ÚvodAktualityJak poznat Stříbro za jeden den
Památky

Jak poznat Stříbro za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
Jedete do západních Čech a plánujete dovolenou u přehrady Hracholusky, na Plzeňsku anebo někde v lázních? Možná se vám bude hodit hezká zastávka cestou spojená s návštěvou Stříbra a blízkého kláštera Kladruby. Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne.
Město Stříbro vzniklo na obchodní stezce mezi Norimberkem a Prahou. Název napovídá, že mu daly jméno hornictví a dolování rud. Nejstarší zpráva o zdejších stříbrných dolech pochází z roku 1183 a Stříbrsko je tak vůbec nejstarším doloženým rudním revírem u nás. Když se budete procházet po stráních nad údolím řeky Mže, vůbec nic vám neprozradí, že země pod vámi je dodnes do hloubky několika desítek metrů protkána soustavou štol. Narazíte jen na jména Svatá Barbora, Gottwill, Svatá Anna nebo Josef II. Tyto čtyři staré nepřístupné štoly spojuje naučná stezka. Do jedné se ale podívat můžete: do jediné dnes přístupné štoly Prokop a také do hornického skanzenu.


 

Stříbro a jeho stříbrná minulost

Když do Stříbra přijedete vlakem, naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku bude prvním lákadlem, na které ve městě narazíte. Naučný okruh se sedmi informačními tabulemi o geologii a hornické činnosti vede podél řeky Mže a dovede vás přímo k hornickému skanzenu. Cestou také minete několik vojenských bunkrů a projdete se kolem řeky.



Stříbro se samozřejmě ve Stříbře už dávno netěží, po vyčerpání zásob drahého kovu se těžilo převážně olovo. Největší rozmach těžby město zažilo v 19. století, kutalo se v pěti místních revírech. Poslední vozíky s rudnou surovinou ale opustily štoly v roce 1974.

Od Hornického skanzenu se pak můžete vydat do centra města, a to buď po Červené lávce anebo po renesančním kamenném mostě.
 

Most, který jinde neexistuje

Středověké královské město Stříbro chránily hradby. Nejstarší zbytky, které se dochovaly na jižním okraji historického městského jádra, pocházejí z první poloviny 14. století. Z bašt dnes stojí jediná, zvaná Husitská. Stříbro střežil i kamenný most přes řeku Mži s mostní bránou. V letech 1555–1560 ho postavil stavitel Benedikt Volch z Ferrolu a sloužil jako hlavní přístupová cesta do města z Plzně i Prahy. Víte, že mostní brána zdobená psaníčkovými sgrafity je vedle Staroměstské mostecké věže a Malostranské mostecké věže Karlova mostu v Praze jednou z mála staveb tohoto druhu v Česku?

Most ve Stříbře je tak zajímavý, že se společně s dalšími památkami České republiky objevil i v papírovém modelu Městské památkové rezervace, nejrozsáhlejším projektu Richarda Vyškovského a také největším modelu, který vyšel v časopise ABC. Malé středověké městečko nemá na rozdíl od jiných modelů známých památek svou věrnou předlohu, „vypůjčilo“ si nejhezčí kousky z mnoha českých a moravských měst. Modeláři v něm například najdou městskou bránu, jejíž předloha stojí v Rakovníku, Staronovou synagogu z Prahy anebo právě renesanční most s bránou, který má předlohu ve Stříbře.
 

Radnice, 13. poledník a Via Carolina

V centru Stříbra vás okouzlí architektura starobylých domů a hlavně náměstí s krásnou renesanční radnicí. Původní podoba radnice se nedochovala. Ta současná, se třemi štíty, k nimž později přibyla ještě barokní báň, pochází z roku 1543. Zdobí ji sgrafita znázorňující založení města a jeho obranu proti křižákům. Naproti stojí morový sloup se sousoším Panny Marie. Stříbrští ho nechali postavit v roce 1710, kdy město zachvátila morová epidemie. V budově bývalého minoritského kláštera, který již ve 13. století založili Švamberkové, můžete navštívit Městské muzeum. Seznámíte se v něm nejen s kulturním a historickým vývojem města, ale také s minerály, objevenými v rudných dolech. Součástí muzea je také informační centrum města Stříbra.



