ÚvodAktualityCesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha
Kultura

Cesty za uměním: barevný svět malíře Vincenta van Gogha

Poslechněte si audio verzi článku
Slunečnice, Hvězdná noc, Havrani nad obilným polem, Zelené obilí nebo Ložnice v Arles: to jsou nejznámější obrazy malíře Vincenta Van Gogha. Malíř, který se většinu života protloukal všelijak a prodal jediný obraz, se po smrti stal jedním z nejslavnějších umělců všech dob. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!
Za svého života se Vincent van Gogh (1853–1890) nedočkal téměř žádného uznání, ale po jeho smrti jeho sláva raketově narostla. Pozornost nepřitahují jen slavné obrazy, ale i malířův život: krátký, smutný a tragický, poznamenaný duševní nemocí a strádáním. Dnes je Vincent van Gogh považován za jednu z nejdůležitějších osobností, které předurčily vývoj moderních uměleckých trendů na počátku 20. století, zejména expresionismu, fauvismu a rané abstrakce. Jeho výstavy trhají návštěvnické rekordy a například na slavné Slunečnice se do Národní galerie v Londýně jezdí dívat milovníci umění z celého světa. Vy tak daleko jezdit nemusíte: jedním z klenotů Národní galeriePraze je van Goghův obraz Zelené obilí, známý také jako Zelené pšeničné pole s cypřišem.


 

Malíř s rozervanou duší

Vincent van Gogh se narodil v Zundertu v jižním Nizozemsku. Z pěti sourozenců mu byl nejbližší o čtyři roky mladší bratr Theo (1857–1891), který mu celý život poskytoval morální i finanční podporu. Právě stovky dopisů, které si bratři celý život posílali, jsou nejcennějším zdrojem informací o Vincentově životě; malíř do nich přikládal své črty a obrázky, na nichž zachycoval zajímavosti a svět kolem sebe. Psal se rok 1880, když se Vincent po mnoha zklamáních a neúspěšných pokusech najít přiměřené zaměstnání nakonec začal věnovat kresbě a malbě naplno.

Jeho další životní cesta vedla z Bruselu, kde studoval malbu, přes uměleckou akademii v Antverpách do Paříže. Žil společně s Theem na Montmartru, seznámil se s malíři Edgarem Degasem, Camillem Pissarrem, Émilem Bernardem, Henrim de Toulouse-Lautrecem a Paulem Gauguinem, objevil impresionismus i pointilismus, a na jeho obrazech, co té doby zemitě temných, začaly vybuchovat ohňostroje barev.



V roce 1888 van Gogh opustil Paříž a odstěhoval se do Arles. Zdejší krajina ho fascinovala: tady vznikla většina Vincentových vrcholných děl včetně obrazů z interiérů „žlutého domu“, série s proslulými slunečnicemi i jediná malba, kterou kdy v životě prodal, Červená vinice. Nyní je vystavena v Puškinově muzeu v Moskvě.

V Arles ale také vyvrcholily jeho duševní problémy a deprese. Ať už je vyvolal alkohol, psychóza, Ménierova nemoc, provázená závratí a ušními šelesty, nebo otrava olovem, arsenem a kadmiem, obsaženými v malířských barvách, Vincent si 23. prosince 1888 po hádce s Gauguinem uřízl lalůček levého ucha. Dalším místem jeho života se stalo psychiatrické centrum v klášteře svatého Pavla v jihofrancouzském Saint-Rémy-de-Provence, kam byl přijat na vlastní žádost. Během svého pobytu dál maloval a v červnu 1889 tu vznikla například slavná Hvězdná noc. Pohled z okna sanatoria je od roku 1941 součástí stálé kolekce newyorského Muzea moderního umění.

Poslední malířovou zastávkou bylo Auvers-sur-Oise, pitoreskní městečko u řeky Oise blízko Paříže. 27. července 1890 se Vincent van Gogh vrátil z práce v plenéru se zraněním, když se patrně při pokusu o sebevraždu postřelil do břicha vypůjčeným revolverem. Podobně jako incident s uříznutým uchem je i tato událost dodnes obestřená záhadou a vyvolává řadu spekulací. Netušil, že je smrtelně raněný, ranka byla malá a skoro nekrvácela. Dva dny poté zemřel; bylo mu sedmatřicet let. Jeho hrob najdete na místním hřbitově. Vedle něj o půl roku později pochovali bratra Thea, který se bratrovou smrtí nedokázal smířit, propadl šílenství a nakonec jej ranila mrtvice.
 

