ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Chorvatsko?

Poslechněte si audio verzi článku
Dovolená u Jadranu, letní atmosféra chorvatských ostrovů a pláží, úžasné moře, národní park Plitvická jezera, města Dubrovník, Poreč, Trogir, Šibenik či Pula, dary moře, kaskády řeky Krky anebo místo, kde se natáčely příběhy nejznámějšího evropského indiána, náčelníka Apačů Vinnetoua: je tolik věcí, které milujeme v Chorvatsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejoblíbenějších destinace letních dovolených u moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Chorvatsko!
Na celém světě sice neexistuje země, která by nám byla bližší než Slovensko, ale dovolená u Jadranu je prostě dovolená u Jadranu. Do Chorvatska každoročně míří skoro milion Čechů a pořád mají co objevovat. A hlavně: právě kvůli Čechům se Jadranu přezdívá české moře. Češi totiž byli jedni z prvních, kdo Chorvatsko objevil už před sto lety, a milují ho dodnes.
 

Chorvatsko: česká stálice letní dovolené

Češi skutečně byli mezi prvními výletníky, kteří objevili letní krásy Jadranu, a jejich stopy jsou na jadranském pobřeží k vidění dodnes. Klub českých turistů organizoval první zájezdy na Jadran již na přelomu 19. a 20. století. Jednou z nejoblíbenějších českých destinací se stala Baška na ostrově Krk, kam v roce 1909 poprvé přijel pražský podnikatel Emil Geistlich a rozhodl se tu vybudovat přímořské letovisko pro české turisty. Z Prahy nechal k Jadranu dopravit rozebraný pavilon z jubilejní výstavy a provozoval v něm českou restauraci, kde si hosté mohli objednat například českou klasiku svíčkovou. S chorvatskými partnery a pomocí pražského architekta Emila Králíčka založil společnost Mořské a klimatické lázně Baška.



Za průkopníky, kteří stáli u zrodu chorvatského turistického ruchu, šli další. Například architekt Jan Kotěra navrhl několik vil na opatijské riviéře, v Chorvatsku působili i Adolf Loos či Josef Hoffmann, hrabě Johann Nepomuk Harrach založil spolek k podpoře hospodářského povznesení Dalmácie. Čeští turisté Chorvatsku zůstali věrni i za první republiky, kdy do Chorvatska jezdily speciální vlaky. Z Prahy k Jadranu mířila také první mezinárodní letecká linka, která kdy přistála na letišti v Dubrovníku, dovolenkovými průkopníky byli Češi i v celé řadě dalších míst. Leckde tak bývaly hotely jménem Praha nebo Ludmila, to podle oblíbené české světice.
 

Vizitka: Chorvatsko v číslech

Chorvatsko má rozlohu asi 56 tisíc kilometrů čtverečních, a to včetně ostrovů. Mezi ty největší patří Cres, Krk, Brač, Hvar, Pag, Korčula a Dugi Otok, dohromady jich ale je přes 1200. V zemi žijí necelé 4 miliony obyvatel. Hlavním městem je Záhřeb a úředním jazykem chorvatština. Země, která se řadí k nejpopulárnějším turistickým destinacím na světě, se stala členským státem Evropské unie v roce 2013.



A zeměpisné rekordy? Nejnižším bodem je samozřejmě Jaderské moře, nejvyšším pak Sinjal (1 831 m) v Dinárských horách. Nejdelší řekou je ve Slovinsku pramenící Sáva (562 km na území Chorvatska) následovaná Drávou (505 km) a Kupou (296 km), největším přírodním jezerem je Vrana (30,7 kilometrů čtverečních) na území severní Dalmácie. Nejznámější jsou ovšem Plitvická jezera, systém šestnácti jezer s vodopády, propojený vápencovými kaskádami. Jezera jsou proslulá svými výraznými barvami, od tyrkysové až po mátově zelenou.



Zhruba 47 % chorvatského území pokrývají lesy. Pozornost si zaslouží zejména Ilyrská buková oblast, kde buky přežily poslední dobu ledovou a před 12 000 lety zahájily svou expanzi do střední a východní Evropy. Většina buků evropských ve střední Evropě patří do stejné genetické skupiny, která je typická pro Ilyrskou oblast – a to včetně stromů v naší národní přírodní rezervaci Jizerskohorské bučiny. Oblast v Jizerských horách, první česká přírodní památka zařazená na seznam Světového dědictví UNESCO, je stejně jako Ilyrská buková oblast v Chorvatsku součástí památky UNESCO Původní bukové lesy Karpat a dalších oblastí Evropy. Společně s Českou republikou se o jednu památku UNESCO dělí také Albánie, Belgie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Německo, Francie, Itálie, Chorvatsko, Severní Makedonie, Rakousko, Polsko, Rumunsko, Švýcarsko, Slovensko, Slovinsko, Španělsko a Ukrajina.
 

