ÚvodAktualityČástečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března
Příroda

Částečné zatmění Slunce můžeme pozorovat už 29. března

  • 26. března 2025
Sobota 29. března 2025 je dnem, kdy nastane částečné zatmění Slunce. I když sluneční kotouč nebude zahalen docela, kosmické podmínky pro pozorování tohoto zatmění z České i Slovenské republiky jsou letos velmi příznivé. Vše ale samozřejmě záleží na aktuálním počasí. Česko i Slovensko se bude nacházet na okraji oblasti, kde je možné březnové zatmění pozorovat: velmi výrazně tentokrát se projeví v Kanadě, Grónsku a na Islandu.
zatmění SlunceV sobotu 29. března 2025 se těsně před polednem můžeme těšit na další z řady překrásných nebeských divadel, kdy Měsíc vstoupí do cesty slunečním paprskům – nastane částečné zatmění Slunce, které v našich zeměpisných šířkách uvidíme, jak Měsíc zakryje sluneční disk přibližně z 22 %. K zatmění Slunce dochází tehdy, když Měsíc, který je ve fázi novu, prochází mezi Sluncem a Zemí, přičemž Měsíc úplně nebo částečně zakryje pozemskému pozorovateli výhled na sluneční kotouč. Měsíc se ocitne v novu 29. března 2025 v 11:58 hodin. Jeho stín nedopadne až na zemský povrch a nastane tedy jen částečné zatmění Slunce.

Maximální fáze bude silně záviset na naší poloze, a to od 0,23 na západě po 0,13 na východě. Toto číslo udává, do kolika procent průměru Slunce se Měsíc "zakousne". Zatmění se u nás odehraje asi 40 stupňů vysoko nad jižním obzorem. Na 50. rovnoběžce a 15. poledníku začíná vstupem Měsíce před sluneční disk v 11:36 a končí ve 13:00. Maximum nastává ve 12:18 hodin. Ovšem nezbytnou podmínkou k pozorování nadcházejícího úkazu je příznivé počasí...
 

Bezpečné pozorování z domova i na hvězdárnách

zatměníA jak pozorovat zatmění Slunce bezpečně? Při pozorování Slunce je třeba si chránit oči speciálními brýlemi či filtry (obyčejné sluneční brýle nestačí). Pozorování přes dalekohled je ještě nebezpečnější – opět je třeba mít speciální dalekohled pro pozorování Slunce. Takovými přístroji jsou vybaveny hvězdárny a v době zatmění bude většina z nich pořádat pozorování úkazu pro veřejnost. Štefánikova hvězdárna i hvězdárna Ďáblice budou 29. března pro veřejnost mimořádně otevřeny již od 10:00. Od 11:30 do 13:00 se můžete navíc těšit na výklad odborníků. K zakoupení na místě budou také speciální brýle na pozorování Slunce a rezervace není potřeba. V Praze se lze vypravit také do Národního zemědělského muzea na Letné, kde bude zřízeno pozorovací místo na střeše, vybavené speciálně upravenými dalekohledy pro pozorování Slunce.

Astronomický ústav AV ČR – hvězdárna v Ondřejově nabídne za jasného počasí zdarma pozorování pro veřejnost – od 11:30 do 13:00 hodin, s výkladem odborníků, samozřejmě s dalekohledy opatřenými slunečními filtry a k zakoupení na místě budou také speciální brýle na pozorování Slunce. A pro ty, kteří se do Ondřejova nedostanou a budou mít nad sebou zataženou oblohu, chystá v případě jasného počasí přímý přenos Sluneční patrolní služba Astronomického ústavu AV ČR

Pokud to na Kraví horu v Brně nestihnete a chcete se dívat na úkaz z domova na monitoru počítače nebo chytrého telefonu, připojte se na on-line vysílání Hvězdárny a planetária Brno. Bude se vysílat za pěkného počasí od 11:30 do 13:00. Bezpečné pozorování perfektními dalekohledy nabídne hvězdárna Turnov a iQLandia Liberec. Akce je volně přístupná a vstupné dobrovolné. Speciální program chystá také Planetárium Ostrava, Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném, Muzeum Vysočiny Jihlava a Jihlavská astronomická společnost, hvězdárny Plzeň a Rokycany, Hvězdárna Žebrák, Pardubice, Jičín, Teplice na Písečném vrchu a observatoř Slezské univerzity v Opavě.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
7 věcí, které nevíte o… zatmění Slunce

