ÚvodAktualityCesty za uměním: zářící akty malíře Amedea Modiglianiho
Kultura

Cesty za uměním: zářící akty malíře Amedea Modiglianiho

Poslechněte si audio verzi článku
Portréty žen s úzkým obličejem, mandlovýma očima a protáhlým krkem jsou nezaměnitelným podpisem ikony moderního umění, italského malíře a sochaře Amedea Modiglianiho (1884–1920). Žil jen třicet pět let a už za svého života se stal legendou. Seznamte se na Kudy z nudy s jeho obrazy, sochami a také fascinujícími životními osudy.
Proslulost a slávu sice italskému malíři přinesla teprve předčasná smrt, ovšem zájem o dílo Amedea Modiglianiho, jaké sám nezažil, trvá dodnes. Stal se skutečnou ikonou světového výtvarného umění, která se významem a originalitou vyrovná Picassovi, Van Goghovi či Monetovi. Jeho díla zdobí suvenýry a dárkové předměty, každá jeho výstava vyvolá obrovský zájem. V roce 2010 se konala výstava děl Amedea Modiglianiho a jeho současníků v Obecním doměPraze, v roce 2024 uspořádala Národní galerie výstavu École de Paris – Umělci z Čech a meziválečná pařížská škola ve Valdštejnské jízdárně. Jedním z hlavních taháků výstavy a také důkazem spolupráce mezi evropskými galeriemi byl obraz Žena s modrýma očima od legendárního Amedeo Modiglianiho, zapůjčený z Musée d’Art moderne de Paris. Přestože od malířovy smrti uplynulo už více než sto let, Modigliani dodnes inspiruje řady dalších umělců, od spisovatelů přes filmaře až po výtvarníky. Kde se ale odehrává příběh Modiglianiho, „prokletého“ umělce své doby?
 

Pařížská škola

Josef Šíma, Jindřich Štyrský a Toyen, František Kupka, Othon Coubine anebo Modigliani: ti všichni tvořili ve stejném čase na stejném místě, tedy na počátku 20. století v Paříži ve Francii. Byli součástí kosmopolitního uskupení umělců usazených především na Montmartru a Montparnassu, označovaného jako pařížská škola. Někteří se dokázali prosadit a jejich díla se objevovala v prestižních galeriích a na stránkách výtvarných časopisů. Jiným ale fascinující život umělecké komunity, kde jeden bohémský večírek s litry absintu a drogami střídal druhý, ublížil – a k nim patřil i Amedeo Modigliani. Nedílnou součástí osudu italského výtvarníka nebyly jen magické portréty žen se smyslnými a zaoblenými tvary, ale také podlomené zdraví.
 

Jednodenní výstava Amedea Modiglianiho

Amedeo Modigliani se narodil 12. července 1884 do židovské rodiny v toskánském městě Livorno. Přestože finančně a tom rodina nebyla nijak skvěle, Amedeovi i jeho třem sourozencům se dostalo velmi dobrého vzdělání. Jeho literárně nadaná matka, původem Francouzka z Marseille, se o jeho výuku postarala i v době, když stonal s opakovanými zápaly plic a objevily se první projevy tuberkulózy. Ve čtrnácti letech se zázračně uzdravil z tehdy ještě smrtelného onemocnění břišním tyfem o o dva roky později ze zánětu pohrudnice. Tehdy prý v horečkách blouznil, že bude umělcem. Když se uzdravil, s matkou vyrazili na rekonvalescenční výlet po Itálii. Navštívili Řím, Neapol, Capri i Florencii, kde se Amedeo nadchl pro staré mistry. Po návratu se nemusel vrátit do školy a stal se nejmladším žákem livornské akademie. Ve studiu umění pokračoval ve Florencii a v Benátkách a roku 1906 odešel do Paříže.

Dvaadvacetiletý výtvarník teprve hledal svůj styl. Vliv na něj měly tradiční výtvarné směry i avantgarda a secese, z rodné země si do Francie navíc přenesl inspiraci italskou renesancí. V jeho dílech najdeme stopy antického sochařství i děl malířů Sandra Botticelliho či Tiziana. Jak dokazují archivní fotografie, Modigliani do komunity bohémů dokonale zapadl. Mnohé ze svých nových známých také portrétoval: na jeho plátnech se vystřídali Picasso, mexický malíř Diego Rivera, herec Jean Cocteau, sochař Maurice Drouard, malíř a spisovatel Max Jacob, polský básník a sběratel umění Leopold Zborowski, první Modiglianův patron, dermatolog Paul Alexandr a další. Malíř se účastnil mnoha skupinových výstav pořádaných galeristou Paulem Guillaumem a také několika pověstných pařížských salonů, jeho jediná samostatná výstava ale trvala pouhý den. Odehrála se v roce 1917 v Galerii Berthe Weillové. Vystavené akty ale při vernisáži vyvolaly skandál a výstava byla okamžitě zavřená, tři desítky obrazů zabavila policie.
 

