ÚvodAktuality7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích
Zážitky

7 věcí, které nevíte… o českých cestovatelích

Poslechněte si audio verzi článku
Cestování je mnohem víc než jen přesun z místa na místo. Pro nás na Kudy z nudy je stejně jako pro vás cestování vášeň a radost, touha objevovat, svoboda i nezávislost. Pro dnešní cestovatele to platí stejně jako pro ty, kteří se vydávali na cesty před desítkami a stovkami let. Nevěříte? Pojďte se s námi podívat na kuriózní zážitky českých cestovatelů!
Kde se na Kudy z nudy seznámíte s českými cestovateli? Třeba v seriálu Česko mezi řádky jsme vám představili cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů, jinde zase najdete příběhy dobrodruhů na jejich cestách kolem světa. Víte ale, kdy se se odehrála první cesta kolem světa lidí narozených v českých zemích? Jak dlouho v 17. století trvala cesta na Island a proč měl rytíř ze středních Čech v erbu eskymácký kajak? Seznamte se s neobvyklými a mnohdy kuriózními výkony českých cestovatelů!
 

1. Rytíř na kajaku

Snad v žádné jiné zemi není tolik vodáků jako v Česku! Z vodáckých výletů po tuzemských řekách by si na Kudy z nudy nepochybně vybral své místo i rytíř Jan Zachař z Pašiněvsi, který se na přelomu 15. a 16. století vypravil do Skandinávie. Z Laponska si tehdy přivezl zajímavý suvenýr: eskymácký kajak, který pak používal k rybolovu a vyjížďkám po řece. Na tu dobu výstřední záliba se dostala i do rodového erbu. Na něm je vyobrazen rytíř Zachař s pádlem v ruce a v brnění. Erb pánů z Pašiněvsi je dodnes k vidění na kostele v obci Páleč a je i na rytířově náhrobku ve Vinarech. Jeho příběhy popisuje kniha Rytíř na kajaku, kterou vydalo nakladatelství Albatros.
 

2. Cesta na Island a spis Islandia

Daniel Strejc – Vetter (1592–1669) byl českobratrský tiskař a kněz, přítel Jana Amose Komenského. Byl pátým synem Jiřího Strejce, správce bratrského sboru v Hranicích a spisovatele a překladatele žalmů pro Kralickou bibli. Po studiích v německém Herbronu se Daniel společně s dalším spolužákem Janem Salmonem z Podhoří u Hranic v roce 1613 vydal na dobrodružnou cestu na Island. Po čtyřtýdenní plavbě zakotvili na západním pobřeží, během měsíčního putování projeli téměř celý ostrov, zúčastnili se zasedání Althingu, nejstaršího parlamentu v Evropě, a navštívili i biskupské sídlo na Skálholtu. Daniel Vetter poté studoval teologii na nejstarší německé univerzitě v Heidelbergu a vstoupil do služeb českého „zimního krále“ Fridricha Falckého. Stal se učitelem češtiny jeho nejstaršího syna a v roce 1638 vydal v českém a polském jazyce cestopis Islandia, který je dosud velmi ceněným zdrojem informací o životě a zvyklostech obyvatel ostrova před čtyřmi stoletími. Závěr života strávil v exilu, ve městě Brzeg v dnešním Polsku.
 

3. La Grace a jediný český korzár Augustin Heřman

Už od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů loď La Grace, replika korzárské brigy ze 17. století. Křísí tak českou námořní historii i fascinující příběh jediného českého korzára v Karibiku Augustina Heřmana (asi 1621?–1686). Narodil se v Mšeně na Kokořínsku, po bitvě na Bílé hoře zřejmě jako dítě či mladík odešel s rodinou do exilu a v Nizozemsku vystudoval zeměměřičství a geografii. Usadil se v dnešním New Yorku a stal se tak patrně prvním Čechem žijícím v Severní Americe. Dobrodružná povaha ho ale táhla na moře, a tak si roku 1649 koupil moderní a rychlou brigu, kterou pojmenoval La Grace a připojil se ke korzárům, kteří v Karibském moři přepadali zejména španělské lodě. Augustin Heřman ale svou loď využíval i pro obchodní účely, a tak se mimo jiné stal největším distributorem tabáku a kožešin do Evropy. V roce 1670 nakreslil vůbec první mapu Marylandu a Virginie, a v Marylandu si na svém panství s příznačným názvem Bohemia Manor postavil velký dům.
 

