ÚvodAktualityJak poznat Prachatice za jeden den
Památky

Jak poznat Prachatice za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
O Prachaticích se říká, že jsou Bránou Šumavy. Respektive jednou z bran, protože přes sto kilometrů dlouhý hřeben Šumavy lemuje takových měst několik. Pojďte s Kudy z nudy zjistit, čím jsou zajímavé právě Prachatice a prohlédnout si během jediného dne nejzajímavější místa.
Kde leží Prachatice poznáte už z dálky podle mohutného masivu Libína s rozhlednou (1096 metrů), který plynule přechází v horské pásmo Šumavy. Už ve středověku protínala šumavský prales Zlatá stezka, spojující Čechy s Bavorskem. Z biskupského Pasova do Prachatic putovali soumaři naložení bavorskou solí, měšťané bohatli a stavěli si překrásné renesanční domy. Díky stagnaci hospodářského života v 17. a 18. století si Prachatice dodnes zachovaly malebnou renesanční atmosféru. Jeden den bohatě stačí k tomu, abyste si prošli půvabné centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb, porozhlédli se i po okolí anebo si třeba užili letní den na koupališti Hulák. Na Kudy z nudy najdete také tipy z Prachatic pro rodiny s dětmi, tipy pro aktivní dovolenou a udržitelné cestování a také výběr nejzajímavějších akcí!


 

Hradby, Dolní brána a galerie

Coby pohraniční město musely Prachatice věnovat velkou pozornost a nemalé finanční částky svému opevnění. Dodnes o tom vypovídá mohutný a hlavně zčásti dochovaný pás hradeb v čele s baštou Helvít a Dolní bránou. Říká se jí také Písecká, je součástí středověkého opevnění města a vchází se jí do historického centra z Malého náměstí. Na malbě v jejím průčelí z 16. století dodnes rozeznáte heraldické pětilisté růže v nikách atiky a obraz rožmberského jezdce. Ostatně latinský nápis nad průchodem jasně v překladu říká, že sláva Rožmberků poroste i po smrti a tato ozdoba potrvá na věky. V jejích interiérech najdete galerii.
 

Kostel s vyhlídkovou věží, Velké náměstí a muzea

Kousek za bránou na maličkém Kostelním náměstí stojí kostel sv. Jakuba Většího, zasvěcený patronovi kupců, obchodníků, poutníků, nosičů nákladů a sirotků. Na město se můžete podívat z výšky z vyhlídkové věže a zároveň se podívat na ojediněle dochovaný krov: podle dendrologického průzkumu byl postavený ze dřeva pokáceného v letech 1474–75 a naštěstí mu neublížil žádný ze zničujících požárů, které město během staletí postihly.



O kousek dál už čeká Velké náměstíkašnou, Starou a Novou radnicí, a několika domy s krásně zdobenými fasádami. Na východní straně náměstí si všimněte Rumpálova domu. Ten je součástí rozlehlého domovního bloku, vestavěného po polovině 15. století do východní části tehdejšího náměstí. Domy v bloku, který opravdu výrazně zmenšil původní rozlehlé Velké náměstí, patří k nejstarším dochovaným zděným budovám ve městě. Originální je jeho sgrafitová výzdoba, ve srovnání s jinými prachatickými domy provedena náročnější technikou cihlově červeno-hnědého kolorovaného sgrafita s prosvítající spodní šedomodře probarvenou omítkou a rytými linkami vytaženými červenou barvou.

Vedle Rumpálova domu najdete jeden z hlavních výletních cílů v Prachaticích, Muzeum loutky a českého cirkusu, pobočku Národního muzea v Praze. V Sitrově domě na severní straně náměstí sídlí Muzeum Zlaté stezky, jeho fasádu pak vedle podobizen deseti českých králů pod lunetovou římsou zdobí alegorie ctností a také erby království, císařství a města Prachatic.
 

