ÚvodAktualityEvropa v Česku: proč máme rádi Německo?
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Německo?

Poslechněte si audio verzi článku
Snový zámek Neuschwanstein v Bavorských Alpách, hrad Eltz, řeka Rýn, pohádka Brémští muzikanti, překrásná historická městečka s čele s bavorským Rothenburgem ob der Tauber, mnichovský Oktoberfest, buřty a klobásy se zelím, marcipán z Lübecku, adventní trhy, drážďanská štola anebo Saské Švýcarsko, malý kousek ráje hned za hranicemi: je tolik věcí, které máme rádi na Německu! Seriál o evropských zemích pokračuje u našich dalších sousedů. Pojďte s Kudy z nudy poznat Německo!
S žádnou jinou zemí nemáme tak dlouhou hranici jako s Německem: měří 810 kilometrů, což je 35 procent celkové délky našich hranic. Milovníky kuriozit bude zajímat, že na ní vedle tisíců zajímavých míst najdou také naše nejzápadnější a nejsevernější body. Kromě toho za hranice s Kudy z nudy opakovaně nahlížíme, třeba v seriálu Na skok přes hranice anebo se seriálem #světovéČesko. Prozkoumali jsem například starobylé císařské falce, největší uměle vytvořenou jezerní krajinu Evropy kolem Lužických jezer anebo sedmnáct míst, která jsou součástí společné česko-německé památky UNESCO, Hornického regionu Erzgebirge / Krušnohoří.


 

Vizitka: Německo v číslech

S rozlohou 353 tisíc kilometrů čtverečních je Německo čtyřikrát větší než Česká republika a šestá největší země v Evropě. Co do rozlohy mu v Evropské unii patří čtvrtá příčka (zabírá 8,2 % rozlohy EU), s 85 miliony obyvatel je nejlidnatější zemí EU. Nejvyšším bodem je Zugspitze (2 962 metrů) v Alpách. Hlavním městem je Berlín, úředním jazykem němčina a členem Evropské unie se Německo stalo v roce 1958.

Německé šlechtické rody v českých zemích


Německé šlechtické rody hrály v českých zemích dlouhá staletí zásadní roli po celá staletí. Mnohé z nich přišly do země v rámci kolonizace, jiné získaly panství díky politice vládnoucího rodu Habsburků politice a jejich členové zastávali významné úřady v rámci habsburské monarchie. Tyto rody nejenže budovaly honosná sídla a podporovaly umění, ale také se zasloužily o rozvoj průmyslu, zemědělství a školství. Mnohé z těchto rodin byly úzce spjaty s habsburskou monarchií a ovlivňovaly politiku celé říše. Jejich dědictví je dodnes patrné ve formě architektonických skvostů, kulturních tradic a historických souvislostí. K rodům, které mají kořeny v německých zemích, patří například Schwarzenbergové.
 

Německo v puse

Možná neumíte perfektně německy, a přesto němčinu používáte každý den, a to v podobě germanismů. Vzhledem ke geografické, kulturní i politické blízkosti s německy mluvícími zeměmi a bohatým stykům v minulosti i současnosti čeština z němčiny přejala spousty slov. Spisovný jazyk sice řadu z nich zase úspěšně vytlačil, ovšem hovorová čeština a některá nářečí, to je jiná! Stačí si poslechnout zejména obyvatele z jižního Plzeňska, z Chodska nebo z Pošumaví, a dalších oblastí, odkud je to do německy mluvících zemí blíž než odjinud.



Chcete názorné příklady? Tady je máte, ale počítejte s tím, že to může být malý jazykový kvíz. Mezi germanismy se neřadí jen všeobecně srozumitelná slova jako ráfek, cvikr, celta, masakr, šuplík, šlichta, grunt, virvál, hic, ksicht, sajrajt, kanape, fligna, firhaňk, šábnout se a šprajcnout se, vídrholec, vehikl, štokrle, mantl, klimpr, kredenc, vercajk, cimra, šraňky, fusekle, prezle, sichrhajcka nebo lajntuch, ale také výrazy rajzovat či klempírovat, být štont či štonc, vošajstlich, šnycl a krýgl, cvibach, šajn, helfnout, vajdlink, naštorc, hejčmo, eintopf, šláftruňk, gáblík, sicfllajš, šublkosten, mélšpajz, faulenc, ermholc, luftovat nebo fajrovat.
 

