ÚvodČeská nejHistorickéJosef Hasil – legendární převaděč a jeden z nekorunovaných Králů Šumavy
Historické

Josef Hasil – legendární převaděč a jeden z nekorunovaných Králů Šumavy

Když přijde řeč na Krále Šumavy, většinou jde o film Karla Kachyni anebo o přezdívku pro slavné šumavské převaděče a pašeráky. Patřil k nim i Josef Hasil (8. února 1924, Zábrdí – 15. listopadu 2019, Chicago, USA), jeden z nejvýkonnějších a Státní bezpečností nepronásledovanějších agentů-chodců, který dokázal dostat z komunistického Československa na Západ desítky lidí.
Josef Hasil se narodil v Zábrdí na Prachaticku. Vyrůstal v chudé rodině se sedmi sourozenci a vyučil se bednářem. Během nacistické okupace nastoupil na takzvané nucené práce pro Hitlerovu třetí říši v bavorském Pasově. V březnu 1945 se mu podařilo dostat se zpátky do Čech, kde se do konce války ukrýval a dělal partyzánskou spojku.

Po válce nastoupil ke Sboru národní bezpečnosti (SNB), absolvoval policejní školu v Protivíně, a v lednu 1948 nastoupil k pohraniční posádce v Zadní Zvonkové na česko-německo-rakouském trojmezí. Po komunistickém převratu v únoru 1948 začalo přes hranice na Západ utíkat víc a víc lidí. Josef Hasil je napřed nechával projít, občas jim dokonce ukazoval cestu, a nakonec jim začal aktivně pomáhat. Při jednom takovém přechodu jej zatkli a na konci roku 1948 ho nechvalně známý soudce Karel Vaš, spoluzodpovědný za justiční vraždu generála Heliodora Píky, odsoudil na devět let za úklady proti republice.

Putoval do věznice Plzeň-Bory a pak do dolů v Dolním Jiřetíně, zaniklé obci mezi Litvínovem a Mostem. Společně s kamarádem Antonínem Vítkem v květnu 1949 utekli a přes Šumavu se jim podařilo přejít do západního Německa. Hasilův příběh ovšem exilem neskončil: vstoupil do služeb zpravodajské služby Spojených států CIC a z původně dobrovolného převaděče se stal agentem, který opakovaně přecházel hranice a na území totalitního Československa budoval odbojové a zpravodajské sítě.

Jenže podél hranic začalo vznikat souvislé pohraniční pásmo oddělené od vnějšího světa ostnatými dráty. Než se definitivně zvedla železná opona, Hasil dokázal do svobodného světa dostat desítky lidí. V případě jeho snoubenky Marie a syna Josefa (*1949) se to bohužel nepovedlo, se synem se setkal až po více než čtyřiceti letech.

 V roce 1954 odjel do Spojených států amerických, oženil se s Eliškou Pokornou a usadili se v Chicagu, kde pak desítky let pracoval pro automobilku General Motors. Po sametové revoluci se rád vracel do Česka, především na Šumavu, ale dál žil v USA. V roce 2001 převzal z rukou prezidenta Václava Havla medaili Za hrdinství. Zemřel v Chicagu v roce 2019 v pětadevadesáti letech.

Osudy Josefa Hasila popisuje román Davida Jana Žáka Návrat Krále Šumavy, který jsme vám na Kudy z nudy představili v seriálu Česko mezi řádky, známe ho i z televizní dobrodružné minisérie Král Šumavy: Fantom temného kraje režiséra Davida Ondříčka.

Králů Šumavy, respektive nekorunovaných králů šumavského hraničního pásma, ale bylo víc, a mnohé z nich ani neznáme jménem. Sám Hasil přezdívku komentoval slovy, že „…to vymysleli estébáci, já jsem prostě Pepík Hasil.“  Jemu i všem ostatním, kteří zejména po únoru 1948 pomáhali lidem přes uzavřenou hranici, je věnovaný památník poblíž Kvildy.
Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Objeveno redakcí: stovková výročí roku 2024

Čím byly významné roky, zakončené číslicí 24? Na portálu Kudy z nudy vám připomeneme například 800 let města Opavy, 700 let od válečného tažení krále Jana Lucemburského a 600 let od smrti Jana Žižky. V roce 1624 začal Albrecht z Valdštejna budovat svůj pražský palác a Jan Amos Komenský poprvé vydal svou mapu Moravy. Před 200 lety byl dokončen chrám Tří grácií v Lednicko-valtickém areálu a narodil se hudební skladatel Bedřich Smetana, sté narozeniny by pak v roce 2024 oslavili například filmoví režiséři Oldřich Lipský, František Vláčil, Karel Kachyňa a spousty dalších osobností. Počítejte, cestujte s námi a užívejte si!

