ÚvodAktualityPraha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů
Kultura

Praha a vládní paláce: říjnový svátek zve na unikátní prohlídky honosných interiérů

  • 11. října 2024
Státní svátek 28. října láká na nejrůznější prohlídky a dny otevřených dveří. Portál Kudy z nudy pro vás tentokrát vybral tipy na místa, kam se běžně nepodíváte – do vládních paláců, které otevíraní během Dne vzniku samostatného československého státu veřejnosti své dveře k nahlédnutí. Podívejte se do Senátu, Poslanecké sněmovny, Strakovy akademie, rezidence primátora, budov ministerstev a na další místa, která zase jen tak brzy neuvidíte.

Valdštejnský palác – sídlo Senátu

Valdštejnský palác SenátUž jste někdy navštívili Valdštejnský palác, jedno z míst, kde sídlí Senát Parlamentu ČR? Pokud ne anebo si chcete prohlídku zopakovat, máte šanci právě v pondělí 28. října, kdy se ve Valdštejnském paláci koná Den otevřených dveří. Návštěvníci si prohlédnou nejkrásnější historické prostory, mezi něž patří Hlavní sál, Rytířská síň, Audienční síň, Mytologická chodba nebo Jednací sál. V Kolovratském paláci pak bude možnost nahlédnout do Zeleného a Růžového salonku. Valdštejnský palác se zahradou nechal v 17. století vystavět jako své reprezentativní sídlo vévoda Albrecht z Valdštejna, který patřil k nejvýznamnějším šlechticům své doby. V držení rodu Valdštejnů byl palác takřka nepřetržitě až do roku 1945. V roce 1945 připadly paláce československému státu a využívaly je různé státní instituce. Od roku 1996 v nich sídlí Senát. Valdštejnský palác se zahradou, stejně jako Kolovratský a Malý Fürstenberský palác jsou součástí národní kulturní památky Sídlo Parlamentu České republiky.
 

Thunovský palác a Poslanecká sněmovna

parlament črJen o kousek dál ve Sněmovní ulici se týž den a ve stejné době otvírají dveře Poslanecké sněmovny. Ta sídlí hned ve třech palácích, které během historie patřily rodu Smiřických, Šternberků a Thunů. Hlavní budovou Poslanecké sněmovny je Thunovský palác, avšak pozor, v Praze jsou Thunovské paláce dva – ten v Nerudově ulici slouží jako italské velvyslanectví. Thunovský palác v dnešní Sněmovní ulici vznikl na místě čtyř gotických domů, které nechal hrabě Maxmilián Thun v roce 1694 přestavět v honosný moderní palác. Výstavba trvala do 1. čtvrtiny 18. stol., kromě množství komnat a chodeb byl uvnitř již také velký sál – dnešní jednací sál Parlamentu. Mezi zajímavosti patří i to, že v roce 1779 byl palác upraven na divadlo. Rád do něj chodíval i sám císař Josef II. za svých pobytů v Praze. V srpnu 1794 divadlo vyhořelo a objekt byl přestavěn v klasicistním duchu pro účely Zemského sněmu, v letech 1801 – 1802 tu sídlilo také místodržitelství. Místnosti přízemí byly adaptovány na byty pro zaměstnance, v 1. a 2. patře vznikly kanceláře. V dlouhém průčelí paláce (přes 90 m) vznikl trojúhelný štít s Cicerovým citátem: Blaho státu budiž nejvyšším zákonem. Štuky v tympanonu zobrazují znak Českého království, rohy hojnosti s postavami Pallas Atheny (vědění) a Apollona (umění). Sídlem Poslanecké sněmovny Parlamentu ČR se palác stal 1. 1. 1993. Návštěvníkům bude palác otevřen 28. 10. 2024 od 9:00 do 16:00 hodin. Reprezentační sály, hlavní jednací síň, zasedací místnosti a kanceláře některých parlamentních výborů i další prostory sídla budou přístupné od vchodu z Malostranského náměstí č. 19, kde bude na skupiny návštěvníků čekat průvodkyně.
 

