ÚvodAktualityApríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky
Životní styl

Apríl a aprílové počasí: Déšť, slunce a místa, která vypadají jako deštníky

Poslechněte si audio verzi článku
Už vás někdy aprílové počasí vyšplouchlo? Duben je čas, kdy ráno vyjdete ven v bundě, odpoledne litujete, že jste si nevzali kraťasy, a večer vás překvapí nečekaný liják. Co v té chvíli pomůže? Deštník! Vydejte se s Kudy z nudy na místa, která nám deštníky a aprílové počasí připomínají nejvíc.
Duben je v Česku mistrem nevyzpytatelnosti. Aprílové počasí je prostě vrtkavé – chvíli slunce, chvíli déšť, občas i kroupy, a než se stihnete rozčílit, zase vykoukne slunce a modrá obloha. Ale právě tohle jaro dělá tak osvěžující. Vzduch voní deštěm a rozkvetlými stromy, tráva se konečně zazelená, a i když vás někdy přepadne nečekaná přeháňka, stačí se schovat pod nejbližší strom nebo altánek a brát to s úsměvem. Koneckonců, duben bez aprílového počasí by byl jako léto bez zmrzliny! Podívejte se s  Kudy z nudy na dubnové pranostiky a pojďte se s námi schovat pod některý z mnoha přírodních nebo architektonických deštníků! Anebo si rovnou vyberete některý z krásných altánků, abyste mohli čekat na aprílový déšť v suchu a pohodlí?
 

Altánky jako deštníky a paraplíčka

Po celém Česku najdete malebné altánky, které vypadají jako stylové deštníky. Například vyhlídka kousek od hradu Křivoklát se tak přímo jmenuje: vyhlídka Paraplíčko dostala jméno podle tvaru kuželovité střechy. Elegantní kovové či dřevěné altánky, jejichž střechy připomínají rozevřený deštník, najdete také na HostibejkuKralupech nad Vltavou, u Kouta na Šumavě vás určitě nadchne altánek Klobouk, a tvar deštníku má i legendární Muchomůrka, pět metrů vysoký altán s lavičkou v lesoparku Debř u Mšena. Když začne pršet, schovejte se pod ně a užijte si romantiku bubnujících kapek.
 

Skalní deštníky na Kokořínsku a v Broumovských stěnách

Určitě jste už slyšeli o kamenných hřibechBroumovských stěnách nebo skalních pokličkách na Kokořínsku. Jedny z nejikoničtějších kamenných útvarů v Česku skutečně vypadají jako skalní deštníky nebo obří houby, ale před nečekaným dubnovým slejvákem vás neochrání. Příroda s jejich měřítkem sice nešetřila, ale většinou jsou příliš vysoké, takže pod ně zahání. Právě tady ale oceníte kouzlo aprílového počasí – když se slunce střídá s deštěm, krajina vypadá doslova jako z pohádky.
 

Lázeňské deštníky aneb altánky u pramenů a na lázeňských kolonádách

Rozevřené deštníky zkrátka musíte hledat jinde – třeba v Mariánských Lázních, Karlových Varech nebo v Luhačovicích. Zkrátka všude, kde vyvěrají léčivé prameny, protože skoro každý má svůj vlastní pohledný a útulný lázeňský altánek. I když vás města okouzlí svou lázeňskou atmosférou, zaměřte se na detaily! Určitě zjistíte, že některé kolonádní altány připomínají obří deštníky. Kde objevíte ty nejhezčí? Nabídneme vám třeba Mayerův gloriet u vyhlídky Jelení skok nad Karlovými Vary, vyhlídku královny Karoly v Mariánských Lázních anebo příjemný altánek kousek od pramene EvženieKlášterci nad Ohří. A co víc: když začne aprílový deštík, můžete se pod ně schovat a vychutnat si léčivou vodu, zatímco kolem vás prší.
 

Deštníkové rozhledny

Když se řekne rozhledna, obvykle si představíte vysokou věž. Drnovická vyhlídka na Ploštině je hodně nízká a volně přístupná. Pokud by vás sem přišlo víc, můžete se před deštěm schovat také v blízkém altánu: obě stavby mají střechy kryté ručně vyrobeným šindelem. Střechu připomínající deštník má rozhledna v mandloňových sadech u Hustopečí. A když zapojíte fantazii, rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku vypadá trochu jako obří deštník zapíchnutý do země. Až na to, že nahoře má praktickou „deštníkovou“ stříšku. Když prší, můžete se pod ni schovat a čekat, až dubnové počasí přepne zpátky na slunečno.
 

