ÚvodČeská nejVědeckéAkademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce
Vědecké

Akademie věd České republiky – naše největší vědecká instituce

Stejně jako Sametová revoluce v roce 1989 má datum sedmnáctého listopadu ve svém „rodném listě“ i Akademie věd České republiky. Založení její přímé předchůdkyně, Československé akademie věd, bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.
Akademie věd České republiky navazuje na téměř třísetletou tradici institucí vědy na našem území. Mezi její „předky“ a předchůdce patří první osvícenský spolek Societas incognitorum v Olomouci (1746), a pražská Soukromá společnost nauk (1769), která se stala základem Královské české společnosti nauk (1784). V roce 1890 pak vznikla Česká akademie císaře Františka Josefa pro vědy, slovesnost a umění a to díky štědré finanční podpoře českého architekta a mecenáše Josefa Hlávky, který se stal i jejím prvním prezidentem. Právě Hlávka prý přesvědčil císaře Františka Josefa I., aby zakládací listinu podepsal českou verzí svého jména.

Menší badatelská zařízení vznikala už při této České akademii, další vědecké instituce ale vznikly až po vzniku samostatného Československa v roce 1918. Akademie se přejmenovala na Českou akademii věd a umění a od roku 1923 umožnila přijímat za členy i ženy; tou první byla spisovatelka Eliška Krásnohorská. Ve funkci prezidenta ČAVU se vystřídali filolog Josef Zubatý, hudební skladatel Josef Bohuslav Foerster, historik Josef Šusta a muzikolog Zdeněk Nejedlý. Za jeho předsednictví ČAVU nahradila Československá akademie věd, slavnostně vyhlášená 17. listopadu 1952Národním divadlePraze.

Totalitní režim vědě nepřál, ale i tak čeští vědci udržovali kontakty se světovou vědeckou komunitou. V roce 1959 Nobelovu cenu získal Jaroslav Heyrovský, Otto Wichterle se za vynález kontaktních čoček dočkal alespoň celosvětového uznání. Po Sametové revoluci a pádu komunistického režimu v roce 1989 se právě Wichterle, jeden z hlavních autorů slavného politického manifestu Dva tisíce slov z období Pražského jara 1968, stal posledním předsedou ČSAV (1990–1992). Poslední změna v dlouhé historii vědecké organizace přišla v roce 1992 před rozdělením Československa, kdy vznikla Akademie věd České republiky. Ta se nyní prostřednictvím více než 50 vědeckých ústavů zabývá špičkovým výzkumem v nejrůznějších vědních oblastech. Hlavní sídlo má na Národní třídě proti Národnímu divadlu, její předsedkyní je od března 2017 profesorka Eva Zažímalová.
Věda a historie není nuda: uran, uranové doly, expozice, pracovní lágry a naučné stezky

Věda a historie není nuda: uran, uranové doly, expozice, pracovní lágry a naučné stezky

Uran aneb latinsky uranium je stříbrobílý lesklý kov, na první pohled neškodný, ve skutečnosti radioaktivní a nebezpečný. Na Kudy z nudy se uranu bát nemusíte: vybrali jsme si ho jako inspiraci k zajímavým výletům. Vydejte se s námi do uranových dolů a muzeí s expozicemi o uranu, na uranové naučné stezky anebo k uranové hrušce!

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky Kultura

Národní technické muzeum Praha – ráj exponátů z oblasti vědy a techniky

Expozice NTM překvapí moderním muzejním pojetí. Svůj prostor tu nacházejí sbírky architektury, stavitelství a sbírka polygrafie. Nechybí stálé expozice Chemie kolem nás, Měření času, hutnictví, Interkamera a Technika hrou, expozice televizního studia nebo expozice kontaktních čoček.

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

Věda není nuda: Přijďte na největší vědeckou událost v Česku!

