ÚvodAktualityČeské vesnice ve světě aneb kde najdete naše krajany?
Zážitky

České vesnice ve světě aneb kde najdete naše krajany?

Češi byli odjakživa národ s vášní pro cestování a podnikavým duchem. Potomci emigrantů z Čech, Moravy a Slezska se usadili v různých koutech světa, založili české komunity a vesnice, a dokonce udržují při životě národní tradice. Vydejte se s Kudy z nudy do světa a poznejte místa, kde žijí Češi!
Víte, kde ve světě můžete narazit na naše krajany? Těch míst je opravdu hodně, protože podle Ministerstva zahraničních věcí ČR žije v zahraničí asi dva a půl milionu českých krajanů. Často jde o potomky emigrantů, kteří opouštěli vlast v minulých staletích. V průběhu 17. a 18. století Češi odcházeli zejména z náboženských důvodů, později kvůli levným pozemkům a nejrůznějším výhodným nabídkám, ve 20. století pak kvůli světovým válkám a totalitnímu režimu.

Víte, že 4. únorje Dnem Čechů žijících v zahraničí? I když je tento svátek neoficiální, toto datum vybrali sami krajané.

Každé z míst, kde se naši krajané usadili, má svůj jedinečný příběh, kulturu a tradice. Řada z nich si uchovala spojení se starým domovem, a i když se stylem života přizpůsobili novým podmínkám, pořád to jsou naši krajané. Vydejte se za nimi na návštěvu s Kudy z nudy!
 

USA: Chicago, Iowa a „kolache“

Jedním z největších center české emigrace se staly Spojené státy americké a město Chicago. Dnes je po Praze, Brně a Ostravě největším „českým“ městem, protože k české národnosti se tu hlásí 200 tisíc obyvatel. Největší krajanskou skupinu tvoří Češi, kteří po listopadu 1989 odjeli studijně či pracovně do USA a už se nevrátili. Teď je jim mezi čtyřiceti až padesáti lety, mají děti a mnohé z nich navštěvují české školy, kde se seznamují s mateřským jazykem svých rodičů. Ulice Cermak Road a další místa pak připomínají Antonína Josefa Čermáka (1873–1933), rodáka z Kladna, který se z horníka vypracoval na starostu Chicaga, prvního neamerického starostu v USA.

Českým státem ve Spojených státech amerických ale byla především Iowa. Po lidech, které sem v polovině 19. století přilákaly volné pozemky a půda přidělovaná zdarma, dnes zbyla řada českých příjmení, vlastních jmen a také tradice a jídlo. Ve městě Cedar Rapids mají Českou vesnici s muzeem, kde bývají vystavené kraslice, kroje, hračky a pěkně vyzdobený vánoční stromek. Funguje tu i Sokol a další krajanské spolky, na jídelních lístcích v restauracích najdete řadu specialit s českým původem. Pravidelně se tu také pořádá festival Houby Days. Není jen o houbách, návštěvníci mají možnost ochutnat rozmanité české pokrmy. Frčí prý zejména „kolache“, buchty, guláš a bublanina.
 

Rumunsko a Srbsko: české vesnice v Banátu

Rumunskem nás nespojuje jen památka Světového dědictví UNESCO, tedy národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny zařazená pod mezinárodním zápisem Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy, ale také Banát. V oblasti, ležící na rozhraní Srbska, Maďarska a Rumunska najdete šest českých vesnic, Gernik, Rovensko, Svatá Helena, Bígr, Eibenthal a Šumice. Žijí v nich potomci českých přistěhovalců, které sem v roce 1823 nalákal slovenský podnikatel, který si od císaře pronajal místní lesy a prodával dřevo. Do neosídlené krajiny na východě mocnářství se žádní osadníci nehrnuli, ale příslib dobrého výdělku a vlastní půdy nakonec přitáhl asi 80 českých rodin. V Banátu se dodnes mluví starou češtinou a život jako by se tu zastavil někdy v dobách našich babiček a prababiček. Dnes sem jezdí řady turistů, všechny vesnice jsou propojené typicky českým turistickým značením, které znáte z domova, a trasy vás zavedou na nejatraktivnější místa Banátu.