Zelené obilí, součást Francouzské sbírky Národní galerie

Během deseti let Vincent van Gogh vytvořil přes dva tisíce děl, z nichž přibližně 860 tvoří olejomalby. V době jeho léčebného pobytu v Saint-Rémy-de-Provence v červnu 1889 vznikl i obraz Zelené obilí, který Národní galerie vystavuje ve sbírce umění 19. století a klasické moderny ve Veletržním paláciPraze. O obrazu, na který použil kromě bílé pouhé dvě barvy, modrou a žlutou (z nichž namíchal zelenou), psal bratru Theovi zřejmě již 16. června, zatímco o Hvězdné obloze se poprvé zmiňuje asi 18. června.



Do Prahy se Zelené obilí dostalo záhy po vzniku republiky, když československý stát pod záštitou prezidenta republiky Tomáše Garrigua Masaryka uskutečnil velkorysý nákup francouzského umění. Ten byl podle Národní galerie výsledkem dlouhodobého zájmu české kulturní scény o francouzské výtvarné umění a zároveň měl demonstrovat sympatie mezi mladým středoevropským státem a Francií na úrovni oficiální kulturně-politické diplomacie. Státní umělecké sbírky tak získaly několik desítek obrazů, plastik, kreseb a grafik od autorů jako Georges Braque, Paul Cézanne, Camille Corot, Gustave Courbet, Honoré Daumier, Eugène Delacroix, André Derain, Charles Despiau, Paul Gauguin, Vincent Van Gogh, Henri Matisse, Claude Monet, Pablo Picasso, Camille Pissarro, Auguste Renoir, Henri Rousseau, Georges Seurat a dalších světoznámých umělců. Z celkem pěti milionů korun vyšla na Zelené obilí částka 223 850 korun. Tehdy šlo o jednu z nejdražších položek, dnes je jeho cena nevyčíslitelná.
 

Schůzky s Vincentem van Goghem

  • Do Francie, do Arles či Auvers-sur-Oise to máme trochu z ruky, ale s uměním Vincenta van Gogha se můžeme setkat jinde a jinak. Podívejte se třeba na životopisný film S láskou Vincent. Nečeká vás žádná nuda, naopak: snímek, jehož scénář vznikl na základě dopisů mezi bratry Vincentem a Theem, navazuje na slova samotného génia, který jednou pronesl, že „může komunikovat pouze skrze své malby“. První film svého druhu na světě je natočený kombinací hraného filmu a animace 66 960 originálních olejomaleb. Vytvořilo je 125 umělců z celého světa podle 94 původních van Goghových děl.
  • Největší sbírku van Goghových maleb a kreseb vlastní Van Goghovo museum v Amsterdamu, které rovněž pečuje o jeho odkaz.
  • Ani na van Goghovy Slunečnice se nemusíte jezdit dívat do Londýna: najdete na mozaice manželů Jarošových v Buštěhradu. Protože jejich děl ve městě je už celá řada, vznikla Mozaiková stezka Buštěhradem. Speciální mapku s vycházkovou stezkou, na které si můžete mozaiky prohlédnout, získáte v informačním centru.
  • Van Goghovu Hvězdnou noc si nemusíte jen prohlížet, v open-air Galerijní ulici v Hodslavicích ji prožijete na vlastní oči. Stačí si stáhnout aplikaci, zaměřit fotografie na zdi u místního kostela a objevovat rozšířenou realitu. V jedné z historických černobílých fotografií ožívá i zdejší rodák František Palacký. Možná na vás mrkne, možná se usměje, však uvidíte.
Vypravte se zdarma do Národní galerie

Vypravte se zdarma do Národní galerie

V rámci oslav vzniku samostatného Československa bude v pondělí 28. října 2024 návštěvníkům umožněn vstup zdarma do sbírkových expozic Národní galerie v Praze. Otevřené dveře budou mít příchozí od 10:00 do 18:00 hodin, a zcela zdarma si prohlédnou vybrané sbírky naší největší instituce pro výtvarné umění.

1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

1. 1.31. 12.
1796–1918 Umění dlouhého století. expozice ve Veletržním paláci

Ve Veletržním paláci byla otevřena nová expozice s názvem "1796–1918: Umění dlouhého století". Představuje například slavnou Pannu Gustava Klimta i díla Egona Schieleho, Edvarda Muncha, Paula Gauguina, Vincenta van Gogha či Pabla Picassa!

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění Kultura

Národní galerie Praha – největší sbírka výtvarného umění

Národní galerie Praha je státní organizací, která spravuje největší sbírku výtvarného umění v ČR. Hlavním cílem galerie je shromažďování, evidence, uchovávání, odborně zpracování a vědecký výzkum, ale také vystavování malířských, sochařských a grafických děl domácího i cizího umění.