Německo v puse podruhé: Oktoberfest a německé Vánoce

Kudy z nudy jsme se podívali do vánočního městečka Seiffen a za tradicemi výroby svícnů s tvarem zdobeného oblouku zvaných Schwibbogen, které o Vánocích září i v řadě našich domácností (víte, že jejich tvar symbolizuje vstup do hornické štoly a zároveň nebe?), ale mnichovský Oktoberfest, největší pivní slavnost na světě, pozornosti Kudy z nudy zatím unikal. Na populární svátek piva přitom každoročně mezi šesti miliony návštěvníků míří i statisíce Čechů. Oficiálním i symbolickým zahájením slavnosti je naražení prvního sudu ve stanu rodiny Schottenhamelů, kdy pípu dřevěnou palicí do sudu dle tradice zaráží sám mnichovský primátor. Zážitkem je i slavnostní příchod hostinských či průvod bavorských krojů.

A proč Oktoberfest začíná v září? Jeho počátky totiž sahají až do roku 1810, kdy se konala svatba korunního prince Ludvíka Bavorského s Terezou Sasko-Hildeburskou. Na oslavu pozvali celé město a v dalších letech slavnosti opakovali. Postupně se prodloužily a kvůli přívětivějšímu počasí přesunuly na září, ale název Oktoberfest zůstal. Tak Zum Wohl!
 

Tipy, kam se podívat v Německu

O propojení Česka a Německa vypovídá i několik tradic, zapsaných na Seznamu nehmotného kulturního dědictví lidstva UNESCO. Společný zápis pro obě země se týká modrotisku a vorařství. S Německem sdílíme také mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe, kde našim Mariánským Lázním, Karlovým Varům a Františkovým Lázním dělají společnost německá města Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen.



Kam se můžete podívat v Německu? Třeba na Bismarckovy věže, památníky připomínající sjednocení Německa a kancléře Ottu von Bismarcka (1815–1898). Z původních 240 se jich dochovalo přibližně 170; tři jsou u nás, většina se však nachází v Německu. Kuriozitou je replika nádherné rozhledny, která stávala na Pradědu: její přesnou kopii najdete na vrcholu Wetzsteinu u městečka Lehesten.

Mezi oblíbené výletní cíle v Německu, která dobře znají i čeští výletníci, patří samozřejmě památky UNESCO. A tak například když Goethe jezdil rád do našich lázní, vy mu návštěvu můžete oplatit výletem do Výmaru. Fanynky rytířských romancí se mohou vypravit na hrad Wartburg s úchvatným výhledem na Eisenach, uchvátí vás i romantické město Quedlinburg s více než 1 300 pečlivě zrestaurovanými hrázděnými domy anebo ďábelský most Rakotzbrücke v zámeckém parku v Kromlau. Výlet k němu si naplánujte na jaro, až pokvetou stovky rododendronů a azalek!
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Nord Kap – nejsevernější bod České republiky v Lobendavě Příroda

Nord Kap – nejsevernější bod České republiky v Lobendavě

Osada Severní je nejseverněji nacházející se osada na území Česka. Patří pod Lobendavu ve Šluknovském výběžku. To je místo, kde se Česká republika nejvíce přibližuje moři.

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor Letní sporty

Cykloregion Krušné hory – na kole po obou stranách Krušných hor

Užijte si jízdu na kole po obou stranách Krušných hor – české i německé. Díky projektu Cíl3 „Cykloregion Krušné hory“ vzniklo propojení souběžně vedoucích magistrál: Krušnohorské na české straně a dálkové trasy Sächsische Mittelgebirge na německé straně.

Poutní a naučná Skokovská stezka Příroda

Poutní a naučná Skokovská stezka

Z kláštera premonstrátů v Teplé se můžete vydat do Skoků, místa, kde stojí jeden z nejslavnějších mariánských poutních kostelů Navštívení Panny Marie. Po obnovené poutní trase dlouhé 68 kilometrů dojdete do zvláštního místa, kde se čas zastavil.

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz Letní sporty

Valdštejnova turistická cyklostezka Cheb – Marktredwitz

Na kole nebo pěšky můžete projít turistickou cyklostezku v česko-německém hraničním pásmu z Chebu do německého Marktredwitzu. Stezka je pojmenována po slavném vojevůdci Albrechtu Valdštejnovi, který byl v roce 1634 v Chebu zavražděn.

Nejzápadnější bod České republiky Příroda

Nejzápadnější bod České republiky

Nejzápadnější bod České republiky leží v Přírodním parku Smrčiny, na dně Újezdského potoka, který zde tvoří státní hranici. Bod leží mezi dvěma hraničními mezníky z roku 1844.

