ÚvodAktualityVěda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!
Zážitky

Věda a historie není nuda: co jsme se učili a co už neplatí aneb zpátky do školy!

Poslechněte si audio verzi článku
Leccos z toho, co jsme se učili ve škole, už neplatí. Svět kolem nás se zkrátka mění, a tak se s Kudy z nudy pojďte podívat, co všechno se změnilo a mění. Je toho hodně: změny zasáhly přírodopis, češtinu, jazyky, dějepis i zeměpis. Nakonec i naše země se ještě před pár desítkami let jmenovala jinak.
Československo není jediná země, která změnila název. Když dětem vyprávíte o tom, jak se jezdilo na dovolenou do Jugoslávie, také nebudou vědět, o čem je řeč. Stará dobrá Jugoška neexistuje, místo toho jezdíme do Slovinska, Chorvatska, Severní Makedonie, Bosny a Hercegoviny, Černé Hory, Srbska a Kosova. Země v jižní Asii řeší, jestli se dál jmenovat Myanmar anebo se vrátit ke starému názvu Barma, Srí Lanka se rozloučila s koloniálním jménem Cejlon. A takových příkladů bychom našli ještě mnohem víc.
 

Dějepis: Věstonická venuše není vyrobená z mamutí kosti

Když v roce 1925 našel tým archeologa Karla Absolona sošku Věstonické venuše, mluvilo se o tom, že je vyřezaná z mamutí kosti. Ve skutečnosti ale jde o doklad počátků keramiky: neznámý autor ji vyrobil ze spraše, obsahující úlomky hornin a drobné jurské fosilie. Materiál na výrobu zřejmě získal přímo na místě pravěkého sídliště lovců mamutů mezi Dolními Věstonicemi a Pavlovem pod Pálavou, kde byla venuše objevena ve zbytcích pravěkého ohniště společně s kamennými nástroji a zvířecími kostmi. Vědci také v sošce objevili rozsáhlé pukliny, kvůli kterým by mohla prasknout. Podle odborníků by její úplné zničení mohl způsobit třeba nepatrný náraz o tvrdou podložku nebo prudká změna tlaku. Trvalý domov má Věstonická venuše ve sbírkách Moravského zemského muzeaBrně a její originál se vystavuje obvykle jen jednou za pár let při speciálních příležitostech. V Dolních Věstonicích si vzácný nález můžete připomenout při prohlídce Domu přírody Pálavy a navštívit také blízký Arechopak Pavlov.
 

Zeměpis: Sněžka už neměří 1602 metrů

Mount Everestu sice titul nejvyšší hory světa nikdo neupírá, ale jeho výška se mění. Když ho v roce 1852 poprvé změřili klasickým teodolitem, dospěli k výsledku 8840 metrů. S lety se hodnota se postupně upřesňovala, zatím poslední nová oficiální výška byla stanovena v roce 2020 na 8848,86 metru. Ovšem hora s námi laškuje: tektonické desky pod pohořím Himálaj jsou stále v pohybu, takže Mt. Everest se ročně zvýší asi o půl centimetru a ještě k tomu se prý vrchol stále posunuje o necelé tři centimetry směrem k severovýchodu.

To Sněžka se sice nikam nestěhuje, ale také její výška se v učebnicích přepisovala a na štíru je i s titulem nejvyšší české hory. Po přeměření v roce 2014 se zjistilo nejenom to, že místo 1602 metrů Sněžka měří 1603,296 metru, ale hlavně že její nejvyšší bod leží na polském území. A tak i když nejvyšším vrcholem bezpečně ležícím uvnitř hranic Česka je Luční hora s 1555 metry, nejvyšší hora v učebnicích je stále stará dobrá Sněžka. 
 

