ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Polsko?
Životní styl

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Poslechněte si audio verzi článku
Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!
Obyvatelé Česka a Polska patří mezi západní Slovany a společnou historii sdílejí už tisíce let. Polští Piastovci a naši Přemyslovci pěstovali úspěšnou sňatkovou politiku, z polských zemí pocházely královna Eliška Rejčka a dvě manželky krále a císaře Karla IV., pod vládou rodu Jagellonců jsme dokonce sdíleli společný stát. Podle hodnocení statistického úřadu Eurostat patří Polsko společně s Rumunskem a Finskem mezi nejšťastnější země Evropské unie; společně sdílí druhou příčku hned za Rakouskem. Ani Česko na tom ale není špatně, s Irskem, Maltou a Švédskem jsme na pátém místě.
 

Vizitka: Polsko v číslech a česko-polské hranice

S rozlohou 312 679 kilometrů čtverečních je Polsko pátým největším státem Evropské unie. Žije v něm přes 38 milionů obyvatel a je tak současně pátým nejlidnatějším členským státem. Dělí se na 16 vojvodství, nejvyšší polskou horou jsou Rysy (2 499 metrů) ve Vysokých Tatrách. Hlavním městem je Varšava, úředním jazykem polština. Členem Evropské unie se Polsko stalo v roce 2004 společně s námi, Slovenskem, Estonskem, Kyprem, Litvou, Lotyšskem, Maďarskem, Maltou, Polskem a Slovinskem. O propojení Česka a Polska vypovídají i tradice vorařství, zapsané na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO.


 

Cestujeme po česko-polských hranicích

Česko-polská státní hranice měří bezmála 800 kilometrů a nachází se na ní nejvýchodnější i nejvyšší bod ČeskaSněžka. Hranice, která se táhne od Trojmezí u Hrčavy až po Trojmezí u Hrádku nad Nisou, je plná zajímavých míst.Navíc za hranice s Kudy z nudy opakovaně nahlížíme, třeba v seriálu Na skok přes hranice anebo se seriálem #světovéČesko. Prozkoumali jsem například městečko Karpacz, vypravili jsme se na hrad Wawel v Krakově, na hrad Książ, do fascinujících zřícenin zámku Ogrodzieniec anebo do půvabného města Zamość.
 

Polsko ve stylu noir

Cestování po Polsku nenabízí jen gastronomické požitky, koupání v letním Baltu nebo největší polský zábavní park Energylandia. Občas se nese v temnějších tónech noir turistiky, tedy cestování po místech spojených se smrtí či utrpením. Mezi časté cíle temné turistiky někdy patří hrady a bojiště, Polsko ovšem nabízí fascinující přehlídku míst spojených s hrůzami druhé světové války.

Není to zážitek pro každého, mnozí se takovým místům vyhýbají. Naopak jiní do Polska míří, aby si připomněli historii, která vůbec není tak vzdálená, jak by se nám někdy mohlo zdát. Navštívit můžete třeba Osvětim, největší německý tábor masového vyhlazování na území Polska, dějiště úvodní bitvy druhé světové války poloostrov Westerplatte u Gdaňsku, památníky na místě vyhlazovacích táborů Treblinka či Majdanek. Řadu lidí také láká Vlčí doupě, jedno z velitelských stanovišť Adolfa Hitlera.
 

Do Polska za romantikou

Kam se můžete podívat v Polsku? Zkuste zahrát na romantickou strunu a poznat třeba zámek Moszna, zasazený v rozsáhlém parku, který volně navazuje na okolní krajinu. Atmosféru jako stvořenou pro poklidné procházky ve dvou nabízí Wrocław s Tumským ostrovem, v jehož uličkách dokonce potkáte podobně jako na Karlově mostě v Praze lampáře. Z nejdelšího dřevěného mola v Evropě v Sopotech si vychutnáte romantický západ slunce nad mořem, a na Valentýna se vypravte do Chełmna. V místním kostele totiž spočinula část ostatků svatého Valentýna, patrona lásky, na jehož svátek 14. února do města přijíždějí páry z celé Evropy.
Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Slovensko?