7 věcí, které nevíte o… zatmění Slunce

Dění na obloze nabízí řadu překrásných zážitků včetně nejpozoruhodnějších úkazů, jaké můžeme jednou za čas vidět i bez speciálního vybavení: zatmění Měsíce a zatmění Slunce. Astronomický jev, který nastane, když Měsíc vstoupí mezi Zemi a Slunce, takže jej částečně nebo zcela zakryje, se nazývá zatmění Slunce. Taková situace může nastat, pouze pokud je Měsíc v novu. Jakou mají tato nebeská představení historii, kdy lidstvo pochopilo jejich zákonitosti a co kouzelná nebeská představení provází?

Hvězdárna Jičín – Centrum přírodních věd Zážitky

Hvězdárna Jičín – Centrum přírodních věd

Celoročně zde probíhají environmentální i astronomické akce pro širokou veřejnost jako jsou besedy, přednášky, výstavy, koncerty, exkurze, promítání filmů, eventy a workshopy. Pro žáky škol probíhají vzdělávací programy s astronomickou i environmentální tematikou, dále tábory a kroužky.

Astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka v Ondřejově Kultura

Astronomické muzeum Vojtěcha Šafaříka v Ondřejově

Ondřejovská hvězdárna stojí na kopci Žalov nad obcí Ondřejov již více než sto let a patří k nejdůležitějším vědeckým pracovištím ve svém oboru v Evropě.

Hvězdárna Žebrák Zážitky

Hvězdárna Žebrák

Už od roku 1954 září na jižním okraji města Žebrák stříbrná kopule hvězdárny. Probíhají zde astronomická pozorování pro veřejnost, výstavy, přednášky, multimediální programy, astronomický kroužek pro mládež a pořady pro školy.

Hvězdárna Ďáblice Zážitky

Hvězdárna Ďáblice

Během otevírací doby pro veřejnost hvězdárna nabízí prohlídky s pozorováním oblohy velkými dalekohledy. Z programu hvězdárny si vyberete pořady o vesmíru pro děti i dospělé, nebo přednášky na různá témata. Školní výpravy i jiné skupiny si mohou sjednat program i mimo otevírací dobu hvězdárny.

Částečné zatmění Slunce v ČR

12. 8.
Částečné zatmění Slunce v ČR

Březnová obloha roku 2025 se stane dějištěm částečného zatmění Slunce, které u nás bude dobře pozorovatelné. Z našeho území uvidíme, jak Měsíc zakryje sluneční disk přibližně z 22 %.

Hvězdárna a planetárium Teplice Zážitky

Hvězdárna a planetárium Teplice

Hlavním úkolem hvězdárny a planetária v Teplicích je popularizovat poznatky z astronomie a příbuzných vědních oborů mezi nejširší veřejnost. Důležitou složkou činnosti je spolupráce se školami a pořádání přednášek pro školy. Hvězdárna prošla v roce 2018 rozsáhlou modernizací.

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově Životní styl

Hvězdárna Ondřejov – pohled na hvězdy v Ondřejově

Nad obcí Ondřejov na vrcholku Žalov nedaleko Mnichovic u Prahy stojí hvězdárna založená roku 1905 J. Fričem. Místní observatoř patří Astronomickému ústavu Akademie věd České republiky (AVČR).

Hvězdárna Turnov Zážitky

Hvězdárna Turnov

V jižní části města Turnov se nachází hvězdárna, která zde byla otevřena 2. května 1974.

