ÚvodAktualityJak poznat Stříbro za jeden den
Památky

Jak poznat Stříbro za jeden den

Poslechněte si audio verzi článku
Jedete do západních Čech a plánujete dovolenou u přehrady Hracholusky, na Plzeňsku anebo někde v lázních? Možná se vám bude hodit hezká zastávka cestou spojená s návštěvou Stříbra a blízkého kláštera Kladruby. Na Kudy z nudy vybrali pár míst, které snadno projdete a poznáte během jediného dne.
Město Stříbro vzniklo na obchodní stezce mezi Norimberkem a Prahou. Název napovídá, že mu daly jméno hornictví a dolování rud. Nejstarší zpráva o zdejších stříbrných dolech pochází z roku 1183 a Stříbrsko je tak vůbec nejstarším doloženým rudním revírem u nás. Když se budete procházet po stráních nad údolím řeky Mže, vůbec nic vám neprozradí, že země pod vámi je dodnes do hloubky několika desítek metrů protkána soustavou štol. Narazíte jen na jména Svatá Barbora, Gottwill, Svatá Anna nebo Josef II. Tyto čtyři staré nepřístupné štoly spojuje naučná stezka. Do jedné se ale podívat můžete: do jediné dnes přístupné štoly Prokop a také do hornického skanzenu.


 

Stříbro a jeho stříbrná minulost

Když do Stříbra přijedete vlakem, naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku bude prvním lákadlem, na které ve městě narazíte. Naučný okruh se sedmi informačními tabulemi o geologii a hornické činnosti vede podél řeky Mže a dovede vás přímo k hornickému skanzenu. Cestou také minete několik vojenských bunkrů a projdete se kolem řeky.



Stříbro se samozřejmě ve Stříbře už dávno netěží, po vyčerpání zásob drahého kovu se těžilo převážně olovo. Největší rozmach těžby město zažilo v 19. století, kutalo se v pěti místních revírech. Poslední vozíky s rudnou surovinou ale opustily štoly v roce 1974.

Od Hornického skanzenu se pak můžete vydat do centra města, a to buď po Červené lávce anebo po renesančním kamenném mostě.
 

Most, který jinde neexistuje

Středověké královské město Stříbro chránily hradby. Nejstarší zbytky, které se dochovaly na jižním okraji historického městského jádra, pocházejí z první poloviny 14. století. Z bašt dnes stojí jediná, zvaná Husitská. Stříbro střežil i kamenný most přes řeku Mži s mostní bránou. V letech 1555–1560 ho postavil stavitel Benedikt Volch z Ferrolu a sloužil jako hlavní přístupová cesta do města z Plzně i Prahy. Víte, že mostní brána zdobená psaníčkovými sgrafity je vedle Staroměstské mostecké věže a Malostranské mostecké věže Karlova mostu v Praze jednou z mála staveb tohoto druhu v Česku?

Most ve Stříbře je tak zajímavý, že se společně s dalšími památkami České republiky objevil i v papírovém modelu Městské památkové rezervace, nejrozsáhlejším projektu Richarda Vyškovského a také největším modelu, který vyšel v časopise ABC. Malé středověké městečko nemá na rozdíl od jiných modelů známých památek svou věrnou předlohu, „vypůjčilo“ si nejhezčí kousky z mnoha českých a moravských měst. Modeláři v něm například najdou městskou bránu, jejíž předloha stojí v Rakovníku, Staronovou synagogu z Prahy anebo právě renesanční most s bránou, který má předlohu ve Stříbře.
 

Radnice, 13. poledník a Via Carolina

V centru Stříbra vás okouzlí architektura starobylých domů a hlavně náměstí s krásnou renesanční radnicí. Původní podoba radnice se nedochovala. Ta současná, se třemi štíty, k nimž později přibyla ještě barokní báň, pochází z roku 1543. Zdobí ji sgrafita znázorňující založení města a jeho obranu proti křižákům. Naproti stojí morový sloup se sousoším Panny Marie. Stříbrští ho nechali postavit v roce 1710, kdy město zachvátila morová epidemie. V budově bývalého minoritského kláštera, který již ve 13. století založili Švamberkové, můžete navštívit Městské muzeum. Seznámíte se v něm nejen s kulturním a historickým vývojem města, ale také s minerály, objevenými v rudných dolech. Součástí muzea je také informační centrum města Stříbra.



V dlažbě Masarykova náměstí je zasazená připomínka Norimberské cesty, zvané též Zlatá cesta či Via Carolina, nejdůležitější obchodní cesty mezi Českým královstvím a dnešním Německem; její středověký rozkvět začal za vlády krále Karla IV. Další zajímavostí je plastika 13. poledníku, který prochází středem města. Najdete ho v parku, v blízkosti kina Slavia. Na stejném poledníku leží i některá partnerská města. Při stavbě této plastiky byly použity kameny právě z těchto měst.

