ÚvodAktualityDeset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď
Památky

Deset staveb čtvrtstoletí: ledový palác, skleněná věž, rozhledny a vzducholoď

  • 1. října 2019
Znáte projekt Stavba čtvrtstoletí, který mapuje české stavitelství a architekturu uplynulých pětadvaceti let? Pokud ne, určitě o něm uslyšíte v následujících týdnech: ve středu 2. října totiž ve Valdštejnské zahradě v Praze začala putovní výstava, která představuje spoustu zajímavých staveb z poslední doby.
Ukázky mistrovské dovednosti českých architektů, stavitelů i restaurátorů zaplní Valdštejnskou zahradu od 2. do 31. října. Po Praze ojedinělá putovní výstava Stavby čtvrtstoletí postupně navštíví všechny regiony: k vidění bude na veřejných prostranstvích měst a obcí, na sportovištích i v obchodních pasážích. Kromě toho se bude vybírat vítězná stavba čtvrtstoletí a na portálu Kudy z nudy se dozvíte nejenom o dalších výstavách a chystaných komentovaných prohlídkách, ale i o seminářích, workshopech a dalších akcích. Z databáze obřích i drobných, známých i neznámých staveb jsme vybrali deset takových, které stojí za bližší seznámení.
 

A jako Arena

Žhavým kandidátem na vítězství o titul Stavba čtvrtstoletí je ikonická O2 Arena. Architektura high-tech typu doplněná stříbrnou fasádou a částečně prosklenou střechou připomíná ledový palác. Vyrostla v letech 2001 až 2004 v Praze na území bývalého závodu ČKD Lokomotivka na rozhraní Vysočan a Libně a coby oblíbené dějiště sportovních událostí, kulturních a zábavních akcí dokázala do zanedbané a pustnoucí tovární lokality na tehdejší periferii hlavního města vrátit život. V jejím okolí postupně vyrůstají hotely, komerční centra, obchodní pasáže a parky. Hala je vybavená unikátní divadelní technologií s perfektní akustikou, takže ji znáte také díky koncertům předních světových interpretů.
 

A jako Archeopark

Na okraji známé vinařské obce Pavlov přímo pod Pálavou vznikl v letech 2014 až 2016 Archeopark. Místo nebylo vybráno náhodně: tady skutečně žili lovci mamutů a archeologické nálezy zůstaly na původním místě. Výstavní prostor ukrytý v terénní vlně připomíná jeskyni, na povrch vystupují jen věže z bílého betonu, podobné okolním vápencovým skalám. Podívat se sem můžete až do konce listopadu, otevřeno je vždy v pátek, sobotu a neděli.
 

B jako Baťa

K vrcholným dílům zlínského funkcionalismu patří Památník Tomáše Bati, možná nejelegantnější stavba architekta Františka Lýdie Gahury. Stavba z roku 1933 je moderní parafrází gotické architektury, jednoduchý opěrný systém doplňují barevné vitráže a sklo. V padesátých letech byl Památník přestavěn na Dům umění, rekonstrukce v letech 2016 až 2018 mu vrátila podobu čistého krystalu. Interiéru dominuje kopie letadla Junkers F13; v něm Tomáš Baťa zahynul v roce 1932, kdy se letoun zřítil krátce po startu z nedalekých Otrokovic. Památník je otevřený pouze s průvodcem v hlavní sezoně.
 

K jako knihovna

Budova unikátní svým konstrukčním a architektonickým řešením: to je Národní technická knihovnaPraze 6, stavba z let 2006 až 2008. Konstrukce obvodového pláště z atypických skleněných elementů, použití pohledového betonu jako finálního interiérového povrchu, originální výzdoba, viditelné technologie i speciální akustické povrchy pro eliminaci hluku společně s mikroklimatem z knihovny činí skutečný unikát. Zvláštní jsou i čísla 263 a 21 na fasádě, která označují obvod a výšku budovy.
 

M jako Miura

Na počátku byla jen louka uprostřed Beskyd. Na ní v roce 2011 vyrostl Art & Design Hotel Miura. Architektura budovy je drsná jako okolní hory, ale zároveň útulná tam, kde má být. Umění tu potkáte v takových místech, kde byste to možná ani nečekali. Hlavním materiálem je beton, kombinovaný s rezavějícím plechem corten a fialovými skly. Hotel se navíc nachází přímo na sedmém fairwayi golfového hřiště, a tak nabízí nečekané spojení designu, umění, spa, golfu a přírody přímo v srdci Beskyd, v Čeladné.
 

