ÚvodAktualityKam na výlet pod rouškou tmy?
Příroda

Kam na výlet pod rouškou tmy?

Vadí vám na zimním čase to, že se rychle stmívá a pozdě rozednívá? Zkuste se na to podívat jinak – je to příležitost vypravit se na výlet na místa, která vyniknou jen pod rouškou tmy – vyhlídky na zářící město, místa s chráněnou tmavou oblohou a tisíci hvězdami či pohled na probouzející se den při východu slunce.
Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu Příroda

Unikátní spirálová rozhledna v Kobylí na Kobylím vrchu

V Kobylí na Břeclavsku objevíte krásnou rozhlednu. Unikátní je především svým tvarem a tím, že je přístupná i pro vozíčkáře. Stavba byla postavena roku 2018. Rozhledna vysoká 7,5 metru stojí na nejvyšším bodě v obci, a to Kobylím vrchu, kterému místní říkají Homole, ve výšce 334 metrů nad mořem.

Veselská rozhledna u Oder Příroda

Veselská rozhledna u Oder

Krytá dřevěná vyhlídková věž vysoká 13 m nabízí výhled na vrcholky Oderských vrchů, Beskyd, Hostýnských vrchů i na Moravskou bránu. Dostanete se k ní pohodlně po silnici vedoucí z Veselí do Oder.

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory Příroda

Pastevní vrch a rozhledna Růženka – neskutečné výhledy na Saské Švýcarsko a Lužické hory

Oblý vrch nad východním okraji Růžové (405 m n. m.) byl v minulosti odlesněn pastvou dobytka (z této skutečnosti vychází název, zavedený po roce 1945). Daleké výhledy, které poskytoval, umožnily jeho využití k ostraze celého kraje. Naposledy zde strážní službu konali rakouští vojáci v zimě 1806–7.

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko Příroda

Jeskyně Víl – ledová jeskyně v národním parku České Švýcarsko

Víte jak se dostanete z přítomnosti rovnou do pohádky? Nedaleko Kyjova v Křinickém údolí se nachází skalní převis s podzemními prostorami ve kterých zima každoročně vykouzlí čarokrásnou ledovou výzdobu.

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska Příroda

Sněžka – nejvyšší hora Česka i Slezska

Sněžka (1603 m n. m.) je nejvyšší hora v Krkonoších a v České republice. Vyhledávaný výletní cíl a rozhledový bod ve východní části Krkonoš na česko-polské hranici. Díky své výšce poskytuje neomezený panoramatický výhled do daleké krajiny.

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu Příroda

Rozhledna Vávrova lávka v Chebu

Čtyřicetimetrová lávka pro pěší a cyklisty překonává v chebském parku Krajinka tok řeky Ohře. Lávka je zavěšena jako padací most na desetimetrové hranolové vyhlídkové věži. Lávku navrhl známý architekt a herec David Vávra.

Kaple sv. Antonína na Ondřejníku v Beskydech Příroda

Kaple sv. Antonína na Ondřejníku v Beskydech

Romantická kamenná kaple pochází z roku 1933. Dali ji vystavět manželé Látalovi z Ostravy spolu s horským hotelem Solárka, který vyhořel a již neexistuje.

Manětínská oblast tmavé oblohy Příroda

Manětínská oblast tmavé oblohy

Stranou ruchu měst, na pomezí Plzeňska a Karlovarska, leží polozapomenutý kout naší země. Díky řídkému osídlení a venkovskému charakteru se oblast vyznačuje v rámci ČR výjimečně malým množstvím světelného smogu, zachovalým nočním prostředím a velmi dobrými podmínkami pro pozorování noční oblohy.

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně Příroda

Rozhledna Maják na Kmochově ostrově v Kolíně

Drobná stavba z roku 2015 s vyhlídkovou plošinou ve výšce 4 metry nad zemí a asi 8 metrů nad hladinou řeky Labe. Z rozhledny je omezený výhled na řeku, Masarykův most, část městské části Zálabí a severní frontu domů historického jádra města.

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy Příroda

Dark Sky Beskydy – beskydský park tmavé oblohy

Beskydská oblast tmavé oblohy se nachází na Česko – Slovenské hranici se středem kolem obcí Staré Hamry a Bílá. Její rozloha je 308 km². Na noční obloze v Beskydech lze pozorovat řadu zajímavých jevů, mezi které patří například Mléčná dráha, zodiakální světlo nebo na zemi foskoreskující houby.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Lanovka na Kleť Letní sporty

Lanovka na Kleť

Na nejvyšší horu Blanského lesa, Kleť, vede z Krasetína u Holubova nedaleko Českého Krumlova sedačková lanovka. V blízkosti dolní stanice lanovky se nachází parkoviště s občerstvením.

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou Příroda

Velká Deštná v Orlických horách s rozhlednou

Velká Deštná je plochým hřbetem cca 3 km východně od Deštného v Orlických horách a zároveň je nejvyšší horou Orlických hor (1115 m n.m.), které se dříve říkalo Sedmihradská hora. V roce 2019 zde byla otevřena nová rozhledna s fantastickým výhledem.

Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem Příroda

Střekovská vyhlídka v Ústí nad Labem

Střekovská vyhlídka se nachází v lesoparku na Malém Sedle. Z rozhledny si můžete vychutnat jedinečné pohledy na České středohoří, Větruši, i na centrum města s mohutnou Mariánskou skálou, dokonce můžete vidět i vzdálené Krušné hory.