Planety Sluneční soustavy: od roku 2006 bez Pluta

K obrovské změně došlo ve Sluneční soustavě, planetárním systému, v němž se nachází i naše domovská planeta Země. Vyjmenování planet Sluneční soustavy se ve školách dodnes zkouší (a naopak děti z nich zkouší dospělé, například kandidáty na prezidenta), ale řada Merkur, Venuše, Země, Mars, Jupiter, Saturn, Uran, Neptun… končí Neptunem. Pluto zmizelo a prsty v tom měla Praha: o vyřazení deváté planety Sluneční soustavy rozhodla Mezinárodní astronomická unie při svém zasedání v Praze v roce 2006. Pluto samozřejmě nezmizelo beze stopy, jen je společně s Ceres a Eris zařazeno mezi trpasličí planety.
 

Čeština a démonická vyjmenovaná slova

„Myslivec myslí, že mydlář mydlí myš mejdlem. Hlemýžď se smýká po mýtině, odemykati, zamykati, máš tam někde samici?!“ říká Helena Růžičková alias Mařena Škopková v trilogii Zdeňka Trošky Slunce, seno... svému manželovi Stanislavu Třískovi, když napíše Y ve slově samice.

Také umíte vyjmenovaná slova jako když bičem mrská, ale jinak než vaše děti? Není divu, výčty se mění. To, co se učí děti na prvním stupni ve škole, je ve skutečnosti pouhý výběr. Kdyby se někdo například chtěl naučit všechna vyjmenovaná slova třeba po B, musel by papouškovat bezmála stovku slov.

Vyjmenovaná slova se v nějaké podobě učil každý, a tak se stávají častým terčem vtípků. Objevují se vyjmenovaná slova po D (například Dyk, dylina, dynamit, lodyha, radyjátor, dykobraz, Dýp Párpl, dyktafon, dygestoř, dyskotéka, radyjace, dyznylend, dýmka, dýha, dylema, dyktát, dyplom, dýmovnice, dynosaurus, Audy, dudy, dysgrafyk, dyslektyk, hromady, modylek, dyžonska hořčice, dygytalky, pes dyngo a idyot), po CH (trachtor, dochtor, necht) a Ř (břýza, řýzek, Řým, křýžala, Křýžek, řyť).
 

Čeština podruhé: slova, kterým nerozumíme

Významu některých vyjmenovaných slov navíc děti nerozumí: už celé generace školáků se potýkají s babykou, dmýcháním, lýkem, výhní, vyžletem, pýřením a chmýřím, místo slova smýkat se třeba víc používá smyk, smyčka nebo smyčec.

Kvůli zastaralosti se změnil také jeden ze vzorů pro podstatná jména ženského rodu, a tak se v řadě žena – nůše – píseň – kostnůše stala růže. Také v první slovesné třídě děti nerozumí výrazu třít, a tak v některých učebnicích a školách ve výčtu vzorů nese, bere, maže, peče nahradilo problematické tře mnohem srozumitelnější sloveso umře.
 

Přírodopis a neandrtálské dědictví

S obrovskými změnami se potýkají učitelé přírodopisu, biologie a chemie. Jednorožce a Yettiho sice zatím nikdo nenašel, ale přišlo se na jiné věci. Pepek námořník sice možná vděčil špenátu za své obří svaly, ale špenát opravdu nemá desetkrát větší obsah železa než jiná listová zelenina. Ani pomeranče a citrony nejsou nejlepším zdrojem vitaminu C a na chřipku a nachlazení nemají prakticky žádný vliv, a vajíčka už nejsou symbolem nezdravých potravin.

Lidé se nerodí s konečným počtem mozkových buněk, atom není nejmenší částice hmoty, nenadrtálci nejsou naši předkové (ale Evropané od nich mají část genetického kódu), houby nejsou rostliny, každý rok se objevují desítky nových druhů zvířat i rostlin a mění se i starší, desetiletí zažité údaje.

Například pampeliška není jediná rostlina, ale soubor mnoha druhů, zajíci nepatří mezi hlodavce a ani s nimi nejsou blíže příbuzní, a přečtení genetické informace vedlo z překopání systematického zařazení mnoha organismů. Ve výsledku detail, ale kdo se pečlivě učil systematické zařazení s říší, podříší, kmenem, třídou, řádem, čeledí, rodem a druhem, téměř se může začít učit znovu.