Modiglianiho portréty a akty

Modigliani by se raději než malířem stal sochařem. Bohužel to nešlo, jemný prach zvířený při otesávání kamene mu zhoršoval tuberkulózu. Dnes jsou jeho obrazy ležících nahých nebo zpola zahalených žen se zasněnými tvářemi a prázdnýma očima oslavovány jako óda na ženské tělo, ale i tolerantní Paříž měla své meze. Víme, že Modigliani maloval především své milenky, k nimž patřila historička umění Angličanka Beatrice Hastingsová nebo ruská básnířka Anna Achmatovová.

Smutně proslulá je především jeho poslední známost, studentka umění Jeanne Hébuterneová. Rusovlasá dívka, které malíř říkal „lískový oříšek“, se stala jeho osudovou družkou, matkou jeho dcery, milenkou, modelkou a prototypem Modiglianiho múzy s dlouhým krkem, mandlovýma očima a úzkými rty. Jenže rodiče ji kvůli známosti s malířem prakticky vydědili, vadilo jim především, že Modigliani je Žid. I když jejich vztah byl plný excesů a hádek, milovala ho. V roce 1918 s ní odcestoval na jih Francie na Azurové pobřeží. V Nice se jim narodila dcera Jeanne a Modigliani tam během svého pobytu namaloval mimo jiné i své čtyři jediné známé krajinomalby.

Po návratu do Paříže se jeho zdraví zhoršovalo. Když Modigliani 24. ledna 1920 v 35 letech zemřel, lékaři za příčinu smrti označili tuberkulózní meningitidu podpořenou chudobou, přepracováním, drogami a alkoholismem. Jeanne tuto tragickou ztrátu neunesla a spáchala sebevraždu skokem z pátého patra svých rodičů; zabila nejen sebe, ale také druhé dítě, které čekala. Oba jsou pochovaní na hřbitově Père-Lachaise, osmnáctiměsíční osiřelou dceru adoptovala Modiglianiho sestra žijící v italském Livornu.
 

Modigliani ve statistikách, filmech a v aukčních síních

  • Dílo Amedea Modiglianiho se skládá z asi 350 obrazů, kreseb a 25 soch.
  • K jeho nejlepším dílům patří série asi třiceti velkých ženských aktů, malovaných teplými, zářícími barvami. Vznikly po roce 1916.
  • Modiglianiho akty patří k nejdražším obrazům na trhu s uměním. Jeden z obrazů byl vydražen za částku přes 170 milionů dolarů.
  • O vztahu Modiglianiho a Jeanne pojednává slavný snímek Milenci z Montparnassu / Montparnasse 19 z roku 1958, kde malíře ztvárnil Gérard Philipe a Jeanne Anouk Aimée. Další životopisný snímek Modigliani z roku 2004 se zaměřuje na rivalitu s Picassem. Modiglianiho v něm hraje Andy Garcia.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Slunečnice, Hvězdná noc, Havrani nad obilným polem, Zelené obilí nebo Ložnice v Arles: to jsou nejznámější obrazy malíře Vincenta Van Gogha. Malíř, který se většinu života protloukal všelijak a prodal jediný obraz, se po smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Marie Čermínová alias Toyen – nejoriginálnější osobnost meziválečné umělecké avantgardy

Obdivuhodná žena, vynikající malířka evropského surrealismu a rebelka: to byla Toyen, vlastním jménem Marie Čermínová (21. září 1902, Praha-Smíchov – 9. listopadu 1980, Paříž, Francie). Ačkoliv většinu života prožila ve Francii, je významnou osobností české kultury. Byla múzou Devětsilu, přísně si střežila své soukromí a její život dodnes obestírá řada tajemství.

