ÚvodČeská nejOsobnostEgon Erwin Kisch – novinář a zakladatel investigativní žurnalistiky
Osobnost

Egon Erwin Kisch – novinář a zakladatel investigativní žurnalistiky

Říkalo se mu „zuřivý reportér“ — a málokdo ten titul naplnil tak věrně jako Egon Erwin Kisch (29. dubna 1885, Praha – 31. března 1948, Praha). Rodák z pražského Starého Města dokázal reportáž proměnit v dobrodružství, v němž se realita stává příběhem a fakta tepou jako živý organismus. Byl jedním z prvních novinářů, kteří šli za událostmi do ulic, do továren, do soudních síní i do nejtemnějších koutů společnosti. Jeho práce položila základy moderní investigativní žurnalistiky a dodnes inspiruje novináře po celém světě.
Egon Erwin Kisch se narodil se v Praze, v srdci Starého Města, v domě U Dvou zlatých medvědů v Melantrichově ulici. Dům stál v těsné blízkosti tehdejšího centra pražského života, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, staré radnice a spletitého labyrintu uliček, které tehdejší Praha nabízela. Byl to svět na hranici světla a tmy, svět obchodníků, šumařů, kapesních zlodějů i ctihodných měšťanů, svět, který se pomalu propadal do minulosti pod náporem modernizace a rychle postupující asanace.

Kisch vyrůstal v německy mluvící židovské rodině. Jeden z jeho předků prý přišel do Prahy v 17. století z městečka Chyše (německy Chiesch), a podle něj dostal rod jméno. Kische od mládí fascinovalo všechno, co viděl kolem sebe. Vstupoval do kaváren, na tržiště i do špinavých dvorků, a nasával příběhy, které později vtělil do svých reportáží. Jeho mateřštinou byla sice němčina, ale jeho světem byla Praha – všechna její patra, všechny její stíny. Zásadní událostí jeho mladí bylo mizení města, které znal jako kluk. Asanace Starého Města a Židovského města, rozsáhlá přestavba, která měla „vyčistit“ staré a nehygienické části města, brala ulicím tvář i paměť. Kisch byl očitým svědkem bourání domů, které pamatovaly staletí, a mizení magických zákoutí (a přiznejme si to, současně velmi špinavých a odpudivých), kde každá zeď a dlaždice měly svůj příběh. Z této ztráty v něm vyrostla posedlost dokumentováním pomíjivého. Jeho pozdější styl – rychlý, syrový, bez příkras – byl snahou zachytit svět dřív, než zmizí.

Studoval na technice a na filozofické fakultě dnešní Karlovy univerzity filozofii, dějiny německé literatury, germanistiku a později žurnalistiku, ale žádná studia nedokončil. Stal se novinářem: začínal jako elév v listu Bohemia, a brzy se stal uznávaným reportérem. Psal o požárech, zločinech, skandálech, ale i o osudech lidí, kterých by si jinak nikdo nevšiml. Byl neúnavný v hledání pravdy, v touze být „přímo na místě“. Tento přístup z něj udělal jednu z ikon moderní reportážní žurnalistiky. Patřil do okruhu pražských německy píšících spisovatelů, jako byli Franz Kafka, Gustav Meyrink, Max Brod, Emil Utitz nebo Franz Werfel. V dubnu 1911 vyšla Kischova povídka Katastrofa s podtitulem Pražský příběh, která byla vlastně první verzí úspěšného románu Pasák (1914). Román byl tehdy označován za odvážné až „pornografické“ dílo. Z předválečné doby pocházejí ještě sbírky črt Z pražských uliček a nocí, Zapovězené lokály či Temnou Prahou.

Během první světové války Kisch sloužil na srbské frontě. Po návratu do Prahy opět pracoval pro Prager Tagblatt; z té doby pochází jeho proslulá povídka Nanebevzetí Tonky Šibenice, která byla několikrát zfilmována. V roce 1920 také za velké pozornosti veřejnosti Kisch vylezl na zapovězenou půdu Staronové synagogy a neúspěšně hledal pozůstatky Golema.