Kdy do školy? Děti v ČR začínají chodit do školy v 6 letech. Minimální povinná školní docházka je 9 let. Školní rok trvá od 1. září do 31. srpna. Vyučování se dělí na zimní (září až leden) a letní (únor až červen) období.
7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

7 věcí, které nevíte o… školách, školácích, známkách a vysvědčení

Co nás napadne, když se řekne škola? Jan Amos Komenský, rčení škola základ života, a spousty vzpomínek z dětství a mládí. Spolužáci, kamarádi a báječný život o přestávkách. Obchody plné aktovek a školních batohů, pastelek, penálů, pravítek a dalších předmětů, bez kterých se žádný školák neobejde. A datum prvního září, protože právě to je klíčový den, kdy to každý rok vypukne nanovo. Hola, škola volá! Pojďte se do ní znovu vrátit s Kudy z nudy!

Kudy z nudy – fenomén a legenda domácího cestovního ruchu

Kudy z nudy – fenomén a legenda domácího cestovního ruchu

Největší portál pro domácí cestovní ruch v České republice Kudy z nudy v roce 2024 slaví dvacet let. Vznikl v roce 2004 s jednoduchým cílem – pomoci lidem najít inspiraci na výlety po celé České republice. Začalo to s několika desítkami tipů a dnes, o 20 let později, máme přes 80 tisíc článků, které za rok přilákají přes 30 milionů návštěv. Na Kudy z nudy snadno najdete výlety podle regionu, aktivity vhodné pro děti nebo doporučení pro dobrodružství na víkend. A co je nejlepší? Veškeré informace jsou zdarma.

7 věcí, které nevíte… o komiksu

7 věcí, které nevíte… o komiksu

Máte rádi komiksy? Provázely vaše dětství příběhy Čtyřlístku a Rychlých šípů? Pokud se i teď, v dospělosti, rádi podíváte na kreslené příběhy, na Kudy z nudy vás pozveme na několik zajímavých komiksových výletů. Protože komiks pořád žije a rozhodně není jen zábavou pro děti.

Jan Amos Komenský – učitel národů

Jan Amos Komenský – učitel národů

Nejznámějším a nejvýznamnějším pedagogem pocházejícím z našich zemí je Jan Amos Komenský (28. března 1592 Morava – 15. listopadu 1670 Amsterdam). Poslední biskup Jednoty bratrské a učitel Jan Ámos Komenský byl jedním z českých protestantů, kteří museli roku 1628 opustit vlast, protože nechtěli přestoupit na katolickou víru.

Mezinárodní den znakových jazyků a Mezinárodní den neslyšících

Mezinárodní den znakových jazyků a Mezinárodní den neslyšících

Na celém světě existuje asi šest až sedm tisíc jazyků, a mezi ně musíme připočítat také několik stovek jazyků znakových. Jejich vývoj byl složitý, a v současné době většina zemí užívá svůj vlastní. Mezinárodní den znakových jazyků se slaví každý rok 23. září. Stejný den slavíme Mezinárodní den neslyšících jako připomínku založení Světové federace neslyšících.

Hola, škola volá: podívejte se do míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Hola, škola volá: podívejte se do míst, kde se posadíte zpátky do lavic

Máte doma prvňáčky anebo chystáte do školy starší děti? Udělejte sobě i jim radost a posaďte se do školních lavic společně s nimi. Poradíme vám, kde najdete staré školní třídy a ukážeme, že do školy se společně můžete vypravit třeba přes zoologickou zahradu anebo starým motoráčkem.

Tradice: krajky aneb od ručních skvostů po průmyslovou výrobu

Tradice: krajky aneb od ručních skvostů po průmyslovou výrobu

Málokterá tradice má tak dlouhý a pestrý život jako krajky a krajkářství. Mají za sebou historii dlouhou několik tisíc let i svá muzea a přehlídky, vyrábí je řada firem a paličkování se udrželo i jako oblíbená ruční práce. Krajky jsou zkrátka všude kolem nás, stačí se jen pozorně rozhlédnout.