Při kolonizaci jižního pohraničí habsburské říše po rakousko-tureckých válkách v 18. a 19. století zamířili vystěhovalci z Čech také do dnešního Chorvatska a Srbska. Vesnicí s nejvyšším procentuálním zastoupením Čechů v Srbsku je Češko Selo aneb Česká ves v srbské části Banátu, mezi místními Čechy známá také jako Ablian nebo Fabián.
 

Nový Zéland: Puhoi

Po bitvě na Bílé hoře mířili vystěhovalci především do Polska a Pruska, postupně ale došlo na vzdálenější místa. Lidé, kteří opouštěli vlast bez majetku i bez znalosti cizího jazyka, zakotvili například v Argentině, Kanadě, Austrálii nebo na Novém Zélandu. Jednou z novozélandských vesnic s českými kořeny je Puhoi. V roce 1863 ji založili čeští přistěhovalci, pocházející od Plzně. Na Nový Zéland je přilákala nabídka půdy zdarma. Tu sice dostali, ale začátky v divočině uprostřed novozélandské zimy, bez jakékoli podpory a bez znalosti angličtiny, byly pro necelou stovku prvních osadníků kruté. Postupně ale dorazili další a osada postupně rostla. V Puhoi se dodnes udržují české tradice. U vjezdu do vesnice stojí malá boží muka, v kostele a na hřbitově najdete typická česká jména, pije se tu pivo Pilsner Urquell a v muzeu si prohlédnete model vesničky v podobě z roku 1900.
 

Honduras: česká vesnice Roatán

Desetimilionová středoamerická země Honduras sice patří k nejchudším zemím západní polokoule, ale i tady najdete českou vesnici. Czech Village je česko-slovenský projekt sdružení vlastníků domů a bungalovů na ostrově Roatán v Karibiku. Ostrov dříve známý jako Ruatan či Rattan je asi 60 kilometrů dlouhý a v nejširším místě má osm kilometrů. Díky slunečnému počasí a modrému korálovému moři se stal místem pro dokonalou dovolenou. Česká osada vznikla po dlouhých přípravách v roce 2008. Dnes tu vlastní nemovitosti desítky Čechů, většinou jako investici nebo pro rekreaci, několik krajanů žije na Roatánu trvale. Ostrov je vyhledávaný potápěči z celého světa a na rozdíl od pevninského Hondurasu je jeho bezpečnostní situace bezproblémová.
 

Ukrajina: vesnice Volyňských Čechů

Potomci Čechů, kteří se v druhé polovině 19. století usadili ve Volyni na dnešní Ukrajině, se označují jako Volyňští Češi. Carská vláda lákala nové osadníky řadou slibů, například cenou pozemků, právem na národní školství, na vlastní samosprávu, náboženskou svobodu, osvobození od daní a zproštění vojenské povinnosti. Češi se usazovali v ukrajinských vesnicích, například v Malinovce, často také vznikly místní části, pojmenované jako „český“ – například Český Malín, Český Boratín a další. Z mnoha českých vesnic se krajané vrátili v několika vlnách do původní vlasti, dodnes je ale připomínají původní chalupy, kostely, kapličky i hřbitovy.
 

Tip pro vaše cesty

Rádi cestujete? Navštivte české vesnice podobně jako Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka, dva z nejslavnějších českých cestovatelů 20. století. Ti navštívili řadu krajanů po celém světě a zážitky z českých vesnic pak popsali ve svých cestopisech.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Malinovka – česká vesnice na Ukrajině

Malinovka – česká vesnice na Ukrajině

Vesnice Malinovka leží na Ukrajině asi 100 kilometrů od Kyjeva. Původně tu žili hlavně Němci, Ukrajinci a Poláci, po roce 1885 se sem přistěhovalo 195 českých kolonistů. Podle sčítání občanů v roce 1897 žilo v Malinovce 161 českých katolíků.

Puhoi – česká vesnice na Novém Zélandu

Puhoi – česká vesnice na Novém Zélandu

Zhruba 60 kilometrů od Aucklandu na Severním ostrově Nového Zélandu leží Puhoi. Vesnici, jejíž název v doslovném překladu znamená pomalá voda, založili v roce 1863 čeští přistěhovalci, pocházející od Plzně. Dnes tu žijí necelé čtyři stovky obyvatel. Čtvrtina z nich jsou potomci původních obyvatel.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Rumunsko?