Na přelomu let 1921 a 1922 své rodiště na dlouhá léta opustil a odstěhoval se do Berlína. Tam pracoval jako dopisovatel Lidových novin, hodně psal a cestoval. Náměty z dobrodružných cest později využil pro knihy Caři, popi, bolševici, Americký ráj a Tajná Čína. Po celém světě ho proslavilo přistání v Austrálii, kam byl v roce 1934 vyslán jako delegát na Světový kongres proti fašismu. Poté, co mu úředníci jako nežádoucí osobě odepřeli vstup na pevninu, novinář seskočil z lodi na molo a zlomil si nohu. Po návratu do Evropy se jako zpravodaj interbrigadistů zúčastnil občanské války ve Španělsku. Žil v Praze a v belgickém Ostende, sestavil sbírku kriminalistických studií Pražský pitaval, a napsal knihy Zuřivý reportér a Tržiště senzací.

Po Mnichovu jako levicový novinář a Žid musel emigrovat. Dobu druhé světové války prožil ve Spojených státech amerických a v Mexiku. Ještě před návratem do Prahy v roce 1946 se dozvěděl o smrti mnoha svých přátel a blízkých včetně bratrů Pavla a Arnolda v koncentračních táborech. Plánovanou knihu o poválečném Československu už nestihl dokončit, zemřel 31. března 1948 v Praze. Jeho hrob najdete na Vinohradském hřbitově.
Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Věda a historie není nuda: Druhá světová válka a putování po válečných stopách v Česku

Letos si připomínáme 80 let od konce druhé světové války. Osm dekád, které uplynuly od těch osudových dnů května 1945, kdy zbraně konečně utichly a Evropu pohltilo ticho po hrůzách největšího konfliktu v historii lidstva. Druhá světová válka si během šesti let vyžádala přes 70 milionů obětí, převrátila Evropu naruby a natrvalo přepsala mapu světa. A i když skončila, stále je s námi v památkách a v příbězích. Projděte se dějinami a místy druhé světové války s Kudy z nudy!

Staronová synagoga v Praze Památky

Staronová synagoga v Praze

Nejstarší památkou pražského Židovského Města a nejstarší dochovanou synagogou v Evropě je Staronová synagoga z konce 13. století. Již po více než 700 let slouží jako hlavní synagoga pražské židovské obce a modlitebna.

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Česko mezi řádky: literární inspirace pro výlety po Praze

Během staletí Praha inspirovala tisíce umělců, malířů i spisovatelů. Do pražských ulic zavádí své čtenáře Umberto Eco, Franz Kafka, Milan Kundera, Phillip Roth, Miloš Urban, Bohumil Hrabal a nově i Dan Brown. Projděte se po městě s jejich knížkami (a samozřejmě s Kudy z nudy!) a podívejte se na Pražský hrad, uličky Starého i Nového Města či Malé Strany pohledem jejich literárních postav. Čekají vás spousty fascinujících a nejenom knižních zážitků!

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje Kultura

Staroměstská radnice v Praze – prohlídka historických prostor i orloje

Historické sály s cennými malbami, gotická kaple s pohledem na figury apoštolů, gotická věž s vyhlídkou, orloj i románsko-gotické podzemí radnice s náznakovou historickou expozicí, to vše se skrývá ve Staroměstské radnici.

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí Památky

Staroměstské náměstí v Praze – nejstarší a nejvýznamnější pražské náměstí

Staroměstské náměstí je jednou z povinných zastávek při návštěvě Prahy. V každou celou hodinu se shromáždí davy turistů před Staroměstskou radnicí, aby sledovali pochod apoštolů na historickém orloji. Jiní odpočívají na lavičkách nebo na zahrádkách kaváren a vdechují atmosféru tohoto místa.

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Znáte dobře Prahu? Objevte zajímavosti, které nevíte o Starém Městě v Praze

Jak se pražské středověké ghetto proměnilo v luxusní obchodní třídu? Kolikrát, odkud a kam se stěhovala kašna na Uhelném trhu? Kde stávala tajemná Foglarova Stínadla a které stavby navždy zmizely při asanaci historického centra? A víte, že Zlatou uličku nenajdete jen na Pražském hradě, ale i v srdci Starého Města? Na všechny tyto všetečné otázky odpoví portál Kudy z nudy.

