ÚvodAktualityPřipomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem
Památky

Připomeňte si 600 let od úmrtí Jana Žižky zajímavým výletem

  • 11. října 2024
V roce 2024 uplyne 600 let od úmrtí slavného husitského vojevůdce Jana Žižky. Celá řada muzeí a dalších institucí připravuje zajímavé akce. Vydejte se s portálem Kudy z nudy do Tábora, Českých Budějovic nebo Prahy.
Podle legendy se Žižka narodil v Trocnově na jihu Čech a zemřel v roce 1424 při obléhání Přibyslavi, nedaleko místa skonu stojí Žižkova mohyla. 11. října 2024 uplyne 600 let od smrti legendárního husitského bojovníka Jana Žižky. Jednoho ze šesti vojevůdců na celém světě, kteří z bitvy nikdy neodešli poraženi. Kulaté jubileum si samozřejmě připomínají i v jihočeském Táboře, který kališníci v roce 1420 založili. Už víte, kam vyrazíte na výlet? Stačí si vybrat.

Největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova se řadí mezi nikdy neporažené velikány
Jak vypadal Jan Žižka? Antropologové mají díky forenzní rekonstrukci jasno!

Jak vypadal Jan Žižka? Antropologové mají díky forenzní rekonstrukci jasno!

V pátek 11. října 2024 je tomu přesně 600 let, kdy zemřel Jan Žižka z Trocnova. Již před deseti lety byla vytvořena přesná digitální kopie tzv. čáslavské kalvy, tedy části lebky, která je pokládána za autentický ostatek slavného vojevůdce. Digitální model letos posloužil mezinárodnímu týmu expertů (Brazílie, ČR, Itálie) k provedení vědecké aproximace obličeje šest století mrtvé historické osobnosti.

Národní památník na Vítkově Kultura

Národní památník na Vítkově

Národní památník na Vítkově s hrobem Neznámého vojína nad strmými svahy vrchu Žižkova je národní kulturní památkou a moderní dominantou města.

Stará radnice v Táboře Památky

Stará radnice v Táboře

Táborská radnice se řadí k nejvýznamnějším památkám pozdní gotiky v českých městech. S jejím budováním se začalo pravděpodobně v prvních letech 16. století, kdy městská rada nechala strhnout tři domy na západní frontě náměstí.

Městská památková rezervace Tábor Památky

Městská památková rezervace Tábor

Městskou památkovou rezervaci v Táboře tvoří území původního půdorysu města, které zahrnuje Žižkovo náměstí a přilehlé ulice z něho vybíhající. Ohraničují ho ulice, kde se v dobách minulých nacházelo opevnění – ulice Na Parkáně, park Staré město, Holečkovy sady, Žižkova a Divadelní ulice.

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života Památky

Archeoskanzen Trocnov – ukázka středověkého vesnického života

V areálu Památníku Jana Žižky v Trocnově vzniká od roku 2020 archeoskanzen, který je zaměřen na život v období vrcholného středověku, stavby a stavební postupy této doby. Zcela dokončený má být do konce roku 2024.

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře Památky

Socha Jana Žižky z Trocnova u Sudoměře

Památník Jana Žižky u Sudoměře je monumentální socha vojevůdce Jana Žižky, připomínající jeho vítězství v bitvě u Sudoměře. Nachází se mezi rybníky Markovcem a Škaredým, nedaleko Strakonic. Památník z roku 1925 je sestavený z kamenných kvádrů a vysoký 16 m.

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno Památky

Památník Jana Žižky z Trocnova – muzeum s expozicí věnovanou Janu Žižkovi – dočasně uzavřeno

Tento rozlehlý areál, který se rozkládá poblíž osady Trocnov na Českobudějovicku, slouží k připomínce nejslavnějšího husitského vojevůdce Jana Žižky. Od roku 2024 do 1. 4. 2026 je památník pro rekonstrukci uzavřen.

 Moravský Říp – Velký Chlum u Bořitova Památky

Moravský Říp – Velký Chlum u Bořitova

Po červené turistické značce se z Obory přes Huť svaté Antonie turista dostane k Velkému Chlumu, který je výjimečný pískovcovými sochami. Ty vytvořil amatérský sochař Stanislav Rolínek, rodák z blízkého Bořitova.