Delta Dunaje, krásné středověké malované kláštery, vesnice s opevněnými kostely v Transylvánii, vysoké hory a nekonečné lesy, zachovalé hrady, malebné skanzeny anebo historické centrum města Sighişoara, kde se narodil valašský kníže Vlad III. aneb předloha upíra ze slavného románu Drákula: je tolik věcí, které milujeme v Rumunsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme na Balkán, do jedné z turisticky neprávem opomíjených zemí. Pojďte s Kudy z nudy poznat Rumunsko!

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

Cestování je mnohem víc než jen přesun z místa na místo. Pro nás na Kudy z nudy je stejně jako pro vás cestování vášeň a radost, touha objevovat, svoboda i nezávislost. Pro dnešní cestovatele to platí stejně jako pro ty, kteří se vydávali na cesty před desítkami a stovkami let. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat na kuriózní zážitky českých cestovatelů!

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

Věda a historie není nuda: Bitva na Bílé hoře – prchající král, překvapivě malý památník a další bitvy třicetileté války

To místo na západním okraji Prahy zná kdekdo: pláň na Bílé hoře, kde jedné listopadové neděle roku 1620 proběhla bitva. Obora, letohrádek Hvězda a další stavby tu už v té době stály, další vznikly krátce po bitvě. Právě tady utrpěl český národ v boji za svobodu zásadní porážku, která upevnila moc Habsburků v českých zemích na celá staletí. Pojďte si projít někdejší bojiště krok za krokem.

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Nejznámější ležák na světě – Pilsner Urquell

Přes širokou nabídku speciálů, svrchně kvašených piv a radlerů jsou v tuzemsku oblíbená především piva plzeňského typu v čele s pivem Pilsner Urquell. Světlý plzeňský ležák vyniká sytější barvou, plnou chutí, intenzivní hořkostí a výrazným chmelovým aroma. Stal se legendou mezi pivy a podle něj se nazývá celá pivní kategorie Pils, Pilsner, celosvětově nejrozšířenější druh piva.

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

Turistické značení v Česku – nejlepší systém značení turistických tras na světě

České turistické značení patří k nejpropracovanějším na světě – a má k tomu dobré historické důvody. Už v 19. století se po našich horách a lesích proháněli první nadšení výletníci s mapou v ruce, občas v klobouku a s holí, zato bez GPS. Za turistickými značkami, které dnes bereme jako běžnou součást krajiny, stojí desetiletí práce, plánování a nadšení lidí, kteří věřili, že nejkrásnější místa mají být dostupná všem – krok za krokem, po stezce. Na Kudy z nudy vám proto představíme Klub českých turistů, nadšené značkaře i nejstarší turistické trasy.

Volyňští Češi – zapomenutí kolonisté Ukrajiny

Volyňští Češi – zapomenutí kolonisté Ukrajiny

Volyňští Češi jsou potomci Čechů, kteří se v letech 1868–1880 usadili ve Volyni na dnešní Ukrajině. Carská vláda lákala nové přistěhovalce řadou výhod, například levným nákupem zemědělské půdy. Cena byla několikrát nižší než v Čechách, v hotovosti se přitom platila jen část, na zbytek Rusko poskytlo výhodné úvěry.

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Dovolená u Jadranu, letní atmosféra chorvatských ostrovů a pláží, úžasné moře, národní park Plitvická jezera, města Dubrovník, Poreč, Trogir, Šibenik či Pula, dary moře, kaskády řeky Krky anebo místo, kde se natáčely příběhy nejznámějšího evropského indiána, náčelníka Apačů Vinnetoua: je tolik věcí, které milujeme v Chorvatsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejoblíbenějších destinace letních dovolených u moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Chorvatsko!

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

První česká přírodní památka UNESCO – Jizerskohorské bučiny

Národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny se rozkládá na strmých severních svazích Jizerských hor. V červenci 2021 se oblast s řadou skalních vyhlídek i největším vodopádem Jizerských hor stala první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Více než osmdesát zemí, přes dvacet knih, sto padesát krátkých a čtyři celovečerní filmy, a k tomu nespočet rozhlasových reportáží: to všechno má na kontě slavná cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli prvními lidmi na světě, kdo projeli automobilem napříč Afrikou. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

Další aktuality

100 tipů, kam na výlet, když prší (nejen pro děti)

Co dělat, když předpověď hlásí déšť? Už si nemusíte hlavu, kam vyrazit na výlet, když počasí právě neukazuje svou vlídnou tvář. I v deštivém počasí se dají podnikat výlety, které si užije celá rodina. Pro inspiraci jsme pro vás připravili několik tipů na zábavní parky, interaktivní muzea i pohádkové a strašidelné expozice, kde se rozhodně nebudete nudit vy a ani vaše děti.
18. duben 2025 9:13
Zážitky

Velikonoční poklady: kde na Velký pátek pokvete zlaté kapradí?

Máte rádi historky o ukrytých pokladech a chtěli byste někde zakopnout o truhlu plnou zlata? Počkejte si na Velký pátek, kdy se podle dávných legend otvírají poklady, skály a některé kopce. Kromě potřebného náčiní a baterek budete potřebovat dobré oči: ukryté skvosty prý prozrazují mihotavé plamínky a světýlka, zlaté kapradí anebo záře, probleskující skalními štěrbinami.
18. duben 2025 8:40
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (19.4. – 20.4.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Úštěcké Velikonoce 2025, Velikonočním vlakem Karlovarským krajem, Velikonoční jarmark s folklorem v Luhačovicích 2025, Jarní slavnosti na Svojanově 2025, Velikonoční Levandulový pochod v Bezděkově. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
18. duben 2025 6:04
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (19.4. – 20.4.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Velikonoce na Valašsku, Jarní slavnost na Kamenném mostě v Písku 2025, Velikonoce na Dlaskově statku, Velikonoce v Podorlickém skanzenu 2025, Velikonoce na zámku Žďár nad Sázavou. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
18. duben 2025 6:00
Zážitky

Užijte si Mezinárodní den památek a historických sídel – tipy na prohlídky s průvodcem

Mezinárodní den památek a historických sídel se na celém světě slaví každoročně 18. dubna. Podporuje naše znalosti o rozmanitosti kulturního dědictví, upozorňuje na křehkost památek a podporuje úsilí potřebné k péči o ně, jejich ochraně a zachování.
17. duben 2025 11:00
Zážitky

Kalendář 2025: Užijte si rozpustilý majáles – studentské oslavy jara

Majáles je studentská oslava příchodu máje, která má svoji tradici již od středověku. Studenti chystají majálesový průvod, staví alegorické vozy, obléknou se do kostýmů a vyrazí k místu konání velkolepých oslav, kde se uskuteční open-air festival plný známých hudebních tváří. Nakonec si zvolí svého krále a královnu. Průvody masek, alegorické vozy, volba krále a skvělá hudební vystoupení. Taková je každoročně jarní studentská slavnost. Portál Kudy z nudy vás zve na oslavy napříč republikou, stačí si vybrat.
17. duben 2025 8:49
Zážitky

Česko mezi řádky: Fantazie bez hranic v českém sci-fi světě

Zapomeňte na warp pohon, galaktické impérium i zelené mužíky. Česká sci-fi literatura možná nemá velké obzory, ale zato má velké nápady. A hlavně: její krajina je reálná a většinu kulis můžete vidět naživo. Není potřeba sedat do rakety – stačí vlak do Dobříše, dobré boty do lesa na Kokořínsko nebo pražská tramvajenka. Vydejte se s Kudy z nudy na výlet po stopách české vědeckofantastické literatury.
15. duben 2025 14:55
Zážitky

100 tipů na Velikonoce 2025: oslavte je tradičně i originálně

Pomlázka, kraslice, mazance... to jsou typické velikonoční zvyky, které vám nabízí skanzeny. Mnoho měst také pořádá velikonoční trhy a jarmarky. Chtěli byste zažít na Velikonoce i něco jiného? Nechte se inspirovat tipy portálu Kudy z nudy, které vám přiblíží akce, které o Velikonocích probíhají na různých místech ne vždy přímo svázanými s tradicemi.
14. duben 2025 16:26
Zážitky