4. České cesty kolem světa

Fernão de Magalhães se narodil kolem roku 1480 ve městě Sabrosa na severovýchodě Portugalska. Dne 20. září 1519 se vydal na cestu, při níž jeho loď jako první obeplula Zeměkouli. Svůj největší objev sice zaplatil životem, ale přesto inspiroval odvážné cestovatele po celém světě. Druhým mořeplavcem, který obeplul zeměkouli, byl Angličan Francis Drake, který svou cestu podnikl v letech 1577 až 1580.

Jezuitští misionáři Josef Pauer, František Stengel a Ignác Frisch takové ambice neměli: do světa se vydali koncem čtyřicátých let 18. století ve skupině členů řádu Tovaryšstva Ježíšova – jezuitů. Rok a půl dlouhá cesta vedla přes italský Janov, španělský Cádiz a Veracruz a Acapulco na území dnešního Mexika, kde nastoupili na galeonu a odpluli na vzdálené Filipíny. Z misijní cesty se už nikdy neměli vrátit, ale když v roce 1776 španělský král zakázal jezuitům pobyt na území Španělska včetně jeho provincií, museli Filipíny opustit. Po dlouhé plavbě na fregatě Santa Rosa kolem Afriky a po putování z Cádizu se bývali misionáři v roce 1770 vrátili do Prahy jako první lidé z českých zemí, kteří obepluli, objeli a obešli svět. Překonali při tom všechny poledníky a urazili vzdálenost větší než 25000 kilometrů. Svízelné cestování si ale vybralo svou daň: podle českých historiků z Univerzity Karlovy, kteří pátrali po dalších osudech jezuitů-světoběžníků, Pauer zemřel už krátce po svém návratu v červenci 1771 v Klatovech v pouhých 49 letech. Stengel žil v Českém Krumlově, kde zemřel v roce 1785 v 62 letech.
 

5. Polárník Ota Kříž a nejsevernější český hrob

Příběh o objevení Země Františka Josefa je spojený s rakousko­uherskou expedicí k severnímu pólu a objevitelskou plavbou lodi Admiral Tegetthoff. V letech 1872–1874 se průkopníkům rakouského polárního výzkumu skutečně podařilo objevit souostroví 191 ostrovů. Hlavní výprava odjela z Vídně 13. června 1872 vlakem do Bremerhavenu, kde kotvila expediční loď. Posádku lodi tvořilo celkem 24 mužů, mezi nimi i poručík Gustav Brosch z Chomutova, praporčík Eduard Orel z Nového Jičína a strojník Ota Kříž z Pačlavic na Kroměřížsku. Loď nakonec zůstala uvězněná v ledu a posádka ji musela v květnu 1874 opustit. Toho se už Ota Kříž nedožil: už před začátkem expedice trpěl začínající tuberkulózou a jeho zdravotní stav se stále zhoršoval. Koncem roku 1873 se k tuberkulóze přidaly ještě kurděje, až 16. března 1874 zemřel. Je pohřbený ve skalní puklině na Wilczekově ostrově a jde o nejsevernější český hrob. Kromě toho zde expedice zanechala v hermeticky uzavřené lahvi zprávu o objevu souostroví; ta byla objevena v roce 1991.
 

6. Cestování s Karlem Čapkem

Kdo má rád spisovatele Karla Čapka a jeho fejetony, určitě by si měl přečíst i jeho cestopisy Italské listy, Anglické listy, Výlet do Španěl, Obrázky z Holandska a Cesta na Sever. Čapek cestoval cizími zeměmi jako citlivý pozorovatel přírodních krás i života obyvatel. Důvody, které ho do ciziny zavedly, byly různé: například do Velké Británie se vydal na zasedání nově vzniklého spisovatelského klubu PEN, ovšem do Skandinávie ho zavedla soukromá cesta, na kterou se vydal v roce 1936 s manželkou Olgou Scheinpflugovou a jejím bratrem Karlem. Vlakem tehdy odjeli přes Německo do Dánska a pokračovali přes Kodaň, Stockholm, Uppsalu a Oslo do Bergenu. Tam nastoupili na parník a pluli s ním podél norského pobřeží až k mysu Nordkapp.
 

