ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová
Bílé Karpaty a Moravské Kopanice, kudy z nudy
Kultura

Česko mezi řádky: Jozova Hanule, Starý Hrozenkov a Květa Legátová

Poslechněte si audio verzi článku
Bílé Karpaty a Moravské Kopanice nejsou jen domovem Žítkovských bohyní Kateřiny Tučkové, ale odehrává se tu také příběh Jozova Hanule spisovatelky Květy Legátové (1919–2012). Ta po válce několik let žila a působila jako učitelka ve Starém Hrozenkově. Pojďte se tam podívat společně s Kudy z nudy a Radiožurnálem v seriálu Česko mezi řádky.

Zatoulejte se spolu s námi a Radiožurnálem mezi řádky a objevte zákoutí Česka, která znáte z knížek

Květa Legátová v roce 2001 zazářila na české literární scéně jako kometa: povídkový soubor Želary vydaný nakladatelstvím Paseka se umístil v první desítce ankety Lidových novin Kniha roku a autorka za něj získala Státní cenu za literaturu. O rok později pak vyšla útlá novela Jozova Hanule, která se stala námětem pro film Želary. Překvapení? I zkušení kritici měli za to, že jde o literární debut, ale Květě Legátové bylo v té době rovných dvaaosmdesát let.

Už předtím publikovala dvě knížky, hlavně ale psala rozhlasové hry a povídky pro časopisy. V roce 1957 dokonce s podtitulem „první kapitola románu Želary“ vyšla krátká próza O těžké krvi Zdeňka Tkáče, dva roky poté následoval úryvek Vratislav Lipka a malá Bojarová, názvem odkazující k dalším hlavním postavám Želar. Příběh tak získával svou podobu desítky let.

Povídky, novela i film spojují osudy obyvatel zapadlé horské osady na Moravských Kopanicích za první republiky a druhé světové války. Předlohou pro fiktivní Želary je Starý HrozenkovBílých Karpatech, kde Legátová v poválečných letech pracovala jako učitelka, film Želary režiséra Ondřeje Trojana se ale odehrává kdesi v Beskydech. Ani tam se ale nenatáčelo, krajinu se záhumenky a políčky filmaři našli až na Slovensku ve vesnici Zázrivá, části se natáčely ve skanzenu – Muzeu kysucké dediny ve Vychylovce a v Krušných horách na trati mezi Chomutovem a Vejprty. I tak si ale filmaři museli hlavní chalupu postavit na míru a interiér se dokonce natáčel v ateliéru.

A zajímavosti z filmu? Například že režisér Trojan pro film složil mladý akční štáb, protože pro práci v horách byla potřeba slušná fyzička, a věkový rozsah herců sahal od šestidenního miminka po devadesátiletou Zitu Kabátovou. Když se Květy Legátové ptali, do jaké míry je román napsaný podle skutečnosti, odpověděla, že přibližně půlka je fikce a půlka pravda. Nakonec nerada přiznala, že syrové prostředí, kde se potkávala s krutostí, bezohledností, sobectvím, hladem, nenávistí, neodpuštěním a týráním, byla mnohem horší, ale že by ho kniha už neunesla.

Film měl premiéru 4. září 2003 a byl nominován na Oscara v kategorii nejlepší zahraniční film, cenu ale nezískal.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Zažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech

Zažijte Moravské Kopanice: tipy, jak si užít putování v Bílých Karpatech

Na moravsko-slovenském pomezí v oblasti CHKO Bílé Karpaty se udržují tradiční řemesla, folklórní tradice a dochovalo se tu mnoho ukázek lidové architektury. Jméno Kopanice dostaly podle toho, že těžko přístupná políčka bylo možné obdělávat jen kopáním motykou. Ve Starém Hrozenkově se každoročně koná folklórní přehlídka Kopaničářské slavnosti, na Žítkové najdete ovčí farmu, oblast je dobře značena turistickými značkami KČT. Kam se vydat v Moravských Kopanicích za zážitky vám jako vždy napoví Kudy z nudy. Stačí si sbalit batůžek a hurá na výlet!

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích Kultura

Muzeum Bojkovska v Bojkovicích

V bojkovickém muzeu si prohlédnete řemesla, soudnictví, bydlení s hospodářstvím, umění a duchovní život. Svou neopakovatelnou atmosféru má historický byt z 50. let 20. stol a stará školní třída. Nejnovější expozice je zaměřena na fenomén Moravských Kopanic a žítkovské bohyně.