Chorvatské klenoty

Diokleciánův palác ve Splitu, Staré město v Dubrovníku, bazilika sv. Eufrazia v historickém centru Poreče anebo historické město Trogir: to jsou chorvatské památky, zapsané na seznamu Světového dědictví UNESCO. Na seznamu najdete i katedrálu sv. Jakuba v Šibeniku. Tři architekti, kteří se v 15. a 16. století na její stavbě vystřídali, Francesco di Giacomo, Georgius Mathei Dalmaticus a Niccolò di Giovanni Fiorentino, budovali své dílo výhradně z kamene bez použití cihel, cementu a jakýchkoliv dřevěných částí. Pro klenbu a kopuli katedrály použili originální stavební techniku, kdy velké kamenné desky vybavili drážkami a hranami, takže jedna zapadla do druhé jako stavebnice. Podobný kousek nedokázali architekti zopakovat až do devatenáctého století.



Dalším chorvatským zázrakem přírody jsou kaskády řeky krky. Vodopád Skradinski buknárodním parku Krka je jen o pět metrů nižší než Niagarské vodopády a patří k nejnavštěvovanějším místům v Chorvatsku. Vodopád, který se řítí z travertinových teras do hloubky 45,7 metru si můžete prohlédnout pěkně zblízka z rozsáhlé sítě můstků, lávek a stezek, a dokonce se pod ním můžete i vykoupat.
 

Po Majstorské cestě za Vinnetouem

Nenechte si ujít ani Majstorskou cestu, nejkrásnější panoramatickou silnici v Chorvatsku. Měří 41 kilometrů, zčásti má pevný a zčásti makadamový povrch, a kupodivu není příliš známá. Přitom nabízí jedny z nejkrásnějších scenérii a výhledů, které lze v Chorvatsku najít. U silnice s číslem 547 také zanechal své stopy náčelník Apačů Vinnetou: od roku 1962 do roku 1968 bylo v oblasti Velebit, Plitvice, Ravni Kotar a Vrlika natočeno asi deset filmů o tomto statečném literárním hrdinovi. Ve filmech v německo-jugoslávské koprodukci ho nejčastěji hrál francouzský herec Pierre Brice. Jedny z nejkrásnějších filmových scén byly natočeny právě u Majstorské cesty, ve stínu mohutných skal Tulove Grede, anebo v průsmyku Mali Alan.
 

Chorvatsko na talíři

Chorvatsko se nepyšní jen úžasným mořem, ale také skvělým jídlem. Ochutnat můžete samozřejmě třeba čevabčiči, které se na Balkáně obvykle připravuje napíchnuté na špejli a grilované, doprovázené kajmakem, ajvarem, grilovanými kapiemi, červenou cibulí a chlebovými plackami. Přímořská země ale především nabízí ideální příležitost pochutnat si na rybách a darech moře. Ochutnat můžete třeba cípala, mořský jazyk, krevety nebo chobotnice. Připravují se obvykle na roštu nebo se dusí s rajčaty, cibulí a různým kořením, případně vaří ochucené česnekem, kořením a olivovým olejem. Podobně jako v Bulharsku i tady stojí za ochutnání různá masa, pljeskavica či varianta čevabčiči zvaná kebapče.
Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Bulharsko?

Slunečné pobřeží, moře, písečné pláže a voda prohřátá sluncem, růžový olej, šopský salát, pohoří Rila a Rilský klášter, římské památky, starobylá města anebo Sofie a majestátní katedrála sv. Alexandra Něvského: je tolik věcí, které milujeme v Bulharsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do jedné z nejoblíbenějších destinací letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Bulharsko!

Národní parky ČR: objevte krásy české přírody a chráněných území

Národní parky ČR: objevte krásy české přírody a chráněných území

Národní parky jsou skvosty české přírody, které si zaslouží nejvyšší ochranu spojenou s péčí odborníků a respekt milovníků přírody. Na území České republiky máme zatím čtyři parky, v budoucnu by měl vzniknout další na území Křivoklátska. Při respektování pravidel pohybu ve zvláště chráněných územích se zde nabízí řada pro přírodu šetrných aktivit. Zákon o ochraně přírody a krajiny vymezuje v národních parcích čtyři zóny: přírodní (bezzásahová, kam turisté nemají přístup), přírodě blízké (zásahy v omezené míře), soustředěné péče (zlepšování stavu ekosystémů narušených člověkem) a kulturní krajiny (obce v NP a jejich okolí). A jaké parky vlastně v ČR máme? Jejich přehled vám přináší Kudy z nudy.