N jako náměstí

Stavby čtvrtstoletí se třídí do jednadvaceti kategorií od dopravních přes vodní, železniční a silniční až po obchodní centra, sportoviště či bytové domy. Autoři projektu pamatovali i na sakrální stavby a urbanistické celky – třeba takové, jako je Památník Velké Moravy a náměstí Velké Moravy ve Starém Městě. V památníku postaveném nad základy první objevené kamenné velkomoravské stavby na našem území si po rekonstrukci prohlédnete moderní multimediální expozici, otevřeno je celoročně a denně. V těsném sousedství se rozkládá náměstí s moderním kostelem Sv. Ducha s vyhlídkovou věží, promenádami pro pěší, plochou pro konání akcí pod širým nebem a terasami. V rohu náměstí, zapuštěné v terénu, najdete také návštěvnické centrum a zároveň vstupní bránu do zrekonstruovaného jezuitského křížového sklepa.
 

R jako rozhledny

Rozhledny nás nikdy nepřestanou bavit, ani jako výletníky, ani jako stavitele. Přestože se už před několika lety psalo, že je v Česku přerozhlednováno, stále se staví další – nízké i vysoké, běžné i neobvyklé. Velký zájem provázel i otevření Doubravky, rozhledny z dílny architekta Martina Rajniše, která se rozkročila nad lesoparkem Čihadla na pražském Černém Mostě. Měří 23,5 metru, vyhlídková plošina je dvacet metrů nad zemí.

Zajímavý příběh za sebou má i rozhledna HýlačkaTábora, postavená v roce 2015. Ocelovou vyhlídkovou věž s plošinou ve výšce 25 metrů vybudoval podobně jako její dřevěnou předchůdkyni před sto lety táborský Klub českých turistů. Na Nový rok 2012 ale Hýlačka kompletně shořela a lidé se záhy začali ve veřejné sbírce skládat na novou rozhlednu. Tu starou připomíná několik zajímavých detailů, třeba půdorys vyskládaný z kamenů, které tvořily její základy, anebo lavice na vyhlídkové plošině. Vyrobil ji pan Florián, potomek tesařského mistra Floriána, který stavěl původní Hýlačku v roce 1920.
 

V jako věž

Jedna z nejznámějších staveb v Hradci Králové, Bílá věž, sice vyrostla v 16. století a mezi stavby čtvrtstoletí tak docela nepatří, ale před několika lety prošla zásadní rekonstrukcí – a pro takové objekty je vyčleněna zvláštní kategorie. Vyhlídková věž se zvonicí nyní nabízí úchvatný výhled do všech čtyř světových stran. Nový skleněný podhled pod bání v tomto patře navíc nyní odhaluje nevšední „pátý“ pohled na krovovou konstrukci. V původně nepřístupné místnosti nad vstupem do kaple sv. Klimenta si navíc prohlédnete unikátní umělecké dílo, 3,8 m vysoký skleněný model Bílé věže v měřítku 1:20. Model zachycuje bílou věž v prolnutí s předpokládanou podobou původní gotické kaple, z níž věž vyrůstá. Otevřeno je tu celoročně každý den a kromě klasických si můžete vybrat i zážitkové prohlídky.
 

V jako vzducholoď

Na počátek dvacátého století, kdy oblohu křižovaly obří vzducholodě, se vrátíte v Centru současného umění DOXPraze 7 – Holešovicích. Na střeše kulturní instituce vzducholoď Gulliver přistála v roce 2016 a slouží jako prostor pro setkávání současného umění s literaturou a také pro doplňkové programy výstav Centra DOX. Otevřeno je celoročně, vzducholoď je přístupná s platnou vstupenkou do Centra DOX v rámci otevírací doby galerie, program probíhá zejména v jarních a podzimních měsících.
 
Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně Památky

Valdštejnský palác v Praze na Malé Straně

Valdštejnský palác na Malé Straně představuje jednu z nejvýznamnějších staveb českého raného baroka. Jedná se o celý palácový komplex, který doplňuje Valdštejnská zahrada a Valdštejnská jízdárna. V současné době slouží palác jako sídlo Senátu Parlamentu České republiky.

