ÚvodAktualityČeské značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle
Zážitky

České značky: lepší pohled na svět s Meoptou a přes brýle

Poslechněte si audio verzi článku
Optika je zajímavý a zábavný obor, plný překvapení. Není divu, že bez optických hraček v podobě krasohledů, laserových bludišť, neonových show a dalších vychytávek se neobejde žádné moderní science centrum. Víte, kde se všechny tyto báječné věci vyrábějí?
Dalekohledy, fotoaparáty, zvětšovací přístroje, filmové kamery, filmové projektory, diaprojektory, objektivy a další optické, fotografické a filmové přístroje: to všechno vyrábí naše nejznámější a největší optická firma Meopta se sídlem v Přerově.
 

Mechanika a optika

Předchůdcem Meopty byla společnost Optikotechna, kterou roku 1933 založil nadšenec pro optické výpočty a výrobu Alois Mazurek. Firma vyráběla zejména zvětšovací přístroje pro vyvolávání fotografií, kvalitní objektivy a různé příslušenství pro profesionály i amatéry. Rozrůstala se tak úspěšně, že už během druhé světové války měla 2 500 zaměstnanců. Nejslavnějším výrobkem se stal fotoaparát Flexaret; od roku 1935 až do roku 1971 se jich vyrobilo zhruba 600 tisíc kusů.

Po válce se firma přejmenovala: název Meopta v sobě skrývá sdělení, že jde o továrnu pro jemnou MEchaniku a OPTiku. V té době zároveň vzniklo tradiční logo; dvě čočky, černá a bílá, a v nich vepsané jméno firmy.
 

Zachránce: Přerovský Baťa

Nejtěžší chvíle pro společnost nastaly před revolucí v roce 1989, kdy podnik zaměstnával šest tisíc lidí, ale přišel o důležité vojenské zakázky. Zachránil ji Čechoameričan Paul Rausnitz, narozený v březnu 1928 v Jablonci nad Nisou. Říkají mu Přerovský Baťa: Meoptu postupně koupil, splatil její dluhy a bezmála miliardovou investicí ji znovu dostal nad vodu. Dnes firma opět zaměstnává dva a půl tisíce lidí a stále rozšiřuje výrobní programy. Trhy zásobuje sportovní optikou, loveckými zaměřovači i dalekohledy, vyrábí specifické optické sestavy pro medicínu, ozbrojené a bezpečnostní složky, armádu, policii a další obory, kde se bez optiky zkrátka neobejdete.
 

Kouzelný svět optiky

Kde můžete výrobky Meopty vidět na vlastní oči? Třeba v hvězdárnách anebo na každoroční Noci vědců, podzimní akci, která představuje svět vědy a techniky srozumitelně a atraktivní formou. Zábavné představení optických principů a zákonitostí hravou formou využívají všechna science centra; TechmaniaPlzni, iQlandia i iQparkLiberci, Pevnost poznáníOlomouci, Svět technikyOstravě i zábavní vědecký park VidaBrně.

Příležitost poznat všechny zázraky optiky jste mohli na výstavě Kouzelný svět optiky; v sále sv. Kláry Vlastivědného muzeaOlomouci. Výstava byla věnovaná nejenom 85. výročí vzniku optického průmyslu v Československu a založení firmy Meopta v Přerově, ale také novým trendům v dynamicky se rozvíjejícím oboru.

Velká část prostoru byla určena dětem a mladým lidem, jimž optiku představuje jako obor budoucnosti se skvělou perspektivou a celoživotní hru plnou objevování, nacházení nových aplikací a cest při modelaci světla, světelných paprsků a různých typů záření. Na výstavě samozřejmě nemohly chybět atrakce, které znáte ze science center, tedy právě laserové bludiště, obří krasohled či neonová show.
 

Víte, že?

  • Přerově se kromě běžných dalekohledů vyrábějí i dalekohledy stativové pro pozorování ptáků nebo střeleckých terčů, které využívají například trenéři na biatlonových střelnicích. Meopta je proto již řadu let významným partnerem české biatlonové reprezentace.
  • V optice působí také firma A. Schmied, která v Trhových Svinech na Českobudějovicku vyrábí brýle. Dceřiná společnost firmy Silhouette vyrábí dioptrické, sluneční a sportovní brýle značek Silhouette a Adidas, mezi jejími zákazníky je i Národní úřad pro letectví a kosmonautiku (NASA), hollywoodské hvězdy či britská královna.
  • Mezi nejznámější české podniky s dlouholetou tradicí ve výrobě plastových a kovových brýlových obrub patří Okula v Nýrsku. Brýle se tu začaly vyrábět roku 1895, kdy sem bratři Eksteinové přesunuli výrobu brýlové optiky a mechaniky z Vídně.
České vynálezy, které změnily svět

