ÚvodAktualityDo Litoměřic za vínem, zábavou a skvělými vyhlídkami
Památky

Do Litoměřic za vínem, zábavou a skvělými vyhlídkami

  • 10. dubna 2019
Milujete kvalitní vína a cimbálovku Jožky Šmukaře? Pak neváhejte a přijďte v pátek 12. a v sobotu 13. dubna do Kulturního a konferenčního centra a gotického hradu v Litoměřicích na již 17. ročník „Vinařských Litoměřic“, které se právem řadí mezi nejprestižnější vinařské akce pořádané v České republice.
Není divu, že prestižní výstava českých a moravských vín Vinařské Litoměřice s mezinárodní účastí se koná právě v Litoměřicích. Ty totiž vedle Prahy a Mělníka patřily k největším českým vinařským městům, dodnes jsou centrem jedné z českých vinařských podoblastí a nakonec i zakládací listina kapituly litoměřické z roku 1057, která hovoří o nadaci kostelu sv. Štěpána a uvádí darování vinic i s vinaři, je dosud nejstarší objevenou písemnou zprávou o českém vinařství.
 

Víno z Čech i Moravy

VínoDo Litoměřic se opět sjede několik desítek vinařů především z Čech a Moravy, ale i ze zahraničí, aby na svých degustačních stáncích v Kulturním a konferenčním centru představili to nejlepší, co vyrobili.

Již v pátek 12. 4. odpoledne budou předány ceny nejúspěšnějším vinařům. V 15:00 hod. proběhne slavnostní zahájení sedmnáctého ročníku Vinařských Litoměřic, v 16:00 hod. se bude pokračovat předáním zlatých a stříbrných medailí ze soutěže, v 17:00 proběhne slavnostní ceremoniál a společenský večer v pátek začne ve 20:00 hodin na gotickém hradě Litoměřice.

CimbálDruhý den výstavy, v sobotu 13. dubna se bude konat odborný seminář "Víno a zdraví" s přednáškami Prof. Milana Šamánka a MUDr. Radima Uzla. Zde odborníci z řad lékařů přednesou své poznatky o vlivu vína na lidský organismus. Doprovodný program "Víno a pokrmy" bude probíhat po celý den. Po oba dva dny bude hrát cimbálová muzika Slovácko mladší s Jožkou Šmukařem.

Vstupné na výstavu je v pátek 12. dubna 400 Kč. V něm je zahrnuta sklenička a nabitý čip na ochutnávky v hodnotě 100 Kč. Vstupné v sobotu 13. dubna je za 300 Kč.
 

Poznejte biskupské město

LitoměřicePři toulkách městem se vám nepochybně připlete do cesty velkolepá barokní rezidence litoměřických biskupůkatedrálou sv. Štěpána. Budovy biskupství nejsou přístupné, ale na Dómské náměstí, město i okolí se můžete podívat z výšky více než padesáti metrů z věže katedrály. Na rozdíl od sídla biskupů z 11. století je věž mnohem mladší; barokní katedrála sv. Štěpána ani její gotická předchůdkyně věž neměly. Dnešní věž podle návrhu vídeňského architekta Heinricha Ferstela byla dokončena až v roce 1889.

Například na hlavním Mírovém náměstí objevíte radnici s vyhlídkovou věží Kalich, která je symbolem litoměřických vinařských tradic. Ve stejném domě sídlí též informační centrum, které bude zároveň vaší vstupní branou pro návštěvu věže.
 

Do Litoměřic s dětmi

LitoměřiceLitoměřicích nemusíte chodit jen po náměstích a uličkách, ale také po upravených (a pečlivě opravených) hradbách s obnovenými vinicemi. Otvírá se z nich krásný výhled na České středohoří s impozantním hradem Hazmburkem a na legendární horu Říp. Procházku městem si užijete i s dětmi – v gotické věži s cimbuřím zvané Jezuitská hvězdárna, která bývala součástí litoměřického opevnění, si můžete společně prohlédnout Galerii loutek se spoustou pohádkových dekorací. Otevřeno je od začátku dubna do konce září a děti si dokonce mohou s některými loutkami zahrát vlastní divadlo.
 

Kam na výlet do okolí?