Strakova akademie – Úřad vlády České republiky

Strakova akademieDenně se dovídáte z médií, co vše vláda udělala, ale netušíte přesně, jakou práci vlastně vykonává? Jaký úkol má předseda vlády a Úřad vlády ČR? Říká vám něco jméno Strakova akademie, ale nevíte přesně co? Případně jste někdy v Praze přecházeli Vltavu po Mánesově mostě a po pravé ruce jste viděli majestátní budovu, ale nevěděli jste, proč na ní vlaje státní vlajka a kdo v ní sídlí? Pokud vám tedy vrtají hlavou podobné otázky, přijďte na den otevřených dveří, který se koná 28. 10. od 9:00 do 16:00 hodin. Výchozím bodem pro skupiny návštěvníků bude hlavní vchod do Strakovy akademie na nábřeží Edvarda Beneše. Strakova akademie postavená v letech 1891–1895 sloužila jako ústav pro nemajetné české šlechtice, kteří v budově získávali šlechtické dovednosti, jako šerm, plavání nebo rozšířenou výuku cizích jazyků. V období I. světové války akademie fungovala jako vojenský lazaret a v průběhu období první republiky byla sídlem státních úřadů i např. dívčího internátu. Sídlem vlády se objekt stal v roce 1939 a s krátkou přestávkou let 1942–1945 je jím až dodnes. Trasa prohlídky povede přes vstupní halu do zasedacího sálu vlády, následně k fotogalerii všech českých a československých premiérů, až do nového i starého tiskového sálu. Prohlídku návštěvníci zakončí na zahradě.


Rezidence primátora na Mariánském náměstí

rezidence primátoraUmělecký skvost ve stylu art deco. Prostory Rezidence primátora situované v objektu Městské knihovny na Mariánském náměstí se otevřou veřejnosti u příležitoti státního svátku, Dne samostatného československého státu, 28. 10. 2024 od 10:00 do 18:00 hodin. Zájemci si budou moci prohlédnout prostory, které jsou dnes využívány především k přijímání vzácných hostů Prahy. Spolu s vámi budou rezidencí procházet i průvodci, kteří vaši prohlídku obohatí o zajímavý výklad. Jsou připraveny skupinové prohlídky 1. patra rezidence, kde se nacházejí reprezentační prostory – velký sál, jídelna, několik salonků a malá zimní zahrada. Rezidence je umístněna v budově Městské knihovny, která byla postavena v roce 1928 architektem Františkem Roithem. Zabírá asi 20 procent celé budovy. Vchod je v loubí na rohu Platnéřské a Žatecké ulice. Nábytek je původní, a to jak v rezidenci samé, tak i v bytě primátora. Pozoruhodná je fontána, zlacený strop a další detaily včetně záclon.


Nová radnice na Mariánském náměstí

Nová radnice na Mariánském náměstíV Nové radnici, která je jen pár kroků od Rezidence primátora, bude otevřen s volným přístupem Velký jednací sál v 1. patře, ve kterém zasedají pražští zastupitelé, konají se zde semináře, konference i slavnostní události jako například promoce. V sále budou moci návštěvníci zhlédnout pohádku divadla Říše loutek a také se tu uskuteční hudební vystoupení. V přízemí a vestibulu najdete stánky a prezentace Magistrátu hl. m. Prahy, pražských domů děti a mládeže a městských organizací. Budova Magistrátu hl. m. Prahy na Mariánském náměstí byla postavena v letech 1908-1912, projektoval ji architekt Osvald Polívka. Určena byla pro městské úředníky – sídlil zde berní úřad. Pro finanční orgány města sloužila až do roku 1945, kdy se poté, co byla v Květnovém povstání poškozena Staroměstská radnice, změnila v oficiální sídlo pražského magistrátu.
 

Jaké další pražské paláce bude možné 28. 10. navštívit?

