ÚvodAktualityČesko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři
Památky

Česko ve filmu: rodina Mašínů, Tři králové a film Bratři

Poslechněte si audio verzi článku
Období studené války, plné špionů, temnoty a strachu, inspirovalo filmaře ke spoustě skvělých snímků. Jeden z největších tuzemských příběhů studené války vypráví drama Bratři režiséra Tomáše Mašína. Seznamte se na Kudy z nudy s příběhem rodiny Mašínových, Tří králů a bratrů, kteří se rozhodli opustit komunistické Československo se zbraní v ruce.
Film nazvaný Bratři připravoval režisér Tomáš Mašín deset let. Do snímku nechtěl vnášet moc politiky, a tak je to hlavně příběh o rodině, o mužské odvaze a ženské statečnosti. S osudy rodiny Mašínů se seznámíte na statku v Lošanech na Kolínsku, kde je od roku 2022 Památník tří odbojů.


 

Zajímavosti o filmu Bratři

O existenci skupiny bratří Mašínů se Tomáš Mašín poprvé dozvěděl během školní návštěvy Muzea Pohraniční stráže a SNB. Ctirad a Josef Mašínovi v něm byli představeni jako diverzanti a nepřátelé socialistického národa, kteří se v padesátých let rozhodli emigrovat do západního Berlína. Zaujala vás shoda jmen? Teprve doma od rodičů se Tomáš dozvěděl, že s bratry Mašínovými je spřízněný přes prapradědečka Františka.

O natočení příběhu bratří Mašínů se zajímal i Miloš Forman, nakonec z toho ale sešlo.  Scénář filmu Bratři vychází z knihy Odkaz; tu napsala Barbara Mašínová podle vzpomínek svého otce Josefa, s nímž tvůrci film konzultovali.

Oskar Hes (Josef Mašín) a Jan Nedbal (Ctirad Mašín) si zahráli bratry ve filmu už podruhé. Premiérou pro ně byla minisérie Davida Ondříčka Král Šumavy: Fantom temného kraje, příběh převaděče Josefa Hasila podle románu Davida Jana Žáka.

Symbolické datum měla filmová premiéra: 26. října 2023 totiž od útěku bratrů Mašínových do Západního Berlína uplynulo přesně sedmdesát let. Česká filmová a televizní akademie vyslala Bratry do boje o Oscara, film se ale do užšího výběru pro nominace na oscarové ceny nedostal.
 

Tři králové: Mašín, Morávek a Balabán

Ať už si o bratrech Mašínových myslíte cokoliv, vyplatí se znát jejich rodinnou historii. Rod Mašínů se totiž podílel na všech třech odbojích ve 20. století – protirakouském, protinacistickém i protikomunistickém. Nejznámějším členem rodiny byl Josef Mašín (1896–1942). Za první světové války přeběhl do ruského zajetí, vstoupil do československých legií a zúčastnil se mimo jiné bitev u Zborova, Bachmače a na transsibiřské magistrále. Několikrát byl raněn a vyznamenán, po návratu do vlasti v roce 1920 vstoupil do československé armády. Za druhé světové války se společně s Josef Balabánem (1894–1941) a Václavem Morávkem (1904–1942) zapojil do odbojové organizace Obrana národa a její zpravodajské a sabotážní skupiny, známé jako Tři králové. V roce 1941 byl Josef Mašín zatčen a posléze za heydrichiády popraven.

Jeho manželkou byla Zdena Nováková (1907–1956) – mimochodem první ženský inženýr-geometr v Československu, tedy první žena, která na ČVUT vystudovala zeměměřictví – a měli tři děti: Ctirada (1930–2011), Josefa (*1932) a Zdeňku (*1933).
 

Bratři Mašínové a jejich útěk

První ocenění, za chrabrost, obdrželi Ctirad a Josef Mašínové v roce 1946 od prezidenta Edvarda Beneše. Podle historiků z Vojenského historického ústavu to bylo za pomoc sovětským válečným zajatcům a další činy. Protože bratrům v té době bylo čtrnáct a patnáct let, patří mezi nejmladší oceněné.

O dva roky později, po komunistickém převratu v únoru 1948, se rodina Mašínových stala terčem pronásledování. Bratři věřili, že po vzoru otce, hrdiny protinacistického odboje, proti diktatuře mohou bojovat jedině se zbraní v ruce. Založili odbojovou skupinu, která měla na svědomí řadu násilných činů a několik mrtvých. V říjnu 1953 se jim sice podařilo z Československa utéct, ale komunisté se tvrdě pomstili jejich kamarádům a blízkým. Další členy skupiny bratrů Mašínových Ctibora Nováka, Václava Švédu a Zbyňka Janatu popravili v květnu 1955 v Praze na Pankráci. Za velezradu a špionáž byl odsouzen k trestu smrti a popraven i jejich strýc. Ve vězení skončily i matka a sestra; matka ve vězení zemřela, sestru celý život komunisté pronásledovali.
 

