
Právě „zuřivý reportér“
Egon Erwin Kisch (1885–1948), pražský německy píšící novinář, dokázal ve své době brilantně zachytit pulz města, které se rozpadalo pod náporem moderní doby. Jaká byla
Praha, kterou Kisch miloval a ztrácel? A jak vypadá, když její stíny rozehrává fantazie dnešního spisovatele? Vydejte se s
Kudy z nudy a seriálem
Česko mezi řádky tam, kde realita a příběh splývají. Výsledkem je neobyčejné literární setkání — mezi minulostí a současností, mezi fakty a fikcí, mezi skutečným Kischem a jeho detektivní verzí.

Na přelomu století byla
Praha městem, které samo sebe pozorovalo v zrcadle vlastní nejistoty. Staré domy se hroutily pod náporem
asanace, nové bulváry teprve vznikaly v prachu stržených domovních bloků. Lidé se dívali k nebi – a neviděli jen hvězdy, ale i znamení konce. Když v roce 1910 přilétala
Halleyova kometa, mluvilo se o
konci světa stejně vážně jako o ceně másla. V takové atmosféře, plné prachu, pověr a příběhů, se pohyboval
Egon Erwin Kisch – novinář, považovaný za zakladatele investigativní žurnalistiky. Narodil se v židovské rodině v
domě U dvou zlatých medvědů. Před první světovou válkou přispíval do
pražských německých listů Prager Tagblatt a
Bohemia. Patřil do okruhu pražských německy píšících spisovatelů, jako byli
Franz Kafka, Gustav Meyrink, Max Brod, Emil Utitz nebo
Franz Werfel. Atmosféru
Židovského města se
starým židovským hřbitovem a
Staronovou synagogou, drobnými obchůdky a magickými zákoutími znali všichni, ale Kisch ji zachytil ve svých textech do nejmenších podrobností. Hnala ho touha být u všeho, pokaždé „při tom“, a vyzkoušet všechno, co se vyzkoušet dalo. Právě jeho zarputilost mu vynesla přezdívku
„zuřivý reportér“ – a i jeho kolegové přiznávali, že nikdo neznal
Prahu, její polosvět a podsvětí lépe než on.

Německý spisovatel
Martin Becker (*1982,
Attendorn) vystudoval prózu a dramatiku na prestižním
Německém literárním institutu v Lipsku. Několik let pobýval v
Berlíně a v
Praze, dnes žije v
Kolíně nad Rýnem. Pracuje pro rozhlas a píše prózu – často o Česku, a často také spolupracuje s
Jaroslavem Rudišem. První Beckerův román
Der Rest der Nacht / Zbytek noci vyšel v roce 2014. O dva roky později vyšla kniha
Gebrauchsanweisung für Tschechien und Prag / Návod k použití pro Prahu a Česko, z roku 2017 je kniha
Marschmusik / Šichta v šachtě. Becker byl rovněž spoluvydavatelem sbírky povídek mladých českých spisovatelů s názvem
Die letzte Metro / Poslední metro, k hostování České republiky na
Lipském knižním veletrhu v březnu 2019 připravil knihu
Warten auf Kafka / Čekání na Kafku.
Do Čech zamířil i při hledání hlavního hrdiny pro detektivní sérii, kterou chystá společně s
Tabeou Soergel. Našel právě
Egona Erwina Kische, známého reportéra, který přišel na stopu podivnému případu a na vlastní pěst se pustil do jeho vyšetřování. První román nazvaný
Die Schatten von Prag / Stíny Prahy vyšel v říjnu 2024.
Martin Becker a
Tabea Soergel dokážou zachytit ducha doby s mimořádnou citlivostí – a zároveň oživit
Prahu pozdního rakousko-uherského mocnářství. S velkou fantazií, jak sami zdůrazňují:
„Když jsme psali o Praze, městě, které Egon Erwin Kisch nade vše miloval, s dobrým svědomím jsme obohatili fakta svou fantazií. Protože vyprávění k Praze patří stejně jako Vltava.“ A tak se Kisch dokonce nechá zavřít jako těžký zločinec do vězení, aby mohl popíjet portské víno s šéfem pražského podsvětí. Naštěstí se mu dostane pomoci: od českého celníka Nováka, který se potýká se záchvaty paniky, plachého excentrického Brodessera a studentky medicíny Lenky Weißbachové, která se zajímá o zlo a stejně jako její přítel Kisch je v úzkých pražských uličkách jako doma. V knize nechybí noční spiklenecká setkání v temných katakombách anebo dáma v černém, která voní šeříkem a objeví se vždy, když dojde k další záhadné smrti. Samozřejmě tu je i Halleyova kometa, kterou lze na obloze vidět již pouhým okem a děsí celou Prahu.
Pokud vás nadchla temná atmosféra série
Babylon Berlin, budete se na stránkách knížky cítit jako doma.
Stíny Prahy je podobný příběh, jen o něco syrovější, magičtější a nevyzpytatelnější. K populárnímu kriminálnímu seriálu román přirovnal i spisovatel
Jaroslav Rudiš:
„Martin Becker a Tabea Soergel milují starou Prahu a dávají ji zářit! Kouzelná cesta časem úzkými uličkami zlatého města – a k brilantnímu vyšetřovateli a reportérovi se smyslem pro humor navíc. To je Babylon Praha!“
Druhý díl detektivní série se zuřivým reportérem
Die Feuer von Prag by se měl v knihkupectvích objevit na podzim 2025. Co myslíte, dočká se zfilmování a objeví se časem jako
Babylon Praha na
Kudy z nudy v
seriálu Česko ve filmu?
Objevujte historickou Prahu skrze písmo Egona Kische a román 'Stíny Prahy'. Přepojující minulost s dneškem a fikcí s realitou.
Egon Erwin Kisch byl pražský novinář, známý pro svou investigativní žurnalistiku a přezdívku 'zuřivý reportér'. Narodil se v roce 1885 a zemřel v roce 1948.
Kisch do svých textů zachytil atmosféru Staré Prahy a židovského Města s mimořádnou detailností, zdokumentoval život a proměny města.
Román 'Stíny Prahy', jehož autory jsou Martin Becker a Tabea Soergel, oživuje postavu Egona Erwina Kische v pozdně rakousko-uherské Praze, kombinuje historické fakty s fantazií.
Martin Becker je německý spisovatel, který vystudoval prózu a dramatiku v Lipsku, často píše o Česku a strávil čas života v Praze. Spolupracuje na románu o Kischovi.
Staronová synagoga je nejstarší dochovaná synagoga v Evropě, funguje jako hlavní synagoga pražské židovské obce a je součástí židovských památek v Praze.
Franz Kafka je považován za jednoho z nejvlivnějších spisovatelů 20. století, známý pro svá díla jako 'Proces' a 'Zámek', a je symbolem pražské německé literatury.
Starý židovský hřbitov v Praze je založen v 15. století a je považován za jednu z nejvýznamnějších zachovalých židovských památek v Evropě.
Při přeletu Halleyovy komety v roce 1910 v Praze panovala atmosféřa obav a pověr, kometa byla vnímána jako znamení možného konce světa.
Pražský kruh zahrnoval německy píšící spisovatele z Prahy, jako byli Franz Kafka, Gustav Meyrink, Max Brod, Emil Utitz a Franz Werfel.
Martin Becker, německý spisovatel, často spolupracuje s českým spisovatelem Jaroslavem Rudišem na literárních projektech týkajících se Česka.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.