Stromy jako přírodní deštníky

V Lednicko-valtickém areálu i jinde najdete stromy s dokonale tvarovanými korunami, které vypadají jako obří zelené deštníky. A to nejlepší? Když začne pršet, opravdu pod nimi můžete hledat úkryt. Jen pozor, pokud se k dešti přidá i vítr, pak si radši najděte méně přírodní střechu nad hlavou.
 

Socha s deštníkem

Kanadská sochařka českého původu Lea Vivot ve svých sochách ztvárnila třeba španělského malíře a sochaře Pabla Picassa anebo Spejbla a Hurvínka; ty najdete na lavičce v centru Plzně. V jejím rodném Šumperku je na Hlavní třídě sousoší Radost z deště, na kterém samozřejmě nemůže chybět deštník. A překvapení? Ve skutečnosti jde o fontánu, takže na tenhle deštník prší skoro pořád!
 

Bonus: Kde prší podle názvu?

Pokud hledáte místa, kde by mělo podle názvu pršet víc než jinde, máme pro vás pár tipů. Deštné v Orlických horách sice nepatří k nejdeštivějším oblastem v Česku, ale přesto tu zřejmě prší víc než jinde. Pokud si chcete užít autentický aprílový zážitek, tam vás určitě nějaký ten liják nemine. Další místo s podobným názvem je Deštná v České Kanadě, kde možná prší o něco méně, ale atmosféra názvu zůstává. A pokud vás zajímají bouřky, vydejte se na Bouřňák v Krušných horách – už jen ten název slibuje pořádné meteorologické dobrodružství!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Lidové pranostiky: duben, aprílové počasí, hadi, štíři a žáby

Pro duben, měsíc pojmenovaný po svěžím jarním listí rašících dubů, je typické rychle se měnící, takzvané aprílové počasí. Proto také nejznámější dubnová pranostika navazuje na březnovou průpovídku „Březen – za kamna vlezem,“ když dodává „duben, ještě tam budem“. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s dubnovou záplavou pořekadel, mouder a průpovídek.

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří Lázně a wellness

Pramen Evženie v Klášterci nad Ohří

Minerální pramen Evženie (Evženka) byl nalezen roku 1883 a o několik let později byl vyhlášen léčivým pramenem. Pramen je jemně perlivý a příjemně studený.

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák Příroda

Vrchol Bouřňák v Krušných horách s Hotelem Bouřňák

Ve východní části Krušných hor se nachází 869 metrů vysoký vrchol Bouřňák. Je zde horský hotel, v zimě sjezdovky a na západní straně hory přírodní památka Buky na Bouřňáku. Za dobré viditelnosti jsou z Bouřňáku pěkné výhledy do údolí.

Vyhlídka královny Karoly v Mariánských Lázních Příroda

Vyhlídka královny Karoly v Mariánských Lázních

Název vyhlídkového místa z roku 1875 vznikl podle významné návštěvnice města Mariánské Lázně, bavorské královny Karoly.

Klobouk u Kouta na Šumavě Památky

Klobouk u Kouta na Šumavě

Tato malá pozoruhodná stavba se nachází na kopci Kolébka nad Koutem na Šumavě při polní cestě ke Spáňovu. Dnešní gloriet byl v roce 2007 rekonstruován a slouží jako příjemné místo k zastavení a krátkému odpočinku s krásným výhledem. Místo je doplněno lavičkami a informační tabulí.

Drnovická vyhlídka na Ploštině Příroda

Drnovická vyhlídka na Ploštině

Drnovická vyhlídka je pěkným cílem pro turisty, kteří zavítají do zdejšího kouzelného kraje a také se poučí o historii v Národním kulturním památníku na nedaleké Ploštině.

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou Příroda

Vyhlídka Paraplíčko nad řekou Berounkou

Krásná vyhlídka nad soutokem Rakovnického potoka a řeky Berounky nedaleko Křivoklátu na vrchu zvaném Na Babě. Své jméno dostala podle tvaru altánku s kuželovitou střechou. Pohled z Paraplíčka patří k nejkrásnějším výhledům na Berounku.

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku Příroda

Rozhledna Borůvka u Hluboké na Pardubicku

Borůvka je v pořadí již třetí rozhlednou, kterou najdete u obce Toulovcovy Maštale. Svojí ojedinělou a netradiční konstrukcí patří bezesporu k nejzajímavějším a nejkrásnějším stavbám tohoto druhu nejen v mikroregionu Toulovcovy Maštale, ale i v širokém okolí.

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn Příroda

Slavenské hřiby na hřebeni Broumovských stěn

Slavenské hřiby nacházející se na hřebeni Broumovských stěn, podcelku Broumovské vrchoviny jsou považovány za nejdokonaleji vyvinuté skalní hřiby v České republice.

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou Příroda

Vrch Hostibejk s vyhlídkovým altánem v Kralupech nad Vltavou

Vyhlídkový altán nad městem je častým cílem turistů i místních obyvatel. Skalní masiv Hostibjek je tvořen svrchnokřídovými sedimenty a je vyhlášen přírodní památkou.