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze Příroda

Valdštejnská zahrada – oáza klidu na Malé Straně v Praze

Mezi nejvýraznější stavby českého raného baroka patří Valdštejnská zahrada v areálu Valdštejnského paláce na Malé Straně v Praze. Místo je sídlem Senátu České republiky. Zahrada se stala nejen příjemným místem pro odpočinek, ale díky aktivitám Senátu i kulturním stánkem.

Art & Design Hotel Miura s restaurací – nová dimenze architektury Ubytování

Art & Design Hotel Miura s restaurací – nová dimenze architektury

Architektonická lahůdka pochází z dílny LABOR13 a má znázorňovat kosmickou loď, kterou obývá rodinka Krychloidů od Davida Černého. V hotelu najdete také špičková díla světových i českých umělců, jako jsou mimo jiné Andy Warhol, Damien Hirst, Henry Moore, Tony Cragg či Petr Pastrňák.

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě Příroda

Rozhledna Doubravka XIV na Černém Mostě

Unikátní 23,5 metru vysokou vyhlídkovou věž v přírodním parku Čihadla na Praze 14 navrhl architekt Martin Rajniš. Stavbu tvoří tři masivní nohy z ohýbaného akátového dřeva. K jejímu vrcholu s podestou ve výšce 20 metrů vede 98 schodů. Vrchol rozhledny zdobí tři a půl metru vysoká korouhev.

O2 Arena Praha Kultura

O2 Arena Praha

O2 arena, dějiště desítek atraktivních sportovních a kulturních událostí, patří k nejmodernějším stánkům v Evropě s kapacitou až 18 tisíc míst. Byla otevřena v roce 2004 při konání mistrovství světa v ledním hokeji a od té doby každoročně přivítá přes 600 tisíc lidí.

Malá O2 arena – O2 universum Zážitky

Malá O2 arena – O2 universum

Multifunkční a kulturní centrum O2 universum, tzv. malá O2 arena, přímo navazuje na budovu O2 areny z jižní strany, se rozkládá na čtyřech podlažích a zabírá plochou téměř 50 tisíc m². Slouží jako moderní multifunkční centrum pro pořádání středně velkých koncertů a sportovních utkání i kongresů.

Archeopark Pavlov Kultura

Archeopark Pavlov

Moderní interaktivní archeologická expozice věnovaná lovcům mamutů, s jedinečnou architekturou a geniem loci na svahu Pavlovských vrchů.

Památník Tomáše Bati ve Zlíně Památky

Památník Tomáše Bati ve Zlíně

Památník Tomáše Bati patří k vrcholným dílům zlínského funkcionalismu. Tuto výjimečnou architektonickou stavbu můžete navštívit celoročně formou komentované prohlídky.

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích Památky

Národní technická knihovna v Praze 6 – Dejvicích

Národní technická knihovna představuje s více než jedním milionem svazků nejobsáhlejší pramen technické literatury v České republice. Architektonické řešení budovy se snoubí se soudobými trendy moderní architektury, designu, výtvarného umění a knihovnictví.

Rozhledna Hýlačka Příroda

Rozhledna Hýlačka

Hýlačka je kopec přibližně 3 km jihozápadně od Tábora. Na jeho vrcholu se v letech 1920 – 2012 nacházela dřevěná rozhledna, která byla nejstarší rozhlednou v České republice. V roce 2012 ji postihl požár a zůstalo jen spáleniště. Poté Klub českých turistů zahájil sbírku na novou výstavbu rozhledny.

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum Kultura

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum

Památník Velké Moravy – Cyrilometodějské centrum ve Starém Městě seznamuje návštěvníky s archeologickými nálezy z regionu a životem Slovanů. Jeho první část vybudována v 60. letech 20. století nad základy velkomoravského kostela s rozsáhlým pohřebištěm.

Bílá věž v Hradci Králové Památky

Bílá věž v Hradci Králové

Renesanční Bílá věž nabízí jedinečný pohled nejen na Hradec Králové, ale i na vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. Součástí věže je i třetí největší historický zvon v republice – zvon Augustin.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky