ÚvodČeská nejHistorickéŠvamberkové – šlechtický rod, který zdědil majetek po Rožmbercích a rychle o něj přišel
Historické

Švamberkové – šlechtický rod, který zdědil majetek po Rožmbercích a rychle o něj přišel

Starobylý domácí šlechtický rod pocházel ze západních Čech. Švamberkové vlastnili panství na Tachovsku a Poběžovicku, jejich rodovým sídlem byl hrad Krasíkov západně od Konstantinových Lázní. Své jméno převzali podle dobové módy z erbovního znamení labutě, německy Schwann.
pány ze Švamberka se v českých dějinách setkáváme od 14. století, několik set let byli pány na hradě Krasíkově u Konstantinových Lázní. Časy největší slávy ovšem Švamberkové zažili jako dědicové rožmberského majetku. Protože Švamberky a Rožmberky spojovala řada sňatků, oba rody roku 1484 uzavřely smlouvu o dědění majetků v případě, že by jeden z nich vymřel. To, co se zdálo tak nepravděpodobné, se naplnilo v roce 1611. Po smrti Petra Voka z Rožmberka tak skutečně rozsáhlá panství v jižních Čechách přešla právě na spřízněný rod Švamberků.

Neobešlo se to bez potíží: Petr Vok ještě před svou smrtí postoupil svému synovci Janu Zrinskému ze Serynu, synovi své sestry Evy a hraběte Mikuláše Zrinského, panství s hradem Rožmberk, po Vokově smrti mu připadla také Třeboň a Vyšší Brod. Protesty pánů ze Švamberka vyvolal i prodej českokrumlovského panství císaři Rudolfovi II. roku 1601.

Po smrti Petra Voka z Rožmberka roku 1611 a neočekávaném úmrtí Jana Zrinského ze Serynu o rok později nakonec Švamberkové získali vše, co zbylo, namátkou Rožmberk, Nové Hrady, Libějovice, Borovany a Třeboň. Svého bohatství si však neužívali dlouho: Jan Jiří ze Švamberka († 1617), nejvyšší dvorský sudí, nejvyšší zemský komorník a hejtman prácheňského a bechyňského kraje, a Petr II. ze Švamberka († 1620), hejtman plzeňského kraje, se zapojili do českého stavovského povstání, a tak byl jejich majetek konfiskován. Většina Švamberků byla donucena emigrovat, jejich majetek s panstvím Rožmberk a Nové Hrady získali Buquoyové. V roce 1664 pak Švamberkové vymřeli po meči. Erb s bílou labutí se zlatým zobákem na červeném poli ale existoval dál, díky sňatkové politice se stal součástí erbu Paarů.

Protože ve 14. století se rod pánů ze Švamberka rozdělil do mnoha vedlejších větví, s jejich jménem se setkáváme i v dalších generacích, ale ani odborníci je nedokážou spolehlivě zařadit do švamberského rozrodu. Jeden ze Švamberků například založil hrad Věžka, další větev sídlila na Hrádku nad Klabavou.
 
Zámek Bechyně Památky

Zámek Bechyně

Soukromý zámek Bechyně, se tyčí nad soutokem říčky Smutná a řeky Lužnice a je výraznou dominantou lázeňského města Bechyně.

Bezdružice

Bezdružice

Malé město obklopené krásnými lesy leží v poklidné krajině severozápadně od Plzně. Na výlet sem rádi jezdí hosté z blízkých Konstantinových Lázní, kdekdo také zná lanové centrum v Dolních Polžicích. Výlety do přírody si můžete zpestřit návštěvou několika romantických zřícenin.

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku Památky

Zřícenina hradu Přimda – nejstarší kamenný hrad v Česku

Hrad Přimda je zříceninou jednoho z nejstarších kamenných hradů v Čechách. Do dnešní doby se dochovalo torzo mohutné hranolové románské obytné věže a zbytky bašty z konce 15. století. Odtud se otevírá vynikající rozhled do okolí.

Hrad Krasíkov – Švamberk Památky

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích Památky

Rekonstruovaný zámek v Poběžovicích

Ve středu Poběžovic, na mírném návrší, se nachází areál zámku. Po opravách, které zámku navrátí důstojnou podobu významného šlechtického sídla, bude objekt využíván městem. Svoje prostory zde získá také muzejní expozice Panevropského hnutí.