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni Památky

Sousoší Spejbl a Hurvínek na náměstí v Plzni

Plzeň má další sousoší oblíbené dvojice Spejbla a Hurvínka. Najdete je na lavičce na náměstí Republiky.

Muchomůrka v lesoparku Debř u Mšena Zážitky

Muchomůrka v lesoparku Debř u Mšena

Muchomůrka červená – pět metrů vysoký altán s lavičkou stojí v lesoparku Debř již od třicátých let minulého století. Bílá noha a červený klobouk s bílými puntíky se stal ve Mšeně symbolem zamilovaných.

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet Příroda

Vyhlídka Jelení skok nad Karlovými Vary – Mayerův gloriet

Jelení skok je nejstarší vyhlídkovou stavbou v Karlových Varech. Dřevěný altánek na skalním ostrohu nechal postavit v roce 1804 karlovarský rodák, bohatý vídeňský obchodník Mayer, podle něhož se stavba někdy také nazývá Mayerův gloriet.

Lesopark Debř u Mšena Příroda

Lesopark Debř u Mšena

Lesopark Debř je vycházkové údolí nedaleko Mšena. Zvláštně znějící staročeské podstatné jméno debř či débř označovalo v minulosti právě údolí.

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko Příroda

Broumovské stěny v CHKO Broumovsko

Téměř panenská příroda nabízí romantické skalní útvary, rokle, vyhlídky daleko do kraje. Turisty zapomenutá přírodní rezervace uchvátí každého návštěvníka. Chráněná krajinná oblast Broumovsko se rozprostírá na ploše 410 km², převážnou část tohoto území vytyčují státní hranice s Polskem.

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče Příroda

Mandloňové sady a rozhledna Hustopeče

V roce 2012 vznikla v Hustopečích rozhledna, která se nachází v jedné z největších botanických rarit na Moravě – v mandloňových sadech. Ocelová mandloňová rozhledna dosahující do výšky 17 metrů se stala cílem na výjimečné naučné stezce, která sady prochází.

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Nejkrásnější altány a pavilony aneb místa pro dostaveníčka, rande, pikniky a polibky

Altánků, glorietů a pavilonků jsou u nás stovky. Z některých jsou krásné vyhlídky, jiné vás uchvátí příběhem, tvarem nebo použitým materiálem. Možná v našich tipech nenajdete svou nejoblíbenější stavbičku, ale určitě objevíte takovou, kterou jste dosud neznali. Berte je třeba jako zajímavý tip pro příští rande, výlet s rodinou nebo s kamarády.

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku Příroda

Kokořínské pokličky – Mšenské skalní útvary na Kokořínsku

Pískovcové sloupy při ústí Kokořínského a Vojtěšského dolu nedaleko Mšena vypadají jako přerostlé houby. Vznikly zvětráváním rozdílnou intenzitou zvětrávání pískovcových skal, kdy tvrdší horní vrstva s obsahem železa lépe odolává erozi než spodní skály.

Krušné hory – tajemné Rudohoří Příroda

Krušné hory – tajemné Rudohoří

Krušné hory nabízejí mnoho přírodních krás, zajímavých letních i zimních turistických cílů a památek. Vznikly kadomským vrásněním koncem starohor a počátkem prvohor. Pohoří se táhne v délce 130 km od Plesné až k Tisé na Děčínsku, nejvyšší horou je Klínovec (1 244 m n. m).

Lea Vivot – světově uznávaná kanadská sochařka českého původu

Lea Vivot – světově uznávaná kanadská sochařka českého původu

Kanaďanka českého původu Lea Vivot (* 25. února 1948, Šumperk) proslula po celém světě svými bronzovými sochami v životní velikosti, které zachycují rodiče s dětmi, kojící maminky, páry milenců i samotné děti. Součástí mnoha socha jsou bronzové lavičky. V České republice najdete její sochy například v Praze, Plzni a v Šumperku.

Kde najdete vyhlídkové altánky k zábavě, rekreaci i odpočinku?

Kde najdete vyhlídkové altánky k zábavě, rekreaci i odpočinku?

Otevřené zahrady, parky i lesní stezky lákají ke krásným procházkám. Jejich cílem se může stát některý z pěkných altánků, kterých máme v naší vlasti mnoho. Někdy se jedná o historické skvosty, jindy objevíte novodobou stavbičku umístěnou romanticky nad skalní vyhlídkou či ve stínu lesních velikánů. Kde si cestou odpočinout, když vás z pochodování bolí nohy nebo vás zastihne nečekaně déšť?

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Tradice: Abeceda pramenů našich lázní – nejteplejší, nejchutnější i rarity

Možná dokážete vyjmenovat české, moravské i slezské lázně jako když bičem mrská, ale vyznáte se stejně dobře v přírodních léčivých pramenech? Těžko, že? Ty nejznámější jsme proto seřadili do lázeňské abecedy – třeba vám při návštěvě lázní poslouží jako inspirace pro zajímavé výlety, často spojené s ochutnávkami.

Další aktuality

Neobjevené skvosty pro sezonu 2025

Hledání neobjevených skvostů je vzrušující dobrodružství, které nás vede k objevování nových míst, zážitků a příležitostí. CzechTourism a portál Kudy z nudy každý rok zveřejňuje tipy z každého ze 14 krajů tipy na jedinečná, ale návštěvníky ne příliš navštěvovaná místa nebo atraktivity, které si zaslouží větší pozornost cestovatelů nejen v nadcházející turistické sezóně. Nabídka turistických cílů pro rok 2025 přináší mnoho skrytých pokladů, které čekají na své objevení. Najděte si cestu k neznámým památkám, ne všechna zajímavá místa potřebují být nová, aby byla překvapivá!
18. květen 2025 11:58
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
18. květen 2025 10:29
Životní styl

Deset tipů, kde si s dětmi užijete volný den na venkovských farmách

Hledáte místo, kde si užijete alespoň jediný den na venkovské farmě, uvidíte kozy, ovce, slepice, kočky a další domácí zvířata, a ještě přitom třeba ochutnáte něco dobrého? Na portálu Kudy z nudy objevíte řadu farem, které právě takové zážitky nabízejí. Nejvděčnějšími návštěvníky bývají samozřejmě rodiny s malými dětmi.
13. květen 2025 10:00
Životní styl

10 tipů na skvělý víkend pro ženy

V tipech na víkendy a pobyty naleznete skutečně zajímavé nabídky – od historických pobytů na hradě či zámku, přes pobyty v exoticky laděném prostředí, až po víkendy v lázních. Vychutnejte si wellness víkendy pro ženy plné smyslových požitků a užijte si romantiku a pohodu v Česku!
11. květen 2025 8:12
Životní styl

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: nejhezčí vesnice a samoty

Krásná venkovská krajina, zajímavé příběhy a historie spojená se známými osobnostmi: to všechno provází nejhezčí české, moravské a slezské vesničky a samoty. Pojďte je prozkoumat s Kudy z nudy a podívat se do míst, kam sice nejezdí davy turistů, ale přesto mají co nabídnout.
8. květen 2025 11:05
Životní styl

50 tipů, kam vzít maminku na oslavu Svátku matek

Den matek je ideální příležitostí, jak říct mamince, jak moc pro vás znamená. Letos připadá na neděli 11. května 2025. Den matek se slaví tradičně po celém svět druhou květnovou neděli. V Česku ho slavíme už od roku 1923 díky Alici Masarykové, která svátek přinesla z Ameriky. Přemýšlíte, jak mamince udělat radost? Nezůstávejte jen u kytice – na portálu Kudy z nudy najdete spoustu tipů na výlety a zážitky, které jí vykouzlí úsměv na tváři.
8. květen 2025 10:55
Životní styl

50 míst, kde vás v Česku okouzlí kvetoucí levandule

Kam můžete každoročně vyrazit na výlet za krásou levandulových farem v České republice? A kdy nastává ideální čas levandule? Levandule kvete řadu týdnů. Obdobím květu je červen až srpen. Podle její výrazné a nezaměnitelné vůně ji poznáte i se zavřenýma očima… Máme pro vás přehled míst, kde vás okouzlí svou krásou i vůni. Najdete mezi nimi farmy i tržiště s levandulovými výrobky, zámecké a bylinkové zahrady, kurzy s výukou aranžování, výtvarné dílny i tipy pro domácí kosmetiku a léčivé přípravky. Máme pro vás tipy, kde najdete levandulové krámky, levandulové kavárny i bistra. Za kouzlem a vůní levandulí nemusíte až do francouzské Provence. Objevujte s námi levandulové farmy a levandulová pole v Česku!
8. květen 2025 10:32
Životní styl

7 věcí, které nevíte… o Českém červeném kříži

Myšlenka nestranné pomoci všem vojákům zraněným ve válkách a dalším, kdo ji potřebují, se zrodila v polovině 19. století. Dnes, po více než 160 letech, je Červený kříž mezinárodní humanitární hnutí s 300 tisíci zaměstnanci a 90 miliony dobrovolnými členy ve více než 190 národních pobočkách po celém světě. Pojďte se na Kudy z nudy seznámit s historií i současností mezinárodního i Českého červeného kříže a dalšími zajímavostmi.
6. květen 2025 21:06
Životní styl