Výstaviště v pražských Letňanech otevírá své brány veřejnosti. Začíná zde totiž Veletrh vědy 2024! Letošní ročník láká na pestré expozice ze všech vědních oborů, hry, praktické ukázky, virtuální realitu nebo rozpravy s experty. O tom, že věda rozhodně není nuda, se přesvědčíte 30. května až 2. června 2024 na Veletrhu vědy Otevřeno je každý den od 10:00 do 18:00 a za vstup se neplatí.

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Věda a historie není nuda: Česko jako vesmírná velmoc a ikonické fotografie hvězd a vzdálených galaxií

Česká republika sice nemá moře ani flotilu zaoceánských lodí, ale zato otevírá pro celý svět bránu do vesmíru. České firmy se v Evropské kosmické agentuře (ESA) aktivně podílejí na stovkách projektů a chystají se další. Jaké to byly a budou, a jak pomáhají Češi objevovat vesmír jsme pátrali na Kudy z nudy.

ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech Památky

ELI Beamlines – nejvýkonější laser na světě mají v Dolních Břežanech

Vše začalo v roce 2002, realizací dosavadní vize proměny Dolních Břežan. Obec ukončila svůj dosavadní nahodilý stavební boom a odstartovala systematickou změnu.

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Věda a historie není nuda: deset fascinujících objevů české vědy

Česká věda není Popelka, která by posledních sto let seděla v koutě. Úspěchů dosáhla zejména v technických a přírodovědných oborech – a možná vás překvapí, které objevy a vynálezy mají české kořeny.

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Věda a historie není nuda: výstava Expo a Česko v Dubaji

Od 1. října 2021 do 31. března 2022 probíhá v Dubaji Všeobecná světová výstava EXPO, kterou by podle organizátorů mělo navštívit patnáct milionů lidí. Jak vypadá český pavilon, čím Česká republika překvapí svět a kde najdete připomínky minulých ročníků?

Zámek Třešť – zámecké ubytování, restaurace i wellness Ubytování

Zámek Třešť – zámecké ubytování, restaurace i wellness

Novorenesanční zámek v Třešti na Jihlavsku fungující jako zámecký hotel, prodchnutý dílem Franze Kafky. Pro veřejnost znovu otevřel po náročné generální rekonstrukci a renovaci interiérů v červnu 2022. Nyní nabízí ubytování, wellness, prostor pro konference a svatby a zve do restaurace Franze Kafky.

Mikrárium v Biologickém centru AV ČR Příroda

Mikrárium v Biologickém centru AV ČR

Světelná stěna s tisíci mikroskopických sklíček a reliéfem bohyně Gaii, poskládaným z desítek motýlů, brouků, kůstek, tasemnic, šupin, rostlin i rybiček. To je Mikrárium, nové unikátní dílo, v němž se spojuje příroda, věda a umění.

Ionosférická observatoř Panská Ves u Dubé Příroda

Ionosférická observatoř Panská Ves u Dubé

Observatoř Panská Ves je detašované pracoviště Ústavu fyziky atmosféry Akademie věd České republiky postavené v roce 1962 nedaleko města Dubá na Českolipsku. Pro veřejnost je areál nepřístupný, probíhají zde náročná měření.

Národní třída v Praze Památky

Národní třída v Praze

Národní třída je jednou z nejznámějších a nejstarších pražských ulic. Nachází se na rozhraní Starého a Nového Města, a vede od Jungmannova náměstí až k mostu Legií. Ve středověku, stejně jako v ulici Na Příkopě, zde stály hradby Starého města.

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Akademie věd České republiky: 70 let od založení, historie, zajímavosti a kvíz

Sedmnáctý listopad je pro českou historii velmi významné datum. Vedle uzavření vysokých škol a perzekuce studentů v roce 1939 anebo Sametové revoluce v roce 1989 má datum 17. listopadu ve svém „rodném listě“ zapsané i Československá akademie věd (ČSAV), dnešní Akademie věd České republiky. Její založení bylo slavnostně vyhlášeno 17. listopadu 1952 v Národním divadle v Praze.

Silonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle

Silonky – punčochy z materiálu, který vynalezl Otto Wichterle

Jsou vynálezy, které zazáří jako kometa a zase rychle zmizí. Jiné ale zůstávají a jejich obliba s lety neklesá. To je případ silonek, dámských punčoch a punčocháčů z umělých vláken, která v polovině 20. století nahradila drahé luxusní hedvábí. Za jejich zrodem stál vědec Otto Wichterle a zlínská firma Baťa.

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Jan Evangelista Purkyně – jeden z nejznámějších vědců své doby

Lékař a vědec Jan Evangelista Purkyně (18. prosince 1787, Libochovice – 28. července 1869, Praha) byl jedním z nejznámějších vědců své doby a dodnes patří ke světově nejznámějším Čechům. Jeho objevy ovlivnily řadu lékařských oborů, byl průkopníkem především v anatomii a fyziologii.

Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

Mezinárodní rok chemie aneb věda není nuda

Je pro vás chemie strašák, s nímž se jeho špatná pověst táhne už od základní školy, anebo naopak neznáte nic lepšího? Ať už patříte mezi ty první či druhé, s chemií vás možná spřátelí (anebo naopak vaše zaujetí ještě víc prohloubí) Mezinárodní rok chemie. Oficiálně byl zahájen koncem ledna 2011 v sídle organizace UNESCO v Paříži. Během roku se můžete těšit na řadu akcí: Vědu v ulicích, populární Noc vědců nebo Týden vědy a techniky.

Galerie Věda a umění Kultura

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.

Týden Akademie věd ČR 2024

Festival je oslavou Akademie věd a jeho čtvrtý ročník se uskuteční od 4. do 10. listopadu v jejím sídle na Národní třídě, ale především na různých pracovištích AV ČR. Je určen jak studentům středních škol, tak široké veřejnosti.
Praha 1, Praha

Knihovna snů 2024

Srdečně vás zveme na program letošní Knihovny snů, která se uskuteční 9. listopadu 2024 v rámci Týdne Akademie věd ČR (od 4. do 10. listopadu 2024).
Praha, Praha

Cesta do historie

Poznat život v Praze v době předhusitské, ponořit se do středověkého dolu i mezi zdi klášterních cel nabízí výstava v Galerii Věda a umění. Historickou realitu zakusí návštěvníci za pomoci mobilní aplikace, která propojí panely výstavní síně s věrohodnými 3D rekonstrukcemi, modely a vizualizacemi.
Praha 1, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Výprava do Stínadel – komentovaná procházka uličkami Starého Města

Kdo by neznal Stínadla, tajuplnou čtvrť, kterou tak nezapomenutelným způsobem popsal Jaroslav Foglar ve své románové trilogii. Zrodila se skutečně jen ve fantazii spisovatele?
Praha 1, Praha

Festival Pražské křižovatky

Na podzim 2024 pořádá Národní divadlo již 7. ročník festivalu Pražské křižovatky a jako vždy nabídne program, který by žádný divadelní nadšenec neměl minout.
Praha 1, Praha

Festival Pražské křižovatky

Na podzim 2024 pořádá Národní divadlo již 7. ročník festivalu Pražské křižovatky a jako vždy nabídne program, který by žádný divadelní nadšenec neměl minout.
Praha 1, Praha

Festival Pražské křižovatky

Na podzim 2024 pořádá Národní divadlo již 7. ročník festivalu Pražské křižovatky a jako vždy nabídne program, který by žádný divadelní nadšenec neměl minout.
Praha 1, Praha

Aktivity v okolí

Galerie Věda a umění

Galerie Věda a umění v budově Akademie věd ČR je jedinečným místem, kde se propojuje věda s uměním v návaznosti na tradice České akademie věd a umění, založené v roce 1890 díky podpoře českého architekta a stavitele Josefa Hlávky.
Praha 1, Praha

Nová scéna Národního divadla

Novodobá divadelní budova Nová scéna, která je unikátním příkladem specifického využití skla, patří pod správu Národního divadla a funguje jako moderní divadlo všech forem a žánrů.
Praha, Praha