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

První pomník Josefa Mašína byl odhalen v září 1947 na statku v Lošanech na Kolínsku, kde rod Mašínů hospodařil přibližně čtvrt tisíciletí. Komunisté ho nechali odstranit, na místo se vrátil až v roce 2004 a každý rok se tu koná pietní vzpomínka na Josefa Mašína. Statek, který po komunistické kolektivizaci chátral, byl potomkům vrácen teprve v roce 2018. Během několika let se proměnil v Památník tří odbojů. Na půdorysu původního stavení stojí jen symbolická betonová skořepina, sousední stavení slouží jako muzeum s expozicemi, sálem a sociálním zázemím.



Bratry, jejich otce a strýce připomínají také jiná místa. Menší pomník objevíte na zámku v Poděbradech. Na Rejvízu u cesty k Mechovému jezírku stojí nenápadná dřevěná socha Politický vězeň, kterou v rámci řezbářských setkání vytvořil slovenský řezbář Milan Mičianek. Vězeňské číslo A07159 uvedené na soše měl Ctirad Mašín v době, kdy byl vězněn v jáchymovských uranových dolech. Na budově generálního štábu v Praze-Dejvicích je vedle pamětní desky komunisty popraveného generála Heliodora Píky ještě druhá deska, věnovaná dalším popraveným vojákům z povolání. Mezi nimi je uveden i Ctibor Novák, strýc bratrů Mašínů, popravený za členství v jejich odbojové skupině.
 

Filmy z časů studené války

Mezi filmy z dob studené války patří například historické drama Bohdana Slámy Krajina ve stínu (2020), historické drama Toman (2018), drama Milada (2017) o osudech Milady Horákové, anebo filmy inspirované životem a smrtí Jana Palacha.

Období studené války inspirovalo také tvůrce Bondovek, snímek Tři dny Kondora režiséra Sydneyho Pollacka, Hitchcockův film Na sever severozápadní linkou, Spielbergův Most špiónů anebo černou komedii Stanleyho Kubricka Dr. Divnoláska aneb Jak jsem se naučil nedělat si starosti a mít rád bombu, natočenou v roce 1964.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Znáte filmy a pohádky a filmová místa středních Čech? Kde se natáčely vánoční příběhy v okolí Prahy?

Znáte filmy a pohádky a filmová místa středních Čech? Kde se natáčely vánoční příběhy v okolí Prahy?

Vánoční svátky jsou příležitostí k odpočinku u oblíbených filmů a pohádek. Televizní program na Vánoce nabízí pestrou paletu filmových žánrů, od dobrodružných filmů po klasické pohádky, zasazené do filmových kulis středních Čech. Připravte se na sváteční sledování a nechte se unést kouzlem vánoční televizní nabídky. Na mnohá místa, která ve filmech uvidíte, si pak můžete udělat hezký vánoční či novoroční výlet!

Štola č. 1 v Jáchymově Památky

Štola č. 1 v Jáchymově

Ve Štole č. 1 se nachází jáchymovské hornické muzeum. Štola dlouhá 260 m připomíná nejen způsob dobývání nerostů v minulém století, ale také utrpení politických vězňů, kteří byli nuceni v této a podobných štolách těžce pracovat.

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek – Tři králové, hrdinové českého odboje

Josef Balabán, Josef Mašín a Václav Morávek – Tři králové, hrdinové českého odboje

Tři králové nebyli jen biblické postavy, ale také tři stateční odbojáři. V období nacistické okupace českých zemí vytvořili Josef Balabán (4. června 1894, Obora u Dobříše – 3. října 1941, Praha), Josef Mašín (26. srpna 1896, Lošany – 30. června 1942, Praha) a Václav Morávek (8. srpna 1904, Kolín – 21. března 1942, Praha) skupinu nazývanou Tři králové. Nacistické bezpečnostní orgány i později historikové ji označili za nejaktivnější složku vojenské odbojové organizace Obrana národa.

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů Kultura

Mašínův statek v Lošanech – Památník tří odbojů

Po téměř třiceti letech od pádu komunistického režimu získala Zdeňka Mašínová rodný statek svého otce Josefa Mašína v Lošanech. Ve stejném roce vznikl zapsaný spolek, jehož cílem bylo vytvořit na tomto místě veřejně přístupný Památník tří odbojů. Otevřen je od roku 2022.