Památník písemnictví na Moravě Kultura

Památník písemnictví na Moravě

Památník nabízí stálou expozici zahrnující nejvýznačnější osobnosti literatury na Moravě od 9. do 20. století, temporární výstavy a prohlídku interiéru restaurované historické benediktinské knihovny s osmnácti tisíci knihami. Celkem čítá fond knihovny na 65 000 svazků.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

7 věcí, které nevíte… o michelinských hvězdičkách a oceněných restauracích

Mít svou restauraci uvedenou v renomovaném průvodci Michelin a získat alespoň jednu michelinskou hvězdu, to je pro většinu kuchařů nejlepší způsob ocenění jejich práce. Také Česko má v oblasti gurmánské turistiky co nabídnout. Vydejte se s Kudy z nudy na cestu po restauracích, které vytoužené ocenění získaly, i po těch, které se na něj zatím těší.

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Maďarsko?

Budapešť, impozantní parlament, Rybářská bašta a lázně Széchenyi, víno, guláš, klobásy a všudypřítomná paprika, překrásná historická města s úžasnými památkami, termální lázně, vinařská oblast Tokaj, Balaton, fascinující jeskyně Aggtelek a řeka Dunaj: je tolik věcí, které máme rádi v Maďarsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u jednoho ze sousedů bývalého Československa. Pojďte s Kudy z nudy poznat Maďarsko!

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

7 věcí, které nevíte o… českých turistických značkách

Geniálně jednoduché, dobře promyšlené a už přes 135 let staré: takové jsou české turistické značky. Kudy vedly ty první, jak vypadaly kdysi a nyní, o čem vypovídají jejich barvy, kolik jich celkem aktuálně je a kde najdete podobné značení ve světě? Poradíme vám!

Aktivní dovolená: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Aktivní dovolená: poznejte vzácné Jizerskohorské bučiny a biosférické rezervace UNESCO

Kde jinde si s Kudy z nudy připomenout Světový den divoké přírody než někde venku, pod širým nebem v horách nebo hluboko v lesích? Čekají na vás národní parky, chráněné krajinné oblasti, pestrá paleta přírodních památek, přírodní památky UNESCO a biosférické rezervace.

Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!

Česká hruška se postaví tisíciletým dubům i olivovníkům. Soutěž Evropský strom roku začíná!

První únorový den se rozběhl další ročník populární soutěže o titul Evropský strom roku. Letos můžete vybírat z 15 stromů, které zvítězily v národních kolech napříč Evropou. Mezi soutěžní země se vrací Litva, svého reprezentanta podruhé v řadě vyslala také Ukrajina. Národní barvy reprezentuje Hruška v širém poli u Mrákotína, která vyhrála českou národní soutěž Strom roku. Hlasování probíhá od 1. do 22. února 2024.

Den vstupu České republiky do NATO

Den vstupu České republiky do NATO

12. března 1999 vstoupila Česká republika společně s Polskem a Maďarskem do NATO. Stali jsme se tak součástí nejsilnější politicko-vojenské organizace světa a v době, kdy Evropa čelí zásadním bezpečnostním výzvám, zajistili bezpečnost naší země nejlépe v historii.

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

Co nás napadne, když se řekne škola? Jan Amos Komenský, rčení škola základ života, a spousty vzpomínek z dětství a mládí. Spolužáci, kamarádi a báječný život o přestávkách. Obchody plné aktovek a školních batohů, pastelek, penálů, pravítek a dalších předmětů, bez kterých se žádný školák neobejde. A datum prvního září, protože právě to je klíčový den, kdy to každý rok vypukne nanovo. Hola, škola volá! Pojďte se do ní znovu vrátit s Kudy z nudy!

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Příběh českého Edisona – Františka Křižíka

Plánici, městečko v malebném Pošumaví, znají zejména ti, kteří jezdí na dovolenou k blízkému rybníku Hnačov a milovníci technických památek. Právě tady se narodil proslulý elektrotechnik a vynálezce František Křižík (8. července 1847, Plánice – 22. ledna 1941, Stádlec u Tábora). Vynalezl obloukovou lampu se samočinnou regulací, světelnou fontánu, zdokonalil elektrické tramvaje a další zařízení.