Hřebenovka Českým Švýcarskem Letní sporty

Hřebenovka Českým Švýcarskem

Hřebenovka – hřebenová trasa Českým Švýcarskem je součástí celkové hřebenovky od Pradědu k Aši. Tato část vede od Štozeckého sedla k lávce Šébr, až po Tisou, tj. cca 101 km. Obchází kulturní, přírodní, sakrální památky Českého Švýcarska po pravém i levém břehu Labe.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a neobjevenou jižní stranu Lipna

Lipensko je místo, kde si v zimě skvěle zalyžujete, kde si užijete koupání i výlety na kolech a kde čeká spousta atrakcí pro děti. Lipno ale má i svou druhou tvář, pro leckoho přitažlivější než turisticky vyhlášenou oblast kolem Lipna nad Vltavou a Frymburku. Pojďte s portálem Kudy z nudy prozkoumat méně známý jižní břeh vodní nádrže Lipno.

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Modrotisk – tradiční textilní tiskařská technika

Textilní tiskařská technika modrotisk je od listopadu 2018 na seznamu nehmotného kulturního dědictví UNESCO. O zápis společně žádalo Česko, Slovensko, Německo, Rakousko a Maďarsko.

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

Tradice: přehlídka starých, zaniklých a zanikajících řemesel

IT specialista, manažer, vývojář aplikací, profesionální hráč PC her, youtuber, influencer – to jsou profese, které přineslo třetí tisíciletí. Spousta jiných oborů ale zanikla. Pojďme si zmapovat svět starých řemesel, s nimiž se v lepším případě seznámíte v muzeu… a v horším nikde. Zkrátka už neexistují.

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích Památky

Poutní místo Skoky u Žlutic – poutní kostel Navštívení Panny Marie ve Skocích

Ve Skocích nedaleko Žlutic bývalo jedno z nejslavnějších mariánských poutních míst v Čechách, proslavené stejně jako dodnes známé Lurdy zázračnými uzdraveními, a zdejší "panenkou skákavou", Pannou Marií Skokovskou.

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě Příroda

Národní park České Švýcarsko – patří k nejkrásnějším místům v Evropě

Prozatím nejmladším národním parkem v České republice je Národní park České Švýcarsko, vyhlášený dne 1. 1. 2000 na celkové rozloze 79 km². Leží v Ústeckém kraji a přiléhá ke státní hranici, kde na něj navazuje Národní park Saské Švýcarsko (Nationalpark Sächsische Schweiz).

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Na skok přes hranice: výlety k sousedům na Slovensko, do Polska, Německa a Rakouska

Vytěžit z jediného výletu maximum: to je styl cestování Kudy z nudy. V našich článcích najdete osvědčené tipy, cestovatelské zajímavosti i inspiraci pro všechny regiony a oblasti Česka. Seriál Na skok přes hranice ale nabízí ještě něco navíc!

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Německa

S Kudy z nudy na skok přes hranice do Německa

Nejdelší hranici má Česko s Německem: měří necelých 820 kilometrů a sahá od Trojmezí pod šumavskou horou Plechý až na západ až k Ašskému výběžku, a pak podél Krušných hor až k Trojmezí u Hrádku nad Nisou. Míst, kam se podíváme „na skok“ za hranice, je opravdu hodně – od Bavorského lesa přes největší německý středověký archeopark až po zříceninu hradu Oybin kousek od Žitavy.

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

7 věcí, které (možná) nevíte o… Evropské unii

Česká republika se stala součástí Evropské unie 1. května 2004. Jak stará je vize sjednoceného starého světadílu, kolika jazyky vlastně Evropská unie hovoří a kdy slaví svátek? A z jakého materiálu jsou originální dárky, které Česko reprezentují na jednáních?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Znáte naše nejstarší turistické trasy?

Dnes považujeme turistické značení za samozřejmost – barevné čáry nás bezpečně vedou krajinou, ať míříme na rozhlednu, do skal nebo ke zřícenině. Ale jak vlastně celý tenhle systém vznikl? Kdy se na stromy a kameny začaly malovat první značky? A kdo mapoval trasy, když na horách nebyly ani asfaltky, ani turistické chaty? Nahlédněte s Kudy z nudy do historie a vydejte se po nejstarších značených stezkách! Chodili po nich už naši prapradědečci – jen měli mapu z papíru a svačinu v ruksaku z plátna.