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici Kultura

Muzeum Boženy Němcové v České Skalici

Nejstarší české literární muzeum s pozůstalostí po nejznámější české spisovatelce, nabízí návštěvníkům stálé expozice věnované Boženě Němcové a historii města. Expozice prošla v roce 2020 velkou proměnou.

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

Věda a historie není nuda: po stopách Slovanů na hradiště, opevnění a k archeologickým objevům

O Slovanech jsme se všichni učili ve škole, ale co vlastně víme o obyvatelích slovanských zemí a jejich předcích? Odkud přišli, kdy se usadili v českých zemích, jak žili a jaké bohy uctívali? Pojďte se s Kudy z nudy vypravit po stopách dávných obyvatel naší vlasti, na slovanská hradiště, naučné stezky a do archeologických expozic.

Tipy na školní výlety: zajímavá místa, která by děti měly poznat, než opustí školní lavice

Tipy na školní výlety: zajímavá místa, která by děti měly poznat, než opustí školní lavice

Školní výlety jsou nezapomenutelnou součástí povinné docházky, které si většina z účastníků pamatuje celý život. Jestliže patříte k učitelům, kteří plánují takové akce, máme pro vás desítky tipů, kam se s dětmi vydat, aby byl výlet zajímavý, poučný i hravý. Zkuste oživit výuku výletem na místa, která historické události připomínají! Vybírat můžete z hradů, zámků, muzeí, památníků i zábavních vědeckých parků!

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Česko mezi řádky: Filosofská historie, Litomyšl a Alois Jirásek

Prvním učitelským místem Aloise Jiráska byla Litomyšl, město spojené se studentským životem a tradicí studentských majálesů. V roce 1874 Jirásek nastoupil na zdejší gymnázium jako profesor dějepisu a zeměpisu, a už tři roky nato vyšla historická novela Filosofská historie.

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

7 věcí, které nevíte o… školních výletech

Čas školních výletů přichází v době, kdy už jsou známky uzavřené a prázdniny na obzoru. Pro leckoho jsou vyvrcholením školního roku, ať už se jede kamkoliv. Kde se fenomén školních výletů zrodil, jak vypadaly ty úplně první, kam žáci pod vedením učitelů obvykle mířili a kde se vlastně vzalo slovo výlet?

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

7 věcí, které nevíte… o univerzitách

Jeden z oficiálních významných dnů České republiky připomíná 7. duben roku 1348 a vznik Univerzity Karlovy. Založení první vysoké školy ve střední Evropě výrazně přispělo k rozvoji vzdělanosti, a proto byl si právě 7. duben připomínáme jako Den vzdělanosti. Jak dobře znáte naše univerzity? Kolik je v České republice vlastně vysokých škol? Jistě, kdekdo ví, že nejstarší je Karlova univerzita v Praze, ale dokázali byste s jistotou říct, která je druhá nejstarší? Anebo třetí? Pojďte s Kudy z nudy pootevřít vrata univerzit, letitých a trochu tajemných institucí, a alespoň zběžně se s nimi seznámit.

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Den učitelů: Děkujeme vám aneb škola hrou pro malé i velké

Každoročně dne 28. března svůj svátek slaví čeští a slovenští učitelé a učitelky, a to na výročí narození Jana Amose Komenského. Děje se tak už od roku 1955. České a slovenské školy často pořádají v tento den různé akce věnované Komenského životu a jeho tvorbě včetně vyhlášení výsledků ankety Zlatý Ámos o nejoblíbenějšího učitele nebo učitelky. Připomeňte si školní léta výletem na zajímavá místa. Zavítat na ně rozhodně doporučujeme s vašimi dětmi a pokud patříte k učitelskému sboru, vyražte hned s celou třídou!