České vynálezy, které změnily svět

Vzpomenete si na některý ze slavných českých vynálezů? I když je Česko v porovnání s ostatními zeměmi světa poměrně malá země, dokázali naši vědci, inženýři a badatelé objevit principy a vynálezy, které přinesly užitek celému světu. Namátkou jmenujme například kontaktní čočky, hromosvod nebo lodní šroub… A jaké další vynálezy pocházejí z „českých dílen“? To vám prozradíme v našich dnešních tipech!

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Česko ve filmu: filmové triky, počítačová animace a úspěšná triková studia

Tmavomodrý svět, Návštěvníci, Arabela, pohádky S čerty nejsou žerty nebo Pyšná princezna a tisíce dalších filmů by vypadaly docela jinak bez filmových triků. Česká triková studia patří ke světové špičce a jejich práce byla dokonce oceněna Oscarem: na řadě počítačem upravených scén ve filmu Blade Runner 2049 se podílelo české studio Universal Production Pictures (UPP).

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Muzea a galerie pro všechny – zábava a poučení v interaktivních expozicích

Přísný zákaz "nedotýkati se" už v našich muzeích dávno neplatí! Naopak v mnoha expozicích je aktivní zapojení návštěvníků dokonce vyžadováno. Nechte se inspirovat našimi tipy a vyrazte na výlet plný zábavy a poučení pro celou rodinu. Experimentujte s elektřinou, zahrajte si divadlo, vyrobte své nanovlákno, dřevěnou lžíci nebo vlastní klobouk... neboť fantazii a kreativitě se na těchto místech meze nekladou.

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Originální české vynálezy aneb skvělá zábava a zážitky zdarma a výhodně

Stačí otevřít nabídku Česká nej na hlavní stránce portálu Kudy z nudy, a vybrat si ze seznamu originálních českých vynálezů, unikátů a rekordů. Vychutnejte si některé z těch malých a přitom velkých věcí, které se postarají o báječné chvíle s přáteli a rodinou, o zábavu, dobrodružství i skvěle strávený volný čas. Které to jsou?

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné Kultura

Vlastivědné muzeum v Olomouci – interaktivní a zábavné

Pokud si rádi hrajete, zkoumáte a objevujete, vypravte se do Vlastivědného muzea v Olomouci. Historická a přírodovědná expozice čítají přes dva a půl tisíce exponátů. Od května 2013 lze navštívit novou expozici Příběh kamene. Dále u nás můžete potkat i hanáckého obra Drásala...

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Sedmnáctý listopad je pro českou historii velmi významné datum. Vedle uzavření vysokých škol a perzekuce studentů v roce 1939 anebo Sametové revoluce v roce 1989 má datum 17. listopadu ve svém „rodném listě“ zapsané i Československá akademie věd (ČSAV), dnešní Akademie věd České republiky. Její založení bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Chemie je věda! Vydejte se za tajemstvím originálních českých vynálezů

Máte vadu zraku, ale neradi nosíte brýle? Pak pravděpodobně používáte jeden z nejvýznamnějších českých vynálezů: kontaktní čočky. Jejich otcem je Otto Wichterle. Je to ale trochu smutný příběh. Nadaný vědec vyrobil první čočky o Vánocích roku 1961 doma za pomoci stavebnice Merkur patřící jeho dětem. Vynález si nechal řádně patentovat, ale v tehdejším Československu nenašel využití a patent odkoupili Američané. Nasaďte čočky nebo brýle a jeďte se podívat na originál čočkostroje z Merkuru profesora Wichterleho, který je vystaven v pražském Národním technickém muzeu. Slavných chemiků je u nás ale daleko víc – Jaroslav Heyrovský, Antonín Holý či Gabriela Basařová.

Další aktuality

Horský areál Kraličák se již těší na zimní sezónu

Ve třech malebných údolích kolem vrchu Štvanice, mezi trojlístkem obcí Hynčice pod Sušinou, Stříbrnice a Štěpánov, se rozprostírá horský areál Králický Sněžník – Kraličák. Rozsáhlý resort nabízí přes 10 kilometrů sjezdovek a 70 kilometrů běžeckých tras zasazených do krásné přírody na severovýchodním úpatí Králického Sněžníku. Díky své poloze a nadmořské výšce je ideálním místem pro zimní dovolenou i jednodenní výlety za lyžováním. Letošní sezóna na Kraličáku přinese spoustu zážitků, včetně možnosti vstupu zdarma do saunového světa Terme Losiny nebo Pradědova dětského muzea v Bludově.
16. listopad 2024 18:00
Zimní sporty, Olomoucký kraj

Vánoční trhy v Olomouci letos lákají na punč, kluziště, vyhlídkové kolo i exotický sekvojovec obrovský

Olomoucké vánoční trhy patří k těm nejhezčím nejen v České republice. Ani v letošním roce tak obyvatele a návštěvníky města nechtěli pořadatelé trhů o tento zážitek připravit. Návštěvníci se opět mohou těšit na vánoční ozdoby, zimní doplňky, sýry, med, uzenářské speciality, kovářskou dílnu, řemeslné výrobky, rybí hranolky, grilované dobroty a nechybí ani pověstný punč. Vánoční trhy v Olomouci probíhají od 22. listopadu až do 23. prosince 2024. Bruslit se začalo už 6. listopadu 2024. Také je v provozu vánoční kolo vám nabídne úchvatný výhled na centrum města
14. listopad 2024 5:15
Zážitky, Olomoucký kraj

Hrad Helfštýn má otevřeno i v listopadu

Hrad Helfštýn je během listopadu otevřen o víkendech. Milovníci historie a hradní architektury sem mohou přijít každou sobotu a neděli, až do 24. 11. 2024. Během svátečního víkendu 16. až 17. listopadu zde bude také otevřeno, a to od 9:00 do 16:00 hodin.
12. listopad 2024 12:00
Památky, Olomoucký kraj

Jarní prázdniny 2025 – Olomoucký kraj

Cestování rozšiřuje obzory a přináší zážitky. Připravte dětem parádní jarní prázdniny v Olomouckém kraji. Vydejte se na výlet nebo si vyberte báječnou dovolenou na lyžích. Portál Kudy z nudy přináší tipy nejen na zimní sportování, ale s dětmi můžete vyrazit například do zoo, za poznáním, či se vyřádit v bazénech.
10. listopad 2024 15:00
Zážitky, Olomoucký kraj

Česko mezi řádky: Habermannův mlýn, Bludov a Josef Urban

Když v roce 2001 poprvé vyšla kniha Habermannův mlýn Josefa Urbana (*1965), strhnul se kolem ní velký poprask. Ještě bouřlivější reakce vyvolal stejnojmenný film režiséra Juraje Herze v roce 2010. Není divu: příběh mlynáře Habermanna a poválečného odsunu sudetských Němců se dotýká dosud živého tématu česko-německých vztahů.
9. listopad 2024 10:54
Životní styl, Olomoucký kraj

Šternberský hrad zve na martinské prohlídky s ochutnávkami

Na moravském hradě Šternberk se na rozdíl od většiny památek bude provázet i v měsíci listopadu. U příležitosti oslav svátku svatého Martina připravuje hrad speciální „Svatomartinské prohlídky“. Prohlídky se uskuteční v sobotu 9. listopadu a neděli 10. listopadu 2024 od 10 do 15 hodin.
9. listopad 2024 9:24
Památky, Olomoucký kraj

Na Plumlově se budou konat Hubertské slavnosti

Na zámku Plumlov se chystají Hubertské slavnosti, které se budou konat v sobotu 26. 10. 2024 od 13:30 hodin. Na programu bude hudba MHU, trubači VLS, přehlídka loveckých psů, vábení lovné zvěře, přehlídka loveckých signálů, lukostřelci a ukázky zvířat, dravých ptáků i sov.
21. říjen 2024 10:00
Památky, Olomoucký kraj

Vypravte se na podzim ohřát do Zbrašovských aragonitových jeskyní

Zbrašovské aragonitové jeskyně jsou jediné naše zpřístupněné jeskyně hydrotermálního typu. Teplá minerální voda v nich vytvořila útvary, které by z obyčejné vody nevznikly. Jsou nejteplejšími jeskyněmi v celé České republice s celoroční stálou teplotou 14°C. Otevřené jsou do konce října denně mimo pondělí od 9 do 16 hodin. Prohlídku ozvláštňuje i barevná instalace s názvem „DNA“.
10. říjen 2024 10:00
Příroda, Olomoucký kraj