Brynzové halušky, jeskyně, Nízké i Vysoké Tatry, Roháče, Jánošík, termální bazény, lázně, víno, Slovenský ráj, Bratislava, husacina ze Slovenského Grobu nebo trdelník: je tolik věcí, které milujeme na Slovensku! Nový seriál o evropských zemích proto nemůže začít nikde jinde než u našich východních sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Slovensko!

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Čtrnáct krajů & čtrnáct tipů: muzea a galerie aneb co nabídne rok 2024?

Výstavy, známá jména výtvarného umění i tvůrci a umělkyně, kteří se své slávy teprve dočkají, neobvyklé nově objevené exponáty, chystané i čerstvě otevřené stálé expozice i rozšíření těch stávajících: to je jen malá část novinek ze světa kultury a umění. Pojďte si s portálem Kudy z nudy projít nejen velká muzea a galerie ve všech krajích a podívat se, co mají nachystáno pro rok 2024.

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Co přinese rok 2024: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, světový šampionát v snowboardcrossu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!

Muzeum historie obce a řetězárny Česká Ves na Jesenicku Kultura

Muzeum historie obce a řetězárny Česká Ves na Jesenicku

V muzeu v obci Česká Ves je k vidění několik expozic: historie obce, expozice řetězárny, expozice staré školy, atd.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Králický Sněžník

Králický Sněžník (1424 m) je skvělé místo: užijí si ho ti, kteří mají rádi hory bez lidí i lovci zážitků a zábavy. Co vás tu čeká? Království ticha a větru, daleké výhledy, vylepšené několika rozhlednami, krásná a neporušená příroda, bystřiny odvádějící vodu všemi směry do tří moří nebo síť naučných a značených stezek pro pěší i cyklisty. A také osamělé kamenné slůně, symbol pohoří Králický Sněžník, pramen řeky Moravy, a v údolí pod Sněžníkem Dolní Morava, horský resort se zážitkovými parky, sjezdovkami, Stezkou v oblacích a řadou dalších atrakcí.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Sněžku

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Sněžku

Jedinečné navenek, přátelské uvnitř: tak se návštěvníkům představují naše nejvyšší hory Krkonoše. Lákají na romantiku zasněžených svahů, lyžařská střediska, upravené bílé stopy a také na Sněžku, vůbec nejvyšší horu České republiky. Užijte si báječný den s pohybem na čerstvém vzduchu, deset nejlepších zastavení na české straně a k tomu jako bonus výlet k polským sousedům.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Jizerských hor

Pro někoho znamená výlet do Jizerských hor především skvělé cyklistické výlety, jiné lákají skalní vyhlídky, vodopády a prastaré bukové lesy na strmých svazích. Rodiny s dětmi a milovníci architektury samozřejmě nemohou vynechat Liberec s Ještědem, lázeňští šviháci zamíří do Lázní Libverda, v záloze jsou také Hejnice anebo kuriozita v podobě obřího sudu. Anebo si chcete projít nebo projet trasu slavné Jizerské padesátky? Pojďte s námi, portál Kudy z nudy je spolehlivý průvodce na vašich cestách!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Jablunkovsko a do Těšínského Slezska

S Kudy z nudy tentokrát prozkoumáme Těšínské Slezsko, Těšínské Beskydy a pohraniční oblasti severovýchodní části Severní Moravy a Slezska. Co vás čeká? Krásná příroda, lesy, kopce, roubené dřevěné stavby, starodávné opevnění, nejvýchodnější bod naší země a také Trojmezí coby místo, kde se setkávají hranice Česka, Polska a Slovenska. Právě k sousedům na Slovensko se na skok podíváme na konci článku.

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Vytěžit z jediného výletu maximum: to je styl cestování Kudy z nudy. V našich článcích najdete osvědčené tipy, cestovatelské zajímavosti i inspiraci pro všechny regiony a oblasti Česka. Seriál Na skok přes hranice ale nabízí ještě něco navíc!