  • Clam-Gallasův palácVeřejnosti se 28. 10. 2024 otevřou od 10:00 do 18:00 úchvatné prostory Clam-Gallasova paláce, které jsou běžně nepřístupné. Podle odborníků jde o jeden z nejlépe dochovaných šlechtických městských paláců na světě.
  • Ve Škodově paláci v Jungmannově ulici, který si veřejnost zvykla vnímat jako úřad, se mimořádně otevřou tzv. Škodovy salonky v 1. patře. I sem budou moci návštěvníci volně přicházet, upozorňujeme ale, že zde není možné zajistit bezbariérový přístup. Nahlédnout do nich bude možné od 10:00 do 18:00 hodin.
  • V pondělí 28. října 2024 bude možné od 10:00 do 16:00 zavítat také do sídla Ministerstva zemědělství, neoklasicistní budovy na Těšnově navržené architektem Františkem Roithem. Těšit se můžete na komentované prohlídky interiérů, které vás zavedou do prostor bývalého reprezentativního bytu ministra, do jeho současné pracovny, jednacích sálů a dalších reprezentačních prostor.
Otázky i odpovědi jsou strojově generované a neprošly redakční úpravou.
Den otevřených dveří v Senátu 2025

8. 5.
Den otevřených dveří v Senátu 2025

U příležitosti státních svátků 8. května a 28. října pořádá Senát Parlamentu ČR každoročně pro veřejnost Dny otevřených dveří. Kromě historických prostor Valdštejnského paláce se podíváte i do běžně nepřístupných prostor Jednacího sálu nebo Kolovratského paláce.

Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády 2025

28. 9.
Strakova akademie – den otevřených dveří v sídle české vlády 2025

Na státní svátky 28. září a 28. října si bude moci veřejnost prohlédnout Strakovu akademii. Zpřístupnění hlavního sídla Úřadu vlády ČR, Strakovy akademie, se koná již tradičně na tyto dva státní svátky.

Další aktuality

Tipy na víkend v Praze a okolí

Kudy z nudy přináší aktuální tipy na víkend (5.4. – 6.4.) v Praze a jejím okolí. Čeká na vás romantika, sport, výlety do přírody, výstavy, koncerty i adrenalinové zážitky, programy pro rodiny s dětmi a další aktivity: Mistrovství ČR v Truck trialu – Milovice 2025, Pražský velikonoční folklorní festival 2025 , RunCzech 1/2Maraton Praha 2025, Grill fest na Smíchovské náplavce, Zahájení sezony v Zahradách pod Pražským hradem 2025. Vyberte si zajímavé akce a naplánujte s námi program na víkend!
4. duben 2025 6:01
Zážitky, Praha

Nenechte si ujít Dny evropského filmu

Dny evropského filmu již 32. rokem nabízí divákům to nejzajímavější ze současné evropské kinematografie. Těšit se můžete na výběr současných evropských hraných, dokumentárních i animovaných filmů renomovaných režisérů, oceňované debuty i výrazné herecké osobnosti. Aktuální snímky spojují nejen rozmanité kulturní a historické kontexty, ale i univerzální témata, jako je komplexnost rodinných vztahů a jejich proměnlivá dynamika. Řada festivalových filmů bude uvedena v české premiéře či předpremiéře.
3. duben 2025 13:00
Kultura, Praha

Inspirace na procházku do rozkvetlých zahrad a sadů v Česku

Když se na jaře opře sluníčko do travnatých ploch, luk a mezí, propuknou mnohé zahrady a parky doslova v záplavu květů. Udělejte si příjemnou procházku na místa, kde březen, duben a květen vykouzlí nádherná zákoutí plná barev. Slunné jarní počasí přímo láká k návštěvě sadů, parků a mnohých zámeckých zahrad. Právě v tomto období zahrady zdobí květy magnólií, kdoulovce nebo drobná kvítka modřenců, sakur a mandloní, později pak pivoňky i bergénie.
2. duben 2025 16:05
Příroda, Praha

Praha pro mladé: nejlepší město pro studenty a jedno z nejudržitelnějších měst v Evropě!