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům Kultura

Regionální muzeum v Kolíně – Veigertovský dům

Na Karlově náměstí v Kolíně naleznete zrekonstruovaný Veigertovský dům, hlavní budovu Regionálního muzea. Uvnitř si prohlédnete stovky předmětů z jeho sbírek – umělecká díla, historické, uměleckořemeslné, numismatické a národopisné památky, archeologické nálezy a exponáty z entomologické sbírky.

Milada Horáková – nejznámější oběť justiční vraždy v komunistických procesech

Milada Horáková – nejznámější oběť justiční vraždy v komunistických procesech

Jméno Milady Horákové (25. prosince 1901, Praha – 27. června 1950, Praha) zná každý, kdo si váží pravdy a svobody a ctí lidská práva. V 50. letech 20. století se stala obětí jednoho z nejznámějších politických procesů v komunistickém Československu. Na jeho konci byly vyneseny čtyři rozsudky smrti, Horáková se jako jediná popravená žena stala symbolem odporu proti komunistickému režimu. 27. červen byl jako den její popravy vyhlášen významným dnem jako Den památky obětí komunistického režimu.

Vojenský historický ústav v Praze Kultura

Vojenský historický ústav v Praze

Vojenský historický ústav je vědecko výzkumné, muzejní a knihovní zařízení resortu Ministerstva obrany. Jeho posláním je soustavně a cílevědomě shromažďovat písemné a hmotné památky k dějinám našeho vojenství a armády, odborně o tyto fondy a sbírky pečovat, vědecky je zkoumat a zpracovávat.

Jan Palach – student a politický aktivista

Jan Palach – student a politický aktivista

Každý rok v lednu si připomínáme výročí smrti Jana Palacha (11. srpna 1948, Praha – 19. ledna 1969, Praha). Student historie a politické ekonomie Filozofické fakulty Univerzity Karlovy chtěl svým činem probudit národ z letargie po okupaci v srpnu 1968 a vyburcovat lid k odporu proti nastupující normalizaci.

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy – příběh Josefa Hasila, převaděče a později agenta CIC

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy – příběh Josefa Hasila, převaděče a později agenta CIC

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví. Knižní bestseller ožil i na filmovém plátně.

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Věda a historie není nuda: heydrichiáda

Hrdinské činy veteránů mohou lidem dodat odvahu a sílu i po desítkách let – například odstranění nacistického vraha Reinharda Heydricha, které se odehrálo v roce 1942. Období teroru od začátku jeho působení přes atentát a represe, které nacisté rozpoutali po jeho smrti, se označují jako heydrichiáda.

Josef Hasil – legendární převaděč a jeden z nekorunovaných Králů Šumavy

Josef Hasil – legendární převaděč a jeden z nekorunovaných Králů Šumavy

Když přijde řeč na Krále Šumavy, většinou jde o film Karla Kachyni anebo o přezdívku pro slavné šumavské převaděče a pašeráky. Patřil k nim i Josef Hasil (8. února 1924, Zábrdí – 15. listopadu 2019, Chicago, USA), jeden z nejvýkonnějších a Státní bezpečností nepronásledovanějších agentů-chodců, který dokázal dostat z komunistického Československa na Západ desítky lidí.

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu Kultura

Centrum kulturně-politických dějin 20. století v Moravském zemském muzeu

Centrum kulturních dějin 20. století vytvořilo Moravské zemské muzeum v Brně jako unikátní archiv samizdatové, exilové literatury a pozůstalosti jejich tvůrců. V budově je přístupná expozice Corpus litterarum.

O Českou cenu za architekturu bojují rozličné stavby z celé republiky

O Českou cenu za architekturu bojují rozličné stavby z celé republiky

Česká cena za architekturu je prestižní ocenění. Mezinárodní porota nominovala 31 děl z 241 přihlášených. Podívejte se s portálem Kudy z nudy na výběr nominovaných staveb, najdete mezi nimi rozhlednu, památník, galerii či kavárnu. Vítěze se dozvíme v listopadu, kde budou na galavečeru v pražském Fóru Karlín ocenění předávána. Cenu předsedy Senátu Parlamentu ČR Miloše Vystrčila získal na nominačním večeru Památník tří odbojů, který se nachází na Mašínově statku v Lošanech.

Rejvíz – Zlaté Hory

Rejvíz – Zlaté Hory

Horská osada a nejvýše položená obec ve Slezsku leží v nadmořské výšce 780 metrů na náhorní planině mezi městy Jeseník a Zlaté Hory. K lákavým výletním cílům patří penzion, kde židle s vyřezávanými opěradly zpodobňují zdejší starousedlíky, a rozsáhlé rašeliniště s Mechovým jezírkem.