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

České značky: Kofola, Vinea a Targa Florio aneb když je milujete, není co řešit

Původně měla jmenovat Kofocola. V roce 2001 nastartovala reklamní kampaň se sloganem Když ji miluješ, není co řešit, který si získal srdce nejen zamilovaných. Vánoční reklama se živým „zlatým“ prasátkem (ano, s těmi zuby zahnutými nahoru) nás od roku 2003 věrně provází adventní dobou. Zkrátka Kofola: báječná, bublinková a skrz naskrz česká. A společně s Kofolou také další pochoutky – máte rádi třeba Vineu anebo Ondráškovku? I ty patří do skupiny Kofola.

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Karavanem od jara do zimy: poznáváme všechna „naše“ trojmezí

Hádejte: kolik kilometrů měří cesta lemující hranice České republiky? Není to všetečná otázka z televizní soutěže, jen plán na další cestu karavanem. Tentokrát budeme objevovat všechna trojzemí, trojmezí a vůbec místa, kde se setkávají hranice různých států i historických zemí. Výhoda? Na cestu se můžete vydat kdykoliv, třeba si ji i rozdělit na několik výletů. A jak by byla dlouhá, kdybychom ji urazili najednou? Na závěr to sobě i vám spočítáme!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Králické pevnostní oblasti

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat krásy města Králíky a jeho nejbližšího okolí! O zábavu se postaráme hlavně fanouškům vojenských památek, protože pro ně je Králická pevnostní oblast rájem na zemi. Podíváme se ale také do přírody, na několik rozhleden a také na zajímavé poutní místo s fantastickým výhledem do kraje. A protože z Králík je to jen kousek do Polska, nahlédneme i za hranice k sousedům.

S Karavanem do Krkonoš: v zimě i v létě do Harrachova, města pod skokanskými můstky

S Karavanem do Krkonoš: v zimě i v létě do Harrachova, města pod skokanskými můstky

Nejznámější turistické středisko západních Krkonoš se proslavilo především díky sportovnímu areálu s několika skokanskými můstky, kde se konaly závody světového poháru v letech na lyžích i mistrovství světa. Když k Harrachovu přijíždíte od Kořenova, tak největší harrachovskou dominantu – mamutí skokanský můstek určitě nepřehlédnete. Těšit se tu můžete i na zajímavá muzea, bobovou dráhu nebo sklárnu s minipivovarem. Svůj volný čas si tu užijete jak v zimě, tak i v létě.

Silesianka – stezka rozhleden v Euroregionu Silesia Letní sporty

Silesianka – stezka rozhleden v Euroregionu Silesia

Stezka rozhleden a vyhlídkových míst Silesianka zahrnuje 34 míst na české i polské straně hranice.

Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích Památky

Procházka Těšínem – jedno město ve dvou zemích

Procházka Těšínem je nenáročná a zavede návštěvníky na místa, kde se psala historie. Těšín je jedním z mála měst na světě, jehož středem prochází státní hranice. Tento přeshraniční česko-polský výlet je jako stvořený pro rodiny s dětmi nebo milovníky historie.

Most přátelství v Českém Těšíně Památky

Most přátelství v Českém Těšíně

Most přátelství je hraniční most spojující polský a český břeh řeky Olše v historickém městě Těšíně. Stal se symbolem bouřlivé historie Těšínského Slezska. Státní hranice prochází přesně středem mostu a je vyznačena výraznou čárou.

Těšínské Slezsko pěšky i na kole Letní sporty

Těšínské Slezsko pěšky i na kole

Nejvýchodnější cíp Česka nabízí hustou síť turistických tras vedoucích hlavně v oblasti Moravskoslezských a Slezských Beskyd. Avšak ani o cyklotrasy zde není nouze. Objevovat Těšínské Slezsko lze pěšky i na kole.

Bike region Kralický Sněžník Letní sporty

Bike region Kralický Sněžník

Bike region Králický Sněžník je tvořen několika různými trail & enduro parky, které se propojují do jednoho komplexu plného dobrodružství na kole. Od rodin s dětmi, přes hobby jezdce až po profesionální závodníky – zde si každý najde svou výzvu. 

