné v Žatci. Právě díky kvalitnímu žateckému chmelu je české pivo tak výjimečné! Ochutnávat se bude pivo od téměř padesátky pivovarů z celé naší republiky i ze zahraničí. Kromě tradičních soutěží, jako jsou například tanec s korbelem na hlavě nebo ruční česání chmele, se návštěvníci mohou těšit na bohatý kulturní program ve dnech 6. až 7. září 2024.
3. září 2024 13:00
Gurmánská turistika, Ústecký kraj

Ústecko si připomene 211. výročí bitvy u Chlumce

Ústecko zažije rekonstrukci napoleonských šarvátek a bitev, které připomenou 211. výročí slavného střetu koaličních vojsk Rakouska, Ruska a Pruska s francouzskou armádou generála Vandamma. Hlavní sobotní bitva 7. září se bude tradičně odehrávat na bojišti Chlumec pod Horkou, od středy 4. do pátku 6. září budou v okolních obcích Petrovice, Tisá, Telnice a Velké Chvojno probíhat další doprovodné akce. Můžete se těšit na dobový vojenský tábor, pochody vojsk a samozřejmě šarvátky a bitvy. V té hlavní, sobotní, vojáci nasadí do boje kromě pěchoty i dělostřelectvo a jízdu s koňmi.
2. září 2024 12:00
Kultura, Ústecký kraj

Znáte České středohoří? Udělejte si krásný výlet do přírody a zdolejte tamější vrcholy!

České středohoří je zvláštní krajina kopců a vrcholů o rozloze 1063 km². Svůj dramatický vzhled získalo v průběhu třetihorní vulkanické činnosti a následným zvětráváním a erozí během četných změn klimatu ve čtvrtohorách. Dnes jsou sluncem vyhřáté stráně kopců sopečného původu domovem mnoha vzácných druhů bezobratlých živočichů a rostlin, které se v okolní zemědělské krajině již nenachází. Specifické přírodní podmínky jsou také důvodem, proč je České středohoří jedna z nejbohatších oblastí na množství druhů rostlin a živočichů v České republice. Žije zde několik desítek druhů, které se počítají mezi kriticky nebo silně ohrožené živočichy. A kde poznat přírodní krásy z první ruky či na jakou horu v Českém středohoří vyšplhat? To vám poradí Kudy z nudy ve svých dnešních tipech.
30. srpen 2024 14:00
Příroda, Ústecký kraj

Zoo Děčín se rozloučí s prázdninami oslavou 75. narozenin a medvědím rekordem

Jak se stylově rozloučit s prázdninami? Přeci v Zoo Děčín! V sobotu 31. srpna 2024 oslaví děčínská zoo 75. narozeniny a zároveň se pokusí o vytvoření nového českého rekordu, který bude spočívat v tom, aby se v zoo sešlo co nejvíce lidí v tričku s medvědem. Dospělý v tričku s medvědem zaplatí vstupné 75 Kč, děti, studenti a senioři pak za pouhou padesátikorunu. Tak už máte své tričko?
29. srpen 2024 14:55
Příroda, Ústecký kraj

Rozhledna na Děčínském Sněžníku slaví 160 let!

Letos je tomu 160 let, kdy jedna z nejstarších a nejkrásnějších českých rozhleden byla poprvé zpřístupněna veřejnosti. Stalo se tak v roce 1864. Třicet metrů vysoku kamennou věž nechal na nejvyšší stolové hoře Labských pískovců vybudovat majitel panství hrabě František Antonín Thun. Jako součást trigonometrického systému sloužila hlavně pro potřeby zeměměřičů, ale už od samého počátku umožňovala i výletníkům daleké výhledy do oblasti Českosaského Švýcarska, Českého středohoří a Krušných hor.
28. srpen 2024 6:00
Příroda, Ústecký kraj