ÚvodAktualityJak poznat Stříbro za jeden den
Památky

Jak poznat Stříbro za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
Jedete do západních Čech a plánujete dovolenou u přehrady Hracholusky, na Plzeňsku anebo někde v lázních? Možná se vám bude hodit hezká zastávka cestou spojená s návštěvou Stříbra a blízkého kláštera Kladruby. Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne.
Město Stříbro vzniklo na obchodní stezce mezi Norimberkem a Prahou. Název napovídá, že mu daly jméno hornictví a dolování rud. Nejstarší zpráva o zdejších stříbrných dolech pochází z roku 1183 a Stříbrsko je tak vůbec nejstarším doloženým rudním revírem u nás. Když se budete procházet po stráních nad údolím řeky Mže, vůbec nic vám neprozradí, že země pod vámi je dodnes do hloubky několika desítek metrů protkána soustavou štol. Narazíte jen na jména Svatá Barbora, Gottwill, Svatá Anna nebo Josef II. Tyto čtyři staré nepřístupné štoly spojuje naučná stezka. Do jedné se ale podívat můžete: do jediné dnes přístupné štoly Prokop a také do hornického skanzenu.


 

Stříbro a jeho stříbrná minulost

Když do Stříbra přijedete vlakem, naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku bude prvním lákadlem, na které ve městě narazíte. Naučný okruh se sedmi informačními tabulemi o geologii a hornické činnosti vede podél řeky Mže a dovede vás přímo k hornickému skanzenu. Cestou také minete několik vojenských bunkrů a projdete se kolem řeky.



Stříbro se samozřejmě ve Stříbře už dávno netěží, po vyčerpání zásob drahého kovu se těžilo převážně olovo. Největší rozmach těžby město zažilo v 19. století, kutalo se v pěti místních revírech. Poslední vozíky s rudnou surovinou ale opustily štoly v roce 1974.

Od Hornického skanzenu se pak můžete vydat do centra města, a to buď po Červené lávce anebo po renesančním kamenném mostě.
 

Most, který jinde neexistuje

Středověké královské město Stříbro chránily hradby. Nejstarší zbytky, které se dochovaly na jižním okraji historického městského jádra, pocházejí z první poloviny 14. století. Z bašt dnes stojí jediná, zvaná Husitská. Stříbro střežil i kamenný most přes řeku Mži s mostní bránou. V letech 1555–1560 ho postavil stavitel Benedikt Volch z Ferrolu a sloužil jako hlavní přístupová cesta do města z Plzně i Prahy. Víte, že mostní brána zdobená psaníčkovými sgrafity je vedle Staroměstské mostecké věže a Malostranské mostecké věže Karlova mostu v Praze jednou z mála staveb tohoto druhu v Česku?

Most ve Stříbře je tak zajímavý, že se společně s dalšími památkami České republiky objevil i v papírovém modelu Městské památkové rezervace, nejrozsáhlejším projektu Richarda Vyškovského a také největším modelu, který vyšel v časopise ABC. Malé středověké městečko nemá na rozdíl od jiných modelů známých památek svou věrnou předlohu, „vypůjčilo“ si nejhezčí kousky z mnoha českých a moravských měst. Modeláři v něm například najdou městskou bránu, jejíž předloha stojí v Rakovníku, Staronovou synagogu z Prahy anebo právě renesanční most s bránou, který má předlohu ve Stříbře.
 

Radnice, 13. poledník a Via Carolina

V centru Stříbra vás okouzlí architektura starobylých domů a hlavně náměstí s krásnou renesanční radnicí. Původní podoba radnice se nedochovala. Ta současná, se třemi štíty, k nimž později přibyla ještě barokní báň, pochází z roku 1543. Zdobí ji sgrafita znázorňující založení města a jeho obranu proti křižákům. Naproti stojí morový sloup se sousoším Panny Marie. Stříbrští ho nechali postavit v roce 1710, kdy město zachvátila morová epidemie. V budově bývalého minoritského kláštera, který již ve 13. století založili Švamberkové, můžete navštívit Městské muzeum. Seznámíte se v něm nejen s kulturním a historickým vývojem města, ale také s minerály, objevenými v rudných dolech. Součástí muzea je také informační centrum města Stříbra.



V dlažbě Masarykova náměstí je zasazená připomínka Norimberské cesty, zvané též Zlatá cesta či Via Carolina, nejdůležitější obchodní cesty mezi Českým královstvím a dnešním Německem; její středověký rozkvět začal za vlády krále Karla IV. Další zajímavostí je plastika 13. poledníku, který prochází středem města. Najdete ho v parku, v blízkosti kina Slavia. Na stejném poledníku leží i některá partnerská města. Při stavbě této plastiky byly použity kameny právě z těchto měst.

Na milovníky rozhleden ve Stříbře čeká věž děkanského kostela Všech svatých. Je původně gotická a na její vrchol vede 144 schodů. Město z ní budete mít jako na dlani.
 

Tipy na výlety

Ze Stříbra se můžete vydat po značené trase nebo cyklostezce třeba lesy nad údolím Mžepřehradě Hracholusky, po křížové cestě na Křížový vrch anebo po modré turistické značce do Kladrub; z centra města je k bráně benediktinského kláštera asi šest kilometrů. Starobylé místo, které po dlouhá staletí bývalo duchovním i hospodářským centrem okolní krajiny, založil roku 1115 kníže Vladislav I. a byl to nejstarší klášter na našem území založený přímo panovníkem. Klášter nabízí několik prohlídkových okruhů včetně bezbariérové trasy pro vozíčkáře.

