ÚvodAktualityPraha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů
Kultura

Praha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů

  • 11. října 2024
Státní svátek 28. října láká na nejrůznější prohlídky a dny otevřených dveří. Portál Kudy z nudy pro vás tentokrát vybral tipy na místa, kam se běžně nepodíváte – do vládních paláců, které otevíraní během Dne vzniku samostatného československého státu veřejnosti své dveře k nahlédnutí. Podívejte se do Senátu, Poslanecké sněmovny, Strakovy akademie, rezidence primátora, budov ministerstev a na další místa, která zase jen tak brzy neuvidíte.

Valdštejnský palác – sídlo Senátu

Valdštejnský palác SenátUž jste někdy navštívili Valdštejnský palác, jedno z míst, kde sídlí Senát Parlamentu ČR? Pokud ne anebo si chcete prohlídku zopakovat, máte šanci právě v pondělí 28. října, kdy se ve Valdštejnském paláci koná Den otevřených dveří. Návštěvníci si prohlédnou nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V Kolovratském paláci pak bude možnost nahlédnout do Zeleného a Růžového salonku. Valdštejnský palác se zahradou nechal v 17. století vystavět jako své reprezentativní sídlo vévoda Albrecht z Valdštejna, který patřil k nejvýznamnějším šlechticům své doby. V držení rodu Valdštejnů byl palác takřka nepřetržitě až do roku 1945. V roce 1945 připadly paláce československému státu a využívaly je různé státní instituce. Od roku 1996 v nich sídlí Senát. Valdštejnský palác se zahradou, stejně jako Kolovratský a Malý Fürstenberský palác jsou součástí národní kulturní památky Sídlo Parlamentu České republiky.
 

Thunovský palác a Poslanecká sněmovna

parlament črJen o kousek dál ve Sněmovní ulici se týž den a ve stejné době otvírají dveře Poslanecké sněmovny. Ta sídlí hned ve třech palácích, které během historie patřily rodu Smiřických, Šternberků a Thunů. Hlavní budovou Poslanecké sněmovny je Thunovský palác, avšak pozor, v Praze jsou Thunovské paláce dva – ten v Nerudově ulici slouží jako italské velvyslanectví. Thunovský palác v dnešní Sněmovní ulici vznikl na místě čtyř gotických domů, které nechal hrabě Maxmilián Thun v roce 1694 přestavět v honosný moderní palác. Výstavba trvala do 1. čtvrtiny 18. stol., kromě množství komnat a chodeb byl uvnitř již také velký sál – dnešní jednací sál Parlamentu. Mezi zajímavosti patří i to, že v roce 1779 byl palác upraven na divadlo. Rád do něj chodíval i sám císař Josef II. za svých pobytů v Praze. V srpnu 1794 divadlo vyhořelo a objekt byl přestavěn v klasicistním duchu pro účely Zemského sněmu, v letech 1801 – 1802 tu sídlilo také místodržitelství. Místnosti přízemí byly adaptovány na byty pro zaměstnance, v 1. a 2. patře vznikly kanceláře. V dlouhém průčelí paláce (přes 90 m) vznikl trojúhelný štít s Cicerovým citátem: Blaho státu budiž nejvyšším zákonem. Štuky v tympanonu zobrazují znak Českého království, rohy hojnosti s postavami Pallas Atheny (vědění) a Apollona (umění). Sídlem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se palác stal 1. 1. 1993. Návštěvníkům bude palác otevřen 28. 10. 2024 od 9:00 do 16:00 hodin. Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla budou přístupné od vchodu z Malostranského náměstí č. 19, kde bude na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně.
 