7. Vandráci na ostrově lidojedů

Ve stopách dávných cestovatelů se vydávají na cestu další Češi. Například na cestu kolem světa se v roce 1936 Břetislav Jan Procházka a Jindřich Kubias vydali autem. V letech 1972–1975 jako první Čech obeplul svět Richard Konkolski na své jachtě Niké I. Prvním Čechem, který svět objel na kole, byl v letech 1994–1997 Vítězslav Dostál, podobný výkon v letech 2002–2005 zopakovali Michal Jon a Lucie Kovaříková. Pavel Suchý v letech 2013–2014 objel svět na motorce Jawa 350 a v roce 2018 jako první Čech sám obletěl celý svět Roman Kramařík, a to s letadlem Cessna.

Další lidé míří na cesty vybavení Čapkovými cestopisy, a v roce 2021 se do Afriky vydala Expedice Z101, aby po stopách cestovatelů Hanzelky a Zikmunda zjistila, jak se africký kontinent změnil za 74 let. Kuriózními expedicemi po světě ve žlutých trabantech je známý novinář, režisér a cestovatel Dan Přibáň (*1976). Zdrojem inspirace je pro řadu lidí také známý český cestovatel Miloslav Stingl. Poslední, kdo se díky němu vydali na nebezpečnou expedici na divoký ostrov Papua-Nová Guinea jsou tři „Vandráci“ – přátelé, motorkáři a filmaři Pavel Liška, Jan Révai a Hynek Bernard. Na jedno z nejméně prozkoumaných míst světa a do magické džungle za tajemnými Papuánci se spolu s trojicí hrdinů můžete podívat v dobrodružném dokumentu Vandráci na ostrově lidojedů.
Miloslav Stingl – slavný český spisovatel, cestovatel a etnograf

Miloslav Stingl – slavný český spisovatel, cestovatel a etnograf

Známý český cestovatel, etnograf a spisovatel Miloslav Stingl (19. prosince 1930, Bílina – 11. května 2020, Praha) procestoval 151 zemí, několikrát objel a obeplul celý svět, dokázal se domluvit sedmnácti jazyky a je jediným Čechem, který se stal náčelníkem indiánského kmene. Na cestách strávil téměř dvacet let.

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

České značky: Albatros, Euromedia, Paseka, Argo, Jota, Host a další česká nakladatelství

Máte rádi knížky? My na Kudy z nudy ano, ať už jde o beletrii pro děti i pro dospělé, poezii, pohádky, kuchařky, učebnice nebo cestopisy. Aby knížky vycházely a dostaly se v pořádku až do rukou čtenářů, k tomu jsou potřeba nakladatelství. Pojďte se proletět světem papírových i elektronických knížek a audioknih, seznámit se s největšími nakladatelskými domy i s oceněními, která autoři za svá díla dostávají.

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Česko mezi řádky: cestopisy, cestovní deníky a knihy známých českých cestovatelů

Cestopisy patřily k oblíbené četbě našich předků už před stovkami let. Čtou se dodnes: vyprávění o neznámých a často velmi exotických krajích a lidech, fascinující přírodě, zvířatech, květinách, nekonečných pouštích, mořích a horách sahajících až do nebe nás zkrátka baví. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se zrodil žánr cestopisů, kdy vznikly ty nejstarší a které knížky dnes patří mezi nejoblíbenější?

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!

Jan Zachař z Pašiněvsi – nejstarší vodák v historii Českých zemí

Jan Zachař z Pašiněvsi – nejstarší vodák v historii Českých zemí

Jan Zachař z Pašiněvsi je považován za vůbec prvního vodáka v Čechách. Na přelomu 15. a 16. století si přivezl z cest po Skandinávii eskymácký kajak, který pak používal k rybolovu a rekreačním vyjížďkám. Toto nevídané plavidlo, a zároveň svou zálibu, si nechal dát od českého krále i do osobního erbu, nicméně zde je znázorněn nikoli jako kajakář, ale jako singlkánoista. Erb pánů z Pašiněvsi visí dodnes na kostele v obci Páleč a je i na náhrobku Václava Zachaře z Pašiněvsi na Vinarech.

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

7 věcí, které nevíte o… tom, co nás spojuje s Británií a královnou Alžbětou

S Kudy z nudy se tentokrát vypravíme do Velké Británie a také na zajímavá místa, která Českou republiku na dálku spojují s Anglií a Skotskem. Připomene si návštěvu královny Alžběty II., Shakespearovu Zimní pohádku, Skotské hry i hrady, zámky a další památky, inspirované britskými vzory. Vydejte se s námi do Británie!

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Portugalsko?