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

S osobností na procházku: po Praze s malířkou Toyen

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila v Paříži, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci Památky

Jihoslovanské mauzoleum v Bezručových sadech v Olomouci

Památka ukrývá ostatky jugoslávských vojáků z první světové války. Jedenáct metrů vysoká stavba ve stylu monumentálního neoklasicismu byla postavena v roce 1926.

Mandloňové arboretum v Hustopečích Příroda

Mandloňové arboretum v Hustopečích

Mandloňové arboretum vzniká u turistické cesty "Mandloňovou stezkou na rozhlednu" v lokalitě Hustopečský starý vrch, kde se nachází i původní mandloňové sady. Arboretum vzniká díky nadšencům z Hustopečské mandlárny jako unikátní genofond mandloní ve střední Evropě.

Tančící dům v Praze Památky

Tančící dům v Praze

Tančící dům je nepřehlédnutelná a skvostná stavba, která se stala nedílnou součástí Prahy. Své pojmenování stavba získala díky svým věžím, které připomínají postavy tanečníků Ginger Rogersové a Freda Astaira.

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Baron František von Trenck – nejobávanější velitel rakouské armády

Baron František von Trenck – nejobávanější velitel rakouské armády

Baron František von Trenck, plukovník rakouské armády, se proslavil svou neobyčejnou odvahou, velitelskou zdatností a neobvyklou bojovou strategií. Povahou nesmírně vznětlivý, výbušný, nedisciplinovaný, obzvlášť krutý a bezohledný muž díky těmto vlastnostem slavil úspěchy na všech frontách. Jeho těleské ostatky jsou vystaveny v kapucínské hrobce v Brně.

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

#světovéČesko aneb abeceda od A do Z

Na začátku bylo jen pár vtipných fotek, které porovnávaly podobná místa v Česku a ve světě. Inspirovaly nás k seriálu #světovéČesko, který aktuálně nabízí víc než tři stovky článků. Někdy jen pátráme po dvojčatech známých destinací, jindy souznění nacházíme v historii anebo v lidských osudech.

Houbaření – česká národní vášeň

Houbaření – česká národní vášeň

Češi jsou národ houbařů. Výpravu do lesa za svítání, jen s košíkem a nožíkem, zažil snad každý z nás. I když houbaři svá nejlepší místa neprozrazují, i na portálu Kudy z nudy najdete tipy kde rostou a kde hledat nejlepší loviště. Po houbách se navíc jmenuje spousta zajímavých výletních míst a město Svratka dokonce má na jedné z kašen sochu houbaře. Není divu, právě Vysočina je považovaná za nefalšovaný houbařský ráj.

Jan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny

Jan Kotěra – vůdčí osobnost české architektonické moderny

Stavby Jana Kotěry (18. prosince 1871, Brno – 17. dubna 1923, Praha) nenajdete jen v Praze, Hradci Králové či Prostějově, ale i ve světě. Navrhl venkovský dům F. Tondra na břehu jezera v rakouském St. Gilgenu, hotely v chorvatské Opatiji a v Dubrovníku, studia u profesora Otto Wagnera na vídeňské umělecké akademii zakončil návrhem ideálního přímořského města a tunelu pod kanálem La Manche.

Lípa – český národní strom

Lípa – český národní strom

Své národní stromy má řada zemí na celém světě. Pro Českou republiku je takovým stromem lípa, symbol ochrany, pomoci a lásky. Její květy líbezně voní, široká koruna poskytuje stín a ochranu. Oblíbili si ji už staří Slované a máme ji rádi dodnes: stačí připomenout tradici Lip republiky, vysazovaných v roce 1918 při vzniku Československé republiky, i v roce 2018 při stém výročí samostatnosti.

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

#světovéČesko a Frank Gehry: autor Tančícího domu a dalších zvlněných a pomačkaných staveb

Tančící dům, jedna z nejproslulejších staveb moderní pražské architektury, roztančil Rašínovo nábřeží v roce 1996. Nad jeho projektem se sešli český architekt chorvatského původu Vlado Milunić a americko-kanadský architekt Frank O. Gehry, autor celé řady pozoruhodných staveb. Pojďte se na ně podívat zblízka s portálem Kudy z nudy a seriálem #světovéČesko!

Chorvatský mlýn Gurmánská turistika

Chorvatský mlýn

Restaurace Chorvatský mlýn je podle mnohých nejchorvatštější z řady pražských podniků s balkánskou kuchyní.Majitel restaurace Dražen Horvat, ověnčený mimo jiné titulem „velvyslanec chorvatské kuchyně“, pochází z bývalé Jugoslávie a do své restaurace si přivezl kousek své domoviny.