Strakova akademie – Úřad vlády České republiky

Strakova akademieDenně se dovídáte z médií, co vše vláda udělala, ale netušíte přesně, jakou práci vlastně vykonává? Jaký úkol má předseda vlády a Úřad vlády ČR? Říká vám něco jméno Strakova akademie, ale nevíte přesně co? Případně jste někdy v Praze přecházeli Vltavu po Mánesově mostě a po pravé ruce jste viděli majestátní budovu, ale nevěděli jste, proč na ní vlaje státní vlajka a kdo v ní sídlí? Pokud vám tedy vrtají hlavou podobné otázky, přijďte na den otevřených dveří, který se koná 28. 10. od 9:00 do 16:00 hodin. Výchozím bodem pro skupiny návštěvníků bude hlavní vchod do Strakovy akademie na nábřeží Edvarda Beneše. Strakova akademie postavená v letech 1891–1895 sloužila jako ústav pro nemajetné české šlechtice, kteří v budově získávali šlechtické dovednosti, jako šerm, plavání nebo rozšířenou výuku cizích jazyků. V období I. světové války akademie fungovala jako vojenský lazaret a v průběhu období první republiky byla sídlem státních úřadů i např. dívčího internátu. Sídlem vlády se objekt stal v roce 1939 a s krátkou přestávkou let 1942–1945 je jím až dodnes. Trasa prohlídky povede přes vstupní halu do zasedacího sálu vlády, následně k fotogalerii všech českých a československých premiérů, až do nového i starého tiskového sálu. Prohlídku návštěvníci zakončí na zahradě.


Rezidence primátora na Mariánském náměstí

rezidence primátoraUmělecký skvost ve stylu art deco. Prostory Rezidence primátora situované v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí se otevřou veřejnosti u příležitoti státního svátku, Dne samostatného československého státu, 28. 10. 2024 od 10:00 do 18:00 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada. Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. Pozoruhodná je fontána, zlacený strop a další detaily včetně záclon.


Nová radnice na Mariánském náměstí

Nová radnice na Mariánském náměstíV Nové radnici, která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude otevřen s volným přístupem Velký jednací sál v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde semináře, konference i slavnostní události jako například promoce. V sále budou moci návštěvníci zhlédnout pohádku divadla Říše loutek a také se tu uskuteční hudební vystoupení. V přízemí a vestibulu najdete stánky a prezentace Magistrátu hl. m. Prahy, pražských domů děti a mládeže a městských organizací. Budova Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1908-1912, projektoval ji architekt Osvald Polívka. Určena byla pro městské úředníky – sídlil zde berní úřad. Pro finanční orgány města sloužila až do roku 1945, kdy se poté, co byla v Květnovém povstání poškozena Staroměstská radnice, změnila v oficiální sídlo pražského magistrátu.
 

Jaké další pražské paláce bude možné 28. 10. navštívit?

  • Clam-Gallasův palácVeřejnosti se 28. 10. 2024 otevřou od 10:00 do 18:00 úchvatné prostory Clam-Gallasova paláce, které jsou běžně nepřístupné. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.
  • Ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se mimořádně otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. I sem budou moci návštěvníci volně přicházet, upozorňujeme ale, že zde není možné zajistit bezbariérový přístup. Nahlédnout do nich bude možné od 10:00 do 18:00 hodin.
  • V pondělí 28. října 2024 bude možné od 10:00 do 16:00 zavítat také do sídla Ministerstva zemědělství, neoklasicistní budovy na Těšnově navržené architektem Františkem Roithem. Těšit se můžete na komentované prohlídky interiérů, které vás zavedou do prostor bývalého reprezentativního bytu ministra, do jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších reprezentačních prostor.
Den otevřených dveří v Senátu

8. 5.
Den otevřených dveří v Senátu

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.