Procházka Prachaticemi a výhled na město

Při procházce centrem Prachatic a městskou památkovou rezervací objevíte třeba Muzeum paličkovaných krajek v Poštovní ulici, Pivovar Prachatice v Horní ulici anebo pěkně upravený park u Hospice sv. Jana Nepomuka Neumanna mezi Neumannovou ulicí a pásem hradeb. Kousek od Dolní brány si prohlédnete obří sluneční hodiny, vybrat si můžete také z několika vycházkových a naučných stezek – třeba stezku ptačích budek anebo stezku víly Majolenky. Obě najdete poblíž Areálu lesních her s venkovní tělocvičnou nad bývalými Lázněmi sv. Markéty.



Od areálu lesních her se po červené značce můžete vydat k rozhledně Libín na stejnojmenném vrcholku, pozvolnější cesta vede po stopách dávných soumarů po Zlaté stezce přes Libínské sedlo. Z rozhledny na vrcholku spatříte především Prachatice a velkou část Šumavy, ale při troše štěstí zahlédnete i Novohradské hory, horu Kleť s rozhlednou a vysílačem, Klostermannovu rozhlednu na Javorníku, Písecko, Strakonicko a Brdy.
Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Objevte krásu brány Šumavy a Prachatic

Prachatice jsou krásné historické město s ještě krásnějším náměstím. Pro svou polohu na samém okraji hor bývají nazývány brána Šumavy. Navštivte tento kout České republiky a určitě vás nezklamou kulturní památky, romantické procházky starobylými uličkami, ani výlety po prachatickém okolí.

Muzeum krajky v Prachaticích Kultura

Muzeum krajky v Prachaticích

Pro detailisty a obdivovatele ručně vytvářeného umění doporučujeme návštěvu Muzea krajky v centru Prachatic. Muzeum vystavuje rozsáhlou sbírku historické evropské a české ručně paličkované krajky, užití krajky na oděvu, především na lidových krojích, historické potřeby pro paličkování.

Celodenní výlet do Prachatic

Celodenní výlet do Prachatic

V Prachaticích se nebojte navštívit hned dvě muzea v jednom dnu: ani v jednom se totiž určitě nudit nebudete! Poznávání si pak zpříjemněte procházkou po pěkně upraveném historickém centru. Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí Příroda

Zlatá stezka z Prachatic do Českých Žlebů – cesta za zlatem a solí

Chcete-li se vrátit do historie a poznat stezku, po které se do českých zemí ve středověku přepravovala tolik potřebná sůl, vydejte se po pěší stezce z Prachatic přes Volary do Českých Žlebů.

Areál lesních her v Prachaticích Zážitky

Areál lesních her v Prachaticích

Nad Lázněmi sv. Markéty v Prachaticích na úbočí Libína byl na konci roku 2017 otevřen nový Areál lesních her, který je určený hlavně dětem. Starší příchozí z řad náctiletých zde mohou vyzkoušet novou venkovní tělocvičnu.

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích Příroda

Stezka ptačích budek Bohuslava Nauše v Prachaticích

V místě bývalých brodivých lázních v Prachaticích vyrostla Naučná stezka ptačích budek, která přibližuje všem návštěvníkům, proč a jakým způsobem je vhodné aktivně podporovat hnízdění ptactva v současné krajině.

Kaple sv. Filipa Neri s křížovou cestou Památky

Kaple sv. Filipa Neri s křížovou cestou

Kaple sv. Filipa Neri, zvaná též Patriarcha, se nachází v lese nad úpatím hory Libín nad Lázněmi sv. Markéty. Na místě dnešní zděné kaple stávala původně kaple dřevěná, která byla vystavěna k ochraně nálezu obrazu světce jménem Filip Neri, nalezeného právě na místě dnešní kaple.

Prachatické muzeum Kultura

Prachatické muzeum

Prachatické muzeum sídlí v renesančním měšťanském domě č.p. 13, který je nazýván Sitrův nebo též Žďárského. Muzeum zahrnuje stálé expozice na téma zlatá stezka, renesanční a sakrární památky, dílo sv. Jana Nepomuka Neumanna a sbírku střeleckých terčů.