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Habsburkové – jeden z nejvýznamnějších panovnických rodů Evropy

Šlechtický rod, který si zvolil jméno podle svého sídla, hradu Habsburg v oblasti Aargau na severu Švýcarska, se poprvé objevil kolem roku 1100. Do nejvyšší evropské politiky Habsburkové vstoupili roku 1273, kdy byl Rudolf Habsburský zvolen římským králem. V dalších staletích pak ovládali zejména střední Evropu, Nizozemí, Pyrenejský poloostrov a jih Itálie.

Vidět a zažít #světovéČesko

Vidět a zažít #světovéČesko

Objevte Českou Kanadu, Moravské Toskánsko nebo České Švýcarsko! Na portálu Kudy z nudy jsme našli spousty fantastických míst z celého světa – a přitom jsou u nás doma, v místech, kam to máte docela blízko.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí  a na Cínovec

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Krušných hor, do Krupky, Dubí a na Cínovec

Máte rádi Krušné hory? Vydejte se s portálem Kudy z nudy do okolí Cínovce a Krupky. Ukážeme vám staré důlní štoly, zajímavé hornické památky i místa, kde zabavíte děti, kde si skvěle zalyžujete anebo zajezdíte na kole. Samozřejmě vás čeká i výlet za hranice po stopách horníků a památek UNESCO, a to do německého Altenbergu a dolu Zinnwald.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet k přehradě Fláje a do vánočního města Seiffen

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet k přehradě Fláje a do vánočního města Seiffen

Vydejte se s portálem Kudy z nudy až na vrcholky Krušných hor k přehradě Fláje, která jako jediná u nás nabízí pravidelné prohlídky vnitřku hráze – a to dokonce i v zimě! Kromě toho vás zavedeme k téměř neznámému přestěhovanému kostelu, ukážeme vám místo, odkud se otvírá krásný výhled na přehradu shora, a nakonec se na skok podíváme do vánočního městečka Seiffen k sousedům do Německa.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šluknovsko do nejsevernějších míst naší země

Vydejte se s portálem Kudy z nudy do nejsevernější části České republiky, krajině ze tří stran obklopené Saskem. V zeměpise jste se o ní učili jako o Šluknovském výběžku, ale Šluknov zdaleka není jediné zajímavé místo, které tu můžete navštívit. Na toulkách vás okouzlí působivá krajina, řada historických a technických památek a několik kuriozit – třeba obraz v krajině vytvořený z menhirů, nejsevernější železniční trať anebo nejsevernější bod České republiky, zvaný český Nordkap.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Tachovsko a do historického parku Bärnau-Tachov

Naplánujte si výlet nebo dovolenou v krásné přírodě Českého lesa a na Tachovsku! S portálem Kudy z nudy nejenom nezabloudíte, ale neunikne vám ani žádné zajímavé místo. Provedeme vás Tachovem i jeho okolím, a samozřejmě se podíváme i k sousedům. Hned za hranicemi totiž leží Historický park Bärnau-Tachov, největší středověký archeopark v Německu.

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet do Trojzemí, Hrádku nad Nisou a Lužických hor

Vydejte se s portálem Kudy z nudy objevovat krásy malebného kraje, který leží na rozhraní Čech, Německa a Polska. Navštívíme Hrádek nad Nisou a blízké Trojmezí, zámek Grabštejn, Lužické hory a jedinečné skalní vyhlídky. Prozradíme vám také, kde najdete nejlepší místa ke koupání a podíváme se na skok k sousedům do Německa, do lesů a skal, a ze Žitavy se svezeme úzkokolejkou ke zříceninám hradu a kláštera Oybin.

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

České značky: Bike Fun International, 4Ever, Leader Fox, BP Lumen, Maxibike, Pells a Festka aneb kola z České republiky

Jízdní kolo oslavilo už 200 let: první prototyp poprvé představil v roce 1817 německý vynálezce Karl Drais. Dnes na nich jezdíme do práce i ve volném čase, závodíme, posilujeme, relaxujeme a zkrátka si život s bicyklem užíváme plnými doušky. Česko navíc je významným výrobcem a vývozcem moderních bicyklů, horských kol i elektrokol. Pojďte se seznámit s několika zajímavými značkami.

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

7 věcí, které nevíte o… nejkrvavějších bitvách a událostech českých dějin

Přestože nejkrvavější masakry v dějinách lidstva se českým zemím vyhnuly, bitev se u nás přesto odehrálo víc než dost. Které se zapsaly do dějin tím, že v nich došlo k největším ztrátám na životech? Možná vás překvapí, že to nebyla ani bitva u Sudoměře, ani bitva na Vítkově, ani ta na Bílé hoře.

