ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech
Památky

7 věcí, které nevíte o… korunovačních klenotech

Poslechněte si audio verzi článku
Kdyby existovalo české království, vídali bychom korunovační klenoty častěji. Jenže krále ani královnu nemáme, a tak Svatováclavská koruna, žezlo, jablko i korunovační plášť odpočívají téměř trvale tam, kde je nikdo nevidí: hluboko ve zdech svatovítské katedrály na Pražském hradě. Kdo to rozhodl a jak složité je české korunovační klenoty dostat na denní světlo? A jak to mají zařízeno v jiných zemích?
Svatováclavská koruna, část kolekce českých korunovačních klenotů, nejvzácnějšího pokladu naší země
Osmihranná koruna Svaté říše Římské národa německého z druhé poloviny 10. století, kterou byli korunováni říšští císaři

1. Koruna pro Karla IV.



Sebehezčí slova ani fotografie nestačí, alespoň jednou v životě by korunovační klenoty měl na vlastní oči vidět každý Čech. Jenže bylo to přání Karla IV. a dodnes se dodržuje: korunovační klenoty se vystavují pouze při výjimečných příležitostech, jako je výročí vzniku České republiky, volba prezidenta anebo výročí Karlova úmrtí či narození. Od roku 2024 jsou vystaveny každoročně také při příležitosti státního svátku sv. Václava, který si připomínáme 28. září jako Den české státnosti.

Zatímco koruna, žezlo a jablko jsou trvale uloženy v korunní komoře v chrámu sv. Víta zamčené sedmi klíči, korunovační plášť ze zlatohlavu lemovaný hermelínem odpočívá ve speciálním klimatizovaném depozitáři ve sbírkách Pražského hradu. Zato zlatý relikviářový kříž zvaný Korunovační a obřadní Svatováclavský korunovační meč jsou k vidění běžně ve stálé expozici Svatovítského pokladu na II. hradním nádvoří.

České korunovační klenoty – výstava na Pražském hradě
 

2. Čtvrtá nejstarší… a nejméně viditelná

Téměř dva a půl kilogramu vážící Svatováclavská koruna, kterou dal Karel IV. zhotovit k vlastní korunovaci v roce 1346, patří k nejstarším korunovačním klenotům evropských panovníků. Starší je zřejmě jen lombardská železná koruna, jíž byli korunováni římští králové při cestě k císařské korunovaci do Říma (například v roce 1355 náš Karel IV.), vystavená v katedrále v Monze, koruna a jablko římských císařů, vystavené v Císařské klenotnici ve Vídni, a Svatoštěpánská koruna. Také ta je společně s jablkem, žezlem a mečem uherských králů vystavená trvale, a to v nejhonosnějším sále budovy maďarského parlamentu v Budapešti. Uherskou korunu provází zajímavá kuriozita: křížek na jejím vrcholu byl údajně poškozen při tajném vynášení z královského paláce a nikdy nebyl narovnán.
 

3. Jak klenoty cestovaly?

Když Karel IV. založil hrad Karlštejn, nešlo jen o venkovskou rezidenci, ale také o nedobytnou pokladnici, střežící největší klenoty Svaté říše římské. Podle původního Karlova záměru sice korunovační klenoty vůbec neměly opustit Prahu, ale na Karlštejn je nechal převézt už jeho syn Václav IV. na počátku 15. století. Na Pražský hrad se vracely jen při korunovačních slavnostech. Mezitím hodně cestovaly: při husitských bouřích byly odvezeny do uherského Visegrádu a pak do Norimberka, nějakou dobu strávily na hradě Velhartice, po bitvě na Bílé hoře se pro změnu ocitly na pražské Staroměstské radnici, v Českých Budějovicích a nakonec ve Vídni, odkud se do českých zemí vrátily až v roce 1791 při korunovaci císaře Leopolda II. českým králem. Naposledy Svatováclavská koruna posloužila v roce 1836, kdy byl českým králem korunován císař Ferdinand I. Dobrotivý.
 

