ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, detektivka Stíny Prahy a Martin Becker
Kultura

Česko mezi řádky: Zuřivý reportér Egon Erwin Kisch, detektivka Stíny Prahy a Martin Becker

Poslechněte si audio verzi článku
Staré pražské uličky, polozapomenuté příběhy, rok 1910 a temné stíny minulosti. Mezi nimi pobíhá mladý reportér s nezkrotnou energií a bystrým okem jménem Egon Erwin Kisch. O více než sto let později duch „zuřivého reportéra“ znovu ožívá. Německý spisovatel Martin Becker se ve svém románu Die Schatten von Prag vrací do doby, kdy se nad Prahou vznášel strach z Halleyovy komety a kdy byl mladý Kisch teprve na prahu své velké novinářské dráhy. Vydejte se s nimi a Kudy z nudy na toulky Prahou, která už neexistuje!
Právě „zuřivý reportér“ Egon Erwin Kisch (1885–1948), pražský německy píšící novinář, dokázal ve své době brilantně zachytit pulz města, které se rozpadalo pod náporem moderní doby. Jaká byla Praha, kterou Kisch miloval a ztrácel? A jak vypadá, když její stíny rozehrává fantazie dnešního spisovatele? Vydejte se s Kudy z nudy a seriálem Česko mezi řádky tam, kde realita a příběh splývají. Výsledkem je neobyčejné literární setkání — mezi minulostí a současností, mezi fakty a fikcí, mezi skutečným Kischem a jeho detektivní verzí.

Na přelomu století byla Praha městem, které samo sebe pozorovalo v zrcadle vlastní nejistoty. Staré domy se hroutily pod náporem asanace, nové bulváry teprve vznikaly v prachu stržených domovních bloků. Lidé se dívali k nebi – a neviděli jen hvězdy, ale i znamení konce. Když v roce 1910 přilétala Halleyova kometa, mluvilo se o konci světa stejně vážně jako o ceně másla. V takové atmosféře, plné prachu, pověr a příběhů, se pohyboval Egon Erwin Kisch – novinář, považovaný za zakladatele investigativní žurnalistiky. Narodil se v židovské rodině v domě U dvou zlatých medvědů. Před první světovou válkou přispíval do pražských německých listů Prager Tagblatt a Bohemia. Patřil do okruhu pražských německy píšících spisovatelů, jako byli Franz Kafka, Gustav Meyrink, Max Brod, Emil Utitz nebo Franz Werfel. Atmosféru Židovského města se starým židovským hřbitovem a Staronovou synagogou, drobnými obchůdky a magickými zákoutími znali všichni, ale Kisch ji zachytil ve svých textech do nejmenších podrobností. Hnala ho touha být u všeho, pokaždé „při tom“, a vyzkoušet všechno, co se vyzkoušet dalo. Právě jeho zarputilost mu vynesla přezdívku „zuřivý reportér“ – a i jeho kolegové přiznávali, že nikdo neznal Prahu, její polosvět a podsvětí lépe než on.

Německý spisovatel Martin Becker (*1982, Attendorn) vystudoval prózu a dramatiku na prestižním Německém literárním institutu v Lipsku. Několik let pobýval v Berlíně a v Praze, dnes žije v Kolíně nad Rýnem. Pracuje pro rozhlas a píše prózu – často o Česku, a často také spolupracuje s Jaroslavem Rudišem. První Beckerův román Der Rest der Nacht / Zbytek noci vyšel v roce 2014. O dva roky později vyšla kniha Gebrauchsanweisung für Tschechien und Prag / Návod k použití pro Prahu a Česko, z roku 2017 je kniha Marschmusik / Šichta v šachtě. Becker byl rovněž spoluvydavatelem sbírky povídek mladých českých spisovatelů s názvem Die letzte Metro / Poslední metro, k hostování České republiky na Lipském knižním veletrhu v březnu 2019 připravil knihu Warten auf Kafka / Čekání na Kafku.

