ÚvodVýletyCesty poznáníPo stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Po stopách šlechtických rodů: s rodem Lobkowiczů krajem vinic z Litoměřic do Roudnice a na Říp

Biskupské město Litoměřice, vinicemi obklopená Roudnice nad Labem, a krásné výhledy do krajiny Českého středohoří, na hrad Hazmburk i památnou horu Říp, symbol našich národních dějin. Pojďte se toulat krajinou po stopách vína a šlechtického rodu Lobkowiczů.
Kdysi bývaly po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách právě Litoměřice. Ke katedrále sv. Štěpána se vztahuje darovací listina z roku 1057, která se zmiňuje o okolních vinicích a vinařích a představuje dosud nejstarší objevenou písemnou zprávu o českém vinařství.
 

Litoměřické vyhlídky

LitoměřiceLitoměřicích stojí za vidění především malebné historické centrum, obklopené gotickými hradbami, vyhlídkovými terasami a parky. Příjemným místem jsou hradební parkány, odkud je krásný výhled na část města s biskupskou rezidencí a panorama Českého středohoříhradem Házmburkem. Dobře je vidět i památná hora Říp.

V Litoměřickém hradu si prohlédnete interaktivní expozici vinařství, k procházkám láká historické náměstí s vyhlídkovou věží Kalich, která se stala jedním ze symbolů města, několik galerií, kostelů i historická sklepení. Projít můžete na hradební parkány, odkud je krásný výhled na staré město s Dómským pahorkem.
 

České středohoří a hrad Házmburk

Dominantou Českého středohoří je hrad Házmburk, jehož silueta se dvěma věžemi je vidět ze všech světových stran na desítky kilometrů daleko. Pod hradem jsou prý vytesány podzemní místnosti a tajné zazděné chodby, které kdysi Házmburk propojovaly s hrady Košťálovem a Budyní.

Stejně jako je úchvatný pohled z dálky na hrad, je fascinující výhled z něj. K hradu se nejlépe dostanete od parkoviště u obce Klapý.
 

Vína z Roudnice

Z Házmburku zamiřte do Roudnice nad Labem. Zdejší zámek po staletí sloužil jako hlavní knížecí a později vévodské sídlo rodiny Lobkowiczů. Dnes v zámeckém podzemí zrají vína z vinařství Zámek Lobkowicz Roudnice. Rodina se pěstování vinné révy a výrobě vína v Roudnici věnuje již od roku 1603. Bílá i červená vína odráží charakter nejsevernější české vinařské podoblasti. Roudnické Svatovavřinecké bylo podáváno k hlavnímu chodu při státnickém setkání prezidenta Václava Havla a královny Alžběty II. v roce 1996.
 

S praotcem Čechem na Říp

Symbolem českých národních dějin je hora Říp, ležící jižně od Roudnice nad Labem a spojená s legendou o příchodu praotce Čecha a jeho družiny. Na vrcholu stojí románská rotunda sv. Jiří s polokruhovou apsidou a válcovou západní věží, od 17. a 18. století oblíbené poutní místo. Portál, velká půlkruhová sklenutá okna a socha sv. Jiří s drakem v interiéru pocházejí z druhé poloviny 19. století. V roce 1868 byl z Řípu odvezen základní kámen pro Národní divadlo, který do Prahy doprovodilo asi dvacet tisíc lidí.

Horu a její okolí původně vlastnil panovník, od roku 1143 patřila Strahovskému klášteru. V 16. století pozemky koupil Vilém z Rožmberka a po jeho smrti Říp coby majetek jeho čtvrté manželky Polyxeny z Pernštejna přešel do majetku Lobkowiczů. Pozemky získala rodina zpět spolu s ostatním rodovým majetkem po roce 1989 v restitucích.

Jméno hory přejali Slované od předchozích obyvatel, jeho původ lze hledat až v době bronzové a podle všeho znamená jednoduše „hora“. Až do konce 19. století byl kopec holý, dnes jeho svahy pokrývá les tvořený hlavně duby a habry. Ačkoli Říp je výsledkem vulkanické činnosti, nejde o vyhaslou sopku. Tvoří ho ale čedič, specifická hornina s velkým množstvím magnetovce, což způsobuje v okolí hory například vychylování střelky kompasu.