ÚvodAktualityČesko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy – příběh Josefa Hasila, převaděče a později agenta CIC
Zážitky

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy – příběh Josefa Hasila, převaděče a později agenta CIC

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví. Knižní bestseller ožil i na filmovém plátně.
David Jan Žák (*1971), prozaik a básník, je původní profesí novinář. V roce 2012 v nakladatelství Labyrint vyšla jeho kniha Návrat Krále Šumavy, životopisný román o nepolapitelném převaděči Josefu Hasilovi (1924–2019). Dosud nejrozsáhlejší literární rekonstrukce příběhu vychází z Hasilových vzpomínek, svědectví pamětníků i archivních dokumentů.8. 2. 1924 se v Zábrdí u Prachatic narodil šumavský převaděč a asi skutečný "Král Šumavy", Josef Hasil.

Kniha zachycuje výjimečný osud rodáka ze Zábrdí u Prachatic, který po válce nejprve pomáhal chránit hranici jako člen tehdejšího Sboru národní bezpečnosti. Komunistický převrat v únoru 1948 a záhadné úmrtí Jana Masaryka ho přesvědčily, že stojí na špatné straně, a tak začal převádět uprchlíky na Západ. Tečku za dobrodružstvím udělalo „spuštění“ železné opony, a tak Hasil v roce 1954 odešel do Spojených států a tam strávil zbytek života. V roce 2001 mu prezident republiky Václav Havel na Pražském hradě udělil medaili Za hrdinství.

Putování v jeho stopách s Davidem Janem Žákem je přesvědčivé hlavně proto, že autor Šumavu a Hasilovy cesty dobře zná. Mezi řádky se bude toulat po horských hřebenech mezi Lipnem a Strážným, od Zvonkové přes Plechý, Trojmezí a Třístoličník do Nového Údolí a dál až do takzvaného Údolí smrti u Českých Žlebů, kde při pokusech překročit hranice zemřelo nejvíc lidí.

Kniha se záhy po vydání stala bestsellerem. Vznikla podle ní rozhlasová četba na pokračování, divadelní hra, stejnojmenná komiksová trilogie i televizní minisérie. Zkrátka příběh Krále Šumavy nás ani po desítkách let nepřestává fascinovat, i když jedni vidí v Hasilovi hrdinu odboje proti komunismu, druzí bezohledného dobrodruha.

Když během jedné přestřelky v prosinci 1949 zahynul strážmistr SNB Rudolf Kočí a jeho kolega František Háva byl těžce raněn, komunistická justice obvinila Hasila z vraždy a na Prachaticku tehdy pozatýkali řadu jeho příbuzných a známých. Příběh měl temný dozvuk i po desítkách let: když v roce 1972 zemřela matka Josefa Hasila Rozálie, pohřbíval ji mladý farář, budoucí kardinál Miloslav Vlk. Ten tehdy kvůli pohřbu přišel o státní souhlas k vykonávání kněžského povolání a stal se myčem oken.

Příběh bratří Hasilů znal i Rudolf Kalčík, i když v jeho knize Král Šumavy a hlavně ve filmu, který podle literární předlohy natočil v roce 1959 Karel Kachyňa, je hlavním hrdinou sudetský Němec Franz Nowotny alias Kilián.

Kniha spisovatele Davida Jana Žáka - Návrat krále Šumavy byla předlohou filmové minisérie s názvem Král Šumavy: Fantom temného kraje (2022 – 2025). Filmové scény točil režisér David Ondříček nejen na Šumavě. Šumavu zastupují v minisérii především Brdy a mokřady kolem Padrťských rybníků. Natáčelo se také v brněnské Káznici na Cejlu. V hlavních rolích se objevili Oskar Hes, Jan Nedbal, Halka Třešňáková a Vojtěch Vodochodský.