#světovéČesko a Hamerské jezero – poznejte Riviéru severu

#světovéČesko a Hamerské jezero – poznejte Riviéru severu

V horkých letních dnech je nejlépe vyrazit někam k vodě. Ideálním místem s čistou vodou, písečnými plážemi a krásnou okolní krajinou je Hamerské jezero mezi Českou Lípou a Libercem, kterému se přezdívá Riviéra severu. K rekreaci se využívá již od poloviny 19. století. Nádherné jezero se objevilo také ve filmu Anděl na dovolené.

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

#světovéČesko a Jizerskohorské bučiny: zbytek prastarých lesů Evropy

Špičák, Stržový vrch, Poledník, Štolpichy, Tišina, Frýdlantské cimbuří a Paličník: to je sedm vzácných kousků přírody Jizerských hor, jejichž sloučením vznikla v roce 1999 národní přírodní rezervace Jizerskohorské bučiny. Prastaré bukové lesy na strmých horských svazích se v červenci 2021 staly první českou přírodní památkou zařazenou na seznam Světového dědictví organizace UNESCO.

Další aktuality

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2025

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 25? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například oslavy 800 let města Hradce Králové, ražbu prvních zlatých mincí v českých zemích či zahájení těžby v dole Svornost v Jáchymově. Kromě toho před sto lety tým profesora Karla Absolona na nalezištích pod Pálavou objevil sošku Věstonické venuše. Proleťte se rokem 2025 s Kudy z nudy!
11. prosinec 2024 14:16
Zážitky

Večerníčkové výlety: vydejte se na procházky za Rumcajsem, medvědy od Kolína nebo Maxipsem Fíkem

Večerníček je stálicí televizního vysílání. Poprvé se vysílal 2. ledna 1965 a od té doby se u něj pravidelně scházejí nejmenší děti, jejich rodiče i prarodiče. Vydejte se s Kudy z nudy na Večerníčkové výlety – třeba do Kolína za medvědy z animovaného filmu Pojďte pane, budeme si hrát, do Jičína za Rumcajsem anebo do Kadaně za Maxipsem Fíkem.
11. prosinec 2024 12:48
Zážitky

Rok 2025: velký přehled svátků, volných dnů a prodloužených víkendů s tipy na výlety

Kolik volných dnů nás čeká v roce 2025, kdy budou Velikonoce a kolik prodloužených víkendů si můžete naplánovat? My na Kudy z nudy máme radost, když jich je hodně, protože pak vám můžeme nabídnout spousty skvělých tipů kam vyrazit a užít si volno. Rok 2025 vypadá báječně: ze třinácti státních svátků jich hned deset vychází na všední dny.
11. prosinec 2024 12:35
Zážitky

Zažijte vánoční atmosféru v ulicích a navštivte nejkrásnější adventní trhy

Náměstí většiny měst a obcí po celém Česku zdobí v adventní čas vánoční trhy. Zastavte se na chvíli u zářícího stromečku, připijte si s přáteli vánočním punčem, zakousněte se do všudypřítomných dobrot a načerpejte první dávku poklidné vánoční nálady. Na Kudy z nudy vám nabízíme přehled těch nejkrásnějších vánočních trhů u nás.
11. prosinec 2024 11:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (14.12. – 15.12.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Advent v Národním zemědělském muzeu na Letné, Vánoční návštěva Valašského muzea v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm 2024, Úštěcký advent aneb Vánoce jako od Josefa Lady, Vánoční jarmark ve Valašském muzeu v přírodě 2024, Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (14.12. – 15.12.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Vánoční svařák na hradě Šternberk, Vánoční jízdárenský jarmark ve Světcích, Slavnostní zahájení lyžařské sezony v Harrachově 2024, Vánoční jarmark Jilemnice, Ještěd Ski Opening 2024 – zahájení sezony ve Skiareálu Ještěd. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
11. prosinec 2024 7:00
Zážitky

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
9. prosinec 2024 20:12
Zážitky

50 tipů, jak si užít zlatou adventní neděli

Čekání na Štědrý den se pomalu zkracuje, děti se těší na Ježíška a přípravy na Vánoce vrcholí. Adventní nálada je patrná všude kolem nás. Nechte se pozvat na zajímavá místa, kde můžete strávit zlatou adventní neděli. V tomto čase se prostě vše točí kolem adventu a Vánoc.
9. prosinec 2024 12:02
Zážitky