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Česko ve filmu: výlety na místa, kde se natáčely české filmy s Oscarem – Ostře sledované vlaky, Amadeus nebo Kolja

Zatímco Oscar aneb Cena Akademie (Academy Award) se v USA poprvé uděloval v roce 1929, zahraniční filmy začali Američané oceňovat až od roku 1948; tu první získal de Sicův film Děti ulice. Samostatná kategorie pro filmy v jiném než anglickém jazyce ale vznikla až v roce 1956. Oscara za nejlepší cizojazyčný film se dosud podařilo získat dvěma československým a jednomu českému filmu: v roce 1965 to byl Obchod na korze Jána Kadára a Elmara Klose, roku 1967 zvítězily Ostře sledované vlaky Jiřího Menzela a v roce 1996 Kolja Jana Svěráka.

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Výlety pro samotáře: putování malebnými Bílými Karpaty na východní Moravě

Bílé Karpaty, které se táhnou podél moravsko-slovenské hranice, leží na území Zlínského a Jihomoravského kraje i na Slovensku. Velká část pohoří patří do Chráněné krajinné oblasti Bílé Karpaty (na Slovensku Biele Karpaty), která je biosférickou rezervací pod ochranou UNESCO. Přestože se jedná o nádherné území plné voňavých luk, bývá zde o poznání méně turistů než v sousedních Beskydech. A je to tak asi správně – milovníci přírody a venkovského života našich babiček zde naleznou klid, unikátní přírodní bohatství v malebné krajině, i množství památek a dochovaných lidových obyčejů.

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Věda a historie není nuda: Česko versus Slovensko aneb co nás spojuje a rozděluje?

Společné slavnosti na Velké Javořině, Slovenská strela, Trojmezí u Hrčavy, horské hřebeny Javorníků a Bílých Karpat, stavby architekta Dušana Jurkoviče nebo řeka Morava u Slovanského hradiště v Mikulčicích: to je jen malý výběr z mozaiky míst a zážitků, které nás spojují se Slovenskem.

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Zlínský kraj: lidová architektura, tradiční řemesla a folklorní slavnosti

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Zlínského kraje a poznejte jeho bohaté folklorní tradice. K nim patří nejenom skanzeny a originální roubené dřevěné stavby, ale také nejrůznější akce s ukázkami tradičních řemesel, gastronomické speciality ze všech koutů Východní Moravy a také lázeňství.

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně Památky

Žítková – místo, kde žily žítkovské bohyně

Obec se do povědomí zapsala příběhy žítkovských bohyň, jež nedávno oživila brněnská spisovatelka Kateřina Tučková. Právě tady totiž žila do roku 2001 poslední z nich. Vesnička se nachází na samých hranicích České republiky, v malebných kopcích Bílých Karpat.

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Výlet do kraje Želar a žítkovských bohyní

Do vydání knihy Žítkovské bohyně Kateřiny Tučkové byly Kopanice, tedy magicky krásná krajina Bílých Karpat s pěti vesnicemi kolem Starého Hrozenkova, zapomenutým koutem Moravy. Dnes se sem pořádají zájezdy a krajina zažívá nebývalý nápor turistů.

Naučná stezka Okolo Hrozenkova Příroda

Naučná stezka Okolo Hrozenkova

Naučná stezka (18 km dlouhá) procházející pestrou krajinou Kopanic v okolí Starého Hrozenkova vás seznámí s přírodou, historií, tradicemi i kulturou svérázného kraje. Je vedena tak, aby zpřístupnila výhledová místa s nejkrásnějšími panoramatickými výhledy na Moravské Kopanice.

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech Příroda

Vlárský průsmyk v Bílých Karpatech

Vlárský průsmyk je průlomové údolí řeky Vláry v pohoří Bílé Karpaty na česko-slovenských hranicích. V rámci obchodní stezky byl znám od doby bronzové a často jej využívali i Římané. Železniční stanice v průsmyku je poslední zastávkou na českém území.

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech Příroda

Moravské Kopanice v Bílých Karpatech

Území Moravských Kopanic tvoří obce Starý Hrozenkov, Žítková, Vápenice a Vyškovec. V poslední době Moravské Kopanice vešly do širšího povědomí především prostřednictvím publikací Jiřího Jilíka či románu Žítkovské bohyně autorky Kateřiny Tučkové.

Muzeum poslední žítkovské bohyně Kultura

Muzeum poslední žítkovské bohyně

Domek Irmy Gabrhelové (1905-2001), poslední žítkovské bohyně se nachází vysoko v kopcích Bílých Karpat. Bohyně byly léčitelky-vědmy, které dokázaly pomoct a poradit při kdejakých potížích a dokázaly prý i předpovídat budoucnost.

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

#světovéČesko a filmová legenda Oscar: nominace a ceny od Obchodu na korze až po Šarlatána

Česká filmová a televizní akademie vyslala do boje o nominaci na Oscara za nejlepší zahraniční film snímek Šarlatán polské režisérky Agnieszky Hollandové. Jaké bude mít Šarlatán soupeře? Zařadí se mezi české oscarové filmy anebo se připojí k těm, které svou nominaci neproměnily?