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských Památky

Zámek Manětín – historie rodu Lažanských

Při prohlídce zámku Manětín si návštěvníci prohlédnou bohatou sochařskou výzdobu a místnosti spojené především s historií Karla Maxmiliána Lažanského a jeho ženy Marie Gabriely, jako např. hraběnčinu pracovnu, velký a malý hraběnčin salon, ale i pánskou pracovnu či lovecký pokoj.

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou Památky

Kamenná hláska Jakobínka v Rožmberku nad Vltavou

Hrad Rožmberk dominuje okolí nad meandry řeky Vltavy v nadmořské výšce 540 metrů. Původně šlo o dva rožmberské hrady – Dolní a Horní hrad. Z Horního hradu se dochovala kamenná hláska Jakobínka.

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu Památky

Zámek Rabštejn nad Střelou – dopřejte si romantickou svatbu

Zámek v Rabštejně na Střelou se pomalu otevírá veřejnosti. Po prvních rekonstrukcích, které mají objekt stavebně vrátit do stavu dle jednotlivých historických slohů, slouží prostory ke svatebním obřadům a příležitostným prohlídkám.

Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně

Konstantinovy Lázně leží západně od Plzně v půvabné, čisté a místy ještě civilizací nedotčené krajině lesů, vrchů a hradních zřícenin. Lázeňské město je citlivě zasazené do rozsáhlého lesoparku, přirozeně navazujícího na okolní přírodu. Dobře se tu cítí hlavně lidé, kteří sem přicházejí hledat klid.

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově  Památky

Barokní poutní areál s chrámem Jména Panny Marie v Sepekově

Sepekovský chrám je významným jihočeským poutním místem. Nynější barokní kostel byl vystavěn na místě starší kaple mezi léty 1730 – 1733. Jeho projektantem byl zřejmě Tomáš Haffenecker. Chrám obehnaný ambitem se čtyřmi kaplemi dodnes ukrývá pozdně gotický deskový obraz Panny Marie Sepekovské.

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka Památky

Zámek Bor – po stopách pánů ze Švamberka

Původně středověkému vodnímu hradu pánů ze Švamberka dala určující podobu rozsáhlá romantická přestavba na pseudogotický zámek. Zámek se nachází v údolí Lužního potoka 14 km od Tachova.

Bezdružické parní léto 2025

I v letošním roce se chystá oblíbená akce Bezdružické parní léto a to ve dnech 2. a. 3. srpna 2025.  Hlavním bodem budou jízdy zvláštních vlaků v úseku Bezdružice–Cebiv na místní dráze z Pňovan do Bezdružic.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Podzimní a zimní prohlídky kláštera Teplá

Vydejte se na prohlídku tepelského kláštera Premonstrátů i v podzimním a zimním období.
Teplá, Karlovarský kraj

Novoroční výstup na Třebouňský vrch 2025

Jednou z tradičních akcí toužimských turistů je Novoroční výstup na 824 m vysoký Třebouňský vrch, který je dominantou regionu Toužimska.
Toužim, Karlovarský kraj

Vánoční koncert s písněmi Karla Gotta v klášteře Kladruby

Vánoční koncert.
Kladruby, Plzeňský kraj

Cavalla – vánoční koncert v klášteře Kladruby

Koncert.
Kladruby, Plzeňský kraj

Rozdávání Betlémského světla v klášteře Kladruby

Přijďte si se svíčkou do klášterního kostela Nanebevzetí Panny Marie pro Betlémské světlo.
Kladruby, Plzeňský kraj

Oživený mechanický betlém v klášteře Kladruby

Oživený betlém na nádvoří kladrubského kláštera.
Kladruby, Plzeňský kraj

Hrad Krasíkov – Švamberk

Vrch s kaplí a zřícenou věží ležící západně o Plzně byl osídlen již v pravěku. Stopy osídlení však zanikly při budování středověkého hradu. Ves Krasíkov,položená v místech pozdějšího švamberského dvora, je prvně zmiňována roku 1227, kdy ji velmož Kojata odkázal svému služebníkovi Marešovi.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Ovčí vrch – památné místo selských bouří

Nedaleko obce Kokašice leží výrazný čedičový kopec Stříbrské pahorkatiny nazývaný Ovčí vrch. Na jeho jižním úbočí stojí krásně opravená novorománská rotunda z roku 1906, která byla postavena na místě již zřícené starší kaple.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Dvůr Krasíkov