Další aktuality

Vánoční Sběratel láká na pivní známku, Freddie Mercuryho i Tatru 77

Originální dárky nejen pro sběratele budou mít možnost koupit návštěvníci vánočního veletrhu Sběratel. Ten se uskuteční 22. – 23. listopadu 2024 v pražském hotelu Olympik. Sejde se na něm přes 80 prodejců známek, mincí, pohlednic a dalších sběratelských rarit z celého světa.
21. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Rostlinné symboly Vánoc a adventu – z domova i z tropických krajin

V neděli 1. prosince 2024 zapálíme první svíci na adventním věnci a zahájíme tím krásný předvánoční čas. K adventu i Vánocům patří už tradičně řada symbolů z rostlinné říše. Kromě vánočního stromečku naše domovy zdobí větvičky barborek, jmelí a za oknem rozkvétá brambořík. K vánoční výzdobě patří i řada tropických rostlin, například vánoční hvězda neboli pryšec překrásný, obrovské květy hvězdníku nebo vánoční kaktus. S mnoha těmito rostlinami se můžete setkat i při návštěvě trojské botanické zahrady. Víte, proč některé rostliny symbolizují právě čas adventu a Vánoc? Odkud zejména ty tropické pocházejí? A na co si při jejich pěstování dát pozor? Kromě seznámení s krásnými rostlinami nabízí Botanická zahrada Praha v letošním roce i originální vánoční dárky.
21. listopad 2024 10:00
Příroda, Praha

Kam v Praze na dobrý svařák? Tipy pro sváteční pohodu a hřejivé zážitky

Vánoční čas a vůně svařeného vína patří k sobě. Ať už budete na adventní víkendy či vánoční svátky v Praze jako turista nebo jste v hlavním městě doma, určitě se vám budou hodit tipy, kam vyrazit na dobré svařené víno, případně i punč. Užijte si advent a Vánoce v Praze! Kudy z nudy napoví, kde vám vánoční svařené víno nebo punč bude chutnat!
21. listopad 2024 8:00
Gurmánská turistika, Praha

Tajemství, zajímavosti a poklady katedrály sv. Víta na Pražském hradě

Symbol českého státu, korunovační chrám nebo hrobka přemyslovských knížat: tím vším je katedrála sv. Víta na Pražském hradě. Přestože základní kámen ke stavbě gotické katedrály položil král Jan Lucemburský už 21. listopadu 1344, teprve 28. září 1929 se lidem představila tak, jak ji známe dnes. Skutečně ji ale známe?
21. listopad 2024 5:11
Památky, Praha

10 tipů, kam v Praze vyrazit za nočním životem

Ať už jste místní, nebo do Prahy přijíždíte na dovolenou, a hledáte místo, kam vyrazit se večer pobavit, poradí vám portál Kudy z nudy. Hlavní město je plné hudebních, nočních klubů a barů. Stačí si vybrat a prožít noc plnou zábavy s partou přátel či partnerkou/partnerem. Můžete protančit noc, nebo jen posedět u nějakého dobrého pití.
20. listopad 2024 15:00
Zážitky, Praha

Vánoční trhy na náměstí Míru v Praze se již otevírají

Nejoblíbenější trhy v roce – Vánoční trhy v Praze se otevírají již tento týden. Jedná se především o menší lokální trhy v městských částech, jako jsou populární vánoční trhy na náměstí Míru, náměstí Republiky, Andělu a mezi prvními se otevřou také trhy na Tylově náměstí (I. P. Pavlova). Na ty největší pražské vánoční trhy na Staroměstském a Václavském náměstí si však musíte počkat do 2. prosince.
20. listopad 2024 14:00
Zážitky, Praha

Připomeňte si výročí zápisu Prahy na Seznam UNESCO pěknou procházkou

Historické centrum Prahy bylo 4. prosince 1992 společně s historickými centry Českého Krumlova a Telče zapsáno na Seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO. Historická jádra těchto měst byla vůbec našimi prvními památkami, zapsanými na tento prestižní Seznam. Oslavit toto významné výročí můžete pěknou procházkou po historických koutech hlavního města. Kam se vydat vám poradí Kudy z nudy.
20. listopad 2024 8:52
Památky, Praha

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (23.11. – 24.11.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Den otevřených dveří v Českém muzeu hudby, Komentovaná procházka – Pražským hradem křížem krážem, Koláčové slavnosti v Levandulovém údolí, Kluziště Václavské náměstí, Prohlídka dolu Pepř a štoly Václav. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
20. listopad 2024 7:01
Zážitky, Praha