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích Památky

Památník životické tragédie v Havířově-Životicích

Památník životické tragédie byl vybudován k uctění obětí nacistické likvidační akce, která proběhla 6. 8. 1944. Během této akce bylo jako odplata za partyzánskou akci a zabití 3 příslušníků gestapa zastřeleno 36 mužů ze Životic u Havířova a okolních obcí.

ČEDOK – Česká dopravní kancelář, nejstarší v Česku

ČEDOK – Česká dopravní kancelář, nejstarší v Česku

Pouhé dva roky po vzniku Československa byla založena 1. července 1920 první a na dlouhá desetiletí jediná univerzální cestovní kancelář ve státě. Do vínku obdržela monopol na prodej železničních jízdenek (proto nejspíš název Če-československá, do-dopravní, k-kancelář).

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska Památky

Hrad Grabštejn v srdci Trojzemí – Česka, Německa a Polska

Klenotem prohlídky hradu Grabštejn je renesanční kaple sv. Barbory s bohatou malířskou výzdobou z období pozdní renesance, která je v Čechách naprosto unikátní. Po rekonstrukci je opět k vidění v celé své kráse.

Divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zachraňovat zanedbanou krajinu. Kde uvidíte tato vzácná zvířata?

Divocí koně, zubři a pratuři pomáhají zachraňovat zanedbanou krajinu. Kde uvidíte tato vzácná zvířata?

Skvělé využití bývalých vojenských prostor a jejich revitalizace pomocí přírodních sil se daří na mnoha místech České republiky díky divokým koním, zubrům a praturům, kteří spásáním agresivních druhů trav pomáhají růstu vzácných rostlin a navrací přírodu opět do rovnováhy. Nejznámější rezervací těchto zvířat jsou středočeské Milovice, ale po republice jich najdete ještě několik – například Na Šlovickém vrchu, v Podyjí nebo u Hradce Králové.

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny Příroda

Chráněná přírodní rezervace Vidnavské mokřiny

Rezervace Vidnavské mokřiny v Javornickém výběžku, těsně u státní hranice s Polskem, se rozkládá na ploše 32 ha v nejnižším místě okresu Jeseník – 222 metrů nad mořem. Ve starší literatuře je území zmiňováno pod názvem "Vidnavské loučky" a historicky patří městu Vidnava.

Poznejte naše zubry: výlety k největším přežvýkavcům Evropy

Poznejte naše zubry: výlety k největším přežvýkavcům Evropy

Zubr evropský je největší volně žijící přežvýkavec v Evropě, kterého lidé v 18. století téměř vyhubili a ve 20. století opět vyšlechtili z jedinců žijících v zajetí. U nás se zubři vyskytují pouze na několika málo místech a pocházejí většinou z chovů na východě Polska. Největším evropským sudokopytníkům se u nás ale daří, aktuálně jich v Česku žije okolo 120. Kam se za nimi vydat vám poradí Kudy z nudy.

#světovéČesko a Nýznerovské vodopády: kaskády, peřeje a tůně jako z pohádek

#světovéČesko a Nýznerovské vodopády: kaskády, peřeje a tůně jako z pohádek

Kde objevíte les, v němž se schovává překrásné místo se stříbrnými peřejemi a tůněmi jako z pohádky? Poradíme vám: vypravte se k Nýznerovským vodopádům v údolí Stříbrného potoka. Leží v hlubokém údolí Rychlebských hor, v místech, kam se sice dostanete jedině pěšky nebo na kole, ale zato po docela pohodlné asfaltce. Na rozdíl od jiných vodopádů se na ně navíc můžete podívat opravdu hodně zblízka!

Další aktuality

Seznamte se: který patron drží ochrannou ruku nad vaší profesí nebo řemeslem?