Praha – Staré Město Památky

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě Památky

Pražské Židovské město – nejzachovalejší celek židovských památek v Evropě

Městská čtvrť Josefov je nejmenším katastrálním územím Prahy, které obklopuje Staré Město. Do roku 1850 se Josefov nazýval Židovské město, ještě dříve se této části říkalo Židovské ghetto. Dnes jde o zachovalý celek významných židovských památek evropského význau.

7 věcí, které nevíte… o USA

7 věcí, které nevíte… o USA

Vydejte se s Kudy z nudy objevovat Ameriku a poznat Spojené státy americké! Ameriku jste možná viděli na vlastní oči, přesto je určitě spousta věcí, které o téhle zemi nevíte. Ukážeme vám nejenom kousky Česka v Americe, ale i Ameriku u nás, představíme slavné osobnosti s českými kořeny a oslavíme také Den nezávislosti. A nabídneme vám i hamburger, donuty a další typická americká jídla!

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století

Franz Kafka (3. července 1883 Praha – 3. června 1924 Kierling u Klosterneuburgu) – jeden z literárně nejvlivnějších a nejoceňovanějších spisovatelů 20. století se narodil roku 1883 v Praze v rodině židovského obchodníka. Jeho jméno je symbolem tzv. pražské německé literatury, která umělecky odráží jedinečnou kulturní atmosféru staletého soužití Čechů, Němců a Židů ve středoevropském regionu. Napsal tři romány – Amerika, Proces a Zámek – a řadu povídek a novel.

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod – spisovatel, který pro svět zachránil díla Franze Kafky

Max Brod (27. května 1884, Praha – 20. prosince 1968, Tel Aviv) byl všestranná kulturní osobnost: spisovatel, hudební a literární kritik, editor a překladatel. Coby německy píšící spisovatel židovského původu a člen Pražského kruhu se zasloužil o publikování děl Franze Kafky a šíření děl českých autorů, jako byli Leoš Janáček nebo Jaroslav Hašek.

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink – spisovatel staré Prahy a autor románu Golem

Gustav Meyrink (19. ledna 1868, Vídeň – 4. prosince 1932, Starnberg) patřil do skupiny spisovatelů, které Max Brod (1884–1968) nazýval Pražský kruh. Šlo o řadu autorů z česko-rakouského kulturního prostředí, jejichž mateřštinou byla němčina, kteří pocházeli z Prahy anebo v ní část života působili, a jejichž tvorba je s Prahou úzce spojená. Mnozí z nich, namátkou Rainer Maria Rilke, Franz Kafka, Franz Werfel, Egon Erwin Kisch či Gustav Meyrink, dosáhli světového významu a ovlivnili další vývoj německé i světové literatury.

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Belgii?

Belgické pralinky, čokoláda a vafle, nádherná historická města Bruggy a Gent, Atomium, panenská příroda pohoří Ardeny, Brusel coby hlavní město Evropské unie, belgické pivo, bitva u Waterloo anebo Rubensovo město Antverpy: je tolik věcí, které máme rádi v Belgii! Seriál o evropských zemích pokračuje v zemi na pobřeží Severního moře. Pojďte s Kudy z nudy poznat Belgii!

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Španělsko?

Špičková vína, sluncem zalité pláže, churros, tapas a koncert chutí, býčí zápasy, maurské paláce, Svatojakubské poutní cesty do Santiaga de Compostela, Sagrada Família a další stavby Antoni Gaudího, ohnivé flamenco a středomořský životní styl: je tolik věcí, které máme rádi ve Španělsku! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu Evropy, na Pyrenejském poloostrově. Pojďte s Kudy z nudy poznat Španělsko!

Praha 1

Praha 1

Jedinečná atmosféra uliček Starého Města a Malé Strany s galeriemi a kavárnami, vznosné barokní kostely, paláce a palácové zahrady, starobylý Karlův most, ostrov Kampa obtékaný Čertovkou, a nad tím vším Pražský hrad s katedrálou sv. Víta – to je historické centrum a srdce hlavního města, Praha 1.

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Golem – největší a dodnes nevyjasněná záhada staré Prahy

Když se řekne Golem, asi si vzpomenete hlavně na obří hliněnou postavu z dvojdílné komedie Císařův pekař – Pekařův císař. Je to ale jen jedna z mnoha podob záhadné bytosti, která údajně ožila někdy v 16. století a zase záhy zmizela. Kdo byl Golem, kdo ho stvořil a jak skončil?