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Česko mezi řádky: Návrat Krále Šumavy, Šumava a David Jan Žák

Až budete mezi řádky hledat místa, kde se odehrává děj životopisného románu Návrat Krále Šumavy jihočeského spisovatele Davida Jana Žáka, vezměte si k ruce hodně podrobnou mapu. Ale úplně nejlepší je vydat se na Šumavu osobně: čekají vás tajemná a magická místa, která dodnes vydávají zvláštní svědectví.

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Pohádková a filmová putování po Šumavě

Šumava a hluboké lesy, tajuplná blata, vesničky a osady na konci světa, to všechno láká filmaře k natáčení historických filmů, pohádek, komedií či detektivek. Pojďte si připomenout ty nejznámější – hrad Švihov a Tři oříšky po Popelku, trilogii Slunce, seno… v Hošticích u Volyně, Kvildu a Krále Šumavy anebo Srní a filmy Pod Jezevčí skálou, Na pytlácké stezce a Za trnkovým keřem s Tomášem Holým.

30 let od sametové revoluce: po stopách železné opony a co dnes najdete na hranicích?

30 let od sametové revoluce: po stopách železné opony a co dnes najdete na hranicích?

Téměř půl století rozděloval Evropu na východ a západ ostnatý obojek železné opony. Bylo to unikátní a zároveň strašlivé dílo, pod nímž umírali civilisté i pohraničníci. Jak se třicet let po listopadu 1989 proměnila místa kolem hranic a kde si železnou oponu připomenete?

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Když milujete Šumavu: divoká zvířata, dlouhé túry i umrlčí prkna

Tajemná a rozlehlá Šumava nikdy nezklame: najdete tu nádherná přírodní zákoutí, historická města, řadu hradů a hradních zřícenin i místa, kde se budete dobře bavit. Nepřijdete ani o bližší seznámení s národním parkem a jeho zvířecími obyvateli: vyzkoušejte návštěvnická centra, unikátní jelení safari nebo se zajděte podívat na šumavské vlky.

Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény

Zima na Šumavě: nejprudší sjezdovka, otevřený hrad a bazény

Nejenom skvělé sjezdovky a nekonečné stopy pro běžkaře, ale také procházky na sněžnicích i bez nich, atraktivní podívaná na jeleny, vlky a rysy, snadno dostupné bazény a aquaparky, super akce a také hrad Kašperk – to všechno nabízí zimní Šumava.

Muzea a památníky železné opony: kde je najdete?

Muzea a památníky železné opony: kde je najdete?

Jak vypadala železná opona? Proč vůbec vznikla a jak fungovala? A jak se na hranicích sloužilo vojákům a celníkům? To vše se dozvíte (či si připomenete) při návštěvě některých z míst, která v nedávné minulosti patřila k ochraně státních hranic. Jedná se o bývalé celnice i rozsáhlé prostory, kde se železná opona rozprostírala. Prohlédnete si památníky či repliky železné opony a vstoupíte do oblastí, které byly v minulosti zakázaným územím.

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Výlet z Kvildy k pramenům Vltavy, na Bučinu a Knížecí pláně

Prameny Vltavy, zaniklé obce Knížecí Pláně a Bučinu, magický odlehlý kraj na náhorních pláních Šumavy i vyhlídky z Černé hory na Šumavu, Bavorský les a za pěkného počasí i na Alpy, to všechno můžete vidět a poznat při výletu do srdce Šumavy jižně od Kvildy.