Národní divadlo v Praze – Zlatá kaplička

Pokud patříte mezi milovníky kulturního dění, rozhodně byste neměli vynechat návštěvu některého z divadelních představení Národního divadla v Praze, které tvoří tři umělecké soubory – opera, činohra a balet. Vybrat si můžete z lákavé nabídky programů.
Praha 1, Praha

Galerie Fasáda v Praze

Fasáda je název mimořádného výstavního prostoru, jenž vznikl za cílem propagace současného českého umění a oživení nejen výbuchem poškozené fasády domu v Divadelní ulici.
Praha 1, Praha

Galerie Kodl v Topičově domě na Národní třídě

Významná aukční, prodejní a výstavní síň s více než stoletou rodinnou sběratelskou tradicí v Praze.
Praha 1, Praha

Úniková hra Anytime adventure

Anytime Adventure je unikátní hra kombinující carsharing Anytime s oblíbenými únikovkami. A co víc? Herní zónou je celá Praha! Troufnete si na tohle netradiční dobrodružství?
Praha 1, Praha

Divadlo Viola

Poetické divadlo s umělecky vytříbenou dramaturgií nabízí divákům scénická čtení, komorní dramata i rozverné kabarety. Viola nikdy neměla stálý herecký soubor, ale vždy zde vystupovaly velké herecké hvězdy.
Praha 1, Praha

Galerie SmetanaQ – centrum umění a designu

Centrum umění a designu SmetanaQ vzniklo na pražském Smetanově nábřeží číslo 4 v objektu, jenž byl v roce 2013 těžce zasažen výbuchem plynu.
Praha 1, Praha

Ubytování a restaurace

Café & Restaurant Slavia – symbol českého kavárenství

Kavárna Slavia je už od první republiky symbolem českého kavárenství. V jedné z nejslavnějších pražských kaváren s nádherným výhledem na Hradčany, Národní divadlo a Karlův most se velmi často scházejí intelektuálové, básníci, herci a různí umělci. Najdete zde i restauraci a pivnici.
Praha 1, Praha

Restaurace Parnas – uzavřeno z důvodu rekonstrukce

V restauraci Parnas se odjakživa potkávaly světy. Umělci s intelektuály. Bohéma s politikou. Establishment s undergroundem. Od roku 1902, kdy byl Parnas součástí kavárny Velká Slávie, si tu podávala ruce česká bohéma. Do podzimu 2023 probíhá rekonstrukce.
Praha 1, Praha

Pivovar Národní

Pivovar otevřený v roce 2015 v areálu Voršilského kláštera ze 17. stol. na Národní třídě v centru Prahy.
Praha, Praha

SmetanaQ – café & bistro

Pražská SmetanaQ láká nejen na výbornou kávu a dezerty, ale i na minimalistický design, kterému dominuje skleněný lustr z dílny české sklárny BOMMA.
Praha 1, Praha

Národní kavárna

Prvorepubliková kavárna s bohatou tradicí, skvělým menu, domácími dezerty a jedinečnými snídaněmi. Místo s bohatou historií, pravidelnou živou hudbou a širokou škálou moravských i zahraničních vín.
Praha, Praha

Bývalé lahůdkářství Paukert

Obložené chlebíčky od Paukerta, to byl pojem. Ostatně tuto pochoutku proslavil za první republiky právě Jan Paukert. Původní lahůdkářství sídlilo na Národní třídě.
Praha 1, Praha

Groove Bar – koktejlový bar v centru Prahy

Groove Bar sídlící v centru Prahy je pulsující cocktail bar se skvělou party atmosférou.
Praha 1, Praha

Restaurace a kavárna Alma Prague

Alma je nový život uprostřed starého města. Po dekádách chátrání ožívá na místě populárního prvorepublikového kina Alma, kam se ještě v šedesátých letech chodilo na Felliniho nebo trezorové filmy, nová restaurace.
Praha 1, Praha