Do Čech zamířil i při hledání hlavního hrdiny pro detektivní sérii, kterou chystá společně s Tabeou Soergel. Našel právě Egona Erwina Kische, známého reportéra, který přišel na stopu podivnému případu a na vlastní pěst se pustil do jeho vyšetřování. První román nazvaný Die Schatten von Prag / Stíny Prahy vyšel v říjnu 2024. Martin Becker a Tabea Soergel dokážou zachytit ducha doby s mimořádnou citlivostí – a zároveň oživit Prahu pozdního rakousko-uherského mocnářství. S velkou fantazií, jak sami zdůrazňují: „Když jsme psali o Praze, městě, které Egon Erwin Kisch nade vše miloval, s dobrým svědomím jsme obohatili fakta svou fantazií. Protože vyprávění k Praze patří stejně jako Vltava.“ A tak se Kisch dokonce nechá zavřít jako těžký zločinec do vězení, aby mohl popíjet portské víno s šéfem pražského podsvětí. Naštěstí se mu dostane pomoci: od českého celníka Nováka, který se potýká se záchvaty paniky, plachého excentrického Brodessera a studentky medicíny Lenky Weißbachové, která se zajímá o zlo a stejně jako její přítel Kisch je v úzkých pražských uličkách jako doma. V knize nechybí noční spiklenecká setkání v temných katakombách anebo dáma v černém, která voní šeříkem a objeví se vždy, když dojde k další záhadné smrti. Samozřejmě tu je i Halleyova kometa, kterou lze na obloze vidět již pouhým okem a děsí celou Prahu.

Pokud vás nadchla temná atmosféra série Babylon Berlin, budete se na stránkách knížky cítit jako doma. Stíny Prahy je podobný příběh, jen o něco syrovější, magičtější a nevyzpytatelnější. K populárnímu kriminálnímu seriálu román přirovnal i spisovatel Jaroslav Rudiš: „Martin Becker a Tabea Soergel milují starou Prahu a dávají ji zářit! Kouzelná cesta časem úzkými uličkami zlatého města – a k brilantnímu vyšetřovateli a reportérovi se smyslem pro humor navíc. To je Babylon Praha!“

Druhý díl detektivní série se zuřivým reportérem Die Feuer von Prag by se měl v knihkupectvích objevit na podzim 2025. Co myslíte, dočká se zfilmování a objeví se časem jako Babylon Praha na Kudy z nudyseriálu Česko ve filmu?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Egon Erwin Kisch – novinář a zakladatel investigativní žurnalistiky

Egon Erwin Kisch – novinář a zakladatel investigativní žurnalistiky

Říkalo se mu „zuřivý reportér“ — a málokdo ten titul naplnil tak věrně jako Egon Erwin Kisch (29. dubna 1885, Praha – 31. března 1948, Praha). Rodák z pražského Starého Města dokázal reportáž proměnit v dobrodružství, v němž se realita stává příběhem a fakta tepou jako živý organismus. Byl jedním z prvních novinářů, kteří šli za událostmi do ulic, do továren, do soudních síní i do nejtemnějších koutů společnosti. Jeho práce položila základy moderní investigativní žurnalistiky a dodnes inspiruje novináře po celém světě.

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě Památky

Starý židovský hřbitov v Praze – nejzachovalejší hřbitov svého druhu v Evropě

Starý židovský hřbitov je bez nadsázky památkou světového významu. Byl založen v první polovině 15. století a spolu se Staronovou synagogou patří k nejvýznamnějším zachovalým památkám pražského Židovského města.

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

Česko ve filmu

Česko ve filmu

Vypravte se s Kudy z nudy do míst, kde se natáčely známé filmy, komedie, pohádky nebo detektivky!

Česko mezi řádky

Česko mezi řádky

Vydejte se s Kudy z nudy mezi řádky a objevujte zákoutí, která znáte z knížek.

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl všestranná kulturní osobnost: spisovatel, hudební a literární kritik, editor a překladatel. Coby německy píšící spisovatel židovského původu a člen Pražského kruhu se zasloužil o publikování děl Franze Kafky a šíření děl českých autorů, jako byli Leoš Janáček nebo Jaroslav Hašek.

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského aneb odvrácená tvář staré Prahy

Hříšní lidé města pražského, Pěnička a Paraplíčko nebo Vražda v hotelu Excelsior – to jsou filmy a seriály, v nichž nahlédnete do starých pražských šantánů a nevěstinců a také do slavné Jedové chýše. Podnik, který dodnes zařazují do procházek městem pražští průvodci, přitom už 80 let neexistuje. Vydejte se s námi po stopách hříšných lidí do spleti uliček Starého Města, které skýtalo útočiště pražské smetánce i pražské galerce.

Česko mezi řádky: Winterbergova poslední cesta, vlaky a Jaroslav Rudiš

Česko mezi řádky: Winterbergova poslední cesta, vlaky a Jaroslav Rudiš

Jaroslav Rudiš (*1972) žije střídavě v Česku a Německu, přesto je Winterbergova poslední cesta prvním románem, který napsal v němčině. Do češtiny román přeložila Michaela Škultéty. Kniha se stala záhy po vydání literární událostí, byla nominována na prestižní cenu Lipského knižního veletrhu a získala nominaci na cenu Magnesia Litera za překladovou knihu 2022.