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Převaděčskou stezkou Krále Šumavy aneb kanálem 54

Když se řekne „Šumava“ vybaví se všem příznivcům turistiky krásná krajina a mnohým hned potom legendární film Král Šumavy z roku 1959, v němž se prolíná syrovost horské přírody s bojem „obránců“ státní hranice a odvážných převaděčů. Pokud jste si někdy říkali, že by nebylo špatné si trasu, kudy chodil slavný Kilián projít také, přijde vám vhod náš dnešní tip na výlet. Zavede vás totiž zhruba do míst, kudy mohl kanál 54 vést a kde i dnes potkáte jen málokoho.

30 let od sametové revoluce: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

30 let od sametové revoluce: retro dovolená aneb kam se jezdilo kdysi i nyní

Máchovo jezero, Lipno, Špindlerův Mlýn nebo Český ráj: to jsou místa, kam se za socialismu jezdilo na dovolenou. Prázdniny jsme trávili také na chatách a na chalupách a záviděli jsme těm, kteří jeli na výlet do Prahy, protože taková jízda metrem a po eskalátorech, to byl vážně zážitek!

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody Příroda

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy Památky

Pomník králům Šumavy nedaleko Kvildy

Pomník králům Šumavy, u osady Františkov poblíž Kvildy, je věnovaný převaděčům, kteří se zejména po únoru 1948 stali nekorunovanými králi šumavského hraničního pásma a pomáhali lidem přes uzavřenou hranici. Nachází se u mostku přes Teplou Vltavu.

Zimní pozorování jelenů na Kvildě

Pozorování jelenů je od roku 2020 možné pouze v pozorovacím výběhu nedaleko Kvildy. Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Zvěř lze pozorovat také ze 7metrové vyhlídkové věže.
Kvilda, Jihočeský kraj

Novoroční výstup na Javorník

Tělovýchovný spolek Javorník pořádá tradiční výstup na rozhlednu Karla Klostermanna na Javorníku. K poslechu zahrají Šumavští mazáci a Šumaři ze Stach.
Vacov, Jihočeský kraj

Zimní prohlídky hradu Kašperk 2024

V termínu 28. 12. až 1. 1. otevře brány návštěvníkům hrad Kašperk. Během sváteční otevírací doby vždy od 10:00 do 16:00 hodin se tradičně konají speciální komentované prohlídky hradu.
Kašperské Hory, Plzeňský kraj

Vepřové hody ve Vimperku

Zveme vás na druhý ročník Vepřových hodů pod širým nebem v městském parku ve Vimperku.
Vimperk, Jihočeský kraj

Divokej Bill – Návrat do klubů – Akustické turné – Vimperk

Divokej Bill se po 10 letech vrací do klubů na akustické turné! Buď u toho také!
Vimperk, Jihočeský kraj

Hubertova jízda na zámku Skalice

Zveme vás na již 19. ročník Hubertovy jízdy aneb ,,Memoriál paní Zdeňky Voženílkové – Holoubkové“, která se bude konat v sobotu 18. 10. 2025 hod v areálu Jízdárny Zámku Skalice.
Bohumilice, Jihočeský kraj

Pečení chleba v obecní peci v Lenoře 2024

Zděná obecní pec na chleba z 1. poloviny 19. století, která se užívala ještě několik let po 2. světové válce, je opět v provozu.
Lenora, Jihočeský kraj

Jaromír Rybák – aktuality

V pořadí již šestá výstava v rámci filantropického projektu SKLO-GLASS přináší na Šumavu ukázku z díla akademického malíře, sochaře a především skláře Jaromíra Rybáka.
Sušice, Plzeňský kraj

Šumavská rašeliniště – nejcennější poklad šumavské přírody

Jedním ze symbolů Šumavy jsou rašeliniště, kterým se v centrální části národního parku říká slatě. Rašeliniště se vyvinula na přelomu poslední doby ledové a meziledové (před 9 000 až 10 000 lety). Přístupných slatí je v NP pouze pět – Jezerní, Cikánská, Tříjezerní, Chalupská a Malý Polec.
Kvilda, Jihočeský kraj

Jezerní slať s vyhlídkovou věží v národním parku Šumava

Jezerní slať patří mezi vrchovištní rašeliniště ležící na náhorní plošině Šumavských plání mezi osadami Kvildou a Horskou Kvildou. Průměrná hloubka rašeliny je 2,5 m, nejvyšší mocnost 7,6 m je v severozápadní neporušené části.
Kvilda, Jihočeský kraj