V dlažbě Masarykova náměstí je zasazená připomínka Norimberské cesty, zvané též Zlatá cesta či Via Carolina, nejdůležitější obchodní cesty mezi Českým královstvím a dnešním Německem; její středověký rozkvět začal za vlády krále Karla IV. Další zajímavostí je plastika 13. poledníku, který prochází středem města. Najdete ho v parku, v blízkosti kina Slavia. Na stejném poledníku leží i některá partnerská města. Při stavbě této plastiky byly použity kameny právě z těchto měst.

Na milovníky rozhleden ve Stříbře čeká věž děkanského kostela Všech svatých. Je původně gotická a na její vrchol vede 144 schodů. Město z ní budete mít jako na dlani.
 

Tipy na výlety

Ze Stříbra se můžete vydat po značené trase nebo cyklostezce třeba lesy nad údolím Mžepřehradě Hracholusky, po křížové cestě na Křížový vrch anebo po modré turistické značce do Kladrub; z centra města je k bráně benediktinského kláštera asi šest kilometrů. Starobylé místo, které po dlouhá staletí bývalo duchovním i hospodářským centrem okolní krajiny, založil roku 1115 kníže Vladislav I. a byl to nejstarší klášter na našem území založený přímo panovníkem. Klášter nabízí několik prohlídkových okruhů včetně bezbariérové trasy pro vozíčkáře.

Co vidět a zažít v okolí Stříbra?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku Příroda

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop Památky

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře Památky

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře

Novou turistickou atrakcí města Stříbra se od srpna 2010 stala čtyřpatrová hranolová věž kostela Všech svatých, která je po desítkách let po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Městská památková zóna Stříbro Kultura

Městská památková zóna Stříbro

Město Stříbro patří mezi přední středověká města na území dnešní ČR s mnoha zajímavými památkami. Prohlédnout si můžete např. renesanční radnici, minoritský klášter s Městským muzeem, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či Královskou dědičnou štolu Prokop.

Renesanční radnice ve Stříbře Památky

Renesanční radnice ve Stříbře

Radnice na Masarykově náměstí je rozsáhlá renesanční stavba se třemi štíty, vystavěná v průběhu 16. století na místě dvou domů.

Křížová cesta na vrchu Ronšperk Památky

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Kopec nad Stříbrem je význačná dominanta, která přitahuje návštěvníky Stříbra a stříbrské občany vyzývá k rozjímání či procházkám. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček, v jejíchž výklencích jsou zobrazeny výjevy poslední cesty Ježíše Krista.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře Památky

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

Stříbro

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Butovská mohyla u Stříbra Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Další aktuality

Plzeňské historické podzemí slaví 40. výročí od otevření: poznejte tajemství skrytých chodeb

Plzeňské historické podzemí si letos připomíná 40 let od svého otevření. Při této příležitosti je pro návštěvníky připraven dárek – speciální prohlídková trasa Tajemství skrytých chodeb. Od 19. do 21. května 2025 se mohou návštěvníci poprvé projít nově zpřístupněné části podzemí, kde uvidí přírodní krápníky, dobové fotografie, ale i místa, která prošla sanacemi. Prohlídka se soustředí na stavební a historické prvky a nabídne autentický pohled na vývoj labyrintu chodeb plzeňského podzemí.
18. květen 2025 15:00
Památky, Plzeňský kraj

Neobjevené skvosty: 10 tipů z regionu Plzeňský kraj

Objevujte Plzeň, její okolí a všechny kouty Plzeňského kraje! Nádhernou přírodu, dosud neobjevené památky a aktivní odpočinek nabízejí Atommuzeum v Brdech, Muzeum Františka Křižíka v Plánici, Centrum Caolinum v Nevřeni s unikátním kaolinovým dolem, zámek Červené Poříčí nebo nově obnovený zámek Týnec u Klatov. Objevujte na svých výletech dosud neobjevené krásy architektury a umění, navštivte novogotickou jízdárnu ve Světcích u Tachova, klášter Chotěšov, muzeum historických motocyklů v Železné Rudě, důl Na kole v Domažlicích anebo rozhlednu Krkavec, která nabízí netradiční výhled, bistro i ubytování.
18. květen 2025 9:45
Zážitky, Plzeňský kraj

