ÚvodAktuality10 tipů na místa svatého rozjímání
Památky

10 tipů na místa svatého rozjímání

Poznejte místa, která vás ohromí svým geniem loci a která lidé obdivují stovky let. Vydejte se po stopách poutníků na známá česká poutní místa. V tomto čase by měly být dveře příchozím otevřeny, aby zde našli klid a duchovní sílu, v dnešní době tolik potřebnou.
Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo Památky

Svatá Hora u Příbrami – obdivované mariánské poutní místo

Známé evropské mariánské poutní místo, barokní architektonický skvost, se tyčí nad městem Příbram již více než 300 let. Původní kapli ze 14. stol. roku 1647 přebudovali jezuité na svatyni, Svatá Hora stala jedním z nejznámějších poutních míst ve střední Evropě. V roce 2015 byla rekonstruována.

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí Památky

Kostel Jména Panny Marie Křtiny s poutním areálem a kostnicí

Významná památka barokní architektury, poutní místo s chrámem Jména Panny Marie podle projektu Jana Blažeje Santiniho. Jde o největší Santiniho stavbu na půdorysu řeckého kříže. Areál je mistrně zasazen do krajiny. Jedno z nejnavštěvovanějších poutních míst na Moravě.

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie Památky

Poutní místo v Hejnicích – impozantní bazilika Navštívení Panny Marie

Hejnice, ležící v zeleném údolí řeky Smědé a obklopené několika přírodními rezervacemi, má staletou poutní tradici. Tato obec bývá navštěvovaná především díky baroknímu kostelu, bazilice minor Navštívení Panny Marie, stojící na místě starého poutního místa, kterému se přezdívá český Mariazell.

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži Příroda

Poutní chrám Panny Marie Pomocné na Chlumku v Luži

Poutní areál, chrám Panny Marie Pomocné a jezuitská rezidence jsou významnou uměleckou památkou z rozhraní raného a vrcholného baroka. Jako komplexní umělecké dílo patří k nejvýznamnějším projevům doby kolem r. 1700 nejen v kontextu českého, ale celého středoevropského baroka.

Poutní kostel Chlum Svaté Maří Památky

Poutní kostel Chlum Svaté Maří

Nedaleko Sokolova se nachází velice půvabné místo. Dostalo název Chlum Svaté Maří a je jedním z nejvýznamnějších a nejkrásnějších barokních souborů v celé České republice. Jedná se o areál a komplex budov bývalého kláštera, k němuž se přidružil kostel svaté Maří Magdalény.

Poutní místo Homole Památky

Poutní místo Homole

Víte, kde jsou schody, které vedou do nebe? Leží blízko hradu Potštejna, nedaleko Kostelce nad Orlicí. Ve skutečnosti nevedou až do nebe, ale k poutnímu kostelu Panny Marie Bolestné na vrch Homole, dominantu zdejšího kraje.

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách Památky

Poutní místo Maria Hilf v Jeseníkách

V lesích jižně od Zlatých Hor se nachází obnovený poutní areál, zasvěcený Panně Marii Pomocné – Ochránkyni nenarozených (zvané jako Maria Hilf). Před druhou světovou válkou sem ročně přicházelo až sto tisíc poutníků, za komunistického režimu poutní místo pustlo a chátralo.

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě Památky

Poutní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě

Barokní chrám Panny Marie Bolestné ve Sloupě, který je významným poutním místem oblasti Moravského krasu, patří k významným architektonickým památkám oblasti. Stavěn byl v letech 1751 – 1754 boskovickým stavitelem Vavřincem Mertou podle projektu italského architekta M. A. Canevalle.

Velehrad – významné poutní místo Památky

Velehrad – významné poutní místo

Velehrad patří k nejvýznamnějším poutním místům v České republice. Chloubou farnosti je barokní bazilika s přilehlými budovami bývalého cisterciáckého kláštera. V roce 1927 byl udělen zdejšímu chrámu titul a výsady menší baziliky (bazilika minor).

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou Památky

Křížová cesta na Křížové hoře v Jiřetíně pod Jedlovou

Na Křížové hoře (563 m n. m.) nad obcí Jiřetín pod Jedlovou vzniklo v 18. století poutní místo spojené s legendou o zjevení Spasitele na kříži. Křížová cesta bývá prvním turistickým výšlapem z Jiřetína směrem na vrchol Jedlové hory.