Schwarzenbergové – šlechtický rod, kterému patřily jižní Čechy

Schwarzenbergové – šlechtický rod, kterému patřily jižní Čechy

Kolébkou rodu, jehož heslo zní Nic než právo, byla bavorská pevnost Seinsheim, panství a jméno Schwarzenberg získali na počátku 15. století. Schwarzenbergové patřili mezi nejvýznamnější evropské šlechtické rody a během staletého působení v českých zemích původně německý rod dokonale srostl s domácím prostředím. Jsou známí nejenom jako pečliví hospodáři a modernizátoři zemědělství, lesnictví a průmyslu, ale také jako vojevůdci a stavitelé krásných zámků.

Poslední léto v Mariánských Lázních a příběh básníka Johanna Wolfganga Goethe

Poslední léto v Mariánských Lázních a příběh básníka Johanna Wolfganga Goethe

Když se dospívající dívka bláznivě zamiluje, nikoho to nepřekvapí, ovšem když se zamiluje starý muž, kdekdo nad tím vrtí hlavou. Příběh milostného vzplanutí dvaasedmdesátiletého básníka k sedmnáctileté slečně, k němuž došlo v roce 1821 v Mariánských Lázních, je dodnes zahalen rouškou pikantního tajemství.

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge Příroda

Montanregion Krušné hory – hornická kulturní krajina Erzgebirge

Historická těžba drahých a obecných kovů formovala celkový vývoj Krušných hor a ovlivňovala život na obou stranách česko-německé hranice. Technické památky, urbanistické celky a množství nemateriálních aspektů vytvořily v průběhu osmi staletí jedinečnou kulturní krajinu, která je zapsána v UNESCO.

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

#světovéČesko a fenomén pěších dálkových tras: cesty z Čech až na konec světa

Když nám někdo poradí, že máme jít po červené a pak odbočit na zelenou, modrou nebo žlutou, je jasné, že je řeč o turistických značkách. Pečlivě značené trasy v Česku patří k absolutní evropské špičce, chodí se po nich už přes 130 let a mají řadu podob: jsou krátké i dlouhé, pohodlné i náročné, v rovinách i na horských svazích. Vyberou si dokonce i ti, kteří si oblíbili dálkové treky.

#světovéČesko a rozhledna Štěpánka: královna Jizerských hor opředená temnou věštbou

#světovéČesko a rozhledna Štěpánka: královna Jizerských hor opředená temnou věštbou

Novogotická rozhledna Štěpánka stojí na rozhraní Jizerských hor a Krkonoš. Malebná vížka se špičatou střechou na vrcholku jménem Hvězda patří k mimořádně oblíbeným výletním místům, navenek ale vůbec ničím neprozrazuje, že její stavbě osud nepřál.

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

#světovéČesko a západočeské lázně: města lázeňského trojúhelníku na seznamu UNESCO

Jedenáct lázeňských měst, sedm evropských zemí a společné úsilí o zápis na Seznam UNESCO: to je mezinárodní projekt Slavné lázně Evropy / Great Spas of Europe. Objeví se slavné lázně včetně těch ze západočeského lázeňského trojúhelníku na prestižním seznamu už letos v létě? To byla otázka, kolem níž se v posledních měsících točil celý lázeňský svět. A jak to dopadlo? Stručně řečeno: Jsou tam!

Bismarckovy věže – unikátní pomníky německého kancléře

Bismarckovy věže – unikátní pomníky německého kancléře

Bismarckovy věže jsou památníky, připomínající Ottu von Bismarcka (1815–1898), politika a budovatele sjednoceného Německa. Většina z nich vznikla mezi jeho smrtí a stým výročím narození v roce 1915. Z původních 240 Bismarckových věží se jich dosud dochovalo přibližně 170. Většina se nachází v Německu, najdete je ale i ve Francii, Polsku, Rusku, Rakousku či Dánsku, ale také v Kamerunu, Chile nebo Tanzanii. V České republice dosud stojí tři.

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Výlet do Národního divadla v Praze se skladatelem Vilémem Blodkem

Vilém Blodek (3. října 1834 v Praze – 1. května 1874 v Praze) byl český hudební skladatel z období českého hudebního romantismu, flétnista, klavírista, sbormistr a hudební pedagog. Poslední čtyři roky života Blodek strávil v ústavu pro choromyslné v pražských Kateřinkách, kde také předčasně ve 39 letech zemřel. Je pohřben na Olšanských hřbitovech.