Valdštejnská jízdárna – palác na Malé Straně a unikátní výstavní prostor Národní galerie v Praze Kultura

Valdštejnská jízdárna – palác na Malé Straně a unikátní výstavní prostor Národní galerie v Praze

Valdštejnská jízdárna byla postavena v roce 1630 jako součást raně barokního paláce Albrechta z Valdštejna. V současnosti Valdštejnská jízdárna slouží jako prestižní výstavní prostor Národní galerie pro konání krátkodobých výstav.

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Otakar Kubín alias Othon Coubine – malíř, který je ve světě známější než u nás

Oblast Provence je považována za jedno z nejkrásnějších míst ve Francii. Okouzlila i Otakara Kubína (22. října 1883, Boskovice – 17. října 1969, Marseille), který ve Francii našel nový domov. Hlavním námětem jeho obrazů se stala okolní krajina s levandulí, kamennými městečky, vysokým modrým nebem a jižním sluncem. Tyto obrazy podepisoval francouzsky jako Othon Coubine.

Obecní dům – secesní klenot Prahy Zážitky

Obecní dům – secesní klenot Prahy

Obecní dům je nádhernou ukázkou pražské secesní architektury. Na místě bývalého Králova dvora jej vyprojektovali Antonín Balšánek a Osvald Polívka. Rozlehlá budova ukrývá koncertní síň, kavárnu i znamenitou francouzskou restauraci. V roce 2012 Obecní dům oslavil 100. výročí.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Tipy na výlet, kde na vás dýchnou vzpomínky na secesi

Přelom 19. a 20. století byl časem optimismu a prosperity. Umělecký sloh zvaný secese či nový styl, francouzsky Art Nouveau, který tehdy ovládl Evropu a Severní Ameriku, nás fascinuje dodnes: krásná ornamentální a květinová výzdoba našla uplatnění nejenom v architektuře, malířství a sochařství, ale i v dekoracích a užitém umění. Podívejte se na památky, které nám po sobě secese zanechala a jejichž krásu můžeme obdivovat dodnes – třeba 10. června, kdy slavíme Světový den secese.

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

František Kupka – mistr moderního abstraktního malířství

Malíř František Kupka (23. září 1871 Opočno – 24. června 1957 Puteaux, Francie) je z komerčního hlediska nejdražším českým umělcem. Několik jeho obrazů bylo prodáno za částky přesahující 60 milionů korun, abstraktní malba z 20. let minulého století Tryskání II se v londýnském aukčním domě Sotheby's vydražila za v přepočtu za 196 milionů korun (s aukční přirážkou 231 milionů) a stala se tak vůbec nejdražším vydraženým dílem českého umělce. Kupkovala olejomalba nazvaná Conception/Danae (Početí) se v pražské aukci v roce 2024 prodala za 115 milionů korun (s aukční přirážkou 126,5 milionu korun), což udělalo z obrazu nejdražší v Česku vydražený obraz.

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Itálii?

Benátky, Florencie a věčné město Řím, jezera Lago di Garda, Lago di Maggiore a Lago di Como, Alpy, tajemné Pompeje, nekonečné písečné pláže, úžasné památky na každém rohu, víno, olivové háje a fantastická kuchyně: je tolik věcí, které máme rádi v Itálii! Seriál o evropských zemích pokračuje na jihu, v jedné z nejoblíbenějších zemí letních dovolených. Pojďte s Kudy z nudy poznat Itálii!

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Cesty za uměním: Tizian, nejslavnější obraz v Česku a zámek Kroměříž

Apollon a Marsyas je brutální výjev malovaný v odstínech krve, jedno z posledních děl slavného italského malíře Tiziana a zároveň obraz, o kterém se mluví jako o možná nejlepším Tizianově díle. Pojďte se s Kudy z nudy podívat na nefalšovaný umělecký poklad: je vystavený v Zámecké obrazárně v Kroměříži.

Další aktuality

Česko ve filmu: režisér Miloš Forman, filmy československé nové vlny i hollywoodské trháky

Miloš Forman, jeden z největších českých a světových filmových režisérů, za sebou zanechal nezapomenutelnou filmovou stopu. Od československé nové vlny až po hollywoodské oscarové triumfy, každý z jeho filmů nabídl nejen silný příběh, ale i zajímavé lokace, kde se natáčelo. Jeho tvorba je charakteristická věrností lidskému příběhu, důvtipným humorem a schopností vyprávět o společnosti s jemnou ironií i hlubokým porozuměním. Podívejte se s Kudy z nudy na jeho nejznámější snímky, na zajímavosti, které je provázely, i místa, kde se natáčely.
2. duben 2025 11:18
Kultura