Další aktuality

Po stopách české architektury: Poznejte stavby architekta Ondřeje Chybíka

Ondřej Chybík se narodil 27. dubna 1985 v Brně. Vystudoval architekturu na Vysokém učení technickém v Brně, v postgraduálním studiu urbanismu pokračoval ve Švýcarsku, po studiích pracoval ve vídeňském atelieru PPAG. V roce 2010 založil v Brně spolu se svým kolegou Michalem Krištofem architektonický ateliér Chybik+Kristof Architects & Urban Designers. Jejich stavby získávají světová ocenění. Nedávno otevřeli studio v Londýně a navrhují domy nejen pro britskou metropoli, ale i pro New York, Tiranu, Berlín nebo Krakov.
21. prosinec 2024 6:00
Památky

Užijte si zimní prohlídky nejen hradů a zámků

Patříte k milovníkům památek a rádi byste se i v zimním období vydali na prohlídku hradů a zámků? Pak vám dnešními tipy určitě uděláme radost – Kudy z nudy vám totiž přináší přehled zimních prohlídek hradů, zámků a dalších památek, které jsou otevřené přes zimní období. Při vybírání výletů však buďte pozorní – někde vás uvítají o víkendech, jinde naopak přes týden. Kdy a kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
19. prosinec 2024 16:00
Památky

Nesem vám noviny aneb vánoční prohlídky s novinkami letošní sezóny

Proč nepoznat kouzlo českých Vánoc a tradic na hradě nebo zámku? Máme pro vás několik tipů, jak si příjemně navodit tu pravou vánoční náladu při netradičních prohlídkách během Vánoc a také v období mezi svátky. A navíc se jedná o místa, která byla buď nějakou dobu uzavřená anebo se poprvé otevírají turistům i v zimním období.
18. prosinec 2024 16:00
Památky

Na kterých hradech a zámcích bude otevřeno i na Štědrý den?

Vánoční prohlídky hradů a zámků mají neopakovatelnou atmosféru, zvlášť tam, kde je otevřeno i na Štědrý den. Takových míst není mnoho: zajedete se podívat do Českého Krumlova k medvědům, na zámek Loučeň, hrad Loket anebo do kláštera Kladruby?
18. prosinec 2024 8:00
Památky

Putujte s Kudy z nudy na nejkrásnější pohádková místa u nás

Na oblíbené, nestárnoucí pohádky se už dívají celé generace Čechů. Některé se natáčely na všeobecně známých místech, ale lokality jiných zase tak dobře známé nejsou. Právě proto jsme pro vás připravili několik tipů, kam zajet s dětmi za pohádkovými exteriéry a zaručujeme, že ani vy se nebudete nudit, místa jsou to totiž přímo pohádková.
14. prosinec 2024 9:01
Památky

10 tipů, kde si prohlédnete zajímavé orloje po celý rok aneb ve stínu i na výsluní

Když se řekne orloj, zřejmě si vybavíte hlavně ten nejznámější a také největší, na který se jezdí s nadšením dívat lidé z celého světa: orloj na Staroměstské radnici v Praze. Orlojů ale je v naší zemi víc a téměř každý rok se objeví nějaký nový. Není se čemu divit, šikovné ruce, fantazie a vynalézavost jejich tvůrců a našich řemeslníků zřejmě nemá meze!
12. prosinec 2024 7:00
Památky

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejúžasnější poklady České republiky

Objevování historie, touha po dobrodružství a také fantastické příběhy o náhodách: to všechno provází úžasné české poklady. Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat nejcennější poklady České republiky! Možná vás překvapí, že to nemusí být jen zlaté koruny, mince a šperky, ale také lebky, meče anebo láhve starého vína.
11. prosinec 2024 16:51
Památky

Schované v lese: zimní procházky k dobře utajeným památkám

Zážitky z objevování neznámého a prapodivného: přesně to vás čeká, pokud se s portálem Kudy z nudy vypravíte na pár míst, skrytých lidským očím. Jsou pitoreskní a zvláštní, romantická i strašidelná, jedno ale mají společné: zná je opravdu jen málokdo.
10. prosinec 2024 10:00
Památky