Hrad Kalich nad obcí Třebušín Památky

Hrad Kalich nad obcí Třebušín

Hrad Kalich zbudoval roku 1421 v místě staršího opevnění slavný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova. Hrad měl plnit funkci strategického opěrného bodu husitů v oblasti, jakož i hejtmanova osobního sídla.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze Památky

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Praze

Na vrcholu kopce Vítkov na pražském Žižkově se hrdě tyčí socha Jana Žižky na koni, největší jezdecká socha u nás a jedna z největších na světě. Monumentální umělecké dílo bylo v Praze na Vítkově odhaleno 14. července 1950, ve výroční den Žižkova zdejšího vítězství.

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora Památky

Husitské muzeum v Táboře – za Husity do Tábora

Jednou z nejvýznamnějších památek pozdní gotiky v českých městech je radnice v jihočeském Táboře. Sály radnice dnes slouží Husitskému muzeu, které zde nabízí prohlídku stálých expozic týkajících se husitství, v přízemí budovy je vstup do sítě podzemních chodeb.

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea Kultura

Zámek Přibyslav – rozsáhlé sbírky hasičského muzea

Původní přibyslavský gotický hrad dobyli husité, ovšem při obléhání zemřel sám vojevůdce Jan Žižka. Později v 16. století ve městě vznikl renesanční zámek. Dnes v něm sídlí hasičské muzeum s rozsáhlými sbírkami.

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích Kultura

Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích

K nejvýznamnějším kulturním institucím na jihu Čech patří Jihočeské muzeum v Českých Budějovicích. Kromě stálých expozic přírody, pravěku a středověku, pořádá každoročně řadu krátkodobých tematických výstav, uskutečňuje přednášky a další kulturně vzdělávací programy a poskytuje odborné služby.

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové Památky

Katedrála sv. Ducha Hradec Králové

Již téměř sedm století je katedrála Sv. Ducha výraznou dominantou Hradce Králové. Svou osobitou cihlovou architekturou zaujme na první pohled snad každého návštěvníka. V roce 1424 byl v kostele pochován vojevůdce Jan Žižka z Trocnova (později převezen do Čáslavi).

Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Okolím Třemošnice za poklady přírody i historie

Třemošnice, malé městečko pod Železnými horami, je místem historie, pověstí, památek i divoké přírody. Vydejte se k Berlově vápence po stopách vápenictví, objevte Lovětínskou rokli, kde je příroda ponechána sama sobě. Prozkoumejte rozsáhlý středověký hrad Lichnici i s rozhlednou Milada, která odkazuje na pověst o Dívčím kameni a krásné, ale velmi kruté hradní paní. Odpočiňte si pod Žižkovým dubem, který s vámi, když budete dobře naslouchat, bude sdílet příběhy dávných staletí.

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Ať žijí husité: 10 tipů k výletům na slavná místa podle kultovní hry Age of Empires

Je to tak, vojenská taktika a neporazitelnost husitských bojovníků inspirovala vývojáře slavné videohry Age of Empires 2 k jejímu rozšíření o české reálie. Od vydání Age of Empires II nás sice nedělí 600 let, ale výcvik vojáků k pokoření soupeře a strategie bitev se prakticky nezměnily. V DCL (k Age of Empires II: Definitive Edition) nazvaném Dawn of the Dukes si můžete zahrát za český národ, a to v duchu husitských válek a pod vedením Jana Žižky. S bílým lvem ve znaku můžete hrát jak v multiplayeru, tak v příběhové kampani, která v misích představuje příběh neporaženého vojevůdce Jana Žižky. Než začnete hrát, nechejte se inspirovat touto hrou k výletu – podívejte se na slavná místa husitské historie, ať máte ve hře co budovat a porovnávat!

Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku na Rabí

Výlet za nejslavnějším vystřeleným okem v Česku na Rabí

Je tak slavné, že se o něm píše v učebnicích dějepisu a učí ve školách. V Praze má dokonce hospodu, zmiňují se o něm průvodci nejméně na dvou českých hradech, objevilo se na bankovkách a poskakuje na webových stránkách hradu Rabí. Jeho majitelem byl významný husitský vojevůdce Jan Žižka z Trocnova.

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Jan Žižka – největší husitský vojevůdce

Zřejmě největší vojevůdce české historie Jan Žižka z Trocnova (kolem roku 1360, Trocnov – 11. října 1424, okolí Přibyslavi) se řadí mezi nikdy neporažené velikány světových bojišť. Proslavil se použitím vozové hradby, soudobé dokonalé obranné techniky, zároveň se ale řadí mezi nejkontroverznější postavy českých dějin.