Další aktuality

Užijte si léto na Zámku Loučeň

Léto plné zážitků a dobrodružství vás čeká na Zámku Loučeň. Prohlídky se na zámku konají každý den, a to jak klasické, tak také dětské, čokoládové nebo večerní. Otevřeno je samozřejmě i labyrintárium s 12 labyrinty a bludiští, dětský lanový park a odpočinková zóna. A na co se v průběhu letní sezóny můžete těšit? Tak například na narozeniny zámeckých labyrintů, bosou turistiku, Léto s Robinem Hoodem či Hradozámeckou noc.
3. červenec 2025 15:00
Zážitky, Středočeský kraj

Svezte se mimořádným parním vlakem po Kolešovce

V neděli 6. července 2025 vyrazí opět na svou trasu parní vlak Kolešovka, která sveze zájemce z Lužné u Rakovníka do Kolešovic malebnou krajinou chmelnic chmelařské oblasti Kněževes a Kolešovice. Nostalgické jízdy krajem plným chmelnic vás čekají nejen první neděli v červenci (6. 7.) ale i v srpnu (3. 8.). V Kněževsi si také můžete prohlédnout expozici Klubu historie kolejové dopravy.
2. červenec 2025 12:00
Zážitky, Středočeský kraj

Červenec ve znamení putování: Den poutníka otevře Stezku sv. Ludmily

Poutní sezóna je v plném proudu – v červenci přivítá Mělník akci Den poutníka, kde se slavnostního zahájení provozu dočká Stezka sv. Ludmily. Otevře ji Spolek Svatá Ludmila, který podporuje duchovní témata ve spojení s historií i udržitelný turismus. V pátek 18. července 2025 čeká poutníky tradiční setkání, tentokrát v rodišti české světice, ve městě Mělník. Na jednodenní akci naváže pětidenní putování po nově otevřené Stezce sv. Ludmily.
2. červenec 2025 9:00
Kultura, Středočeský kraj

Kačinou vás v létě bude provázet duch Rudy i sám hrabě Chotek, čeká vás i hodování v parku

Zámek Kačina otevírá brány léta, nastal čas plánovat dovolené, výlety, setkání s přáteli i pikniky v parku. Proč nenavštívit nejkrásnější empírový zámek v Čechách? Zámek plný příběhů o tom, jak se žilo v zámeckých komnatách, hospodařilo v podzámčí, o duchu zámeckého pána, o tisících vzácných knih v knihovně či hraběcích dětech na prknech zámeckého divadla. Během letní sezóny probíhá v Kutné Hoře a okolí oblíbený festival s názvem Kutnohorské léto, festival netradičních prohlídek a zábavných vystoupení, který vzniká ve spolupráci s provozovateli památek a kulturních objektů.
2. červenec 2025 6:48
Památky, Středočeský kraj

Prokopská pouť v Příbrami oslaví práci horníků

V Příbrami se chystá další ročník tradiční Prokopské pouti. Letos se pouť uskuteční o víkendu 5. a 6. července 2025. Vstup do expozic Hornického muzea Příbram na Březových Horách bude v neděli za symbolické vstupné jednu korunu. Nebudou chybět ani stánky a pouťové atrakce, které naleznete v areálu dolu Marie a na nám. J. A. Alise.
1. červenec 2025 16:00
Památky, Středočeský kraj

Láká vás jízda v obrněném transportéru? Víme, kde se svezete!

Adrenalinová zábava pro rodinu nebo přátele: taková je projížďka obrněným transportérem. Super jízdu si užijete třeba na tankodromu ve středočeských Milovicích, ve Vojenském muzeu v Králíkách v Pardubickém kraji anebo v Račeticích, které náleží do Ústeckého kraje. Nejlepší je to ale samozřejmě při akcích – nezapomeňte si je včas zapsat do kalendáře!
1. červenec 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj

Kalendář 2025: letní rytířská klání – tipy, kam vyrazit za rytíři, šermíři a mušketýry

Šermíři, rytíři a další členové historických spolků mají v létě pořádně nabitý program: bojuje se na hradech, při městských slavnostech i na dobových jarmarcích, své umění navíc předvádějí při velkých bitvách. Pojďme se podívat kde všude můžete v létě 2025 potkat rytířská klání.
30. červen 2025 18:29
Zážitky, Středočeský kraj

Polabím a kolem Kolína vás proveze prázdninová řepařská drážka

Už jste byli na Kolínské řepařské drážce? Jízdy po úzkorozchodné trati vláčkem taženým parní anebo dieslovou lokomotivou Řepařka nabízí po celé prázdniny. Úrodné roviny v Polabí kdysi protkávaly úzkorozchodné železnice, po kterých se do cukrovarů vozila cukrová řepa. Už dávno by se na ně zapomnělo, nebýt té poslední a dnes jediné: Kolínské řepařské drážky.
29. červen 2025 9:00
Zážitky, Středočeský kraj