ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová
Bílé Karpaty a Moravské Kopanice, kudy z nudy
Kultura

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Poslechněte si audio verzi článku
Bílé Karpaty a Moravské Kopanice nejsou jen domovem Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale odehrává se tu také příběh Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové (1919–2012). Ta po válce několik let žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Pojďte se tam podívat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Květa Legátová v roce 2001 zazářila na české literární scéně jako kometa: povídkový soubor Želary vydaný nakladatelstvím Paseka se umístil v první desítce ankety Lidových novin Kniha roku a autorka za něj získala Státní cenu za literaturu. O rok později pak vyšla útlá novela Jozova Hanule, která se stala námětem pro film Želary. Překvapení? I zkušení kritici měli za to, že jde o literární debut, ale Květě Legátové bylo v té době rovných dvaaosmdesát let.

Už předtím publikovala dvě knížky, hlavně ale psala rozhlasové hry a povídky pro časopisy. V roce 1957 dokonce s podtitulem „první kapitola románu Želary“ vyšla krátká próza O těžké krvi Zdeňka Tkáče, dva roky poté následoval úryvek Vratislav Lipka a malá Bojarová, názvem odkazující k dalším hlavním postavám Želar. Příběh tak získával svou podobu desítky let.

Povídky, novela i film spojují osudy obyvatel zapadlé horské osady na Moravských Kopanicích za první republiky a druhé světové války. Předlohou pro fiktivní Želary je Starý HrozenkovBílých Karpatech, kde Legátová v poválečných letech pracovala jako učitelka, film Želary režiséra Ondřeje Trojana se ale odehrává kdesi v Beskydech. Ani tam se ale nenatáčelo, krajinu se záhumenky a políčky filmaři našli až na Slovensku ve vesnici Zázrivá, části se natáčely ve skanzenu – Muzeu kysucké dediny ve Vychylovce a v Krušných horách na trati mezi Chomutovem a Vejprty. I tak si ale filmaři museli hlavní chalupu postavit na míru a interiér se dokonce natáčel v ateliéru.

A zajímavosti z filmu? Například že režisér Trojan pro film složil mladý akční štáb, protože pro práci v horách byla potřeba slušná fyzička, a věkový rozsah herců sahal od šestidenního miminka po devadesátiletou Zitu Kabátovou. Když se Květy Legátové ptali, do jaké míry je román napsaný podle skutečnosti, odpověděla, že přibližně půlka je fikce a půlka pravda. Nakonec nerada přiznala, že syrové prostředí, kde se potkávala s krutostí, bezohledností, sobectvím, hladem, nenávistí, neodpuštěním a týráním, byla mnohem horší, ale že by ho kniha už neunesla.

Film měl premiéru 4. září 2003 a byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, cenu ale nezískal.
Zažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech

Zažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech

Na moravsko-slovenském pomezí v oblasti CHKO Bílé Karpaty se udržují tradiční řemesla, folklórní tradice a dochovalo se tu mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostaly podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou. Ve Starém Hrozenkově se každoročně koná folklórní přehlídka Kopaničářské slavnosti, na Žítkové najdete ovčí farmu, oblast je dobře značena turistickými značkami KČT. Kam se vydat v Moravských Kopanicích za zážitky vám jako vždy napoví Kudy z nudy. Stačí si sbalit batůžek a hurá na výlet!

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích Kultura

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Zlínského kraje a poznejte jeho bohaté folklorní tradice. K nim patří nejenom skanzeny a originální roubené dřevěné stavby, ale také nejrůznější akce s ukázkami tradičních řemesel, gastronomické speciality ze všech koutů Východní Moravy a také lázeňství.

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně Památky

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova Příroda

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech Příroda

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech Příroda

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Muzeum poslední žítkovské bohyně Kultura

Muzeum poslední žítkovské bohyně

Domek Irmy Gabrhelové (1905-2001), poslední žítkovské bohyně se nachází vysoko v kopcích Bílých Karpat. Bohyně byly léčitelky-vědmy, které dokázaly pomoct a poradit při kdejakých potížích a dokázaly prý i předpovídat budoucnost.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Další aktuality