Slunečné pláže Algarve, slavní mořeplavci, nejzápadnější mys Evropy Cabo da Roca, portské víno a víno Madeira, nejdelší most v Evropě, žluté tramvaje v Lisabonu anebo jedna z nejstarších evropských univerzit: je tolik věcí, které máme rádi v Portugalsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na Pyrenejském poloostrově, v oblíbené zemi prodloužených víkendů a letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Portugalsko!

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Věda a historie není nuda: naši nejstarší vodáci a Česko jako vodácký ráj

Co se vám vybaví, když zaslechnete slova jako háček, zadák, porcelán, cvaknout, květák, kontra nebo volej? Pokud nic, jste na správném místě: s Kudy z nudy si užijete svou první báječnou plavbu do světa vodáků. Pokud víte, že jde o slova z vodáckého slovníčku, užijete si s námi taky. Víme totiž o spoustě zajímavostí, o kterých jste doteď určitě neslyšeli.

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Dánsko?

Pohádky Hanse Christiana Andersena, přívětivé město Kodaň, malebné nábřeží Nyhavn lemované hrázděnými domy, Malá mořská víla, zábavní park Tivoli, královský palác Amalienborg, Lego a Legoland, přírodní křídové útesy Møns Klint, muzeum námořní plavby v Helsingøru anebo kouzelné vodní kanály, průplavy a mosty: je tolik věcí, které máme rádi na Dánsku! Seriál o evropských zemích tentokrát míří na sever. Pojďte s Kudy z nudy poznat Dánsko!

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Polsko?

Fascinující solné doly Wieliczka, Mazurská jezera, kouzelná Wrocław plná trpaslíků, Krakov s drakem a hradem Wawel, zářící historická centra Toruně a Gdaňsku, hrad Malbork, noblesní zámky, zubři v Bělověžském pralese, pobřeží Baltského moře, bigos, žurek, pirohy a zapiekanky: je tolik věcí, které máme rádi na Polsku! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Polsko!

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů Památky

Bojiště Bílá hora – bitva na Bílé hoře a památník porážky českých stavů

Památné místo na Bílé hoře v Praze 6 připomíná neslavnou bitvu, která se zde odehrála 8. 11. 1620. Katolické armády porazily vojska českých stavů, hájící reformní náboženství a kulturu. V následujících letech byla česká politika zcela podřízena habsburské nadvládě, a to na 298 let.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Miroslav Zikmund a Jiří Hanzelka – nejvýznamnější čeští cestovatelé

Více než osmdesát zemí, přes dvacet knih, sto padesát krátkých a čtyři celovečerní filmy, a k tomu nespočet rozhlasových reportáží: to všechno má na kontě slavná cestovatelská dvojice Hanzelka a Zikmund. Jiří Hanzelka a Miroslav Zikmund byli prvními lidmi na světě, kdo projeli automobilem napříč Afrikou. Po srpnové okupaci vojsky Varšavské smlouvy v roce 1968, kterou oba cestovatelé odsoudili, jim bylo zakázáno cestovat i publikovat. V roce 1993 dostali Hanzelka se Zikmundem Cenu Egona Erwina Kische a v roce 1999 jim prezident Václav Havel udělil medaili Za zásluhy.

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Karel Čapek – jeden z nejvýznamnějších českých spisovatelů

Díky Karlu Čapkovi (9. ledna 1890 Malé Svatoňovice – 25. prosince 1938 Praha) přišlo na svět slovo "robot", které poprvé použil ve své hře R.U.R. Ve svých utopicko-fantastických dramatech alegoricky poukazoval na nebezpečí zneužití techniky a vědy proti základním hodnotám lidské existence.

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace – replika korzárské brigy ze 17. století křísí českou námořní historii

La Grace je replika historické lodi, která od roku 2010 brázdí vody moří a oceánů. Podle dostupných pramenů se La Grace jmenovala loď prvního českého námořníka a také skutečného českého korzára Augustina Heřmana. Ten opustil české země po bitvě na Bílé hoře a přes tehdejší Nizozemsko se dostal až do Ameriky. S lodí La Grace několikrát přeplul Atlantik a než se usadil, pár let vedl život korzára a přepadal španělské obchodní lodě v Karibském moři. Nutno dodat, že se svolením guvernéra.