Litoměřice RadobýlLitoměřice byly milovaným městem básníka Karla Hynka Máchy, krále českých romantiků. Po jeho stopách vás povede jeden z vyznačených prohlídkových okruhů, končící na úpatí Mostné hory severně od města. Kromě rozhledny Mostka na jejím vrcholku najdete také výletní restauraci Legenda

Oblíbeným Máchovým místem býval vrch Radobýl, na jehož úbočí se rozprostírají vyhlášené vinice; z města vás na jeho vrcholek dovede Litoměřická vinařská naučná stezka. Mimochodem, za druhé světové války vznikla v útrobách Radobýlu, v bývalých hlubinných vápencových lomech, tajná podzemní nacistická továrna Richard. Rozsáhlý komplex podzemních prostor zčásti slouží jako úložiště radioaktivního odpadu a není přístupný veřejnosti, ale nahlédnout můžete do expozice Důl Richard v proměnách času v litoměřickém podzemí.
Galerie loutek v Litoměřicích Kultura

Galerie loutek v Litoměřicích

Galerie loutek se nachází v tzv. Jezuitské hvězdárně. V galerii je vystaveno kolem stovky loutek. Návštěvníky obklopují desítky pohádkových bytostí, králů, princezen, rytířů i čertů.

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství Památky

Litoměřický hrad – svatostánek českého vinařství

Bývalý královský středověký hrad patří mezi nejstarší stavby Litoměřic. Byl postaven ve druhé polovině 13. století, ale přestavby se dočkal za panování Karla IV. Později byl přebudován na pivovar. Rekonstruovaný objekt však nyní patří vínu – k vidění je zde moderní expozice českého vinařství.

Diecézní muzeum v Litoměřicích Kultura

Diecézní muzeum v Litoměřicích

Diecézní muzeum v Litoměřicích se nachází v řadovém pozdně gotickém domě č. p. 24 v Litoměřicích. Stálá expozice prezentuje umělecky mimořádná díla, mj. L. Cranacha, M. B. Brauna, K. Škréty nebo V. V. Reinera a také liturgické předměty.

Chráněná krajinná oblast České středohoří Příroda

Chráněná krajinná oblast České středohoří

CHKO České středohoří má rozlohu 1063 km² a rozprostírá se na severu Čech, po obou březích dolního toku české části Labe. Na první pohled zdaleka upoutá dynamickým reliéfem tvořeným zvlněným pásmem kuželů a kup sopečných vyvřelin, často zakončených ruinou středověkého panského sídla.

Biskupská rezidence v Litoměřicích Památky

Biskupská rezidence v Litoměřicích

Litoměřičtí biskupové nechali vystavět nádhernou rezidenci, která dnes tvoří panorama Litoměřic.Byla vystavěna v 11. století podle plánů Giulio Broggia v letech 1683-1701.

Městské hradby a parkány v Litoměřicích Památky

Městské hradby a parkány v Litoměřicích

Vzhledem ke svému významu musely být Litoměřice chráněny městskými hradbami. Toto původně gotické a později dostavované opevnění je místy vysoké až 10m a široké i 2m. Městské opevnění bylo také posíleno parkány a baštami.

Litoměřická vinařská oblast Gurmánská turistika

Litoměřická vinařská oblast

Litoměřická vinařská doblast je jednou ze dvou podoblastí vinařské oblasti Čechy. Litoměřice vždy byly velkým historickým soupeřem Mělníka v obchodování. Stejně tak soupeřila tato města i v obchodu vínem, hlavně na trzích v Praze.

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi Příroda

Radobýl v Českém středohoří – kopec s titulem nejsevernějších vinic v zemi

Kuželovitý tvar osamocené, čedičové hory Radobýl se tyčí v Českém středohoří na pravém břehu Labe, 3 km jihozápadně od středu Litoměřic. S horou je spjato jméno českého básníka Karla Hynka Máchy, kterému se návštěva Radobýlu, 27. 10. 1836 stala osudnou.

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice Gurmánská turistika

Agrofrukt Kamýk a vinné sklepy Litoměřice – vinice klášterních sklepů Litoměřice

Víno se v Litoměřicích začalo vyrábět již v roce 1057 a dodnes je vyráběno ve starobylém sklepě z první poloviny 13. století. Ve středověku byly Litoměřice po Praze druhým největším vinařským městem v Čechách. V jejich katastru bylo 400 ha vinic a vinice byly všude v okolí, zejména v labském údolí.

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích Památky

Vyhlídková věž Kalich v Litoměřicích

Krásný výhled na Litoměřice a jeho okolí se naskýtá z vyhlídkové věže Kalich umístěné na litoměřické radnici v Domě pod bání. Kalich, který se stal symbolem města, má připomínat zdejší vinařskou tradici.

