Tato akce již proběhla a není tedy aktuální. Prohlédněte si
aktuální akce v okolí této již neaktuální akce, prozkoumejte
aktuální akce v regionu Praha nebo navštivte
Výstavy v celé ČR.
Malý svět tajných zásuvek a bohatého dekoru představuje výstava dvou desítek vzácných kabinetů ze sbírky UPM a dalších státních i soukromých sbírek. Poprvé v historii se tak tyto kabinety setkávají na jednom místě, některé z nich dokonce vůbec poprvé opustily svou domovskou lokaci.
Malý svět tajných zásuvek a bohatého dekoru představuje výstava dvou desítek vzácných kabinetů, schrán pro uchovávání vzácných předmětů, ze sbírky UPM, Národního památkového ústavu, Lobkowicz Collections, o. p. s., Severočeského muzea v Liberci i soukromých sbírek. Poprvé v historii se tak tyto kabinety setkávají na jednom místě, některé z nich dokonce vůbec poprvé opustily svou domovskou lokaci. „Kabinety 16. a 17. století patří k nejzajímavějším realizacím v historii uměleckého řemesla. Už prvotním posláním jako schrána pro uschování drahocenných předmětů a svým výrazně uměleckým charakterem se kabinet vždy vymykal běžným kategoriím nábytkové tvorby,“ podotkl Jiří Fronek, kurátor výstavy.
Dávné kořeny novověkých kabinetů lze sledovat již ve vyspělých kulturách starověku, přední místo zaujímal v luxusním mobiliáři panovnických dvorů evropského novověku, ale svou vrcholnou roli sehrál v éře manýrismu a časného baroku, kdy se jako Kunstkammer en miniature stal svébytným uměleckým dílem, reprezentujícím složitý myšlenkový svět idejí novověké přírodní filosofie.
„Právě kabinety v renesančních a barokních kunstkomorách sloužily jako studnice moudrosti a představovaly svébytný mikrokosmos, který umožňoval poznat tajemství univerza a nabízel také mnohá překvapení“, upozornil Radim Vondráček, ředitel Uměleckoprůmyslového musea v Praze, které má obsáhlou sbírku těchto uměleckých předmětů.
Celkem devět vzácných kabinetů, jež patří k nejcennějším částem mobiliáře řady historických sídel, zapůjčil Národní památkový ústav. Nejstarší kabinety pocházejí z poslední třetiny 16. století. „Jsem ráda, že se tyto vzácné artefakty vůbec poprvé představí na souborné výstavě zaměřené na tento fenomén. Výstava tak zároveň prezentuje rozličné výzdobné techniky, mistrovské intarzie, reliéfní řezby, florentskou mozaiku včetně zdobení drahými kameny, miniaturní malby i dekorace drobnými plastikami,“ uvedla Naďa Goryczková, generální ředitelka Národního památkového ústavu.
„Opětovným navázáním spolupráce s tak významnou institucí, jakou je Uměleckoprůmyslové museum v Praze, a to formou reciproční zápůjčky mistrovských děl ze 17. století, naplňují Lobkowiczké sbírky slogan kulturní organizace House of Lobkowicz, který zní: Sdílíme minulost, tvoříme budoucnost,“ řekla Dita Baker, ředitelka správy Lobkowiczkých sbírek.
Na vzniku kabinetů se spolupodílela řada řemeslných a výtvarných disciplín. Za součinnosti ebenistů, rytců, řezáčů kamenů, zlatníků, sochařů, malířů a dalších specialistů vznikala jedinečná díla určená pro rezidence monarchů a velmožů. V době manýrismu a časného barokazačal také být kabinet vnímán a oceňován jako vzácný sbírkový artefakt, honosný exponát i součást osobní reprezentace. Řada nejvzácnějších kusů byla vytvořena pro účely vysoké diplomacie jako dary panovníků a šlechticů. Spolu s významnými malířskými a sochařskými díly se kabinet stal přímo synonymem přepychu, bohatství a moci.
Součástí výstavy je edukační sál, ve kterém se návštěvníci mohou seznámit s materiály, ze kterých se kabinety vyráběly, i s ukázkami postupů jejich výzdobných technik.
Ve spolupráci s Národním památkovým ústavem a House of Lobkowicz
Doprovodné programy pro veřejnost:
Cyklus komentovaných prohlídek výstavy s kurátorem:
úterý 23. 1., 13. 2., 12. 3. 2024 vždy v 18 hodin
Přednáška:
Kabinety. Parvus Mundus - PhDr. Jiří Fronek, Ph.D., úterý 27. 2. v 18 hodin