Další aktuality

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (5.7. – 6.7.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Bezděkovský Levandulový festival 2025, Meruňkobraní ve Velkých Pavlovicích 2025, Zašovská pouť 2025, Klatovský karafiát – výstava karafiátů v Klatovech 2025, Telčský jarmark 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. červen 2025 6:01
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (5.7. – 6.7.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Národní technické muzeum za 80 Kč – Výročí založení Národního technického muzea, Renesanční slavnosti Gladius na hradě Točník 2025, Středověké slavnosti na hradu Orlík nad Humpolcem 2025, Den zážitků 2025 na Dolní Moravě, Narozeniny Stezky korunami stromů Krkonoše . Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
30. červen 2025 6:00
Zážitky

Stejná jména, různá místa aneb popletené Česko

Kdo si někdy popletl Žebrák s Točníkem, může mluvit o štěstí: oba hrady jsou od sebe jen pár set metrů a chyba se dá snadno napravit. Horší je to s místy, která se jmenují úplně stejně, ale leží docela jinde. Své o tom ví ti, kteří hledají Dívčí hrady nebo Kozí hrádky, Šternberky, Sázavy, Kamenice nebo Helfenburky.
29. červen 2025 10:09
Zážitky

Co dělat o prázdninách? Máme pro vás stovky skvělých tipů na slunečné i deštivé prázdninové dny

Máte před sebou dovolenou a už se těšíte na sladké dny nicnedělání? Na portálu Kudy z nudy máme vždy zásobu skvělých tipů pro slunečné počasí i pro dny, kdy se slunce schová za mraky. Řady inspirativních nápadů a míst, kde si můžete s dětmi užít společné zážitky a kde se skvěle zabaví celá rodina, najdete i na následujících řádcích.
28. červen 2025 10:40
Zážitky

50 tipů na výlety pro milovníky pohádek

Vydejte se s námi do říše princezen, draků, strašidel a dalších pohádkových bytostí, kde se určitě nebudete nudit. Vyberte si z nabídky pohádkových výletů a jedinečných zážitků. Na své si tentokrát přijdou rodiny s dětmi i ti, kteří touží po romantice. Znáte místa, kde se natáčely známé pohádky? Zveme všechny milovníky pohádek, strašidel a pohádkových bytostí na výstavy, pohádkové expozice i místa natáčení. Zažijte atmosféru výjimečných pohádkových míst v Česku!
28. červen 2025 9:25
Zážitky

Cestujte ekologicky a zábavně: vydejte se na výlet vlakem, vláčkem i tramvají!

Nechte auto doma a cestujte více vlaky! Užijte si nezapomenutelné výlety a zážitky. Vyberte si z našich tipů a dopřejte si požitek z jízdy silničním výletním vláčkem, historickou drahou anebo tramvají. Chcete si zpestřit pěší výlet nebo zkrátit cestu na kole? Ať už po kolejích nebo na silnici, vláček motoráček vás spolehlivě dopraví do cílové stanice.
28. červen 2025 8:49
Zážitky

Léto jako z westernu: tipy, kde potkat kovboje, indiány a rýžovat zlato

Máte rádi vůni koní a chytat býčky do lasa nebo zkusit rýžovat zlato bylo vždycky vaším snem? Pak se vydajte poznat chuť Divokého Západu. A nemusíte balit na dalekou cestu, ani kupovat lístky na zaoceánský parník, jako naši předci. Stačí jen nasednout do vlaku nebo auta a vyrazit za některým z našich tipů. Zamířit můžete do westernových městeček, na ranče i do indiánských vesnic. Seznámit se můžete i se životem v koňském sedle a posláním Pony Expressu.
28. červen 2025 0:46
Zážitky

Kam vyrazit na výlet po České republice? Kde prožít něco zajímavého... 100 tipů pro zážitky

Česká republika – to je nepřeberné množství možností, kam vyrazit na výlet. Vybrat si můžete mezi sportovními výlety, výlety do přírody, kulturou, památkami, starobylými městy, která jsou plná života a kultury nebo výlety za poznáním, romantikou či zábavou. Poradíme vám, kam se vydat a kde si užít i odpočinout. Objevte krásy Česka a užijte si skvělou dovolenou!
27. červen 2025 17:33
Zážitky