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově  Příroda

Předmostím až do pravěku – naučná stezka v Přerově

Světoznámé archeologické naleziště představuje důkazy prehistorického života na Zemi svým návštěvníkům. Naučná stezka Předmostím až do pravěku je součástí stejnojmenného projektu, který je postupně realizován společně s Dinoparkem Krasiejów nedaleko polského Ozimku.

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín – první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Filantropinum hraběnky Marie Walburgy na zámku Kunín – první všeobecně vzdělávací ústav na území ČR

Nejznámější obyvatelka zámku v Kuníně, hraběnka Marie Walburga hraběnka z Truchsess-Waldburg-Zeilu, rozená z Harrach-Hohenemsu založila na svou dobu pokrokový vzdělávací ústav. Pojmenovala jej filantropinum a mohly v něm vedle sebe studovat děti všech sociálních vrstev, děti šlechticů i měšťanů, děvčata i chlapci, Němci i Češi. Žáci se učili od rána do večera, a to všem předmětům, podnikali výlety po okolí a otužovali se.

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

#světovéČesko a cesty, mapy a osudy učitele národů Jan Amose Komenského

Pojďme se na Jana Amose Komenského (1592–1670) podívat jinak, než bývá zvykem: v době, kdy se Evropou dalo putovat nanejvýš pěšky, na koni, s vozem a tu a tam lodí, dokázal procestovat mnohonásobně víc míst než leckterý jeho současník, honosící se titulem cestovatel. Nejlepší důkaz? Komenského mapa Moravy.

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Pět procházek do oblíbených míst prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka

Pojďme si 170. výročí narození prezidenta Tomáše Garrigue Masaryka, prvního prezidenta Československé republiky, připomenout jinak – a pro portál Kudy z nudy stylově. Víte, která místa měl rád, kam se opakovaně vracel a kde na něj dodnes vzpomínají?

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel – poslední československý a první český prezident

Václav Havel (5. října 1936 Praha – 18. prosince 2011 Vlčice-Hrádeček) byl spisovatel a dramatik, jeden z prvních mluvčích Charty 77, vůdčí osobnost politických změn v listopadu 1989, poslední prezident Československa a první prezident České republiky po Sametové revoluci. Svými postoji v letech totality si získal postavení uznávané morální autority. Hloubkou názorů na problémy soudobé civilizace a promyšleností jejich formulací se stal i v nové ústavní funkci respektovanou osobností, mezi politiky ojedinělou.

František Palacký – největší český historik

František Palacký – největší český historik

František Palacký (14. června 1798 Hodslavice – 26. května 1876 Praha-Nové Město) je považován za otce české historiografie. Zajímal se o české dějiny, především o dobu husitskou, kterou považoval za dobu uskutečnění národních, demokratických a sociálních ideálů.

Jak vypadá nejvyšší česká hora Sněžka z ptačího pohledu

Jak vypadá nejvyšší česká hora Sněžka z ptačího pohledu

Hory známe jen z pohledu z nížin a z jejich vrcholů, na které se ale nejdřív musíme vyšplhat. Moderní technika teď nabízí neobvyklou perspektivu.

Další aktuality

Zábavné lesní a pohádkové stezky pro děti, které snadno zvládnete i v zimě

Pohádkových stezek je u nás sice mnoho, ale spousta z nich se přes zimu promění v klasické lesní cesty: dřevěné sochy, výtvarné dílny a další zábavné prvky se totiž až do jara přesunou pod střechu. Přeci jen ale existuje pár míst, kam se můžete vypravit i v zimě. Z desítek okruhů jsme pro vás vybrali několik, které snadno zvládnete i s malými dětmi, nejsou příliš dlouhé, nezavedou vás příliš vysoko do kopců a nenajdete na nich zrádná klesání a stoupání. A někde dokonce na konci čeká rozhledna!
1. listopad 2024 9:00
Zážitky