Na milovníky rozhleden ve Stříbře čeká věž děkanského kostela Všech svatých. Je původně gotická a na její vrchol vede 144 schodů. Město z ní budete mít jako na dlani.
 

Tipy na výlety

Ze Stříbra se můžete vydat po značené trase nebo cyklostezce třeba lesy nad údolím Mžepřehradě Hracholusky, po křížové cestě na Křížový vrch anebo po modré turistické značce do Kladrub; z centra města je k bráně benediktinského kláštera asi šest kilometrů. Starobylé místo, které po dlouhá staletí bývalo duchovním i hospodářským centrem okolní krajiny, založil roku 1115 kníže Vladislav I. a byl to nejstarší klášter na našem území založený přímo panovníkem. Klášter nabízí několik prohlídkových okruhů včetně bezbariérové trasy pro vozíčkáře.

Co vidět a zažít v okolí Stříbra?
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku Příroda

Naučná stezka Historie hornictví na Stříbrsku

Naučná stezka se táhne okolo stříbra podél řeky Mže a měří 3 km. Informační tabule, které jsou umístěny po celé délce trasy na jednotlivých zastávkách, se zaměřují převážně na hornickou činnost na Stříbrsku. Dozvíte se zde o geologii, mineralogii a historii hornictví na Stříbrsku.

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop Památky

Hornický skanzen Stříbro a královská dědičná štola Prokop

Hornický skanzen s tématikou dobývání rud na Stříbrsku, expozice důlní techniky, prohlídka královské dědičné štoly Prokop. Expozici doplňují figury horníků imitující různé hornické profese a situace.

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře Památky

Výhled z věže kostela Všech svatých ve Stříbře

Novou turistickou atrakcí města Stříbra se od srpna 2010 stala čtyřpatrová hranolová věž kostela Všech svatých, která je po desítkách let po rekonstrukci opět zpřístupněna veřejnosti.

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku Příroda

Geopark GeoLoci na Tachovsku – součást Česko–Bavorského geoparku

Cílem geoparku je představit široké veřejnosti kouzlo místní krajiny, spoluvytvářené geomorfologickými procesy a následným působením člověka, zachyceném v pozůstatcích po hornické a důlní činnosti, ve využití místních hornin ve stavitelství a v umění nebo ve stopách dějinných událostí.

Městská památková zóna Stříbro Kultura

Městská památková zóna Stříbro

Město Stříbro patří mezi přední středověká města na území dnešní ČR s mnoha zajímavými památkami. Prohlédnout si můžete např. renesanční radnici, minoritský klášter s Městským muzeem, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či Královskou dědičnou štolu Prokop.

Renesanční radnice ve Stříbře Památky

Renesanční radnice ve Stříbře

Radnice na Masarykově náměstí je rozsáhlá renesanční stavba se třemi štíty, vystavěná v průběhu 16. století na místě dvou domů.

Křížová cesta na vrchu Ronšperk Památky

Křížová cesta na vrchu Ronšperk

Kopec nad Stříbrem je význačná dominanta, která přitahuje návštěvníky Stříbra a stříbrské občany vyzývá k rozjímání či procházkám. Křížovou cestu tvoří 14 kapliček, v jejíchž výklencích jsou zobrazeny výjevy poslední cesty Ježíše Krista.

Plastika 13. poledníku ve Stříbře Památky

Plastika 13. poledníku ve Stříbře

Tento 13. poledník prochází středem města. Jeho plastiku naleznete v městském parku, kde se můžete procházet a příjemně relaxovat.

Stříbro

Stříbro

Nádherná renesanční radnice, minoritský klášter s expozicemi Městského muzea a upravenými zahradami, zbytky středověkého opevnění, hornický skanzen či podzemní štola Prokop – tím vším se může pochlubit západočeské město Stříbro. K výletům láká klášter v Kladrubech či blízká přehrada Hracholusky.

Butovská mohyla u Stříbra Památky

Butovská mohyla u Stříbra

Milovníci archeologie by neměli minout odkrytou, volně přístupnou pravěkou mohylou u Butova na Tachovsku. Jedná se o mohylový hrob ze střední doby bronzové. Poprvé ho odkryl již v roce 1936 Otto Eichhorn. Díky jeho dokumentaci byl kamenný věnec o průměru 13 m obnoven do původní podoby.