Přezdívku Král Šumavy ovšem Josef Hasil odmítal s tím, že tak mu říkali komunisti, on jen pomáhal lidem přes uzavřenou hranici do bezpečí. Převaděčů samozřejmě existovalo víc, ostatně jejich památku připomíná pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Josef Hasil – legendární převaděč a jeden z nekorunovaných Králů Šumavy

Josef Hasil – legendární převaděč a jeden z nekorunovaných Králů Šumavy

Když přijde řeč na Krále Šumavy, většinou jde o film Karla Kachyni anebo o přezdívku pro slavné šumavské převaděče a pašeráky. Patřil k nim i Josef Hasil (8. února 1924, Zábrdí – 15. listopadu 2019, Chicago, USA), jeden z nejvýkonnějších a Státní bezpečností nepronásledovanějších agentů-chodců, který dokázal dostat z komunistického Československa na Západ desítky lidí.

Hora Prenet na Železnorudsku Příroda

Hora Prenet na Železnorudsku

Vrch Prenet (1 071 m) leží 7 km jihovýchodně od Nýrska. Je krajním bodem Pancířského hřbetu a milovníci přírody si z něj užijí krásný výhled na pohraniční hory i vnitrozemí. Pod Prenetem na hřebenové trase leží i známá chata Prenet (nyní zavřená).

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně Letní sporty

Turistická trasa Klostermannova cesta – Šumavou z Hartmanic do Volyně

Turistická trasa KČT nesoucí jméno šumavského barda Karla Klostermanna je v celé své délce modře značená a spojuje město Hartmanice přes Rejštejn, Kašperské Hory, Mílov, Nicov, Královský Kámen, Javorník a Vacov s Volyní. V celé své délce měří napříč Šumavou 47 km.

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách Památky

Hrad Kašperk – nejvýše položený královský hrad v Čechách

Vydejte se na hrad Kašperk a poznejte místa, kde se natáčela pohádka Anděl Páně. Pokud si chcete užívat svěžího šumavského vzduchu, můžete si udělat výlet k hradu po jedné z turistických tras, které vedou z Kašperských Hor přímo na hrad.

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy Příroda

Hora Plechý – nejvyšší vrchol české části Šumavy

Nejvyšší hora české části Šumavy Plechý 1378 m, leží asi 14 km západně od Horní Plané a asi 8 km jihozápadně od Nové Pece na státní hranici ČR s Rakouskem.

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů Příroda

Hraniční hora Třístoličník – bájné trůny tří králů

Třístoličník (1311 m) je jedním z nejvýznamnějších a nejnavštěvovanějších vrcholů Šumavy s bizardními skalními útvary. Vede přes něj státní hranice mezi Českem a Německem. Na vrcholku je na skalní vyvýšenině vybudováno vyhlídkové místo s dalekým rozhledy.

Země za ostnatým drátem: muzea a památníky železné opony

Země za ostnatým drátem: muzea a památníky železné opony

Jak vypadala železná opona? Proč vůbec vznikla a jak fungovala? A jak se na hranicích sloužilo vojákům a celníkům? To vše se dozvíte anebo si připomenete při návštěvě některých z míst, která před rokem 1989 patřila k ochraně státních hranic. Jedná se o bývalé celnice i rozsáhlé prostory, kudy se železná opona táhla. Pojďte si s Kudy z nudy prohlédnout památníky či repliky železné opony!

Země za ostnatým drátem: podél hranic po stopách železné opony

Země za ostnatým drátem: podél hranic po stopách železné opony

Téměř půl století rozděloval Evropu na východ a západ ostnatý obojek železné opony. Bylo to unikátní a zároveň strašlivé dílo, pod nímž umírali civilisté i pohraničníci. Pojďte se s Kudy z nudy podívat, jak se místa kolem hranic změnila a kde si železnou oponu připomenete dnes?

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států Příroda

Trojmezí na Šumavě – horské sedlo na hranici tří států

Šumavské horské sedlo Trojmezí (1324 m) se nachází mezi vrcholy Plechý a Trojmezná. Protínají se zde státní hranice Česka, Německa a Rakouska. Místo je označeno trojbokým žulovým sloupem z roku 1993, který je ozdoben státními znaky a názvy států v jednotlivých mateřských jazycích.