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Kalendář 2024: Husitské bitvy aneb výlety k památným místům husitských dějin

Letos, 11. října 2024, tomu bude 600 let, co zemřel hejtman husitských polních vojsk, Jan Žižka z Trocnova. Udělejte si výlet do míst, kde probíhaly největší bitvy husitského období. Mnohé z nich si budete pamatovat ze školních lavic, ale vidět ona bitevní pole na vlastní oči, to je něco docela jiného. V našem kalendáři husitských bitev naleznete ta největší střetnutí husitů s katolíky – pamatujete si na slavnou bitvu u Sudoměře, bitvu na Vítkově, kardinálský klobouk u Domažlic nebo finální bitvu u Lipan? V husitských dějinách je zajímavých příběhů mnohem víc, pojďte je s námi objevit!

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Socha Jana Žižky na Vítkově – největší jezdecká socha v České republice

Největší jezdeckou sochou v České republice odlitou z bronzu je socha husitského vojevůdce Jana Žižky z Trocnova, umístěná na vrchu Vítkově na Žižkově, kde 14. 7. 1420 husité pod vedením Jana Žižky porazili vojska první křížové výpravy. Socha je 9 m vysoká, 9,6 m dlouhá a 5 m široká. Její hmotnost činí 16,5 tuny.

Nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě – Jordán v Táboře

Nejstarší nádrž v České republice a střední Evropě – Jordán v Táboře

Jordán je vodní nádrž v Táboře o ploše přes 51 ha, která vznikla roku 1492 přehrazením Košínského potoka. Původním účelem nádrže Jordán bylo zásobování města pitnou vodou, později se používala pro chov ryb.

Vrch Gothard v Hořicích Příroda

Vrch Gothard v Hořicích

Památný pískovcový vrch Gothard (352 m n.m.) nad Hořicemi vznikal v období posledních výraznějších geologických proměn ve čtvrtohorách důsledkem ledovcové a vodní erozní činnosti a nánosem červeného písku z někdejší náhorní plošiny mezi Chlumy a Zvičinským hřbetem.

"Druhý" život Jana Žižky

24. 5.24. 11.
"Druhý" život Jana Žižky

Jan Žižka přetrval v našem povědomí po staletí a jeho obraz za tu dobu začal žít vlastním životem. Jaký byl vlastně Jan Žižka? K příležitosti výročí 600 let od jeho úmrtí pořádá Jihočeské muzeum v termínu 24. 5. – 24. 11. 2024 výstavu "Druhý" život Jana Žižky.

Jan Žižka 600 let

26. 4.11. 5.
Jan Žižka 600 let

Hrdina a boží bojovník nebo padouch, mordýř a násilník? V Galerii Stará radnice v Táboře bude k 600. výročí úmrtí husitského vojevůdce Jana Žižky otevřena výstava Jan Žižka 600 let. Výstava potrvá od 26. 4. 2024 do 11. 5. 2025.

Žižkův dub u přehrady Hracholusky Příroda

Žižkův dub u přehrady Hracholusky

Žižkův dub je památný strom nedaleko obce Újezd nade Mží. Přibližně 500 let starý dub letní roste pod vsí na rozcestí u řeky Mže v nadmořské výšce 360 m.

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře Památky

Pomník Jana Žižky z Trocnova v Táboře

Na náměstí v Táboře stojí socha Jana Žižky z Trocnova. Slavný husitský vojevůdce sehrál důležitou roli v budování města i při vzestupu moci a slávy husitského Tábora.

Sousoší husitských bojovníků ve Velkém Chlumu u Kuštátu Památky

Sousoší husitských bojovníků ve Velkém Chlumu u Kuštátu

Sousoší husitských bojovníků bylo vytvořeno rodákem z obce Bořitov Stanislavem Rolínkem v roce 1927. Mezi sochami poznáte Mistra Jana Husa, Jana Žižku a Jana Roháče z Dubé.

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi Památky

Jezdecká socha Jana Žižky z Trocnova v Přibyslavi

Historie Přibyslavi na Havlíčkobrodsku je spjata s Janem Žižkou z Trocnova a husity. Město, které bylo známé těžbou stříbra, nabízí také starobylé památky.