Praha je nejen oblíbenou turistickou destinací, ale umisťuje se v mnoha srovnávacích zahraničních žebříčcích na předních pozicích, ať už jde o nejrůznější ankety nebo výzkumy. Například britský magazín Time Out "Matku měst" v roce 2022 zařadil do desítky nejlepších měst pro život. V roce 2024 ji stejná anketa, tentokrát hodnocená z pohledu studentů ze všech koutů světa, přiřadila dokonce první zlatou příčku! Praha, stejně jako zbytek České republiky, je celkově vnímaná jako velmi bezpečná destinace, což dokládá i 12. místo v letošním světovém indexu míru. V nejnovější studii Re-thinking the Future byla Praha označena za 10. nejudržitelnější město v Evropě a pražská MHD je dokonce 2. nejlepší na světě! A jak si Prahu co nejlépe užít? Kudy z nudy nabízí spoustu zajímavých tipů na zábavné aktivity i procházku po parku.
2. duben 2025 14:12
Životní styl, Praha

Pražský půlmaraton se běží již tuto sobotu

Pětadvacátý ročník RunCzech 1/2Maratonu Praha je tady! Už v sobotu 5. dubna 2025 se na trať vinoucí se kolem historického centra Prahy pustí 15 000 běžců a běžkyň. Ti nejlepší světoví atleti se budou opět pokoušet zdolat rekordní časy a stranou nezůstanou ani nejlepší tuzemští závodníci. Tisícovky běžců se pak mohou těšit na rychlou trať, nezapomenutelnou atmosféru a velký běžecký zážitek. Nenechte si ujít 25. RunCzech 1/2Maraton Praha, ať už coby běžci, dobrovolníci, fanoušci nebo diváci přímého přenosu České televize.
1. duben 2025 16:00
Letní sporty, Praha

Velikonoce na Staroměstském náměstí zpestří folklórní soubory a živé květiny

Největší Velikonoční trhy v Praze se blíží. Na Staroměstském a Václavském náměstí začnou v sobotu 5. dubna a potrvají do neděle 27. dubna 2025. Nejvýznamnější křesťanské svátky přinesou do české metropole hravé prvky, jako jsou interaktivní tabule s křídami, mezigenerační dílny pro děti nebo veselé fotokoutky. Staroměstské náměstí rozvoní živé květiny, které se objeví po celém prostoru ve velkých truhlících. Návštěvníky čeká každodenní folklórní program i velikonoční pochutiny. Trhy kladou důraz na minimum plastu s cílem zmenšovat množství vyprodukovaného odpadu a ekologickou stopu.
31. březen 2025 16:00
Zážitky, Praha

Zahrady pod Pražským hradem i Jelení příkop se otevírají návštěvníkům

O víkendu od 5. do 6. dubna 2025 přivítají Zahrady pod Pražským hradem svoje první návštěvníky v otevírací době od 10:00 do 18:00 hodin při příležitosti zahájení sezony 2025. Po rekonstrukci jsou zpřístupněny veřejnosti Ledebourská zahrada a Malá Pálffy zahrada. Projít se můžete také ve Velké Pálffy zahradě a Malé Fürstenberské zahradě. Průchod na Pražský hrad je nadále ze strany správy Pražského hradu uzavřen. Také Jelení příkop bude nově přístupný po obnovené stezce z ulice Na Opyši, která byla pro veřejnost uzavřená od roku 2019.
31. březen 2025 14:00
Příroda, Praha

Nová turistická sezona 2025 v Praze: pražské věže, nové prostory a tematické vycházky

Pražské památky a průvodci pod hlavičkou Prague City Tourism jsou připraveni na novou turistickou sezonu a příjezd domácích i zahraničních návštěvníků. S příchodem teplého počasí uvítají turisté i domácí Pražané prodloužení otevírací doby na pražských věžích, nové typy oblíbených vycházek, otevření zcela nových prostor ve známých památkách a velkolepé budou také oslavy konce 2. světové války.
31. březen 2025 11:00
Zážitky, Praha