Hvězdárna barona Artura Krause  – za poznáním do pardubické hvězdárny Zážitky

Hvězdárna barona Artura Krause – za poznáním do pardubické hvězdárny

Za vědou, zábavou i poznáním se vydejte do Hvědárny barona Artura Krause v Pardubicích. Druhým největším dalekohledem v ČR, který je určen k popularizaci astronomie, se můžete každou středu, čtvrtek a pátek podívat na zajímavá místa blízkého, ale i velmi vzdáleného vesmíru.

Planetárium a hvězdárna Ostrava Zážitky

Planetárium a hvězdárna Ostrava

Planetárium Ostrava je součástí Hornicko – geologické fakulty, Vysoké školy báňské – Technické univerzity Ostrava. Posláním Planetária je nabízet chytrou zábavu a vzdělávání pro návštěvníky všech věkových kategorií v oblasti popularizace astronomie a přírodních věd.

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR Zážitky

iQlandia Liberec – největší science centrum v ČR

Unikátní vědecko-zábavní centrum s planetáriem. Čeká zde na vás 11 expozic a přes 400 interaktivních exponátů i planetárium s rozlišením 4K! V ceně vstupenky do expozic je i oblíbená science show a populární badatelské aktivity.

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Co uvidíme v roce 2025 na hvězdné obloze?

Koho fascinují astronomické jevy a pozorování hvězdné oblohy, ten by si neměl nechat ujít ty nejzajímavější nebeské úkazy, jaké se nám v roce 2025 naskytnou. Opět budeme svědky meteorických rojů, svítících oblaků, jasných komet, polárních září, konstelací planet, částečného zatmění Slunce a po mnoha letech u nás bude možné pozorovat úplné zatmění Měsíce!

Hvězdárna Rokycany Zážitky

Hvězdárna Rokycany

Rádi pozorujete noční oblohu a máte zájem se podívat na hvězdy, planety či mlhoviny zblízka a něco nového se dozvědět? Na hvězdárně je k dispozici různá astronomická technika, od přenosných, malých dalekohledů až po velký dalekohled v kopuli s průměrem hlavního zrcadla 508 mm.

Hvězdárna v Plzni Zážitky

Hvězdárna v Plzni

Hvězdárna v Plzni pro širokou veřejnost nabízí řadu zajímavých aktivit. Pro vážnější zájemce o astronomii a příbuzné obory jsou připraveny další zájmové činnosti. Disponuje i mobilním digitálním planetáriem.

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd Zážitky

Hvězdárna a planetárium Brno – dotkněte se hvězd

Přímo v centru Brna, v malebném parku Kraví hory, leží Hvězdárna a stereoskopické planetárium. Po celý rok nabízí řadu poutavých pořadů pro veřejnost a romantikou dýchají i večerní pozorování skutečné hvězdné oblohy dalekohledy. Zdejší digitárium je jedno z nejmodernějších v Evropě.

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze Kultura

Národní zemědělské muzeum – obory zemědělství ve všech podobách v Praze

Hlavní budova Národního zemědělského muzea na Letné nabízí unikátní pohled na zemědělství a fenomény s ním spojené. Zabývá se lesnictvím, rybářstvím, gastronomií, myslivostí, zemědělskou technikou a dalšími obory. Na střeše je vyhlídková terasa a příjemný trávník na posezení.

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně Zážitky

Štefánikova hvězdárna v Praze na Petříně

Štefánikova hvězdárna na vrcholu Petřína v Praze nabízí po celý rok veřejná pozorování denní a noční oblohy. Pozorování vesmírných objektů jsou doprovázena odborným výkladem zaměstnanců a demonstrátorů hvězdárny. Nachází se zde také nová expozice – Muzeum meteoritů.

Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném Zážitky

Hvězdárna Jaroslava Trnky ve Slaném

Hvězdárna zahájila svoji činnost v roce 1963. Kromě expozice minerálů a drahých kamenů a astronomických přístrojů je připravena stálá výstava o astronomii a její historii. Samozřejmostí je možnost pozorování oblohy.