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor Příroda

Naučná stezka strážců hranice okolím Kašperských Hor

Projděte se po krásné šumavské krajině, místy kde se již od středověku pohybují obránci našich hranic. Okružní naučná stezka o cekové délce 19,5 km vede na trase Kašperské Hory, Amálino údolí, Řetenice, Ždánov, hrad Kašperk a zpět do Kašperských Hor.

Kaple Panny Marie ve Strážném Památky

Kaple Panny Marie ve Strážném

Obec Strážný (dříve Kunžvart) vznikla v 17. století pod stejnojmenným vrchem. V blízkosti procházela Zlatá stezka, k její ochraně byl koncem 13. století postaven hrad. Nad městysem se tyčí na Kamenném vrchu kaple Panny Marie z roku 1834. Její zajímavostí je, že má oltář otočený směrem na východ.

Královský kámen u Javorníku na Šumavě Příroda

Královský kámen u Javorníku na Šumavě

Jedním z vrchů šumavské Javornické hornatiny je Královský kámen zvaný Královák. Jméno dostal podle kulového skalního útvaru tvořeného skalní hradbou a mrazovými sruby.

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Na skok přes hranice: 10 + 1 tip pro výlet na Šumavu a do Bavorského lesa

Šumava, to jsou stovky kilometrů tras pro pěší i cyklisty, naučných stezek i cest, na kterých vás žádné značky provázet nebudou. A také fantastická příroda jako z jiného světa, nouzová nocoviště, kilometry plavebních kanálů a sjízdných řek, zaniklé obce a tisíce zajímavostí. Přitažlivé jsou všechny, ale některé z nich vás přesto spolehlivě přilákají, ať už jedete na Šumavu poprvé nebo posté. Které to jsou?

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Dovolená s dětmi – Plzeňský kraj – 5denní program

Národní park Šumava, nejkrásnější česká jezera, Povydří, slatě, výběh s vlky, jeleny a rysy a také kouzelná historická města a městečka v čele s Plzní, krajským hlavním městem: to všechno nabízí výlet do Plzeňského kraje.

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě Letní sporty

Poutní cesta Vintířova stezka – pěšky i po vodě

Vintířova stezka dlouhá 162 km vede takřka neobydleným krajem po jedné z nejstarších obchodních stezek Prášily – Dobrá Voda – Hartmanice – Annín – Sušice – Horažďovice – Blatná. Část stezky se vine podél zlatonosné řeky Otavy. Lze ji zdolat v devíti denních etapách.

Turnerova chata na Šumavě Gurmánská turistika

Turnerova chata na Šumavě

Turnerova chata je jedinou veřejně přístupnou chatou v I. zóně Národního parku Šumava. Nachází se v malebné oblasti Povydří, na břehu řeky Vydry mezi Antýglem a Čeňkovou Pilou.

Prachatické muzeum Kultura

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Vintířova stezka: tipy, jak projít českou i německou Šumavu

Zájem o pěší putování stále roste. Na západě a jihu Čech ve spolupráci s Bavorskem se postupně rozšiřuje Zlatá stezka pro pěší turisty. Vede od Tachova až do jižních Čech a kratší trasy ji propojují s Německem. Do systému se zapojila i málo známá Vintířova stezka na Šumavě u Hartmanic.

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy Příroda

Národní geopark Královská Šumava – geotoulky zapomenutými cestami Šumavy

Objevte Šumavu tak, jak ji znají jen ti, co tu žijí. Jděte tam, kam davy nechodí a pochopte ji v souvislostech. V malých skupinkách – s osobním doprovodem – o krajině, zvířatech, stromech, lidech a jejich příbězích – cestou necestou, starými lesy.