Rozhledna Mařenka – výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka Památky

Rozhledna Mařenka – výhledy na Třebíčsko z vrchu Mařenka

Mařenka je nejvyšší vrch v okrese Třebíč s nadmořskou výškou 711 m n.m. V roce 2012 zde byla zpřístupněna nová, asi 30 metrů vysoká vyhlídková věž se stejným názvem – Mařenka.

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice Příroda

Jizerská oblast tmavé oblohy – nejtemnější místo v České republice

Jizerská oblast tmavé oblohy má rozlohu necelých 75 kilometrů čtverečních. Tato rezervace tmy se nachází v téměř neobydlené, od velkých měst dostatečně vzdálené části Jizerských hor. Rozkládá se podél horního toku řeky Jizery na území Čech a Polska. Jedná se o oblast nejhustší tmy u nás.

Další aktuality

Unikátní expozice zoologických zahrad lákají k návštěvě i v zimě

Nechte se zlákat unikátními expozicemi některých z našich zoologických zahrad a vydejte se na cestu za dobrodružstvím a poznáním. Dnes vám portál Kudy z nudy nabídne informace o unikátech, se kterými se můžete v našich zoologických zahradách potkat. Uvidíte, že zimní počasí výletům do zoo rozhodně nebrání, stačí si vybrat.
1. listopad 2024 12:00
Příroda

Jak dobře znáte duchy a ochránce našich hor a skal?

Kačenka, Fabián, Hejmon, Stamichman nebo Rýbrcoul: to je jen část ochránců a dobrých duchů českých a moravských hor a skal. Ty nejznámější samozřejmě znáte, ale v našem výčtu ani oni nesmí chybět – krkonošský Krakonoš, Praděd z Pradědu nebo Muhu, pán Jizerských hor. Pojďte se s nimi seznámit!
30. říjen 2024 18:52
Příroda

Kam vyrazit na podzim? 100 tipů na výlety do podzimní přírody

Vyzkoušeli jste být alespoň jeden den off-line? Vypněte mobil i počítač a vypravte se na výlet dobít baterky v přírodě. Využijte pro procházky hezké podzimní dny a nenechejte se odradit ani proměnlivým počasím. Máme pro vás tipy na místa, kde se vám bude zaručeně líbit i v tomto roční období. A můžete sem vyrazit nejen s přáteli, partnerem nebo dětmi, ale také se svými čtyřnohými kamarády.
29. říjen 2024 6:25
Příroda

Pět výletů na nejlépe dostupné tisícovky s pěknými výhledy

Chcete se podívat na svět z výšky a moc se u toho nenadřít, nenachodit dlouhé kilometry a nezdolávat stovky metrů převýšení krok za krokem? Pak společně s portálem Kudy z nudy nasedněte na některou z lanovek a kromě nezapomenutelných výhledů si užijte i další cestovatelská potěšení.
28. říjen 2024 12:00
Příroda

Jeřábi z České republiky se vydávají na dalekou cestu k zimovištím

Jeřábi popelaví opouštějí každý rok na podzim svá hnízdiště, aby se vydali na zimoviště. Pro letošní mláďata je cesta velkou premiérou, která pro ně představuje důležitý a zásadní krok – musí se od svých rodičů naučit migrační trasu. Jeřábi totiž nemají cestu na zimoviště vrozenou, jako například čápi. V Evropě sledují migraci těchto impozantních ptáků stovky lidí, což pomáhá výzkumníkům, kteří využívají systém barevného značení jeřábů – každý pták má svou jedinečnou barevnou kombinaci, která vypovídá o místě jeho původu.
28. říjen 2024 10:00
Příroda

Den vzniku samostatného československého státu: Oslavte svátek výletem na unikátní místa

28. října slavíme Den vzniku Československa. Tento den byla na Václavském náměstí v Praze oficiálně vyhlášena samostatnost pro národy bývalého Rakousko-Uherska. Pojďme si připomenout zajímavosti spojené s naší republikou, ať se jedná o geografické rekordy, zajímavé pohraniční stezky, kameny vyznačující trojmezí či historické oblasti našeho území a další kuriozity. Víte například, kde hledat největší sochu T.G.M. anebo kde leží přírodní „mapa republiky“? Pojďte to vše s námi prozkoumat.
27. říjen 2024 8:51
Příroda

Užijte si procházky po nejkrásnějších naučných stezkách

Nejjednodušší způsob, jak si udělat radost? Toulání, toulání, všechny chmury zahání. Pěkná procházka v klínu skal, po břehu řeky, bukovými lesy anebo horskými hřebeny vám určitě prospěje, a to jak na duchu, tak i na těle. Inspirujte se k výletu po těch nejkrásnějších naučných stezkách a osvěžte svou mysl vycházkou do přírody.
24. říjen 2024 16:00
Příroda

Samhain, Dušičky a Halloween: začátek keltského roku i vzpomínky na mrtvé

Přelom října a listopadu přináší několik zajímavých svátků, spojených se vzpomínáním na zemřelé příbuzné, známé a kamarády: keltský Samhain, Halloween, svátek všech svatých a Dušičky. Je jedno, kterému dáváte přesnost, všechny stírají hranice mezi světem živých a mrtvých. Věřilo se, že se duše zesnulých v tento čas vracejí na zemský povrch, a živí mohou navštívit podsvětí. Nakonec trocha keltské krve je v každém z nás – pojďte ji najít a probudit alespoň na chvíli k životu. Oslavte jeden z nejdůležitějších mezníků keltského roku!
24. říjen 2024 11:56
Příroda