Další aktuality

Duben na noční obloze: roj Lyridy, mikroúplněk a pyramida planet

Během dubna lze na noční obloze pozorovat mnoho zajímavých astronomických úkazů. Nepřehlédnutelné budou padající meteority tzv. Lyridy a setkáte se ale také s úplně nejmenším měsícem v letošním roce. V závěru měsíce nám pak planety Venuše, Saturn a Merkur zahraní nebeské divadlo.
4. duben 2025 14:00
Příroda

Zpřístupněné jeskyně ČR zahajují turistickou sezonu 2025

Po zimní pauze, kdy byly některé zavřené kvůli zimování netopýrů a jiné fungovaly v omezeném provozu, začínají tuzemské zpřístupněné jeskyně novou turistickou sezonu. Kromě tradičních prohlídek po pevných chodnících s elektrickým osvětlením jsou i letos zájemci zváni na dvě zážitkové trasy v Moravském krasu a i na koncerty, které se v jeskyních odehrají. Podívejte se s Kudy z nudy, na co se během sezony 2025 můžete těšit.
3. duben 2025 9:58
Příroda

Oslavte Mezinárodní den ptactva pěknou procházkou

Na aprílový den, kdy je v plném proudu pohyb tažných ptáků, byla roku 1906 podepsána Mezinárodní Konvence o ochraně užitečného ptactva. Československá republika k této konvenci přistoupila roku 1924, ovšem i předtím se u nás slavil "Den ptáků" v rámci Rakousko-Uherské monarchie, a to od roku 1900. Také letos můžete dostát tradici a připojit se k oslavě ptactva příjemnou procházkou jarní přírodou, kde se zaposloucháte do ptačího zpěvu.
31. březen 2025 12:00
Příroda

Kam v Česku pěšky nebo na kole po naučných stezkách?

Rádi vyrážíte do přírody, ale bezcílné bloumání po lese vás nebaví? Po celé České republice najdete dobře značené a zajímavé naučné stezky, které vás bezpečně provedou krásnými zákoutími našeho území. Krátké i delší trasy jsou přizpůsobeny zdatným turistům i rodinám s malými dětmi. Stačí si jen jednu vybrat a může se jít. Nechte se při výběru inspirovat našimi tipy.
31. březen 2025 10:00
Příroda

Udělejte si výlet k minerálním pramenům nebo do míst, kde pramení řeky a říčky

Vydejte se s námi na cestu k pramenům – těm minerálním, ale také ke zdrojnicím říček a řek. Na území České republiky jich nalezneme obrovské množství, známých i neznámých. Možná nebudete prvními objeviteli jednotlivých zřídel, přesto můžete zažít dobrodružství při jejich hledání. Vydejte se s námi za léčivou bublající vodou anebo podél zurčících toků díky některému z následujících tipů.
30. březen 2025 15:00
Příroda

Přírodní zázraky, které musíte vidět na vlastní oči!

Rozmanitost české a moravské krajiny je pověstná. Termální prameny na západě, hory a podivuhodná skalní města na severovýchodě, zahloubaná krajina rybníků na jihu Čech nebo prosluněné vinice na jižní Moravě. Tyhle přírodní zázraky musíte konečně vidět na vlastní oči!
29. březen 2025 9:00
Příroda

Největší stezky a bludiště v korunách stromů v Česku: vydejte se nad zelené velikány i do oblak

Báječné výhledy do okolí, zábava, poučení, adrenalinové a interaktivní prvky, tobogány i unikátní vyhlídka Skywalk – to všechno nabízejí stezky v korunách stromů, na které vás zve portál Kudy z nudy. Užijte si nečekanou zábavu vysoko nad zemí, odkud budete mít výhled do daleka!
28. březen 2025 13:00
Příroda

Čápi se pomalu vracejí na svá hnízda

V průběhu března a začátkem dubna nastává hlavní čas návratů čápů bílých i černých ze vzdálených zimovišť. Když je zima teplá, vracejí se ptáci dřív, letos však byla zima dlouhá a chladná, a čápi teprve přilétají. Obsazená hnízda hlásí nejvíce Plzeňský, Jihočeský a Karlovarský kraj.
28. březen 2025 10:00
Příroda