Další aktuality

Žluté lázně v Podolí startují sportovní super léto – fanoušci tu mohou tradičně sledovat hokej!

Fanoušci pohybu se mají letošní sezónu na co těšit. V areálu Žluté lázně v pražském Podolí totiž právě začíná sportovní super léto. Těšit se mohou ve vybrané dny na doprovodný program a soutěže. Areál Žluté lázně v pražském Podolí se opět na příští dny stane centrem sledování zápasů Mistrovství světa v hokeji. Od pátku 9. již od prvních zápasů do neděle 25. května 2025 mohou fanoušci sledovat hokejové mistrovství v areálu na dvou místech.
9. květen 2025 9:00
Zážitky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (10.5. – 11.5.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Jarní hrnčířské a řemeslné trhy v Berouně 2025, Připomínka bitvy u Slivice 2025, Chřestové a křenové slavnosti 2025, Veteráni na zámku Nelahozeves 2025, Pochod jarním Českým krasem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
9. květen 2025 6:00
Zážitky, Praha

Kam ven s dětmi v Praze? Tipy, kde si užít venkovní aktivity a přírodní lokality

Chcete s dětmi vyrazit v Praze někam ven, kde je to bude bavit? Pak se nechejte inspirovat našimi tipy, které zaručují dobrou zábavu pod širým nebem od nejmenších, až po ty vzrostlejší děti. A mnohdy outdoorové aktivity pobaví i dospělé. Zajdete do zoo, na venkovní hřiště nebo za přírodními zajímavostmi?
8. květen 2025 11:15
Letní sporty, Praha

7 věcí, které nevíte… o hudebním festivalu Pražské jaro

Pražské jaro není jen mezinárodní hudební festival. Je to událost, která propojuje hudbu, kulturu a neopakovatelnou atmosféru hlavního města. Pokud jste ho ještě nezažili, letos je ten správný čas to napravit! Pojďte s Kudy z nudy prozkoumat historii Pražského jara, velká jména festivalu i nové nápady a trendy.
8. květen 2025 11:12
Kultura, Praha

Festival Růžový máj přinese na Rašínovo nábřeží sedm tisíc lahví růžového vína

Celkem 43 stánků, z toho 25 vinařů, degustace růžových vín a klaretů, k tomu vhodná gastronomie, bohatý doprovodný program – to vše nabídne už 14. ročník festivalu Růžový máj. Ten proběhne 17. května 2025 na pravém břehu Vltavy na Rašínově nábřeží od 10:00 do 21:00 hodin.
8. květen 2025 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Navštivte festival Open House v Praze a podívejte se tam, kam se jindy nedostanete

Festival městské architektury Open House Praha vstupuje letos do svého 11. ročníku. Festivalový týden přináší celou řadu doprovodných programů – koncerty, přednášky, debaty, výstavy a komentované procházky. O víkendu 17. a 18. května 2025 se zdarma otevře 125 běžně nepřístupných budov a prostorů. Motto letošního ročníku zní Dědictví minulosti, výzvy budoucnosti a reflektuje zapojení festivalu do mezinárodního projektu Open House Europe. Na víkendové vstupy do budov není třeba se předem registrovat, některé týdenní doprovodné akce naopak registraci kvůli omezené kapacitě vyžadují.
7. květen 2025 13:05
Památky, Praha

Czech Nature Photo: nahlédněte do světa přírody na Pražském hradě

Patříte k milovníkům přírody? Pak se vám bude líbit Výstava Czech Nature Photo 2025 s podtitulem "Kde příroda vládne". Až do 17. srpna 2025 si můžete prohlédnout fascinující fotografie českých a slovenských autorů, které byly oceněny v soutěži Czech Nature Photo. V Tereziánském křídle Pražského hradu jsou vystaveny jedinečné snímky přírody z celého světa. Vybrané fotografie zachycují fascinující krásu zvířat, rostlin i krajiny a zároveň upozorňují na důležitost ochrany přírody, která nenávratně mizí.
7. květen 2025 12:00
Příroda, Praha

Do botanické zahrady v Troji za pivoňkami a za motýly – volné slunné dny lákají do rozkvetlé zahrady

Venkovní expozice botanické zahrady stále září jarními barvami. V Japonské zahradě kvetou azalky a rododendrony a rozkvétají skimie a vistárie. Do sousední expozice Středozemí lákají rozkvetlé keře rozmarýnů, které prosycují vzduch svou typickou vůní. V kvetení nezůstávají pozadu ani expozice Horní zahrady. Těm stále vévodí pestrá Pivoňková louka s velkými květy dřevitých pivoněk.
7. květen 2025 10:30
Příroda, Praha