Další aktuality

Prožijte podzim na vesnici v Zubrnicích

Během víkendu 19. a 20. října 2024 ožije Muzeum v přírodě Zubrnice tradičním programem Podzim na vesnici. Návštěvníci si budou moci vyzkoušet vybrané zemědělské činnosti. Po oba dva dny tu můžete uchopit do ruky cep a vymlátit na mlatu zrno, které následně „fukar“ vyčistí od plev. Vyzkoušet můžete také zpracování lněného stonku na vlákno, jeho lámání na mědlici nebo česáním na vochlovací stolici. Seznámí vás tu s tím, jakým způsobem si lze stočit provázek na jednoduchém provaznickém stroji.
14. říjen 2024 14:00
Kultura, Ústecký kraj

Na zámku ve Velkém Březně se bude mlsat

Státní zámek Velké Březno láká v sobotu 19. října 2024 na unikátní, gurmánskou prohlídku zámku, při které se bude mlsat. A na co dobrého se můžete těšit? Na speciální gurmánské prohlídce ochutnáte nejrůznější vybrané lahůdky a pochutiny. Návštěva zámku bude spojená s výkladem o zvláštnostech a historii pochutin královské korunovační hostiny z roku 1836.
14. říjen 2024 5:22
Zážitky, Ústecký kraj

Kam na pěkný podzimní výlet? Třeba k Pravčické bráně v Českém Švýcarsku

I během podzimu můžete navštívit známý skalní útvar Pravčická brána v Českém Švýcarsku. Skalní brána nedaleko Hřenska je považována za nejkrásnější přírodní útvar v oblasti a navíc je největší přirozenou skalní branou na našem kontinentu. Užijte si výlet i v tomto ročním období, kdy je v Českém Švýcarsku menší turistický ruch – a navíc, stromy jsou krásně zbarvené. Takže pokud bude přát počasí, vezměte s sebou foťák a hurá na výlet.
13. říjen 2024 11:22
Příroda, Ústecký kraj

Podzimní tip na výlet k Bratrským oltářům u České Kamenice

Cílem podzimní procházky se může stát výletní a poutní místo Bratrský oltář u České Kamenice. Do romantického lesního zákoutí, 2 km severovýchodně od České Kamenice, vás zavede vrátila křížová cesta z roku 1887. Tvoří ji třináct obrázků v dřevěných kapličkách, zabudovaných do pískovcových skal. Místo podle pověstí tajně navštěvovali evangelíci.
13. říjen 2024 10:56
Památky, Ústecký kraj

Skalní město Tisá a jeho okolí je ideálním tipem na podzimní túru

Přemýšlíte, kam vyrazit na hezký podzimní výlet, ale ještě jste se nerozhodli? Máme pro vás skvělý tip na pěknou túru ve skalách – naplánujte si vycházku do míst, plného bizarních skalních útvarů, kde se točila spousta filmů, do Tiských stěn a Ostrovských nebo Rájeckých skal. Budete procházet místy, která posloužila filmařům k vytvoření fantasy říše Narnie nebo k natáčení filmů Dva na koni, jeden na oslu či Tenkrát v ráji.
13. říjen 2024 10:41
Příroda, Ústecký kraj

Ústecká zoologická zahrada zve na návštěvu i v říjnu

Měsíc říjen nepatří ani do letní, ani do zimní sezóny, ale spolu s březnem tvoří tzv. přechodné období. Co to znamená pro návštěvníky ústecké zoo? Mění se vstupné, které se snižuje na 120 Kč pro dospělou osobu, 60 Kč pro děti, studenty a důchodce. Rodina (dva dospělí a dvě děti) zaplatí za prohlídku zoo 310 Kč, takže ušetří 60 Kč oproti běžnému vstupnému. V této souvislosti se mění i otevírací doba zoo, která je stanovena od 9:00 do 17:00 hodin a návštěvníci mohou stále využít oba vchody, spodní z Drážďanské ulice i horní z ulice Výstupní.
4. říjen 2024 8:00
Příroda, Ústecký kraj

Oslavte svátek zvířat i den ošetřovatelů v Děčíně

Sobota 5. října 2024 bude v děčínské zoo patřit oslavám Mezinárodního dne zvířat a zároveň Dne ošetřovatelů. Návštěvníky čeká od 13:00 hodiny veselé odpoledne plné zajímavých aktivit. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, co děčínská zoo připravuje.
2. říjen 2024 10:15
Příroda, Ústecký kraj

Na Krásném Dvoře proběhne tradiční Jablečný den

Již třináctý ročník slavnosti úrody nabídne v sobotu 5. října 2024 na Krásném Dvoře u Podbořan návštěvníkům jarmark, hudební vystoupení, prohlídky zámku pro dospělé i pro děti, soutěž o nejchutnější jablečný zákusek či procházku po zámeckém parku.
2. říjen 2024 8:00
Zážitky, Ústecký kraj