Tábor

Tábor

Ze starobylého města s biblickým názvem Tábor vyráželi husité na své vítězné výpravy – a se slavnou minulostí se zejména v historickém centru dodnes setkáte téměř na každém kroku. Vhodnou kulisou k poznávání města jsou zdobené štíty měšťanských domů, pomník Jana Žižky z Trocnova i gotická radnice.

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora Památky

Zříceniny Příběnice a Příběničky u Tábora

Zřícenina Příběnice se nachází na levém břehu řeky Lužnice asi 10 km na jihozápadě od Tábora. Spolu s hradem Příběničky na protějším břehu řeky tvořil ve své době jednu z nejrozsáhlejších pevností u nás.

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou Příroda

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou

Žižkův dub v Náměšti nad Oslavou je považován za největší a pravděpodobně i nejstarší žijící dub na Moravě. Velkou zajímavostí je to, že na rozdíl od většiny ostatních nebyl vysazen, ale jedná se o pozůstatek původních dubin, které pokrývaly zdejší krajinu.

Vrch Vladař u Žlutic Příroda

Vrch Vladař u Žlutic

Vrch Vladař je odvěkým strategickým bodem zdejšího kraje. Leží v nadmořské výšce 693 m na pravém břehu řeky Střely. Čedičová dvou-kupa je společně s Chlumskou horou krajinnou dominantou jižního výběžku Doupovských hor.

Žižkův dub v Borohrádku Příroda

Žižkův dub v Borohrádku

Dnes již neexistující dub rostl v lesích nedaleko Borohrádku. Dub prý pamatoval dávné časy, kdy okolím projížděli husité v čele s Janem Žižkou. V místě, kde památný strom stával lze dnes dohledat pozůstatky pařezu – dub zanikl při řádění bouře Kyrill v roce 2007.

Do Tábora za husity Příroda

Do Tábora za husity

Historie města je neodmyslitelně spjata s významnou kapitolou evropských dějin – husitstvím. V roce 1420 zde husité pod vedením Jana Žižky založili opevněné vojenské ležení, odkud podnikali své válečné výpravy.

Žižkův vrch Příroda

Žižkův vrch

Z vrchu (618 m n. m.) je krásný výhled na město Sušice a okolí.

Hrad Mladá Vožice Památky

Hrad Mladá Vožice

Zaniklý hrad na návrší v obci Mladá Vožice byl založen zřejmě koncem 13. stol. Václavem II. Karel IV. jej uvádí mezi podmínečně zcizitelnými hrady v Majestas Carolina. Za husitských válek byla Vožice dobyta vojsky Jana Žižky.

Mladá Vožice – český Solnohrad Památky

Mladá Vožice – český Solnohrad

Mladé Vožici se přezdívá Český Solnohrad. V městečku najdete zámek, středověkou Solnici a vrch Hrad s křížovou cestou, kterou dojdete krásnou procházkou na jeho vrchol. Hrad už zde nestojí – na jeho základech však byl postaven kostelík Panny Marie.

Žižkova mohyla u Přibyslavi Památky

Žižkova mohyla u Přibyslavi

Mohyla ve vesnici Žižkovo Pole je vzpomínkou na slavného českého vojevůdce Jana Žižku, který zde, při obléhání Přibyslavi roku 1424, zemřel. Přesné místo jeho úmrtí připomíná veliký kříž uprostřed pole. Žižka však nezemřel v boji – do hrobu ho schvátila dosud ne plně objasněná nemoc.

Pomník bitvy u Nekmíře Památky

Pomník bitvy u Nekmíře

Pomník bitvy u Nekmíře připomíná první použití jednoho z husitských bojových vynálezů – vozové hradby. Jan Žižka zde v roce 1419 porazil vojska Bohuslava ze Švamberka.

Další aktuality

Za unikátními betlémy se vydejte nejen do muzea

Vánoce představují jedno z nejkrásnějších období v roce. Staré tradice si připomínají nejen v muzeích a skanzenech, ale i na dalších místech. Vydejte se s portálem Kudy z nudy za unikátními betlémy – najdete je například v Horní Lidči, Třešti, Kryštofově údolí, Lošticích nebo v Třebechovicích pod Orebem.
20. listopad 2024 12:00
Památky

Mamuti v Česku: kde si je prohlédnete pěkně zblízka?