Chyše

Chyše

Znáte vrch Vladař? Z jedné strany střeží Žlutice, z druhé Chyše, město s krásným novogotickým zámkem a zámeckým pivovarem. Okolím protéká řeka Střela, jen o pár kilometrů směrem na jih navíc leží magicky působivý Rabštejn nad Střelou.

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

Karlova univerzita – první vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže

První vysoké učení na sever od Alp a na východ od Paříže založil český král a římský císař Karel IV. roku 1348. Patří tak k nejstarším evropským univerzitám. U zrodu Univerzity Karlovy stály čtyři fakulty – teologická, svobodných umění, právnická a medicínská.

Nová radnice na Mariánském náměstí – Den otevřených dveří 2025

Na státní svátek 28. října můžete navštívit Novou radnici na Mariánském náměstí.
Praha 1, Praha

Pražský festival pouličního divadla Za dveřmi

Zveme vás na 17. ročník pražského festivalu pouličního divadla Za dveřmi. Čeká vás pestrý výběr z české i zahraniční tvorby. Festival se koná od 9. do 15. července 2025 v Holešovické tržnici, na Mariánském náměstí a opět také v Holportu Holešovice.
Praha 1, Praha

V jako vítězství – výstava k 80. výročí konce druhé světové války v Praze

Magistrát hlavního města Prahy připravil k 80. výročí konce druhé světové války v Evropě výstavu V jako vítězství. Výstava bude k vidění na Mariánském náměstí před budovou Nové radnice od 30. 4. do 30. 5. 2025.
Praha 1, Praha

Umění aktivismu v Městské knihovně v Galerii hlavního města Prahy

Výstava Umění aktivismu zkoumá protestní a angažované umění v českých zemích zejména po roce 2008 (v kontextu mezinárodních hnutí jako Occupy Wall Street, Black Lives Matter, Me Too, Women Life Freedom, Fridays for Future, Extinction Rebellion atd.).
Praha 1, Praha

Tono Stano – fotografická výstava v Galerii hlavního města Prahy

Galerie hlavního města Prahy zve v termínu 16. 4. – 24. 8. 2025 do výstavního prostoru v Městské knihovně v Praze na výstavu fotografií známého fotografa Tona Stana.
Praha 1, Praha

Za apoštoly na Staroměstskou radnici

Dobrodružná prohlídka pro děti a rodiče. Na závěr prohlídky je pro malé účastníky připravena drobná odměna a výstup na radniční věž, odkud se jim naskytne úchvatný výhled na celé město.
Praha, Praha

Zažij Prahu: Béčko — zlaté osmdesátky na žluté

Nápaditá architektura a umění pod zemí i na povrchu. Nepřehlédneme konečně ani nenápadné detaily, které dotvářejí charakter jednotlivých stanic.
Praha, Praha

Dům U Kamenného zvonu – komentovaná prohlídka

Za královskou historií a gotickou krásou. Vstupte s námi do jedné z nejstarších budov Starého Města a nechte se přenést do časů králů, legend a skrytých pokladů gotického umění.
Praha, Praha

Aktivity v okolí

Praha – Staré Město

Staré Město sice už dávno není prvním mezi městy království českého, ale zato stále patří mezi nejhezčí a nejvyhledávanější částí Prahy. Historické centrum hlavního města, zapsané mezi památkami UNESCO, je plné památek, obchodů, kaváren a restaurací a prochází jím takzvaná Královská cesta.
Praha 1, Praha

Prohlídková trasa Nová radnice – páternoster tour

Vstupte do světa technického dědictví a objevte kouzlo výtahu páternoster. Naše prohlídková trasa vás zavede do jedinečného prostředí, kde budete mít příležitost seznámit se s i s prostory Nové radnice. Připojte se k nám a zažijte výlet do minulosti, kde technika a historie kráčejí ruku v ruce.
Praha 1, Praha

Páternoster v budově magistrátu v Praze

Historie výtahů páternoster sahá do konce 19. století, kdy se objevil jeden z prvních výtahů tohoto druhu v Londýně. Páternoster, kterým se pyšní budova Nové radnice, je úplně prvním výtahem tohoto typu v Česku a datuje se do roku 1911.
Praha 1, Praha