Hradební systém města Prachatice Památky

Hradební systém města Prachatice

Prachatice se pyšní zachovalým hradební systémem ze 16. století. Historickým jádrem prochází naučná stezka Prachatické hradby, která vás seznámí s budováním městského opevnění, jeho významem a součástmi.

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích Zážitky

Muzeum české loutky a cirkusu v Prachaticích

V Prachaticích můžete navštívit muzeum, které vás uvede do světa loutkářství a lesku manéží. Přímo v expozici je možnost zhlédnout slavné inscenace loutkových her v historických divadélkách. Muzeum je stálou expozicí Národního muzea v Praze.

Městská památková rezervace Prachatice Památky

Městská památková rezervace Prachatice

Historické jádro města bylo vyhlášeno městskou památkovou rezervací roku 1981. Rozkládá se kolem obdélného náměstí a je sevřeno zbytky hradebního opevněním s Píseckou bránou. Mezi další památky patří např. kostel sv. Jakuba Většího, radnice, kaple sv. Jana Nepomuckého či množství měšťanských domů.

Hřiště Prachatice Národní Letní sporty

Hřiště Prachatice Národní

Fyzická hřiště jsou pomocí iHřiště propojeny v jeden celek, který dovede zabavit všechny od nejmenších až po dospělé.

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

#světovéČesko a Zlatá stezka: místo soli s krokoměrem, místo soumarů třeba na kole

Lákají vás dálkové treky, máte rádi Šumavu a rádi byste ji poznali z obou stran hranice? Vyzkoušejte Zlatou stezku: kdysi po ní putovaly karavany se solí, dnes se vám budou hodit spíš krokoměry, chytré telefony, trekové hole a solidní outdoorové vybavení. Čeká vás totiž pořádná divočina!

Dubový vrch v Prachaticích Letní sporty

Dubový vrch v Prachaticích

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce a po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Na Dubový vrch můžete zavítat na pěknou procházku nebo využít vyznačenou běžeckou trasu.

Prachatice

Prachatice

Město, které ve středověku vyrostlo na Zlaté solné stezce, po staletí představovalo důležitou obchodní křižovatku. Měšťané zbohatli a svůj majetek okázale předváděli světu; díky tomu dodnes můžete obdivovat nádherné goticko-renesanční centrum s řadou bohatě zdobených domů, obkroužené pásem hradeb.

Vyhlídková stezka kolem Prachatic Příroda

Vyhlídková stezka kolem Prachatic

Naučná stezka Kolem Prachatic je zaměřena hlavně na vyhlídková místa v blízkém okolí Prachatic. Vedle vyhlídkových bodů přibližuje návštěvníkům i přírodní zajímavosti, seznamuje s hydrografií okolí města i s historickými a technickými památkami, okolo kterých trasa vede.

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince Kultura

Muzeum papírových betlémů v Zábrdí u Husince

V současné době největší vystavovanou sbírku papírových betlémů v České republice najdeme v Zábrdí u Husince asi 8 km od Prachatic. Vystaveno je zde více než 800 betlémů českých a zahraničních autorů, vzorky např. z Pákistánu, Řecka, Německa nebo Itálie.

Sluneční hodiny v Prachaticích – druhé největší sluneční hodiny v ČR Zážitky

Sluneční hodiny v Prachaticích – druhé největší sluneční hodiny v ČR

V Prachaticích u Dolní brány stojí druhé největší sluneční hodiny ve střední Evropě. Mají rozpětí 7 m a ukazatel času je dlouhý 3 m. Hodiny jsou unikátní nejen svojí velikostí, ale též řešením jako architektonické plastiky z kamenných bloků ze zbuzanského vápence a svým horizontálním umístěním.