Legendární zvířata, která žila v době ledové na území dnešní Evropy, Asie i Severní Ameriky, známe hlavně díky obrazům Zdeňka Buriana a z knížek Eduarda Štorcha. A také díky seriálu Mach a Šebestová, kde pračlověk pan Huml vařil mamuty s koprovou omáčkou. Jenže jak to s mamuty bylo doopravdy a kde se s nimi můžete potkat?
18. listopad 2024 7:55
Památky

50 tipů, kam na výlet za menhiry, tajemnými balvany a kamennými kruhy

V Česku najdete desítky balvanů, které jsou pokládány za prehistorické. Menhiry a další kamenné megalitické stavby představovaly již odpradávna velmi silná energetická místa. Podle archeologů se však nikdy neprokázalo, že by mezi nimi byl opravdový menhir. Komplexy menhirů, kamenů a kamenných kruhů vám mohou posloužit i jako cíle originálních výletů.
17. listopad 2024 10:08
Památky

Užijte si prohlídky klášterů i v zimním období

Ačkoli jsou kláštery především poutními místy, nabízejí také komentované prohlídky nebo výstavy. A jejich brány zůstávají otevřeny i v zimním období. Podívat se můžete například na Svatou Horu u Příbrami, která v adventním čase proslula výstavami unikátních betlémů, na prohlídku láká klášter v Teplé, Broumově či Břevnově. Nahlédnout lze také do kláštera sv. Františka z Assisi ve Voticích, ve kterém si prohlédnete stálé expozice a sezónní výstavy, jako například chystanou výstavu betlémů.
15. listopad 2024 16:00
Památky

Soukromé hrady a zámky nespí ani v adventním období

Hlavní sezóna hradů a zámků letos skončila, ale i v zimních měsících 2024 některé z nich nabízí zajímavý program. Ani soukromé hrady a zámky nespí a jejich majitelé zvou do svých sídel na prohlídky či koncerty. Zejména v týdnech adventu a blížících se vánočních svátků, které právě na památkových objektech bývají kouzelné a půvabné. Objevte zimní krásy zámku Karlova Koruna, potěšte se koncerty v zámku Dobříš a prozkoumejte podzemí dolnokounického hradu!
15. listopad 2024 6:22
Památky

Kam za svatou Kateřinou? Vydejte se Českem na výlet nejen do kostelů a kaplí!

Na svatou Kateřinu podle dávného zvyku končí taneční zábavy a začíná adventní půst. Poslední zábava se konala 25. listopadu, kdy ženy zvaly muže k tanci a platily za ně útratu. Domácímu dobytku končila venkovní pastva a dvory začínaly se stříháním ovcí. Svatá Kateřina se narodila okolo roku 289 n. l. na území dnešního Egypta, v době pronásledování křesťanů, přesto se Kateřina ke křesťanské víře hrdě hlásila. Císař nechal děvče postavit před učence s cílem jí víru rozmluvit. To se mu ale nepodařilo – naopak. Tehdy osmnáctiletá Kateřina dokázala obrátit všechny na křesťanství. Sám císař dívku pak dokonce požádal o ruku, ta ovšem odmítla, za což byla odsouzena k smrti. Podle legendy místo krve vytrysklo z jejích ran mléko. Kult svaté Kateřiny byl hojně rozvinutý již od 11. století, ve městech nechávali kostely a kaple zasvěcovat právě sv. Kateřině. I sám Karel IV. nechal sv. Kateřině postavit kapli. Den sv. Kateřiny byl rovněž oblíbeným datem svateb. V tento den lidé započínali také velký předvánoční úklid.
13. listopad 2024 9:13
Památky

Čobogaj nebogaj aneb kde si užijete Kateřinské slavnosti

Dá rozum, že svatokateřinské slavnosti se slaví většinou tam, kde mají kostely zasvěcené svaté Kateřině. Kromě souhrnu těch nejznámějších a nejlepších akcí vám nabídneme i pár informací o známé světici a odhalíme tajemství lidového popěvku „čobogaj nebogaj“.
13. listopad 2024 0:15
Památky

Věda a historie není nuda: svatá Anežka Česká, světice a princezna z rodu Přemyslovců

Svatá Anežka Česká není jen nejslavnější česká světice a patronka všech nemocných, chudých a trpících, ale byla to také královská dcera, která odmítla tři nápadníky (nebo jich bylo víc?) a dala přednost životu ve víře a odříkání. Když ji 12. listopadu 1989 papež Jan Pavel II. svatořečil, naplnilo se staré proroctví, že až bude Anežka Přemyslovna prohlášena za svatou, zavládne v českých zemích svoboda.
12. listopad 2024 8:09
Památky