Rysí výběh nedaleko Kvildy

Do výběhu u Kvildy byl umístěn rys, kterého srazil automobil a po mimořádně náročné léčbě zůstal v péči člověka. Samotný výběh má rozlohu 0,5 ha a návštěvníci mohou rysa pozorovat přímo z vyvýšené a zastřešené pozorovatelny.
Kvilda, Jihočeský kraj

Šumavské pláně

Šumavské pláně jsou součástí střední části Šumavy, kde se rozprostírají na ploše 670 km² a jsou tak nejrozsáhlejším geomorfologickým podcelkem Šumavy, protože zabírají 40% její celkové rozlohy. Průměrná nadmořská výška je 980 metrů.
Klatovy, Plzeňský kraj

Šumavou na běžkách – krajinou Klostermannova románu v okolí Horské Kvildy

Vydejte se na nenáročnou trasu za krásami šumavské přírody, kterou v románu "V ráji šumavském" popisuje Karel Klostermann. Okružná trasa vede těmito místy: Horská Kvilda – Zlatá Studna – Ranklovská rovina – U Tří jedlí – Zhůří – U Potůčku – Horská Kvilda.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Hamerský potok na Šumavě

Největší přítok řeky Vydry, patřící do povodí Otavy, je typickým šumavským horským potokem. Jeho délka je přibližně 7 km.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Naučný okruh ve výběhu s jeleny u Kvildy

Výběhem jelenů nedaleko Kvildy prochází naučný okruh a jsou zde vyvýšené pozorovací přístřešky. Mimo výběh se seznámíte se stopami jelenovitých, prasete divokého a některými místními stromy a rostlinami.
Kvilda, Jihočeský kraj

Farma Highland na Horské Kvildě

Farma Highland na Horské Kvildě se zaměřujeme na ekologický chov skotského náhorního skotu a šumavky. Nabízí prodej samotných krav či hovězího masa z vlastních zdrojů . Dále jsou v nabídce mladí plemení býčci i jalovice.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Pension Helena Honesová

Malý pension se nachází v obci Horská Kvilda mimo hlavní silnici, což zaručuje dokonalý klid pro Vaší dovolenou. Lokalita a samotné pokoje nabízejí krásný výhled do údolí Hamerského potoka a vrch Antýgl. Hosté mají možnost využít altánek s krbem pro večerní posezení a opékání buřtů.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Hotel Rankl – původní Klostermannův Pollaufův hostinec

Hotel byl nově rekonstruován v roce 2004. Stojí na základech usedlosti se staletou historií, známé také jako Pollaufův hostinec.
Horská Kvilda, Plzeňský kraj

Pekárna na Kvildě

Pokud se chystáte na Kvildsko, neměli byste opomenout návštěvu této vyhlášené pekárny, která se stala legendou daleko za hranicí Šumavy.
Kvilda, Jihočeský kraj

Minipivovar Pekárna Kvilda

Minipivovar byl založen v roce 2011 na křižovatce turistických, lyžařských a cyklistických cest v srdci Šumavy. Je součástí vyhlášené Pekárny Kvilda.
Kvilda, Jihočeský kraj

Apartmán U hamru na Kvildě

Bytový apartmán ve středu obce, velmi prostorný a slunný, pro 7 osob.
Kvilda, Jihočeský kraj

Apartmány Florian

Moderně zařízené apartmány nabízejí dokonalý komfort pro rodiny, sportovní nadšence i páry, kteří touží po dovolené plné klidu a relaxace v nádherné šumavské přírodě.
Kvilda, Jihočeský kraj

Wellness chata Rosnatka na Kvildě

Zcela nová a moderně vybavená chata na šumavské Kvildě se saunou a vířivkou v ceně.
Kvilda, Jihočeský kraj

Ubytování U hamru na Kvildě

K ubytování máme k dispozici 3 pokoje s pevnými lůžky a s přistýlkami. Každý pokoj má svoji koupelnu a WC.
Kvilda, Jihočeský kraj