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Když se řekne „Šumava“ vybaví se všem příznivcům turistiky krásná krajina a mnohým hned potom legendární film Král Šumavy z roku 1959, v němž se prolíná syrovost horské přírody s bojem „obránců“ státní hranice a odvážných převaděčů. Pokud jste si někdy říkali, že by nebylo špatné si trasu, kudy chodil slavný Kilián projít také, přijde vám vhod náš dnešní tip na výlet. Zavede vás totiž zhruba do míst, kudy mohl kanál 54 vést a kde i dnes potkáte jen málokoho.

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

#světovéČesko a rašeliniště v Krkonoších, na Šumavě anebo v Alpách

Tajuplná díky své odlehlosti i nedostupnosti a opředená řadou mýtů: to jsou rašeliniště. Po některých se pohodlně projdete po dřevěných chodníčcích, do jiných se nikdy nedostanete: o to se postará podmáčená půda a hloubka až deset metrů. Kde najdete ta největší, nejhezčí a nejzajímavější?

Tulácký průvodce Šumavskem zavede návštěvníky na stezku Krále Šumavy

Tulácký průvodce Šumavskem zavede návštěvníky na stezku Krále Šumavy

Pro letošní sezónu připravili v regionu tištěného průvodce „Šumavsko pro tuláky“. Originální soubor top deseti pěších a top deseti cyklo tipů na výlety je navíc doplněný bonusovou trasou stezky legendárního Krále Šumavy. Výlety vedou napříč turistickou oblastí Šumavsko, krajem Šumavy a Pošumaví, lokalitami, v nichž je stále co objevovat. O toulání opravdu zde opravdu není nouze, protože jde o kombinaci značených i neznačených tras, které sestavil člověk nejpovolanější. Josef Pecka, průvodce divočinou, spisovatel a místní rodák.

#světovéČesko a krásná jezera: Černé, Čertovo a Gosh

#světovéČesko a krásná jezera: Černé, Čertovo a Gosh

Kdo se někdy toulal Arménií a poznal kouzelnou nedotčenou krajinu národního parku Dilijan, možná navštívil i jezero Gosh. Podobné přírodní poklady najdete i u nás, například ledovcová jezera Šumavy. S jezerem Gosh má leccos společné to nejznámější, Černé.

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy Památky

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.

Zaniklá obec Zadní Zvonková Památky

Zaniklá obec Zadní Zvonková

Obec Zadní a Přední Zvonková leží na pravém břehu Lipenské vodní nádrže asi 8 km jižně od Horní Plané. Zvonková vznikla v 17. století na staré obchodní stezce mezi Čechami a Horními Rakousy. Již v 1. polovině 14. století tudy vedla jedna z pobočných větví Zlaté stezky z Pasova do Čech.

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

#světovéČesko a výpravy kouzelnou přírodou do prastarých evropských pralesů

Když se řekne prales, kdekdo si představí neprostupnou africkou džungli plnou exotických zvířat. Pralesy ale najdete i v Evropě, a dokonce pradědečky všech chráněných divočin a rezervací pevninské Evropy máme u nás v jižních Čechách. Jmenují se Žofínský a Hojnovodský prales.

Další aktuality

Červená Lhota se otevírá, rybník bude letos opět bez vody

Romantický vodní zámek Červená Lhota nedaleko Kardašovy Řečice se od soboty 5. dubna 2025 opět otevírá do nové sezóny. Návštěvníci, kteří čekají odraz zámku ve vodní hladině však mohou být lehce zklamáni – již několik sezón je Červená Lhota bez vody a zůstane tak nejspíše až do příštího roku.
3. duben 2025 6:00
Památky, Jihočeský kraj