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století Kultura

Národní galerie v Praze – Veletržní palác: Umění 19., 20. a 21. století

Veletržní palác je sídlem Národní galerie v Praze od roku 1976. Stálá expozice umění Umění 19., 20. a 21. století seznamuje ve třech podlažích Veletržního paláce s vývojem českého i zahraničního výtvarného umění v kontinuitě posledních třech staletí.

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Evropa v Česku: proč máme rádi Nizozemsko?

Amsterdam, Rijksmuseum s Rembrandtovou Noční hlídkou, sýry, tulipány, světoznámá květinová burza v Aalsmeer, delftský modrý porcelán, větrné mlýny, vodní kanály, rybí speciality anebo Naarden, místo s českou stopou, kde je pochovaný Jan Amos Komenský: je tolik věcí, které máme rádi na Nizozemsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát navštívíme zemi na pobřeží Severního moře. Poznejte s Kudy z nudy Nizozemsko!

Mozaiková stezka Buštěhradem Památky

Mozaiková stezka Buštěhradem

Unikátem Buštěhradu jsou mozaiky, které zde již roky vytváří manželé Jarošovi. A protože ozdob v ulicích přibývá, rozhodlo se město vydat zvláštní mapku s vycházkovou stezkou, na které si můžete mozaiky prohlédnout. Tak vznikla Mozaiková stezka Buštěhradem.

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Evropa v Česku: proč máme rádi Francii?

Gurmánské speciality od cibulačky až po crème brûlée a makronky, víno, sýry, Cannes a nejslavnější filmový festival na světě, Paříž, Le Mont Saint Michel, zámky na Loiře, cyklistický závod Tour de France, Azurové pobřeží, Bretaň a Provence provoněná levandulí: je tolik věcí, které máme rádi ve Francii! Seriál o evropských zemích pokračuje na západě Evropy. Pojďte s Kudy z nudy poznat Francii!

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Cesty za uměním: francouzský malíř a „celník“ Henri Rousseau a jeho stopy v Česku

Jeden z nejcennějších obrazů ve sbírkách Národní galerie v Praze namaloval francouzský malíř Henri Rousseau (1844–1910), přezdívaný Samouk, Nedělní malíř nebo Celník. Naivistický a ve všech směrech originální umělec přitom celník nikdy nebyl, a dokonce se tak nejmenuje ani jeho nejslavnější obraz. Seznamte se s ním na Kudy z nudy!

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Cesty za uměním: stopy světoznámého malíře Pabla Picassa v Česku

Rok 2023 byl v uměleckém světě rokem malíře Pabla Picassa (1881–1973). Uplynulo 50 let od jeho úmrtí a muzea na celém světě chystala desítky výstav, věnovaných jeho tvorbě. Jsou díla světoznámého malíře k vidění i u nás v Česku? Jaké příběhy je provázejí a co byste o nich měli vědět?

Hodslavice

Hodslavice

Obec Hodslavice se nachází přibližně 6 km jižně od Nového Jičína v podhůří Moravskoslezských Beskyd. Malou ves rozloženou v údolí potoka Zrzávky proslavil zdejší rodák historik, politik a spisovatel František Palacký. Geografickou zajímavostí Hodslavic je pak to, že obec tvoří nejjižnější část okresu Nový Jičín.

1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

1. 1.31. 12.
1918⁠–⁠1938: První republika – výstava Národní galerie v Praze

Sbírková expozice 1918⁠–⁠1938: První republika vznikla ke 100. výročí vzniku Československé republiky a představuje bohatou výtvarnou tvorbu a umělecký provoz mladého státu v letech 1918⁠–⁠1938.

TOP 10 pražských galerií: stálé expozice, výstavy i nové kavárny

TOP 10 pražských galerií: stálé expozice, výstavy i nové kavárny

Inspirace, jedinečná atmosféra výstavních sálů, prastará i ryze moderní umělecká díla, posezení v kavárně a setkání s přáteli anebo docela prostá změna plánu, když procházku Prahou pokazí deštivé počasí – je tolik důvodů, proč se vydat do některé z velkých pražských galerií! Kam se necháte vylákat právě teď?

Galerijní ulice s rozšířenou realitou v Hodslavicích Kultura

Galerijní ulice s rozšířenou realitou v Hodslavicích

V této galerii se rozhodně nudit nebudete! Hodslavskou novinkou je ulička Galerijní s vernisáží s rozšířenou realitou. Historickým černobílým fotografím z Hodslavic můžete vdechnout život a barvy Vincenta van Gogha díky aplikaci, kterou pro Hodslavice vytvořil na míru 15-ti letý student.

