Gumotex je
největším výrobcem gumotextilních nafukovacích lodí na světě. Nevyrábí jen kajaky, kanoe, rafty a rybářské čluny, ale také pumpy, pádla, plovací vesty, vodácké helmy, retro lehátka, která s sebou brali k vodě už naši dědečkové a babičky, a další příslušenství. Značku Gumotex mají také nafukovací jádra pro postelové matrace, gumárenské směsi anebo díly pro automobilový průmysl. Důležitou roli hrají také výrobky, které pomáhají všem složkám integrovaného záchranného systému – například protipovodňové zábrany, nafukovací stany a haly, nebo dekontaminační sprchy a stany.
Hlavní závod Gumotexu je v
Břeclavi, pobočky má v
Jaroměři, v
Třebíči – Kožichovicích, v
Rožnově pod Radhoštěm a ve slovenské
Myjavě.
Loď, kterou snadno složíte do letadla nebo pod postel
Navzdory široké škále výrobků v
Gumotexu lodě hrají hlavní roli. Proč jsou mezi
vodáky vlastně tak oblíbené?
Jsou stabilní a je v nich dost místa: to zjistí každý, kdo se na nich kdy plavil po tuzemských i zahraničních
řekách a jezerech. Kromě toho, že vás nikdo nebude kopat do zad, získáte i potřebný prostor pro pádlování.
Ztroskotání je (téměř) vyloučeno: čluny jsou vyrobené z vysoce odolného materiálu, navíc každý z nich obsahuje nejméně tři vzduchové komory. Pokud dojde k nehodě a jedna ze vzduchových komor se vypustí, zbývající dvě vás udrží v bezpečí nad hladinou.
Člun se dá sbalit tak, že ho snadno přenesete. Nemáte v bytě místo pro loď? Nevadí čluny z Gumotexu se snadno vejdou do kufru auta, do komory nebo třeba pod postel. Většinu člunů navíc společnost dodává ve voděodolném batohu, který stačí jen vzít na záda a vyrazit za dobrodružstvím. Snadno ho s sebou vezmete i do letadla!
Z čeho se čluny vlastně vyrábějí?
Gumotex nevyrábí čluny z umělé hmoty, ale z
kaučuku. Přírodní materiál z obnovitelných zdrojů má na životní prostředí nižší dopad než výroba PVC. Mízu tropického kaučukovníku Gumotex dováží z plantáží a následně se celý výrobní proces odehrává pod jednou střechou, s vysokým podílem ruční práce. Materiál na bázi přírodního kaučuku si dlouho udržuje pružnost, nepraská, a zároveň je lehce opravitelný. To zásadně prodlužuje jeho životnost, takže člun z Gumotexu se při dobrém zacházení stane vaším spolehlivým parťákem na pěknou řádku let, a možná přinesou radost i dalším generacím vodáků.
A když se něco stane? Ke všem člunům Gumotex dodává lepicí sadu, s níž zvládnete případné protržení snadno opravit. Zkrátka sedmdesát let praxe, zkušenosti a vlastní vývoj, který dovoluje experimentovat s materiály, dělá své.
Kam na vodu s čluny z Gumotexu?
Právě díky lodím může
Gumotex hrdě prohlašovat, že s jejich produkty je život bezpečnější, komfortnější a zábavnější. Na jejich webových stránkách najdete spousty užitečných vodáckých tipů a užitečných rad, společnost také organizuje řady zajímavých akcí. Občas hledá nové tváře nadšených vodáckých párů a rodin, které zve na natáčení a focení lodí v nádherné
přírodě.
Čechy jako národ
vodáků láká Gumotex do tří nejoblíbenějších vodáckých destinací.
- Tou hlavní je Vltava, díky garantovanému průtoku pod Lipnem naše nejoblíbenější řeka. Mívá totiž vodu i v nejsušších obdobích, kdy byste ostatní vodní toky sjeli jedině na velbloudech. Malebný úsek horní části Vltavy je oficiálně sjízdný jen částečně a na povolení, protože řeka protéká Národním parkem Šumava, bez povolení lze splouvat od Nové Pece. Nejtěžším přírodním kanálem u nás jsou Čertovy proudy mezi Lipnem I a II, ale voda se pouští většinou jen jednou do roka, jinak teče hlavně přes elektrárnu a pod zemí. To správné „vodácké hemžení“ vás čeká z Vyššího Brodu zhruba do Boršova nad Vltavou. Na trase čeká Rožmberk a Český Krumlov, památky, krásná krajina, kempy, kiosky, půjčovny, hospůdky a jiné atrakce.
- Jak praví klasik, Lužnice je „…řeka klidná, vhodná pro začátečníky a komáry.“ Horní úsek pohodové, trampy a vodáky vyhledávané řeky, se klikatí zarostlým korytem až k Veselí nad Lužnicí, kde je řeka propojená s Třeboňskou rybniční soustavou. Pod Majdalenou se dělí na Starou (původní) a 13 km dlouhou umělou Novou řeku. Stará je sjízdná dle vodního stavu, Nová prakticky kdykoli. Až k Veselí je řeka součástí chráněné krajinné oblasti, tedy s omezenou možností táboření. Lužnici lze splouvat až pod Týn nad Vltavou, kde ústí do Vltavy. Pod Táborem se řeka zanořuje do lesnatého údolí a jsou tu i peřejky. Pozor, jezy bývají nesjízdné, některé i nebezpečné, před splouváním si prostudujte úsek, na který se chcete vydat.
- Třetí Gumotexem doporučená řeka je Berounka, sjízdná prakticky celoročně a vhodná i pro úplné začátečníky. Teče klidným širokým údolím k pod Lahovice, kde ústí do Vltavy. Po celé délce ji lemuje řada památek, historických i přírodních. K hlavním lákadlům patří hrad Karlštejn, Křivoklát a chráněná krajinná oblast Křivoklátsko.
O Gumotexu
- Gumotex má přibližně 1700 zaměstnanců.
- Z celkového objemu 80 % produkce vyváží do více než 40 zemí světa.
- Díky slunečním clonám, pěnovým výplním sedáků, kobercům, tlumicím dílům do karoserií a dalším doplňkům patří k respektovaným dodavatelům výrobků pro automobilový průmysl.