Tipy proti nudě... aneb nejlepší tipy na víkendové akce pro děti

Kudy z nudy přináší tipy na zajímavý program pro rodiny s dětmi na víkend (2.11. – 3.11.) v Praze a jejím okolí, Čechách, Moravě i Slezsku. Vyberte si rodinné programy, zábavu a zážitky pro malé i velké, holky i kluky, zajímavé akce a výpravy na místa, kde se děti rozhodně nebudou nudit: Jihočeský kapr – Modelářská výstava a soutěž plastikových modelářů, Dušičky v ČNB – Návštěvnické centrum ČNB po setmění, Hallowenské prohlídky na Hučáku, Strašidelná Zoo v Děčíně , Dinosauří den v Triloparku. Naplánujte s námi výlety za kulturou, do zoo, do přírody nebo na zajímavou výstavu a užijte si společný víkend.
1. listopad 2024 7:01
Zážitky

50 tipů na víkend z celého Česka

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkendové zážitky (2.11. – 3.11.). Na jediném místě najdete tipy na akce ze všech krajů a regionů České republiky. U nás si vybere si každý! V nabídce je rodinná zábava, program pro děti, romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky: Zimní prohlídky na hradě Bouzov, Výlov rybníka Zrcadlo u Kopidlna, Halloween v Zoo Ostrava 2024, Comic-Con Junior 2024, Festival otevřených sklepů – za vinaři z Podluží 2024. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
1. listopad 2024 7:00
Zážitky

Výročí, slavnosti, svatomartinské husy a víno, bitvy i nové zážitky: Co nesmíte zmeškat v listopadu 2024?

Měsíc listopad přináší unikátní zážitky, od hudebních událostí přes divadelní inscenace až po připomínky výročí Sametové revoluce i první adventní trhy. Listopad láká do výstavních síní a na programy pod střechou; představíme vám nové projekty, zavedeme vás do muzea i na zámek, společně ochutnáme svatomartinská vína a potěšíme oko i duši krásou třpytivých minerálů. Zkrátka listopad s portálem Kudy z nudy bude jeden velký zážitek!
30. říjen 2024 13:50
Zážitky

Evropa v Česku: proč máme rádi Estonsko?

Tallinn, jeho staré město Vanalinn, národní park Lahemaa, více než 1 500 ostrovů a ostrůvků, hrad Rakvere a tisíce kilometrů dlouhé pobřeží: je tolik míst, která milujeme v Estonsku! Se seriálem o evropských zemích tentokrát míříme do nejsevernější z pobaltských zemí. Vydejte se s Kudy z nudy poznat Estonsko!
30. říjen 2024 12:00
Zážitky

Mysterium čísla tři: tři oříšky pro Popelku, tři bratři i tři sestry, tři veteráni, králové, sudičky i přání

Trojka je v pohádkovém světě magické číslo. Vzpomeňte na tři oříšky pro Popelku, tři zlaté vlasy děda Vševěda, tři veterány, tři sudičky anebo tři úkoly, které musí princ splnit, aby získal vysněnou princeznu. Proč je tou pohádkovou číslicí právě trojka?
30. říjen 2024 6:24
Zážitky

100 tipů, kam s dětmi od Vánoc do Silvestra

Nabízíme vám spoustu tipů, jak zajímavě prožít období od Vánoc do Nového roku v Česku. Ve dnech od 25. do 31. prosince 2024 můžete v Praze tradičně sportovat zdarma. Zamířit lze také do zoo, do skanzenu nebo na hrady a zámky. K prohlídce vábí spousta zajímavých betlémů, vánoční výstavy anebo třeba ukládání ježibaby k zimnímu spánku v perníkové chaloupce.
30. říjen 2024 2:57
Zážitky

Kdy a kde se bude slavit Halloween 2024? Vydejte se s námi na návštěvu za strašidly!

Máte rádi strašidelné historky a příběhy? Nebojíte se v noci v lese ani temných a skrytých zákoutí? Mají vaše děti rády pohádky o vodnících, čarodějnicích a čertech? Vypravte se společně s námi poznat strašidla naživo. Kam se letos vypravit na Halloween? V našich tipech přinášíme strašidelné a zábavné zážitky pro celou rodinu.
29. říjen 2024 19:11
Zážitky