Další aktuality

Žluté lázně zvou na zážitkovou cestu vesmírem a třetí ročník výstavy Světla vyprávějí…

Více než stovka světelných soch a objektů tvořená čtyřmi sty tisíci světly ponese v letošní podzimní a zimní sezóně název Zvonkova cesta vesmírem. Světelný park Světla vyprávějí... se již potřetí vrací do Žlutých lázní v Praze. Přináší ohromující podívanou inspirovanou příběhem pohádkové postavy Zvonka. Kouzelný průvodce Zvonek vezme malé i velké návštěvníky na nezapomenutelnou a fascinující cestu tajemstvími vesmíru. Unikátní výstava je otevřena od 1. listopadu 2024 do 31. ledna 2025 každý den po setmění.
31. říjen 2024 9:00
Zážitky, Praha

Festival Prague Sounds nabídne nejaktuálnější hudbu mnoha žánrů

Velká světová jména jazzu, soudobé vokální hudby, alternativního hip hopu i world music na pomezí s klasikou, české premiéry a unikátní jednorázové projekty. To vše přinese 28. ročník mezinárodního festivalu Prague Sounds, který proběhne letos od 3. do 20. listopadu 2024 v Praze. Přijede například jeden z největších saxofonistů posledních čtyřiceti let a trojnásobný držitel Grammy Branford Marsalis se svým virtuózním kvartetem, nekompromisní londýnská saxofonistka Nubya Garcia nebo excelentní klavírista Tigran Hamasyan propojující jazz s arménskou lidovou hudbou.
30. říjen 2024 15:00
Kultura, Praha

Přehlídka indické kinematografie a festival bollywoodského filmu opět v Praze

Indie opět míří do Prahy a jako každý rok, je to především prostřednictvím filmu. Letos již 21. ročník Festivalu bollywoodského filmu začíná ve čtvrtek 31. října a potrvá do soboty 2. listopadu 2024. Domovskou základnu festivalu je pražské kino Světozor, kde se postupně představí osvědčené filmy i filmové novinky.
30. říjen 2024 12:52
Zážitky, Praha

Zoo Praha láká na oslavy svátku Diwali

V pátek 1. listopadu 2024 se v Zoo Praha koná tradiční oslava indického svátku světel Diwali. Návštěvníci se od 16:30 budou moci zapojit do lampionového průvodu po setmělé zoo. Ten bude zakončen světelnou show v Údolí slonů, před restaurací Gulab. Každý, kdo do zoo přijde s vlastním LED lampionem, bude mít od 16:00 do 17:00 vstup do zoologické zahrady za jednu korunu!
30. říjen 2024 12:34
Příroda, Praha

Vrtbovská zahrada se slavnostně rozsvítí, pouze na jeden večer

Vrtbovskou zahradu je možné letos naposledy spatřit při slavnostním podzimním nasvícením zahrady poslední říjnový den. Prohlédnout si jednu z nejkrásnějších barokních zahrad za neobvyklého osvětlení bude možné ve čtvrtek 31. října 2024 od 17:00 do 21:00 hodin. Překvapí vás mystika a kouzlo tohoto místa, které nabízí netradiční pohled na Pražský hrad a část historického centra.
30. říjen 2024 12:07
Příroda, Praha

Klavírní festival Rudolfa Firkušného hostí opět pražské Rudolfinum

Klavírní festival Rudolfa Firkušného je jako jediný festival svého druhu v Praze programově zcela věnován klavírní tvorbě. Pražskou podzimní hudební sezónu každoročně obohacuje o koncerty pianistů světového renomé. Letošní šestý ročník klavírního festivalu v Praze se uskuteční 2. 11. – 9. 11. 2024 v pražském Rudolfinu. Festival nabídne pět klavírních recitálů, které letos pojí velmi netradiční koncertní formáty.
30. říjen 2024 8:06
Kultura, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (2.11. – 3.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Dušičky v ČNB – Návštěvnické centrum ČNB po setmění, Komentovaná prohlídka – Královský Vyšehrad, Svatohubertské slavnosti na zámku Loučeň, Výlov Vyžlovského rybníka, Klavírní festival Rudolfa Firkušného – Sir András Schiff. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
30. říjen 2024 7:01
Zážitky, Praha

Máme pro vás tipy na výlet, kde se v Praze nebudete nudit

Rádi byste vyrazili na výlet v Praze? Nevíte kam na výlet s dětmi v Praze nebo se jen chcete podívat, co se kde děje? Zkuste se s námi vydat za zábavou, poznáváním i sportem! Podívejte se na naši nabídku – můžete si vybrat pražskou zoo, technické unikáty a letadla, výpravu za mašinkami či Legem, dinosaury anebo bobovou dráhu na Proseku či Sportovní areál Gutovka a mnoho dalšího.
30. říjen 2024 6:07
Zážitky, Praha