Další aktuality

Vypravte se na Trocnovské slavnosti a poznejte slavná husitská bojiště

Husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova svolává všechny věrné husity na svůj rodný dvorec do Trocnova u Borovan na Trocnovské slavnosti! Ty se uskuteční v pátek a sobotu 6. a 7. září 2024 v areálu Památníku Jana Žižky a v Archeoskanzenu Trocnov. Návštěvníci se mohou těšit na bohatý program pro děti i dospělé na louce pod mohylou i u muzejní budovy. Vstup je zdarma!
5. září 2024 15:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jak poznat České Budějovice za jeden den

Pohádková zákoutí, největší barokní kašna v Česku, bludný kámen přímo na hlavním náměstí, skvělé pivo, kavárna na hausbótu a výlety lodí po řece, Černá věž, parky i spousta atrakcí pro děti: to jsou České Budějovice, krajské město Jihočeského kraje. Ať už plánujete velkou jihočeskou dovolenou nebo se v Budějovicích stavíte jen na skok, určitě se vám budou hodit tipy na místa, která snadno poznáte za jediný den. Užijte si České Budějovice s Kudy z nudy!
4. září 2024 8:01
Zážitky, Jihočeský kraj

Na zámku Ohrada si užijete Vorařský den

Pojďte si do muzea lesnictví, myslivosti a rybářství v sobotu 7. září 2024 připomenout již zaniklý způsob přepravy na vodních tocích a stará řemesla. Čeká vás bohatý program Vorařského dne na loveckém zámku Ohrada, jehož součástí budou i soutěže, hry a tvořivé dílny pro děti, potěší celou rodinu.
4. září 2024 8:00
Zážitky, Jihočeský kraj

Jedině v Třeboni oběhnete celý Svět

V pořadí již 13. ročník Běhu kolem Světa se poběží v sobotu 7. září 2024. Běh kolem rybníka Svět má trať dlouhou 11,729 km a časový limit pro její zdolání jsou dvě hodiny. Jedná se o populární rovinný kros, který téměř celý kopíruje naučnou stezku kolem nejkrásnějšího třeboňského rybníka – Světa.
3. září 2024 10:00
Letní sporty, Jihočeský kraj

Soběslavské slavnosti letos doprovodí Den evropského dědictví

Letošní první zářijová sobota 7. září 2024 přivítá již tradiční Soběslavské slavnosti, které tentokrát slibují prolnutí historie se současností. Ve stejný den se totiž bude konat i celonárodní akce Dny evropského dědictví, jenž otevírají zdarma své brány. Během slavností bude v čase od 15 hodin veřejnosti přístupná věž Hláska, knihovna v hradním paláci a hradní sklepení.
2. září 2024 21:03
Kultura, Jihočeský kraj

V Hoslovickém mlýně se budou v sobotu slavit dožínky

Ve vodním mlýně v Hoslovicích na Strakonicku se v sobotu 31. srpna 2024 koná oblíbená akce s názvem Dožínky ve Vodním mlýně Hoslovice. Těšit se můžete na ukázky života na mlýně a oslavy sklizně na vesnici z pohledu minulosti. Nebude chybět pouštění mlýnského kola a komentované prohlídky mlýna.
28. srpen 2024 16:00
Památky, Jihočeský kraj

České Budějovice oživí slavnosti Město lidem – lidé městu

10. ročník multižánrového festivalu Město lidem, lidé městu proběhne v pátek a sobotu 30. až 31. srpna 2024 v Českých Budějovicích. Veselá akce se snaží vrátit zábavu a pohodu do uspěchaných ulic města. Oblíbený pouliční festival připraví nevšední zážitek a atmosféru, díky které už město České Budějovice a veřejný prostor v něm nebudete nikdy vnímat stejnýma očima.
27. srpen 2024 16:00
Zážitky, Jihočeský kraj

V Borovanech se bude bojovat o Slamburk

V klášterním (zámeckém) parku v jihočeských Borovanech proběhne v sobotu 24. srpna další ročník bity o Slamburk – dne plného rytířských her a soutěží pro děti, včetně dobývání slaměného hradu. Letošního ročníku bitvy se zúčastní rody Malovců, Šelmberků, Husitů a Templářů. Během dne budou probíhat aktivity pro malé i velké děti, zapojit se mohou i rodiče. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jak takový den probíhá.
23. srpen 2024 9:55
Zážitky, Jihočeský kraj