Tesaři, kuchaři, policisté, hasiči, cukráři, hostinští, malíři, lékárníci a další profese: ti všichni mají své ochránce a patrony. Na Kudy z nudy jsme zkusili vypátrat ty nejznámější i zapomenuté. Pojďte se s nimi seznámit a zjistit, kdo drží ochrannou ruku nad vaším koníčkem nebo zaměstnáním!
22. červenec 2024 11:12
Životní styl

Svatá Anna se blíží! Kam vyrazit koncem července na Anenské poutě?

Pranostiku „svatá Anna, chladna z rána“ znají i ti, kteří jinak o téhle světici neví vůbec nic. Vězte tedy, že svatá Anna a svatý Jáchym byli údajní rodiče Panny Marie a tedy prarodiče Ježíše Krista, a společně slaví svátek 26. července. Protože svaté Anně je zasvěcena řada kostelů, koncem července přichází čas svatoanenských poutí. Kam se tedy vypravit za svatou, která se od přelomu července a srpna má postarat o chladná jitra?
18. červenec 2024 11:12
Životní styl

Česko ve filmu: filmové komedie se správnou letní atmosférou

Hledáte nápad, jak si zpříjemnit dlouhé letní podvečery? Hezkou tečkou může být návštěva letního kina anebo vlastní malé promítání, třeba na terase nebo pod pergolou. Na Kudy z nudy vám poradíme s výběrem filmů, které mají letní prázdninové ladění a možná v nich najdete i inspiraci pro cestování.
16. červenec 2024 8:46
Životní styl

Neobjevené skvosty: tipy na nezapomenutelné zážitky ze všech regionů ČR

Kam letos na tuzemskou dovolenou či prodloužený víkend? Zkuste neobjevené skvosty ze všech koutů Česka! Velký přehled tipů na výlety a zajímavá místa ze všech krajů přináší portál Kudy z nudy. Poznejte dosud opomíjené krásy naší země!
9. červenec 2024 15:52
Životní styl

7 věcí, které nevíte o… dovolených našich prezidentů

Léto a letní prázdniny jsou čas dovolených. Trávíme je různě: u moře i v horách, na chatách a chalupách, anebo na cestách nalehko s batohem anebo s karavanem. Na Kudy z nudy se tentokrát podíváme, kam jezdili a jezdí na dovolenou naši prezidenti. Co myslíte, kdo z nich si užíval volno na chalupě, kdo miloval vysoké hory, a kdo se na dovolené schovával před ostatními a pil jako duha?
5. červenec 2024 9:00
Životní styl

10 tipů na zlaté brány, uličky, stezky a trasy aneb ve stínu a na výsluní

Zlato je krásný, cenný a lesklý kov, obestřený spoustou legend a pověstí. Když je něco zlaté, je to pro nás vzácné, ceněné a působivé, od Zlaté Prahy až po Zlaté Hory. Vydejte se s Kudy z nudy do míst, která zvoní zlatem – třeba k Zlaté bráně, do Zlaté uličky i do Zlaté ulice, do kláštera Zlatá koruna, po zlatých stezkách anebo na rozhlednu Zlatý chlum!
1. červenec 2024 10:37
Životní styl

Dovolená se psem v Česku? Tipy na hrady a zámky, kam spolu můžete

Patříte k lidem, pro které je čtyřnohý kamarád věrným přítelem, se kterým tráví většinu volného času? O dovolené může být problémem, kam se vydat za kulturními památkami, protože pejsek většinou na hrad nebo do zámku nesmí. A přeci existují výjimky, kde nejen, že chlupatí návštěvníci nevadí, ale najdou zde i servis v podobě misky s vodou. Kde taková místa najdete poradí Kudy z nudy.
30. červen 2024 10:36
Životní styl

Procházky se psy v Praze, na hradech a zámcích a v zoo

Pes je členem vaší rodiny a na výletě bez něj to prostě není ono? Na Kudy z nudy myslíme i na čtyřnohé kamarády a nachystali jsme pro ně i pro vás pár tipů na výlet. Poradíme vám nejenom kam vyrazit do přírody, ale i třeba na hrad, zámek či do zoo a pár dalších zajímavých vychytávek.
28. červen 2024 15:00
Životní styl