Co vidět a zažít v okolí Stříbra?
Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku Příroda

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop Památky

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře Památky

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře

Novou turistickou atrakcí města Stříbra se od srpna 2010 stala čtyřpatrová hranolová věž kostela Všech svatých, která je po desítkách let po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Městská památková zóna Stříbro Kultura

Městská památková zóna Stříbro

Město Stříbro patří mezi přední středověká města na území dnešní ČR s mnoha zajímavými památkami. Prohlédnout si můžete např. renesanční radnici, minoritský klášter s Městským muzeem, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či Královskou dědičnou štolu Prokop.

Renesanční radnice ve Stříbře Památky

Renesanční radnice ve Stříbře

Radnice na Masarykově náměstí je rozsáhlá renesanční stavba se třemi štíty, vystavěná v průběhu 16. století na místě dvou domů.

Křížová cesta na vrchu Ronšperk Památky

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Kopec nad Stříbrem je význačná dominanta, která přitahuje návštěvníky Stříbra a stříbrské občany vyzývá k rozjímání či procházkám. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček, v jejíchž výklencích jsou zobrazeny výjevy poslední cesty Ježíše Krista.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře Památky

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

Stříbro

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Butovská mohyla u Stříbra Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Další aktuality

Plzeň si připomene dobytí města stavovskými vojsky generála Mansfelda

Listopad nabízí zajímavá výročí z dějin města Plzně. Jedna z nejvýznamnějších událostí se odehrála 21. listopadu 1618, kdy byla Plzeň poprvé ve své historii dobyta. Stalo se tak nedlouho po pražské defenestraci, kdy se stavovská vojska pod vedením hraběte Arnošta Mansfelda rozhodla postavit se tehdy velmi dobře opevněné katolické Plzni. Rekonstrukce dobytí města se odehraje 23. listopadu 2024 na dochovaných hradbách v centru Plzně.
18. listopad 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Jak poznat Plzeň za jeden den

Máte před sebou cestu do západních Čech, rádi byste se zastavili v Plzni, ale tlačí vás čas? Z mnoha zajímavostí, které západočeská metropole nabízí, jsme na Kudy z nudy vybrali pár míst, která snadno projdete a poznáte během několika hodin. Takže honem zabalit a hurá na cestu, máme na ni přece jediný den!
11. listopad 2024 8:23
Zážitky, Plzeňský kraj

Ochutnejte svatomartinské víno a husu na zámku Zbiroh

Na zámku Zbiroh proběhne v sobotu 9. listopadu 2024 Svatomartinské posvícení, na kterém nebude chybět koštování mladých vín, středověký jarmark s ukázkami tradičních řemesel nebo komentované prohlídky. A na bílém koni samozřejmě přijede i svatý Martin.
8. listopad 2024 20:20
Gurmánská turistika, Plzeňský kraj

Šumavský Špičák se připravuje na start zimní sezony

Lyžaři a snowboardisté se již mohou dočkat přicházejí zimy a největší lyžařské středisko Plzeňského kraje Ski&Bike Špičák se připravuje pečlivě na nadcházející sezonu. Pozitivní zprávou jistě je, že ceny denních skipasů zůstávají stejné a celosezonní zlevnily. Podívejte se s portálem Kudy z nudy, jaké novinky areál pro vás chystá.
6. listopad 2024 10:15
Zimní sporty, Plzeňský kraj

Listopadový výlet do hlubin Českého lesa a kraje zaniklých obcí

Kdo se do kraje tiché přírody a kdysi obývaných míst v Českém lese jednou podívá, zpravidla se sem rád vrací. Seznamte se s pohnutou historií zaniklých obcí a jejich obyvatel, objevte krásy zdejší krajiny a udělejte si procházku po zapomenutých pohraničních stezkách.
5. listopad 2024 6:44
Památky, Plzeňský kraj

Zámek Zbiroh láká na Halloween

Zámek Zbiroh stojí v nádherných křivoklátských lesích v bezprostřední blízkosti Brd. V lokalitě, kam dlouhá léta noha obyčejného smrtelníka nemohla vkročit. Stavba zámku ze všech stran překvapuje a udivuje. Zbiroh má ve svém výčtu tolik „nej“, že vám na ně prsty jedné ruky nestačí. Nespornou výhodou je, že zámek na zimu nazavírá! A navíc si zde užijete opravdu strašidelný Halloween!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky, Plzeňský kraj

Hrad Velhartice se o víkendu slavnostně uzamkne, ale pootevřeno bude mít až do 3. listopadu

Zamykání hradu Velhartice se již stalo fenoménem, který lze těžko popsat slovy. Je to dáno jedinečnou atmosférou, která nutí opakovaně se na akci vracet a přivádět sebou své přátele, známé a příbuzné. Plně vychází z koncepce správy hradu i ostatních pracovníků, dát lidem prostor prožít akci společně a zejména rodinám naučit se být spolu, cosi dohromady zažít a hlavně – hrát si. Přestože návštěvnická sezóna na státních památkách v Plzeňském kraji bude prodloužena až do neděle 3. listopadu, symbolické zamykání hradu Velhartice proběhne již o týden dříve, v neděli 27. října.
26. říjen 2024 9:51
Památky, Plzeňský kraj

Plzeňské oslavy vzniku republiky otevřou řadu pamětihodností za symbolických 28 korun

Plzeň oslaví 106. výročí založení samostatného československého státu. Stalo se již tradicí, že 28. října jsou otevřeny brány turistických cílů a kulturních a jiných institucí za symbolických 28 korun nebo zdarma. Prohlídkou zajímavých i běžně nepřístupných míst s kulturním programem určeným pro celou rodinu mohou návštěvníci strávit příjemný den a společně oslavit tento národní svátek.
24. říjen 2024 14:00
Životní styl, Plzeňský kraj