Další aktuality

Pestrobarevné karafiáty lákají do Klatov

Je to již více než 200 let, kdy do Klatov přivezl baron Josef Volšanský, vracející se z napoleonských válek, semena květin původem z Francie, které se postupem času staly symbolem města. Pokud i vy patříte k obdivovatelům něžné krásy těchto květin, prohlédněte si množství klatovských karafiátů neuvěřitelných barevných kombinací na výstavě v zahradě klatovských karafiátníků. Letos se výstava koná od 4. července, a potrvá určitě alespoň do 20. července 2025.
4. červenec 2025 12:00
Příroda, Plzeňský kraj

Na šumavském Špičáku se o víkendu jede závod Evropského poháru v downhillu

Sváteční víkend 5. a 6. července 2025 spojený se slovanskými věrozvěsty a mistrem Janem Husem zpestří na šumavském Špičáku mezinárodní podnik v downhillu – iXS Downhill Cup. Třetí závod jeho letošní sedmidílné série má už na startovní listině ve 14 kategoriích přihlášeno celkem 347 jezdců (mužů i žen) 29 národností. Ski&Bike Špičák, coby největší horský areál v Plzeňském kraji, hostí iXS Downhill Cup zapsaný v II. kategorii UCI (Mezinárodní cyklisté unie) znovu po roce. Kromě ČR se jeho další závody jedou v Německu, Švýcarsku a Rakousku. Startovat v nich mohou i jezdci bez licence.
3. červenec 2025 12:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

Plzeňský Industry Open otvírá unikátní technické památky

Přemýšlíte, kam vyrazíte? Nechte se pozvat na zajímavá místa průmyslové historie do různých koutů Plzeňského kraje. Během festivalu Industry Open, který probíhá od 7. června do 25. září 2025 můžete navštívit mnoho míst, kam se běžně nedostanete. Letos jsou to například oba výrobní závody likérky Stock v Božkově a Prádle, tramvajová vozovna, malá vodní elektrárna na Denisově nábřeží, čistírna odpadních vod na Jateční, úpravna vody nebo spalovna odpadů v Chotíkově. Novinkami letošního programu jsou například komentovaná prohlídka Po stopách staré vody nebo prohlídky stavby areálu Kasárny Zátiší.
3. červenec 2025 11:00
Památky, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kam k vodě na Plzeňsku

Okolí Plzně nabízí možnosti koupání v několika vodních nádržích, rybnících i přírodních biotopech. Vybrat si můžete například nádrž Hracholusky, biotop Kotynka či Blovice, lomy Starý Klíčov, Hradec anebo Hradišťský vrch. Nejoblíbenějším místem Plzeňanů je Velký bolevecký rybník.
2. červenec 2025 17:00
Letní sporty, Plzeňský kraj

V létě lákají do Klatov karafiáty i tradiční pouť

Výlet do Klatov se obvykle neobejde bez krkolomného výstupu na Černou věž, sestupu do tajemných katakomb a obdivování barokní lékárny U Bílého jednorožce. Pokud se sem s portálem Kudy z nudy vypravíte o víkendu 12. až 13. července 2025, můžete si navíc užít tradiční pouť a výstavu slavných klatovských karafiátů!
2. červenec 2025 13:00
Životní styl, Plzeňský kraj

Barokní areál zámku ve Svojšíně o víkendu oživí zahradní slavnosti

V barokní zahradě u zámku ve Svojšíně na Plzeňsku si můžete prohlédnout 28. a 29. června 2025 v rámci Zahradních slavností květinové instalace a užít si bohatý doprovodný program plný hudby a divadla. Připraveny jsou ukázky květinových výzdob, řemeslný trh i výtvarné dílny pro děti.
28. červen 2025 8:28
Památky, Plzeňský kraj

Festival Léto v Prazdroji letos nabídne ještě více hudby

Čtrnáct prázdninových večerů Plzeňanům a návštěvníkům západočeské metropole zpříjemní tradiční festival Léto v Prazdroji s koncerty tuzemských kapel a projekcemi filmů pod širým nebem. Již 22. ročník začíná ve čtvrtek 3. července koncertem kapely Ready Kirken. Na nádvoří plzeňského pivovaru během léta zahrají také další známí hudebníci – rapper Renne Dang, bluegrassová skupina COP nebo POPs s ikonickými hity. Vedle tradičních čtvrtečních koncertů se letos návštěvníci můžou těšit na hudební a filmové lahůdky i v jiné dny. Léto v Prazdroji potrvá až do 28. srpna 2025.
27. červen 2025 12:00
Kultura, Plzeňský kraj

Nejlepší koupání: tipy, kde se vykoupat na Šumavě

Během horkých dnů je nejlepší alternativou pobyt někde u vody. Pokud hledáte příjemné osvěžení na Šumavě, pak vám dnešní rady portálu Kudy z nudy přijdou vhod. Nabídneme vám možnosti, kde se svlažit a neporušit tak zákaz koupání, který platí na mnohých místech Národního parku Šumava. Zapovězená jsou především ledovcová jezera, ale také plavební kanály (např. Schwarzenberský nebo Vchynicko-tetovský). Není však důvod k obavám – na Šumavě naleznete mnoho jiných atraktivních koupacích míst. Prim mezi nimi hraje samozřejmě Lipenská přehrada, ale k dispozici vám je i spousta dalších koupališť.
26. červen 2025 18:00
Letní sporty, Plzeňský kraj