Mezi Ovčím vrchem a Krasíkovem leží bývalý knížecí poplužní dvůr, který přestal chátrat a opět pomalu ožívá. Najdete zde např. mydlárnu, bistro s venkovním sezením, sýrárnu, možnost jízdy na koních a v bryčce, ale i řadu kulturně-společenských akcí.
Kokašice, Plzeňský kraj

Amálčina mydlárna – čistě přírodní rostlinná mýdla

Amálčina mydlárna je výrobna přírodních mýdel s dobovým obchůdkem s úžasnou atmosférou umístěná v areálu historického Dvora Krasíkova u Konstantinových Lázní. Jedná se o výrobnu rostlinných mýdel na přírodním základě bez použití syntetických barviv, vůní a konzervantů.
Kokašice, Plzeňský kraj

Kaple Smrtelných úzkostí Kristových na Ovčím vrchu

Válcovitá kaple pod vrcholem upomíná na smutné události, které vedly k pobytí sedláků z Bezdružic. Kapli nechala vystavět majitelka panství – Marie Františka z Heissensteinu.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Mototuristika na skútrech

Poznávání kraje Konstantinových Lázní moderním a atraktivním způsobem na zapůjčených skútrech Kentoya s helmou i zaškolením.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Na koloběžce okolím Konstantinových Lázní

Užijete si jak táhlý sjezd po asfaltu, tak pohyb po výborných lesních pěšinách, to vše mimořádně krásným přírodním prostředím s výhledy do okolí. K tomu navíc možnost špičkového koupání v jezírku pod Okrouhlým Hradištěm. Trasa je vhodná pro celodenní výlet.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Léčebné lázně Konstantinovy lázně – mají díky léčivé vodě významný primát

Nejmenšími a nejklidnějšími ze západočeských lázní jsou Konstantinovy Lázně. Lázeňské město Konstantinovy Lázně nabízí více než 300 lůžek v lázeňských domech a dalších 400 lůžek v hotelech a pensionech na dovolenou a léčebné pobyty v průběhu celého roku.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Ubytování a restaurace

Hotel Löwenstein

Nově otevřený luxusní Spa Boutique hotel Löwenstein sídlí v malebném městečku Konstantinovy Lázně.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Café Kryštof Harant

Eva Fichtlová v 19 letech v kufru auta emigrovala do Itálie. Pracovala v restauracích v Toskánsku a po návratu pomáhala italským firmám z gastra proniknout na český trh, pak ale kvůli mateřství emigrovala z Prahy na venkov, do domku v Dolních Polžicích.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Kavárna Srdíčko Konstantinovy Lázně

Kavárna se nachází v lázních, kde se léči srdeční a pohybové nemoci. Častou příčinou těchto obtíží bývá nevhodná strava a životní styl. Snažíme se proto dbát na zdraví našich hostů a nabízet výhradně kvalitní dobroty bez škodlivých látek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Hotel Jirásek

Ideální místo pro relaxaci. Lázeňský Hotel Jirásek v Konstantinových Lázních.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Restaurace lázeňského domu Prusík

Vůně grilovaných specialit láká gastroturisty, výletníky, cyklisty i další návštěvníky do Konstantinových Lázní. U zastřešené terasy lázeňského domu Prusík byl zprovozněn grilovací domek. Hosté zde každý den mohou ochutnat výtečně připravená domácí masa a k nim přikousnout například tradiční rozpek.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Kavárna Kafíčko a knížka v Konstantinových Lázních

Kavárna Kafíčko a knížka se nachází na náměstí U Fontány v Konstantinových Lázních. Nabízí příjemné posezení s dobrou kávou a domácími zákusky. Specialitou jsou zde lázeňské oplatky různých druhů a točená zmrzlina do kornoutku i kelímku.
Konstantinovy Lázně, Plzeňský kraj

Údolí Volavek – přírodní centrum

Přijďte si odpočinout do čisté, nedotčené přírody v přírodním centru Údolí Volavek.
Bezdružice, Plzeňský kraj

Penzion U Derků v Úterý

Užít si neopakovatelnou atmosféru těsného propojení historií dýchajícího města s panenskou přírodou můžete v Penzionu U Derků, který nabízí příjemné a stylové ubytování v malebném městečku Úterý v západních Čechách.
Úterý, Plzeňský kraj