Dalekohledy, fotoaparáty, zvětšovací přístroje, filmové kamery, filmové projektory, diaprojektory, objektivy a další optické, fotografické a filmové přístroje: to všechno vyrábí naše nejznámější a největší optická firma
Meopta se sídlem v
Přerově.
Mechanika a optika
Předchůdcem Meopty byla
společnost Optikotechna, kterou roku 1933 založil nadšenec pro optické výpočty a výrobu Alois Mazurek. Firma vyráběla zejména
zvětšovací přístroje pro vyvolávání fotografií, kvalitní objektivy a různé příslušenství pro profesionály i amatéry. Rozrůstala se tak úspěšně, že už během druhé světové války měla 2 500 zaměstnanců. Nejslavnějším výrobkem se stal
fotoaparát Flexaret; od roku 1935 až do roku 1971 se jich vyrobilo zhruba 600 tisíc kusů.
Po válce se firma přejmenovala: název Meopta v sobě skrývá sdělení, že jde o továrnu pro jemnou MEchaniku a OPTiku. V té době zároveň vzniklo tradiční logo; dvě čočky, černá a bílá, a v nich vepsané jméno firmy.
Zachránce: Přerovský Baťa
Nejtěžší chvíle pro společnost nastaly před revolucí v roce 1989, kdy podnik zaměstnával šest tisíc lidí, ale přišel o důležité vojenské zakázky. Zachránil ji
Čechoameričan Paul Rausnitz, narozený v březnu 1928 v
Jablonci nad Nisou. Říkají mu
Přerovský Baťa: Meoptu postupně koupil, splatil její dluhy a bezmála miliardovou investicí ji znovu dostal nad vodu. Dnes firma opět zaměstnává dva a půl tisíce lidí a stále rozšiřuje výrobní programy. Trhy zásobuje sportovní optikou, loveckými zaměřovači i dalekohledy, vyrábí specifické optické sestavy pro medicínu, ozbrojené a bezpečnostní složky, armádu, policii a další obory, kde se bez optiky zkrátka neobejdete.
Kouzelný svět optiky
Kde můžete výrobky Meopty vidět na vlastní oči? Třeba v
hvězdárnách anebo na každoroční
Noci vědců, podzimní akci, která představuje svět vědy a techniky srozumitelně a atraktivní formou. Zábavné představení optických principů a zákonitostí hravou formou využívají všechna science centra;
Techmania v
Plzni,
iQlandia i
iQpark v
Liberci,
Pevnost poznání v
Olomouci,
Svět techniky v
Ostravě i
zábavní vědecký park Vida v
Brně.
Příležitost poznat všechny zázraky optiky jste mohli na
výstavě Kouzelný svět optiky; v sále sv. Kláry
Vlastivědného muzea v
Olomouci. Výstava byla věnovaná nejenom 85. výročí vzniku optického průmyslu v Československu a založení
firmy Meopta v Přerově, ale také novým trendům v dynamicky se rozvíjejícím oboru.
Velká část prostoru byla určena dětem a mladým lidem, jimž optiku představuje jako obor budoucnosti se skvělou perspektivou a celoživotní hru plnou objevování, nacházení nových aplikací a cest při modelaci světla, světelných paprsků a různých typů záření. Na výstavě samozřejmě nemohly chybět atrakce, které znáte ze science center, tedy právě
laserové bludiště, obří krasohled či neonová show.
Víte, že?
- V Přerově se kromě běžných dalekohledů vyrábějí i dalekohledy stativové pro pozorování ptáků nebo střeleckých terčů, které využívají například trenéři na biatlonových střelnicích. Meopta je proto již řadu let významným partnerem české biatlonové reprezentace.
- V optice působí také firma A. Schmied, která v Trhových Svinech na Českobudějovicku vyrábí brýle. Dceřiná společnost firmy Silhouette vyrábí dioptrické, sluneční a sportovní brýle značek Silhouette a Adidas, mezi jejími zákazníky je i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), hollywoodské hvězdy či britská královna.
- Mezi nejznámější české podniky s dlouholetou tradicí ve výrobě plastových a kovových brýlových obrub patří Okula v Nýrsku. Brýle se tu začaly vyrábět roku 1895, kdy sem bratři Eksteinové přesunuli výrobu brýlové optiky a mechaniky z Vídně.
Hlavní činností firmy Meopta je výroba optických, fotografických a filmových přístrojů, jako jsou dalekohledy, fotoaparáty, zvětšovací přístroje, filmové kamery a projektory, diaprojektory a objektivy.
Společnost Optikotechna byla založena v roce 1933 Aloisem Mazurkem a po druhé světové válce se firma přejmenovala na Meopta.
Nejslavnějším výrobkem firmy Optikotechna byl fotoaparát Flexaret, kterého bylo od roku 1935 do roku 1971 vyrobeno zhruba 600 tisíc kusů.
Paul Rausnitz, známý jako Přerovský Baťa, zachránil Meoptu po roce 1989, kdy firma přišla o důležité vojenské zakázky. Koupil firmu, splatil její dluhy a s investicí téměř miliardy korun ji dostal zpět nad vodu.
Meopta vyrábí sportovní optiku, lovecké zaměřovače, dalekohledy a specifické optické sestavy pro medicínu, ozbrojené a bezpečnostní složky, armádu a policii.
Veřejnost může výrobky Meopty vidět na akcích jako jsou Noc vědců nebo v science centrech po celé České republice, například Techmania v Plzni či iQlandia v Liberci.
V Olomouci se konala výstava 'Kouzelný svět optiky' v sále sv. Kláry Vlastivědného muzea, která byla věnována 85. výročí vzniku optického průmyslu a založení firmy Meopta.
Na výstavě v Olomouci návštěvníci mohli zažít atrakce známé ze science center, jako jsou laserové bludiště, obří krasohled či neonová show.
Firma A. Schmied v Trhových Svinech vyrábí brýle a její dceřiná společnost Silhouette vyrábí dioptrické, sluneční a sportovní brýle značek Silhouette a Adidas.
Firma Okula v Nýrsku, založená v roce 1895, se specializuje na výrobu plastových a kovových brýlových obrub. Původně byla výroba přemístěna z Vídně.