Plzeňské dvorky 2025: Vydejte se na vzrušující cestu po tajemných zákoutích západočeské metropole

Rádi objevujete skrytá místa, mimo oficiální turistické trasy? Pak zažijte dvorky! Netradiční festival Plzeňské dvorky 2025 v sobotu 17. května zpřístupní známé i méně známé dvorky v centru západočeské metropole, spolu s jejich poutavými příběhy a historií. Na řadě míst probíhá zajímavý doprovodný program.
15. květen 2025 14:00
Kultura, Plzeňský kraj

Kudy chodil Karel Klostermann? Projděte si Šumavu podle jeho románů!

"Jsem synem svých domovských lesů, miluji jejich drsnou přírodu … a to celou silou své duše", vylíčil kdysi spisovatel Karel Klostermann svůj vztah k Šumavě, kde prožil šťastné dětství a čerpal inspiraci pro svou tvorbu. Jako nikdo jiný dokázal vylíčit drsný život šumavských obyvatel přelomu 19. a 20. století a popsat jejich vztah k horám. Jeho jméno zůstane navěky spojeno s okolím Javorníku, Vacova, Stach, Kašperských Hor, Srní a Modravy. Se jménem tohoto "básníka Šumavy" se v těchto místech setkáte téměř na každém kroku.
13. květen 2025 14:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavský Ski&Bike Špičák zve bikery na květnový svátek i víkend

Ski&Bike Špičák zahájil letní sezónu 2025 již první májový den, ale zve všechny milovníky aktivního pohybu na své svahy i během druhého květnového svátečního dne a také o víkendu. Špičák bikerům nabízí většinu z celkových 10 kilometrů tratí. Otevřena budou také všechna místa s občerstvením, od kiosku u rozhledny po restauraci U Lanovsky a horskou hospodu v chatě Blaženka.
7. květen 2025 6:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Šumavské Trojhradí: to jsou hrady Velhartice, Kašperk a Rabí

Připravujete s rodinou či kamarády výlet na Šumavu? A máte rádi středověké památky, legendy a tajemství? Pak byste měli do svých plánů zařadit alespoň jeden dílek z šumavského Trojhradí, volného sdružení hradů Velhartic, Rabí a Kašperku. A který z těchto hradů je ten nejromantičtější a nejkrásnější? To už si musíte rozhodnout vy: zvítězí mohutná zřícenina hradu Rabí, nejvýše položený královský hrad Kašperk anebo hrad Velhartice s unikátním kamenným mostem?
3. květen 2025 9:00
Památky, Plzeňský kraj

Tipy na výlety za Černíny: poznejte rod pánů z Chudenic!

Černínové z Chudenic patří mezi nejstarší šlechtické rody. První historicky doložený člen rodu se v písemných pramenech objevuje ve 12. století a jeho potomci nesou jméno Černínů dodnes. Ačkoliv do 16. století nebyl rod nijak bohatý ani významný, v pozdějších generacích zbohatl a stal se velmi vlivným. Objevte stopy tohoto šlechtického rodu výletem na nějaké zajímavé místo – hrad, zámek nebo park.
3. květen 2025 8:18
Památky, Plzeňský kraj

V Rokycanech se chystají Oslavy osvobození

Město Rokycany společně s Muzeem na demarkační linii letos opět zve na tradiční rokycanské Oslavy osvobození. Slavnosti ve městě, kde se setkaly americká a ruská armáda, jsou přichystány s bohatým programem na čtvrtek 8. května 2025 odpoledne. Kompletní program se uskuteční v největším nestátním vojenském muzeu v České republice. Nebude chybět defilé armád a techniky II. světové války.
2. květen 2025 16:00
Památky, Plzeňský kraj