4. Královskou cestou do katedrály

Nejkrásnější trasa historickým centrem Prahy je Královská cesta. Vede stejnými místy, kudy se ubíraly korunovační průvody českých králů, od Prašné brány přes Staré Město, Karlův most a Malou Stranu až na Pražský hrad. Během 398 let si po Královské cestě dojelo pro českou korunu dojelo 19 vládců, ovšem ten nejznámější, Karel IV. řečený Otec vlasti, mezi nimi nebyl. Tradice korunovačních cest byla založena až 60 let po jeho smrti.
 

5. Mysterium Svatováclavské koruny

Když nechal královskou korunu zhotovit Karel IV., proč se jí neříká Karlovská? Nejcennější památka českého státu a českého národa sice je symbolem moci, zároveň ale je zasvěcena sv. Václavovi. Podle Karlova záměru patří jemu, patronovi české země, a český král z jeho rukou jen symbolicky přejímá zemi do správy.
 

6. Žezlo a jablko zůstaly ve Vídni

Rakouské císařské korunovační klenoty s korunou panovníků Svaté říše římské, kterou nechal v roce 1602 zhotovit císař Rudolf II., osmihranná koruna Svaté říše Římské národa německého z druhé poloviny 10. století, kterou byli korunováni říšští císaři, žezla, jablka, meče, prsteny, kříže, náboženské relikvie, Burgundský poklad z 15. století a poklad Řádu Zlatého rouna: to je přehlídka skvostů, vystavených v Císařské klenotnici / Kaiserliche Schatzkammer v bývalém císařském paláci Hofburgu ve Vídni. Mezi všemi klenoty je vystaven i kel bájného jednorožce, ovšem podobně jako v barokní lékárně v Klatovech jde „pouze“ o kel mořského narvala. Nás ale mnohem víc zajímají žezlo a jablko: kousky v současné kolekci českých korunovačních klenotů totiž pocházejí až ze 16. století. Ve Vídni můžete vidět původní karlovské klenoty, jednodušší, méně zdobené a bez drahokamů. Patrně tam zůstaly po některém z mnoha stěhování.
 

7. Další korunovační klenoty

Korunovační klenoty to nemají jednoduché: pasou po nich lupiči, opakovaně se ztrácejí a občas je někdo dokonce zničí nebo roztaví. Takový osud potkal v 17. století britské korunovační klenoty; byly kompletně nahrazeny a nyní jsou vystavené v londýnském Toweru. Jednoduché to neměly ani polské korunovační klenoty: pokořené Polsko zbavili jeho symbolů státnosti Prusové, když v roce 1811 korunu, žezlo a jablko roztavili na mince.

Zajímavá je rovněž klenotnice moskevského Kremlu, kde se vystavená přehlídka pohádkových pokladů ruských carů. V záplavě zlatých a stříbrných předmětů, klenotů, korun, zbraní, brnění, trůnů a šatů vyniká několik slavných Fabergého vajec, symbolů carského luxusu, a Monomachova čapka, někdejší koruna moskevských velkoknížat a ruských carů ze zlata a drahokamů, lemovaná kožešinou. Její původ je neznámý, možná vznikla už v 8. či 9. století, ke korunovacím ruských carů sloužila až do roku 1682.
 

Výstavy originálu i replik korunovačních klenotů

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

7 věcí, které nevíte… o Vladislavském sálu na Pražském hradě

Jak dobře znáte Pražský hrad? Víte, kde mezi stovkami oken najdete ta, která patří Vladislavskému sálu? Kdy vznikl, proč se jmenuje právě Vladislavský, k čemu všemu sloužil a jak vypadal v minulých staletích? Vypravte se s Kudy z nudy na výlet hluboko do minulosti, do časů končící gotiky a počátků renesance. Tehdy se zrodil reprezentativní prostor, dnes pevně spojený s českou státností.