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

#světovéČesko a devět českých dobrodruhů na cestách kolem světa

Jestli existuje cestovatelské nebe, v neděli 27. září tam proběhne velký mejdan: k oslavě mezinárodního dne cestování se sejdou všichni čeští cestovatelé, slavní i ti zapomenutí. Protože i vy nepochybně patříte mezi vášnivé výletníky, stojí za to si některé z vašich předchůdců připomenout.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Další aktuality

Přineste si domů Betlémské světlo! Skauti a skautky jej opět rozvezou po celé republice

Brněnští skauti ze střediska Řehoře Mendla letos již po osmnácté zajišťují organizaci rozvozu Betlémského světla. V letošním roce vede cesta skautů v sobotu 14. prosince na ceremoniál Betlémského světla ve Vídni, distribuce do domácností ale bude probíhat v sobotu, 21. 12. 2024, kdy bude Betlémské světlo rozvezeno skautskými kurýry "světlonoši" vlaky po republice. Stačí si donést či dovézt vlastní svíčku nebo svítilnu a můžete i vy potěšit své blízké malým plamínkem z Betléma a udělat jim radost z toho, že nejsou sami, a že na ně někdo myslí.
21. listopad 2024 10:30
Zážitky

Exkluzivní Česko: ubytování, gastronomie a turistické rarity, které vás dostanou a okouzlí

Exkluzivní tipy nemusí být drahé, ale rozhodně musí být mimořádné. Na Kudy z nudy vám ukážeme místa, která vás uchvátí a okouzlí svou originalitou. Vychutnejte si neobvyklé tipy na ubytování, skvělou gastronomii i jedinečné prohlídky pro malé skupiny a do míst, kam se obvykle nechodí!
21. listopad 2024 8:22
Zážitky

Tipy výlety na oblíbená místa, kde si užijete skvělý program i o vánočních svátcích

Trávíte tradičně Štědrý den pěkně doma, v pohodlí a v teploučku, a ven na výlet vás to táhne až o svátcích? I na Boží hod a na Štěpána se odehrává spousta akcí, stačí prolistovat nabídku portálu Kudy z nudy. Někde vás pozvou do nazdobených historických interiérů, jinde na návštěvníky čekají koně a nechybí pozvánka ani do akvária, rozhlednu či na dobrodružnou plavbu.
20. listopad 2024 7:57
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Advent v Zoo Zlín 2024, Vyhlídkové kolo v Ostravě na Masarykově náměstí, Adventní tvoření na zámku Veltrusy, Jarmark trochu jinak v Černé v Pošumaví. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
20. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (23.11. – 24.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Olomoucké Vánoce – vánoční trhy 2024, Mušketýři v Plzni – Mansfeld dobývá město, Ostravské Vánoce 2024, 100 let Vánočního stromu republiky, Napoleon v Brně 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:00
Zážitky

Co přinese rok 2025: nejočekávanější a nejvyhledávanější akce i festivaly

Čeká nás rok bohatý na kulturní, sportovní i společenské události! Můžete se těšit na ledové sochy, závody v běhu na lyžích, Mistrovství České republiky v snowboardcrossu, Světový pohár v biatlonu, folklorní pořady o životě našich předků, Slavnosti Svobody, Smetanovu Litomyšl, vinařské akce, automobilové závody... atd. Po celý rok proběhnou desítky dalších, každoročně opakovaných akcí a portál Kudy z nudy o nich bude samozřejmě informovat podrobněji, avšak již nyní pro vás připravil malou ochutnávku!
19. listopad 2024 22:00
Zážitky

Seznamte se: v čem byli a jsou Češi první na světě?

Češi vymysleli spousty vynálezů, které dnes zná celý svět. Některým je už sto a více let, a denně je používají miliony lidí. Další česká prvenství ale tak proslulá nejsou. Seznamte se na Kudy z nudy s tím, v čem byli Češi skutečně první na světě. A slibujeme: budete žasnout!
18. listopad 2024 9:23
Zážitky

Česko ve filmu: horory po česku aneb pojďte se s námi bát

Podobně jako v Americe můžete podniknout dobrodružný výlet do státního parku Seneca Creek, kde se natáčel kultovní horor Záhada Blair Witch, portál Kudy z nudy zve na procházky po stopách temných českých snímků. Připomenete si s námi film Spalovač mrtvol anebo děsivé pohádky režiséra Juraje Herze, seriály z Krušných hor, Kladivo na čarodějnice anebo Čarodějova učně, temnou pohádku Karla Zemana?
18. listopad 2024 8:51
Zážitky