Nová radnice na Mariánském náměstí – Magistrát hl. města Prahy

Dominantní budovou celého Mariánského náměstí je Nová radnice, sídlo Magistrátu hl. města Prahy, od roku 1945 působiště primátora a úřadů, které sem byly přestěhovány po zničení hlavního křídla Staroměstské radnice v květnu 1945.
Praha 1, Praha

Divadlo Říše loutek Praha

Loutkové amatérské divadlo Říše loutek bylo založeno akad. soch. Vojtou Suchardou v roce 1920. Od roku 1928 soubor sídlí v nových prostorách, vybudovaných jako součást nové budovy Městské knihovny v Praze, v Žatecké ulici.
Praha, Praha

Literární stezky Prahou

Literární stezky vás provedou Prahou tak, jak ji neznáte. Na podzim 2011 bylo za souhlasu památkářů a magistrátu napsáno několik krátkých úryvků z děl českých spisovatelů na známá frekventovaná místa. Sto metrů dlouhé texty byly umístěny vzhledem ke vztahu autora nebo díla k místu.
Praha, Praha

Galerie v Městské knihovně v Praze

Galerie hlavního města Prahy v současné době vystavuje v sedmi objektech včetně Městské knihovny na Mariánském náměstí. GHMP se zaměřuje zejména na moderní a současné umění.
Praha 1, Praha

Městská knihovna v Praze – Ústřední pobočka na Mariánském náměstí

Městská knihovna na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1925-1928 podle projektu architekta Františka Roitha, žáka profesora vídeňské akademie Otto Wagnera. Budova byla koncipována jako kulturní instituce s širokými možnostmi svého využití včetně výstavních, přednáškových a koncertních sálů.
Praha, Praha

Ubytování a restaurace

Restaurace George Prima Steak

George Prime Steak, ztělesnění amerického stylu steakhousu, se nachází v srdci pražského Starého Města. Posláním restaurace je vždy podávat perfektní steak.
Praha 1, Praha

Emblem Hotel – luxus na kraji Staroměstského náměstí

Pětihvězdičkový Emblem Hotel stojí v centru Prahy, 300 metrů od Staroměstského náměstí. Nabízí střešní terasu s panoramatickým výhledem na centrum Prahy.
Praha 1, Praha

Hotel Rott – ubytování v srdci Prahy

Hotel Rott leží v samém srdci Starého Města pražského, jen pár kroků od Staroměstského náměstí, historického jádra Prahy. Všechny nejdůležitější památky a pamětihodnosti Prahy jsou v docházkové vzdálenosti od hotelu.
Praha 1, Praha

Hotel Clementin – nejužší pražský hotel

Romantický hotel Clementin Old Town se nachází přímo v samém srdci historického centra Prahy, mezi Staroměstským náměstím a Karlovým mostem. Kuriozitou domu je jeho šířka, pouhých 3,28 m, což z něj činí druhý nejužší dochovaný dům v Praze a zcela jistě nejužší hotel v Praze.
Praha 1, Praha

La Finestra In Cucina – restaurace v samotném centru Prahy

Kuchařské kurzy pro milovníky italské kuchyně. Naučte se techniku přípravy vašich oblíbených jídel a spolu s kuchaři z restaurací La Finestra a Aromi a z obchodu La Bottega di Aromi objevte kouzlo gastronomických zážitků.
Praha 1, Praha

Brasileiro U Zelené žáby – brazilská restaurace v Praze

Originální brazilské churrasco-rodizio rodiny Ambiente v centru Prahy. Dát si zde můžete grilované jihoamerické hovězí maso, dobroty ze salátového baru, caipirinhu či brazilské dezerty. Vše funguje na principu "sněz, co můžeš".
Praha 1, Praha

Hostel Franz Kafka

Stylový Hostel Franz Kafka se nachází v samém centru Prahy, jen pár metrů od Staroměstského náměstí. Výzdoba interiéru je inspirovaná dílem Franze Kafky.
Praha 1, Praha

Whisky Restaurant, Bar & Museum

Whiskey Restaurant, Bar & Museum je velkolepým místem kombinujícím restauraci, bar a jednu z nejširších kolekcí whisk(e)y na světě. Naleznete nás přímo v historickém centru města vedle Staroměstského náměstí v rozlehlých podzemních prostorách na rohu Kaprovy a Maiselovy ulice.
Praha 1, Praha