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Nejvzácnější poklad naší země – korunovační klenoty Českého království

Soubor Českých korunovačních klenotů tvoří Svatováclavská koruna s čepičkou, poduškou a pouzdrem, královské jablko s pouzdrem, královské žezlo s pouzdrem a korunovační roucho. Spolu s korunovačními klenoty bývá vystavován zlatý relikviářový kříž, zv. Korunovační, a obřadní korunovační meč, zv. Svatováclavský.

Jak poznat Prahu za jeden den

Jak poznat Prahu za jeden den

Chcete navštívit Prahu, ale nemáte moc času? Kudy z nudy vám přináší několik skvělých nápadů, jak poznat ta nejhezčí místa během jediného dne. Samozřejmě můžete náš návod použít i jako tipy pro vícedenní dovolené a pobyt si prodloužit, třeba na dva dny nebo na prodloužený víkend.

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Mistr Theodorik – nejstarší malíř, kterého známe jménem

Král a císař Karel IV. z rodu Lucemburků byl velkým mecenášem umění. V jeho službách pracovali vynikající umělci jako Matyáš z Arrasu, Petr Parléř či Mistr Theodorik (kolem 1320 – před březnem 1381, zřejmě Praha), malíř deskových obrazů a nástěnných maleb v období vrcholné české gotiky.

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž – jedna z nejcennějších středověkých zlatnických prací v Česku

Závišův kříž je unikátní zlatnické dílo, které už zhruba 800 let opatrují cisterciáci v klášteře ve Vyšším Brodě. Hodnota kříže, který byl zhotoven ve 13. století, je podle historiků srovnatelná s českými korunovačními klenoty. Klášteru je podle pověsti daroval Záviš z Falkenštejna, který byl po popravě pohřben v kapitulní síni kláštera.

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci Kultura

Příběh Pražského hradu – stálá expozice ve Starém královském paláci

Příběh hlavního hradního komplexu v ČR a lidí s ním spojených, tedy panovníků a prezidentů přes šlechtice a dvořany, proslulé umělce, stavitele, architekty či vědce až po řemeslníky a služebnictvo, vám představí expozice Příběh Pražského hradu ve Starém královském paláci na Pražském hradě.

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex Památky

Pražský hrad – nejkrásnější a největší hradní komplex

Pražský hrad, který je tradičním sídlem českých panovníků a od roku 1918 také sídlem prezidenta republiky, je nejnavštěvovanější památkou Česka. Postupnými přístavbami a úpravami Pražského hradu vznikl jeden z největších hradních komplexů na světě, který denně navštěvují tisíce návštěvníků.

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn Památky

Kaple svatého Kříže na hradě Karlštejn

Kaple svatého Kříže patří k místům, které ohromují svou krásou, ale i zvláštní vnitřní silou. Silný dojem vyvolávala i v českém králi a římském císaři Karlu IV., který ji nechal vybudovat jako unikátní pokladnici pro říšské korunovační klenoty.

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty Památky

Karlštejn – hrad ochraňující korunovační klenoty

Hrad Karlštejn, gotický skvost na jihozápad od Prahy, nechal v roce 1348 vystavět Karel IV., aby zde uchoval vzácné korunovační klenoty. Na hradě Karlštejn můžete prozkoumat nejen české korunovační klenoty a sbírku svatých relikvií, ale také prožít svůj Den na Karlštejně.

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Věda a historie není nuda: kde si prohlédnete nejdražší a nejvzácnější církevní skvosty?

Co spojuje obří zlatý kočár, fascinující monstrance plné zlata a perel, relikviář vykládaný zlatem, stříbrem a drahými kameny, anebo reliéf s Pannou Marií a Ježíškem? Je to jejich astronomická hodnota, někdy potvrzená aukční síní, častěji však jen odhadovaná a šeptaná bokem. Vydejte se s portálem Kudy z nudy na přehlídku skutečných církevních pokladů.