Zámek v Uherském Ostrohu vás zavede do jiných světů

Původně vodní hrad střežící obchodní stezku spojující Uhry s Prahou byl v 15. století přestavěn na renesanční zámek. Do něj lze dnes nahlédnout formou prohlídky historických interiérů či věže. V zámeckém areálu objevíte unikátní expozice, které vás zavedou do jiných světů na dvou prohlídkových okruzích. Prvním z nich je historická prohlídka zámecké věže s expozicí Zdeňka Galušky, rodáka z Uherského Ostrohu, autora knih Slovácko sa súdí a Slovácko sa nesúdí. Ve vybraných dnech se na této trase konají prohlídky s princeznou, které jsou přizpůsobeny dětským návštěvníkům. Druhou prohlídkovou trasou je unikátní Podzemí zámku s několika expozicemi laděnými ve stylu fantasy, kde se můžete nechat unést interaktivní hrou okamžiku.
15. září 2024 11:04
Památky, Zlínský kraj

Skanzen v Rožnově ožije ukázkami podzimních prací našich předků – pro rok 2024 zrušeno

V sobotu 14. září 2024 ožije areál Valašské dědiny ukázkami podzimních prací a činností s názvem Podzim na poli a v chalupě. Přijďte zavzpomínat na podzimní čas – na práce, které se z našeho života vytratily. V letošním roce budou zaměřeny na sklizeň ovoce a jeho využití při přípravě tradičních valašských pokrmů. Nebude ale chybět ani střiž ovcí a lidová muzika!
12. září 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj

Za sklářskými mistry se vypravte do skláren Květná 1794! Slaví letos 230 let své existence

Pojďte se v sobotu 14. září 2024 podívat do sklárny Květná 1794 na Východní Moravě. Budou zde mít Den otevřených dveří (upozornění – akce zrušena z důvodu nepřízně počasí, připravuje se náhradní termín). Uvidíte tavení skloviny, sklářské pece a mistři skláři vám odhalí celý postup ruční výroby skla.
9. září 2024 17:04
Památky, Zlínský kraj

Slovácké slavnosti vína a otevřených památek oživí Uherské Hradiště

V sobotu 7. a v neděli 8. září 2024 pořádá město Uherské Hradiště už jedenadvacáté pokračování Slováckých slavností vína a otevřených památek. Oslava folkloru, lidové kultury, tradic a řemesel opět přivítá tisíce krojovaných účastníků z desítek měst a obcí z okolí Uherského Hradiště. V pestrobarevném víru obou víkendových dnů se návštěvníkům, kteří na slavnosti přijíždějí v řádu desítek tisíc, představí desítky vinařů, folklorních souborů a skupin, hudebních a tanečních těles i řemeslníků.
5. září 2024 12:00
Kultura, Zlínský kraj

Sedm tipů, jak si užít podzim v Beskydech

Podzimní čas je jako stvořený pro vycházky zdejší nádhernou krajinou. V beskydských Velkých Karlovicích si nadcházející podzimní dny můžete zpříjemnit i dalšími způsoby – třeba relaxací v termálních bazénech a saunách, fotostezkou či zajímavými gastronomickými akcemi. A co třeba poměřit síly v běžeckém závodě s ostatními běžci? Stačí si jen vybrat.
3. září 2024 18:00
Životní styl, Zlínský kraj

Štípa u Zlína se připravuje na hlavní pouť

Jako každé září, i letos se bude konat pouť na mariánské poutní místo do Štípy u Zlína. Letošní hlavní pouť vychází přímo na svátek Narození Panny Marie v neděli 8 září. Ale již od soboty je pro poutníky připraven bohatý program. Pro zájemce bude po celé oba poutní dny v kostele k dispozici také průvodce a pro odpočinek a osvěžení otevřena kavárna.
2. září 2024 11:37
Památky, Zlínský kraj

Babí léto a podzim v sedle koně s Kudy z nudy

Není lepší období na projížďky na koních než babí léto a podzim. Překrásně zbarvené listí na stromech, rosa pod kopyty koní a světlo jako nikdy jindy… To je sen každého romantika. A pragmatici? Ti si mohou užít dostihovou sezónu. Velká pardubická se už blíží…
30. srpen 2024 12:00
Letní sporty, Zlínský kraj

Liptálské slavnosti nabídnou folklor zpoza humen i z exotických dálek

Mezinárodní folklorní festival Liptálské slavnosti důvěrně znají soubory nejméně ze 100 zemí z nejrůznějších míst světa, které tu v průběhu 55 let předvedly tradice, zvyky, písně a tance svých národů pro stovky diváků. Za dobu existence festivalu přesáhl jeho význam daleko hranice České republiky. Důkazem toho je přijetí za člena mezinárodní organizace pro lidové umění IOV. Festival se koná od 21. do 26. sprna 2024 v Přírodním kulturním areálu v Liptále, který vytváří pro folklorní slavnost nádherné prostředí.
22. srpen 2024 9:00
Kultura, Zlínský kraj