Další aktuality

Vlčnov o víkendu opět zaplní tisícovky návštěvníků, pojede se tu tradiční Jízda králů

Na legendární Jízdu králů se chystá obec Vlčnov na Uherskohradišťsku. Uskuteční se od soboty 24. do neděle 25. května 2025. Samotná Jízda krále a jeho družiny začne v neděli v poledne. Folklórní událost je pestrá a zajímavá a láká tisíce návštěvníků. Uznání se dočkala i v zahraničí, když byla v roce 2011 zapsána organizací UNESCO na seznam Mistrovských děl ústního a nehmotného dědictví lidstva.
21. květen 2025 16:00
Kultura, Zlínský kraj

V Chropyni se chystají Hanácké slavnosti

Už od roku 1985 zaplní každý lichý rok poslední víkend v květnu prostory zámeckého parku a náměstí v Chropyni krojované folklorní soubory, aby si připomněly tradice a zvyky Hané. Hlavní myšlenkou Hanáckých slavností je přiblížit lidem, kteří v našem kraji žijí, narodili se tu, přistěhovali se sem, nebo jsou z dalekého okolí, jak se na Hané žilo a jaké byly zvyky. Hanácké slavnosti se staly nedílnou součástí kulturního života regionu a v posledních několika ročnících jsou pořádány vícedenní slavnosti, letos od 23. do 25. května 2025.
21. květen 2025 8:00
Zážitky, Zlínský kraj

Prožijte Jaro na dědině ve Valašském muzeum v přírodě

Valašské muzeum v přírodě v Rožnově pod Radhoštěm zve na připomínku tradičních jarních prací našich předků. Program nazvaný Jaro na dědině oživí v sobotu 24. května 2025 Valašskou dědinu. V areálu se budou předvádět činnosti spojené především s domácími pracemi kolem chalupy a v zemědělství.
21. květen 2025 6:00
Kultura, Zlínský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Zlínský kraj

Toulejte se s portálem Kudy z nudy Zlínským krajem a vyberte si některé z neobjevených míst. O nezapomenutelné zážitky se postará Archeoskanzen Modrá a jeho Klenotnice Velké Moravy, Sluneční Lázně Luhačovicích nebo Muzeum v přírodě v Rymicíc na úpatí Hostýnských vrchů. Poznejte další neobjevené skvosty východní Moravy, například Národní kulturní památník Ploština, židovskou synagogu a hřbitov v Holešově, Muzeum J. A. Komenského v Uherském Brodě a Památník Tomáše Bati ve Zlíně.
18. květen 2025 8:07
Památky, Zlínský kraj

Národní zahájení Festivalu muzejních nocí proběhne letos v Luhačovicích

Národní zahájení 21. ročníku Festivalu muzejních nocí se uskuteční v pátek 16. května 2025 v prostorách Slunečních lázní v Luhačovicích. Oblíbená kulturní akce propojující muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou potrvá až do 14. června. Na Východní Moravě se do akce zapojí muzea a další objekty, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
14. květen 2025 16:00
Kultura, Zlínský kraj

Festival muzejních nocí 2025 rozzáří Východní Moravu: Národní zahájení proběhne v Luhačovicích

Od 16. května do 14. června 2025 se uskuteční již 21. ročník Festivalu muzejních nocí – oblíbené kulturní akce, která propojuje muzea, galerie a další instituce napříč celou Českou republikou. V letošním ročníku se opět zapojují i muzea a další objekty na Východní Moravě, které návštěvníkům nabídnou pestrý večerní i noční program.
11. květen 2025 18:13
Kultura, Zlínský kraj

Do Beskyd za vzpomínkou na Charlottu G. Masarykovou a na bájemi opředený vrch Soláň

Beskydy – pohoří, které vás nadchne svou až dojímající krásou, čistou přírodou a řadou zajímavých míst. Co byste řekli turistickému výšlapu se vzpomínkou na manželku prezidenta Masaryka – paní Charlottu Masarykovou? 13. května 2025 uplyne 102 let od jejího úmrtí.
11. květen 2025 8:28
Letní sporty, Zlínský kraj

Objevte panská sídla Hříběcích hor – zámky v oblasti Chřibů

Hříběcí hory, jak se kraji od Kroměříže po Koryčany v podhůří Chřibů poeticky říká, není místem, které by vás ohromilo velkolepostí skalních masivů, zelenými údolími široce se vinoucích řek nebo pralesy s vodopády a jeskyněmi. Je to krajina, která se mírně vlní od úpatí Chřibů po hanácké roviny, je klidná a mírná, posetá maličkými vesničkami vzdálenými jedna od druhé tak akorát na délku pořádného pole. Je to krajina k pomalým procházkám a tichému toulání, při kterém můžete objevovat desítky drobných památek a místních zajímavostí. Objevte památky Hříběcích hor!
7. květen 2025 17:26
Památky, Zlínský kraj