Věda a historie není nuda: když Karel IV. psal zákony aneb Karolínský majestát / Maiestas Carolina

Věda a historie není nuda: když Karel IV. psal zákony aneb Karolínský majestát / Maiestas Carolina

Byl podzim 1350 a český král Karel IV. zmizel ze světa. Kronikář mlčeli a jen hrstka věrných věděla, co se děje. Co se stalo dnes už víme i my: král se léčil po zranění v turnajovém klání. Ovšem nebyl by to Karel, kdyby dlouhé měsíce zotavování nevyužil k práci. Současní historikové předpokládají, že právě v té době vznikl kodex Maiestas Carolina neboli Karolínský majestát.

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

7 věcí, které nevíte o... vzácných relikviích a relikviářích

Když se řekne relikviář, většina z nás si představí relikviář sv. Maura, uložený na zámku v Bečově nad Teplou: nádherně zdobenou truhlu, která tvarem připomíná domeček. Schrány na relikvie ale mohou vypadat docela jinak, ostatně i samotné relikvie bývají různě velké. Pojďme společně prozkoumat tajemný svět relikvií a relikviářů a poodhalit tak tajemství předmětů, které lidem pomáhaly překonávat bolesti a strasti pozemského života.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

7 věcí, které nevíte o... Václavovi IV.

Vytoužený dědic a milovaný syn velkého císaře, rozporuplný král, jehož nálady se měnily jako počasí, a také stavitel hradů, za jejichž hradbami hledal útočiště před neklidným světem: tím vším byl Václav IV. Která místa jsou spojená s jeho osudy a která si oblíbil?

7 věcí, které nevíte… o kulturních památkách, národních kulturních památkách a památkových rezervacích

7 věcí, které nevíte… o kulturních památkách, národních kulturních památkách a památkových rezervacích

Hrady, zámky, kostely, kláštery, divadla a radnice, ale také korunovační klenoty, dopravní stavby a technické památky: to všechno najdete v seznamu movitých i nemovitých kulturních památek České republiky. Na Kudy z nudy vám prozradíme, jak seznam vzniká, které památky byly zapsané jako první a jak se rozšiřuje.

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

10 tipů na oblíbená místa krále Karla IV. aneb ve stínu i na výsluní

Český král a římský císař Karel IV. byl jedním z nejvýznamnějších vládců středověké Evropy. Syn dědičky Přemyslovců Elišky a českého krále Jana Lucemburského se narodil 14. května 1316 v Praze, byl pokřtěn jako Václav a jméno Karel přijal při biřmování ve Francii. Zbožný a schopný panovník ovládal pět jazyků, stavěl hrady a katedrály, jako rytíř se účastnil mnoha turnajů a v naší zemi ho připomíná řada míst. Pojďte se na ně podívat s Kudy z nudy!

Toulky Prahou s Karlem IV.

Toulky Prahou s Karlem IV.

Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha), narozen jako Václav, byl jedenáctý český král vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Karel IV. byl římsko-německý král od července 1346 a od roku 1355 císař římský. Vydejte se s námi po stopách jedné z nejvýznamnějších osobností evropských dějin. Která místa v Praze by vám jeho veličenstvo ukázalo, kdyby se ujalo role vašeho průvodce?

Poznejte historické centrum Prahy

Poznejte historické centrum Prahy

Prahu provází pověst jednoho z nejkrásnějších měst světa už od středověku. Unikátní historické jádro společně s Pražským hradem, Karlovým mostem a množstvím kostelů, paláců a zahrad je zapsáno do Seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Praha je, ale také město s neopakovatelnou atmosférou, romantické a kypící životem, majestátní a lehce tajemné, zároveň však přátelské a blízké.

Viděli jste už největší hradní komplex na světě?

Viděli jste už největší hradní komplex na světě?

Majestátní budovy kolem tří nádvoří, Starý královský palác se stálou expozicí Příběh Pražského hradu, bazilika sv. Jiří, Zlatá ulička, věže Mihulka a Daliborka, jízdárna, míčovna, zahrady… tohle všechno a ještě mnohem víc nabízí Pražský hrad.