Splouvání Teplé Vltavy: registrace se spouští od dubna

Správa Národního parku Šumava spustí 1. dubna 2025 registrační systém pro splouvání Teplé Vltavy. Letošní vodáckou sezónu na Vltavě v úseku od Soumarského mostu do Pěkné si vodáci užijí od 1. května do 31. října 2025. Naopak Horní úsek Teplé Vltavy Borová Lada – Polka se smí sjíždět od 15. března do 31. května a pokud je dost vody, láká na jízdu v peřejích i Otava s Vydrou.
31. březen 2025 15:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Objevte turistickou oblast Písecko-Blatensko

Písecko – Blatensko, jeden z nejmalebnějších koutů Jihočeského kraje, je turistickou oblastí jako stvořenou k výletům za poznáním, zábavou a toulkami neporušenou přírodou. Výlety okolím Písku a Blatné mimořádným zážitkem po celý rok. Oblast ovšem nabízí také poznávací tour po méně známých cílech, které se halí do roušky tajemna pod značkou noir. Okusit lze energii megalitického kruhu u Slabčic, Obětního kamene u Kadova anebo navštívit pietní místo Lety u Písku. Unikátní pohled do krajiny nabízí rozhledna Jarník v píseckých lesích.
29. březen 2025 12:11
Zážitky, Jihočeský kraj

Květy amarylisů vyzdobí zámek v Třeboni

Jaro přichází na zámek v Třeboni již tradičně spolu s výstavou květin amarylis. Ve dnech 29. března až 13. dubna 2025 budou prohlídky zámku doprovázené oblíbenou výstavou květin. Výstava bude přístupná denně, mimo pondělí.
29. březen 2025 5:44
Kultura, Jihočeský kraj

Nový Památník v Letech u Písku připomíná tragédii Romů a Sintů během holokaustu

V Letech u Písku v Památníku holokaustu Romů a Sintů v Čechách začíná v dubnu hlavní sezóna. Po zimě se od 3. 4. 2025 otevře Návštěvnické centrum s novou stálou expozicí a chybět nebudou ani pietní akce v průběhu roku. Navštívit lze jak venkovní Stezku paměti, tak vnitřní expozici Paměť místa a místo paměti. Komentovaná prohlídka k zahájení sezony je pro návštěvníky zdarma. Opakovat se bude také v termínu 5. 4. 2025 od 15 hodin.
29. březen 2025 2:15
Památky, Jihočeský kraj

Zámek v Českém Krumlově zve na nový prohlídkový okruh v letohrádku Bellarie

Rokokový letohrádek Bellarie v zámecké zahradě po rekonstrukci změnil barvu. To ale není jediná novinka. Po náročné několikaleté opravě připravují v Krumlově zcela novou prohlídkovou trasu: Letohrádek Bellarie a zámecká zahrada. Těšit se můžete na nově zpřístupněné prostory, které dlouhé roky neměl nikdo možnost vidět.
27. březen 2025 14:00
Památky, Jihočeský kraj

Husité versus křižáci: Bitva u Sudoměře vzplane už v sobotu

Zajímáte se o české dějiny? Pak si nenechte ujít rekonstrukci slavné husitské bitvy u Sudoměře, která proběhne v sobotu 29. března 2025 v areálu památníku Jana Žižky v Sudoměři. První slavné vítězství husitů se uskutečnilo u rybníků Markovec a Škaredý nedaleko Sudoměře 25. března 1420. Letos tak uplyne 605 let od legendární husitské bitvy a zároveň 100. výročí odhalení památníku Jana Žižky z Trocnova na tomto bojišti.
26. březen 2025 15:00
Památky, Jihočeský kraj

Mistrovství světa v ledním hokeji žen se bude konat v Českých Budějovicích

Českou republiku poctí Mistrovství světa v ledním hokeji žen vůbec poprvé. Šampionát se bude konat v Českých Budějovicích od středy 9. dubna do neděle 20. dubna 2025, kdy se představí nejlepší ženské hokejové týmy a hráčky současnosti. Fanoušci se kromě vstupenek na utkání a poutavého vizuálu mohou těšit také na akce, které se budou ve městě konat.
26. březen 2025 14:00
Zážitky, Jihočeský kraj