Velikonoce pro děti: tvůrčí a zábavné dílny, prohlídky a programy

Malování vajíček, vystoupení folklorních souborů, stánky s občerstvením, barevné kraslice, stuhy a pentle a rašící jarní břízky – to všechno slibují velikonoční jarmarky a trhy, které se budou konat v období Velikonoc, které letos připadají na 18. až 21. dubna 2025. Na portálu Kudy z nudy objevíte bezpočet akcí, dvacet z nich vám představíme podrobněji.
2. duben 2025 9:00
Kultura

Tipy na místa, kde objevíte obrazy barokního malíře Petra Jana Brandla

Petr Brandl (1668 Praha – 1735 Kutná Hora) přední představitel českého vrcholného baroka, jehož bouřlivý život se odrážel i v jeho díle, které nás dodnes ohromuje. Nejprve navštěvoval jezuitskou školu, umění malířství se naučil v letech 1683 až 1688 u dvorního malíře Kristiána Schrödera, který pracoval také jako správce hradní obrazárny. Tam se také Brandl pod jeho vedením seznámil s díly italských a holandských mistrů. V roce 1694 se Brandl stal mistrem ve Staroměstském malířském cechu. Nelze mu upřít vytříbený styl propracovanosti šerosvitu a světelných zdrojů. Oceňována je i jeho práce s prostorovostí obrazových scén. Jeho práce naleznete na mnoha místech – kam se za nimi vypravit vám napoví portál Kudy z nudy.
26. březen 2025 8:46
Kultura

Cesty za uměním: renesanční malíř Raffael Santi, krásné madony i andělé jako rošťáci

Dáma s jednorožcem či Dáma se závojem, Athénská škola, proslulá Sixtinská madona, Madona della Sedia anebo Madona v zeleni: to jsou nejznámější díla jednoho z největších malířů vrcholné renesance, Raffaela Santiho (1483–1520). Italský umělec, který si podmanil dvůr papeže Julia II. i samotný Vatikán, překvapivě vydechl naposledy v den svých sedmatřicátých narozenin. Podívejte se s Kudy z nudy, jak se jeho umělecký odkaz otiskl v českých zemích a kde můžete jeho díla spatřit na vlastní oči?
25. březen 2025 10:03
Kultura

Noc divadel 2025: užijte si večer plný zábavy a největší divadelní svátek v Evropě

Největší divadelní svátek proběhne na konci března, v sobotu 29. 3. 2025 s podtitulem „Sousedství“ a opět nabídne prohlídky, divadelní dílny, diskuse s tvůrci, představení a performance, které v běžném programu nenajdete – zdarma nebo za symbolické vstupné. Noc divadel koná v nejbližší sobotu v týdnu, v němž celosvětově slavíme Světový den divadla, který připadá na 27. března.
24. březen 2025 17:00
Kultura

Oslavte mezinárodní den loutkového divadla výletem za loutkami

Na 21. březen připadá Mezinárodní den loutkového divadla, a protože má české loutkářství letitou tradici, vzpomeňte si na dřevěné herce, za kterými se můžete i se svými dětmi vypravit do některého z divadel nebo muzeí. České loutkářství se dostalo dokonce na Seznam nehmotného dědictví UNESCO, kam bylo zařazeno 1. prosince 2016. Kouzlo loutkového divadla a krásu českých loutek objevíte například v Chrudimi, Prachaticích, Českém Krumlově nebo v Plzni.
21. březen 2025 9:00
Kultura

Svatý Josef: zvyky a tradiční srdce z perníku

Na 19. březen připadá svátek často užívaného mužského jména, kterým je Josef čili Pepík. Oblíbené české jméno má prastarý hebrejský původ a znamená „Bůh ti dá následovatele“. V našich končinách se kolem tohoto data tradičně koná spousta „josefských“ akcí. Znáte ale i zvyky, které se na Josefa dodržovaly? Anebo proč se Josefům vlastně říká Pepík? Připomeneme si i několik pranostik, které v tak významný den nemohou chybět.
19. březen 2025 11:00
Kultura

10 tipů, kam se podívat na unikátní sluneční hodiny

Znáte naše raritní sluneční hodiny? Víte, které z nich jsou největší v České republice či na světě, které leží v nejvyšší nadmořské výšce anebo v jakém městě naleznete hodiny svou rozlohou nejširší? Přehled unikátních slunečních měřičů času vám přinášíme v dnešních tipech.
14. březen 2025 8:00
Kultura