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů Kultura

Zámek Spálené Poříčí – bývalá skrýš korunovačních klenotů

Renesanční zámek byl postaven r. 1617 Adamem Vratislavem z Mitrovic na místě gotické tvrze. Dnes je využíván pro potřeby střední školy. Za zhlédnutí stojí slavnostní síň s původním renesančním stropem, národopisné muzeum, renesanční pískovcové portály i 2 rozsáhlé parky s romantickým altánkem.

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte hrady, které nebyly nikdy dobyty?

Znáte naše hrady, které nebyly nikdy dobyty? Pevností, které odolaly útoku nepřátel a mohou se pyšnit titulem „nedobytný hrad“ není mnoho, ale přesto je v našich luzích a hájích najdete. Z některých sídel měli panovníci dokonce takový strach, že je nechali schválně pobořit, jiným hradům se jako zázrakem podařilo přežít bez úhony až do dnešních dnů. Pojďte se s námi podívat, které to jsou a jaké zajímavé příběhy ve svých hradbách ukrývají.

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karel IV. – největší osobnost v českých dějinách

Karlova univerzita, Karlův most, Karlštejn – slavné české památky nesou jméno svého zakladatele, nejvýznamnějšího evropského panovníka pozdního středověku. Karel IV. (14. května 1316, Praha – 29. listopadu 1378, Praha) byl jedenáctý český král, vládnoucí jako Karel I. od srpna 1346 až do své smrti v listopadu 1378. Římsko-německým králem se stal od července 1346 a od roku 1355 císařem římským. Byl také italský (lombardský) král od roku 1355, burgundský (arelatský) král od roku 1365, moravský markrabě v letech 1333 až 1349 a lucemburský hrabě v období let 1346 až 1353. Byl to první český král, který se stal také císařem Svaté říše římské, a byl posledním korunovaným burgundským králem. Stal se tak osobním vládcem všech království Svaté říše římské.

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

#světovéČesko a katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha: klenot Pražského hradu

Hlavní a největší pražský chrám, duchovní symbol českého státu a impozantní koruna Pražského hradu: to je katedrála sv. Víta, Václava a Vojtěcha. V jejím interiéru objevíte spousty zajímavostí a na prohlídku se vyplatí vyhradit si hodně času: jsou tu nádherně vyzdobené kaple, podzemní hrobka českých králů anebo obří náhrobek sv. Jana Nepomuckého z čistého stříbra.

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella Kultura

Repliky Českých korunovačních klenotů ve šperkařství Graciella

Historičtí šperkaři vytvořili přesné repliky Českých korunovačních klenotů a částí Svatovítského pokladu jako poctu svému řemeslu a dovednostem. Unikátní exponáty můžete vidět v historickém šperkařství Graciella.

Vladislavský sál na Pražském hradě Památky

Vladislavský sál na Pražském hradě

Vladislavský sál ve Starém paláci na Pražském hradě vás ohromí svojí velikostí a zejména unikátně řešenou klenbou. Aby se panstvo nemuselo moc unavovat, tak se do něj vjíždělo přímo na koních. Unikátem je také to, že se do současnosti sál zachoval ve své původní podobě.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Hrad Karlštejn – nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV.

Nedobytné reprezentační sídlo císaře Karla IV., kam prý neměly přístup ženy, aby tu panovníka nic nerušilo ve státnických či teologických úvahách, bylo založeno jako sejf pro korunovační klenoty, svaté ostatky a státní písemnosti.

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí Památky

Karlovo náměstí v Praze – největší pražské historické náměstí

Karlovo náměstí bylo při založení Nového Města pražského v roce 1348 určeno za centrum jižní části Nového Města. Karel IV. se svými staviteli navrhl plán, sám se snad i osobně podílel na vyměřování, zakládal hlavní opěrné body, tržiště a kostely.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky